Van der Duim heeft er genoeg van Stemming in schaatskamp beneden nul ruyk 9.995,-. 5cherpe kritiek uit Moskou op atleten ONDERDELEI NODIG? Loting voor 10.000 meter KIMENAI AUTOHUIS DONGEN AUTOSLOPERIJ DE HAAS Schaatsles bobsleeërs Gustafson uitgeflipperd Oostduitsland oppermachtig bij bobsleeën ÏN bolkensteeg 4 - dongen - telefoon 01623-13970 DE STEM door Rob van Deursen SARAJEVO - Tijdens de veertiende Olympische Winterspelen vond Hilbert van der Duim in Sarajevo de rechtvaardiging van zijn besluit om het all-round schaatsen voor gezien te houden. Ondanks zijn leef tijd van 26 jaar verlangt hij naar het moment dat het af gelopen is. Nog een keer wil hij zich optimaal opladen voor een toernooi. In Go thenburg, waar volgend weekeinde de strijd om het wereldkampioenschap los brandt, gaat de Fries als zijn vorm het toelaat er kei hard tegenaan. „Dat zou mooi zijn. Af- scheid met een wereldtitel", overdacht hij voor zich zelf. Mocht hij door de KNSB alsnog opgeroepen worden om tjdens het WK sprint op 3 en 4 maart in het Noorse Trondheim acte de présence te teven dan doet hij dat. Tenslotte eindigde hij vorig seizoen in Helsinko op de derde plaats in het eind klassement. Daarom voelt hij een optreden in Trond heim aan zijn stand ver plicht. Maar van der Duim staat niet te dringen. „Als ze me niet moeten", zegt hij, die als reserve werd inge schreven, grimmig, „lig ik er ook niet wakker van. Dan ga ik naar de Gouden Schaats in Inzeil om daar mijn laatste allround toer nooi te rijden. En misschien, als de weersomstandighe den het toelaten een aanval te doen op het wereld-uur record." 'Duim' zoekt in de laatste weken van zijn carrière als allrounder naar zijn gren zen. Barrières waar hij in Sarajevo zelfs niet bij in de buurt kwam. „Typisch iets voor mij. Zo is het de zes af gelopen jaren dat ik inter nationaal meedoe altijd ge gaan. Hoge toppen, maar ook diepe, diepe dalen. Ik baal hier als een stier. Som migen menen dat het komt door dat gedoe rond Boer en Nijholt, maar heb ik'me to taal niets van aangetrok ken. Die mannen moeten hun eigen ellende maar uit vechten. Ik ben mijn eigen weg gegaan. Ik heb, zo weet ik, alles gedaan om hier zo optimaal mogelijk te preste ren. Dat is niet gelukt. Dat is duidelijk. Het doet pijn. Veel pijn. Want het was mijn laatste kans om op Olympisch niveau naam te maken." Tijdens de komende zo mermaanden neemt Hilbert van der Duim gas terug. Hij gaat zich toeleggen op de duizend meter, een afstand waar hij volgens kenners het meeste aanleg voor heeft. Als bewijs wordt zijn tweede en derde plaats op het WK sprint van Helsinki opgevoerd. „Ik ga het probe ren. Ik wil niet ineens stop pen met schaatsen. Ik heb er nog steeds veel plezier in. Maar al die toestanden er om heen, die hoeven voor mij niet meer. Vandaar dat als mocht blijken dat het niet lukt dat het best kan zijn dat ik volgend seizoen halverwege stop. Ik wil niet totaal afgaan." Aldus van der Duim, die tot nu toe twee wereldkampioen schappen, twee Europese ti tels en niet minder dan zes nationale geslaagde machtsgrepen achter zijn naam heeft staan. „Het is genoeg, lijkt me. Alleen Go thenburg moet er nog bij komen. Dat zou schitterend zijn. En voor mezelf een pu re revanche voor Sarajevo. Want ik baal werkelijk ver schrikkelijk. Ik kan mezelf wel voor m'n kop slaan." door Rob van Deursen SARAJEVO - Besmuikt wordt er langs de baan van het Zetra- stadion in Sarajevo gelachen ais het gaat over de slechte presta ties van de Nederlandse Olympische afvaardiging. Gepraat