DEENSE EXPOSITIE IN HELMOND De niet zo vrolijke geschiedenis van de man als mannetjesputter en vader Tt/ieyeü ftate* Iran: gei Basken om ver: socialist! Vakbo taboe 1 afluiste Ze ZIJN niet meer zo in het nieuws, niet meer zo vóór het voetlicht, de heren Wiegel en Van Agt, maar nog lang niet van het toneel verdwenen. Anno 1984 staan ze nog steeds stenig op de planken, zij het niet van De Haagse Comedie. De nieuwe kommissaris van Brabant is het nieuwe jaar ingegaan met een negatief gebaar. Hij schafte de nieuw jaarsreceptie af, zij het ook dit keer weer met de beste be doeling: een besparing van twaalfduizend gulden. Zo ver wilde de nieuwe kommissaris van Friesland niet gaan. Hij hield een ouderwetse, degelij ke 'nijiersresepsje', las ik in het weekblad Frysk Frij van Sneon, 14 jannewaris 1984. Daar zat 'm de blunder niet, vermeld in de kop boven het artikel. Zijn blunder was dat hij op die receptie thee koekjes serveerde en dat ge tuigt niet van stijl (it tsjüget net fan styl, koekjes op in re- sepsje!). Dat was de grote fla ter bedoeld in de kop van het artikel: Wiegel makke grutte flater mei theekoekjes op re- sepsjel Theekoekjes vielen uit de toon en waren daar volkomen overbodig volgens DUSLETOP: 29 FEBRUARI STREEKVERVOER JOKERDAG! Jf Hypotheekrente per 21 febr. '84 Polisario niet naar OAE-raad ZATERDAG 25 FEBRUAR11984 BE0MMI ■EXTRA OP ZATERDAG5 PAGlNü Anoniem Paardenslag bbjjplaüuBcn PAPIER1 VOOR UW PEN Op 29 februari a.s. zet het Streekvervoer de jokers in. Tijdens dit spontane schrikkelteest loopt u grote kans één van de 12 bekende Nederlanders, zoals: Willy Alberti, Nico Haak, Pierre Kartner, Martin Brozius, Barry Hughes, Hans van Willigenburg, Henny Huisman, Rudy Falkenhage, Rita Corita, Ted de Braak, Corry van Gorp en Piet Bambergen te ontmoeten, wanneer u tussen 10.00 en 15.30 uur gebruik maakt van het Streekvervoer. Vergezeld van een "Strippenkaart-Joker" zullen zij vrijkaarten uitdelen, goed voor een hele dag gratis reizen in de maand maart 1984, bij de volgende busmaat schappijen: BBA - CN - DVM - EMA - ENHABO - FRAM - GADO - GSM - GVA - IA0 - NWH - NZH - OAD - TET - VAD - VAGU - VSL - WN - ZO - ZWN. ZATERDAG 25 FEBRU| Suriname verwacht rustige herdenking T11 [EBBEN DE feministes veel mannen een schuldcomplex bezorgd of de mannetjesputters in de loopgraven gedwon gen? De samenstellers van de tentoonstelling Beelden uit de geschiedenis van de man'' streven een ander doel na: het posi tieve van de mannensolidariteit laten opwegen tegen verlam mende zelfkritiek. Of ze daarin slagen? De veertig panelen, beginnend met de beeldende vraag Waarom wordt de Dood altijd als een man uitgebeeldzijn niet zo hoopgevend Van onze kunstredactie Jan van Laarhoven, direc teur van het prachtige kas teelmuseum van Helmond, is verwonderd over de gre tigheid waarmee zowel de media die maatschappelij ke ontwikkelingen als zij die de sensatie dienen, op deze tentoonstelling zijn afgesprongen. Voor hem is deze maar een 'tussen doortje' bij de veel grotere projecten. Blijkt, dat de Koninklijke Bibliotheek van Kopenhagen met de samenstelling van 'Beelden uit de geschiedenis van de man' aantrekkelijk werk heeft geleverd. Wat is de man eigenlijk voor een soort wezen? Er be staat al lang een geschied schrijving van de man.als soldaat, handelaar, werkge ver, kortom de mannetjesput ter die het 'doet' en als het kan ook nog even de vrouw onder de duim houdt. Je zou kunnen zeggen dat er door de histori sche omstandigheden niet al leen bij de