Spaans* EG staj Elke Woensdag mei vooru persoonlijk Verplichte kost voor plezier- en binnenvaart Intellect jStrenge 0 (censuur 'urkije B.A.: favoriet van Tessy en Bianca DINSDAG 21 FEBRUARI 1984 BE EMM ;EXTRA OP DINSDAG5 PAfiim PE STEM VAN DINSDA( De watersporters moeten deze laatste kille maanden maar aan de studie. Want als straks hun boot weer door het water glijdt, zullen ze een pakket nieuwe verkeersregels moe ten kennen. Na 1 april zullen op de binnenwateren name lijk nieuwe verkeersregels gelden, zo heeft de minister van Verkeer en Waterstaat aangekondigd. Pierre Ament PAPIER' VOOR UW PEN Kernwapens Noordzee is doodziek 'Like Woensdag kunt u in hetgerenotm restaurant 'DeSWa®] inOisterwijksc inet cfiefde-cuisiiu Cas Spijkers op culinair avontuur Gastronomisch vertrekpunt: een verfijnd basis-menu a raison vanf 65;-. Zo u xi>eti5i| persoontijk en creatief overleg aan te met diverse verrassende Surprise- gere tot een strikt- individueel "menu vooru". !Al naargelang uw culinaire en budgettaire wensen. Hotel Restaurant De Swaen oorstel ithiopië [W-Sahara {NEDERLANDSE T11 Nieuwe verkeersregels op het water Door Rinze Brandsma Den Haag - Het al zolang ver trouwde Binnenaanvarings- reglement kan de kachel in. Met ingang van het nieuwe vaarseizoen geldt het nieuwe Binnenvaartpolitiereglement. En nu niet denken, dat die strenge regels alleen de be roepsvaart aangaan. Nee, ze gelden net zo hard voor de ple- ziervaart. Waar ze geen betrekking hebben op de pleziervaart, moet de vrije-tijds-schipper ze toch kennen, om te weten waar de beroepsvaart zich wel of niet aan heeft te houden. De wederzijdse regels zijn voor beide partijen van belang, om nare botsingen (letterlijk en figuurlijk) op ons 's zomers zo drukke binnenwater te voor komen. Want het nieuwe Bin nenvaartpolitiereglement geldt voor iedereen op het wa ter en voor elk vaartuig, van zeilplank tot zeeschip. Schrik niet, het oude sys teem is niet helemaal op z'n kop gezet. Het is meer een mo dernisering en een aanpassing aan Europese normen. Uitzon deringen blijven bovendien onze grote rivieren, Wester- schelde, Eems-Dollard en Ka naal Gent-Teerneuzen, die hun eigen vaarreglementen houden. 20 meter In de komende maand wordt het nieuwe vaarregle- ment op grote schaal ver spreid. Vooraf hier alvast wat nieuwe regeltjes, die in het bijzonder voor de pleziervaart van belang zijn. Hoofdregel blijft: klein wijkt voor groot. Maar een oude regel, dat pleziervaart voor beroepsvaart moet wij ken, verdwijnt. Het criterium is nu een lengte van 20 meter. Schepen van minder dan 20 meter romplengte (dus zonder boegspriet en dergelijke) zijn kleine schepen. Die moeten wijken voor de grote. Een klein beroepsschip moet dus uitwijken voor een groot re creatievaartuig. Voorop blijft ook staan dat een groot schip zich moet hou den aan de beginselen van goed zeemanschap. Dus ook als dat grote schip voorrang heeft, mag het nooit een klein schip in gevaar brengen. Er zijn uitzonderingen op de regel dat klein voor groot wijkt. Een voorbeeld: een vóór stroom varend klein schip mag het eerst een engte door varen, een tegen stroom va rend groot schip moet daarop wachten. En niemand, groot of klein, mag een ander schip ontmoeten of voorbij varen als dat gevaarlijk zou kunnen worden. Nog wat nieuwe regeltjes. In feite was dat al zo, maar het nieuwe BPR bepaalt dat klei ne zeiljachten, die de motor hebben bijstaan, als motor- ¥MS*bMÊÊÊ IjfefT- schip beschouwd worden. Zij moeten daarom een zwarte kegel met de punt naar bene den voeren. Belangrijk is ook de aan passing van de oude regel: (zeil- of motor-)schepen die de stuurboordwal