Ml iRUNO Kielen kunnen de kast in Randfiguren 'ALLEEN IN ZEELAND NOG KLOPJACHT Klacht arts Graauw tegen Zeeuws-Vlaamse collega' 1 Mei viering in Axel Inwoonster Juist en iverloofde gedood bij ongeval iVossenrijders NOBMMjl PSSNÓBO Tijdelijke PTT-mast in Vogelwaarde LqENSDAG 7 MAART 1984 VAN ZEELAND ADZ neemt afscheid [Van Waarde WEGENS 'GEESTELIJKE DOODSLAG' irainingsrit mn De BROiü-r Vergadering hengelclubs Plaatselijk nieuws Axei Heikant Hulst Al beb™M T22 PAGINA ZEELAND 2 i 7P of wat en voor meneer begint een heel nieuwe leven. Daar bereidt hij foor. Als coach van de naar zijn pensioen en is ijd straks goed te doorgewinterde sport rootvader. Bereidt u zich voor? Op uw pensioen of ken van uw man? vast iets over in het boekje iaal over gaat Even de en u krijgt het gratis in op naar Postbus 259,1000 AG g ik het gratis boekje "Straks mei pe' nsioen yan een onzer verslaggevers HULST - De 21-jarige Ellen „nsen uit Hulst is vrijdag middag op de E-10 bij het Bel- ■Ische Meer bij een auto-on- Lluk om het leven gekomen. naar verloofde, de 20-jarige (Vilhelm de Smet uit Hoens- l,rofli overleed maandag- ivond a#n zijn verwondingen In het Academisch Ziekenhuis Ie Antwerpen. Ook twee zusjes van het slachtoffer, 20 en 23 jaar, ver keren nog in levensgevaar en liggen in coma. Een vijfde in ktende, het 20-jarig meisje N. deV. uit Hulst, liep een zware shock op. Het ongeluk gebeurde enke le kilometers na de Neder landse grens bij Breda bij zeer slechte weersomstandigheden, pe auto met de vijf inzitten den geraakte in een slip en reed frontaal op een verkeers bord. Het voertuig werd totaal vernield. De overleden Ellen Jansen wordt vandaag om 10.30 uur begraven. Van onze correspondent [vLISSINGEN - Tijdens een I vergadering van het algemeen [bestuur van het Administra- tiet Dienstencentrum Zeeland I (ADZ) heeft het algemeen be- T stuur eervol ontslag verleend I aan het hoofd van het dicn- I stencentrum, C. van Waarde, I die benoemd is tot adjunct-di- 1 recteur van drukkerij Vink in Axel. Van Waarde is thans drie jaar in dienst van dit ADZ, I waar hij na een wat rumoeri- ge periode in dienst is getre- [den. Voorzitter A. Hoef kens [zei het besluit van Van Waar- i te betreuren, doch te res- [pecteren. Van Waarde zei tij - dens de vergadering nog dat Lzijn vertrek niets te maken [heeft met het ADZ. „Ik heb [hier met plezier gewerkt en de [samenwerking met het dage lijks bestuur en algemeen be- [stuur zijn altijd zeer positief [geweest". Van een onzer verslaggevers maakt en geprobeerd zouden is die in een soortgelijk gen zo'n psychische dreun dat dant P de Koning hebben hem „geestelijk te ver- schuitje zit. Volgens hem kan ze geheel geïsoleerd raken", eter ku GRAAUW - De Graauwse arts M. Tolsma heeft bij de po litie een aanklacht ingediend tegen zijn Zeeuws-Vlaamse collega's inzake „doodslag van mij als geneesheer in Oost- Zeeuwsch-VIaanderen en po ging tot doodslag van mij in dit leven". Tolsma bedoelt daarmee dat de gevestigde huisartsen hem het uitoefenen van zijn beroep onmogelijk zouden hebben ge maakt en geprobeerd zouden hebben hem „geestelijk te ver moorden". Zoals bekend is Tolsma al bijna drie jaar in de slag om in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen een praktijk te vestigen. Na dat een eerste poging in Hulst spaak liep werd vorig jaar een nieuwe poging in Graauw verhinderd door de Vereni ging van Huisartsen, die vindt dat er al genoeg huisartsen in de streek zijn. Tolsma troost zich met de gedachte dat hij niet de enige Nederlandse arts is die in een soortgelijk schuifje zit. Volgens hem kan de helft van alle artsen die jaarlijks afstuderen niet aan de bak geraken. „Ze verdwijnen in het niets, met tientallen. Idealistische