wordt er ook veel over. De oplossing van het 'raadsel' van de veertiende Olympische Winterspelen zal nog wel even op zich laten wachten, maar toch. Magoni win ;ls zo'n 210.000 [eer over vertel- OP DE TOEKOMST. van recente autos tel. 01685-2567 Bij vonnis van de A' rondissementsrecht- bank te Breda van februari 1984 is in sta van faillissement ver klaard de besloten ven nootschap Machinel# del en aannemings- verhuurbedrijf Nederland B.V., gevê tigd en kantoorhouder de te 4703 CG Roos»' daal, gemeente RooS daal en Nispen aan Alfred Ostplein nu® mer 31. Tot Recht» Commissaris is noemd mr. L.E. Ka» Rechter in voormei» Arrondissementsred11' bank en tot curator ondergetekende a steld. Mr. P.C.H. Jansen Nispensestraat 8, 4701 CW Roosendaal Postbus 3373 (4700 GJ) Door onze speciale verslaggever SARAJEVO - De schaats les, die Job van Oostrum, John Drost en Rob Geurts deze week op het ijs van de Zetra-baan in Sarajevo kregen van all-round- coach Henk Boer werd vroegtijdig afgebroken. De in de Joegoslavische stad als starter aanwezige Ne derlander Wim Mulder haalde de Nederlandse bob-sleeërs nadat ze enke le rondjes hadden 'gekrab beld' van het ijs. Volgens hun trainer Jan van Spaandonk overigens volkomen terecht. „Ze trapten hele diepe putten in de oppervlakte en dat kan natuurlijk nooit goed zijn als er de volgende dag weer wedstrijden op gere den moeten worden." Door onze speciale verslaggever SARAJEVO - Tomas Gus tafson mijdt sinds een week in het Olympisch dorp de veelvuldig aanwe zige flipperkasten als de pest. Nadat hij namelijk tijdens de eerste dagen van zijn verblijf in Mojmilo de apparaten aan een zeer grondige test had onder worpen, trad er in zijn rechter arm een lichte ver lamming op. „Voor de vijf kilometer van afgelopen zondag moest ik die arm met ijs laten behandelen. Daarna ben ik uit de buurt geble ven", aldus de Zweed, die vandaag op de tien kilome ter als grootste favoriet voor het goud (zijn tweede) vertrekt. SARAJEVO - De erelijst van de Italiaanse Poalette Magoni, gisteren op de berg Jahorina winnares van het nummer slalom voor dames, toont aan dat het door de omstandigheden (vrij rulle piste en nauwe lijks zicht) een loterij werd. De negentienjarige Ita liaanse uit een ski-gekke fa milie (broer Livio en zus Sonia bewegen zich meestal ook op de lange latten voort) won in haar prille -dat wel- carrière nog helemaal niets. Haar beste resultaten tot aan Sarajevo waren: 1983: Piancavallo zes de, Limone achtste, Davos achtste, Furano achtste, 1983: Limone zesde. Bepaald geen hoogvliegster dus. In het decor gelijk aan dat van Ajax-Liverpool van vijf tien jaar terug, pakte Magoni de hoofdprijs, die eigenlijk be stemd was voor de drievoudig wereldkampioene, de Zwitser se Erika Hess of voor de Ame rikaanse specialiste Tamara McKinney, die echter al in de eerste run ten val kwam. In totaal zeventien skisters haal den tijdens hun eerste gang naar beneden tussen 57 poor ten door (hoogteverschil 170 meter) de finish niet, terwijl ook nog eens twee deelneem sters werden gediskwalifi ceerd omdat zij een doorgang misten. Het gejammer was dan ook niet van de dichte mistlucht. Als spoken moesten de 45 skis ters de flanken van de Jahori na af in de cadans van een kurkentrekker. Het is dat de meesten zich tegenwoordig pakken laten aanmeten, die in een kraam met zuurstokken op de kermis niet zouden mis staan, anders waren ze hele maal niet waarneembaar ge weest. Het publiek (10.000 mensen naar schatting) zag ondanks die kleurige uitrus ting van de vedettes