houden, hoe ven niet te wijken. Dat wordt nu verruimd tot 'de zijde van het vaarwater aan stuurboord volgen'. En vanaf 1 april kan met dat vaarwater ook een be tonde vaargeul bedoeld wor den. Zo'n situatie van niet hoeven wijken, omdat je keu rig 'rechts houdt', kan zich dus ook ver van een oever voor doen. Voor hen die regelmatig op de rivieren en grote vaarwe gen kruisen is het belangrijk te weten, dat de blauwe vlag op de beroepsvaart is afge schaft. Een opvarend schip moet nu met een blauw bord en helder wit knipperlicht aangeven, dat het stuurboord op stuurboord wenst te ont moeten (meestal als een bocht 'afgesneden' wordt en het te gemoetkomend schip ge vraagd wordt te wijken). Gro te schepen kunnen dat blauwe bord nu ook op andere vaar wegen dan alleen de grote ri vieren toepassen. De regels voor sluizen, bruggen en stuwen zijn meest dezelfde gebleven. Zij zijn al leen nu uit hun aparte regelin gen gehaald en gebundeld in het BPR. Van belang is wel dat een verzoek om de brug te openen of om geschut te wor den in een sluis niet meer met drie lange stoten gaat, maar met lang-kort-lang. Bij de opsomming van ver keerstekens is wel het een en ander veranderd: betonning, verkeersborden, lichten, etce tera. Uit de nieuwe regels een greep. Lichten en dagtekens gebruiken die niet in het BPR voorkomen is niet langer toe- Groot gaat voor, maar niet altijd. - fotoarchief de stem gestaan, ook niet als je meent dat verwarring uitgesloten is. Formeel toegestaan is nu het zogenaamde driekleurenlicht voor kleine zeiljachten (wit vooruit, groen en rood in één armatuur), dat in feite al ja renlang door sommigen werd toegepast. Nieuw is ook de signalering van drijvende werktuigen, zo als baggermolens en vastge- varen of gezonken schepen en andere obstakels in het water. Nog steeds geldt dat je moet varen langs de kant waar de meeste ballen hangen. Dat zijn nu geen bollen meer, maar twee groene ruiten overdag en twee groene lichten 's avonds. Aan de 'verboden' kant hangt nog wel steeds een rode bol en bij nacht een rood licht. De plezierschipper moet nu ook verplicht een aantal ge- luidsseinen op zijn repertoire hebben staan: het attentiesein (lx lang), het sein 'ik kan niet manoevreren' (4x kort) en het noodsein (5x lang of kort). De overige seinen zijn facultatief. Ook spreekt het nieuwe reglement zich uit over de leeftijd van de roerganger. Je moet 'bekwaam' zijn en ten minste 16 jaar. Maar voor klei ne open motorboten (met ge ring motorvermogen) is de mi nimumleeftijd 12 jaar. En voor zeilboten van minder dan 7 meter, voor roeiboten en ka no's geldt geen minimumleef tijd. En is er een oudere bij om toezicht te houden, dan mag een jongere altijd het roer vasthouden. Alleen voor speedboten geldt soms een mi nimumleeftijd van 18 jaar. Tenslotte het kenteken. Heb je je schip nog niet gedoopt, dan moet je voor 1 april toch maar een naam bedenken. Een schip moet straks namelijk verplicht een naam of ken spreuk voeren. Ook moet de eigenaar zijn naam en woon plaats op een duidelijke plek aanbrengen. Minder streng is het BPR voor bijboten, die al tijd in de nabijheid van het moederschip blijven, en voor zeilboten van minder dan 7 meter: die kunnen volstaan met naam of kenspreuk. En die spreuk hoeft niet beslist kuis of netjes te zijn. Het complete Binnenvaart politiereglement (Staatsuitge verij, 172 blz., 19,50) zal in boek- en watersportwinkels te koop zijn. Ook wordt het als vanouds opgenomen in de ANWB-Almanak voor Water toerisme. Alle schepen, behal ve de kleine open boten, moe ten het BPR aan boord heb ben. Maar dat is niet voldoen de, zegt de minister van ver keer en waterstaat. Het regle ment kennen en begrijpen is belangrijker. