Assad kan nu gaan oogsten in Libanon Zure regen zegen voor het milieu Slavenburg: vanuit de breedte naar de top SP even UITBLAZEN PESTEM aarts KRUITDAMPEN ROND BEIROET TREKKEN LANGZAAM OP 'Vanuit vrouwen SECRETAR Over kneuzen ZATERDAG 18 FEBRUAR11984 ACHTERGROND PAGINA 2 Sji'ieten Joumblatt Overleg Stuntelen POLITIEKE BEWUSTWORDING SNELLER DAN DE TGV Sneltrein FRAUDE-ONDERZOEK NADERT VOLTOOIING 7ATERDAG 18 FEBR OP HAVO EN 1 Lubbers blijft tegen derde net DESTEMCOfl ALS IK me voor deze éne keer even uitslui tend tot de mannen mag richten: nog veertien nachtjes slapen en twee keer de vuilnisbak buiten zetten en het is weer car naval. Dan kunnen we er weer eens lekker onbehou wen tegenaan. Veel pils drin ken eerst en dan op de versier toer. Want uiteindelijk behoort ook met carnaval de wereld ons' toe. Wij zijn de heren der schepping en met carnaval springen we zegevierend uit de band en werpen we ons op de vróuwen. Zo is het, zo is het altijd ge weest, maar zo zal het - vrees ik - niet blijven. Niet als het aan Lucie en Liesje ligt. Onder de onschuldige dekmantel van Volkshogeschool Noord Brabant - Oisterwijk organiseren Lucie en Liesje knokploegen voor vrouwen die 'uit de slachtoffer rol willen breken'. Vrouwen en 'potten' kunnen er 'vechtweek- ends' volgen waar ze „leren slaan, trappen, worstelen, los komen uit grepen, schreeuwen, het goed leren gebruiken van de ademhaling om kracht bij te zetten en om niet in paniek te raken. Ook willen we', zo voe gen Lucie en Liesje toe aan de opsomming, 'situaties uitspe len." In hun brochure stellen ze zich voor als leden van het Nij meegse vechtcollectief 'De Fu riën'. Dat zij uitgerekend de carnavalsperiode hebben uitge kozen om twee vechtweekends in Oisterwijk te organiseren - een 'algemeen' weekend en één speciaal voor potten - is niet toevallig want „juist met carna val is het voor vrouwen moei lijk om op haar eigen manier feest te vieren. Ook dan denken mannen dat de hele wereld hen toebehoort, wat uiteenloopt in pogingen je te versieren tot je te verkrachten of in mekaar te slaan. Daarom", aldus de Fu riën vanuit hun veldhoofdkwar tier in Oisterwijk, „willen wij tijdens deze week iets anders vieren, namelijk dat we sterk zijn!" Als het nu alleen maar om zelfverdediging ging, zou je je kunnen afvragen of hier wel een taak is weggelegd voor een Volkshogeschool. Er zijn im mers genoeg boks-, karate-, ju- do- en weet ik wat voor vecht scholen in Nederland. Er zit dan ook meer achter. De Furiën: „Vechten is voor ons niet alleen zelfverde diging als reaktie op agressie van mannen. Het is ook posi tief vanuit vrouwen, vanuit ons zelf. Het is een strijd tegen de onteigening van ons lijf. De meeste meisjes hebben al vroeg afgeleerd te stoeien, om spel letjes te doen die uithoudings vermogen vragen, om wild te spelen en daardoor het eigen incasseringsvermogen en de wilskracht te vergroten." U merkt het: hier wordt het psy chisch complex zichtbaar dat door mannelijke psychiaters wel meesmuilend wordt aange duid als hetheimwee naar Rob bedoes'. Oercomplot Het ziektebeeld - als je van ziekte kunt spreken, het zou ook een gevolg van bewuste manipulatie kunnen zijn (vgl. ook: 'Kann der Uebermensch nur einen Mann sein?' van de Oostduitse Oerkomplot-theore- ticus Friedrich Mannheim) - is bekend: meisjes worden al op jonge leeftijd opgezadeld met poppen. In het permanente ge zelschap van deze hyper-mani- WIM KOCK T5 puleerbare lappen- of plastic non-wezens wennen zij aan het passieve en willoze gedrag dat de vermannelijkte samenleving la ter van hen eist. Vrouw geworden reageren ze nog slechts op bevelen, wen ken, aanrakingen of andere sti mulansen van mannen. Deze pas laat ontdekte en zelfs door de huidige samenleving nog nauwelijks