IE TOL Wijsmuller: behoud tien baneu zeker De moedige dood van een kritisch k(r)antlijntje KEND ■If ACT B.V. wethouders hebben een uil spelletje gespeeld9 Auto van de weg geraakt Expositie in hal stadhuis Terneuzen Ook groeiende onvrede Gent over Zeebrugge REMORTEL OPTIEK D~G IAART it u bij ons een Iring naar keuze)! igs voor een proefrit ndel Lijstenmakerij kkerij VAN RUT Jeugdtand- verzorging praat over toekomst |groots lis staan >r u klaar wk? -VLAANDEREN LnFRDAG 8 MAART 1984 VAN ZEELAND Sieuwe vereniging oor Gentse haven Ontslagprocedure gaat door Plaatselijk nieuws Terneuzen 1140-11546 fraai 13 EN 12258 edactie |£(r)antlijn tapt op T16 PAGINA ZEELAND 3 erste doel: grotere luis bij Terneuzen Van ome correspondent GENT - De pogingen die al enige tijd ondernomen worden om de volledige Gentse havengemeenschap één belangengroepering leverenigen, zijn geslaagd. Op 20 maart wordt een dergelijke vereniging ho vende doopvont gehouden. Ze zal de naam hebben van wie ze vertegenwoordigt, de Gentse havengemeen- hap. een stichting. De nieuwe groepering komt voort uit de werk groep van havengebrui kers die al enige tijd in Gent actief is. „Als we zo'n vereniging op het oog heb ben is het opdat we de krachten werkelijk zouden kunnen bundelen, teneinde bereiken dat men met Gent wat meer rekening al houden als volwaardige haven", zegt een woord voerder. „Daarom moeten er niet alleen werkgevers in zit ten, maar zijn de werkne- ook vertegenwoor- via de vakbonden. Voorts moeten de Kamer van Koophandel, de ban ken en het stadsbestuur van Gent er deel van uit maken". De vereniging wil zich bovendien laten bijstaan externe raadgevers, zowel voor relaties in het buitenland als in het bin nenland en in de universi taire kringen. Maar eerste doelstelling is vooral het plan voor de verbreding van de vaarweg naar Gent met aansluitend de wat men in Gent al noemt de Beneluxsluis, die er in Ter- neuzen zou moeten komen, overal zo krachtdadig mo- Belijk te verdedigen. AXEL/SAS VAN GENT - De gemeenten Axel en Sas van Gent moeten op zoek naar een nieuwe redactie voor de baanlozenkrant De K(r)antlijn. De redactie besloot gistermorgen unaniem op te stappen omdat ze, blijkens een persbericht, 'te weinig ruimte wordt gelaten zelfstandig te werken'. „Deze vorm van machtsmis bruik vinden wij een betreu renswaardige gang van za ken", aldus de redactie. Er wordt nu naar mogelijkheden gezocht het omstreden tweede nummer, dat vanwege het te moeilijk taalgebruik is afge keurd, alsnog te publiceren. „De keuze was of stoppen of doorgaan op de manier zoals de gemeenten dit wilden. De manier van de gemeenten houdt in een soort dorpsblaad je waarin gebeurtenissen in Axel en Sas van Gent op een positieve manier worden be naderd. Bij voorbeeld mooie verhaaltjes over de baanlo- zencursussen, de opening van het nieuwe stadhuis in Axel enz.". De redactie staat hier niet achter. „Wij vinden dat deze zaken al genoeg worden belicht in andere kranten en daarom wilden wij een krant samenstellen waarin artikelen aan bod komen die niet of ten dele in andere kranten worden beschreven", aldus het persbe richt. Uit het bericht blijkt verder dat de breuk met de wethou ders J. van Schaik (Axel) en L. Marquinie (Sas van Gent), niet te lijmen is. De redactie be schuldigt de wethouders ervan 'een vuil spelletje te hebben gespeeld'. „Onder het mom van een aantal ronduit zwak ke argumenten, zoals te moei lijk taalgebruik en de artike len die door de massa niet ge lezen zouden worden, hebben de wethouders hun veto uitge sproken over de tweede uitga ve van de K(r)antlijn. Iedereen die de krant leest zal zich er van kunnen overtuigen dat deze argumenten niet waar zijn. Het taalgebruik is niet moeilijker dan in de regionale pers". Twijfels heeft de redactie ook omtrent de ware motieven van de wethouders om het tweede nummer af te wijzen. „De redactie denkt dat de door de wethouders gebruikte