IPLOÊG L4IV PETER POST DOMINEERT OMLOOP VAN HET VOLK Sobere Spelen LA als voorbeeld ONTBIJTEN 24 DAGEN Bayern laat Rummenige niet gaan idsman T11 PAGINA SPORT 1 DE STEM „de 4in1 krant BI Jos Lammertink krijgt zijn geld ler i ik, nu i ft tfit der. ijn, rd i de Stem gANDAGS^MAAm^S^^^^WÊ^mMH lerste grote zege Eddy Planckaert - FOTOARCHIEF DE STEM VADOK DALI (uitg. Kunst redacteur) en Antwerpse die o.a. verschillende best- idadigers in Zuid-Amerika staat een smeuïg verhaal te oldoende aanleiding toe en istellingen/handel is Stan ;eraakt in de geheimen en t zich meebrengen. Vanuit ij dit uitvoerige levensver- e op een aantal wezenlijke kkig te zijn en toch weer zo epgravend is. 1 over deze kunstenaar en aar voor mensen die nu niet instboek' in de hand te pak- r deze opzienbarende man, s zijn, is dit een zeer onder- ek. Laurijssens volgt hem zijn leven zou blij ven'teke- meisje moest zijn en hij r zijn gestorven broertje. Al gt daar een sleutel voor zijn Dat is hem gelukt, ahad heeft voor zijn handel net zichzelf, zijn vrouw Ga- 'ordt aardig uitgelicht. Ook aid over het gekonkel in de structief voor degenen die ten. Lauryssen heeft de nei- tak te springen. De opbouw der en hij vervalt daardoor londanks een boek om met HET OOG OMHOOG (uitg. er jaar geleden via een ad- jben tot kunstombudsman, hebben. Dit uitvoerige boek Een boek, waarin serieuze i bijeengebracht zijn: zoals c als een nieuw kunstwerk, aek maar niet kopen, omdat een tekening van Roos Wig- i met d'r vier dochters als ma tie en antwoord over on- r van Removos (mond- en i (belasting?); de kunstenaar sie; een Kuifje-museum; be- kunst; over het aparte ge- inings; over de verschuivin- tenaar; een bekeuring in Et- k van Bruynzeel (met Suri- Zoom; over kitsch en Nico nds niet open zijn; de over- ch ontwerper; is peep-show van Rietveld; taartkunst; ■gankelijk voor kunstenaars als kunst; over Jan de Jong AC'; de Vincent van Gogh- lad Privé en Sonja die bana- 'eronica; Of: 'Laten we eens ngeven van emoties is en dat alen van emoties is; lukt het een nieuw doek; in het hu- s geen bevolkingsgroep, die t is gans een volk! Derhalve want met name beeldende dagen ook wel wat steun ge- KAS (uitg. De Bezige Bij - auteur Pleysier (37) door in er winderige dagen, gevolgd in 1981. Dit boek wordt ge- drieluik. De elf hoofdstuk- ,ot en met 0... Deze onder wij- boeken bezig geweest zijn de relatie met zijn ouders en ikkende 'beschaving' binnen [GENT - De oude Ber- I ten de Kimpe slaapt [niet best de laatste [weken. Geen wonder eigenlijk, want de Belgische ploegbaas [krijgt de ene naar de [andere draai om zijn oren. Het wielersei- |zoen was officieel zelfs nog niet eens be- [gonnen of hij leed al |een nederlaag. Dat was vorige week, toen hij zijn kopman Eric Vande- raerden na bijna eindeloos Itouwtrekken zag verdwijnen I naar de ploeg van Peter Post. IDe daadwerkelijke opening |van het wielerjaar, zaterdag de Omloop Het Volk, I tracht hem opnieuw een forse I teleurstelling. Dat uitgerekend Eddy IPlanckaert in Gent naar zijn [eerste grote overwinning sprintte, kan De Kimpe niet |anders dan veel pijn hebben an. Immers, de razend snelle Belg, die zich als een heuse veelvraat heeft ontpopt, keerde zich eind vorig seizoen van hem af - na een periode vol treurnis en met een mini- mum aan sportieve successen om zich samen met zijn oudere broer Walter aan te sluiten bij het nieuw opgezette team van Post. En juist de Amstelveense ploegleider behoort niet tot de favoriete collega's van Berten de Kimpe. Nog vorige week verweet hij Post een weinig elegante manier van werken en een gebrek aan vakman schap. 