Patiëntenvereniging voor sluiting Hulst 'Provincie wil wel meebetalen als boeren banen maken' Statenleden maar huiverig over hinderwet Bleijko 'INSPANNING BEVOLKING HEEFT EINDELIJK Veel animo voor songfestival Hulst >E STElu BETER ÉÉN GROOT ZIEKENHUIS IN TERNEUZEN' Jubilea AbvaKabo in Hulst ITOSERVIct VAN ZEELAND Boeren houden sloten beter schoon FNV-Clinge huldigt jubilarissen de hele wereld aa& Drukbezochte vergadering EHBO Graauw J aarv er gadering Bouwbond Clinge MEER ONDERZOEK GEWENST Verdeeldheid in raad Hulst over voetpad Clitexman Jean Catry overleden GEDEPUTEERDE BARBÉ: Plaatselijk nieuws Graauw Hulst Heikant Ossenisse Al 2 ore 236573 posruus 329 4800 MBffiJJ Jilt u een glansafdrm 12x17) van een foto uit De Rem gemaakt door ee. lem-fotograaf? 1 Stuur artikel foto mei onderschrift in. Vermeld plaatsingsdatum uw naam, adres en tele. foonnummer. Stuur uw aanvraag aan „Fotoservice de Stem Postbus 3229, 4800 MR Breda. Sluit een Eurocheque 0| girobetaalkaart bij t.wv 5.- per afdruk, flnlichtingen telefonisch 1076-236573. T22 PAGINA ZEELAND 2 Cti Ut«<" Van een onzer verslaggevers HULST - Bevolkingsgroepen en instanties die doorvechten voor behoud van het Hulster ziekenhuis hoeven niet te re kenen op steun van de Zeeuwsvlaamse patiëntenver eniging Samen Beter. Het bestuur van de vereni ging geeft definitief de voor keur aan een nieuw centrum ziekenhuis in Terneuzen bo ven openhouden van het zie kenhuis in Hulst. In een notitie aan de leden stelt het bestuur dat uit het oogpunt van de kwaliteitsver- bering van de zorg de keuze voor een centrumziekenhuis onvermijdelijk is. Volgens de notitie is meer dan de helft van de specialisten verbonden aan twee of meer ziekenhui zen. „Door dit rondreizend specialistencirucs is de specia list vaak niet ter plaatse als zich acute problemen met pa tiënten voordoen. Dit leidt maar al te vaak tot een soort 'telefoongeneeskunde', met al le communicatiefouten en ris kante beslissingen van dien. Als er één centrumziekenhuis komt, zijn we in één klap van deze problemen af". Dan zou meteen volgens de patiëntenvereniging ook een eind komen aan het werken vanuit één- of tweemanspos- ten. „Door in teamverband te operen leert een arts zijn mo gelijkheden en beperkingen beter kennen. Dat teamver band is noodzakelijk om aan permanente kwaliteitsbewa king en kwaliteitstoetsing te kunnen doen. En dat is van groot belang om de mensen eindelijk eens een gegaran deerd niveau van zorg aan te kunnen bieden". Tenslotte zou volgens het bestuur het huidi ge ontbreken van verschillen de deelspecialismen kunnen worden opgeheven met de komst van een centrumzie kenhuis. De polikliniek die in Hulst zou overblijven, zou volgens de patiëntenvereniging een volwaardige vestiging moeten zijn, met een laboratorium, voldoende onderzoeksappara tuur en -ruimten, goede uit rusting voor poliklinische be handelingen en voor de op vang van acute, levensbedrei gende gevallen. Men vindt dat in Hulst de twee ambulances gehand haafd moeten blijven, voor zien van geavanceerde appa ratuur voor onder andere acu te hartpatiënten. Om de ver voersproblemen te lijf te gaan ziet de vereniging mogelijkhe den in een busje dat rond de bezoektijdstippen alle dorpen aandoet om de mensen naar Terneuzen te brengen. Ten slotte pleit men voor een ver sterking van de eerstelijns ge zondheidszorg uitbreiding van de bezetting en de taken van huisartsen, wijkverpleeg kundigen, gezinsverzorging en maatschappelijk werk. De notitie komt woensdag 29 februari ter sprake tijdens een ledenvergadering in De Halle te Axel. Aanvang 20.00 uur. Terhole en Kuitaart: vreugde over rondweg Van een onzer verslaggevers HULST - De boeren in het ge bied van het waterschap Hul ster Ambacht zorgen er steeds beter voor dat ze hun sloten op tijd schoonmaken. Dat blijkt uit het afnemend aantal waarschuwingen en I proces verbalen dat het water- schap heeft moeten uitdelen. In '80/'81 werden