Shell helpt met een begrijpelijk boekoverauto's voor h onbegrijpelijk lage prijs. ...maar f5,95. Bang SEKS,GEHEIME DIENSTEN EN HET 'VEILIGHEIDSRISICO' 0 Zo werkt u aan een auto Cassettes verdringen brailleboefc Hypotheekrente per 14 febr. '84 Israel wil tro ZATERDAG 18 FEBRUARI 1984 SEXTRA OP ZATERDAG5 acfut ftancU voor uw pen CPN-congres De verzorgings staat Francois Nicolaas Mansart NIEUW LEES APPARAAT IN GEBRUIK •7ATERDAG 18 FEBRl Overleg Cairo Libië over terugkeer in Arabische Liga Amnesty Seks en politiek: in heden en verleden een hartstochtelijke combinatie. Ontelbare functionarissen die toegang hebben tot wat vertrouwelijke informatie heet, raakten erdoor verstrikt in een haarfijn gesponnen web van chantage en spionage. Ad Vaessen Wat begint als een toevalli ge ontmoeting op een ambas sadefeestje, of wat een eenma lige zijsprong in een sekshuis had moeten blijven, eindigt in een drama: in ruil voor het zwijgen over het 'andere' seks leven worden geheimen geëist op het gebied van de politiek, het leger, de industrie. Eén maal daaraan toegeven, betekent jarenlang achter volgd en gechanteerd worden door een vreemde mogend heid. De ontmaskering door de vaderlandse inlichtingen dienst lijkt op den duur onont koombaar, zo leert de geschie denis. Weigeren is veelal het begin van een nietsontziende treiterjacht met anonieme te lefoontjes en dreigbrieven. Er bestaat tot aan het begin van deze eeuw weinig be trouwbare geschiedschrijving over spionage. Het hoofdstuk seks en chantage is tot op he den - op een enkel markant voorbeeld als Mata Hari na - nauwelijks uitgediept. Voor zover bekend was de Pruisische advocaat Wilhelm Stieber de eerste die systema tisch seksuele lusten gebruikte om geheimen te ontfutselen. Rond 1850 bood hij hoogge- plaatsten de gelegenheid zich in zijn 'Groene Huis' in Berlijn te buiten te gaan aan alle mo gelijke uitspattingen. Vervol gens werden ze afgeperst. Zo verzamelde hij belangwek kende gegevens voor de oorlog tegen Oostenrijk (1866) en Frankrijk (1870). Stieber wordt beschouwd als de vader van de Pruisische geheime po litie, die in nazi-Duitsland uit groeide tot de gevreesde Ge stapo. Mata Hari Onder de codenaam H 21 opereerde de Friese naaktdan- seres Mata Hari (Margaretha Geertruida Zelle) in de betere kringen van het Parijs rond 1900. Haar mysterieuze dansen uit het Verre Oosten maakten haar tot de beroemdste vrouw van de Franse hoofdstad. Zij onderhield intieme relaties met ministers en generaals van velerlei nationaliteiten. Ze informeerde de Duitsers over de plannen van de geallieer den aan de Duitse Front. In 1917 eindigde ze op 41-jarige leeftijd wegens spionage voor een Frans vuurpeloton. De atletisch gebouwde Pool se ritmeester Sosnowsky had het gemunt op Duitse gene- raalsdochters. Van 1925 tot 1934 vergaarde hij voor beide zijden militaire gegevens. Als een van de succesvolste spionnen in de Tweede We reldoorlog geldt de Engelse Amy Elizabeth Pack, wier Hoofdrol voor 'l 'homme fatal9 i r\crar\ tmrtr imln rl i r\l r\ groene ogen voor vele diplo maten en hoge militairen die Hitier steunden, onweerstaan baar bleken. Dank zij haar was Engeland goed op de hoogte van militaire manoeu vres van Italië en Duitsland. Het is dan ook niet verwon derlijk dat seks langzaam