Dollar luistert eindelijk naar de valuta-profeten 'WIJ GAAN STUG DOOR Wegblokkades tonen ook falen EG-beleid even. UITBLAZEN .Diem Financie tekort h toch mei APPLAUS EN HOON Stichting 40-45 vol deuken Kabinet wil met de FNV praten Wakkere lezers KOERS NU ONDER DE DRIE GULDEN WIE AAN'N VERANDA DENKT, DENKT AAN DESTEMCOIV Vliegtarieven ZATERDAG 25 FEBRUARI 1984 pagina ACHTERGROND bezuinigingen Meer ruimte vo STIJGING ZAL WIM KOCK HET WAS zo'n be richt waarvan geen redactie verwacht dat ze zich er een buil aan zal vallen. Het had net zo goed niét in de krant kun nen staan. De persbureaus leveren ons elk etmaal tientallen van zulke be richten. Een Engelse dominee die op het dak van zijn kerk bi vakkeert om geld voor repara ties bijeen te krijgen. Een inwo ner uit Glasgow die na een be zoek aan een museum de van zijn oom geërfde lampvoet eens wat nauwkeuriger bekijkt, er mee naar een kenner loopt en daar te horen krijgt dat het om Chinees porselein gaat met een waarde van tienduizenden gul dens. Weer een archeoloog die denkt een stap dichter te zijn gekomen bij de oorsprong van de mens. Een 80-jarige Austra liër die zich van zijn negende vrouw laat scheiden omdat het mens hem te saai is. Een Span jaard die wakker wordt en merkt dat hij ligt opgebaard in een naar aaronskelken geuren de rouwkapel. Een uitgestorven gewaande spin of een door apen opgevoed meisje dat als kleuter in het oerwoud ver dwaald is. Een stoet van zulke berich ten trekt dagelijks langs de re dacties van kranten. Redacteu ren pikken er een paar uit, be werken ze en houden ze achter de hand voor het geval er op het laatste nippertje nog een stukje wit in de pagina moet worden opgevuld. Daarom he ten zulke berichten 'stoppers'. Hun nieuwswaarde is nagenoeg nul, maar ze vullen het gaatje in de pagina dat met geen grafi sche foefjes was dicht te krijgen en hebben het voordeel dat ze de lezer misschien een glimlach of een gelaatsplooi van verwon dering kunnen ontlokken. Zo was er ook dat bericht over de reuzenworm. Het kwam van Reuter, helemaal uit Sydney en het begon heel pak kend: „Wat wriggelt, wordt drie meter lang, gorgelt als een leeglopend bad en leeft onder gronds in Australië?" Het ant woord luidde: de Gippsland aardworm. Reuter vermeldde verder dat het Wereldnatuur- fonds (WNF) deze aardworm had uitgeroepen tot bedreigde soort, maar dat de mensen van de staat Victoria, waar de worm voorkomt, daar een beetje om moesten lachen om dat het er wemelt van deze wor men die, behalve drie a vier me ter lang, wel twee keer zo dik kan worden als de duim van een werkman. Bedreigd? Redacties behoren hun be richten altijd te controleren. Maar wat controleer je precies? Of de aardworm bestaat is ge makkelijk na te gaan. Waar hij voorkomt eveneens. Wat valt er dan nog meer na te gaan? Juist: of hij door het Wereldnatuur- fonds inderdaad tot een be dreigde soort wordt gerekend en hier gingen we lichtelijk in de fout en weer bleek dat er al tijd wakkere lezers zijn die zelfs de 'stoppers' op hun inhoud S controleren wanneer het onder- werp toevallig binnen hun inte ressesfeer ligt. H Zo ook mevrouw Th. van Dijk uit Breda. Zij voelde nat tigheid bij het lezen van het be richt. Te meer ook omdat er j= ongelukkigerwijs en klaarblij kelijk in grote haast een ver- keerde kop boven was gezet: „Reuzenaard worm ontdekt". Mevrouw Van Dijk begaf zich echter niet over één nacht ijs, maar stuurde het knipsel naar llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!l!llimillllllllllllllllill£ de afdeling Nederland van het WNF met het verzoek om com mentaar. Pas toen ze dat had, stapte ze naar de redactie van de krant. Daaraan heb ik het te dan ken dat ik nu beschik over uit gebreide documentatie betref fende de Megascolides australis, voor het eerst waargenomen en geregistreerd door ene McCoy in 1878. De wormen leven in een betrekkelijk klein gebied (Zuid-Gippsland, Victoria). In