ritesbaas mag blijven op veerplein Kruiningen ide Stem E 4Geen sprake van sluiting CSM in Sas van Gent' Herdenkingskruizen uitgereikt in Goes gevraagd MINNAARD: CONSUMENT ZELF EIGENAAR VAN SYSTEEM •li N&ÊF .,nha^a9enS DINSDAG 28 FEBRUAR11984 iRGUMENTATIE RIJKSWATERSTAAT DEUGT NIET -Vastgoed metics B.V. imetics en Aman Man uit St. Kruis gewond bij ongeval ime iseuse (m/v) Verenigingen Hulst moeten Activiteiten gaan beperken meisjes/ jonge vrouwen J. van Urk ^^n^TjTTl bant/Zeeland? ïtrum Europa ie wereld aan. ntrum Europa tegen zelfbij dieningspni* j in Terneuzen, Hulst en Goes. J Adressen en telefoonnum- i mers op pagina 2. F aillissements- aanvraag Shipbrokers Terneuzen IN AXEL GEBEURT HET 29 Maart heropening stadhuis Axel "Ia WIN EEN DAGREIS PARIJS l-TOURS MET CIT 'SIGNAAL TEGEN NEO-FASCISME EN DISCRIMINATIE DIRECTEUR OP PERSCONFERENTIE: Fuif liep uit op moordpoging NA GROTE BRAND McCain wordt herbouwd in Lewedorp A?fl l^dooef-öeS DE STEM VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 "«Adverteren kweekt vertrouwen, bloemist Inlichtingen: De Stem. 076-236911 oor Günther Manfrtj chulz, wonende te 4524 D Sluis, aan de St. An- astraat 123, is bij .rrondissementsrecht- ank te Middelburg een erzoekschrift tot voor. >pige surséance van etaling ingediend, bij reik verzoekschrift een ontwerp van oord is gevoegd, lij beschikking van!2 ebruari 1984 heeft de echtbank de surséance an betaling voorlopig erleend, met benoe- ning van mr. R.A. Fib- >e tot rechter-commis- aris en mr, A.A.J. riaat, advocaat en pro- •ureur, kantoorhouder ie te 4501 RA Oostburg, ■Jieuwstraat 3, tot be- vindvoerder en de itemming door de ichuldeisers over de de- 'initieve verlening be haald op donderdag, 1! ipril 1984 te 11.00 uurin raadkamer van ge roemde rechtbank aan iet Hofplein nr. 8 ie Middelburg. De griffier Van onze Haagse redactie „RUININGEN - M. A. van de piasse uit Yerseke maakt een .goeie kans dat hij nog een tijd Hanger dan voorzien gebrui kers van het veer Kruinin- Jgen/Perkpolder van frites en 'gebakken vis kan blijven voorzien. Dat is een gevolg van een I uitspraak van de Raad van I State, die de argumenten van t l de hoofdingenieur-directeur (HID) van Rijkswaterstaat om de vergunning van Van de Piasse niet te verlengen, van de hand wijst. Het besluit tot beëindiging van de vergun ning is op grond daarvan ver nietigd. De HID had in zijn aan schrijving aan Van de Piasse gemeld dat beëindiging van zijn verkooppunt op het veer plein te Kruiningen vereist was uit een oogpunt van doel matig en veilig gebruik van I dat plein. Handhaving van de patatverkoop zou 'ongewenste verkeersbewegingen' tot ge volg hebben. Van de Piasse nam dat niet en wees in zijn beroepschrift uitgebreid op de zomerse ijs verkoop die wel gehandhaafd blijft en op de patatverkoop in het café-restaurant op het veerplein. Hij kreeg dan ook sterk de indruk dat Rijkswa terstaat vooral dit verkoop punt en het buffet op de boten van lastige concurrentie wilde afhelpen. Rijkswaterstaat wees die visie van de hand op grond van het feit dat ook voor de veerpleinen Perkpolder en Breskens kortgeleden al ver gunningen zijn geweigerd en dat ook langs de autosnelweg geen patat mag worden ver kocht. Die vergelijking was even wel de afdeling Rechtspraak van de Raad van State weer te gortig. Volgens haar heeft de HID Van de Piasse in het ver leden de indruk gegeven dat hij voor onbepaalde tijd zijn standplaats zou kunnen hou den. Bovendien had hij in zijn brief aan de patatverkoper onvoldoende duidelijk ge maakt welke normen gelden voor een doelmatig en veilig