'Post kan niet veel. Een renner maken, kan hij bij voorbeeld niet. Hij heeft veel geld en daarmee kan hij kopen wie hij wil hebben. Dat is na tuurlijk geen kunst', verklaar de hij in een interview. De afgunst van de Belg zal zaterdag in het doorweekte Vlaamse land alleen maar zijn toegenomen, want de Panaso- nic-formatie heerste in de 226 kilometer lange wedstrijd met start en finish in Gent na drukkelijk. Zozeer zelfs, dat de 39e uitgave van de Omloop Het Volk niet als de meest in teressante de geschiedenis in zal gaan. De omstandigheden leken ideaal voor een eerste con frontatie op het scherp van de snede. Het barre weer werkte uiteindelijk evenwel ave rechts. Van de 180 gestarte renners haalden er slechts 26 de eindstreep, terwijl slechts vier coureurs de af te leggen afstand ook helemaal reden. Hinault, Kelly, Knetemann, Lemond, Kuiper en Fons de Wolf, toch de winnaar van de twee voorgaande édities, om enkele namen te noemen, zij hielden het al heel snel voor gezien. Het merendeel van de deel nemers gooide het bijltje er bij neer, nadat de wedstrijd in de heuvels van de Vlaamse Ar dennen in een definitieve plooi was gelegd door de ploeg Post. Liefst de helft van de groep van veertien renners, die zich had afgescheiden op het moei lijkste gedeelte van het aange paste parkoers - de organisa toren hadden hier en daar nieuwe hindernissen inge bouwd om de kwaliteit van hun koers te verhogen - be stond uit renners van die for matie. Het wachten was ver volgens op de kaart die ge trokken zou worden. De verwachting was dat Eric Vanderaerden - publici tair gezien een ijzersterke pion - uitgespeeld zou worden, hoe wel hij een belangrijke ach terstand had in wedstrijdrit me. Niettemin reed de jonge Belg een prima wedstrijd. Echter niet hij, maar de ge broeders Planckaert leidden verrassend de ontknoping in. Slechts Ludo Peeters en Jean- Luc Vandenbroucke doorza gen tijdig de 'truc' en sloten aan bij het tweetal. Onder de impulsen van Walter Planckaert nam het Belgische kwartet, dat echter louter niet-Belgische belangen behartigde, in snel tempo een voorsprong, die voor de con currentie niet meer te over bruggen was. Daarmee was het ook gedaan met de wed strijd, want het werd snel dui delijk, dat zowel Peeters (kramp) als Vandenbroucke niet bij machte zouden zijn om het de 'herboren' broers echt lastig te maken. Dat gebeurde dan ook niet, zodat Eddy Planckaert nu reeds beide handen nodig heeft om het aantal overwinningen te tel len. Een ongekende weelde, die hij helemaal toeschrijft - on danks de zienswijze van zijn vorige baas - aan de werkwij ze van Post. „Als de organisa tie en de begeleiding zo goed is, kan je alleen maar winnen. Het is formidabel". In het an dere Nederlandse kamp, dat van Jan Raas, treurde men echter beslist niet over het feit, dat de eerste slag voor Post was. Of zoals Ludo Peeters het verwoordde: „We kwamen vandaag als ploeg te kort bij die van Post, maar dat zegt niets. Voor ons begint het sei zoen pas echt in Milaan - San Remo. We zijn daarom veel la ter begonnen met de voorbe reiding en dat was vandaag van doorslaggevende beteke nis". Uitslag: 1. Eddy Planckaert (Bel) 226 km in 5.24.00, 2. Jean-Luc Van denbroucke (Bel) z.t., 3. Ludo Pee ters (Bel) z.t., 4. Walter Planckaert (Bel) z.t., 5. Johan Lammerts (Ned) op 5.35,6. Luc Colijn (Bel) z.t., 7. Jos Lammertink (Ned) op 5.55, 8. Bert Oosterbosch (Ned) z.t., 9. Eric Van deraerden (Bel) z.t., 10. Ferdi van den Haute (Bel) z.t., 11. Jan Raas (Ned) z.t., 12. Steven Rooks (Ned) z.t., 13. Dirk de Wolf (Bel) op 7.10, 14. Rudy Rogiers (Bel) z.t., 15. Ma rio van Vlimmeren (Ned) op 8.05, 16. Jan Jonkers (Ned) z.t., 17. Her man Frison (Bel) z.t., 18. Francis Vermaelen (Bel) z.t., 19. Mare Ser geant (Bel) z.t., 20. Jan Wijnants (Bel) z.t., 21. Jos Haex (Bel) z.t., 22. Luc Govaert (Bel) z.t., 23. Jos Schipper (Ned) z.t., 24. Dominique Garde (Fra) z.t., 25. Stephen Roche (Ier) z.t., 26. Alan Peiper (Aus) z.t. Het was afzien tijdens de Omloop van Het Volk. Jan Raas