weinig. Zo weinig dat gisteravond thuis voor de tv via de herha ling van de beelden het wed- strijdverloop (of anti-verloop) pas gevolgd kon worden. Met Poalette Magoni (uit Selvina bij Bergamo) kreeg het internationale skiwereldje de derde vrijwel onbekende, en daarom verrassende win nares op rij in de alpine-num mers. Met Debbie Armstrong (reuze-slalom) en Micheala Figini (afdaling) werd immers lOSKOti - De Sovjet-krant 'Komsomolskaja Pravda' heeft J aS §tevige kritiek geuit op de 'Olympische wanprestaties' P„c dee'nemers van de Sovjet-Unie aan de veertiende Win dspelen, in Serajewo. L/er de funktie kan worden bij Dhr. S. Misker tel. 01620-22911. erden worden verzocht Jagen een sollicitatiebrief pn Struyk beheer B.V., B900 AA Oosterhout, Keizer - PZ. I OOSTERHOUT tel. 01620-22911' Mogelijk is het nog geen Ba voor een uitvoerige analy- T wanPrestaties en de ijfkeerde voorspellingen, •aar een ding is duidelijk: het 1Uïau.van sportploeg van "Sovjet-Unie blijft voorlopig »g ver verwijderd van het !1', dat door de coaches en Perts aan de vooravond van le Spelen van Serajewo als 'albaar was aangegeven', al ias het orgaan van de jeugd- Irganisatie 'Komsomol'. Die kritiek op de verrichtin- In van de sportlieden van de pvjet-Unie in Joegoslavië is nu de hardste en duidelijk- Piet door het ministerie van P°rt uitgegeven blad 'Sovjet- P Sport' had al eerder het op- jailend zwakke optreden van ■e Sovjet-atleten in de onder- pen langlauf, skispringen en j~°ral de biathlon onder de P,"dacht gebracht. Komsomolskaja Pravda' stelde teleurgesteld vast: 'We zijn bijna vergeten, wanneer de Olympiërs uit de Sovjet- Unie voor het laatst op de hoogste trede van het erepo dium hebben gestaan'. Prompt na de publikatie won het Sovjet-viertal de gou den medaille bij de biathlon- estafette, waardoor het aantal eerste plaatsen voor de grote macht uit het Oostblok in Se rajewo op een totaal van vier kwam. Fokitsjev (hardrijden), Valova/Vasiljev (paarrijden) en Zimjatov (30 km langlauf) gingen het kwartet schut ters/skilopers voor. De Sovjet-Unie neemt in Serajewo met zijn grootste ploeg uit de Olympische ge schiedenis deel. Sinds 1968 (Grenoble) was de oogst nog nooit zo mager. Oost-Duitsland leidt voorlopig de medaille-dans met zeven gouden, zeven zilveren en vijf bronzen medailles. te voren ook geen rekening ge houden. Haar zege gaf Magoni ken nelijk een hoeveelheid over moed, wan heel rustig vertelde zij„Ik had erop gerekend. Al leen Erika Hess vreesde ik. De rest niet." Een uitspraak, die heel wat wenkbrauwen deed fronsen, maar die waarschijn lijk voortkwam uit de dolle toestanden bij de finish ver oorzaakt door knotsgekke Ita liaanse supporters, die allen tegelijk Magoni aan het hart wilden drukken of zoenen. Magoni behaalde haar over winning door in de tweede run 0.91 seconden sneller te gaan dan de Francaise Perrine Pe len (op de reuze slalom brons, nu zilver), die in de eerste af daling precies dezelfde tijd (48.85) had gemaakt als Mago ni. De derde plaats was voor Ursula Konzett uit Liechten stein. Na het 'uitdelen' van de prijzen in de Olympische lote rij op de flanken van de Jaho rina was de teleurstelling voor de 21-jarige Erika Hess (derde op de slalom in Lake Placid) groot. „Het gevoel van onze kerheid dat ik in de eerste af daling door de mist over me kreeg, raakte ik in de tweede run niet meer kwijt. Het blijkt nu dat ik geen machine ben, die je op bevel kunt laten aflo pen." Haar trainer Jean Pierre Fournier: „Ze had angst. Dat kon je zien. Haar ritme en de