vrouw, maar ook bij de man nogal wat misgroei heeft plaatsgevonden. Maar aan welke norm meet je die scheefgroei af? Niet leuk Deze beelden uit de geschie denis van de man hebben dan ook niets van doen met nostal gie of escapisme (een ontsnap pingspoging), maar met de ac tuele situatie van de man van uit een historisch perspectief; concentreert zich niet op de geschiedenis van onderdruk kers en zelf-onderdrukkers, van de patriarchale autoriteit, van de berekende rationaliteit of opgeblazen 'mannelijkheid'. Hoewel deze beelden allemaal wel aan de orde komen - en dat is niet leuk - probeert het totaal beeld toch de man ach ter 'de' man te ontdekken. De geschiedschrijving van de man begon al in de bijbel. En ook daar in relatie met de vrouw. Het oerhuwelijk van Adam en Eva als ideologisch argument voor de positie van de man als patriarch. De vrouw als verleider en de man als opzichter en taak-/werk- verdeler. Een schilderij van Hugo van der Goes uit de 15e eeuw illustreert dit oude gege ven. Schilderijen en tekenin gen - 'kunst' als hét medium der voorbije eeuwen - zijn dè bronnen. Kunst als drager van de manipulaties, de machts strijd tussen man en vrouw door de eeuwen heen. Raar De christelijke (mannen) kerk als andere component in de strijd om de macht illu streert in de beeldende kunst dezelfde rolpatronen. De zoon- moeder-relatie, die doorwerkt in de man-vrouw-verhouding, wordt uitgelicht met een piëta (Maria met het lijk van Jezus op haar schoot), maar ook met fie filmster Mary Miles met een speelgoedbeer op d'r schoot (als de cupidootjes: ge vaarlijke sex omgebogen tot speelkameraadjes). Het terug- naar-de-baaarmoeder-ver- langen bij de man, dat hier mee aangetoond wordt, ver wijst als talrijke andere beel den op deze tentoonstelling naar een Freudiaanse verkla ring van allerlei zogeheten verdringingen. De man als produkt van frustraties! Het kan. Tenslotte zit de man best raar in elkaar; om van vrou wen maar te zwijgen. Het hoopvolle wordt aangetoond met het begrip: de man als 'partner'. En dan zie je hem aan het fornuis staan. Terwijl een houtsnede uit de 16e eeuw de man nog laat zien als een bezitter van zijn vrouw, die hij omgordt met een kuisheids gordel. Het tegendeel, de man als pantoffelheld, was in die zelfde eeuw, volgens een gra vure al bekend: de vrouw 'met de broek aan', inclusief penis beschermer! Ook in de lichaamstaal wordt het mannetje van jong- safaan opgepept tot 'manne lijkheid'. Een eeuwenoud fa milieportret laat graaf Moritz zien met zijn bezit veel kinderen. Foto's van Hitler- Duitsland met stadionspelen (die wij hier ook kenden via de Graal-beweging) met hoekige mannelijke figuren op de grasmat en cirkelvormige vrouwenpatronen. 'Nieuwe vader' Aandacht voor het kopen van mannelijkheid via allerlei consumptiegoederen, ons nu door de Ster-reclame aange prezen De nieuwe man is anti-autoritair, een speelka meraad van de kinderen en de reclame voor ondergoed e.d. maken hem zelfs tot sexobject. De hippies met hun lange ha ren en de unisex van de zesti ger jaren deden voorbereidend werk. Maar zij waren tevens het toonbeeld van de eeuwige jeugd, dat de ouder wordende mens in discrediet bracht. De kapitalistische maatschappij had trouwen 'ervaring' al in geruild voor 'prestatie' en daarmee 'ouderdom' voor 'jeugd'; ouder worden wordt gezien als aftakelen. In de kunst verdwijnt het genre van de levenscyclus onder 'de ti rannie van de jeugd'. Op kari katuren uit de 18e eeuw is deze trouwens al te zien: een ouder