Verdwijning: ernstigste vorm van schending mensenrechten Brochure mist aansluiting met discussie Martin Niemöller belichaamt een tijdperk De VVD op zoek naar nieuw kiezersvolk? Vergrij Ge ko .DUBT] Surinaar nu overg naar kim ÏNSTADSi vastenaktii DONDERDAG 8 MAART 1984 IDIEags. ACHTERGROND pagina! noNPERDAG 8 maa| VAN DONGEN: „FRUSTRERENDE, MAAR OOK BOEIENDE JOB" DEN HAAGWAAGT ZICH AAN VOORLICHTING OVER KERNWAPENS EIGENZINNIG MENS MET RECHT VAN SPREKEN LIBERALEN 'OP DE BRES' VOOR LAAGSTE INKOMENS plANBUREA BEWARING Dl T5 Door Frans Boogaard „EIGENLIJK hebben de Argentijnen ervoor ge zorgd dat deze werk groep, de werkgroep Vermiste personen, in het leven is geroepen. Zij is een rechtstreeks ant woord op de duizenden verdwijningen die zich daar na de militaire coup van 1975 hebben gemanifesteerd. Vooral door de acties van de kerken, de dwaze moeders van de Plaza de Mayo en tal van parlementariërs is de VN-commissie voor de Rech ten van de Mens tot de con clusie gekomen, dat de instel ling van een aparte werk groep zonder meer gerecht vaardigd was." Mr. A. F. (Toine) van Don gen, adjunct-coördinator Mensenrechten op het minis terie van Buitenlandse Za ken, kan nu al uren praten over de nieuwe functie waar mee hij gisteren werd belast: lid van de werkgroep Ver miste personen van de in Ge- nève zetelende VN-commis- sie voor de Rechten van de Mens. In die werkgroep, aan de oprichting waarvan Van Dongen als lid van de Neder landse delegatie bij de men senrechtencommissie in Ge- Van Dongen .schrijnend. - foto jan stegeman nève vier jaar geleden zelf heeft meegewerkt, zitten vijf leden, allen op persoonlijke titel maar wel zoveel moge lijk verspreid over de hele wereldbol. Als in juni Van Dongen de plaats inneemt van de Brit Lord Colville of Culross, zal hij voor een periode van min stens een jaar (dat is de vaste mandaatsperiode) moeten gaan samenwerken met een Yoegoslaaf, een Pakistaan, een Ghanees en een Costari- caan. Van Dongen beschouwt zijn nieuwe taak, die hem in ieder geval per jaar twee we ken naar Genève en één week naa New York voert, als „een frustrerende, maar boeiende job". „Verdwijnin gen zijn één van de ernstigste vormen van schending van mensenrechten. Er is altijd sprake van meerdere schen dingen tegelijk: geen proces gang, martelingen en schen ding van het recht op leven. Voor de regimes die zich er aan schuldig maken is het de makkelijkste manier om las tige vragen te omzeilen. 'We kennen die persoon niet', zeg gen ze dan." In Genève werd in '79 al een poging gedaan tot een aparte werkgroep voor ver miste personen te komen. Die eerste poging faalde, maar een jaar later was de tijd er wel rijp voor. Al liep het ook toen nog niet van een leien dakje. Van Dongen: „De eerste voorzitter zou een Irakees zijn. Maar voordat de eerste vergadering van die werk-* groep kon worden gehouden was die man zelf verdwenen. Daar is toen een hoop drukte over gemaakt en later bleek, dat hij huisarrest had. Maar zo word je wel met je neus op de feiten gedrukt." Zijn eigen benoeming be schouwt hij als een zeer eer volle, maar tegelijk wil hij het feit dat hij namens 600 miljoen aardbol-bewoners dit mensenrechten-aspect extra nadruk moet geven sterk relativeren. „Je weet hoe dat gaat: Nederland maakt zich sterk in zo'n Wes terse lobby, waar dan een va cature valt. Onze vertegen woordigingen zeggen dan: wij hebben wel een geschikte peer, Toontje van Dongen. En dan word je dat." Precies zo relativeert de oud-Bredanaar (en oud-leer ling van het plaatselijke On ze Lieve Vrouwe-lyceum) het feit dat de mensenrechten- Vertegenwoordiging in Genè ve (met als oud-directeur de Limburger Theo van Boven, en als voorzitter de vroegere staatssecretaris