tegenstelling tot veel andere aardwormen wonen zij in per manente holen. Verondersteld wordt dat de wormen in kolo nies leven, maar iedere worm heeft zijn eigen hol. Kookaburra Hoe ze paren is nog nooit waargenomen, maar wel weet men dat het gorgelend geluid dat ze maken voortkomt uit de manier van voortbewegen. Neemt men een Gippsland- worm in de hand dan 'spuwt' hij een melkachtige substantie uit, enkele meters ver. Men denkt dat de worm deze kunst normaal aanwendt om de wan den van zijn hol en tunnels vochtig en glad te maken zodat hij zich gemakkelijker kan be wegen. Hoewel ze zich onder gronds voeden beschikken de reuzenwormen over een afweer middel tegen vogels: een geur- stof. Desondanks schijnt de mij verder volstrekt onbekende Kookaburra wel pap van die wormen te lusten. Wat, afgezien van de kop die erboven stond, van het be richt niet klopte was dat erin stond dat het WNF de Gipps- land-aardworm 'bedreigd' acht, doch dit moet slechts zijn: 'kwetsbaar'. Boeren hebben het niet zo begrepen op de reuzen- wormen omdat ze dammen en waterputten zouden beschadi gen, maar anderen hechten gro te waarde aan de afscheiding van de wormen, die goed tegen de reumatiek schijnt te zijn. Bedreigd of kwetsbaar, het is maar een subtiel verschil, maar een verschil en berichten moeten kloppen. Al was het al leen maar omdat er altijd wel wakkere lezers zijn om de krant op een fout te betrappen. Zelfs in een stopper die voor hetzelf de geld in de prullenmand te recht was gekomen. T5 De Megascolides australis in zijn hol Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41, ©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14. 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: j 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, j 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangenOnze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Informatie grofe advertenties 076-236881 '1 Kleintje 076-236882. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rnnlfrplflticc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. 7ATERPAG 25 FEBRU] Door Louis van de Geijn WAT al meer dan een jaar is voorspeld, is nu dan toch aan het gebeu ren. De koers van de Amerikaanse dollar, die zich al die tijd door géén deskundige naar bene den liet praten, is aan het zakken en is nu on der de 3.- grens beland. Gisteren werd de handel geopend tegen een koers van ƒ2,9750, nadat don derdag was gesloten op 3,0035. De dollar blijft zich echter weinig aantrekken van de theorie. Die zegt dat interna tionale spanningen de koers opdrijven. De gevaarlijke si tuatie in het Midden-Oosten (Libanon, Iran-Irak) kan de belangstelling voor de dollar echter nauwelijks aanwak keren. „Het marktsentiment is omgeslagen", zegt de valu- tahandel. Met andere woor den: men weet het daar ook nog niet precies. In januari 'deed' de dollar gemiddeld 3,15. Dat was de hoogste notering sinds in 1973 afscheid werd genomen van het systeem van vaste wis selkoersen. Het dieptepunt werd bereikt in de zomer van 1980 1,91). Voor een verklaring naar de vorige week ingezette val van de Amerikaanse munt wijst de valutahandel vooral naar het groeiende Ameri kaanse handelstekort. Dat tekort is sinds 1982 sterk aan het oplopen en bereikt dit jaar een saldo van ongeveer 60 miljard dollar. Een duide lijk signaal dat de Ameri kaanse munt overgewaar deerd is, luidt de vrij alge meen gehoorde beoordeling. In een beschouwing over de dollar, deze week in het blad Amroscoop van de Am- robank, relativeert drs. J. Specker echter de betekenis van het tekort op de lopende rekening van de Amerikaan se betalingsbalans. Hij wijst er op dat een zeer groot deel van de gigantische interna tionale kapitaalreserves in dollars wordt aangehouden. Zo wordt de totale waarde van dollardeposito's in han den van niet-Amerikanen geschat op 1400 miljard dol lar. Zelfs een fors tekort van 60 miljard dollar op de