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Neder landse kinderen hebben in het weekeinde hun eigen Wereldpersfoto's van het Jaar gekozen. Het werden: een dramatische foto van een kind uit Ethiopië (cate gorie ernstig) en B.A. van het A-team, kerstmis vie rend op het Witte Huis (ca tegorie leuke foto's). De kinderjury, bestaande uit één leerling van een vijf de of zesde klas lagere school per provincie en en kele leerlingen van interna tionale scholen in Neder land, werd samengesteld in samenwerking met de Stichting Krant in de Klas. Leden van de kinderjury bekijken vol aandacht de honderden foto's voor de verkiezing van hun eigen Were Idpersfoto. Tessy van Hofwegen uit Breda (H. Hartschool), die namens Brabant een keuze mocht maken, was helemaal weg van een taarten smij tende prins Charles en van BA van het A-team, die Nancy Reagan op schoot had. Deze platen vond zij de leukste van het jaar. De be-> langrijkste foto was voor haar een jongetje uit Ethio pië, dat vol pukkels en vlie gen werd gefotografeerd. Tessy vindt dat de laatste plaat overal gezien moet worden, omdat 'de mensen moeten zien hoe er geleeë wordt en aan dat leed ook iets doen'. Bianca van Mee- rendonk uit Sluiskil (van De Vrije Vluchtschool), die na mens de Zeeuwse scholen in de j ury zat, vond BA met een kussende Nancy op schoot ook het einde. Als ze even kan kijkt ze naar het A- team. Bianca viel ook voor het jongetje met de pukkels en de vliegen. 'Door ernaar te kijken gaan de grote men sen hopelijk helpen.' Deze keus kon bijna niet missen: B.A. van het A- team krijgt tijdens een kerstviering op het Witte Huis een kusje van Nancy Reagan. - fotosanp Door Mare de Koninck Die Tsjernenko is geen blij vertje, hoor, dat hebben wij hier in Amerika al lang door. Stond ie op de Nederlandse buis ook zo te hijgen bij de baar van Andropov? Longem fyseem! Dat was zowat het enige wat de CIA van de nieu we Sovjet-leider wist. En waarempel, de hele wereld kon een paar dagen later aan die brave maar al te snel dei nende borst reeds zien dat het waar is. Bovendien viel ons hier op dat de oude Constantin z'n saluerende arm niet langer omhoog kon houden en zijn vingers moest buigen om het vol te houden! Nee, fysiek is de Rus geen partij voor Ronald. Ook qua persoonlijke charme is de laatste superieur. Terwijl Reagan altijd lacht en aan zijn acteursjaren grote omgangs vaardigheid heeft overgehou den, schijnt die Tsjernenko te zijn. Zo vertellen mij al thans mijn Amerikaanse zeg- slui, die misschien niet hele maal neutraal zijn maar een koe toch alleen maar bont kunnen noemen als er een vlekje aan zit. Malcolm Toon bijvoorbeeld, die een paar jaar geleden VS- ambassadeur in Moskou was, heeft de kersverse Kremlin- chef een paar keer meege maakt en hij, Toon dus, vertelt me: „Ik heb Tsjernenko nog nooit iets van belang horen zeggen. Hij wilde wel eens over het weer praten, maar als het over interessante politieke zaken ging, hield hij steeds Zijn mond. In tegenstelling tot Gromyko en Brezjnjev, die al tijd veel plezier hadden in een pittige discussie. Tsjernenko is een contactarme saaie Piet. Ze hebben niet de meest swingen de figuur van het Kremlin tot baas gekozen". Ook voormalig Amerikaans minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance heeft Tsjernenko eens ontmoet. „Hij •»q OTCt ill f 1 z* zeker de minst levendige van het Politburo. Bij hem verge leken was Andropov een kleurrijk type", zegt Vance. „Alleen als het over volslagen niemandalletjes ging, kon Tsjernenko wel eens een jo viale uitdrukking op zijn ge zicht