prof. P. H. Kooijmans, die nu Van Don gen heeft benoemd) bijna een Nederlands monopolie lijkt te worden: „Een rijke vent die een vrouw met veel geld kan trouwen, zal het ook daarom niet laten." De taak van de VN-werk- groep, die in juni ook een nieuwe voorzitter moet kie zen, is kort omschreven het nalopen van klachten over verdwijningen en het zo mo gelijk ophelderen daarvan. Mensenrechten-organisaties, kerken, particuliere groepen en particulieren zijn de voor naamste leveranciers van de klachten, die in Genève wor den verzameld en in het ge heugen van een immense computer worden opgesla gen. „Als blijkt dat de klach ten volledig zijn en binnen het mandaat van de werk groep vallen - wij noemen dat de eerste screening - dan worden ze aan de permanen te missie van het betrokken land in Genève voorgelegd. Een naam alleen is niet ge noeg, je hebt meer persoon lijke gegevens nodig en liefst ook over de omstandigheden van de verdw'jning. Als je een regering vraagt waar Buenito Alvarez gebleven is, zeggen ze al gauw: daar heb ben we er 2400 van. Als werkgroep kun je je geen blamages permitteren." Volgens Van Dongen is te gelijk wel het zwakke punt in het werk van de commissie, dat alleen met behulp van de verantwoordelijke regering verdwijningen kunnen wor den opgelost. „Vandaar dat de resultaten zo pover zijn. Van de 6605 gevallen die de werkgroep tot nu toe aan 25 regeringen heeft voorgelegd, zijn er nog geen 350 opgehel derd. Dat is natuurlijk ver domd weinig." De 'performance' van de werkgroep is daardoor nogal onder vuur komen te liggen, erkent Van Dongen, want or ganisaties als de Dwaze Moe ders, Amnesty International en in het algemeen tal van non-gouvernementele orga nisaties uiten zich steeds kri tischer over het gebrek aan stootkracht van de commis sie. Van Dongen: „Gelujtkig beraden verschillende wes terse regeringen zich nu op die situatie. Bijvoorbeeld door Nederland is al gepleit voor versterking van het mandaat. Dat is hard nodig, want uiteindelijk is nu de publiciteit het zwaarste wa pen datje hebt." Van Dongen, die het als „een verrekt zware verant woordelijkheid" ziet om lid te worden juist in een periode dat de werkgroep zo onder vuur ligt, ziet goed in dat al leen snel handelen soms nog vermiste personen levend kan doen terugkeren. Maar juist dat snelle handelen wordt vaak hopeloos gefru streerd door de betrokken re geringen. Zo kwamen van het Ar gentijnse regime op een to taal van 2508 klachten 0 ant woorden. De Salvadoraanse machthebbers werden met 1782 klachten geconfron teerd. Daarop kwamen 264 antwoorden binnen waar door 212 verdwijningen kon den worden opgehelderd. Guatemala kreeg 1382 klach ten, waarop 12 antwoorden binnenkwamen waardoor g l verdwijningen konden wor. den afgeboekt. De werkgroep zelf, bona-1 drukt Van Dongen, denkt al. leen al om redenen van op. portuniteit niet in termen van schuldig of niet schuldig en evenmin in termen vari I links of rechts: ook de vaders van de revolutie in Nicara- gua moesten knarsetandend 81 antwoorden geven op |n totaal 136 klachten, die echt niet allemaal dateerden uit de beginperiode van het San- dinistische experiment. Maar Argentinië blijft toch wel het meest schrijnende voorbeeld. „Juni vorig jaar nog kwam de regering met het officiële bericht dat het aantal verdwijningen 6.000 niet te boven ging. Vorige week had de Ar- II gentijnse minister van Bui tenlandse Zaken, Dante Ca- puto, het zelf over 30.000 mensen die in een spiraal van terrorisme, martelingen en repressie verdwenen zijn." Maar vooral het verzame len van informatie blijft een breekpunt, want ondanlts haar opereren onder VN- vlag, kan de werkgroep zelfs regeringen niet verplichten in haar midden te verschij nen. Van