tijdens de jaarlijkse waterlopenschouw 358 overtredingen geconsta teerd, in '81/'82 waren dat er 316, in '82/'83 210 en tijdens de laatse controle werden slechts 183 nietgeschoonde sloten aan getroffen. Ook het aantal pro cessen verbaal is de laatste ja ren flink teruggelopen, van Inog 43 in '80/'81 tot 12 in '83/'84. Een en ander werd gister middag tijdens de water- :chapsvergadering meege deeld door dijkgraaf K. Baron Collot d'Escury. De 41 aanwe zige hoofdingelanden gingen zonder problemen akkoord met voortstellen voor automa tisering van het gemaal in Paal en de opknapbeurt van jwat waterschapswegen. CLINGE - De Industriebond FNV heeft in het café bij C. Weemaes te Clinge zeven jubi larissen gehuldigd. Het waren de heren G. Goossens, W. Valcke, F. Verstraeten, L. Smit, W. Leeraert, A. Bertram en G. van Puyvelde, die allen 25 jaar lid van de vakbond zijn. Nadat voorzitter G. de Loos de jubilarissen lovend had toegesproken, sierde hij ze met de zilveren bondsspeld. Voor de dames was er een bloe metje. Th. Goossens, een van j de oudste leden, hield een toe spraak over hoe het was om rond 1930 vakbondslid te zijn. Voorzitter G. de Loos werd herkozen, evenals de be stuursleden J. Burm en O. Bracke. s niet uniek. Het overkomt u, inderen in uw buurt of dorp rukte van de binnenstad heelt e eentonigheid van de slaap- :onfronteerd instad naar uithoek, kan er over <kebaan plotseling vervangen :aan in een stille driekamerflat eens eenzaam. Dat 't niet altijd Maar wat doe je er aan? Als u it'die-mevrouw-van-hiernaast keert, geeft dat al een minder ns opzoekt, komt u wellicht t u van zwemmen, 'n vreemde luziekcursus doen of gewoon markt? van met z'n tweetjes helpen in lappen doen voor bejaarden 3. rbreekt de eenzaamheid ten der De een pakt een boek De endin. de buurt en als u ideeën op I ïer van de Telefonische Hulp' e van het telefoonboek, t centrale nummer 030-94 24^ st naar de dichtstbijzijnde hulp- alle informatie over de moge' ilaats. lad. i sm de Stichting Ideéle Reclame T GRAAUW - De EHBO Graauw heeft de jaarvergade ring gehouden, die druk werd bezocht. Tijdens de bijeen komst reikte gemeenteraads lid G. Staal aan 17 pas ge slaagde leden diploma's uit. Tevens werd het winterpro- gramma 1984/85 vastgesteld. Medio september-oktober be gint een nieuwe cursus, waar voor kandidaten zich nu al kunnen opgeven. Ook komt er sen uitgebreid oefenprogram ma voor de reeds gediplo meerde leden. Het is onder .meer de bedoeling ook een Ipuitenoefening op touw te zet- [ten. Op 24 maart doet de EHBO- afdeling met een team mee aan de districts wedstrijden in [Philippine. Verder staat er een reanimatie-cursus op het pro gramma, die half maart be- j6mt- Oit gebeurt in samen- Werking met de Nederlandse tartstichting. Aftredend bestuurslid J. de Hoek werd herkozen en in de 'laats van J. de Baar, die zich "et meer herkiesbaar stelde, JJam j. de Moor zitting in het '""stuur. TERHOLE/KUIT A ART - De inwoners van Terhole en Kuitaart hebben gisteren met grote vreugde gereageerd op het nieuws, dat er nu eindelijk uitzicht komt op een rondweg door hun dorp. „De jarenlange inspanningen van de bevolking heb ben eindelijk tot resultaat geleid", meent de dorps raad van Terhole, die aan de problemen van de rijks weg al heel wat briefpapier heeft gespendeerd. CLINGE - De afdeling Clinge van de bouw- en houtbond FNV houdt maandag in ge meenschapshuis Malpertuup de jaarvergadering. Op deze bijeenkomst zullen de jubilarissen G. Hoefnagels en A. Vertenten door districts bestuurder H. Lenting worden gehuldigd. De leden zullen ook een nieuwe voorzitter moeten kie zen, vanwege het aftreden van J. Mens. Tot slot komt een ge meentelijk vertegenwoordiger een uiteenzetting geven over de uitkeringen in de bijstand. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Na de Vere niging Milieuhygiëne Zeeland heeft nu ook een tweetal Zeeuwse statenleden beden kingen geuit tegen de ont- werp-hinderwetvergunning, die het dagelijks provinciebe stuur heeft opgesteld voor Bleijko-Betonindustrie te Walsoorden. Het belang van de volksge zondheid en de gezondheid van dieren op langere termijn eist volgens de beide statenle den, J. Boogerd-Quaak (D'66) en Th. Baert (CDA), diepgaand controlerend vervolgonder zoek. Dat blijkt uit schriftelij ke vragen die ze aan het dage lijks provinciebestuur hebben gesteld. De statenleden willen dat Gedeputeerde Staten bij het rijk aankloppen om subsi die voor zo'n onderzoek, dat ook van belang zou zijn voor vergunningen elders in den lande. „De door u in de ontwerp- vergunning voorgestelde emissiemetingen in de schoor steen van de coatingloods", al dus de statenleden, „zijn op zichzelf niet voldoende om een juist beeld te krijgen van de daadwerkelijke belasting van mens, dier en plant in de di recte omgeving van dergelijke installaties". Ze wijzen er daarbij op dat in Nederland weinig bekend is over effecten van de organi sche oplosmiddelen die in het milieu terecht kunnen komen via de coatinginstallatie. Wel menen ze te weten dat 'zeer veel variabele factoren' een rol spelen. Het bepleite onderzoek zou dan ook nogal ingewik keld zijn, maar nationale bete kenis kunnen hebben. De statenleden verlaten zich ondermeer op suggesties in brieven van dr. J. Copius Pee reboom en prof. dr. M. de Bac- kere uit Gent. Ze willen dat GS aankloppen bij de minister van Ruimtelijke Ordening en Miliehygiëne en de minister van Landbouw en Visserij. Het onderzoek kan wat hen betreft worden uibesteed aan het Instituut voor Milieuhy giëne en Gezondheidstechniek van TNO. Desgevraagd zeiden ver schillende bewoners langs de Hulsterweg „zeer verheugd" te zijn „dat het nu eindelijk gaat gebeuren". Al viel er hier en daar wel enige twijfel te be speuren. „Het is mooi als het doorgaat", aldus een bewoner, „maar er wordt al zoveel jaar over gepraat". Een midden stander langs de Hulsterweg heeft met gemengde gevoelens van het nieuws kennis geno men. „Voor mezelf zal de komst van een rondweg wel wat minder inkomsten bete kenen, maar voor de leefbaar heid van het dorp zal het grote verbetering zijn", haast Zoals gisteren in De Stem gemeld heeft de hoofdinge nieur-directeur (HID) van Rijkswaterstaat de colleges van B en W van Hontenisse en Hulst laten weten haast te willen maken met de aanleg van een nieuw stuk Rijksweg 60 tussen Kloosterzande en Hulst, met rondwegen om Ter hole en Kuitaart. De project zou in 1988/89 gereed moeten zijn. Als het plan gerealiseerd is, zal de gehele rijksweg 60 vanaf de veerhaven Perkpol- der tot en met de rondweg Hulst kunnen functioneren als een volwaardige autowegver binding. Daarnaast blijft de huidige rijksweg tussen Kloosterzande en Hulst in vrijwel ongewijzigde vorm ter beschikking van de regio, waarmee een effectieve schei ding tussen het doorgaande (snel-)verkeer en het plaatse lijk gebonden verkeer zal wor den bewerkstelligd. Met de nu voorgestelde op lossing wordt afgeweken van de oorspronkelijke plannen met betrekking tot een toe komstige doortrekking van rijksweg 60 naar de Belgische grens. In plaats van een geheel nieuw tracé op ruime afstand ten westen van Hulst gaan nu de gedachten uit naar een tra cé met gebruikmaking van een gedeelte van de bestaande rondweg om Hulst tot een punt in de omgeving van de Hogeweg. Hoewel een derge lijke doortrekking voorlopig niet aan de orde zal komen, meent de HID dat het toch zin vol is om de mogelijkheden daartoe, met het oog op de toe komst, in het overleg met het Hulster en Hontenisser ge meentebestuur te betrekken. Het door Rijkswaterstaat voorgestelde traject van de nieuwe rijksweg 60. Voor een toelichting op dit tracé, zie De Stem van donderdag. HULST - De voorgenomen aanleg van een voetpad tussen de Ingheloseberghe en de Hoofdstraat in Sint-Jansteen heeft donderdagavond ver deeldheid gezaaid binnen de verschillende Hulster raads fracties. Hoewel het