krijgen". Nu Amerikaans vice-president Bush en West- cjluits kanselier Kohl deze week een „goedgemutste" en zelfs „geestige" Tsjernenko zeggen te hebben aangetrof fen, hebben u en ik dus een in druk van het peil van het be sprokene. Maar denkt u nu niet dat Tsjernenko en Reagan in niets op elkaar lijken. Er is, inte gendeel, één terrein waarop waarnemers hier in Amerika treffende overeenkomsten zien: de beperkte geestelijke vermogens van beide mannen. Dat klinkt nogal hard, maar wordt in de VS helemaal niet als iets ernstigs beschouwd. Van Reagan is bekend dat hij van de meeste dingen meer een vaag begrip heeft dan dat hit ro henriint dnt hii nna minder weet van geschiedenis dan van aardrijkskunde en dat zijn privé-belangstelling meer uitgaat naar musicals en rodeo's dan naar een vioolcon cert of een leesboek. Dat deze man toch maar 's lands hoogste baan heeft ge kregen bewijst dat de 'Ameri can dream' nog altijd voor de kleine man kan zijn wegge legd en dat zo'n geslaagd indi vidu oftewel veel slimheid verbergt of de onschatbare verdienste heeft dat rivalise rende bollebozen binnen de macht het alleen maar eens konden worden over een nietsnut als gemeenschappe lijke leider. Genoemde Toon vertelde me dat hij eens tegen Tsjernenko begonnen was over de aarze ling van het Amerikaans Con gres om het SALT-2 kernwa penverdrag te bekrachtigen. „Uit zijn zwijgen kreeg ik niet de indruk van wijsheid, maar dat hij gewoon geen flauw be nul had van hoe dat hier werkt met Senaat en Huis van Afnevaardiade-n enm" aldus de Amerikaanse ex-ambassa- deur, die ik duidelijk in ge dachten zag toevoegen: „Zoals Reagan nooit het verschil tus sen Politburo, Opperste Sovjet en Centraal Comité of zelfs maar Rode Plein en Kremlin onder de knie zal krijgen". Peter Hauslohner, Sovjet-ken ner van de befaamde Yale- universiteit, zei het me deze week als volgt: „Wat betreft persoonlijke kwaliteiten, lei derschap, of technische be gaafdheden, verraadt Tsjer- nenko's loopbaan nergens enig talent. Sinds hij op zijn twaalfde jaar van school is ge gaan, heeft hij zich intellectu eel niet veel verder ontwik keld". De in 1978 naar ons overgelo pen Russische VN-diplomaat Arkady Chevchenko opzijn beurt vertelt: „Tsjernenko is inderdaad geen glanzend in tellect. Hij formuleert slecht, is primitief, maar desondanks arrogant en vol zelfvertrou wen. Ik was zijn begeleider toen hii in 1974 de Verenigde Naties in New York bezocht. Tsjernenko was toch wel on der de indruk van de stad. Hij zei wel honderd keer: „Die Amerikanen toch; maar wij zijn beter. Die Amerikanen toch; maar wij zijn beter". Voor de VN had hij absoluut geen belangstelling". U kunt zich voorstellen hoe opgewonden wij hier in Washington de kansen op een topontmoeting tussen Reagan en Tsjernenko wikken en we gen. Zoals u weet teas een aan tal adviseurs van Reagan te gen een 'top' met de wél gestu deerd hebbende Andropov, uit angst dat de geringe parate kennis en de aanleg voor pijn lijke blunders van de kant van de Amerikaanse president, een debacle zouden garanderen. Nu Reagan en Tsjernenko el kaar niet zo gauw op onzorg vuldigheden zullen betrappen, is het risico van een misluk kende top belangrijk geringer. En wie weet hoe een genoeg lijke kout over het weer, kan leiden tot een beter klimaat. Naamplaatje is een serie over uitdrukkingen en voorwerpen, genoemd naar mensen, opgetekend door Hans Toonen Soms eindigt het naspeuren van de mens achter een voorwerp of uitdrukking op een driesprong. Ver twijfeling weerhoudt je er dan van om een van de drie wegen in te slaan. Neem nou het draaiorgel of pierement. Stamt deze soortnaam nu van