Dongen: „Dat is een I fout die ingebakken zit in het organisme: datje bij die boe ven zelf te biecht moet". Door Pieter Eggen ZO ongeveer als laatste in de rij van belangheb bende partijen heeft nu ook de Nederlandse overheid zich gewaagd aan het schrijven van een voorlichtingsbro chure over het 'vrede en veiligheidsbeleid'. Dezer dagen rolden 65.000 gratis te verspreiden - in quarto formaat gedrukte - brochures onder de titel „Over veiligheid en vrede" van de persen van de Staats drukkerij. Deze week pre senteerden de schrijvers, twee ambtenaren van Bui tenlandse Zaken, de brochure in Den Haag. Het voorlichtingsboekje is in de eerste plaats bestemd voor middelbare scholen, waar volgens de schrijvers een tekort aan zakelijke in formatie bestaat over 'ons' veiligheidsbeleid. Dat is uiteraard niet de voornaam ste reden voor de verschij ning nu. Die is gelegen in het feit dat de regering over krap drie maanden de Tweede Ka mer een besluit over de plaatsing van 48 kruisraket ten op de basis bij Woens- drecht moet bekend maken. De politieke machines, die voor het besluit in werking gezet moeten worden, lijken intussen al aardig warm ge lopen; de spanning wordt in Den Haag voelbaarder nu het 'uur U' met rasse schreden nadert. In kringen van beleidsma kers in Den Haag is lang ge bakkeleid over de vraag of de overheid - naast tal van an dere organisaties - actieve voorlichting zou moeten ple gen. Voorstanders - veelal te vinden in VVD-kring en de pro-Navo-lobby - ergeren zich al jaren aan het ontbre ken van een gerichte voor lichtingscampagne. Men ver moedt achter dit tekort voor al de angst van de over heidsdienaren) in woord te moeten kiezen vóór plaatsing op een moment dat 'de' poli tiek nog geen helderheid heeft geschapen in deze nete lige kwestie. De boosheid aan die zijde van het politieke spectrum werd en wordt nog vergroot door de niet afla tende ijver waarmee vooral de tegenstanders uit de vre desbeweging een eventuele plaatsing in brochures, boe ken en vlugschriften bestrij den. Daar tegenover stond en staat nog steeds zeer weinig. De Atlantische Commissie heeft enige tijd geleden actie ver dan daarvoor het tegen offensief ingezet, terwijl ook brigade-generaal Berkhof zich in het recente verleden regelmatige inspande de pro blemen bij het veiligheidsbe leid uiteen te zetten. Om niet de indruk te wek ken nu al partij te kiezen verliest de 'verse' brochure van Buitenlandse Zaken zich in betrekkelijk afstandelijke informatieverschaffing. Hel der - dat zeker - wordt in vier hoofdstukken uiteen ge zet hoe Warschaupact en Na- vo zich in militair opzicht tot elkaar verhouden, wat er in het verleden aan wapenbe- heersingsbeleid is gereali seerd op de wereldtribune, hoe je 'veiligheid' kunt defi niëren en hoe de bondgenoot schappelijke samenwerking functioneert. Dat alles is ge lardeerd met veel staatjes en fraaie kleurenplaten. Wie zich eindelijk door deze 'in leiding' heeft doorgeworstelt komt toe aan het Nederland se veiligheidsbeleid. Om aan te geven dat we over Neder land praten, laat BZ dit hoofdstukje vooraf gaan door een pittoresk fotootje van de molens van Kinderdijk. In het 'Nederlandse' hoofd stuk valt de nadruk sterk op de Nederlandse voortrek kersrol. Het roemruchte 'voorbehoud' op het Navo- dubbelbesluit van 1979 en de geboorte van de 'nul-optie' in de onderhandelingen met de Sovjet-Unie worden geme moreerd. Verder wordt met grote nadruk gewezen op ta melijk recente voorstellen in Navo-verband om eenzijdig raketten terug te trekken (het Montobello-besluit) en op de onderhandelingen die ons land binnen de Navo voert om een aantal kernta ken te kunnen afstoten (de shift-studie). Het lijkt erop alsof de schrijvers met dit alles voor