gebruik van de veerpleinen. De friteswagen van Van der Piasse - foto willem mieras aantal bungalows, villas, i de regio Brabant, Zuid- 1 de huurprijs in overeen- ie en tot 4000,- p.mnd. Zeeuwse vereniging op markt kabel-tv AARDENBURG - Maandag middag omstreeks kwart voor rijf is op de rijksweg nabij Draaibrug de autobestuurder 9. J. D. uit St. Kruis gewond geraakt bij een verkeersonge val. •eding een onze stand bij Vroom» leeft u ruime verkoopena- Breda, ouder dan 23 |aai eerd in cosmetica? Belli ingereis van General C# 822 BM Alkmaar, tel. 072- 0 uur). noteren van telefonis klantenbestellingen Schrijf naar Postbus! 4560 AE Hulst. Dit ongeval ontstond toen D. achterop een landbouwtrek ker met aanhanger van E. B. uit Draaibrug reed. Vermoedelijk heeft D. de trekker te laat opgemerkt. Met >en hoofdwond, een kniebles sure en een hersenschudding is D. in het ziekenhuis te Oost burg opgenomen. Van een onzer verslaggevers HULST Burgemeester en wet houders hebben de Hulster in stellingen, verenigingen en groeperingen die subsidie krijgen uit de welzijnspot voor Jong, dynamisch rosi» - volgend jaar geadviseerd acti- derbedrijf te Hulst met spoed enkele viteiten te schrappen of te be perken. Dit, omdat de kans erin zit dat er ook volgend jaar weer voor het od darttime-MHvan de subsidie wordt afge- '-^knabbeld. Verder beveelt het college de organisaties ten zeerste aan zich af te vragen of er eniger lei vorm van samenwerking logelijk is met andere instel ingen die op hetzelfde terrein erkzaam zijn. „Uitgangspunten van het 'elzijnsbeleid zijn immers, dat voorkomen moet worden, dat voorzieningen en activitei ten elkaar overlappen en dat de samenhang tussen voorzie ningen en activiteiten onder- ;ocht en bevorderd moet wor sen" In dat kader wijzen B en W ook op hun voornemen om met betrekking tot het gemeente lijk subsidiebeleid nog dit jaar tot inhoudelijke afweging van prioriteiten over te gaan, ook op het terrein van zorg, educa tie en recreatie. Piano's, nieuw v.a 2® Gebruikt v.a. 650.--1™ vanaf 200.- per jaar. Westersingel 42, Ro® dam. 010-363500 cundigheid en persoo#| nde resultaten. toezicht). Onze medew^l It u er graag meer 011 :hure aan. Breda: Jac.i Dussen: Hoek 47 (04 13(01100-20297). R°osf I 32271). aarbij u in alle vrijheid^ iele mogelijkheden vo ime man/vrouw-rfc^i ezicht, ingesteld Min f atie (ook 's avonds). B-131698. •,04169-1352 ■20297 agt, 01650-52271 14160-34503 o0Mj| 45, Beverwijk, 02510-'-- 1 DAGBLAD*VOOfi ZUOWEST NEDERLAND Voor al uw Chevron en benzineproduKte mét bediening e".ui- naar Total-station o Cornelis SchoondiJ Kantoren Openingstijden: 8 30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan sen (piv. chef), Frank Dey, S Paul de Schipper, Cor de Boer (foto), Ton Koomen j (sport). Hulst: Eugène Ver- I straeten. Goes: Gé van Ber- I kei. Middelburg: Henk Post- I ma- Oostburg: Co Meertens. Servicepunten Kloosterzande: mevr. Neve, W Alexanderstr. 4, 01148- 2250. Advertentie-expl. inspecteur Zeeland: C. Me nu, privé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Niet de overheid of het be drijfsleven, maar de consumenten zelf kunnen het beste een kabeltelevisienet laten aanleg gen. Dat vinden de oprichters van de 'Kabelvereniging Zeeland'. Hun doel: de aanleg en exploitatie van een kabeltelvisienet, waarvan de verenigingsleden zelf eigenaar zijn. Vervolg van pagina 1 Wijsmuller heeft inmiddels laten weten dat zijn bedrijf met een bod op de totale Mul- ler-boedel lager ligt dan Smit Internationale. Smit wilde voor Willem Muller Nederland BV, de Shipbrokers en een deel van het