ar gumenten niet de ware rede nen zijn waarom de K(r)ant- lijn niet meer op onze manier mag verschijnen. Het gaat volgens ons veeleer om de in houd dan om de leesbaarheid ervan. Deze is, al is dat nooit openlijk uitgesproken, waar schijnlijk te kritisch bevonden in de ogen van de wethouders en de gemeenteraden". Uitgelegd wordt nog eens wat de redactie eigenlijk met de K(r)antlijn voor ogen had. „De bedoeling is om informa tie te verschaffen en de lezers door middel van beschouwin gen over gebeurtenissen in o.a. de gemeente Axel en Sas van Gent te interesseren en voor zover mogelijk tot nadenken te stemmen. Wij hebben daar bij vraagtekens geplaatst bij het beleid van de gemeente en een kritische houding aange nomen ten opzichte van aller lei ontwikkelingen in de maatschappij. Lef De wethouders in kwestie hebben het lef niet gehad een dergelijke krant te laten ver schijnen en daarmee naar on ze mening een goed initiatief van een aantal haanlozen de grond in geboord. Kritiek op de bestuurders kan niet in on ze gemeenten, de wethouders bepalen wel wat de massa wel of niet mag lezen". Het opstappen van de re dactie houdt overigens niet in dat de gemeenten met dit werklozenproject zullen stop pen. „Als er voldoende belang stelling is zullen we in princi pe met een nieuwe redactie in zee gaan", aldus een gemeen telijke woordvoerder. t/rijdag 9 maart GESLOTEN Kloosterzande In de hal van het Terneuzense stadhuis is tot en met vrijdag 23 maart een expositie te bezichtigen van schil derijen van de Oostburgse kunstschilder A. Geluk. In totaal hangen er 26 schilderijen, zeer variërend van aanzicht, sommige in vrolijke kleuren, andere wat somberder getint. De Oostburgse kunstschilder stelt zelf dat schilderen voor hem een manier is om aan de alledaagse realiteit te ontsnappen en een eigen nieuwe werkelijkhied te scheppen. Intensief bezig zijn met schilderen betekent voor hem het besef van tijd ophef fen. De expositie is te zien tijdens de kantooruren op alle werkdagen. - fotodestem/corj.defeoer Ae automobilist P. B. uit Hoek geraakte maandagnacht omstreeks twee uur rijdend over Jksroeg 61 in de richting van zijn woonplaats de macht over het stuur van zijn personenauto jfjjt Hij raakte daarbij in een slip en kwam tenslotte in een naast de rijweg gelegen sloot te- cl>t. Daarbij werd zijn voertuig zwaar beschadigd. Voor de man zat er niets anders op dan te 'de weg naar huis verder af te leggen. - fotodestem/corj de boer Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN/IJMUIDEN - De ontslagprocedure van 28 man van de zeesleepdiens van Willem Muller Ter neuzen zal worden voortgezet. Wanneer de ontslagvergunning wordt verleend, zal aan tien man in ieder geval een arbeidsplaats worden aangeboden bij Wijsmuller, het IJmuidense bedrijf, dat Willem Muller overneemt. „Maar dan moet eerst het dienstverband met Willem Muller volledig zijn beëin digd", aldus districtsbestuur der John Vriesen van de fede ratie van werknemers in de zeevaart (FWZ). Vriesen heeft gisteren een goed gesprek' met Wijsmuller gehad. Hij acht het niet uitge sloten dat straks bij Wijsmul ler nog meer ex-Willem Mul- lermnensen aan de bak kun nen komen. Hij wees in dit verband op de Guul Victory, een zeesleper die thans dienst doet in Somalië voor opleiding, waarop vier mensen van Mul ler werkzaam zijn. Wordt dit contract voortgezet, dan bete kent dat ook handhaving van deze werkgelegenheid. Bovendien is Wijsmuller momenteel in gesprek met de scheepshypotheekbank over eventuele exploitatie van een of twee zeeslepers van Willem Muller. Indien die schepen in de vaart worden gehouden be tekent ook dit uitbreiding van arbeidsplaatsen. „Daarbij is gegarandeerd dat de ex-wer- kenemers van Willem Muller voor in dienst treding in aan merking kunnen komen", al dus Vriesen. Bedoeling is dat de bond zal nagaan wie van de Muiler werknemers in dienst van Wijsmuller wil trpden. Onderdeel van gesprek gis teren vormde eveneens een so ciaal plan voor ontslagen werknemers. „Daarover heb ben we uitvoerig van gedach ten gewisseld. De rekensom men moeten nu worden ge maakt en wij gaan over de in vulling van het sociaal plan vandaag (donderdag) weer verder onderhandelen". Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De stichting ter bevordering van de Jeugd- tandverzorging in Zeeuwsch- Vlaanderen praat vrijdag 16 maart over haar eigen toe komst. Dit gebeurt in het gebouw van het ziekenfonds aan het Oostelijk Bolwerk in Terneu zen. Tijdens die vergadering komen ook de jaarstukken 1982/1983 en de begroting 1984/1985 aan de orde. De ver gadering begint om 17.00 uur. Bridge-Leden van bridgeclub Emergo speelden in restaurant De Milliano de achtste wed strijd in de wintercompetitie. Uitslagen: A-groep: 1. echt paar Den Haan, 2. heren Kra- mer-IJsebaert en Sandrini- Visser, 4. echtpaar Nijsten, 5. mevrouw Hofman-de heer Burm. B-groep: 1. dames Touw-Brouwer, 2. dames Borm-Visser, 3. mevrouw Van der Peijl-de heer Verdam, 4. echtpaar IJsebaert, 5. Me vrouw Sandrini-de heer Borm jr. Disco-carnaval - Disco Silver Shadow hield maandag voor de jeugd een carnavalsmiddag in het Zuidiandtheater. Als best verklede aanwezigen werden Sonj a Sol en Michel de Seijn gekozen. Zo'n 150 jeugdi ge Terneuzense carnavalvier- ders waren aanwezig. Zij kwamen ook aan hun trekken bij een gratis verloting met di verse prijzen. GENT - Ook in Gent zetten havenkringen zich steeds sterker af tegen de uitbouw van Zeebrugge. Voorlopig blijkt hun voornaamste spreekbuis de werkgroep van havengebruikers, maar met de toekomstige oprich ting van een Gentse havengemeenschap waarin ook vakbonden en stadsbestuur vertegenwoordigd zullen zijn, kan hun protest meer weerklank vinden. Dat is althans de bedoeling. De heer Van der Mueren, directeur van het grootste graanoverslagbedrijf in de Gentse haven en woordvoer der van de werkgroep, ver klaart dat men zich met alle mogelijke middelen wil inzet ten om wat hij noemt de nut teloze uitbouw van Zeebrugge te voorkomen. „Is er ooit een gegronde stu die gemaakt gericht op de pro- dukten die men er wil behan delen? Voor de massagoederen zoals kolen, granen en ertsen is er een aanbod waarvoor met de bestaande capaciteiten Antwerpen en Gent elk met hun specifieke gerichtheid ruim volstaan. Beide havens hebben een voldoende infra structuur en de vrije onderne mers hebben er de laatste ja ren door investeringen sterk op ingespeeld. Waarom dan op basis van fantasie in een klein landje als België een derde ha ven creëren?" stelt hij. Hij wijst op het gebrek aan infrastructuur in Zeebrugge, die elders uiteraard wel aan wezig is. Wat Gent betreft ci teert hij de sterke positie. Deze haven is op enkele jaren tijd het commercialisatiepunt ge worden van de EEG, graan overschotten en alle verhou dingen in acht genomen, te vergelijken met de oliemacht in Rotterdam, aldus de woord voerder. (ADVERTENTIE) WESTKADE 76 SAS VAN GENT TEL. 01158-2106 MODEBRILLEN OOGMETING KONTAKTLENZEN f Door Frank Deij DE REDACTIE van het baan- lozenkrantje De K(r)antlijn zit zonder baan. Jaap Klein, Rick Liefting, Sabine Keijzer, Ben nie Janssens, Johan Maes, Jean Pierre de Clerck, Guido Sarneel en Rob Maas hebben gisteren besloten het bijltje erbij neer te gooien. Na een conflict met hun 'broodheren' over de inhoud en de formule van de krant. Een conflict dat welbeschouwd twee minuten na de presentatie van het eer ste nummer op maandag 17 oktober 1983 al werd geboren en draait om één zaak: de macht van het geschreven woord. „Waarom de K(r)antlijn. Omdat wij als krant een lijn willen volgen die kantlijnen plaatst bij al het nieuws dat ons van alle zijden toestroomt, kantlijnen plaatst bij het ge meentelijk beleid, bij het pro vinciaal beleid en bij het be leid van de regering, maar ook kantlijnen plaatst bij de vele misvattingen die