was de grote verliezer. Hier rijdt de Zeeuw achter Bert Oosterbosch - FOTO ANP 1 hop Böckling tikt het derde doelpunt voorbij Pim Doesburg - FOTO ANP IföV uit de bekerstrijd ken. aanderen geroepen door kin- trek je hoofd binnen uit sloot Leo Pleysier zich op en het spel met Vlaamse kamer, er is de onvermy- hier ben ik veilig- Maar niet meer verbergen hoe hij t omgeving'. Toch heeft hem geleverd. streek weer mee: een anti- ïuziekfestival in Werchter o Maar de schrijver komt nu u en meldt ervaringen ui vechten met zijn kind-zijn in de taal), met het zie 'In zijn stijl zullen ze toi i, de sporen van hardnek- is bevochten op zijn twij" vaak pijnlijke constipatie' H*ARLEM (ANP) - Als drie- !Jlal scheepsrecht is, zou Jhrlem ditmaal de finale van "toernooi om de KNVB-be- fft moeten halen. De voor stele stap in die richting ',rd zaterdagavond gezet met ^verrassende zege (4-1) op °ok in de afgelopen twee 'kienen bereikte de ploeg q Hans van Doorneveld de eindstrijd van het be- 'wrnooi, maar zag vervol- de weg verder worden I [p:"'"lcli door respectievelij k I L Utrecht en NEC. '«2r het seizoen een dramatische wen- ij 8 te hebben genomen. Na I eliminatie in het Europa- I Ij» thooi en de uitschake- ,inu in het nationale beker- Puren kan PSV nog slechts "open liiitlh, 1 tflisi worden en schrijver-wor- erhalen op, maar wel een ge" ressante psychologische m°' ht geëindigd bij 0 en het za zijn nieuwe start eruit z op de competitie. De ovense ploeg is daarin 'Waar nog niet kansloos, I j?r omdat oefenmeester Jan I met een flink uitgedun- tem tie zit, lijkt PSV de eer 'eten aan Feyenoord Na een probleemloze eerste competitiehelft besloot PSV de spelersgroep uit te dunnen door Haan, Landsbergen en Poortvliet elders onder te brengen. Zaterdag ontbraken echter ook Michel Valke en Willy van de Kerkhof op het appèl. Valke kan snel weer spelen, maar Van de Kerkhof is voor de rest van het seizoen uitgeschakeld. Hij werd vrij dag geopereerd aan een dub bele hernia. Haarlem stond binnen het kwartier op 2-0. Stevens trap te de bal uit een rebound zo maar voor de voeten van Frank van Leen, die de traag reagerende Doesburg kansloos liet en de doelman zelf liet even later een stevig, maar niet al te gevaarlijk schot van Wim Balm door de benen glip pen. Direct daarop kwam PSV terug in de wedstrijd. Jurrie Koolhof lobde de bal over de Haarlem-verdediging, waarna Jan-Willem van den Boogaard voor 2-1 zorgde. Ondanks die tegentreffer begreep Haarlem dat PSV kwetsbaar was. Joop Böckling tikte eerst nog voor langs, waarna hij na een su blieme aanval 3-1 op het sco rebord schoot. Tien minuten voor tijd opende PSV een wanhoopsof fensief en liet daarbij de ver dediging voor wat die was. Nijholft profiteerde daar twee minuten door tijd van. Een pass van Van der Waard be landde op het verlaten mid denveld, waar Nijholt, komen de vanaf eigen helft, het eerst bij de bal was. Doesburg kwam ver uit zijn doel, maar werd uitgespeeld door Nijholt, die ook Heintze van zich af schudde: 4-1. HAARLEM - PSV 4-1 (3-1): 6. Van Leen 1-0, 14. Balm 2-0, 29. Van den Boogaard 2-1, 45. Böckling 3-1, 89. Nijholt 4-1. Scheidsrechter: Bak ker. Toeschouwers: 6000, Haarlem: Metgod, Masefield, Ver- kaik, Verschoor, Leysner, Nijholt, Kleton (Van der Kuyl), Balm, Van Leen (Van der Waard), Böckling en Keur. PSV: Doesburg, Van Aerle, Hysen, Brandts, Wildschut (Van Rooy), Lokhoff, Stevens, Heintze, Thore- sen, Van den Boogaard en Koolhof. Vandaag ontbrandt de Olympische strijd tussen Amsterdam en Rotterdam Door Wil Kester DEN HAAG - Het lijkt de goden verzoeken, maar toch gebeurt het vandaag. Nota bene op, carnavalsmaandag, de dag waarop overvloed in velerlei opzicht troef is, gaat gesproken worden over 'Sobere Spelen'. Bedoeld worden de Olympische Spelen 1992 en Amsterdam en Rotterdam stellen