maar zeker onlosmakelijk verbonden raakte met de me thoden van inlichtingendien sten. De gebiedsopdelingen na 1945 ontketenden tussen 'Oost' en 'West' een ware oorlog op het gebied van het verzamelen van geheime informatie. Russische spionnen wisten door te dringen tot hoge Britse regeringskringen, de Oost- duitse vice-premier werkte vlak na de oorlog voor West- Duitsland. De ene 'affaire' volgde op de andere. Waren de Westerse diensten in staat in harde klinkende munt (en een eventuele reis naar het Wes ten) te betalen, Oost-Europa moest het hebben van opge klommen communisten in het Westen en van chantage- praktijken. De Oosteuropese methoden zijn de laatste decennia aan de veranderende normen in het Westen aangepast. Chantage vanwege buitenechtelijke sek suele relaties bleek namelijk steeds minder resultaten op te leveren: een 'slippertje' wordt beschouwd te behoren bij het leven in betere kringen, en blijkt in de meest letterlijke zin van het woord in de beste families voor te komen. Wat niet betekent dat de geheime diensten, ook in het Westen, er momenteel geen oog meer voor zouden hebben, en geen poging meer wagen. Met be hulp van moderne camera's - waarbij een sigaret van 'de lokvogel' voor de belichting zorgt - zijn de naakte feiten snel en onopvallend zwart op wit vastgelegd. Moest de ruim 70-jarige Ne derlandse defensieminister Van den Berg in 1959 nog af treden wegens 'echtbreuk' met een 26-jarige, in de VS werd al aanzienlijk meer getolereerd. De carrière van president De Friese Mata Hari, die intieme relaties met vele generaals en ministers had, spioneerde voor Duitsland. Eisenhouwer ondervond in die jaren geen hinder van een in tieme verhouding met zijn vrouwelijke chauffeur. In de jaren zestig zwichtte de Franse ambassadeur in Mos kou, Dejean niet voor de druk van de Sovjet-geheime dienst KGB, na intieme contacten met een Russische. In 1981 werd de plaatsvervangende VS-militair-attaché Holbrook in bed met een Russin gefoto grafeerd. De chantage-poging mislukte doordat hij zijn su perieuren informeerde. De Britse minister Parkinson, die het afgelopen jaar bij zijn secretaresse een kind verwek te, werd door premier That cher gehandhaafd. „So what", luidde de kop boven een com mentaar over de minister in een Britse krant. Homofielen Uit documenten van de Oostduitse en Russische ge heime dienst blijkt dat de in teresse sinds enkele jaren met name uitgaat naar homo's met kaderfuncties in politiek of bedrijfsleven, die hun homofi lie verbergen. „De grootste vangst sinds twintig jaar", noemt, een hoge Westduitse regeringsfunctio naris het overlopen van DDR- agent Schiller. Hij nam in 1979 de wijk naar de Bondsrepu bliek met 20.000 zeer geheime documenten. Uit zogeheten observatie-rapporten blijkt hoe naspeuringen door de Oosteuropese geheime dien sten worden geconcentreerd op het liefdesleven van de des- betreffenden, vooral homosek suele neigingen. Rond de klok worden de gangen van diplo maten, zakenlieden en belang rijke journalisten in Oosteuro pese landen nagegaan. Maar ook in het Westen volgt met name de KGB een aantal van hen nauwlettend. Jonge, aantrekkelijke agenten fungeren als testpersonen. Ze spreken vloeiend verscheidene vreemde talen, en beheersen een keur van gespreksthema's. Bij