coördinatie kwamen niet goed met elkaar uit." Erika Hess eindigde als vijf de, de Westduitse kanshebster op in ieder geval metaal Maria Epple als twaalfde. De uitslag van het laatste alplne-sfcl- nummer voor dames van de Olympische Winterspelen, de slalom (eerste mnche 57 poortjes, tweede manche 59 poortjes): 1 Paoletta Magoni (Ita) 1 minuut 36.47 se conden (48,85 47.62) 2. Perrine Pelen (Fra) 1.37,38 (48,85 48,53) 3. Ursula Konzett (Lie 1.37,50 (48,81 48,dl) 4. Roswitha Steiner (Oos) 1.37,84 (49,22 48,62) 5. Erika Hess (Zwi) 1.37,91 (49,57 48,34) 6. Malgorzata Tlalka (Pol) 1.37,97 (49,20 48,77) 7. Rosa Maria Quario (Ita) 1.37,99 (49,68 48,31) 8. Anni Kronbichler (Oos) 1.38,05 (48 84 49,21) 9 Daniela Zini (Ita) 1.38,15 (4932 48,83) 10. Olga Charvatova (Tsj) 1.38.66 (49,65 49,01) 11. Monika Hess (Zwi) 1.38.67 (49,55 49,12) 12. Maria Epple (Wdl) 1.38 77 (49,63 49,14) 13. Ewa Grabowska (Pol) 1,39,62 (50,06 49,56) 14. Nadesjda Andreje- va (Sow) 1.40,22 (50,80 49,42) 15. Mateja Svet (Joe) 1.40,85 (51,12 49,73). De loting voor de 10.000 meter is: eerste rit: Hilbert van der Duim (Ned) - Claes Bengtsson (Zwe) tweede rit: Tomas Gus tafson (Zwe) - Geir Karlstad (Noo) derde rit: Rene Schoefisch (OD1) - Henry Nil- sen (Noo) vierde rit: Björn Nyland (Noo) - Igor Malkov (Sow) vijfde rit: Konstan- tln Korotkov (Sow) - Rob Vunderlnk (Ned) zesde rit: Dimitri Botskarev (Sow) - Mashito Shinohara (Jap) zevende rit: Werner Jiiger (OD1) - Yep Kramer (Ned) achtste rit: Wolfgang Scharf (WD1) - Maurizio Marchetto (Ita) negende rit: Michael Hadschieff (Oos) - Andreas Eh- rig (OD1) tiende rit: Jan Junell (Zwe) Andreas Dietel (OD1) elfde rit: Hans van Helden (Fra) - Mike Woods (VSt) twaalf de rit: Mark Mitchell (VSt) - Colin Coa- tes (Aus) dertiende rit: Shijian Zhao (Chi) - Jean-Noel Fagot (Fra) veertiende rit: Ri Bin lm (N-Kor) - Young Ha Lee (Z-Kor) vijftiende rit: Pertti Niittylae (Fin) - Tobor Kopacz (Roe) zestiende rit: Toshiaki Imamura (Jap) - Heinz Stern berger (OOs) Ab Meijerink, in Joegosla vië aanwezig als fysio-thera- peut maakte samen met Dick de Vroomen (chef d'equipe) andere tijden mee. Hij kneed de de spieren van mannen als Ard Schenk, Kees Verkerk en Jan Bols. Grootheden van de Nederlandse Schaatssport, die met hun successen het vader land niet alleen aan de buis kluisterden, maar ook hele volksverhuizingen veroor zaakten. Het legioen van de 'klompendansers' heeft in het buitenland nog een grote naam, zij het een grotendeels beruchte. De Enschedese fysio-thera- peut gelooft niet dat de huidi ge generatie Nederlandse top- schaatsers(sters) volledig faalt in Sarajevo. Na lang nadenken zegt hij: „De concurrentie is groter geworden. Schenk en Verkerk hadden alleen te ma ken met de Noren en soms met een verdwaalde Zweed of een Rus. Zij konden zich helemaal richten op een of twee tegen standers. Hilbert van der Duim heeft het wat dat betreft heel wat moeilijker. Die wordt vanuit een breed front aange vallen. Kijk maar naar een vent als Tibor Kopacz. Die rijdt in Sarajevo slecht, maar tijdens het Europees Kam pioenschap in Larvik wordt hij toch maar vijfde. Dat was in de tijd van Schenk en Ver kerk ondenkbaar. Die twee hadden zelfs als het ware nog nooit van een Roemeense schaatser gehoord. Die situatie is de laatste jaren totaal ge wijzigd. Het schaatsen groeide internationaal in de breedte. De concurrentie komt nu soms uit een hoek, waar je het in het geheel niet van verwacht. Henk Boer, de coach van de ploeg van de 'alles kunners' ging uiteraard ook op onder