wordende man berijdt een on willig penis-paard. De geschiedenis van de man als vader is geen vrolijk ver haal, zo wordt gezegd. Vader beelden uit de geschiedenis: die van het offeren van zonen (Christus aan het kruis), en vadermoorden: die van de liefdevolle vader (doek van Rembrandt met thuiskomst van de verloren zoon), etcete ra. De vaderrol werd vervan gen door 'de baas' op het werk de Friezen, althans volgens die ene Fries die het artikel schreef: Sietse de Vries. Met de drankjes was het dik in orde geeft hij volmondig toe. Die waren er allemaal, inclu sief de Beerenburch (en gjin Sonnema diskearl). Nee, aan de drankjes ontbrak niks. Wat ontbrak waren de bit terballen. Nou is Sietse geen verblinde wiegelwegkijker. Ruiterlijk geeft hij toe dat het niet allemaal of niet en kel en alleen Wiegel z'n schuld was: No mei men Wie gel dèr net alinne de skuld fan jaan. Dat niet - lit üs ear- lik wêze - maar men krijgt toch wel wat meer begrip voor de FNP-ers, dy 't sa poer op 'e komst fan de doetiidse VVD-lieder tsjin wiene, met andere woorden: begrip voor de leden van de Friese Natio nale Partij die zo heftig ge kant waren tegen de komst van de toenmalige WD-lei- der, as man tri je kear om 'e nocht it provinsjekus op en del fljocht op syk nei de bit terballen. Het is voor ons hier in Bra bant makkelijk praten. Voor ons is zo' nijjiersresepsje op het Provinciehuis van Fries land een soort Ver van mijn Bed Show, maar evenzogoed gaat het hart van schrijver dezes uit naar die arme Siet se die me daar drie keer op een avond het provinciehuis op en neer vliegt op zoek naar bitterballen. Had hij Noorderling kennis gehad van de Zuiderlingen en hun volksdichter John O'Mill dan had hij op dat moment een versregel van deze dichter als klacht kunnen slaken: Is it only chaps in overalls that always get the bitterballs? Hoe dit ook zij; hij vond ze niet en dat is bitter, want 'po- lityk is en bliuwt in kwestie fan materiële belangenbeher- tiging en der heart de bitter bal ek by'. Zo is dat en thee koekjes, overgehouden van vóór de verbouwing (oerhan fan foar de ferbouing) ver mogen niet deze bittere pil te vergulden. Voorwaar in grutte flater fan Wiegel en zeer terecht aan de kaak ge steld door Frysk Frij, een recht-voor-z'n-raap week blad, nog te weinig gelezen in de Meierij van Den Bosch. fjoUö-wm P.S.: Dat Wiegel zich bezinne op het wijze woord van Falstaff: 'Doest think because Thou art virtuous there should be no more cakes and ale? en 'de meester' op school. Maar deze tijd laat 'de nieuwe va der' zien, met moeder op de ar beidsmarkt, met een verou derde echtscheidingswetge ving, die nu soms de vader met de kinderen laat onderduiken! De man als verliezer, anti held of outsider.Of jaloers op vrouw? Een oude prent laat Adam Eva baren met God als vroedvrouw. De man als ver liezer wordt tot winnaar geca moufleerd: Christus aan het kruis met een gouden kroon; een oorlogsveteraan zonder benen met het eremetaal en de bokskampioen met een bloed doorlopen gezicht, omhangen met de lauwerkrans. 'Broederschappen' Tot voor kort, zo wordt ge zegd, was de relatie man-man zeker zo belangrijk als het hu welijk! Door het kapitalisti sche systeem is de man opge sloten in de cel van het gezin als steunpilaar van dat sys teem, waarin mannen nu el kaar bevechten (survival of the fittest) en in plaast van kameraden zogeheten colle ga's werden. Of mannen wer den als vrienden in het getto van de homo's gedreven.Er worden beelden van aloude 'broederschappen' getoond: van Tempeliers tot monnike nordes en de Mannerbund van de Nazi's. Mannengenoot- schappen markeren de ge schiedenis. De Vrijmetselaars beweging is een voorbeeld. Onder een foto van het Twee de Vaticaanse Concilie in Ro me met de 'vaders' staat ge schreven: 'Het laatste bol werk?'