zich heden officieel kandidaat voor de organisatie ervan. Op zich heeft dat uiteraard nog niets te betekenen. Immers, pas in 1986 neemt het Internationale Olympische Comité een defi nitieve beslissing over de plek waar de Spe len in 1992 daadwerkelijk gehouden zullen worden. Maar het is wel aangenaam om gekieteld te worden door de gedachte, dat Nederland mis schien weer eens een super-evenement, een gebeurtenis met wereldwijde betekenis bin nen haar grenzen kan krijgen. Een evene ment, dat de vergelijking kan doorstaan met de Olympische Spelen van 1928 en de Jambo ree waar oudere vaderlanders als Adje Pau- len nog met verstikte stem over spreken. Amsterdam en Rotterdam hopen het. En zijn van plan zich zo sterk mogelijk te maken om het niet bij goede voornemens alleen te laten, maar ze ook in de praktijk te brengen. Uitgangspunt van het streven de Spelen hoe dan ook naar Nederland te halen is een rap port, dat is opgesteld door studenten van de Technische Hogeschool in Delft en waaraan weer een studie van het Nederlands Olym pisch Comité ten grondslag ligt. Nadat de burgemeesters van Rotterdam en Amster dam, de heren Peper en Van Thijn kennis hadden gekregen van deze rapportage is ook bij hen het Olympisch vuurtje gaan branden. „Het proberen waard", en „Haalbaar", waren enkele van hun reacties. Begroot is, dat de Spelen in 1992 ons land on geveer 1,8 miljard gulden zouden gaan kos ten. Ons land, dat wil zeggen het gaat om geld dat via particulier initiatief op tafel moet komen. Want de Tweede Kamer heeft zich er nu al over uitgesproken, dat uit 's Rijks kas geen enkele bijdrage in de organi satiekosten verwacht hoeft te worden. Toe standen zoals in Moskou, waar de staat alle kosten voor haar rekening nam, of in Saraja- vo, waar de inwoners van de republiek Bos nië/Herzogewina vijf jaar lang extra belas ting moesten betalen om de Winterspelen van dit jaar in huis te krijgen, zijn hier te lande ondenkbaar. Een bezwaar hoeft dat echter niet te zijn, aldus de opstellers van het rapport. Want de inkomsten kunnen worden begroot op 1,9 miljard, zodat er zelfs nog een leuke winst behaald kan worden. De gedachten van de gemeentebesturen van Rotterdam en Amsterdam, daarin gesteund door de staatssecretaris van WVC Joop van der Reiiden, gaan dan ook nadrukkelijk uit naar de wijze waarop Los Angeles de organi satie van de Zomerspelen van dit jaar heeft aangepakt. Spelen a la L.A. is het etiket dat op de Sobere Spelen van 1992 geplakt zou kunnen worden. De voornaamste bron van inkomsten vormen zonder twijfel, waar ter wereld de Spelen ook gehouden zullen worden, de tv-rechten. Want publiek mag leuk meegenomen zijn, de kassabei rinkelt het hardst via de buis. Een rekensommetje: de Spelen van 1972 in Mün- chen brachten 19,6 miljoen dollar in het laatje aan tv-rechten; vier jaar later in Montreal was dat bedrag gestegen tot 32,6 miljoen; weer vier jaar later in Moskou moest 100,5 miljoen dollar worden betaald om het Olym pisch gebeuren via de tv uit te zenden, terwijl Los Angeles al weer 278,5 miljoen opbrengt. De Spelen van 1988 in Seoul zijn inmiddels verkocht voor iets meer dan 1 miljard dollar, tel uitje winst. En neem maar aan, dat de tv-maatschap- pij die dit bedrag op tafel legt (ABC) het dub bel en dwars aan reclamegelden terug ont vangt. Wat dat betreft hoeft Amsterdam of Rotterdam zich geen zorgen te maken, mocht het Olympisch circus over acht jaar inder daad in Nederland neerstrijken. Voor en tegen Voor het zover is zal er echter eerst een 'Ajax-Feyenoord' op bestuurlijk niveau uit gevochten dienen te worden. De Olympische reglementen verbieden namelijk dat een groep steden of een stedelijk gebied (zoals in Nederland de Randstad) zich kandidaat stelt. Beide steden hebben hun voors en tegens, ze ker waar het de accommodaties