Schooljeugd Terneuzen onderzoekt vandalisme Afbraak baanlozenprojecten dreigt SI Sasse pluimveehouder vecht tot de Kroon k«v!5S^ rS Zeeland: Beleid erstedelijking is onaanvaardbaar IDE STEM fonds toerisme 'rovinciegeld voor I promotie Veerse Meer BETERE TOEKOMST DAN BU SMIT INTERNATIONALE ENQUÊTE BEGONNEN NA INBRAAK WIEKSLAG WVC: ALLEEN NOG GELD VOOR SOCIAAL-ECONOMISCH WERK J. van Urk DINSDAG 21 FEBRUAR11984 lijk Zn. B.V., Industrieweg ft| P-17751. informatie over met 25% premie Rime-project >p scholen in Zeeland n gewone envelop aan: nk, Postbus 419^'j DWANGSOM VOOR GELUIDSOVERLAST Geld voor heren en vrouwen van Yeere Piano's, nieuw v.a 25L Gebruikt v.a, 650.- 2] vanaf 200.- per jaar. Westersingel 42, dam. 010-363500. eoc ,te*de...ager>s VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers jlIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur gaat de eerste rreep doen in het provinciale fonds voor toeristische promotie. Het gaat om 20.000 gulden ais bijdrage voor de vervaardiging ran een toeristische folder over Het Veerse Meer. Hoewel bestedingen uit het fonds (inhoud 7 ton) zoveel'moge- fjijk gebaseerd dienen te zijn op een nog te maken marketing- en romotieplan, willen gedeputeerde staten voor enkele activitei ten -bij wijze van experiment- een uitzondering maken. De pro- jiotie-folder over Het Veerse Meer is zo'n uitzondering. Recrea tieschap Het Veerse Meer wil ook 20.000 gulden bijdragen en het igcjrijfsleven zorgt voor de rest: ruim 36.500 gulden. GS willen er bij het recreatieschap en het bedrijfsleven op Landringen regelmatig met een nieuwe Veerse Meer-folder voor het voetlicht te treden. Daarvoor zal dan echter geen provincie- beid meer worden gegeven. „De onderhavige bijdrage moet dui- lelijk als een startsubsidie worden aangemerkt". -V.Ö^e° edN :2. 1IDDELBURG - De landelijke structuurschets ste delijke gebieden, al vastgesteld door de regering, zal door de grote aandacht die erin wordt besteed aan de sterk verstedelijkte gebieden, onaanvaardbare gevol gen hebben voor Zeeland. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben dat aan 'Den Haag', waar het parlement de fechets nog moet behandelen, laten weten. De reactie van GS Sis wat scherper dan die van de Provinciale Planologische Dienst, die zoals gemeld de no- Bige bedenkingen aan de be stuurders heeft gerapporteerd. De praktijk wijst volgens SS al in een voor Zeeland on gunstige richting. Zeeland krijgt al minder woningen |oegewezen dan voorheen en ninder geld voor recreatie- brojecten. GS vrezen nadelige gevolgen voor de 'toch al niet pptimale' verzorgingsstruc- uur en voor de arbeidsmarkt, ïn de provinqjpla, nota bewo- - y Van een onzer verslaggevers aiDDELBURG/TERNEU- ZEN - Het Zeeuws Steunpunt ivoor Kunstzinnige Vorming heelt een project ontwikkeld rond moderne mime, speciaal 'gericht op het voortgezet on derwijs (havo 5 en vwo 4, 5 en f). Uitgangspunt zijn uitvoe ringen van de mime-produk- pie 'Tegenlicht' door het Am- erdams Griftheater. De Voorstellingen vinden plaats In Middelburg en Terneuzen. Allereerst worden twee avondvoorstellingen gegeven, PP 28 februari in de Schouw burg te Middelburg en op 28 maart in het Zuidlandtheater Terneuzen, mogelijk ge naakt door een provinciale subsidie voor 'margetheater'. De dag erna vinden middag voorstellingen plaats voor de pcholen. In Zeeuwsch-Vlaanderen hebben drie scholen op het project ingetekend. Het zijn de "SG Petrus Hondius in Ter- éuzen, het Zeldenrustcollege in Terneuzen en de scholenge meenschap st. Eloy in Oost- purg. De lessen vinden in Eeeuwsch-Vlaanderen plaats fP 19, 20, 21 en 22 maart. Ze Norden gesubsidieerd door het provinciaal SECU-project. Daardoor zijn de kosten per (leerling tot 5 gulden beperkt. A2/STEM-8 j ^Qvooa ZUIDWEST NEDERLANO (Kantoren lin Terneuzen, Hulst en Goes. (Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. {Openingstijden: J 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. 