. De tentoonstelling heeft als een soort 'conclusie': niet dat de man als méns zijn identiteit kan vinden, maar enkel vanuit een underdog-positie zijn rol kan spelen. De man als marte laar, die pijn verdraagt als be wijs van mannelijkheid (de homo St.-Sebastiaan door boord met pijlen, Christus aan het kruis), de man als ridder, gentleman, ontdekkingsreizi ger etc. En momenteel als held van het witte doek, opgeblazen door de media, als sportheld of de alledaagse held die door het Carnegiefonds uit de vergetel heid wordt gehaald... Kort om: als je het op de keper be schouwd een beklagenswaar dige en te relativeren soort mens. Althans op deze be zienswaardige tentoonstelling. BEELDEN UIT DE GESCHIEDE NIS VAN DE MAN. Kasteelmu seum Helmond. Open: ma.-vrij 10.00-17.00 uur, zondag 14.00-17.00 uur. Tot 18 maart. Mensen die actie voeren te gen kruisraketten, zijn vre- delievede mensen, maar wat baat het deze mensen: de grote heren gaan toch hun gang en dan zijn er nog lui die anoniem waarschuwen (openlijk is eerlijker). Dit gebeurde 40 jaar geleden ook al. Men had dan een hekel aan een bepaald persoon (oi personen), omdat ze een goe de gezondheid genoten of ze mooi en natuurlijk krulhaar hadden. Men wou ze dan anoniem een hak zetten, als er iets aan de hand was. Uit afgunst gebeurde dit dan. Groenendijk Frans van Leuven In De Stem van zaterdag 18 febr. j.l. schreef Boet Kokke een interessant verhaal over 'Dieren in de oorlog'. De al lerlaatste echte paardenslag zou hebben plaatsgevonden aan het Russisiche oostfront tijdens de Tweede Wereld oorlog. Ondergetekende be strijdt dat. In de 'Vergeten Oorlog' in Korea zijn diverse malen Zuidkoreaanse en VN-eenheden door massale eenheden Chinese cavaleris ten aangevallen. Dit waren ervaren, geharde cavaleris ten op taaie, snelvoetige Mongoolse pony's (ook nu nog kent de Volksrepubliek China 'echte' cavaleristen) De eerste bereden cavalerie- aanvallen vonden plaats in (ADVERTENTIES) Permanente show in onze showroom, 1000 m' Abdijplavuizen zijn onverslijtbaar en warmtevasthoudend. Deze ambachtelijke plavuizen zijn uit een speciale klei vervaardigd en op ouderwetse manier gebakken. P.S. Onze uitgebreide folder kunt u schriftelijk aanvragen. Hoedt u voor misbruik van de naam. Alleenverkoper en fabrikant van abdijplavuizen. Van de Voort Abdijplavuizen Industrielaan 13, 5721 BC Asten NAAM BANK bet. rente afsl.- met zonder wijze vast prov. gemeentegar. gemeentegar. ged. in% werke opgave opgave werke bank lijk bank lijk Annuïteiten hypotheken ABN M/A 1 jr. 1,5 7,4 7,82 7,6 8,04 M/A 3 jr. 1,5 8,2 8,69 8,4 8,91 M/A 5 jr. 1,5 8,7 9,24 8,9 9,46 AMR0 M/A var. 1,5 7,3 7,71 7,5 7,93 HJ/A 2 jr. 1,5 8,1 8,43 8,3 8,64 HJ/A 5 jr. 1,5 8,8 9,17 9,0 9,38 M/A 5 jr. 1,5 8,8 9,35 9,0 9,57 Centr. Volksb. M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,6 9,07 Direktbank/ M/A 1 jr. 1,5 7,6 8,14 7,8 8,36 NCB bank M/A 3 jr. 1,5 8,0 8,57 8,2 8,79 M/A 5 jr. 1,5 8,4 9,01 8,6 9,23 Grenswissel- M/A 1 jr. 1 7,9 8,31 7,9 8,31 kant. CDK M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,4 8,85 HJ/A 1 jr. 1 8,1 8,38 8,1 8,38 HJ/A 5 jr. 1 8,6 8,90 8,6 8,90 Hypoth.fonds M/A 5 jr. 1,25 8,875 9.48 8,875 9,48 N.-Br. Gem. M/A 10 jr. 1,25 9,0 9,63 9,0 9,63 M/A renter. 