Een and Overstekenc Geachte her ZATERDAG 18 FEBRUAR11984 IVLaRION COLE van het Imperial War Museum zegt: „We hebben hier tentoonstellingen gehad over allerlei afschuwelijke dingen op oorlogsgebied. Maar ik heb nog nooit de mensen zo kwaad naar buiten zien komen als nu." In haar museum is een tentoonstelling, Animals in War', gewijd aan de rol die wij in de loop van de geschiedenis het dier op het slagveld hebben opgedrongen. Sentimenteel? Misschien. If Band m Sefton Verkocht Mijnhonden Betrouwbaar Gl Joe Valken Faith aati tje. ïaTERPAG 18 FEBRUARI DIEREN IN DE OORLOG: MOED, TROUW EN MENSELIJKE UITBUITING Door Boet Kokke Uit mijn jeugd herinner ik me dat schilderij. Een bloedend paard, liggend op een landweggetje terwijl rondom granaten ontploffen. Een jonge soldaat drukt het hoofd van zijn paard tegen zijn wang, terwijl tien meter verder een collega ongeduldig staat te roepen dat de vijand in aantocht is. In de hallen van het Imperial War Museum sta ik er ineens weer tegen- over - en er schiet me net als vroeger een brok in de keel als ik het 'good bye, old man' onder de afbeelding lees. Een smartlap, zonder twijfel. Maar ik blijk me niet te hoeven schamen - want de schilder die het tafereel in de eerste wereldoorlog aan het canvas toevertrouwde, heeft, zo lees ik na al die jaren, de werkelijkheid afgebeeld. De soldaat kon geen afscheid nemen van zijn stervende paard en bleef achter. Toen de plek de volgende dag werd heroverd lag hij dood naast zijn makker. In 1984 zijn er nog maar weinig paar- den in het leger. Maar waar ze zijn blijft die band tussen mens en dier. Zoals bij de Royal Artillery. Een offi- cier over de gevoelens van zijn sol- daat voor zijn paard: „Hij zou zijn grootmoeder vermoorden, zijn vrouw verlaten, een maat in elkaar slaan, de handtas van zijn moeder leegstelen - E maar hij zou nooit toelaten dat iemand een haar van zijn paard E krenkt." Maar ondanks die roerende aan- E hankelijkheid sneuvelden er, alleen 1 in de eerste wereldoorlog, zo'n acht miljoen paarden op de afschuwelijk- ste manier. En maar een paar monu- menten herinneren aan de rol van de E trouwe viervoeter, die niet eens wist E waarvóór hij door de Noordfranse en E Belgische modder ploeterde en zich aan flarden liet schieten. Overigens - het gaat zoals bij men- sen. Wie leest over miljoenen slacht- offers kan zich daarbij nauwelijks iets voorstellen - maar het verhaal E van één slachtoffer blijft hangen. Zoals in juli 1982 in Londen bleek, toen de wacht bij Whitehall gewisseld werd. Bij het passeren van Hyde Park Corner ontplofte een spijker- bom, die vier leden van de guard en zeven paarden doodde en een aantal andere verwondde. Het incident is in Londen - waar bomdreigingen aan de orde van de dag zijn - bijna vergeten, maar één naam brengt alles terug. Dat is die van Sefton, de negentienjarige mer rie, die zwaar werd gewond maar na een reeks operaties en het verwijde ren van 28 scherven uit haar lichaam, in november weer in dienst kwam. Sefton is een symbool geworden - en van de zakken vol met post, wortels en suikerklontjes die de merrie ont ving kan op de tentoonstelling in Londen maar een fractie worden uit gestald. Wie dat een teken van hersenver weking vindt moet zijn gang maar gaan - feit is dat het dier, nog altijd op aanzienlijke schaal misbruikt, in elk geval tegenwoordig anders wordt benaderd dan vroeger. Zo'n vierduizend jaar wordt het paard gebruikt als een van de belang rijkste 'oorlogswapens' - maar pas sinds een eeuw worden er pogingen gedaan om het leed voor het dier enigszins te verzachten. Pas na de Boerenoorlog rond de eeuwwisseling De opmerkelijkste van alle dierlijke mascottes welke door militaire eenheden meegenomen zijn naar het slagveld, is waarschijnlijk de beer Voytek. Hij kwam uit de Syrische bergen, en sloot zich als jong beertje aan bij de in