1 Redactie .Terneuzen: Rein van der lnelm (editie-chef), Jan Jan- Isen (piv chef), Frank Dey, aul de Schipper, Cor de I,oer ('oto), Ton Koomen 1 (sport). Hulst: Eugène Ver losten. Goes: Gé van Ber- l»l. Middelburg: Henk Post- Ta Oostburg: Co Meertens. 1 Servicepunten JjJoosterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- >0. [Advertentie-expl. (Inspecteur Zeeland: C. Me- |nu-privé 01150-95839. ningspatroon 1983 wordt nog rekening gehouden met een beperkte toestroom van men sen uit overig Nederland naar Zeeland. De structuurschets gaat ervan uit dat die toe stroom nul is. In de praktijk was de laatste twee jaar overi gens al sprake van een be perkte uittocht (vertrekover- schot). Volgens GS ontwikkelt de werkgelegenheid in Zeeland zich zodanig dat vestiging van mensen uit overig Nederland in Zeeland niet uitgesloten moet worden geacht. „Zeeland heeft mogelij kheden in de zee haven- en recreatieve sector, de land- en tuinbouw en de visserij". Meer concreet achten GS uitbreiding van de werk gelegenheid mogelijk in de off-shore- en overslagactivi teiten, in de assemblage-in dustrie, de chemiesector, het LPG-vervoer, in de recreatie ve en toeristische sfeer. Gedeputeerde Staten missen een motivatie voor de aandui ding van West-Zeeuwsch- Vlaanderen als 'open ruimte', het college vindt het vreemd dat het rijksbeleid op dit punt nu al is afgestemd op de ont- werp-structuurschets voor het Westerscheldebekken, een stuk dat in Nederland nog geen enkele planologische pro cedure heeft doorlopen. GS kunnen zich niet vinden in wat de structuurschets aan beleid voor de 'open ruimten' voorschrijft. Het gaat daarbij om verdergaande beperkingen dan in de nota Landelijke Ge bieden worden genoemd. Ten slotte verzet het college zich nog eens tegen een te sterke concentratie van dagrecrea- tieve voorzieningen bij de gro te steden. „Het is volstrekt il lusoir te denken dat alle re creanten bij de steden kunnen worden opgevangen. In dat verband wordt nog eens de situering bepleit van dagrecreatieve voorzieningen in de Hals van Zuid-Beveland (spuikanaal Bath). Gedepu teerde Staten hebben inmid dels het streekplan Midden- Zeeland gewijzigd om derge lijke voorzieningen daar mo gelijk te maken. Daarvoor is echter ook nog rijksgeld nodig. Muller nu in zee met Wijsmuller Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De sleepdienst Willem Muller praat momen teel met het bergings bedrijf Wijsmuller te IJmuiden over even tuele overname van het Terneuzense be drijf. Eerdere onder handelingen met Smit Internationale te Rot terdam zijn afgebro ken. De gesprekken met Wijs muller concentreren zich op overname van het vrijwel vol ledige Mullerbedrijf, inclusief een deel van de al opgegeven zeesleepdienst. Dat terwijl Smit slechts geïnteresseerd was in de potentieel winstge vende onderdelen. Willem Muller toonde zich gisteren in een persbericht aanzienlijk optimistischer over een transactie met Wijs muller dan over een overname door Smit Internationale: „De verwachting bestaat dat over deze overname overeenstem ming zal worden bereikt". De ze beslissing zal waarschijn lijk nog deze week genomen worden. In het persbericht spreekt Muller niet eens meer over Smit Internationale maar over 