bewust aanvaarde, fundamentele ongelijkheid heeft in de loop der tijden ge leid tot massaal bruut fysiek geweld en machtsmisbruik te genover vrouwen. Het pro bleem is dat de geweldplegers zelf, en zelfs de meesten van hun slachtoffers, zich dit niet eens bewust zijn. Zo krachtig werkt het 'oerkomplot van Mannheim'. Lucie en Liesje hebben het antwoord op dit complexe pro bleem gevonden: het fysiek weerbaar maken van de vrou wen combineren met een fun damenteel bewustwordingspro ces waardoor vrouwen niet al leen agressief kunnen zijn, maar ook agressief durven en willen zijn. Met andere woorden: op de Oisterwijkse Volkshoge school wordt gesleuteld aan de doorbreking van het taboe op STERKE VROUWEN (de ka pitalen zijn van Lucie en Lies je). „Vrouwen moeten hun kracht en woede laten zien." Tuttebellen Wij moeten beseffen (dit is nog steeds een stukje exclusief voor mannen, mind you.) dat dit niet gemakkelijk is. Onze doetjes en muurbloempjes, sloofjes en tuttebellen gaan daar in de Oisterwijkse moeras sen door een hel. Van mama pop tot wurgstokjes is een lan ge, zware weg waarop de ene zelfoverwinning na de andere bevochten moet worden. Je moet dat vergelijken met de be proeving van een parkiet of een kanarie die ineens gedwongen wordt in de vrije natuur zelf z'n kostje bijeen te scharrelen en te overleven. Maar waar een wil is, is een weg, zeggen wij mannen niet ten onrechte. Lucie en Liesje bevestigen dat: „Wij zijn zelf al lang bezig met verschillende vechtsporten, steeds op zoek naar wat ons het beste ligt en waar je als vrouw het meeste aan hebt we proberen het vechten voor ons effektief en stimulerend te maken en sinds enkele jaren geven we dit door aan vrouwen in de vorm van kursussen en weekeinden." Hoewel het 'effectief en sti mulerend' willen maken van vechtsporten zou kunnen dui den op een bedenkelijke straat vechters-mentaliteit, moeten we aannemen dat de bedoelingen van Lucie en Liesje - hoewel bepaald niet man-vriendelijk - goed zijn. Zij willen weerbare, agressieve vrouwen, niet zozeer naast als wel tegenover dito mannen. Daar kunnen wij, sportief als we zijn, geen bezwaar tegen hebben. Alleen: waar leren de genen onder ons, die niét bij de mariniers of de commando's zijn opgeleid, zo gauw zichzelf (ook mentaal) te verdedigen te gen gespierde amazones die el ke knipoog voor een poging tot verkrachting aanzien? IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllHIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÏ; Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie, drs. J.H M. Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H Coumans. Hoofdkantoor: Spmveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884 Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuiveistraat 26, ©01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326 Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 1 ©01100-28030. 1 Hulst, Steenstraat 14 ©01140-13751. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17 00 uur; overige kantoren 8.30-12 30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen. 22,10 per maand, 63,70 per kwartaal of 247,60 per |aar Bij automatische betaling geldt een korting van 1per maand, f 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen inclusief 5% B T W Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888 Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje ©076-236882. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20 30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter Eggen RUIM twee weken na dat de Libanese burger oorlog een nieuwe ronde is ingegaan, beginnen de kruitdampen enigs zins op te trekken. De Amerikaanse Libanon- politiek heeft een flinke deuk opgelopen en daarmee ook Reagans imago, het ge zag van president Amin Ge- mayel is sterk geslonken, maar zijn hals is nog niet af gesneden. Na de verrassend gemak kelijke - en vooral overrom pelende - overwinning van de sji'itische milities van Berri's Amal-beweging in West-Beiroet, hebben deze week ook de Druzen aange toond dat zij het Libanese le ger (of wat daarvan rest) ge voelig in het zand te kunnen laten bijten. Strategische po sities ten zuiden van Beiroet vielen ten prooi aan gemoti veerde Druzische strijders, die kans zagen ondanks he vige Amerikaanse bombar dementen ongehavend hun stellingen te verlaten. Belangrijkste resultaat van de militairen woelingen van de laatste dagen is de onmiskenbaar riante positie die Syrië in Libanon heeft verworven. De laatste tien dagen is er een duidelijke en voorspel bare kentering gekomen in de machtsverhoudingen in Libanon. Na de verovering van West-Beiroet door de Sji'ieten op het (door de christenen geleide) leger heeft deze bevolkingsgroep een machtsbasis verworven, die haar in de gelegenheid moet stellen haar claim op een groter deel van de poli tieke koek kracht bij te zet ten. De 'verworpenen', zoals de Sji'itische moslims zich zelf noemen in de concur rentieslag met de meerder heidsbeweging van de Soen nieten in de moslim-wereld, hebben een veel geringere invloed in Libanon dan hun rechtens getalssterkte zou toekomen. In de afgelopen dertig jaar is deze groepe ring uitgegroeid tot de grootste minderheid in dit land van minderheden. De verdeling van de poli tieke macht in Libanon rust nog steeds op een oude af spraak uit 1926, in 1943 bij de officiële onafhankelijkheid nog eens herbevestigd. Vol gens die verdeling nemen de christenen de belangrijkste positie in, gevolgd door de Soennitische gemeenschap. Die afspraken zijn al enkele malen eerder aanleiding ge weest voor (bijna-)burger- oorlogen. Sinds de Sji'ieten, onder leiding van de zeer gewiek ste Berri, aan kracht won nen, kunnen zij zich in een warme belangstelling ver heugen van de Syrische lei ders. En dat niet alleen om dat de Sji'ieten tot dezelfde geloofsrichting horen als het Iran van Khomeiny, waar mee Damascus innige ban den onderhoud. Belangrijker is het simpele machtsfeit dat de Sji'ieten belangrijker worden naarmate de tijd verstrijkt. Zeker na de ver nietiging van de PLO in het zuiden van Libanon is de machtsontplooiing van de Amal goed tot zijn recht ge komen. Joumblatt, die zich van oudsher veel meer in de Sy rische omarming mag ver heugen, werd verleden weekend door Damascus min of meer terecht gewe zen. Een hoge politieke func tionaris, die dicht bij Assad staat, liet toen weten dat Sy rië de val de president Ge- mayel helemaal niet wil. Nog minder trek heeft Da mascus in een verdeling van Libanon over de religieuze groeperingen. De reden is simpel: een verdeeld Liba non is een veelkoppig Liba non en dat is moeilijker te beïnvloeden dan een cen traal geleide staat, met - uiteraard - uitstekende ban den met Syrië. De Syrische uitgangsposi tie in Libanon is bekend. In de ogen van het regime van Assad maakt Libanon deel uit van 'Groot-Syrië' (waar toe ook 'Palestina' behoort). Evenwel, sinds Israel een feit is, moet de hereniging van de beide 'buitengewes ten' met het moederland op de lange baan geschoven worden. In de tussentijd is het zaak - en dit gebeurt met BERRI instemming van de Arabi sche wereld - dat Syrië over Libanon waakt als een zorg zame man over zijn zuster. Toen die 'zuster' verleden jaar een akkoord moest te kenen met haar 'aanrander' Israel was de Syrische reac tie navenant. Alles wat hef einde van het 'schandelijke' akkoord kon bespoedigen werd gesteund en iedereen die de uitvoering probeerde te bewerkstelligen moest worden bestreden. De felle en soms