voorkeur opereert 'l'hom- me fatal' in sauna's, zwemba den en in de vrije natuur. De bereidheid tot samenwer king met de geheime dienst wordt gevoed door de vrees voor ontslag, het uitgeran geerd worden als de niet- strafbare homofilie bekend wordt. De basis voor deze chantage is het oordeel van veel politici, en de aanhang die hen kiest, dat homoseksuali teit verwerpelijk en abnor maal is. Er is dan ook niet aan de stel ling te ontkomen dat 'hoge' functionarissen die hun homo filie verbergen, een potentieel veiligheidsrisico zijn. Ervan uitgaande dat gemid deld vijf procent van de bevol king homofiel is - de seksuo- loog Kinsey spreekt van zeven a tien procent - telt het rege- rings- en militaire apparaat in ons land alleen al duizenden 'verdachten'. Dat de 'jacht' op homo's door de Oosteuropese geheime diensten zijn vruchten af werpt, blijkt ook uit de inten sieve naspeuringen van wes terse diensten als CIA, de Duitse MAD, de Britse SIS. Naspeuringen die in 90 van de 100 gevallen tot ontslag of een andere passende baan leiden. Vorig jaar werden in de VS 1706 mannen en vrouwen uit de krijgsmacht ontslagen we gens homoseksuele handelin gen. Openlijke homo's worden in Amerika niet toegelaten tot de officiersopleiding. Als offi ciële rechtvaardigingsgrond geldt dat homofielen chanta bel zijn en geen gezag kunnen uitoefenen. In de Bondsrepu bliek, waar geen aanwijzingen bestaan over bemoeienissen van de KGB met de affaire rond de vermeende homofiele generaal Kiessling, maken ho mo's in alle overheidsdiensten geen kans op promotie. Ze krijgen ook geen toegang tot functies met een veiligheids aspect. Sitamos. O £/2 s: Orig.unk. zegt mijn Oxford Dictionary achter het woordje 'danders', dat u terugvindt in de uitdruk king 'to get somebody's danders up', wat zoveel be tekent als 'iemand de dampen aandoen en/of pi snijdig maken. De Amerikaanse dichter Eugene Field (1850-1895) gebruikt dit ongebruikelijke woord in zijn gedicht 'In Flanders' en omdat zijn vers rijmend is leren we daaruit en passant de uit spraak van het woord. Hij laat het rijmen op Flan ders. Zijn gedicht, zëgt hij, werd hem ingeblazen door een passus uit 'Tristam Shandy' waarin Tris tam opmerkt: „Our armies swore terribly in Flan ders". Vreselijk hoe die kerels vloekten daar in Vlaanderen! Een paar regels uit het gedicht van de Amerikaan om u te laten horen hoe erg het was. At any rate, as I grieve to state, since these soldiers vented their danders, conjectures obtain that for language profane, there's no such place as Flanders. Dat weten wij, kès-koppen, dan weer, nondedju, nondepatat, sakkeremillededju, mille de tonnerre, sakkerdepint, gotfernondedomme, gatferdoeme! Een mens is nooit te oud om wat te leren en als u denkt dat ik de vloeken verzonnen heb, vergist u zich. Ik heb ze 'straight from te horse's mouth', te weten van mijn Vlaamse lot-, vak- en leeftijdge noot Mark Saver uit Berchem, die er voor mijn plezier de allernieuwste aan toevoegde. Het is een variant op 'hakkerdenondedj u' en wel 'happarte- nondedju, een krachtterm, afgeleid van de naam van de heer José Happert, de koeter-Waalse bur gemeester van Voeren, die geen Nederlands kent noch wil leren, wat het volgens de Belgiche grond wet onmogelijk voor hem maakt het burgemees tersambt