1,5 8.8 9,45 8,8 9,45 M/A 15 jr. 1,25 9,125 9,77 9,175 9,77 v. Lanschot/ KW/A var. 1,5 7,5 7,88 Woonfonds M/V var. 1,5 7,2 7,77 6,9 7,34 Holland* M/V 1 jr. 1,5 7,6 8,21 7,3 7,79 8,89 M/V 2 jr. 1,5 7,9 8,54 8,3 M/V 3 jr. 1,5 8,5 9,21 M/V 5 jr. 1,5 8,5 9,21 9,0 9,66 NMB M/A 1 jr. 1,5 7,3 7,71 7,5 7,93 M/A 3 jr. 1,5 8,3 8,80 8,5 9,02 M/A 5 jr. 1,5 8,7 9,24 8,9 9,46 Postg./RPS M/A 2 jr. 1 7,9 8,31 8,1 8,52 M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,6 9,07 RABO (adv.) M/A var. 1,25 7,9 8,33 8,1 8,55 M/A 3 jr. 1,25 8,2 8,66 8,4 8,88 M/A 5 jr. 1,25 8,4 8,88 8,6 9,10 M/A stabiel 1,25 8,75 9,26 8,95 9,48 HJ/A var. 1,25 8,1 8,41 8,3 8,62 HJ/A 3 jr. 1,25 8,4 8,72 8,6 8,94 HJ/A 5 jr. 1,25 8,6 8,94 8,8 9,14 HJ/A stabiel 1,25 8,95 9,48 9,15 9,70 RABO (hypo) M/A 3 jr. 1,5 8,2 8,69 8,4 8,91 M/A 5 jr. 1,5 8,4 8,91 8,6 9,13 HJ/A 3 jr. 1,5 8,4 8,75 8,6 8,96 HJ/A 5 jr. 1,5 8,6 8,96 8,8 9,17 Verenigde M/A jr. 1 7,6 7,98 7,8 8,20 Spaarbank M/A 3 jr. 1 8,2 8,63 8,4 8,85 M/A 5 jr. 1 8,5 8,96 8,7 9,18 Westl.Utr. st. M/V 2 jr. 1,5 8,2 8,87 8,4 9,09 standaard M/V 5-10 jr. 1,5 8,8 9,54 9,0 9,76 standaard M/V 11-15 jr. 1,5 9,2 9,98 9,4 10,21 no risk M/V 5 jr. 1,5 op aanvr. op aanvr. 1e kw. '84 budg. M/V var. 1,5 8,9 9,65 8,9 9,65 Leven hypotheken Centr. Beheer M/A 5/10 jr. - 8,5 8,84 8,5 8,84 Levensverz. aangesl. bij NVL KW/A 5/10j. - 8,6 8,88 8,6 8,88 rentepercentages Van Lanschot/ mei gemeentegarantie Woonfonds Holland Woonfonds Holland zonder gemeentegarantie Van Lanschot M/A maandbetaling achteraf HJ/A halfjaarbetaling achteraf M/V maandbetaling vooruit KW/A kwartaalbetaling achteraf Met uitzondering van de 0,2% verlaging die de levenhypotheek- maatschappijen doorvoerden, zijn de tarieven wederom onveran derd gebleven. De vooruitzichten op een daling over de gehele linie op korte ter mijn zijn klein. Copyright „Vereniging Eigen Huis" ,l£Rs^Gt(,tN |W»& BEO'S, vM de nacht van 1 op 2 nove®. ber 1950 nabij de NoordkorI aanse stad Unsan. Ook over. dag op 2 november, toen Amerikanen waren ten, werden, massale aanval, len te paard uitgevoerd 0. de drie bataljons van hetU 8th Cavalry Regiment na 4 eerste verbazing te bovp zijn gekomen, want 1 t,. vember waren zij als 'eerst? in Korea beschoten doe Russische Katoesja (Katjes) beter bekend ai 'Stalin-orgels'. Het bet® hier de types van een mot» le,veelvoudige raketlaneee inrichting met het kalibè van 82 mm. De Amerika® zelf cavaleristen zonde paarden, werden massa; aangevallen door 800 a Ijj Chinese cavaleristen c snelvoetige Mongools paardjes. Bij deze ruim dagen en twee nachten du- rende hevige man-tegen, man en man-tegen-ruiter. te-paard-gevechten, vloek, ten de Amerikaanse cavale- risten zonder paarden scholden ze op hun gen» chaniseerde cavalerie. Bijt vele honderden slachtoffer bevonden zich ook honden den Mongoolse pony's. Oj later nog zijn meerdere on derdelen, waaronder het® 38th Regiment waarbij j. Nederlanders waren deeld, door Chinese cava/ risten te paard aangevallen Tevens zijn vele eenhede aan het front in de rug-j rust achter het front - e transporten onderweg aan gevallen door groepjes gue rilla's te paard. Ook In de Koreaanse log is gebruik gemaakt vt honden t.w. Duitse heides Deze honden waren met la 'Master' in de zgn. verkei ningspelotons van ieder i visie-hoofdkwartier. Hadden de Amerikaans troepen tijdens de Tweed Wereldoorlog hier in Euros en in het Verre Oosten 541 postduiven in dienst, in Ki rea waren er dit slechts ei kele honderden. Hun grot ste vijanden