'besprekingen met der den' die zijn stopgezet. Het vermoeden lijkt gewet tigd dat Wijsmuller er toe neigt om bij Muller meer werkgelegenheid te behouden dan tot nu toe werd voorzien door middel van de onderhan delingen met Smit. Ook zou Willem Muller Terneuzen on der eigen vlag verder kunnen gaan met haar aktiviteiten op het kanaal Gent-Terneuzen en de Westerschelde. „Met deze overname wordt beoogd de identiteit en de con tinuïteit van de Willem Mul ler bedrijven zo veel mogelijk te waarborgen. Naast behoud van werkgelegenheid voor personeel in dienst van Wil lem Muller Nederland BV en Willem Muller Shipbrokers BV wordt gestreefd naar ge deeltelijk behoud van de werkgelegenheid in de zee sleepdienst", aldus een mede deling van Muller. Een en ander betekent ook dat er mogelijk wat meer per spectief voor de werknemers die op de nominatie staan te worden ontslagen als gevolg van een reorganisatie bij Mul ler. Het gaat hierbij om totaal 48 man. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Een dwangsom van 60,- per dag: die moet de Sas van Gentse pluimveehou der A. N. Cornells betalen voor de dagen dat hij zijn pluim veehouderij nog runt of al heeft gerund met een niet goed geïsoleerde ventilator. Dat heeft de Kroon bepaald na een jaren slepende beroeps zaak. Van B en W van Sas van Gent wilde Cornelis namelijk gedaan krijgen dat uit de Hin derwetvergunning voor zijn pluimveehouderij aan de Ka naalpolder (10.000 legkippen) twee voorwaarden zouden worden geschrapt: één die hem verplichtte alle ramen en deuren te voorzien van mug- gengaas en een ander om de geluidsoverlast van zijn venti lator te beperken. Cornelis was, zo bleek al snel, niet te beroerd om gaas aan te brengen, maar de ma zen van 2,5 centimeter door snee hielden niet zoveel insec ten tegen. „Het gaat er ook om dat ze niet meer buiten komen, en daar zorg ik voor", aldus Cornelis voor de Kroon, nadat hij al de nadelen had geschil derd van te fijn gaas: dat zou dichtstroppen en daardoor zouden zijn kippen al snel zuurstoftekort krijgen. Voor die deskundige uitleg ging de Kroon door de knieën: Cornelis moet nu op andere manieren insectenoverlast te gengaan. Maar de bepaling dat hij zijn ventilator moet isoleren blijft. B en W van Sas van Gent, die eerder weigerden beide be palingen te schrappen, hadden Cornelis al een dwangsom van 100,- per dag in het vooruit zicht gesteld als hij zijn Hin derwetvergunning niet volle dig zou volgen. De Kroon bracht de hoogte van die dwangsom terug tot 60,- voor elke dag dat de pluimveehou derij nog zonder geïsoleerde ventilator draait. Mil Van onze correspondent TERNEUZEN - De werk groep vandalisme van de ge meente Terneuzen heeft een begin gemaakt met de be strijding van het vandalis me in die gemeente. Giste ren ging na een inbraak een project van start georgani seerd door de gezamenlijke lagere scholen van Terneu- zen-zuid. Eén onderdèel van het project vormt een te houden enquête onder de bewoners van de wijk. Het project loopt parallel met de door de werkgroep uitgeschreven tekenwedstrijd. Zowel de enquête-uitslag als de uit slag van de tekenwedstrijd worden bekend gemaakt op de tentoonstelling in het ge meentehuis van 5 tot 9 maart. Uitgerekend op de dag dat men op de openbare lagere school De Wiekslag ontdekte dat er in het afgelopen weekend is ingebroken, waarbij ondermeer een band- en cassetterecorder en twee telmachines werden meegenomen, ging daar het project vandalisme van start. Hoofd van de openbare la gere school en lid van de werkgroep Jan Zweedijk: „We konden vanmorgen ge lijk met een praktijkles be