jonge artsen willen na jaren studeren aan de slag en dan krijgen ze een klap op de kop van de gevestigde huisartsen. Sommigen doen dat met een schouderophalen af, anderen proberen een ander baantje te zoeken en weer anderen krij gen zo'n psychische dreun dat ze geheel geïsoleerd raken". Tolsma zelf heeft na zo'n tien jaar studie bijna driejaar lang teleurstelling op teleurstelling te verwerken gekregen. En het ziet er naar uit dat ook een nieuwe teleurstelling hem niet bespaard zal blijven. „Als je er geestelijk onder door gaat is dat geen poging tot doodslag in de zin der wet", zegt groepscommandant adju dant P. de Koning van de Hul ster politie, bij wie de aan klacht is ingediend. „Op ver zoek van de heer Tolsma zal ik de aanklacht doorsturen naar de officier van justitie, maar ik vrees dat die er weinig mee kan doen, omdat er geen straf bare feiten zijn gepleegd". Voorzitter H. Meijerink van de afdeling Zeeuwsch-Vlaan- deren van de Landelijke Huis artsen Vereniging kon giste ren geen toelichting geven op de actie van Tolsma. Patiënten op de bres voor natuurgenezer Van een onzer verslaggevers HULST - De ongeveer tweehonderd Zeeuws- Vlaamse patiënten van de Koewachtse na tuurgenezer De Pauw willen dat deze natuur- therapeut zijn praktijk mag blijven uitoefe nen. Van onze correspondent [ABSDALE - Rallyclub De Vossenrijders uit Hulst opent [laterdag 10 maart het ritten- Isclzoen 1984 met de Trainings- 'it Een oriëntatierit die in de p- en de B-klas meetellen [voor het clubkampioenschap. I De A-klas heeft een lengte van |«rca 50 kilometer te rijden en I de B-klas 40 kilometer. Voor beide klassen geldt het ■systeem van ingetekende lijn. [Verder kan men deelnemen fton de toerklas, een rit van 35 silometer te rijden volgens het [systeem van routebeschrij- "ng. De inschrijftafel is ge- «stigd vanaf 13.00 uur in ma- otge Absdale. Start van de wste equipe om 14.01 uur. De patiënten, die zich heb ben verenigd in de 'Aktie Na tuurgeneeskunde', willen zo veel mogelijk handtekeningen verzamelen, die ze tijdens het proces tegen De Pauw aan de rechter willen overhandigen. Op 17 januari werd De Pauw voor de rechter gedaagd vanwege het onvakkundig uitoefenen van de geneeskun de. De Pauw bestreed echter op wat voor wijze dan ook ge neeskunde uit te oefenen. Hij noemt zich natuurtherapeut en is gediplomeerd natuurge nezer. De kwestie bleek tijdens de rechtszitting dermate inge wikkeld te liggen dat de zaak tot nader orde werd geschorst. De patiënten wijze erop dat in alle provincies het uitoefe nen van de natuurgeneeskun de getolereerd wordt, behalve in Zeeland. „Er is een wetsont werp voor de Tweede Kamer in voorbereiding om de na tuurgeneeskunde uit het kwa de daglicht te halen. In Zee land schijnt de klok nog wat achter te lopen: daar wordt een klopjacht op touw gezet om er voor te kunnen zorgen dat tegen het tijdstip van lega liseren van de natuurgenees kunde alle natuurgenezers de verdere uitoefening ontzegd wordt". Redmiddel Men wijst erop dat mensen vaak als laatste redmiddel een natuurgenezer raadplegen, „Het betreft dan de zwaarste en meest hopeloze gevallen. Desondanks vinden velen van hen baat bij de natuurgenees kunde. Zulke patiënten die la ter bij hun huisarts of specia list op controle komen, horen dan een verbaasde dokter zeg gen dat het ineens ten goede gekeerd is, of denken dat hun voorgeschreven geneesmidde len hun uitwerking hebben gedaan". Volgens de initiatief nemers van de Aktie Natuur geneeskunde durven vele pa tiënten niet vertellen wat de werkelijke oorzaak is. „Jammer dat de natuurge neeskunde hier als een soort hekserij wordt beschouwd door mensen die de macht hebben haar te verbieden. Waarom eigenlijk? We