er aanvankelijk naar uitzag dat het college er een harde dobber aan zou krij gen om de benodigde 53.300 gulden los te krijgen, ging de raad uiteindelijk met 11 tegen 5 stemmen akkoord. Dit was in niet geringe mate te danken aan een vurig pleidooi van wethouder G. van de Voorde (CDA), die daarmee de twijfe laars aan zijn kant kreeg. Niet onder de indruk waren de VVD-ers A. de Booy en A. Houben, B. Martens (PvdA), H. Vercauteren (CDA) en P. Ste vens (Gemeenschappelijke Belangen). Zij stemden tegen. Zoals bekend heeft het kerkbestuur de gemeente voor ruim 19.000 gulden op extra kosten gejaagd, door allerlei voorzieningen te eisen, zoals een hekwerk, coniferen en be- schermplaten voor de ramen. „Overdreven", meende Hou ben, „hier geven we toe aan een machtspositie van het kerkbestuur, dat door deze op stelling de gemeenschap niet dient". Ook Martens vond het alle maal nogal veel van het goede: „Ik had eerst het idee dat we met dit voorstel collectief onze zaligheid konden afkopen", grapte hij„Ach, meneer Mar tens", speelde de burgemeester de bal terug, „dacht u nou echt dat u voor zo weinig daar bo ven komt?" De gemeenteraad ging ver der akkoord met een fikse ver hoging van het bedrag per leerling, do aanleg van riole ring in de St. Janstraat te Ka- pellebrug, de aanleg van de nieuwe begraafplaats aan de Van de Maelstedeweg en de automatisering van de ge meentelijke administraties. Een van de jeugdige deelnemers aan het songfestival - FOTO DE STEM/COR J DE BOER Van onze correspondente HULST - Maar liefst 58 mensen hebben gisteravond meege daan aan het songfestival dat door buurtvereniging Den Dul- laert was georganiseerd. Deze actieve buurtvereniging had gezorgd voor programma's, een electronisch orgel en verdere benodigdheden. Doordat gemeenschapshuis Den Dullaert over een goede geluidsinstallatie beschikt, konden alle nummers, play back en live-optredens, keurig worden afgewerkt. Tijdens de live nummers kon men luisteren naar bij voorbeeld een dwars- fluittiste, blokfluittisten, het bespelen van een orgel en accor deon. Bij de play back-nummers waren creaties van Babe, Luv, Vanessa, The Shorts, The Dolly Dots en André van Duin. Het was een leuke avond voor een volle zaal. De jury, die uit 'deskundigen' bestond had geen gemakkelijke taak. Tenslotte werden als winnaars gekozen: play back: 1. Ge rald, Luc, Robin, Ralf Stefan, Martin en Sergio met het num mer Urbanus, 2. Nikola Markanovic met het nummer 'Wij zijn de vuilnisman' van André van Duin, 3. groep Sabine Meijer met een dans op de muziek van Flash Dance. Live nummers: 1. Agnes Roelse en Petra Vervaet met blokfluitmu- ziek, 2. Nadine de Thije met een zelfgemaakt buurtlied. Ove rigens hebben alle deelnemers een herinneringstrofee mee naar huis kunnen nemen en werd het geheel op video gezet door de radio- en de tv-omroep van De Sterre uit Clinge. Van onze correspondent CLINGE - Op 77-jarige leef tijd is in het St. Helena zieken huis te St. Gillis (B) oude be drijfsleider Jean Catry van de Clitexfabrieken in Clinge overleden. Toen de firma Paul en Jean Tiberghien, later Clitex bv, in 1934 in het dorp Clinge een textielfabriek vestigde, was Jean Catry één van de eerste medewerkers die de fabriek heeft helpen opbouwen. Als bedrijfsleider heeft hij het be drijf zien uitgroeien tot een complete textielfabriek, waar van af de textielvezels de kant en klare stof werd gefabri ceerd. Met veel interesse heeft hij vele jaren zijn beste krach ten aan dit bedrijf gegeven, i Met het bereiken van de '"pensioengerechtigde leeftijd nam hij afscheid van de fa briek en vestigde zich in het dorp, vanwaar hij de gang van zaken in de fabriek bleef vol gen. Op dinsdag 28 februari wordt Jean Catry begraven. Om 10.30 uur is er in de paro chiekerk te clinge een uit vaartdienst, waarna er in De Troubadour gelegenheid is de familie te condoleren. Van een onzer verslaggevers GRAAUW - Gedeputeerde R. Barbé (Economische