ginnen. Oppassen voor vin gerafdrukken en als aan- schouwelij k materiaal een totaal geforceerde deur, die met hamers en beitels uit het kozijn geslagen is. Een mooi voorbeeld van vanda lisme uit hebzucht". Aan het project, dat een hele week duurt, doen de volgende basisscholen mee: De Wiekslag, De Stelle, De Zeemeeuw, De Prins Willem Alexander school, en de naar hun ouders en drie wijkbewoners. Vragen als 'Constateert u weieens ver nielingen in de wijk', 'Is er bij u persoonlijk weieens iets vernield' en 'Geeft u de ze vernielingen dan aan bij de politie' moeten een beter beeld geven van het vanda lisme. Tevens wordt er ge vraagd wat volgens de geën quêteerden de grootste oor zaak van het tegenwoordige vandalisme is. Verder wordt er gevraagd hoe de ondervraagden er over denkt dat vandalisme het best bestreden kan wor den. Alle gegevens worden verwerkt in een rapport dat 5 maart bekend gemaakt zal worden. Dit rapport kan als leidraad dienen voor andere scholen. Wijkagent Leerlingen van De Wiekslag houden een enquête onder de wijkbewoners kleuterscholen De Tamboe rijn, De Toverfluit en De Paddestoel. Zweedijk: „Het doel van het project is de leerlingen een 'non-vanda- lisme-gedrag' aan te kwe ken. Je zou het kunnen ver gelijken met de verkeersles- sen op school. Omdat de werkgroep vindt dat je hier mee zo vroeg mogelijk moet beginnen, loopt het project ook op de kleuterscholen. Tevens proberen we door het houden van een groots opgezette enquête de ouders en verdere wijkbewoners met het probleem te con fronteren, wat naar we ho pen een positief effect zal - FOTOWIM KOOYMAN hebben. Daarnaast hopen we dat er vanuit de wijk bruikbare suggesties naar voren zullen komen". Leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klassen gaan met het vragenformulier Tijdens de projectweek worden allerlei onderwer pen die met vandalisme ver band houden behandeld in de lessen. Er wordt bij voor beeld een buurtkrant ge maakt en een speciale schoolkrant uitgebracht. Daarnaast komen de wijk agent en iemand van open bare werken een praatje maken over respectievelijk vernielingen en vervuiling. Waarom niet op alle scho len dit project? Zweedijk: „Zet je het project op alle scholen tegelijk in, dan ebt de aandacht snel weg. Ik denk dat je het meer van continuïteit moet hebben". Naast het project loopt de door de werkgroep uitge schreven tekenwedstrijd. Van de winnende tekening wordt een vignet ontworpen dat alle toekomstige acties ter bestrijding van het van dalisme moet gaan symboli seren. Door Henk Postma MIDDELBURG - Een forse beleidsombuiging bij het mi nisterie van WVC, mogelijk nagevolgd door het ministerie van Sociale Zaken, doet de ge meentelijke 'baanlozenprojec ten' in Zeeland op hun grond vesten trillen. WVC wil alleen nog bijdra gen in baanlozenprojecten ste ken voor activiteiten met een sociaal-economisch karakter, activiteiten dus die uitzicht bieden op werk. En dat alleen in gebieden waar minstens 40,4 procent van de werklozen uit jongeren bestaat. Sociale Zaken overweegt de subsidie stroom eveneens op sociaal- economische activiteiten te gaan richten. Daarmee zou de totale geld stroom van het rijk voor de so ciaal-culturele activiteiten binnen de baanlozenprojecten opdrogen. Het is daarbij zeer de vraag of de gemeenten het gat kunnen of willen opvullen. De beleidswijziging van WVC heeft al meteen gevol gen. De beëindiging van de WVC-subsidies gaat pas in 1986 in, maar de operatie wordt dit jaar al ingezet met een korting van 30 procent, volgend jaar is de korting al weer groter. Het ministerie van Sociale