mogen toch zelf wel uitmaken aan wie we onze gezondheid toe vertrouwen. Bovendien beta len de patiënten van de na tuurgenezers de consulten zelf. Daar hebben de ziekteverze keringen alleen maar voordeel van. En als de patient nog ge nezing vindt dan is dit dubbel voordeel". De patiënten vragen ieder een die ervaringen met na tuurgeneeskunde heeft, of de actie wil steunen, te reageren naar Aktie Natuurgeneeskun de, Postbus 197 in Hulst. (ADVERTENTIE) MANNEN SLAGEN BU HU Van een oneer verslaggevers VOGELWAARDE - In verband met werkzaam heden aan de telefoonka bel Hulst-Vogelwaarde, heeft de PTT in Vogel waarde een 30 meter hoge mast neergezet. Het gevaarte in de Bossestraat nabij het PZEM-hokje blijft er naar verwachting drie maanden staan en dient om telefoonverbindingen tot stand te brengen. Vanwege de werkzaam heden aan de kabel moet die tijdelijk ontlast wor den. Vandaar dat een groot gedeelte van de gesprek ken nu via de mast met een straalverbinding tot stand wordt gebracht. Als het werk aan de ka bel gereed is, wordt de mast weer afgebroken. Van een onzer verslaggevers HULST - De kielen kunnen weer voor een jaartje de kast in. Gisteravond werd om middernacht het carnval 1984 officieel besloten. Dat weerhield heel wat feest gangers er echter niet van om toch tot in de kleine uurtjes door te hossen. Hoogtepunten in het Oostzeeuws-Vlaamse car navalsgedruis waren giste ren de grote optocht in Kloosterzande, de Boeren bruiloft in Hulst en een da verend carnavalsbal in zwakzinnigeninternaat De Sterre te Clinge. Limonadebals waren er in Clinge, Heikant en Hulst, waar ook nog ballonnen de lucht in gingen en 's avonds een lampionoptocht door de straten trok. Speciaal voor de bejaarden werden bals georganiseerd in Clinge En Sint-Jansteen. Nadat fanfare Weldoen door Vermaak in carna- valskledij zich op het po dium in de grote zaal Nobel- hof op De Sterre had geïn stalleerd, kwam de raad van elf onder leiding van Prins Kriek de zaal binnengehost. De Sterre-pupillen sloten aan en meteen zat de sfeer erin. Voor de tiende maal al kwamen de Kriekeputters op bezoek bij de pupillen van De Sterre, waar zij nu voor de eerste keer kennis maakten met Prins Koos, Prinses Ria en de splinter nieuwe raad van elf. Tijdens het bal schonk Koos I een decoratie aan prins Kriek Albert, ten aanschouwe van ruim tweehonderd pupillen. Op de Sterre zelf werd het carnavalsfeest gisteren ge vierd met een optocht op het Sterre-terrein met 23 groe pen. De wisselbeker werd gewonnen door het Cu- waerthof 2. Vogelwaarde Jo Scheerders werd maandagmiddag gekozen Hossen tijdens het caranavalsbal in De Sterre te Clinge tot grootste kroegenloper van Vogelwaarde en kwam zodoende in het bezit van een levend varken. Dinsdag middag organiseerden de Neuters in samenwerking met de horeca te Boschka- pelle een carnavaleske spel- lenmiddag. Spectaculair on derdeel was een kruiwagen race tussen café Van Schayk en café De Doosjes, die werd gewonnen door Richard en Alois van Dijk. De totaaluit slag na vijf spelen luidde: 1. De Bosse Piel, 2. Boerenka- pel Terhole, 3. De Neuters, 4. Rapenburgse Vogels. De uitslag van de optocht in Vogelwaarde was als volgt: 1. Vogelaars, 2. Bosse Pielen,. 