terroristische aan vallen op de vredesmacht en de hevige gevechtsronde in september tussen leger, vre desmacht en Druzen waren, vanuit Syrisch standpunt, bedoeld om de machtsbalans naar haar kant te laten doorslaan. Dat is na de on dubbelzinnige militairen successen van de Druzische milities gelukt. - FOTO ARCHIEF DE STEM kanen - werd succesvol on dermijnd. Bovendien stun telde de Amerikaanse rege ring en het regime van pre sident Gemayel op beslissen de momenten dermate dat van hun geloofwaardigheid niets overbleef. De afgang van Reagan anderhalve week geleden heeft de Sy- riërs zonder twijfel veel ple zier gebracht, de dreigende ineenstorting van Gemayels gezag iets minder. Welis waar ziet ook het regime van Assad een evenrediger ver deling van de macht in Liba non als noodzakelijk, als dat maar niet ten koste gaat van één van de groeperingen in Libanon. Want ook de chris tenen - en niet alleen wegens hun nog steeds grote econo mische en politieke potentie - in Libanon zijn Arabieren. Daarin is zij zeker ge slaagd. De positie van de in ternationale vredesmacht - en vooral die van de Ameri- Op het moment dat de dreun van de ineenstorting van het Libanese leger nog doorwerkte, startte Damas cus in allerijl geheim overleg met Gemayel. Deze week mengde ook Saoedi-Arabië zich weer in de discussies en naar nu blijkt met succes. Het belangrijkste resultaat van de geheime diplomatie is Gemayels aankondiging van donderdag dat hij het ak koord met Israel over de af tocht van buitenlandse troe pen heeft opgezegd. Daar mee is een van de meest knellende blokkades voor verdere onderhandelingen weggenomen. En dat geheel naar Syrische wens. Ook de andere toezeggin gen van Gemayel - die met de vorming van een Senaat en een Constitutioneel Hof de machtsverhoudingen be ter tot hun recht wil laten komen - zal met welgevallen in Syrië zijn opgemerkt. In ruil voor al die fraaie successen zal president As sad de enige prijs wel willen betalen, die van hem ge vraagd wordt. In opmerke lijke eenstemmigheid ver klaarden deze week eerst Frankrijk, toen Italië, de Sovjet-Unie en donderdag ook Reagan zich voorstander van de vorming van een VN- macht, die de taken van de internationale vredesmacht moeten overnemen. Assad zal daar wel akkoord mee gaan, als die VN-macht maar niet ook de Syrische posities in de Beka'a-vallei moet overnemen. Assad hoeft niet vreselijk benauwd te zijn dat aan de Syrische posities geknabbeld wordt, aangezien in dat geval ook de Israëlische stellingen ten zuiden van de Awali-rivier ontruimd zouden moeten worden. Jeruzalem zal daar onder geen beding mee ak koord gaan. Deze laatste omstandighe den zullen in ieder geval de komende tijd het probleem van de feitelijke verdeling van Libanon niet oplossen, maar ze dragen misschien - paradoxaal genoeg - wel bij tot het vinden van een in houdsvollere regeling voor de machtsvraag in het 'klei nere' Libanon. Dat daarvoor onvervalste 'kanonnendiplo- matie' nodig was tekent het Libanese drama. Door Frans Boogaard DEN HAAG - „Ik zal er maar niet te veel over zeggen, want dan blijft er voor de minister he lemaal niks over. Eigen lijk hoeft hij alleen maar 'ja' te knikken, dan kunnen we alle maal weer naar huis". Zelden is een Kamerlid uit de oppositie vooraf zo zeker van de steun van een be windsman als deze week Rie de Boois (PvdA) in het mon deling overleg van de vaste Kamercommissie voor Mi lieu met Pieter Winsemius (Milieubeheer). Aan de orde was de ombouw van Borsse- le's conventionele centrale van gas op kolen, en vooral de mate van ontzwaveling van de rookgassen van deze nieuwe energieleverancier. Provinciale Staten van Zeeland stemden vorig jaar al in met vergunningverle ning aan de PZEM en SEP (het provinciale