Zaken, een nog be langrijker subsidiënt, over weegt volgend jaar om te gaan buigen. De Zeeuwse Stuurgroep Werkloosheid, platform voor de gemeentelij ke baanlozen- projecten, vreest een afbraak van werklozenprojecten in de provincie. De stuurgroep heeft dan ook inmiddels de fracties in de Tweede Kamer gealar meerd. Wethouders in de Zeeuwse gemeenten reageerden giste ren verschillend op de WVC- maatregel. In Terneuzen sprak wethouder J. van Rooij- en over 'een heilloze weg'. Het baanlozenproject in zijn ge meente kan volgens Van Rooijen alleen maar goed functioneren als er een goede samenhang is tussen sociaal- economische en sociaal-cultu rele activiteiten. Terneuzens baanlozenpro ject kreeg voor dit jaar van WVC een stimuleringssubsidie van bijna 80.000 gulden plus een bijdrage van 10.000 tot 15.000 gulden. Die gelden zijn nu in gevaar. Van Rooijen: „Als de ombuiging doorgaat kan dat betekenen dat we een groot deel van de sociaal-cul turele activiteiten moeten beëindigen". In Oostburg, samenwerkend met Sluis, bleek wethouder J. Vergouwe zich nog niet zo in de zaak te hebben verdiept. Hij sprak voor de vuist weg de hoop uit straks niet, zoals voor de oorlog, bij armenzorg aan te hoeven kloppen 'om nog zoiets als een cursusje figuur zagen te kunnen organiseren'. In Axel, samenwerkena met Sas van Gent is men van de WVC-circulaire niet erg ge schrokken. Wethouder J. van Schaik: „Aan die norm van 40,4 procent voldoen we in ieder geval, al is dat natuur lijk een slechte zaak. Boven dien, wat we van WVC aan geld krijgen is gewoon een la chertje (8.000 gulden per jaar voor Axel en Sas van Gent sa men, red). Ons project draait voornamelijk op geld van So ciale Zaken". Coördinator A. Coomans van de Zeeuwse stuurgroep Werkloosheid bevestigde gis teren dat de klap in de diverse gemeenten nogal verschillend kan aankomen. Juist de ge meenten die al enkele jaren bezig zijn en zich goed aan de regels houden worden volgens hem getroffen. Zou ook het ministerie van Sociale Zaken de lijn van WVC gaan volgen dan ontstaan echter ook in de andere gemeenten ernstige problemen. Donker In Hulst, dat samenwerkt met Hontenisse, heeft alleen de WVC-maatregel al voor gefronste wenkbrauwen ge zorgd. Wethouder E. de Rech ter nam er gisteren de schade op in een bespreking met de projectstaf. De Zeeuwse coördinator Coomans ziet het donker voor de baanlozenprojecten in als de gemeenten zelf voor de fi nanciering van de sociaal-cul turele activiteiten moeten gaan opdraaien, want in die sector wordt al flink bezui nigd. Coomans: „Die sociaal- culturele activiteiten zijn juist belangrijk voor de mensen die het meest in de knel zitten, juist voor mensen die je eerst moet opvangen en motiveren willen ze aan activiteiten op sociaal-economisch vlak toe komen. MIDDELBURG - Het ziet er naar uit dat de historische he ren en vrouwen van Veere weer tot leven worden ge bracht. Het Zeeuws provincie bestuur is van plan de ge meente Veere 80.000 gulden te geven als bijdrage aan het or denen en herschrijven van de archieven, die de heren en vrouwen hebben nagelaten. Dit om het financiële offer van de gemeente zelf wat te ver lichten. De provinciale archiefin specteur rapporteerde het pro vinciebestuur afgelopen zomer dat de archieven van 'groot historisch belang' zijn. De Zeeuwse Culturele Raad is het daarmee eens. De gemeenteraad van Veere is al akkoord gegaan met de voorwaarden die gedeputeer de staten aan de subsidie wil len verbinden. GS willen de bijdrage uit het provinciale welzijnsfonds halen. De staten beslissen op 6 april.

de Stem | 1984 | | pagina 11