waren de grot m hongerige Koreaanse hav '1 ken. Bij het le Detacheme van de Nederlandse troepe in Korea, en wel in de Ot- dersteuningscompagnie, tó men als mascotte een ruige soort poolhond. E; kreeg de naam Beet»f Ruim negen maanden, vï november 1950-augusK 1951, heeft Beebop het lief' leed en de C-Rations gedee met de mannen in Ost.Cie. Beebop heeft all gevechten, opmarsen, terug tochten, beschietingen, I* stormingen van vijandelijk heuvels/bergen n maakt, in fox-holes en gt vechtsopstellingen g en op GMC's en jeeps weer eens 'gemoved' moe' worden. Beebop is tweern# gewond geweest en daarvoor beide malen ffl derscheiden met de An® kaanse gewonden-onde:j scheiding 'Purple-heart Het dier werd tevens onder-; scheiden met de United Sj tions Service Medal en K kruis voor 'Recht en vrij heid'. Toen het eerste dett chement eind augustus lï terugkeerde naar Ned# land, moest Beebop op - kade van de haven in P achterblijven. Breda Rut van de Pol WIE STAPT ER NOU DE BU Van onze redactie buitenland LONDEN - President AU Khamenei van Iran heeft op de vrijdagse gebedsdienst in Teheran verklaard dat Iran de straat van Hormoez niet zal blokkeren, tenzij Iran het recht van doorgang door deze zeestraat wordt ontzegd. Het initatief tot sluiting van de straat van Hormoez zal niet PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - In Suri name wordt zaterdag de verjaardag gevierd van de revolutie. Het is dan vier jaar ge leden dat militairen de macht in het land over namen. In tegenstelling tot voorgaande jaren zal er geen uitbundig feestver- toon zijn. Er zijn geen massamanifestaties gor- ganiseerd. De feestelijk heden zullen zich beper ken tot een receptie op het presidentspaleis, een kranslegging op het mo nument van de revolutie en een vuurwerk in de avonduren. Naar verwachting zal legerleider Bouterse een toespraak houden. SAN SEBASTIAN/MADRll zenden Basken, in woede vq socialistische leider Enrique protest het werk neergelegd aan het slachtoffer. Premier Felipe Gonzalez liep met andere regeringsau toriteiten aan het hoofd van de Van onze redactie buitenland ADDIS ABEBA - Het Polisa rio, de onafhankelijkheidsbe weging van de westeUjke Sa hara, ziet af van deelneming aan de komende ministerraad van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid, die op 27 fe bruari begint in de Ethiopi sche hoofdstad Addis Abeba. Dat besluit is genomen met het oog op de belangen van Afrika en de toekomst van de OAE en geeft blijk van de wijsheid en de politieke rijp heid van het strijdende Saha- raanse volk, zo zei Ibrahim Hakim, woordvoerder voor buitenlandse zaken van het Polisario. Volgens diplomaten in Ad dis Abeba heeft OAE-voorzit- ter Mengistu krachtige druk uitgeoefend op het Polisario om af te zien van deelneming. De toelating van het Polisario als 51ste lidstaat heeft de OAE twee jaar geleden in de diepste crisis van haar 20-jarig be staan gestort. LONDEN (DPA) - De Britse premier Margaret Thatcher heeft definitief besloten de vakbonden te verbannen uit het geheime afluistercentrum Cheltenham. Na een wekenlange strijd met de Britse vakbonden ver- I klaarde de Conservatieve pre mier donderdagavond dat de ongeveer 7000 werknemers bij Cheltenham voor 1 maart schriftelijk moeten bevestigen dat zij hun vakbondslidmaat- l schap hebben opgezegd. Werknemers die dit weige- i ren worden overgeplaatst óf ontslagen. De vakbonden heb- „:',n vrijdag de ongeveer 500.000 Britse ambtenaren op geroepen dinsdag een staking

de Stem | 1984 | | pagina 4