kantoorapparaat 9 miljoen neertellen. AMRO De AMRO-bank, huisban kier van Willem Muller Be heer, is gisteren fel van leer getrokken tegen verwijten als zou Muller door deze bank in de richting van Smit Interna- tionale 'geduwd' zijn. Dit naar aanleiding van uitlatingen van Muller-advokaat -mr, W.G. van Hassel in zijn plei dooi tijdens het kort geding van afgelopen vrijdag: de rechtszaak tussen Smit Inter nationale en Muller. Van Has sel zei toen letterlijk: „De heer Kleyn van Willigen, tot 1980 directeur van Smit is commis saris bij de AMRO. Smit is door AMRO vroegtijdig geïn formeerd" en „Muller werd richting Smit opgestuurd". De reactie van woordvoer der Lij nes van afdeling bij zondere kredieten van de AM- RO-bank te Amsterdam: „Muller heeft zelf de naam Smit genoemd. We hebben ge zorgd voor contact en hebben ons verder nergens mee be moeid. De keus was overname of faillissement dat hebben we Muller duidelijk gemaakt, hun toekomst als bedrijf was lood grijs. Wie het overneemt zal ons een zorg zijn. Onze belan gen zijn met overname meer gediend, overname door een solide bedrijf onder de best mogelijke voorwaarden. We weten dat Smit en Muller heb ben onderhandeld en we heb ben op een gegeven ogenblik gehoord dat het rond was". De initiatiefnemers richten zich in eerste instantie op Vlissingen, maar achten ver wezenlijking van hun plannen in andere Zeeuwse gemeenten evenzeer mogelijk. Het enige wat men van de betrokken ge meente nodig meent te hebben is een graafvergunning. Belangrijkste initiatiefne mer is de Vlissinger J. Min- naard, handelaar in antennes. Hij vreest zijn broodwinning kwijt te raken wanneer Case- ma of Zekatel straks in Vlis singen de kabel introduceren en hoopt daarom met zijn al ternatief bij de bekabeling te worden betrokken. Volgens hem is de consument met een lidmaatschap van de vereni ging veel goedkoper uit dan met een abonnement op een kabel van Casema of Zekatel. Afwachtend Vlissings media-wethouder W. Wisse reageerde gisteroch tend tijdens een gesprek in het gemeentehuis met bedenkin gen, maar nam voorlopig een afwachtende houding aan. Wisse wees de initiatiefne mers onder meer op voor waarden in de gemeentelijke kabelnota. Zo moet de hele be bouwde kom bereikt kunnen worden en moet het gemeente bestuur een zekere zeggen schap hebben over zaken als tarieven en door te geven zen ders. Tarieven Waar Casema en Zekatel met hun tarieven niet beneden de 15 gulden per maand uit zouden komen, meent Min- naard de verenigingsleden al te kunnen gerieven voor een éénmalige 'koopsom' van 250 gulden en een maandelijkse bijdrage van 3 tot 5 gulden. Wethouder Wisse plaatst daar echter nogal wat kanttekenin gen bij. Volgens hem ontbreken in het pakket van Minnaard de Duitse zenders en is bijvoor beeld geen rekening gehouden met kosten voor de overname van antennesystemen van de woningbouwverenigingen. Hij wil dan ook eerst wel eens een nadere onderbouwing van de plannen zien. Erg veel tijd daarvoor heeft de vereniging niet, want Vlissingen wil dit jaar nog uitmaken met wie in zee wordt gegaan. Statuten Minnaard, die zich juridisch bij laat staan door mr. C. de Wit, laat zich vooralsnog niet uit het veld slaan. De statuten van de vereniging passeerden gisteren de notaris en het is de bedoeling dat de eerste officië le ledenvergadering binnen twee weken plaatsvindt. Leden Er zouden zich al enkele honderden 'aspirant-leden' hebben gemeld. Minnaard: „De telefoon staat niet stil. Er is werkelijk sprake van een sneeuwbaleffect". De vereni ging heeft volgens hem geen zendmachtiging nodig en