Direct reinigen van PZEM-rook goedkoper GS handhaven voorstel computer-catalogus Zeeuwse Bibliotheek HALF GELD 'SLAG OM ZEEUWSE WATEREN' VOOR RECHTBANK 'Straks Kroonberoep mogelijk tegen sluiting ziekenhuis' Fikse schade door brand in woning Biervliet 24 DAGEN ZATERDAG 25 FEBRUARI 1984 .rkunst verheid ^beplantingen Weekenddienst Stem-redactie ONGEVAL MET GEWONDEN Gevangenis straf geëist voor rijden onder invloed KvK's waarschuwen PZEM-plan belasting heffing Dodelijk ongeval met tractor 10 MILJOEN PER JAAR TERNEUZEN WIL AANSLUITEN DERTIG MILLE METINGEN TNO: Meer fosfaat in Zeeuwse buitenlucht DE STEM „de 4 in1 krant T27 PAGINA ZEELAND 1 in gezellig diner, in een te partijen wordt de zaak gesloten. Vraag vrijblij- Foto Jan Dieleman -speciaalzaak dsbloemen oor huidverzorging, apie en camouflage MEN VERSCHUREN lat 6, 4535 CJ Terneuzen 5-96523 ng epileren/modelleren lyoun harsbehandeling comedonen (meeete verwijderen benen harsen camouflage speciale make-up Hard gevecht om bijna failliete Muller-boedel Von een onzer verslaggevers [MIDDELBURG - Advokaten van Nederlands [twee grootste sleepvaartbedrijven, Smit Inter nationale en Wijsmuller, leverden gisteren [voor de Middelburgse rechtbank een keihard gevecht om het bezit van de sleepdienst Wil- lem Muller Terneuzen. De koop met Muller is volgens Wijsmuller al geslo ten en dat zou betekenen dat Smit achter het net vist. Of dat inderdaad zo is werd ondanks alle woorden- I strijd niet duidelijk. Smit Internationale beriep rich op een met Muller geslo- en 'heren-akkoord'. Het door Smit aangespannen kort ge ling speelde zich af tegen de achtergrond van een per 1 naart dreigend faillissement r het hele Muller-bedrijf. Uit de pleidooien van de Verschillende advokaten werd ria allerlei details duidelijk ivaarom Muller, Smit Interna tionale als overname-partner plotseling aan de dijk heeft teezet en waarom een fusie met IJmuidense bedrijf Wijs- nuller nu een voldongen feit lijkt te zijn. Op 6 februari zei de Amro- bank als belangrijkste geld schieter, het vertrouwen in Villem Muller op. De keus jras duidelijk: overname of [faillissement. Volgens Muller- [raadsman mr. W. van Hassel Muller toen door de bank in de armen van Smit Internatio nale gedreven, mede op grond van goede relaties tussen de bank en de Rotterdammers. 3p woensdag 15 februari kwa- nen de onderhandelingsdele- ;s overeen dat Smit 9 mil- gulden voor de haven dienst van Muller zou betalen. Het was een principe-over- enkomst. Directeur C.Muller en zijn mede-onderhandelaars nr. Bruininckx en de accoun- ant Dielen moesten alleen nog leven de aandeelhouders-fami- jlieleden op de hoogte stellen, naar in Rotterdam bestond de [stellige indruk dat alles voor de bakker was. Smit advokaat nr. O. de Witte-Wijnen: „Er is [geconstateerd dat men eruit Kas. Besproken is toen om per 1 maart tot overdracht van de shipbrokers en de binnen- iienst te komen". In overleg net Muller publiceerde Smit lie dag een persbericht, al [verwijt Muller aan Smit wel dat het nieuws over de over name bewust te vroeg de we reld ingestuurd is. Vanaf dat moment lopen de verklaringen van de verschil lende partijen uiteen. Volgens nr. Van Hassel dekte het voord 'overeenstemming' geenszins de feitelijke situatie, riet voornemen van Smit-di- cteur Amesz om naar Ter- heuzen te komen en de zaak [verder te beklinken noemde lij gisteren voorbarig. Hij on dersteunde dat met geschre ven getuigen-verklaringen, Waarmee hij wilde aantonen Bat de familie Muller op 17 fe bruari nog geen besluit