pieren, bargoens voor muziek maken? Of is het een verbastering van het Russische werkwoord: pi- rovat, wat staat voor fees ten en fuiven. Of is het pie rement genoemd naar Pier re Ament, een orgelbouwer uit Roermond. Naspeuringen in Roer mond, waar weliswaar nog verschillende Amenten wonen, leveren echter geen bevestiging noch een ont kenning op. Ook de heer H. Blanken berg van het nationaal mu seum 'Van Speelklok tot Pierement' te Utrecht, kent de drie versies. „Bij rond leidingen sommen we ze steevast alle drie op. De oorsprong van 'piro.1 vat' ligt bij tsaar Peter Grote. Toen hij met zijl Russische timmerlieden it de Zaanstreek verkeerti om de scheepsbouw orufol de knie te krijgen, gingtt zij regelmatig 'pirovatten] in Amsterdam. Hun vertk is door rasechte Amsterj dammers verbasterd 'pieren' oftewel 'pierewaai: en'. Vast staat dat Leon Wat. nies, een Belg die rond )s;| in Amsterdam een orgel] verhuurbedrijf opzette, jt 1903 de eerste boekorgel pierementen importeerde Nu veel draaiorgels aar. l gedreven worden door cetl motor, heeft de orgelma de handen vrij voor mansen: met het geldbaki rondgaan. Hopelijk doet er iemai ook een duit in mijn zakji\ Want ik sta nog steeds bj die driesprong. Komende donderdag: WilJ lem Bartjens ,,rS(«Ag< „uw#* Hll'° IN het stukje over de hoor zitting in Woensdrecht stelt H. van Opstal sr. dat angst een slechte raadgever is. Een VVD-uitspraak is dat! Ze keuren daar kernwapens goed, omdat je je land moet kunnen 'verdedigen' tegen de Russen, waar zij nu juist zo angst voor hebben. Te vens kun je de Duitse bezet ting niet vergelijken met# Russische, want daar zou| een atoomoorlog aan va kunnen gaan. ZodoeiJ heeft die Rus hier niets] zoeken, want radio-acj gebied is onbetreedbaij Men heeft die kernwapt puur om elkaar te vernitl gen. Dat nu vinden u,; vreedzame mensen met i louter geldverspilling; zeil in Europa met z'n crisis! miljoenen werklozen! l| slot, voorstanders van kei wapens: ga eens naar 1 Day After kijken, maarv menigvuldig die uitbarst: een honderdtal keren verschrikking. 'Zelfs dood zal sterven', een sprei met afbeelding van kuns] naar Marius Weber zou d helaas bewaarheid worder.| Bergen op Zoom J.C. v.d. Ketterij Van onze correspondent Gerard Kessels BONN - Milieu-organisaties uit alle Noordzee-landen or ganiseren eind oktober in Bre men een grote internationale 'actie-conferentie' tot redding van de bedreigde Noordzee. Voor Nederland zal onder andere aan de conferentie worden deelgenomen door de Werkgroep Noordzee uit Am sterdam. De milieu-organisaties zijn er van overtuigd dat als er niet snel wat gebeurt de Noordzee binnen enkele jaren volkomen dood is. „We moeten voorko men dat de Noordzee nog lan ger als het vuilnisvat van Europa gebruikt wordt", meent een woordvoerder van de milieu-organisaties in Bonn. De organisaties hebben in de Duitse hoofdstad cijferma teriaal gepubliceerd. Slechts vijftien a twintig procent van de zeehonden in de Noordzee kan zich nog voortplanten. Vissers hebben steeds vaker vissen met kanker-achtige ge zwellen in hun netten, gehele Noordzee en voorl de Waddenzee wordt eenl matische achteruitgang I constateerd in pi antes#" en dieren. Het is niet voor niets di conferentie eind oktf wordt gehouden. Enkeledi later, op 31 oktober, Berlijn een international:! nistersconferentie voor dti scherming van de Na De milieugroepen vindal positief dat de ministers| de Noordzee-landen eint aan een tafel zitten, maarl blijft het dan ook bij,f maanden voor het begin I de ministersconferentie! mislukken gedoemd. Ou den punten, zoals de itj trialisering van kustgebl en maatregelen voor de j scherming