hoeft evenmin auteurs- of verto ningsrechten te betalen. De verenigingsleden worden na melijk eigenaar van het sys teem en zijn daarom in de ogen van Minnaard vrij om te ontvangen wat zich in de ether bevindt. Enige voorwaarde is vol gens hem dat gebruik wordt gemaakt van hoogwaardig materiaal. Daarvoor is Tele- vez, de grootste kabelnetten- producent van Spanje, in de markt. (ADVERTENTIE) Jeugdcarnaval - Maandag middag 5 maart wordt in het Zuidlandtheater een jeugd carnaval gehouden door disco Silver Shadow. De middag be gint om half twee en iedereen tot 14 jaar is welkom. Net zoals voorafgaande jaren is er voor de best verklede deelnemer een prijs beschikbaar gesteld. ■I.»- 6 Reizen beschik baar voor twee personen. Volledig verzorgd, inclusief twee maaltijden. Let op Dagblad De Stem en de Zeeuws- Vlaamse Koerier van dinsdag 27 maart a.s. In Goes werden gisteren 22 verzetsherdenkingskruizen uitgereikt aan oud-verzetsstrijders of, ingeval deze onderscheiding posthuum was toegekend, aan hun nabestaanden Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Alhoewel de rationalisatie in de sui kerindustrie ook in de komende jaren doorgaat be staan er bij de Centrale Suiker Maatschappij (CSM) geen plannen om na Oud-Beijerland en Steenbergen een derde suikerfabriek te sluiten. Dat deelde CSM-directeur Van Loon gistermiddag desge vraagd mede op een perscon ferentie, waar hij een inlei ding hield over de ontwikke ling van zijn onderneming. De laatste tijd deden er weer geruchten de ronde, dat CSM de fabriek in Sas van Gent, in welke plaats ook Sui kerunie een vestiging heeft, op de duur zou willen sluiten. Volgens de CSM-directie is daarvan geen sprake. De Centrale Suiker Maat schappij heeft in het verslag jaar '82-'83 uitstekend ge boerd. De omzet groeide met 14 procent en passeerde daarmee voor de eerste keer de grens, van 1 miljard gulden. De winst van het concern nam met 20 procent toe tot 37,2 miljoen gulden. De omzet van het suikerbe drijf bedroeg in het verslag jaar 679 miljoen. De suikerproduktie lag in de campagne, die in december vorig jaar werd afgesloten, 32 procent beneden die van het boekjaar 1982/83.De resultaten van het suikerbedrijf zullen daar enige invloed van onder vinden. Ook de levensmiddelen- groep van CSM draaide in het verslagjaar uitstekend. Er werd een omzet behaald van 400 miljoen gulden. De omzet van CSM buiten de suiker zal in het lopende jaar bijna een half miljard gulden bedragen. De export van de levens- middelengroep steeg in het verslagjaar tot boven de 100 miljoen gulden. Van een onzer verslaggevers GOES - „In deze tijd van neo- fascisme en allerlei vormen van discriminatie is het be moedigend een herdenking als deze mee te maken. Moge het verzetsherdenkingskruis niet alleen een herinnering zijn aan het verleden maar vooral een signaal voor de toekomst als waarschuwing tegen on derdrukking en bedreiging van onze vrijheid". Dat zei burgemeester mr. W. Blanken van Goes gisteren in het kerkgebouw De Hoogte in Goes bij de uitreiking van 22 verzetsherdenkingskruizen aan Zeeuwen, die zich in de oorlogsjaren op de een of an dere wijze verdienstelijk heb ben gemaakt in het verzet te gen de Duitse bezetters. In tien gevallen werd het onderschei dingsteken posthuum uitge reikt aan nabestaanden. Namens het Nationaal Her" denkingscomité herinnerde mevrouw M.J. Vaders aan de vele duizenden Nederlanders die voor de vrijheid van ons land hun leven hebben geof ferd. „Hun strijd voor het be houd van onze vrijheid en de mocratie mag nooit vergeefs zijn geweest. Het verzetsher denkingskruis