betreft. Er zal veel ver- en gebouwd dienen te worden, of zelfs tegen de vlakte moeten (het Amster damse Olympisch stadion). Voor het Olympisch wedstrijdgebeuren zijn bijvoorbeeld benodigd: een atletieksta- dion (zou gebouwd moeten worden), 10 sport hallen met een tribunecapaciteit van 3 tot 10.000, een park voor handboogschieten, 1 roei- en kanobaan (in Rotterdam niet te vin den), een hippisch centrum, een schietcen trum, een tenniscentrum, een wielerbaan, een zwemstadion, een bad voor het waterpolo en een zeilhaven. En dan komen daar ook nog een perscentrum en een telecommunicatie- centrum bij. Nagenoeg allemaal voorzienin gen die niet aanwezig zijn, of te klein, of ver ouderd (Feyenoord- en Olympisch-stadion). Hoofdbrekens Wat dat betreft zal het de commissie van wij ze mannen, die zich vanaf vandaag onder lei ding van oud-Shell-topman Wagner over de haalbaarheid van de kandidatuur van Rot terdam en Amsterdam gaat buigen, nog heel wat hoofdbrekens kosten om tot een afge rond advies te komen. En dan begint de ste- denstrijd pas goed. Want zoals het er nu naar uitziet heeft het Internationale Olympisch Comité in 1986 de keuze uit tien kandidaten: Rotterdam, Am sterdam, New Delhi, Barcelona, Parijs, Stockholm, Nice, Brisbane, Wenen en Mel bourne. Van deze steden lijken op voorhand New Delhi en Barcelona de hoogste ogen te gooien. De hoofdstad van India leverde twee jaar geleden een brevet van bekwaamheid af met de vlekkeloze organisatie van de Aziati sche Spelen; Barcelona is de thuishaven van Juan Antonio Samaranch, de huidige voor zitter van het IOC. Bovendien is het in 1992 precies vijfhonderd jaar geleden dat Colum bus Amerika ontdekte en voer hij niet in Barcelona het zeegat uit? Hoe dan ook, Spelen a la L.A. of Sobere Spelen, er blijven in ieder geval negen steden met een kater zitten. Dat kan met DE STEM GIDS, met z'n onthullende showbizz-nnterviews, dat overzichtelijke radio en t.v.- program, kunst en kuituur. En da's dan nog maar één van die fijne onderdelen van De Stem. die wakkere 4 in 1 krant met daarnaast DE STEM ALGEMEEN - DE STEM SPORT - DE STEM REGIO BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DF. HALVE PRIJS f 10 - (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). I Deze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, H 4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911. BOCHOLT - Karl-Heinz Rummenigge, de aanvoerder van het Westduitse voetbalelftal, houdt het via een bemiddelaar gedane aanbod van Fiorentina in beraad. De Italiaanse club heeft een transferbedrag van 8,3 miljoen gulden over voor de aanvaller van Bayern Miinchen, die echter nog een contract heeft tot 1987. Rummenigge verklaarde onder de indruk te zijn van het voor stel, dat hem een jaarslarais kan gaan opleveren van ruim 1,3 miljoen gulden, waar bovenop nog een erg aantrekkelijke pre mie wordt gagarandeerd door een sponsor. Bayern-manager Uli Hoeness reageerde laconiek op de belangstelling van Fiorentina voor de international. „Bij ons heeft nog niemand zich gemeld. Nu zit Fiorentina achter Kalle aan, morgen AS Roma of Juventus, Wij hebben enkele weken geleden al besloten Rummenigge onder geen beding te laten gaan". ALMELO - Jos Lammertink hoopt op 18 maart in Milaan einde lijk zijn geld, ongeveer enkele tienduizenden guldens van de Italiaanse wielerbond te ontvangen. In Milaan, na afloop van Milaan-San Remo heeft Jos Lammertink een gesprek na bemid deling van de wielerbond met de ploegleiding van Benotto. De leiding daar vertelt dat zij ploegleider Franco Montenelli op dracht hebben gegeven Lammertink uit te betalen. Deze heeft echter nooit het geld aan zowel Jos Lammertink als de Duitser Uwe Bolten overgedragen. Ook de Duitser Gregor Braun zegt nog geld te goed te hebben van Benotto.

de Stem | 1984 | | pagina 9