Ame rikaanse balans kan zo'n im mense financiële markt niet echt verstoren, meent hij. Toen de dollar vorige week plotseling met stuivers tege lijk begon te zakken, ging dat gepaard met een sterke be langstelling van de valuta- handel voor de Duitse Mark. Wisselkoersen zijn immers verhoudingsgetallen. De zwakte van de één kan ook voortkomen uit de sterkte van de ander. Nu de beleg gers minder vertrouwen to nen in de dollar, hebben ze blijkbaar hun toevlucht ge zocht tot de D-Mark. Misschien komt in de hui dige ontwikkeling het fase verschil tot uitdrukking in het herstel van de belang rijkste economieën in de we reld. De Amerikaanse econo mie heeft.,zich het eerst en het krachtigst uit de recessie van de jaren 19801982 ge werkt. Dat sprak, naast een aantal andere factoren zoals natuurlijk de hoge reële ren te, de valutahandel zeer aan. Maar er lijkt sinds enkele maanden sprake van een ze kere afvlakking van het groeitempo. De Duitse en in mindere mate andere West- Europese economieën zijn pas sinds enkele kwartalen aan het aantrekken en ne men de fakkel van het her stel nu pas goed over. De fi nanciële wereld, al vele maanden alert op een val van de Amerikaanse dollar, heeft maar weinig signalen nodig om nu op andere paarden te gaan wedden. De gevolgen van een lagere dollarkoers zullen voor de gehele wereldeconomie merkbaar zijn. Meer dan de helft van de wereldhandel wordt in dollars afgewik keld, bijna driekwart van to tale deviezenreserve bestaat uit dollars en ongeveer 70% van de internationale ban caire kredietverlening ge beurt in dollars. De effecten van een lager I koerspeil zijn velerlei. De du-1 re dollar heeft bijvoorbeeld! de ontwikkelingslanden de I mogelijkheid geboden om I hun exporten op te voeren en I zo enigszins te bekomen van hun gigantische schulden last. Een exportnatie als Ne-1 derland profiteert ook van! een hoge dollarkoers en dat I verklaart voor een deel del sterk gestegen uitvoer naarl de Verenigde Staten en heil Verre Oosten. Bovendien kanf Nederland als semi-OPEC l land een hogere prijs vragen voor het aardgas omdat op del internationale energiemarkt j in dollars wordt afgerekend T Er zijn echter ook voorde-I len verbonden aan een goed.| kopere dollar. Een groot van de Nederlandse importer! wordt immers goedkoper «l zo wordt de prijsstijging i het verlies van koopkracht! verder beperkt. De afgenoi men waardering van dJ Amerikaanse munt kan bo f vendien een rem zetten op dj miljardenstroom uit EuropJ in de richting van de V.sl Miljarden die hard nodig zijtj om hier investeringen tj doen om de industrie bij t spij keren en nieuwe werkge-l legenheid tot stand te brerijj gen. WOEDEND over de affaire Guillaume Meertens, een in zonnig Spanje wonende oud-verzetsman /dubbel spion (een nu lopend onderzoek maakt uit welke van de twee een leugen is), heeft een groep oud verzetslieden deze week woedend aangedrongen op onmiddellijke opheffing van de stichting 1940- 1945. Amper lag deze brandbrief bij premier Lubbers op tafel of een andere groep oud-illegalen, verenigd in de stichting Samenwerkend Verzet, brak een lans voor de onder vuur liggende stichting. Natuurlijk zijn er fouten gemaakt, geeft Samenwer kend Verzet ruiterlijk toe. Maar hoon mag niet het loon zijn voor, nota bene eigen verzetsmensen, die sinds 1944 een dure belofte nakomen. Namelijk dat de nabestaanden van omgekomen verzetskamera- den en zij die later met littekens komen te zitten, niet de hand op hoeven te houden. Een achtergrond over een stichting die moe maar stug doorgaat met het inlossen van een ereschuld. Door Hans Toonen GEEN club roept zoveel verzet op als juist de in het verzet gewortelde stichting 1940-'45. Eigenlijk hoeft men daar niet van staan te kijken. Want het werk van deze in middels vol deuken geschop te stichting raakt regelrecht een speciaal soort landgeno ten: verzetslieden. Zeker in de eerste drie jaren van de Tweede