van de kt] vooral aan de Waddf worden nu al van de agj geschrapt. Concrete ma| gelen met een interna::? karakter zijn daarom naj! lijks van deze confereiw verwachten", aldus de voerder. Op de conferentie in| men zullen de milieugn niet alleen een aantal i formuleren, maar ook eeil tie-strategie uitstippelen! (ADVERTENTIE1 De Lind47,Oistervvijk,04242-19006. kNKARA (AFP) - De com mandant van de staat van be lieg in Istanbul heeft twee gro- jte Turkse kranten verboden nog langer de namen van oud politici te publiceren op straffe van onmiddellijke sluiting. Dit is van de redacties van je kranten vernomen. De militaire autoriteiten hebben hun dreigement geuit tegen het conservatieve Ter- cuman en het links-liberale JCumhuriyet. Niet alleen het (publiceren van de namen is verboden, maar tevens het af drukken van foto's, artikelen of verklaringen van de oud- oolitici. Het gaat om leiders van partijen die na de militaire .staatsgreep van september 11980 werden verboden. De maatregel is vooral gericht te gen de voormalige voorzitter van de sociaal-democraten, 3ulent Ecevit, en Suleyman Demirel, de ex-leider van de Conservatieve Gerechtigheids- partij. IABAT - De Ethiopische lei- [der Mengistu, voorzitter van [de OAE (Organisatie van Ifrikaanse Eenheid), heeft een nieuw initiatief ontplooid om de impasse te doorbreken in het conflict over West-Sa- tara. Hij heeft een reeks voorstel den overhandigd aan Marokko en het Polisario-front die el kaar het bestuur betwisten over de westelijke Sahara. Een van de belangrijkste voorstellen is dat een speciaal Sahara-comité van de OAE de standpunten van beide zijden onderzoekt over een te houden referendum over zelfbestuur voor West-Sahara. Zo'n volks raadpleging had vorig jaar al ooeten plaatsvinden, maar hinds september is er geen vooruitgang meer gemaakt bij de voorbereidingen, omdat het 3AE-comité er niet in slaagde en bijeenkomst te organise ren waar teeide opponenten hun zienswijze uiteen konden feetten. Van onze correspondent BRUSSEL - Claude Cheysson heeft gisteren in Brussel als voorzitter van de vergadering kan de tien EG-ministers van Buitenlandse Zaken de stellige overtuiging uitgesproken dat d< onderhandelingen met Spanje over toetreding op 30 leptember aanstaande afge rond kunnen worden. Omdat alle lidstaten de Overeenkomst nog in de parle menten zullen moeten ratifi- ïeren, zal het dan nog zeker tot 1^ januari 1986 duren voor spanje daadwerkelijk kan 'betreden. De toetreding van Spanje Jen Portugal) hangt echter ook af van een andere element pn dat is de vraag of tegen die hjd de EG de beschikking leeft over meer eigen midde len. De toetreding van beide anden gaat de EG ongeveer ,2 van de BTW-afdracht tosten. De vraag over meer finan- Van onze correspondent BRUSSEL - De verhouding tussen de EG en Israël, waar over een Israëlische delegatie onder leiding van premier hjamir gisteren in Brussel met de Raad van Ministers gespro ken heeft en waarvoor Sjamir vandaag onder meer ook naar Nederland reist, kent twee be langrijke wrijfpunten. Binnen het samenwerkings verband, dat tussen Israël en' Pe EG sinds 1975 bestaat, is gisteren gebleken dat vrijwel pile moeilij kheden gladgestre ken kunnen worden, maar dat pr nauwelijks een oplossing dragen is voor de ont wikkeling van het handelste kort van Israël ten opzichte van EG en dat er zonder twij - ernstige problemen gaan ontstaan voor Israël indien de jbG uitgebreid wordt met ppanje en Portugal. De Israëlische delegatie üVe,ea er gisteren in Brussel op Pat het terkort op de handels balans ten opzichte van de EG in de jaren '82 en '83 verdub-

de Stem | 1984 | | pagina 4