Engeland opgeleide tweede Poolse transport-compagnie tijdens de tweede wereldoorlog. Voytek onderscheidde zich niet alleen door het feit dat hij zich voortdurend hulde in vrouwelijke onderkleding, gestolen van de waslijn van vrouwelijke hulptroepen die in de buurt gelegerd waren, het op een afstand houden van indringers en het snel ledigen van flessen bier maar hij stak ook op andere manieren de handen uit de mouwen. Tijdens de campagna in Italië begon hij onmiddellijk na het stoppen van de colonne met het uitladen van kisten en het aanreiken van granaten aan de artilleristen. Na de oorlog werd Voytek gehuldigd met een parade in Glasgow, waarna hij de rest van zijn dagen sleet in de dierentuin van Edinburgh. bijvoorbeeld steeg de verontwaardi ging van het Engelse publiek zó hoog, dat er een korps vee-artsen werd op gericht - al gebiedt de eerlijkheid te zeggen dat het 'oplappen' van gewon de paarden voor nieuwe inzet belang rijker werd gevonden dan het ver zachten van pijn. Nooit zijn er méér paarden op het slagveld geweest dan in de eerste we reldoorlog. Niet alleen in Europa, maar ook in het midden-oosten, waar de dieren het met stof, dorst en hitte minstens even moeilijk hadden als de collega's met de Franse en Belgische modder. Een golf van woede sloeg door Engeland, toen na de oorlog Ju 'udy is de enige hond die als krijgsgevangene te boek staat. Judy begeleidde haar Engelse meester naar een Japans kamp bij Medan in 1942, werd van kamp naar kamp gesmokkeld, ontdekt en door de Japanse commandant ter dood veroordeeld. Maar toen was de oorlog bijna voorbij en het vonnis werd niet meer uitgevoerd. Op de foto de na-oorlogse onderscheiding van Judy met de Dickin Medal. bleek dat de overlevende dieren na een klapje op de schouder en masse waren verkocht aan Egyptische han delaren. En de Egyptenaren stonden bekend om het ontbreken van enig gevoel voor het dier. De Britse Dorothy Brooke, die in Egypte woonde, begon een campagne om de trouwe oudgedienden te red den. En via een oproep in de Britse pers kwam er genoeg geld bij elkaar om vijfduizend paarden, die het re giem in de straten van Cairo en de steengroeven hadden overleefd, een rustige oude dag te bezorgen. \/enus, de mascotte van een Britse destroyer: Britser kan het niet. Maar de medaille had een andere kant: veel van de mascottes werden zó verwend dat ze aan de drank raakten en onhandelbaar werden voor te lezen dat een vrouw stuurde aan de legerafdeling die de honden trainde: „Mijn man en mijn zoon zijn gesneuveld. Alstublieft, laat mijn hond helpen om een eind te maken aan deze wrede oorlog." De honden werden, aan het Frans- Belgische front, allereerst gebruikt als koeriers. Daar ging een uitvoerige training aan vooraf, die gebaseerd was op het scheppen van een hechte band tussen de hond en zijn (nieuwe) baas en het wennen van het dier aan oorlogslawaai. De 'afgestudeerde' hond werd naar de frontlijn gebracht, terwijl zijn baas in het achterland bleef. De boodschappen uit de voorste linies werden in een kokertje aan de halsband van de hond bevestigd, waarna het dier zich springend over de loopgraven met doodsverachting naar zijn baas spoedde. Soms was de hond nog opgezadeld met een mand met een paar duiven die hun 'basis' hadden in de eerste lijn, zodat het antwoord snel kon worden verzon den. De Engelse dierenbescherming - en met name de onvermoeibare me vrouw Dickin - heeft de eerste initia tieven genomen om dieren te onder scheiden met een medaille die als de 'Dickin Medal' de geschiedenis is in gegaan. Maar het waren wonderlijk genoeg de Fransen die al eerder aan het onderscheiden sloegen. Die eer viel bijvoorbeeld Satan te beurt, een bastaard-hazewind, die zwaar ge wond de Franse linies in het beleger de Verdun bereikte met de boodschap dat er hulptroepen onderweg waren. Satans baas werd neergeschoten