geno- nen had. Van Hassel: „De haarn Smit viel niet best, de Tansactie zou afbraak van het drijf inhouden". In dat ver band sprak hij van 'een sterf huis-constructie'. De eveneens aanwezige ju rist mr. J.Glasz van Wijsmul- Ber verdedigde de tussenkomst Tan zijn cliënt met het argu- nent dat Wijsmuller het hele duller-bedrijf wil overnemen fcn niet alleen de winstgevende onderdelen. Hij trok fel van peer tegen Smit: „Er is een ampagne opgestart tegen Wijsmuller. Smit heeft Wijs- nuller de oorlog verklaard: de plag om de Zeeuwse wateren". Hij citeerde ook een oorlogs verklaring van president-di- Jrecteur Scheffer van Smit: «Wijsmuller blijf met je klau wen van de Westerschelde af" fn zo vervolgde hij„Wijsmul ler zou de gevolgen wel mer men en het gerucht werd ver spreid dat de armada van pmit naar Amsterdam zou op- stomen", waarop iemand uit de volbezette rechtzaal riep: „Naar de Walletjes zeker". Hij beschreef hoe directeur Frank Wijsmuller, gealar meerd door de kranten, Cees Muller benaderde. „De Scheepshypotheekbank meld de op 16 februari aan Wijs muller dat de zaak nog open was", aldus mr. Glasz en hij voegde eraan toe: „Het is dui delijk dat overname door Wijsmuller veel gunstiger is: geen sterfhuizen en behoud van de identiteit". De Smit woordvoerder betwijfelde dat. Hij sprak van 'demagogische argumenten' en zei verder: „Een garantie dat de zeesleep dienst van Muller daarmee ge red wordt is er niet". Voor redactionele zaken kunt u dit weekeinde te recht bij Jan Jansen 01153-1554. B.g.g. 01153- Niet terug Mr. Van Hassel maakte aan het slot van zijn pleidooi be kend, dat Muller niet meer te rug kan: „Op 1 maart moet Muller bankkrediet aflossen. Wijsmuller heeft al 1,25 mil joen eigen geldmiddelen ter beschiking gesteld. De klok te rugdraaien zoals Smit wil kan niet meer". De reactie van de Smit-kant via mr. De Witt-Wijnen: „Mr. Bruininckx heeft namens Muller gisteren verklaard dat hij verwachtte dat de aandeel houders hun toestemming zouden geven. Ik kan me niet voorstellen dat die vandaag is afgekomen. Als de deal geslo ten is en er is geen weg terug dan hebben de heren dat aan zichzelf te danken en mag dat niet in hun voordeel werken". De uitspraak in het kort ge ding is door rechtbank-presi dent mr A. Andre'de La Porte vastgesteld op dinsdag 28 fe bruari om 16.00 uur. Van onze correspondente MIDDELBURG - 'Een avond je stappen' eindigde (op 24 april van het vorig jaar) voor de 20-jarige P. D. uit Valkenis- se tegen een graafmachine in Westkapelle. Daarbij raakte een inzittende vriend en een 17-jarig meisje zwaar gewond. Waarschijnlijk, zo veron derstelde president van de meervoudige strafkamer mr. Nomes gisteren te Middelburg, had D., door overmatig alco holgebruik (1.53) en 'bravoure' het gevaar te laat opgemerkt. Met grote snelheid (ongeveer 80 kilometer in de bebouwde kom) was hij een waarschu wingsbord met geel knipper licht gepasseerd, waarna hij tegen een even verderop ge parkeerde graafmachine knalde. „Een tragisch incident", noemde D.'s verdediger mr. Schieman het gebeurde. „D. is bepaald geen drinker en over het algemeen een oplettend weggebruiker". Het waar schuwingsbord plus knipper licht had niemand in de auto gezien, waarschijnlijk omdat het aan een zijkantstond, al dus de verdediger. Officier van justitie mr. Boogers eiste tegen D. twee maanden waarvan de helft voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en een rij ontzegging voor de duur van twaalf maanden. De recht bank doet over veertien dagen uitspraak. Links