3. Polderjongens, 4. - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER Margrette, 5. Neuters. Tij dens het kindercarnaval, dat druk werd bezocht, werd Bart Suy tot jeugdprins ge kozen. Hij werd hierbij ge flankeerd door de hofdames Heidi van der Veeken en Honnie Verbunt. De carna valsbals in zaal Scheerders en het dorpscentrum moch ten zich eveneens in een gro te toeloop verheugen. Van een onzer verslaggevers AXEL - De keus voor dc 1 mei-viering in Oost-Z ceuwsc h- Vlaanderen is dit jaar ge vallen op De Halle in Axel. Het thema is 'Geen kruisra ketten en Tegen afbraak so ciale voorzieningen'. De medewerkende groepen zijn de afdelingen Hulst, Sas van Gent, Terneuzen en Axel van de PvdA, AbvaKabo, FNV, PSP en VARA. De zaal zal vanaf 19.00 uur open zijn. Van onze correspondent KOEWACHT - De besturen van de hengelsportverenigin gen uit Aardenburg, Axel, Westdorpe, Zuiddorpe, Ter- neuzen, Hulst, Clinge en Koe wacht vergaderden in het clublokaal van de Koewachtse hengelvereniging ter bespre king van de Zeeuws-Vlaamse hengeikampioenschappen. Het Zeeuws-Vlaamse jeugdkampioenschap 1984 wordt op De Konij neputten te Koewacht gehouden en wel zaterdag 2 juni en wordt geor ganiseerd door de Koewachtse hengelsportvereniging. Het Zeeuws-Vlaamse senioren- kampioenschap is zaterdag 25 augustus te Clinge en wordt georganiseerd door de Clingse hengelsportvereniging. Omdat het steeds proble men geeft een datum te bepa len die voor alle deelnemende verenigingen acceptabel is, werd besloten voor de toe komst streefdata te bepalen. Voor het juniorenkampioen schap is dit de derde zaterdag van juni en voor het senioren kampioenschap de laatste za terdag van augustus. Zangavond - Morgen (donder dag) wordt in het bejaarden dienstencentrum Trefpunt een zangavond gehouden. De avond wordt verzorgd door de gospelgroep Or Tamin uit Terneuzen. Voor de pauze wordt een eigen repertoir geestelijke liederen afgewerkt en daarna eventueel verzoek nummers. Tevens zal er veel samenzang zijn. Aanvang 19.30 uur. Bejaardenschieting - De Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen afdeling Heikant- Hulst houdt morgen (donder dag) een schieting voor be jaarden en gepensioneerden in 't Heike. Inschrijven vanaf 13.00 uur. Aanvang schieting 13.30 uur. Prijskaarting - Aan de prijs- kaarting van de kaartclub Harten Aas deden 26 kaarters mee. 1. Fr. Buys, 2. C. van der Ha, 3. mevr. Morcus, 4. R. Leeraert, 5. mevr. de Burger. Sjoelclub - Sjoelclub Wij Blij ven Actief speelde een wed strijd bij Ron de Vilder. 1. mevr. De Vilder, 2. mevr. Koert, 3. mevr. Van Ecken, 4. mevr. Brand, 5. mevr. Kayser. Volgende wedstrijd: vrijdag 16 maart. Aiosic'da.m; e aangeboden door dit blad, in sarnejL met de Stichting Ideele Reclame (Sir®' Het gebied dat door een diersoort bewoond wordt, noemen we het versprei dingsgebied. Dat kan heel Sroot zijn, maar ook uiter- ■nnte (soms gevaarlijk) klein. Doordat veel vogels trek vertonen over enorme «standen, kan juist bij hen net verspreidingsgebied zeer Stoot zijn. Onze eigen en al gemeen voorkomende huis- twaluw bewoont geheel europa tot bijna aan de •'oordkaap en zijn gebied strekt zich uit over nage ls geheel Siberië, half •una, geheel Japan en groot deel van India en om streken. Overwinteren doen de Ufopese vogels in Afrika, us alles tezamen bewonen ki ?n enorme laP aarde. Be- ik je het broedgebied van e brandgans dan zie je dat at wat kuststroken zijn op groenland, IJsland en Jan jUayen, Overwinteren ge tart in de landen rondom Noordzee. Een heel wat j'ner gebied dus. Lang niet het kleinste erigens: sommige soorten ^onen een enkel eiland onder andere de Australi sche zwarte roodborst, zoals u op de televisie heeft kun nen zien. Verandert zo'n eiland ingrijpend (en dat was daar het geval) dan loopt zo'n soort natuurlijk geweldige grote kans van de aardbodem te verdwijnen. Ook zoogdieren lopen die kans, trouwens elke dier- of plantesoort die een beperkt gebied bewoont. Als je nu zegt: die of die soort be woont geheel West-Europa, dan betekent dat natuurlijk nog niet dat je van nest naar nest kunt kijken. Binnen dat verspreidingsgebied moet het geschikte biotoop voor handen zijn. We bedoelen daarmee: dat deel van de aarde