onze maat schappij zo ontsieren. Onze artikelen kunnen dus wel eens kritisch zijn en dat is iets waar men van schrikt. Kritiek, mits niet ongenuan ceerd, moet men kunnen ver duren en is zelfs nodig, dat geldt ook voor onze krant. Kritiek leveren is echter nog wat anders dan censuur ple gen. Bjj censuur kan kritiek niet door de beugel: bij ons kan de censuur niet door de beugel. Hoewel wij afhankelijk zijn van de gemeente voor een sub sidie en hoewel alleen daarom de eindverantwoordelijkheid bij die gemeente ligt, hopen we toch als redactiecollectief in de toekomst eigen verantwoorde lijkheid te krijgen en niet in ons recht op vrije meningsui ting te worden aangetast. Zon der dit recht kan een krant nu eenmaal niet werken". Doodvonnis Het waren moedige intro ductiewoorden van redactielid Jaap Klein. Woorden waar mee de redactie een handteke ning zette onder het eigen doodvonnis. Het kon immers niet bestaan dat de gemeente zo'n strijdlustige redactie zo maar de vrije hand zou geven. Wethouder Van Schaik liet dat vanaf het begin blijken: „Ik zelf heb daar niet zo'n moeite mee maar het gemeen tebestuur zal er toch aan moe ten wennen kritiek te lezen in een krant die ze zelf betaalt. Ik vermoed dat het laatste woord hierover nog niet is gesproken. Kritiek, zelf betaald krijgen we niet gemakkelijk door de raad". Kritiek was er, in en op dat eerste nummer. De redactie liet daarin B. van der Heyden van de stichting Woonwagen- werk Zeeuwsch-Vlaanderen aan het woord over het zeer gevoelig liggende woonwa- genbeleid van de gemeente Axel. Het verhaal lag al sinds de jaarwisseling op de plank en kon amper actueel ge noemd worden. Maar kritiek blijft lang vers. Men viel in dat eerste nummer ook over een aankondiging van de grote de monstratie tegen de kruisra ketten rond het Binnenhof in Den Haag. Dat was voordat bekend werd dat 63 procent van de bevolking die dingen niet wil. Moeilijk In het tweede nummer, dat niemand onder ogen zal krij gen, is geen aanstootgevend verhaal te vinden. Behalve dan een ingezonden medede ling waarin wordt opgeroepen tot proletarisch winkelen. Maar ook de redactie vond na tweede lezing dat dit niet kon en deed water bij de wijn. De kritiek richt zich dit keer niet op de inhoud van de krant maar op het te moeilijke taal gebruik. Wethouder Van Schaik denkt dat een heleboel mensen niet weten wat cyaan kali is. Met woorden als 'dijhkheemraden en omslag- plichtigen- in een verhaal over de geschiedenis van de waterschappen- moet je de le zer ook niet vermoeien vindt hij. „Voor werkloze academici is er leesvoer genoeg op de markt", aldus Van Schaik. Kortom: „De baanlozenkrant moet voor haanlozen geschre ven worden en haanlozen zijn de minst geschoolden onder ons. Dus moet er zo simpel mogelij k geschreven worden". Een formule waar sommige omroepen zeer wel bij varen maar die de redactie volstrekt van de hand wijst. De redactie bestrijdt bovendien dat het taalgebruik moeilij ker zou zijn dan de taal in de regionale dagbladen die overigens door horden werklozen worden ge lezen. Lastige hond Heel de geschiedenis geeft de indruk dat de gemeenten naar een stok hebben gezocht om de lastige hond te slaan. Het is daarom zo jammer dat de lezers zelf geen oordeel over het nummer hebben kunnen vellen. Tenslotte financieren zij het krantje en niet de ge meenteraden van Axel en Sas zoals beide wethouders abu sievelijk menen. Het veto van beide wethouders betekent de dood van een krantje dat geen spreekbuis voor de gemeenten wilde zijn, maar de verant woordelijkheid voor haar eigen daden opeiste. Het is moedig zo te. sterven. Maar hoeveel moediger zou het niet geweest zijn van de betrokken wethouders om de redactie een kans te geven zich naar eigen idee te ontwikke len. Werklozen op die manier monddood maken betekent voor hen de zoveelste stap op weg naar de status van het tweederangsburgerschap.

de Stem | 1984 | | pagina 17