Wereldoorlog een dun gezaaide, en nu een uit stervende generatie Neder landers. Juist hun dunne huid voor onrecht stuwde hen destijds de illegaliteit in. Ook na de oorlog bleken dit slijtvaste karaktereigen schappen. Logisch dat menig oud-verzetsman/vrouw stei gert. Vooral bij affaires die direct hun verzetsverleden raken. Menige, al dan niet met verzetskruis gedecoreer de Nederlander gaat echter door het lint als er berichten verschijnen over vermeend misbruik van verkregen rechten. Een telegram naar 'Den Haag' met een afschrift naar 'Soestdijk' is dan het minste. Ook de Stichting 1940-45 kan rekenen op hel en verdoeme nis. En daar worden 'ze' bij deze stichting langzaam maar zeker doodmoe van. „Maar we geven de moed niet op, nog niet tenminste," verzucht A. van der Leeuw „We gaan stug door". Wel wil het 'hoofdbestuur van de in Amsterdam zete lende stichting, waar hij vanaf 1979 deel van uit maakt, op korte termijn af van de tijdrovende, vaak op niets uitlopende verzoeken om buitengewoon pensioen van 'lichte' oud-verzetslie den. Akkoord, het tegen het licht houden van verzoeken (vorig jaar nog altijd 640) om toekenning van een buiten gewoon pensioen is geen koud kunstje. Zeker veertig jaar na de oorlog zwakt dat licht alsmaar af. Het blijft mensenwerk. OUD- VERZETSMENSEN houden regelmatig reunie's zoals hier twee jaar geleden in Nieuw- Vossemeer. - FOTO DE STEM-DICK DE BOÉRI Secretaris S. Minco van de stichting Samenwerkend Verzet sloeg de spijker op zijn kop toen hij gisteren wees op het toenemende pro bleem van de veroudering. „Veel oud-verzetslieden kun nen, simpel wegens gebrek aan getuigen uit die tijd, niet of amper bewijzen dat zij aan het verzet hebben deelgeno men". Toch liegen de affaires, niet zozeer qua aantal maar meer uitgemeten in pijn, er niet om. Zo zijn er in het verleden door de stichting op dubieuze gronden zogeheten verzets verklaringen afgegeven, waarop de Buitengewone Pensioenraad, gevestigd in Heerlen, pensioenen toeken de. Neem de affaire rond een, inmiddels overleden Tilbur- ger. Ondanks verklaringen vanuit het verzet over zijn verradersrol in de mislukte aanslag op een SD-agent, schreef de stichting na de oorlog toch een verklaring 'van waardig gedrag' uit. Voeg daarbij de omstreden pensioenen aan een Vughtse 'nep-verzetsman', een leu genachtig ex-Eerste Kamer lid, de pijnlijke vrijspraak voor een nu in Oostenrijk wonende 'kampoudste' en de recente twijfel aan de rol van een in Spanje van zijn ver- zetspensioen genietende ver meende V-man, dan lijdt het geen twijfel waarom de stichting voortdurend op de korrel wordt genomen. Bij het doorspitten van de conflicten, de emoties van en rondom de dit jaar 40 jaar bestaande stichting valt één trekje steeds meer op. Ook al komt de stichting nagenoeg vlekkeloos te voorschijn uit tal van onderzoekingen (bij voorbeeld in 1980 - commissie Kranenburg), toch blijft me nig oud-verzetsman/vrou«| er tegenaan schoppen. Ook hier ligt de reden vooil het oppakken. Menigeen :i| ernstig beschadigd vanuit d;| oorlog de bevrijding inge-l stapt. Anno 1984, in de herfst van hun leven, knappen veï len af op weggedrukte frus| tra ties. Zoeken naar een schoul derklopje, in de vorm van ee t verzetskruis of een pensioerl krijgt menigeen een koele af I wijzing. „Er is buitengewoorl veel naijver onder oud-ver| zetslieden," geeft Van Leeuw zonder veel verzet tel Door Jan Bouwmans HOEWEL heel verschil lende oorzaken geleid hebben tot de huidige verlamming van het wegtransport in een groot deel van West- Europa, is er ook een ge- meenschappelij ke noe mer: het ontbreken van een gemeenschappelijk vervoersbeleid in de Europese Gemeenschap. En het zou best eens kun nen zijn dat de blokkades een grotere stoot geven aan de totstandkoming van een EG- vervoersbeleid dan welke Eurotop van de laatste tien jaar ook. Vooralsnog valt er op dit terrein echter geen werkelij ke daadkracht te verwach