waarin het leven zich afspeelt (de biosfeer) en waarbinnen de levensomstandigheden min of meer gelijk zijn: het loof bos, zoetwatersloten, akkers, schorren en slikken. Binnen een biotoop heeft een dier soort zijn habitat, zijn woonplaats. We zeggen: 't is een weidevogel, een vogel van naaldbossen, van... noem maar op. Bij planten spreken we van standplaats: akkeronkruid, zoutplant, kalkminner enzovoorts. Ga je het verspreidings gebied van een soort op een kaart aangeven, dan werk je royaal. Nemen we twee soorten: de mol en de patrijs. Beide soorten komen door heel Zeeuwsch-Vlaanderen voor en je geeft dat hele ge bied aan als 'woonplaats', maar dat is overdreven na tuurlijk. De foto's tonen dat zonder meer duidelijk aan. Ga je buiten het drassige land, naast de weg, dan ook is niet overal de betrokken soort aanwezig. De grootte van het verspreidingsgebied zegt dus niet direct veel over de dichtheid van de soort. En er is nog iets: territo rium. Het merendeel van vogels en zoogdieren heeft een eigen gebied waarin soortgenoten (uitgezonderd één lid van de andere sexe) niet welkom zijn. En hoe groot is zo'n gebied? Bij sommige soorten een paar duizend hectare. Begrijpe lijk zal ook zijn dat de beste gebieden eerst bezet worden. Logisch, wij doen dat ook. Maar als er nu veel vraag is en weinig aanbod, dan zul len er dieren zijn die zich met minder tevreden zullen moeten stellen. Die nemen genoegen met de minder goede biotopen. Er is ver schil, vergelijk ons: 'als ik maar binnen ben: ik geef er niet om of ik moet staan' te genover: 'als ik niet kan zit ten ga ik niet'! Een zwarte specht en een bosuil komen in onze water- leidingbossen wonen; een koolmees in een droge riool- punt, een bergeend onder wat aanspoelsel in Saefting- he, niet ordentelijk in een konij nepijp. Het aantal voorbeelden is legio. Wat komt er van terecht? De zwarte specht en de bosuil rooien het misschien, aange nomen dat er genoeg voedsel is voor ouwelui en kroost. Eén bui en het koolmezen- legsel verdrinkt, één spring tij en de bergeend is nest- en eierloos. Geen drama Veelal hebben de pioniers niet veel succes. En zodra er zich dan ook een gelegen heid voordoet een beter ter ritorium te bezetten, doen ze het en worden de randgebie den verlaten. We moeten daar geen drama van» ma ken. Verandert er dan nooit iets? Zeker wel en ook ten goede. Een jong bos wordt een oud bos en daardoor be woonbaar voor soorten die dat biotoop bewonen. Een open kreek wordt een riet land, een uiteindelijk verandert alles. En er zijn dan ook voorbeelden voor handen dat er nieuwe soor ten bijkomen en zich blij vend vestigen. Een zo'n soort zou de rode wouw kunnen zijn. Die be woont Europa van Spanje tot Noord-Duitsland, maar een brok Frankrijk en Bel gië en Nederland vallen er buiten. Hij dringt op: in Oost- en Zuid-Nederland zijn al broedgevallen ge weest. Dat A. Vonck op 28 januari, winterwaarnemin- gen zijn zeldzaam, een ex emplaar zag tussen Terhole en Kuitaart zegt weinig, maar het feit dat er steeds vaker gezien worden, geeft hoop. Voor de lepelaar die Th. van Vooren van 27 februari tot 1 maart zag aan de Dij- keputten bij Hoofdplaat heeft Zuidwest-Nederland (nog) geen geschikte broed gebieden (te zijner tijd Zoom- en Markiezaats- meerü). Het zal wel een doortrek ker zijn op weg naar een van de broedplaatsen in Noord- Holland. Geïsoleerde broed plaatsen overigens, ver weg van de hoofdmacht. Waar mee weer is aangetoond dat uitzonderingen de regel be vestigen en dat het ook randfiguren goed kan gaan, mits met enige zorg om ringd. p—,Uil I. 'ITtec^ 'Landschap' met weinig mogelijkheden Drasgebied: niet geschikt voor mol en patrijs - FOTO'S ARCHIEF DE STEM

de Stem | 1984 | | pagina 11