zoek naar de oorzaken van het volgens hem betrekkelijk fei len van zijn pupillen. „Onze mogelijkheden zijn te beperkt. Financieel gezien vooral. De zogenaamde b-landen hebben meer geld. Kunnen zich ook op een schaatser richten. Kopacz zat maanden in Inzeil om zich voor te bereiden. Dat kan bij ons niet, al zou ik het ook niet willen. Door de breedte van mijn ploeg moet ik mijn aan dacht meestal verdelen, ter wijl ik weet dat een persoon lijke aanpak in sommige ge vallen een betere uitwerking zou hebben." Volgens Ab Garretsen, ja renlang de schaduw-coach van Annie Borcinck en in Sa rajevo bezig aan zijn laatste seizoen als trainer van de Joe goslavische schaatsploeg, ligt het aan de 'pap-kindjes-men taliteit' van de Nederlandse toppers. „Ze hebben totaal geen eigen initiatief meer. Ik geloof, dat ze elke morgen een programma van hun trainer krijgen met precies van uur tot uur wat ze moeten doen. Zodra die trainer per ongeluk een uurtje vergeet in te vullen, vervelen ze zich rot. Dat heb ik hier in Sarajevo herhaalde malen kunnen constateren. Terwijl schaatsers van andere landen op zulke momenten lekker voor zich zelf gaan trainen, hangen de Nederlan ders maar een beetje rond. Ze zijn te bedonderd om iets ex tra's te doen." Garretsen, die gelooft dat hij in Nederland nooit de er kenning kreeg, die hij na de gouden plak van Borckink in Lake Placid verdiende, is een groot voorstander van het plan van KNSB-ad interim- voorzitter Jan Klok om de kernploegen pas na het Neder lands kampioenschap samen te stellen. „Op die manier krij gen de mensen uit het gewest ook een eerlijke kans. Doordat het Nederlandse kampioenschap dit seizoen al eind december werd gehou den, hebben de schaatsers uit de regio eigenlijk zich rot ge traind voor een wedstrijd. En dat is voor het schaatsen al leen maar goed. Krijgt een jongen als Hopman tenminse een kans. En wordt hij niet als oud vuil in een hoek ge trapt. Paoletta Magoni op de schouders van de Italiaanse supporters. SARAJEVO - De sterke Oost- duitse atleten, die ook al de eerste twee plaatsen opeisten in de tweemansbob, hebben hun suprematie vrijdag op nieuw bewezen tijdens de eer ste twee manches van de Olympische strijd in de vier mansbob. De Oostduitse bobs van de stuurlieden Wolfgang Hoppe en Bernard Lehmann namen op de eerste dag een duidelijke voorsprong op de concurrentie en verpulverden tevens het parcoursrecord van de Trebe- vic-baan. Na twee manches bezet de Zwitserse favoriet Giobellina de derde plaats in het tussen- klassement met ruim een hal ve seconde achterstand. Het verschil lijkt daarmee al zo groot, dat Giobellina de gou den of zilveren medaille wel uit zijn hoofd kan zetten. De stand na twee manches is: 1. Oost- Duitsland 1 (Hoppe) 1.39,83 (49,65 50,18) 2. Oost-Duitsland 2 (Lehmann) 1.40,02 (49,69 50,33) 3. Zwitserland 1 (Giobellina) 1.40,40 (49,92 50,48) 4. Zwitserland 2 (Fasser) 1.41,06 (50,46 50,60) 5. Sovjet-Unie 1 (Ki- poers) 1.41,15 (50,19 50,96) 6. Roemenie 1 (Degan) 1.41,46 (50,58 50,88) 7. Italië 2 (Ghedina) 1.41,59 (50,66 50,93) 8. Oosten rijk 1 (Delle-Kharth) 1.41,74 (50,60 51,14) 9. Verenigde Staten 1 (Jost) 1.41,80 (50,83 50,97) 10. West-Duitsland 1 (Koop) 1.41,80 (50,71 51,09) Gustafson klaar voor tweede goud van onze speciale verslaggever SARAJEVO - De 10.000 meter is zaterdag de afsluiting van het Olympische schaatstoer nooi 1984 in Sarajevo. In te genstelling tot de zwaar aan geslagen Nederlandse ploeg, die op de marathon voor all- rounders bestaat uit Hilbert van der Duim, Rob