uit te oefenen in de Voerstreek die hij wil francofoniseren tot in de buitenwijken van Maas tricht. Hier aangekomen in mijn verhaal hebt u het recht uit te roepen: Estamos aqui o en Flan- des?, wat Spaans is voor: Zijn we nou hier of in Vlaanderen? Deze uitroep van afgrijzen en verbij stering, overeenkomend met ons 'Mijn hemel, waar komt die janboel en/of rotzooi nou van daan?, een uitroep in Spanje nog gebezigd, eeuwen nadat de laatste Spanjaard uit de tachtigjarige oorlog naar moeder thuis was teruggekeerd (vol gens Evert van Strate in 'Koud tot op het bot'). John O'Mill. P.S. Mark Saver kan meer dan vloeken exporteren op Nederlands verzoek. Wat denkt u hiervan? S.S. In een circus in de Duitse stad SS werpt een man in de piste met mSS met precisie en kr8 naar het doelwicht dat 18 weil sie niemals noch Stahl hat gefrSS Mark is Vlaanderens meest produktieve limericist (en gros en en détail). (ADVERTENTIE) We rijden bijna allemaal in 'n auto, maar we weten maar weinig van het enor me vernuft dat er in die auto zit. In „Zo werkt (u aan) een auto" wordt dat allemaal heel begrijpelijk uit de doe ken gedaan. Op 160 pagina's in klare taal en vele heldere illustraties in kleur. Boven dien met tal van tips om kleine storingen te voorkomen of zelf te verhelpen. Dat boek ligt bij alle grote Shell sta tions, herkenbaar aan de raam- stroken, voor een onbegrijpelijk lage prijs ftëA( loP fëssss' papier) Als een grote groep mensen in deze tijd de moed heeft om zich te beraden over een betere maatschappij dan waarin we nu leven, dan kan die gebeurtenis zich veelal wel in sympathie ver heugen. Zelfs van De Stem. Als die groep mensen toe vallig het 29e Congres van de Communistische Partij Nederland vormen, dan ligt dat natuurlijk totaal anders. Dan hoef je als dagblad maar een minimale bericht geving te plegen en kan je verder volstaan met een commentaar (de Stem 14 fe bruari), dat even suggestief als misleidend is. Lezers van De Stem weten nu dat de 'CPN het opneemt voor ho mo's en feministen'; de kop op maandag 13 februari (hetgeen op zich overigens volkomen juist is, maar er zijn heel wat meer zaken waar de CPN het voor op neemt) en dat CPN-leden nogal emotioneel hebben ge debatteerd over één punt van een uitgebreid ontwerp- partijprogramma, namelijk over het punt arbeidstijd verkorting (Commentaar 14 februari). Of er al dan niet een juist besluit werd geno men; daarop wordt in het Commentaar niet eens ver der ingegaan, het enige beeld dat geschetst wordt is van een aantal partijgeno ten dat elkaar met de brood zaag achterna zit. Commu nisten plegen belangrijke zaken nogal serieus te be handelen, dus zeker hun eigen partijprogramma. Ze zijn namelijk van plan om er ook naar te handelen: een feit dat in andere partijen wellicht belachelijk (met name het CDA kan daarover alle gewenste inlichtingen verschaffen) maar voor de CPN een gegeven is. Dat niet elke congresganger er pre cies gelijke ideeën over dat programma op nahoudt is logisch. Dat men bereid is, zelfs op een zeer emotionele wijze, over het programma te debatteren, kan alleen maar als positief beschouwd worden. Dat er na twee weekeinden congresseren wel eens een bok geschoten kan worden, is wel niet te verontschuldigen, maar wel te begrijpen. Dat De Stem nog enig 