ten. Frankrijk, momenteel voorzitter van de EG, heeft het Nederlandse verzoek om een spoedvergadering van de Europese Ministerraad afge wezen. De Franse voorzitter van de Ministerraad, Charles Fiterman, motiveerde dat met te wijzen op de heersen de chaos. De werkelijke re den is echter dat de Franse regering naast de eigen weg vervoerders ook niet nog eens onder druk wil worden gezet door EG-partners. Ne derland en Engeland hebben deze week niettemin het zo veelste voorstel ingediend in Brussel over vergaande libe ralisering van het wegver voer in de gemeenschap. Zoals met zovele punten in het EG-verdrag is er van de overeengekomen realisering van een gemeenschappelijk vervoersbeleid tot nu toe niet zoveel terecht gekomen. Te genstrijdige belangen zijn daarvan natuurlijk de grote oorzaak. En het zijn zowel de transportondernemers als de truckers die de gevolgen daarvan dagelijks aan den lijve ondervinden; de trans portondernemers in hun be- drijfsportemonnee en de chauffeurs door de enorme wachttijden aan de grenzen vanwege talloze formalitei ten die aan sommige grenzen gepaard kunnen gaan met regelrechte pesterijen van douaniers. Bescherming van de eigen vervoersmarkt heeft Frank rijk in strijd met minstens de geest van het EG-verdrag gebracht tot bepalingen en maatregelen die het interna tionale beroepsgoederenver- voer belemmeren. Maar ook tussen West-Duitsland en Nederland botert het niet zo geweldig, al doen we daar het liefst zo vriendelijk mogelijk over. Een paar jaar geleden is de Bondsrepubliek ertoe overgegaan transportver gunningen in te voeren om dat de Nederlandse transpor teur door scherpe concurren tie zijn Duitse collega geheel van de Duitse wegen leek te gaan verdringen. Dezelfde stiptheidsacties als nu aan de Italiaanse grenzen zou nooit zo'n op stopping van vrachtverkeer tot gevolg hebben gehad als er een gemeenschappelijk Europees beleid had bestaan. En zelfs de condities voor het Franse binnelandse vervoer zouden er beter hebben uit zien. In december 1981 zijn de Europese ministers het wel iswaar eens geworden over een serie maatregelen die de grenscontroles eenvoudiger en sneller moeten maken. Die maatregelen moeten op 1 ja nuari 1985 ingaan. De maat regelen bestaan in het cen traliseren van controles en steekproeven in plaats van systematische controles, het erkennen van eikaars docu menten en langere openings tijden van de douanekanto ren. Volgens berekeningen van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, leveren deze maatrege len de vervoerders jaarlijks al een besparing op van 2,5 miljard gulden. Het verve lende alleen is dat uitgere kend Frankrijk en Italië, waar nu alle moeilijkheden zijn, een overgangsregeling hebben bedongen waardoor ze de maatregelen pas in 1987 hoeven te hebben ingevoerd. Maar zelfs met de overeen gekomen vereenvoudigingen ligt een gemeenschappelijk vervoersbeleid nog ver weg. Nederland wil voorrang ge ven aan het wegvervoer dat ons grootste belang is, West- Duitsland wil het railvervoer voorrang geven uit belan genoverwegingen, Frankrijk koppelt een versterking van de gemeenschappelijke markt aan grotere gemeen schappelijke afscherming voor derde landen, vooral Ja pan, en Italië stelt de realise ring van een gemeenschap pelijk industriebeleid als voorwaarde voor een eenvor mig vervoersbeleid. Dan kun je het voorlopig dus wel schudden. Maar bovendien nemen de belemmeringen aan de gren zen alleen maar toe. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de hoeveelheid procedures die de Europese Commissie aan spant tegen inbreuken op het Europese recht. In 1982 wa ren dat er in totaal 332 ter wijl dat er in 1978 nog maar 100 waren. BTW-bepalingen, echtheidscertificaten, allerlei vergunningen, technische verklaringen en zelfs statis tische documenten, het zijn even zovele obstakels voor vlot grensverkeer als voor het goede humeur van de vrachtwagenchauffeur. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet is bereid volgende week met de FNV te praten over de voorge nomen bezuinigingen op de so ciale uitkeringen per 1 juli. Premier Lubbers gaf vrij dagavond in bet programma Haagse Bluf van de VARA-tv gehoor aan een oproep daartoe van FNV-voorzitter Kok. Kok vroeg Lubbers om open onderhandelingen over alter natieven voor het kabinetsbe leid. Lubbers zei het belang rijk te vinden samen met de vakbeweging na te gaan of al ternatieven voor het 1 juli- pakket mogelijk zijn. Er is ruimte om de maatregelen bij te stellen, aldus Lubbers. De vijfhoek uit het kabinet (premier Lubbers en de minis ters van Financiën, Economi sche Zaken, Sociale Zaken en Binnenlandse Zaken) wijdde vrijdag een 'eerste ronde' aan mogelijke alternatieven ter vervanging van de verlaging van de uitkeringen tot 70 pro cent per 1 juli. Tijdens deze ronde werden er geen besluiten genomen, omdat er meer aan de orde is dan alleen het 'julipakket'. Een aantal ministers heeft winteroverleg gevoerd met werkgevers en werknemers, dat werd gevolgd door ambte lijk overleg. Daarna hebben de bewindslieden van sociale za ken en werkgelegenheid zich over de problematiek gebogen. Zij brachten de ministerraad verslag uit over hun zienswij- ze, maar hadden die nog niet I in een voorstel vertaald. „Het ging er om te proberen een be gin van een opvatting te krij gen", aldus Lubbers gisterem [tijdens zijn wekelijkse pers conferentie. Zodra die er is zal er ruimte zijn om 'terug te koppelen' naar de sociale part ners. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Elke kip in een legbatterij krijgt vanaf 1 januari volgend jaar mi nimaal 425 vierkante centi meter tot haar beschikking. De ministerraad heeft dit wetsvoorstel voor advies (ADVERTENTIE) Verandalux bouwt pergola's en veranda's waardoor u nü al kunt genieten van uw fraaie tuin en tuinmeubelen. Met één eonne- straaltje al behaaglijk 'buiten' zitten. Uitsluitend eersteklas materialen, prima isolatiebuffer, puur vakwerk, betaling né levering. stra^f?fit,eer van eUt entezon in et ftomfortabelfr uitbouw jVei tel mij vrijblijvend alles over terrasoverdekM j naitm: ad respostkode woonplaatstel In gesloten envelop zenden aan. ^Verandalux BV, Postbus 3, 4453 ZG 's Heererüioe^ VERANDALUX BV, Heinkenszandseweg 22, 's Heerenhoek, 01105^ Van onze redacti DEN HAAG - Het financier overheid bedroeg in 1983 11,5 inkomen. Het negatieve verschil tuss kwam uit op ruim dertig milja het totale tekort tien procent. Toch is er sprake van een mt vergelijking met de raming ov nog met 12,4 procent of 33 milj den. Dat blijkt uit de zogenoen lopige Rekening voor het jaar van Financiën vrijdag naar Het stuk geeft de uitvoering va Ondanks de 'meevaller' ten c raming benadrukt Ruding dat komen is aan de stijgende ten kort. pE relatief hoge tot zeer hoge vlie "batige reizigers al sinds jaar en d Ie gelegenheidsreiziger echter be lantieganger, want op één of ands 'en aan elkaar. J Dat vliegen in Europa zo duur is elk land zijn eigen luchtvaartpolitis Tieschermen van de eigen (nationa [oorop. I Zowel overheid als luchtvaartme por de keerzijde van deze medaillf Jer passagiers en lage frequenties frequenties laag en dus de tarievei jaren lang probeert men daar uit te zen werd tot nu toe nooit gevonder alike staten de offers te groot geve ®ng, zoals enkele jaren geleden in Tl Europa ondenkbaar en ook ongi :eker leiden tot het faillissement Tartmaatschappij. Geen land kan De Europese Commissie heeft n 'ssing en meent die te hebben g< iet in een liberalisering in de vliegt; zen te stellen aan de afspraken di ■tellen van bilaterale luchtvaartover Het gevolg van dit voorstel zou z uvvongen worden wezenlijk met e leen met service-foefjes, drankjes ven en vliegfrequenties. Er zou ook re luchtvaartmaatschappijen. 1 Een mooi plan, maar er is op di een lichte skepsis vooralsnog geen

de Stem | 1984 | | pagina 2