al willen zeggen: denk dus niet dat ons land niets ge daan heeft als in juni de re gering zou besluiten de ra ketten toch op Woensdrecht toe te laten. Uiteraard staat het nergens met zoveel woor den, maar de ondertoon is er toch een van een zwak ex cuus. Die teneur wordt nog versterkt door de opmerkin gen over de onmogelijkheid van de overheid om aan te Van den Broek .molens. - foto de stem/ johan van gurp sluiten op leuzen als „kern wapens de wereld uit, te be ginnen uit Nederland". Dat zijn, zo weten de schrijvers, hoog te achten standpunten, maar de politiek verant woordelijken hebben ook een andere taak - die van de landsverdediging - te verzor gen. Het is alsof je Lubbers hoort spreken over „deze bo ze wereld", waarin dromen mooi maar onrealistisch zijn. Toch wordt de vredesbe weging niet afgeschilderd als 'onrealistisch'; in de brochu re wordt zelfs een goed woordje voor Mient Jan Fa- ber c.s. gedaan. Met kracht wordt stelling genomen tegen de opvatting dat de vredes beweging een produkt van neutralisme zou zijn. Volgens de schrijvers past deze bewe ging eerder in de Nederland se traditie van het 'domi neesland' of het 'gidsland'. Deze opmerkingen lijken vooral bedoeld voor het Na- vo-hoofdkwartier in Brussel, waar men alles dat zich ver zet tegen militaire doctrines ziet als een soort vijfde co lonne. Door kool en geit te sparen - en de keuze tussen 'ja' of 'nee' te vermijden mist de brochure „Over veiligheid en vrede" politieke realiteits waarde. Dat hebben de schrijvers ook vast moeten stellen en zij zeggen dat hun produkt „eeuwigheidswaar de" heeft. In die zin klopt die kwalificatie wel dat het boekje ook gerust né het Ka merdebat op de markt had kunnen worden gebracht. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie, drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883 Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41,® 076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910 Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag'van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rsnkrplfltipc Postgiro 1114111 -ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek 101053738 Door Jan Bouwmans MET de Duitse dominee Martin Niemöller is een man heengegaan die de hedendaagse (kerkge schiedenis mede bepaald heeft. Een man ook in wiens 93-jarig leven een tijdperk belichaamd is. Het eerste is onverbre kelijk met het tweede verbonden. Stammend uit een conser vatief predikantengezin, waarin vorst en vaderland hoog in aanzien stonden, was Niemöller lange tijd een rechts-nationalist, tegen stander van de Republiek van Weimar en koesterde hij aanvankelijk grote verwach tingen van het Hitlerbewind. In 1977 is het dezelfde Martin Niemöller van wie door de terroristen van de Rote Ar mee Fraktion(RAF) na de ontvoering van werkgevers voorzitter Hans Martin Schleyer wordt geëist dat hij de RAF-leden zal begeleiden die ze vrij willen krijgen, want hem vertrouwden ze blijkbaar nog. Een radicaal is Niemöller geweest, maar nooit van het type als die domineesdochter Gudrum Ennslin van de na oorlogse generatie, die als RAF-lid in de Stamheimm- gevangenis de dood heeft ge vonden. Zijn radicaliteit bracht hem wel in Dachau en Sachsenhausen, die hem ove rigens niet hebben gebroken. Na de oorlog ontpopte hij zich niet minder als een van de gewetens van Duitsland als voor en tijdens Hitier. Toch is Niemöller voor al les predikant en pastor ge weest. In eigen kring verre van onomstreden. Een van zijn grote tegenstanders, de theoloog en bisschop Martin Dibelius, heeft echter van hem getuigd: „Men mag over hem denken, hoe men wil, maar wie een keer onder zijn preekstoel heeft gezeten, weet dat hij het evangelie verkondigt; niets