'wishfull thinking' toevoegt over het uit elkaar vliegen van de CPN, is voor rekening van De Stem. Communisten lopen niet weg' (De Stem Commen taar). Zo is het maar net. En als De Stem haar imago van 'objectieve berichtgeving' weer wat wil oppoetsen, dan is een zakelijk verslag over de inhoud van het partijpro gramma, zoals dat tot nu toe tot stand is gekomen, nooit weg. Ik kijk met spanning uit. Breda Maut Boshart Het rapport van het weten schappelijk bureau van het CDA over het wel en wee van een verzorgingsstaat is wel eenzijdig. Men wil de fi nanciële verplichtingen van de overheid zoveel mogelijjk weer naar de individuele burger afschuiven, zoals: de kinderen moeten hun be jaarde ouders financieel bij springen, de ouders moeten een deel van het schoolgeld van de kinderen betalen, een eigen bijdrage in de ziekte kosten enz. Slechts de finan cieel draagkrachtigen kun nen daaraan voldoen, zoals dat vóór de Tweede Wereld oorlog gebeurde. Er was toen een schrille tegenstel ling tussen rijken en armen. Er was bittere armoede on der de arbeiders. Zij waren toen afhankelijk van de ar menzorg van de kerk en an dere liefdadige instellingen. En deze zijn weer afhanke lijk van individuele giften. Dank zij de vakbonden (christelijke en die van de socialisten) en de humanen, die zich het lot van de armen aantrokken is er een verzor gingsstaat ontstaan. De so ciale zekerheid is geboren. Ik herinner me nog hoe een bejaarde vrouw met dank baarheid de eerste AOW- uitkering uit de handen van de heer Drees sr. ontving. Andere sociale verzeke ringswetten zijn ontstaan. Men hoeft niet meer de hand op te houden om aan geld te komen. Een verzorgings staat kost inderdaad veel geld, maar laat men dan de lasten eerlijk verdelen. De draagkrachtigen meer en de minder draagkrachtigen minder. Door de bezuigings- ijver van de regering ziet men het bos niet meer door de bomen. Roosendaal C. Top Naamplaatje is een serie over uitdrukkingen en voorwerpen, genoemd naar mensen, opgetekend door Hans Toonen Wie in een mansarde slaapt, moet eerst wat trappen klimmen. Want de mansar de 'staat' op zolder. En is vlak onder de gebroken kap (mansarde-dak) van het huis gebouwd. Dit zolderkamertje dankt zijn naam aan Francois Ni colas Mansart, een Franse architect. Mansart, geboren op 23 januari 1598 in Parijs en aldaar overleden op 23 september 1666, maakte deel uit van een familie van ar chitecten en aannemers waaraan Frankrijk veel van zijn pracht en praal te dan ken heeft. Frangois Mansart bouwde vooral kerken, zoals de Sainte Marie de Chaillot in Parijs. Een van zijn leerlingen was zijn achterneef Jules Hardouin-Mansart (1646- 1708), die hem later in roem de loef afstak. Wellicht ver blind door de imponerende bouwstijl van Hardouin schrijven sommige bronns de 'uitvinding' van de ma;, sarde juist aan hem toe. Ongetwijfeld heeft Ju]„ als architect van zonnela, ning Louis XIV huizen i paleizen gebouwd met mat sardes onder de kap. War als getalenteerde achterna erfde hij de tekeningen vt zijn oom Frangois. Dat bewondering wederzij) was, blijkt uit het feit dj Jules Hardouin in 1668, ttyj jaar na de dood van zij oom, voortaan Mansart ai- zijn familienaam koppelde Het paleis van Versailfe de Dóme des Invalides, maj ook de kastelen van Clagni