Zaken) heeft gisteravond in Graauw de Nederlands Christelijke Boerenbond gevraagd zich te bezinnen op 'nieuwe innover ende activiteiten' binnen de agrarische sector. Als er goede projecten naar voren geschoven worden waarmee structurele arbeids plaatsen zijn gemoeid dan is de provincie best bereid daar geld voor uit te trekken. De gedeputeerde wees er in dat verband op dat reeds aan diverse agrarische bedrijven financiële steun is geboden met gelden uit het provinciaal werkgelegenheidsfonds. „De middelen van dit fonds zijn nog niet uitgeput", aldus Bar bé gisteravond. Hij schetste voor de Boeren bond de raakvlakken van de provincie met het bedrijfsle ven. „Het provinciaal beleid beperkt zich tot het scheppen van zo gunstig mogelijke randvoorwaarden waarbin nen het bedrijfsleven optimaal kan functioneren. Zaken die een directe invloed hebben op de financiële positie van de bedrijven, het inkomen-en prijsbeleid, spelen zich af bui ten de invloedsfeer van de provincie", aldus Barbé. Ken merk van het voorwaarde- scheppendbeleid is volgens de gedeputeerde dat de over heidsmaatregelen zich richten op minimaal éen gehele be drijfssector en niet op één en kel bedrijf. Barbé noemde als uitzondering het provinciaal werkgelegenheidsfonds. Een activiteit van de provincie die hij als ongebruikelijk bestem pelde maar „wel verklaarbaar in deze tijd van hoge werk loosheid". Van onze correspondent HULST - De AbvaKabo afde ling Hulst houdt dinsdag 28 fe bruari om 20.00 uur de jaar lijkse algemene ledenvergade ring in zaal Tiffany te Hulst. Tijdens deze vergadering zal door districtsbestuurder Th. Jacobs een aantal jubila rissen gehuldigd worden. Naast de gebruikelijke versla gen van secretaris, penning meester en de kascommissie vermeldt de agenda een be stuursverkiezing wegens pe riodiek aftreden van H. Hage- man, P. Blommaert, J. van Ac ker, die zich alle drie niet her kiesbaar stellen en P. Dophe- mont en R. van Craenen- broeck, die beiden wel her kiesbaar zijn. Dansen - Zaterdag 25 feburari wordt in sportcentrum St.- Aloy een dansavond gehouden met medewerking van het or kest De Jumbo's, aanvang 20.30 uur. Bejaardenbiljart - In bejaar dendienstencentrum De Lieve speelde de RK Bond voor Ouderen Hulst een een biljart wedstrijd tegen de bejaarden van Clinge. De partij werd pas in de laatste partij beslist ten voordele, van de Hulstenaren. Beide bonden wierpen acht biljarters in de strijd. De Hul stenaren scoorden 370 caram boles tegen 366 voor de Clinge- naren. over drie weken wordt de return gespeeld in Clinge. Film - Filmclub Cine'83 ver toont donderdag 1 maart de rolprent Garde A Vue (Voor arrest) van Claude Miller. In deze met vier Césars onbder- scheiden film spelen Lino Ventura, Romy Schneider en Michel Serrault de hoofdrol len. Aanvang 20.00 uur in De Koning van Engeland. Reisclub - Wegens onenigheid in de Heikantse afdeling van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen heeft een aantal leden zich teruggetrok ken en een reis- en ontspan ningsclub voor ouderen opge richt. De eerste activiteit heb ben ze inmiddels al achter de rug, een uitstapje naar Kruis houten en Ertvelde, waar in een danszaal een carnavals feest op touw werd gezet. Bingo - In het verenigingsge bouw werd een bingo-avond gehouden ten bate van het on derhoud aan het gebouw. Hieraan namen 37 personen deel. Uitslag: 1. A. de Meyer, Terneuzen; 2. Anja Verrasselt, Ossenisse; 3. Rosita de Nijs, Vogelwaarde; 4. mevrouw De Boeye-van Poorten, Ossenisse; 5. P. Sponselee, Walsoorden. Sjoel- en piekwedstrijden - In herberg Ossensse worden za terdag 25 februari sjoel- en piekwedstrijden gehouden, die georganiseerd zijn door gaai- bolclub De Dwarsliggers. Deze wedstrijden zijn één van de vele activiteiten die in de win termaanden door deze club op touw worden gezet. De wed strijden beginnen zaterdag om 20.00 uur en zowel leden als niet-leden zijn welkom.

de Stem | 1984 | | pagina 21