meer en niets minder". Martin Niemöller beli chaamde dat het Evangelie gedaan moet worden en niet het aannemen van theoreti sche stellingen is. Hij was geen groot theoloog, maar hij zag wel scherp wat de Evan gelische eis hier en nu ge bood. Deze grondhouding is de sleutel tot zijn leven en werk, maakt zijn radicaliteit verklaarbaar en verstaan baar. En radicaal is hij geble ven tot aan zijn dood afgelo pen dinsdag in Wiesbaden, 93 jaar oud. Martin Niemöller werd in 1892 geboren in een groot predikantengezin in het Westfaalse Lippstadt. Zijn jeugd bracht hij door op pas torieën in Westfalen en het Rijnland. In de Eerste We reldoorlog is hij kapitein van een onderzeeboot. De maatschappelijke en politieke ontwikkelingen na die oorlog stellen hem teleur. Hij gaat theologie studeren in Münster en wordt predi kant in de Evangelische Kir- che. In 1931 wordt hij predi kant in Berlijn-Dahlem. Na Martin Niemöller - fotoanp eerst helemaal niet onwel willend tegenover het natio- naal-soialisme gestaan te hebben komt hij toch steeds meer met Hitler in botsing. Hij verzet zich vooral ook te gen de kerkleiders die te meegaand zijn met het nieu we bewind. Hij valt de nazi's openlijk aan wat betreft hun rassenleer en de jodenvervol ging. Hij sticht de „Pfarrer- notbund" die in moeilijkhe den gekomen predikanten en hun gezinnen moet steun. Deze bond is de voorloper van de „Bekennende Kirche" waarvan ook de theoloog Karl Bath een bekend lid is. De „Bekennende Kirche" staat voor het principiële verzet en verwerping van Hitier door een relatief klei ne groep christenen in Duits land. Nadat verhoren door de geheime staatspolitie al rou tine zijn geworden, volgt in 1937 zijn arrestatie wegens „kanselmisbruik". Op het proces wordt hij vrijgespro ken. Dan wordt hij gebom bardeerd tot 'Persoonlijk ge vangene van de Führer' en verdwijnt zeven jaar in con centratiekampen als Dachau en Sachsenhausen. De anec dote gaat dat een gevange nispastor in een van de kam pen hem vroeg waarom hij gevangen zat en dat Niemöl ler hem antwoordde: „Waar om zit u niet gevangen". Als Duitser met een onbe last verleden spaarde hij zijn I landgenoten ook na de oorlog niet. Hij was een van de op stellers van de 'Stuttgarter Verklaring', de eerste open lijke Duitse schuldbelijdenis aan de nazi-misdaden. Hier mee heeft Niemöller het her stel van het contact tussen de Duitse protestantse kerken en de internationale oecume ne, maar ook tussen het na oorlogse Duitsland en de westerse landen vergemak kelijkt. Hij is dan ook lange I tijd voorzitter geweest van de Wereldraad van Kerken, Martin Niemöller ontpopte I zich meer en meer als een criticus van het traditionele christendom en de traditio nele kerkelijkheid. Dezelfde ervaring met dezelfde uit komst als die van de grote theoloog Dietrich Bonhoef- fer, die in 1945 op last van I Hitier terecht werd gesteld. Het bracht Niemöller tot hardnekkig openlijk verzet tegen de Duitse herbewape-1 ning, tegen de atoombewape ning, tegen de oorlog in Vlët-1 nam. Het maakte van hem een voorvechter van de ont spanning tussen oost en west,1 toen dit begrip nog moest worden uitgevonden: in 1 op het hoogtepunt van del Koude Oorlog, bracht hij tot diepe ergernis van bonds kanselier Konrad Adenauer een bezoek aan Moskou. Zijn landgenoten hebben] hem zijn radicale houding niet in dank afgenomen. Het spreken is hem vaak onmo gelijk gemaakt door hem za len te weigeren, zijn woorden werden soms gretig ver draaid. Rechts Duitsland veegde I hem daarom met de schrijver Heinrich Böll op de hoop van lieden die de weg voor het RAF-terrorisme hadden plaveid. Martin Niemöller bleef I echter zichzelf. Want hij spaarde de nieuwe generatie zijn kritiek niet. Zo vond