moet niet ge zien worden als een beloning voor hen die vaak met grote moed ondergronds werk de den, maar als een erkenning en herkenning van massale verbondenheid van oud-ver zetsmensen en tevens als een boodschap aan onze jongeren". foto willem mieras Namens de onderscheidenen bracht J. Rus het Nationaal Comité en de Zeeuwse werk groep Verzetsherdenkinskruis en Samenwerkend Verzet dank voor hun voorbereidende arbeid. „Veel landgenoten hebben naamloos in het verzet gezeten en zullen ook naam loos blijven. Ook aan hen is ons vaderland veel dank ver schuldigd. Tevens is het kruis een erkenning van het verzet in zijn totaliteit". In dit verband herdacht Rus de vier gevallen leden van de Goese verzetsgroep t.w. Quant, De Graaf, Van Melle en De Groot. Laatstgenoemde werd twee dagen voor de be vrijding van Goes door de Duitsers gefusilleerd. Onderscheidenen De onderscheidenen zijn H.K. van Baaren (posthuum) uit Middelburg, C. Bek uit Borssele, Th.J. Borghstijn (posthuum) uit Terneuzen, J.L.J. Bruijnzeel (posthuum) uit Goes, A. Coppoolse uit Oostkapelle, E.P.M. Fassaert (posthuum), C.F. Frumeau (posthuum) uit Middelburg, A.A. Maris uit Axel, P. Mi- chielse uit Driehuis, K. van Oord uit Goes, J. Rus uit Vlis singen, P.G. Schrier uit Goes, P Tourné (posthuum) uit Oostburg, E.W.H. Touw uit St. Jansteen, D. Visser uit Zierik- zee, L. van der Vlugt (pos thuum) uit Sluis, A. van Waes (posthuum) uit IJzendijke, G.H. van Waes uit IJzendijke, G. Weijns (posthuum) uit Axel en S. van Wouwe (posthuum) uit Middelburg. Van onze correspondent KNOKKE-HEIST - Een verjaardagskroegen tocht, waarbij 7 jongens in Knokke een jarig meisje fêteerden, is in het weekeinde In een heuse moordpoging geëindigd. Het meisje werd o.m. vergezeld van haar vriend, maar in het ge zelschap was nog een jongeling, die met de toe name van de alcohol op dringeriger werd. De rest van het gezelschap stelde dat niet op prijs. Na het zoveelste pintje moest de jongedame af haken, zij ging naar haar appartement slapen. Even later arriveerden ook de zeven jongens, een van hen had een sleutel. En toen gebeurde het. Nog steeds verontwaar digd over zijn 'brutaliteit' besloten de zes jongens de bewuste knaap die in slaap gevallen was, te vermoorden, het lijk in stukken te zagen en te begraven. Hij kreeg een haal met een mes over de keel en begon hevig te bloeden. Het meisje ont waakte en na veel discus sie werd de alarmcentra le gebeld. Zijn leven kon nog gered worden. De zes daders zijn gearresteerd. Van een onzer verslaggevers LEWEDORP - De bedrijfsge bouwen van voorgebakken frites-producent McCain te Lewedorp, die in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een uitslaande brand in de as wer den gelegd, zullen worden her bouwd. Dit deelde algemeen Neder lands directeur P. van der Wel gisteren mee. Grote baas H. McCain, president-directeur van McCains Food Limited in Canada, bracht gisteren een bezoek aan de afgebrande fa briek. Hij sprak zijn waarde ring uit voor het snelle optre den van de brandweerkorpsen uit Borsele en Goes. De Lewedorpse vestiging van McCain is voor het bedrijf van vitaal belang, omdat er de afdeling financiën, verkoop en distributie zijn gecentrali seerd. Omdat de kantoren be houden zijn gebleven, kunnen de administratieve werk zaamheden gewoon doorgang vinden. De fabriek te Lewedorp le vert circa 20 procent van de to tale Nederlandse produktie van McCain. Tot de herbouw is gerealiseerd zal dit aandeel worden overgenomen door de andere Nederlandse vestigin gen te Hoofddorp en Werken dam.

de Stem | 1984 | | pagina 9