in een poging om de hond de laatste honderd meter te laten afleggen - maar diens stem was genoeg om de koerier bloedend en uitgeput met zijn boodschap in de loopgraven te bren gen. De verhalen over 'hondse' prestaties in de oorlog zou geen schrijver dur ven verzinnen. De 'mijnhonden' die in beide we reldoorlogen werden gebruikt om vij andelijke explosieven op te sporen en die zich niet - zoals moderne mijnde- tectors - lieten misleiden door pogin gen om de mijnen met plastic of an dere materialen te camoufleren. Het verhaal van Rob, een zwart witte bastaard die als volwaardig lid .van een commandoteam in de tweede wereldoorlog twintig parachute sprongen achter de vijandelijke linies overleefde. Het verhaal van Bing, een herder, die in de invasienacht per pa rachute werd gedropt, een hele nacht gewond in een boom hing, maar na zijn redding de volgende morgen zon der dralen met zijn baas aan het werk ging. De afschuwelijke verhalen van de honden die door de Russen op grote schaal werden getraind om, beladen met explosieven, zelfmoordmissies tegen Duitse tanks te ondernemen. Maar ook de ongelofelijke historie van de straathond, die tijdens de eer ste wereldoorlog werd opgenomen door een recruut. De soldaat werd verscheept naar Frankrijk - waar hij een maand later in de loopgraven in eens zijn troeteldier zag opduiken. Niemand zal ook het ware verhaal kunnen schrijven van de hond die kennelijk kans had gezien op een troepenschip te komen, en daarna de hemel weet hoeveel kilometers slag veld had afgelopen voordat hij zijn baas had gevonden. In elk geval mogen de paarden van de wereld zich troosten met de gedachte dat hun rol nu vrijwel geheel is over genomen door de gepantserde soort genoten die tanks heten. De allerlaat ste echte 'paardenslag' vond plaats aan het oostfront gedurende de twee de wereldoorlog, toen een Mongoolse cavallerie-divisie inreed op Duitse infanterie en een reeks kanonnen. In tien minuten sneuvelden er tweedui zend paarden en evenveel berijders. Dertig ruiters bereikten de Duitse li nies - om daar met hun paarden door mitrailleurs te worden neergemaaid. Voor het paard lijkt het ergste leed geleden - maar andere dieren worden ook in moderne oorlogen op grote schaal gebruikt. En men hoeft geen Brit te zijn om met extra-mededogen het lot van de hond te bekijken - het dier dat de trouwste vriend van de mens is. Moet je sentimenteel zijn om even stil te staan bij de gevoelens van duizenden Engelse hondeneigenaars, toen hun, kort na het uitbreken van de eerste wereldoorlog, werd gevraagd hun hond af te staan voor dienst aan het front? Je hoeft er maar het briefje Ook de talloze duiven die in de beide wereldoorlogen zijn gebruikt kwa men uit particulier bezit - en wie de gevoelens van een duivenmelker voor zijn vogels kent, begrijpt hoe zwaar die 'offers aan het vaderland' vielen. En telkens weer bleek dat de be trouwbaarheid van de postduif bij het overbrengen van boodschappen groter was dan die van de moderne technische middelen. Eén cijfer is genoeg om het te be wijzen: van de honderdduizend dui ven die in de eerste weieldoorl) dienden in het Britse leger, Iwam en negentig procent mét btrichti rug. Die berichten redden vaal levens] en zorgden ook nog wel eensvoor vrolijke noot. Zoals de duif de v: de frontlijn terugkwam metde ding: „Stuur liever papagaien berichten mondeling over te >rei - we hebben geen papier meei" In de tweede wereldoorlog iade bijna alle bommenwerpers en 4 aan boord, die, als het toeste ni stortte in zee, de kans had tn thuisfront te alarmeren. De fa hebben verschillende bemaninj het leven gered. ER KOMEN de laatste tijd steeds vaker brieven binnen waarvan we denken: die is de moeite waard! Vorige week was dat een brief van Tobia P w Vi L( ht rc H. w dt GRAAG zou ik een artikel in uw k als volgt: Wij mensen van Nederland, zc