hij op het kerkelijke erf dat de vernieuwingsgezinden de kerk toch te veel beschouw-1 den als een menselijke orga nisatie die hervormd moest worden. Hij had echter recht van spreken. Door Pieter-Jan Dekkers HET zal menige 'echte' minimum-inkomen strekker gestoord heb ben, dat juist het VVD- Kamerlid Rudolf de Korte in de Tweede Ka mer een pleidooi heeft gehouden voor het ver hogen van de jaarlijkse eenmalige uitkering aan de 'echte' minima. Want het is juist de VVD ge weest, die de afgelopen jaren het verlagen van de sociale uitkeringen (de groep waar de mees te 'echte' minima zitten) alom en in vele toonaar den heeft gepredikt. De voormalige VVD-leider Hans Wiegel is er mee begon nen in de tijd dat hij nog sa men met CDA-coryfee Dries van Agt een 'betonhard' tan dem vormde in politiek Den Haag. Het verschil tussen de sociale uitkeringen en de in komens van de werkenden moest en zou drastisch wor den verlaagd. Het was, zo luidde het, de enige manier om de economie weer op po ten te helpen. Wiegel en Van Agt brouw den er echter weinig van, want in de vier jaar dat beide heren op het Catshuis de dienst uitmaakten, bleven niet alleen de inkomensver schillen relatief klein, het duo zorgde ook nog eens voor een enorm begrotingstekort. Die erfenis was een van de oorzaken van het mislukken van het 'tussen-kabinetje' Van Agt-Den Uyl, dat de economie via twee sporen weer gezond wilde maken: bezuinigen en stimuleren. En dat botste met elkaar. Pas het zittende kabinet van Lubbers, mede tot stand gekomen omdat het CDA de wens om met de PvdA te re geren even vlot had omgezet in een liefdesverklaring aan de liberalen, voert uit wat Van Agt en Wiegel met dit land voorhadden. En dus staat in het regeer akkoord (mede opgesteld door die De Korte) dat er fors moet worden bezuinigd op de sociale uitkeringen door middel van kortingen. De laagste inkomens moeten bo vendien extra inleveren, om dat tal van andere overheids regelingen (subsidies, rijks bijdragen etc.) juist bij die groepen het hardst aanko men. Onder druk van wat te genwoordig wel eens smalen het 'sociale gezicht' van het CDA wordt genoemd kwam het kabinet Lubbers met het plan de koopkracht van de 'echte' minima op peil te hou- Dr. De Korte minima - foto de stem/ johan van gurp den via een eenmalige, extra uitkering. 'Echte' minima zijn in dat geval gezinnen, die van één minimum-inko men (meestal een uitkering) moeten zien rond te komen. De eerste keer moesten die 'echte' minima er zelf voor zorgen, dat ze het extraatje kregen: ze moesten het zelf aanvragen. Bedelen, klonk het hier en daar. Onder druk van (alweer) het sociale ge zicht van het CDA is daar vo rig jaar een eind aan ge maakt, de 'echte' minima schijnen nu in Den Haag be kend te zijn. Nu komt VVD-er De Korte dan met het verzoek aan de regering om de 'oude' 'echte' minima dit jaar nog wat ex tra extra's toe te stoppen. Met andere woorden: degenen, die tot nu toe al een eenmali ge uitkering hebben gehad, moeten automatisch een ex tra toeslag krijgen. Hun ex traatje moet zo tenminste an derhalf maal zo groot worden als het extraatje voor dege nen, die daar het eerst voor in aanmerking komen. Hoe verzint zo'n man het, ben je geneigd te denken. Is de VVD soms op zoek naar nieuw kiezersvolk?. Het zou, getuige de opinie-peilingen, best kunnen, want de VVD is door haar steun aan maatre gelen die diep in de porte monnee van de midden- en hogere inkomens tasten èn de 'korting van de ambtenaren salarissen lang niet meer zo populair bij de traditionele aanhang. Het zou lachwekkend zijn, als het tegelijkertijd niet zo schrijnend was. Want juist het VVD-CDA-kabinets be leid creëert nieuwe 'echte' minima. Dit jaar komen er weer meer dan 100.000 