Marly en Trianon, zijn gebi ren op zijn tekentafel. Geruchten willen echt) dat Hardouin niet meer vi-, dan een schraapzucht:; bouwmeester die handi leunde op de talenten vt zijn medewerkers. Volgende aflevering: Pierr, Ament NIJMEGEN - Blinden hoeven in de toekomst geen grote bri boeken meer in huis te halen, maar kunnen volstaan mei simpel casettebandje. Ook kunnen bestaande braillebet sneller en goedkoper gekopieerd worden. Dat zijn enkele mogelijkheden van een nieuw ontwilt 'braille-lezer'. Het apparaat is volgens de ontwikkelaars T.H. Delft en Farrington Data Processors - uniek in de wer Gisteren werd de eerste bij de blindenbibliotheek Le S Broek in Nijmegen door minster Brinkman in gebruik geste] Het apparaat - bestaande uit een 'lezer', beeldscherm en I senbord - leest de brailleteksten en zet die door middel van pulsen op cassettebandjes. Daarna kunnen de digitale sigm weer worden omgezet in brailletekens. Via een bijbehore printer worden op deze wijze papieren braillevellen 'gedri Bovendien verschijnt de tekst in gewone letters op een te scherm. In de toekomst kunnen blinden in plaats van brailleboeke cassettebandjes in huis halen. Met behulp van een 'lees-re kan de blinde thuis de impulsen omzetten in braille. Aan de hand van suggesties en wensen van de gebruiken het prototype van de braillelezer verder ontwikkeld word» kosten per machine zullen variëren tussen de 10.000 en 31 gulden. NAAM BANK Annuïteiten hypotheken ABN AMR0 Centr. Volksb. Direktbank/ NCB bank Grenswissel- kant. CDK Hypoth.fonds N.-Br. Gem. v. Lanschot/ Woonfonds Holland* NMB Postg./RPS RABO (adv.) RABO (hypo) Verenigde Spaarbank Wesll.Utr. st. standaard standaard no risk 1e kw. '84 budg. Leven hypotheken Centr. Beheer Levensverz. aangesl. bij NVL bet. wijze M/A M/A M/A M/A HJ/A HJ/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A HJ/A HJ/A M/A M/A M/A M/A KW/A M/V M/V M/V M/V M/V M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A HJ/A HJ/A HJ/A HJ/A M/A M/A HJ/A HJ/A M/A M/A M/A M/V M/V M/V M/V M/V M/A KW/A rente vast ged. 1 jr. 3 jr. 5 jr. var. 2 jr. 5 jr. 5 jr. 5 jr. 1 jr. 3 jr. 5 jr. 1 jr. 5 jr. 1 jr. 5 jr. 5 jr. 10 jr. renter. 15 jr. var. var. 1 jr. 2 jr. 3 jr. 5 jr. 1 jr. 3 jr. 5 jr. 2 jr. 5 jr. var. 3 jr. 5 jr. stabiel var. 3 jr. 5 jr. stabiel 3 jr. 5 jr. 3 jr. 5 jr. y2 jr. 3 jr. 5 jr. 2 jr. 5-10 jr. 11-15 jr. 5 jr. var. 5/10 jr. 5/10j. afsl.- prov. in% 1.5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,25 1,25 1,5 1,25 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1.5 1,5 1,25 1,25 1,25 1,25 1,25 1,25 1.25 1,25 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 rentepercentages met opgave bank 7,4 8,2 8,7 7,3 8,1 8,8 8,8 8,4 7,6 8,0 8,4 7,9 8,4 8,1 8,6 8,875 9,0 8,8 9,125 7,2 7,6 7,9 8,5 8,5 7,3 8,3 8,7 7,9 8,4 7,9 8,2 8,4 8,75 8,1 8,4 8,6 8,95 8,2 8,4 8,4 8,6 7,6 8,2 8,5 8,2 8.8 9,2 op 8.9 8,7 8,8 werke lijk 7,82 8,69 9,24 7,71 8.43 9,17 9,35 8,14 8,57 9,01 8,31 8,85 8,38 8,90 9,48 9,63 9,45 9,77 7,77 8,21 8,54 9,21 9,21 7,71 8,80 9,24 8,31 8,85 8,33 8,66 8,88 9,26 8,41 8,72 8,94 9,48 zonder gemeenlegai opgave bank 7,6 8,4 7,5 8,3 9,0 9.0 8.6 7,8 8,2 8,6 7,9 8,4 8,1 8,6 8,875 9,0 8,8 9,175 7,5 6,9 7,3 8,3 9,0 7,5 8,5 8,9 8;1 8,6 8,69 8,91 8,75 8,96 7,98 8,63 8,96 •8,87 9,54 9,98 aanvr. 