moeten nadenken over hoe de w eigenlijk op een vrij rustig mom kaart moeten nemen en eens naga of hoe aardverschuivingen ontstaa geruime en interessante bezigheid het een deel van de kennis der aar zeer moeilijke vragen een antwoon Hoogachtend, Marnix Schoeters, 11 jaar Raamsdonksveer De beroemdste duif uit de t oorlog was een Amerikaanse die toepasselijk de naam 'GIli droeg. Tijdens de gevechten in lil in 1943, had een Engelse eenheid het bombarderen van een dorp vraagd. Even later veroverden ze dorp, maar konden het vliegveld bereiken. Net op het nippertje i veerde daar de van de Amerika geleende duif, waarna de raid w afgelast en honderden mensenlevi werden gespaard. De Engelse dankbaarheid ver, dat GI Joe als eerste niet-Brit dier de Dickin Medal kreeg. Hj wi in '46 luxueus per vliegtuig teug; vlogen uit Amerika naar Engeanii in aanwezigheid van de Amerkaai ambassadeur onderscheiden dsori veldmaarschalk. 'Gadegeslago d) een bewonderende menigte' zgtJÏ Cooper, die het boek dat 'Aninals War' begeleidt, schreef, 'en oor: katten vari de Londense Town het water in de mond' Tussen 1940 en 1945 deden tweki derdduizend duiven hun vaderki plicht aan Britse kant. Ze trotsert kogels, granaatscherven en zei valken die de Duitsers aan het N van Calais in de strijd wierpen oi vijandelijke boodschappers te on scheppen. De Engelse dropten zestienduizend duiven per paracl boven bezet gebied - in de hoop d< met berichten van de ondergron zouden terugkeren. Twaalfhondj duiven slaagden daarin. In Engeland zelf redden dierenl schermingsorganisaties een miljoen dieren uit gebombardi huizen en gebouwen. En dieren hun beurt redden vele mensen. Beauty, een - natuurlijk onder: den - witte terrier, die al wroet niet minder dan 63 gewonden het puin ontdekte. Maar misschien het meest ontroert de - en mysterieuze - verhaal it van Faith, de poes van de domii van een kerk in Londen, die bef september 1940 ineens besloot haar jonge dochtertje van de pas naar een nis in de kelder van de te verhuizen. De dominee haalde een paar keer terug, maar bracht haar oogappel weer naar neden. Drie dagen later, toen de minee uit was, werden kerk en rie plat gebombardeerd. Na een nt werken werden Faith en haar do tertje ongedeerd uit denis bevrijd Dieren in de oorlog - het ver) van menselijke uitbuting, maar van onvoorstelbare t'ouw, moed aanhankelij kheid. De vraag is of de nensheid el 'leert. Want op dit monent wordt ëxperimenteerd met iet gebruik' dolfijnen - wellicht het intelligent van alle zoogdieren - v>or de zee log. En dat is na de zemeeuwen men ooit heeft trachtei te trainen! het dichtpoepen van le periski van vijandelijke duilboten, en vleermuizen die in Anerika wei getraind om met minatuur-br' bommen Japan te besbken, het veelste bewijs van de lennelijke wil van de mens on teiminste buitenstaanders bij zijnruzies te trekken. ZATERDAGAVOND gingen papa den. We waren net thuis, toen rede Toen zag ik dat het een haas w schreeuwen, onder het eten heb il Willem. Ik vind het jammer dat ik helpen. Willem van Overveld TWEE WEKEN geleden schreven februari zou blijken hoe het met sche president Andropov gaat. ging niet goed met hem; vorige derdag ging hij dood. Van de twei ren die de wereld wilden blijve (Reagan en Andropov) was er ééntje over. Maar dat duurde niet lang werd Konstantin Tsjernenko bei opvolger van Andropov. De nier dent is 72 jaar, ook geen jonkie dl pov werd dinsdag begraven in hi leum in Moskou. Dat is een waar alle belangrijke Russisch» begraven liggen. Het is een toren blokken. Toen Tsjernenko de tra] af ging, liep er iemand achterstel hem uit. Die kon hem zonodig Echt gezond lijkt Tsjernenko c had hij alleen maar hoogtevrees? Het was een lange begrafenisst op liepen een heleboel mannen menkransen. Dan een tank en kwam de kist met Andropov. Er 1

de Stem | 1984 | | pagina 30