bij. Goed beschouwd zet de VVD de zaken op z'n kop. Eerst zorgen voor een forse inko mensdaling bij de zwakste groepen in de samenleving en dan via toeslagen dat weer gedeeltelijk ongedaan maken. Waarbij de VVD overigens weer een aparte groep 'echte' minima schept. Want dege nen die reeds eerder onder aan de inkomensschaal bun gelden, worden daarvoor ex tra 'beloond', terwijl hun lage inkomen in veel gevallen niet lager is dan dat van die 100.000 nieuwe 'echte' mini ma. Wat zich in feite wreekt is het gebrek aan een echt inko mensbeleid. Dat is overigens niet iets van dit kabinet. Al jaren ontbreekt het in Neder land aan een samenhangend inkomensbeleid. Een beleid waarin duidelijk de gevolgen van overheidsmaatregelen worden afgewogen tegen een aanvaardbare en rechtvaar dige verdeling van inkomens. Het inkomensbeleid van dit kabinet kent geen enkele samenhang. Het is hap-snap- beleid. Extra korten (nieuwe plan van Ruding) op de uit keringen en tegelijkertijd via een soort bedeling de pijn iets verzachten. Belastingverla ging in het vooruitzichten stellen op het zelfde moment, dat de belastingbetaler diep er in de buidel moet tasten om aan de fiscale wensen van het kabinet te kunnen vol doen. Vestzak-broekzak dus. Dat de VVD zich nu ge troost de onderkant van de samenleving wat op te krik ken is een mooie en recht vaardige gedachte. Jammer alleen voor de 'echte' mini ma, dat die De Korte al van I te voren wist, dat het kabinet geen extra geld beschikbaar wil stellen om aan die wens tegemoet te komen. Het in- willegen van de VVD-wens zou in dat geval alleen maar betekenen, dat de 'nieuwe' 'echte' minima van hun ex traatje iets zouden moeten I inleveren ten behoeve van de extra toeslag op de eenmalige uitkering van de 'oude' 'ech te' minima. Of de VVD moet elders op de begroting geld zien te vin den. Misschien door de inko mens van ambterjaren, tren- volgers en niet-minimale uitkeringstrekkers per 1 juli aanstaande nog eens extra te korten. Dat zou in ieder geval wel overeenkomen met het 'sociale gezicht' dat de VVP de laatste tien jaar heeft ge toond. Dat een dergelijke maatregel weer 100.000 extra 'echte' minima oplevert zal Rudolf een zorg zijn. Wie dan (nog) leeft, wie dan zorgt. poor onze Haagse redactr] deN haag - In het jaar 20i Nederlandse overheid 12 tot 2< moeten betalen aan collectie! „leningen en sociale verzelJ als gevolg van de vergrijzing bevolking. Toch hoeft deze stijging val lectieve uitgaven geen grote f| gevolgen te hebben. Een jaarll middelde economische groei J tot 0,5 zou voldoende zijn on nen 'voorkomen dat het totaal lastingen en sociale premies! moet- .1 Maar groot is de vraag is ofj heid er wel in slaagt om in i blijven lopen met de enorme i vingen in de bevolking. Het Sociaal en Cultureel reau (SCP) zet daar grote vraj eer DEN HAAG - Een K< meenten in stadsvern gen. Volgens een voorstel vt worden aan de wet stads- Hoewel de vreemdelingen moeder Chatterpal en haar seert zij hier op haar schuil zoon. Van onze rei AMSTERDAM - De 1' Sjam Chatterpal is in af overgebracht naar een ki De 'bewaring' blijft echte gewoon voortduren en hij z dan ook in een gesloten afde 'lng, aldus de Leidse advocal Van Sjam, mr. Vosmai woensdag. Volgens Vosman er overeenstemming bereil tussen de directie vreemdelii genzaken van het minister ^ar} Justitie en de Raad voe ue Kinderbescherming. Omdi bewaring in juridische zi gewoon voortduurt, heeft c raadsvrouwe een nieuw vei 2®ek tot invrijheidstelling b ue rechtbank in Amsterda: igediend. Dit verzoek z rJldag in raadkamer worde behandeld. (ADVERTENTIE) O—i b,"®"1"" ontfrOrukking "aai hongtr Nat. HtZr,huil. ""It'll m O» latg voor nu il ^5gp banknummer 7a7a70.1^ t

de Stem | 1984 | | pagina 2