9,65 9,06 9,09 8,1 8,4 8,6 8,95 8,3 8,6 8,8 9,15 8,4 8,6 8,6 8,8 7,8 8,4 8,7 8,4 9,0 9,4 op 8,9 8,7 8,8 Van Lanschot/ met gemeentegarantie Woonfonds Holland Woonfonds Holland zonder gemeentegarantie Van Lanschot M/A maandbetaling achteraf HJ/A halfjaarbetaling acW M/V maandbetaling vooruit KW/A kwartaalbetaling ac* Ook deze week noteerden wij bij alle banken ongewijzigde tan»' De 8,5% staatslening van vorige week is een succes gewoi' waaruit (voorzichtig) geconcludeerd mag worden dat de rente'' hypotheken eerder een dalende dan een stijgende tendens gaan vertonen. Op korte termijn zal de situatie niet veranderen Copyright „Vereniging Eigen H« Rea ma uit Van ome redactie BEIROET - De Ameri gan heeft gisteren be deel van de Amerika dertig dagen uit Beiroe getrokken op schepen v Rond 500 blijven achter gen te beschermen en het ren. Vice-president Bush liet doorschemeren, dat de VS eventueel de schepen van de zesde vloot voor de Libanese kust willen weghalen, als de Sovjet-Unie dit als voorwaar de stelt voor instemming met het zenden van VN-troepen naar Libanon ter vervanging van de multinationale vredes macht. De VS verklaarden ook via een regeringswoordvoerder, dat zij de persoonlijke veilig heid van de president van Li banon, Amin Gemayel, tot het laatst zullen beschermen. Diens paleis in Baabda in Bei roet werd gisteren als een van de laatste bolwerken van het regeringsleger steeds verder Van onze redactie buitenland RABAT - Een vertegenwoor diger van kolonel Muammar Gaddafi van Libië heeft in het geheim overleg gevoerd met de president van Egypte, Hos- ni Moebarak. Het contact vond plaats toen Moebarak vorige week in Ma rokko was. Dit is gisteren in diplomatieke kringen in Rabat vernomen. De Libiër, Kaddaf Ed-Dam, ontmoette Moebarak tweemaal. Volgens genoemde kringen bespraken zij de mo gelijkheden van de terugkeer van Egypte in de Arabische Liga, waaruit dit land in 1979 moest vertrekken vanwege zijn vredesverdrag met Israel. De twee partijen hebben afge sproken het onofficiële contact voort te zetten. DE pauselijke commissie Jus- titia et Pax (gerechtigheid en vrede) heeft alle bisschoppen conferenties opgeroepen in hun land nauwer samen te werken met Amnesty Interna tional. De Nederlandse com missie Justitia et Pax zegt in pen reactie dat de commissie jaren geleden door mevrouw di" M. Klompé, toen lid van de pauselijke commissie, gewe zen werd op het belang van -ontacten met Amnesty. Door Loek Leijendekker OP dezelfde dag dat ko ningin Beatrix in straatsburg in een rede tot het Europese Parle ment pleitte voor een sterke, op meer demo cratische leest geschoei de Europese Gemeen schap, riep Philips-top- man Wisse Dekker het Europese bedrijfsleven op meer en intensiever te gaan samenwerken. Toeval Geenszins. In Ne derland wordt meer en meer beseft, dat West-Europa HOOL0ijn innerlijke ver- deeldheid op het politieke wereldtoneel nauwelijks nog ro1 speelt en door zijn achterstand in de we- „f ld wij de technologie-race meer met een dalend welvaartsniveau rekening houden. Dit laatste f. tet dan met name voor T^erland: ons land hangt aan de staart Van de achter hoede zoals door de commis- ie- Wagner en onlangs weer 0or,een werkgroep techno- ogiebeleid met harde cijfers ls aangetoond.

de Stem | 1984 | | pagina 4