de getuige voor mr. Bruyninckx, midden mevrouw Muller en rechts Kees Muller. FOTO JAAP WOLTERBEEK MIDDELBURG - Bij de Pro vinciale Zeeuwse Energie Maatschappij bestaan plan nen om meer winst naar de aandeelhouders (provincie en gemeente) door te spelen. De beide Kamers van Koophan del en Fabrieken in Zeeland hebben daar in een verklaring voor gewaarschuwd. Het PZEM-bestuur (be staande uit vertegenwoordi gers van de provincie en de gemeenten) zou plannen koes teren om tot 'herkapitalisatie' over te gaan. Provincie en de gemeenten krijgen daardoor (bij een gelijkblijvend divi dend-percentage) een groter deel van de winst. Dit ten kos te van de energietarieven. De kamers wijzen dat ten sterkste af. „De energieprijs vormt immers een belangrijke kostenfactor voor het bedrijfs leven. Het is zondermeer on gewenst dat de PZEM via haar tariefstelling extra gelden aan de overheidsaandeelhouders laat toevallen. Dit is niet in overeenstem ming met de primaire doel stelling van een nutsbedrijf als de PZEM, die tegen zo laag mogelijke kosten dient te voorzien in de energiebehoefte van haar afnemers. Zodoende zou de PZEM immers via haar tariefstelling meewerken aan een vorm van belastingheffing ten gunste van de lokale en provinciale overheden". De kamers verwachten van het provinciebestuur dat de PZEM-plannen afgewezen worden. Ze wijzen erop dat het concept-sociaal-economisch beleidsplan van de provincie belang hecht aan goedkope energie. Dit vanwege de con currentiepositie van het Zeeuws bedrijfsleven ten op zicht van het buitenland. Van onze correspondente LEWEDORP - De 23-jarige F. de Kok uit Lewedorp is vrij dagmiddag op de Nieuwe Kraaiertsedijk te Lewendorp dodelijk verongelukt. De jongeman was met een landbouwtractor boven op het talud van de Nieuwe Kraai ertsedijk aan het eggen. De tractor kantelde en viel in een sloot, waardoor het slachtoffer dusdanig gewond raakte dat hij ter plaatse is overleden. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Directe plaatsing van een installatie voor volledige rookgasont zwaveling bij de kolenom- bouwcentrale in Borssele is tien miljoen gulden per jaar goedkoper dan plaatsing op een later tijdstip. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben dit geant woord op vragen van het sta tenlid J. Boogerd-Quaak (D'66). Zoals bekend probeert mi nister Winsemius de SEP, de PZEM en zijn collega Van Aardenne te bewegen om tot volledige ontzwaveling over te gaan. Het Zeeuws provincie bestuur dat zich al op halve ontzwaveling had vastgelegd, hoopt daar nu het beste van. Halve ontzwaveling kost 17 miljoen gulden per jaar. Wan neer meteen volledige ontzwa veling wordt toegepast, stijgen de kosten tot 30 miljoen per jaar, wanneer later op volledi ge ontzwaveling wordt over geschakeld tot 40 miljoen. Dat alles volgens het prijspeil van 1982. GS hebben het statenlid la ten weten dat ze vooralsnog geen mogelijkheid zien om ex tra kosten van volledige ont- Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het dage lijks provinciebestuur heeft de Zeeuwse staten opnieuw gevraagd geld beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een 'on-line catalogus' (beeldschermen, aangesloten op een computer) voor de nieuwbouw van de Zeeuwse Bibliotheek, de bundeling van Zeelands wetenschap pelijke en Middelburgs plaatselijke bibliotheek. Drie maanden geleden weigerden de Zeeuwse sta ten zich over de kwestie uit te spreken. Evenals nu lag toen een voorstel op tafel om 500.000 gulden ineens en 75.000 gulden per jaar in de