Vunderink en Yep Kramer, heeft de Zweed Tomas Gustafson zich volledig geconcentreerd op een tweede gouden medaille. De traditie wil dat de Zwe den op de langste afstand een belangrijke rol spelen. De laatste winnaar dateert van 1968, toen Johnny Hioglin, de hoogste trede van het erescha- vot beklom. Gustafson ligt niet wakker van enige Zweedse traditie. Wel is hij van plan het tweede goud op zijn favo riete afstand binnen te halen. Na de winst op de 5000 me ter zonderde hij zich af. Hij zag af van deelneming op de 1500 meter en trainde ferm Tommie Gustafson, vrolijk door. De concentratie op de en zelfverzekerd, is klaar lange afstanden ging teft koste voor zijn tweede gouden me- van het sprintwerk. Met het daille. -fotoanp oog op het komende wereld kampioenschap in Gothen burg heeft Gustafson dat be seft. De Olympische Winter spelen vond hij van groter be lang. „Dat is eens in de vier jaar. In Gothenburg voor eigen pu bliek zal de concurrentie ech ter toch rekening met mij moeten houden. Met een beetje goede wil wordt ik door 25.000 landgenoten gesteund", rea geerde de zelfverzekerde Zweed. In schril contrast met de uitstraling van Gustafson stond de gelatenheid van de concurrentie. Dmitri Botsj karjev heeft zich wezenloos moeten selecteren om een startbewijs voor Sarajevo bin nen te halen. De Sowj et-stayer is binnen zijn ploeg uit de gratie ge raakt. In tegenstelling tot vele van zijn landgenoten spreekt Botsjkarjev een zeer behoor lijk woord over de grens. Hij heeft flair en dat past nu een maal niet in het starre sys teem. Coach Barisjev liet eer der deze week al weten, dat Botsjkarjev vermoedelijk niet in aanmerking komt voor het wereldkampioenschap, omdat hij alleen een goede 10.000 me ter in de benen zou hebben. De Olympische tien kilome ter is derhalve de enige moge lijkheid voor Botsjkarjev om zijn seizoen goed te maken. In de ogen van Gustafson heeft Botsjkarjev, die hij als een van zijn voornaamste con currenten ziet, de fout ge maakt niet deel te nemen aan het Europees kampioenschap in Larvik. Botsjkarjev had wel gewild, maar de Sowjet-lei- ding besloot anders. De 'sfeermaker van Assen', waar hij in 1982 de handen van 20.000 Nederlandse toeschou wers op elkaar kreeg, moest in Davos trainen voor de Olym pische 10.000 meter. Hij schikte zich in zijn lot. Daar was alles mee gezegd. Toch kan Botsjkarjev op de Olympische piste voor een verrassing zorgen, omdat hij over grote stayerscapaciteiten beschikt. De Nederlandse ploeg heeft in Vunderink en Van der Duim normaal ge sproken medaillekandidaten. Na de teleurstellingen, de kin derachtige ruzies tussen de coaches en de daardoor ver ziekte sfeer, is de kans op suc ces uiterst gering. Immers op de 5000 meter bleven zowel Vunderink als Van der Duim ver beneden hun normale ni veau. Het wonder moet worden verricht door Kramer. De schaatser uit Oudesloot heeft er zelf evenwel weinig geloof in. Kramer heeft in de aanloop naar de Spelen zelfs op het punt gestaan Sarajevo te laten schieten en zich geheel voor te bereiden op het wereldkam pioenschap in Gothenburg. Hij schatte zijn kansen op de 5000 meter veel hoger in, maar werd in Larvik vierde Nederlander en viel af. Twee weken lang heeft hij in Sara jevo rondgehangen zonder een wedstrijd te rijden. Na de te genvallers van zijn mede- kernploegleden durfde Kra mer dan ook geen riskante voorspelling te doen. „Een plaats bij de eerste tien zit er in. Op meer durf ik alleen maar te hopen", oordeelde de Fries uiterst voorzichtig.

de Stem | 1984 | | pagina 9