automatisering te steken. De staten deinsden voor een uitspraak terug omdat ze tal van onduidelijkheden meen den te bespeuren. Zo vroeg men zich af of voor het meest geschikte systeem was gekozen en wilde men wel eens weten voor welke kosten de pro vincie nog op moet draaien wanneer plaatselijke biblio theken op het systeem wor den aangesloten. De plaatse lijke bibliotheken maken namelijk ook gebruik van het huidige micro-film-sys- teem. Dat systeem functio neert nog maar enkele jaren, maar wordt alweer als ach terhaald en op den duur te kostbaar beschouwd. In een nadere toelichting hopen Gedeputeerde Staten nu meer duidelijkheid te hebben verschaft. De ge meente Middelburg heeft al wel besloten geld voor de computer-catalogus op tafel te leggen: 165.000 gulden in eens en 75.000 gulden per jaar. Inmiddels, zo blijkt uit het nieuwe statenvoorstel, hebben de Openbare Biblio theek Terneuzen en het Rijksarchief laten weten dat ze ook een aansluiting op het systeem willen hebben. De bibliotheek in Terneu zen onderscheidt zich van de meeste andere plaatselijke bibliotheken in Zeeland door een grotere zelfstandigheid. Zo is Terneuzen niet aange sloten bij de Provinciale Bi- blioteekcentale, een onder steunende voorziening. Het is nog de vraag of de andere plaatselijke bibliotheken na de automatisering kunnen blijven profiteren van de ca talogus. Gedeputeerde Staten: „Sommige bibliotheken raadplegen de catalogus re gelmatig, andere nooit. Wel licht kan overwogen wor den, gelet op het streven naar het tot stand komen van een Zeeuws bibliotheek netwerk, voor een aantal bi bliotheken met een zoge naamde streekfunctie een aansluiting mogelijk te ma ken. Daarmee zou per aan sluiting 59.000 gulden ge moeid zijn. Dat, aldus GS, is nu echter nog niet aan de orde. GS to nen alvast wel de bereidheid daarover te zijner tijd (wan neer meer bekend is over de positie van het plaatselijk bibliotheekwerk en meer duidelijkheid bestaat over een scheiding van provin ciale en gemeentelijke ver antwoordelijkheden) een voorstel te doen. De staten beslissen op 6 april. Van onze correspondent BIERVLIET - Een brand in de woning van mevrouw de wedu we S. aan de Gentsestraat te Biervliet heeft voor 30 a 35.000 gul den schade veroorzaakt. Zijzelf was niet thuis. De brand werd gistermorgen omstreeks vijf uur ontdekt door een buurvrouw. Deze werd wakker en zag dat er door de muur van haar slaapkamer rook binnen drong. Zij waarschuwde op haar beurt een buurman, die de hulp van de Biervlietse brand weer inriep. Met persluchtmasker op drongen enkele leden van de brand weer de woning van mevrouw S. binnen op zoek naar de vuur haard. Door de hevige rookontwikkeling was het niet gemakke lijk te ontdekken waar deze zich bevond. Die bleek echter te zijn ontstaan in een hoek van een slaapkamer op de bovenverdie ping. De brandweer, die met een hoge- en een lagedrukspuit de brand bestreed, was het vuur spoedig meester. Omtrent de oor zaak van de brand tast men tot nu toe volledig in het duister. MIDDELBURG - Zodra staatssecretaris Van der Reijden offi cieel besloten heeft het Hulster ziekenhuis op te heffen kan daartegen bij de Kroon in beroep worden gegaan. zwaveling anders dan via de tarieven of rijkssteun te dek ken. GS zien geen heil in opslag van de kolen voor de centrale in silo's, het statenlid had het college daarover om een me ning gevraagd. Dit naar aan leiding van een rapport dat de rijksinspectie voor het milieu in Zeeland had laten opstellen. De PZEM verkiest open opslag omdat dit een flexibeler be drijfsvoering mogelijk zou maken. Uit milieuhygiënisch oogpunt is er volgens GS geen reden voor een sterke voor keur voor opslag in silo's. Men heeft daar dan dertig dagen de tijd voor. Tegen het advies van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland om het zie kenhuis te sluiten, uitgebracht op 15 december, is geen beroep mogelijk. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben dat laten we ten aan de CDA-statenleden Th. Baert en P. Everaert. Die stelden GS op 4 januari een aantal kritische vragen over het advies. Zoals gemeld lieten GS eerder weten beantwoor ding van de vragen voorbarig te vinden, zolang de staatsse cretaris nog geen beslissing heeft genomen. De twee sta tenleden reageerden daar ver ontwaardigd op. GS nu: „Wij hebben met het opschorten van de beantwoor ding slechts beoogd de gele genheid te scheppen de gestel de vragen zo volledig mogelijk te kunnen beantwoorden". Het college ontkent het afleggen van verantwoording uit de weg te zijn gegaan of zich ach ter de bewindsman te hebben willen verschuilen. Dat nu wel tot beantwoor ding is overgegaan heeft vol gens GS te maken met het te lexbericht, waarin de staats secretaris op 1 februari aan de gemeente Hulst en het zieken huisbestuur liet weten in be ginsel met het provinciaal ad vies akkoord te gaan. De ko mende dagen zal de staatsse cretaris volgens Gedeputeerde Staten duidelijk maken dat zijn 'randvoorwaarden' voor de sluiting overeenkomen met de 'door ons geformuleerde beleidsuitgangspunten'. GS leggen de twee statenle den uit van het eerdere 'drie- ziekenhuizen-model' voor Zeeuwsch-Vlaanderen te zijn afgestapt omdat de rijksnor men het aantal ziekenhuis bedden voor Zeeuwsch- Vlaanderen hebben terugge bracht met 480 naar 390 (waar onder tien plaatsen voor dag- verpleging). MIDDELBURG - Metingen van de luchtverontreiniging in Zeeland hebben een verhoging van het fosfaatgehalte in de lucht te zien gegeven. In de meetperiode juli 1982-septem- ber 1983 bleek de gemiddelde fosfaatverontreiging groter dan in de negen voorafgaande meetjaren. De gemiddelde hoeveelhe den van alle andere gemeten stoffen liggen tussen de waar den uit de voorafgaande jaren in. De fluoride-neerslag is flink afgenomen, ook de neer slag van stof en asresten is verminderd. Dat blijkt uit het meet-ver slag, uitgebracht door het in stituut voor milieuhygiëne en gezondheidstechniek van TNO. De metingen werden verricht in opdracht van de gemeenschappelijke regeling luchtverontreiniging Zeeland. Ze vonden plaats met zoge naamde neerslagvangers en Luikse bollen. Vooruitlopend op de opheffing van de ge meenschappelijke regeling zijn deze metingen in oktober stopgezet. Volstaan wordt nu met een 'minimum-meetpro gramma' De meest forse stijgingen van het fosfaatgehalte werden waargenomen bij de meetpun ten in Terneuzen, Borssele en Oostkapelle. Tot 'de meest for se stijgingen' behoorden ook de gehalten aan bicarbonaat (Borssele), ammonium (Tho- len), kalium (Borssele en Vlis- singen) en magnesium (Tho- len). (ADVERTENTIE) mk.\ smCMWER vrijblijvend proef-op-de- 1 öLvATlti som abonnement °P dk )I* K.OSI" H allemenselijk gevarieerde Dat kan. Met zo'n I 4-in-l-krant. ««B/g Vul dus snel in die bon "issg en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. Adres: Postcode Woonplaats BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS 10.- (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). IDeze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1984 | | pagina 19