elektrici teitsbedrijf en de landelijke organisatie van energiepro ducenten) op basis van een 50 %-ontzwaveling. Slechts een kleine linkse minderheid in de Zeeuwse staten onthield daaraan toen haar steun. Maar vorige week bleek plotseling het CDA in Zee land met dat besluit niet meer zo gelukkig. De boe- ren-achterban, geconfron teerd met 10 a 15% produc tieverlies als gevolg van de zure regen (die op zich een gevolg is van onder meer de emissie van zwaveldioxide) begon zich flink te roeren, en vooral afgelopen weekend kwam een intensieve lobby richting Den Haag op gang. De gevolgen bleven niet uit: Lansink (CDA) en De Boois (PvdA) vroegen na in formeel overleg met de mi nister gezamenlijk een mon deling overleg met Winse mius aan, en dat leidde er in derdaad toe dat die nu een herbezinning entameert in de vorm van nieuw overleg met de PZEM, de SEP, het Zeeuwse provinciebestuur en zijn collega Van Aarden- ne (Economische Zaken). Eerste stap: de voor aan staande dinsdag geplande vergunningverlening een maand opschorten om het nieuwe overleg werkelijk een kans te geven. Want de uitbreiding van de rookgasontzwaveling van 50 naar 100% (dit zijn de theoretische cijfers; in de praktijk gaat het om 45, res pectievelijk 90%) kost wél geld: in Zeeland 14 miljoen per jaar om precies te zijn. Gaat het nu alleen om een kleine landelijke correctie op een provinciaal-politieke misstap? Dat lijkt op het eerste gezicht zo, maar er is meer aan de hand: namelijk dat nu de eerste politieke ef fecten zichtbaar worden van de snel om zich heen grij pende bewustwording van eert milieu-knelpunt, dat in Winsemius herbezinning - FOTODESTEM/JOHANVANGURP een vorige week uitgebracht PvdA-rapport (Zure Regen, februari 1984) zelfs het be langrijkste politieke pro bleem van de komende tien jaar wordt genoemd. De alarmerende berichten die sinds najaar '82 met steeds groter regelmaat te beluisteren zijn, beginnen dus door te werken: half ja nuari stuurden Winsemius en Braks (Landbouw en Vis serij) de Kamer een opzien barend verslag over de ef fecten van zure regen op bossen, gewassen en monu menten; eind januari wist PvdA-Europarlementariër Hemmo Muntingh in Straatsburg een pakket maatregelen af te dwingen èn vorige week vrijdag, tij dens een excursie van de PvdA door verzuurde bossen in de omgeving van Hol- landsche Rading, stond zelfs Nederland's eigen profeet van de economische groei, Joop den Uyl, mistroostig te staren naar de zwaar aange taste stam van een beuk die nog maar half zo oud, was als de vitale PvdA-leider. Binnen het CDA voltrok die evolutie zich helemaal met de vaart van een Franse sneltrein. Dinsdag nog, bij stemmingen over het indica tief meerjarenprogramma Lucht, onthield de CDA- fractie onder leiding van Ria Oomen haar steun aan een motie van PPR, PSP en CPN die een zwaveldioxide-re ductie van jaarlijks 10% eiste. Tot grote woede van de PvdA gaf zij de voorkeur aan een motie-Oomen die een verlaging van de S02- uitstoot vraagt zonder die reductie verder te kwantifi ceren. Lansink was daarover één dag later heel openhar tig: „Wij willen nu 100 ont zwaveling, al besef ik dat we dan eigenlijk langs een om- weggetje toch de motie-Wil- lems (PSP) uitvoeren." De strijd tegen de zure re gen is daarmee landelijk in De Boois .zeker. - FOTODESTEM/JOHANVANGURP gang gezet. Winsemius, als hij Van Aardenne en de energieproducenten zover krijgt, kan in Borssele de eerste 7.000 ton zwaveldioxi de (op jaarbasis) al binnen halen. Zou Buggenum er nog bij komen (maar dat ligt ge compliceerder, omdat daar de vergunningverlening al een feit is), dan levert ook dat nog eens 12.000 ton op. Voor Rie de Boois aanleiding om verrukt uit te roepen: „Als we zo doorgaan zijn we voor 650 miljoen a 1 mil jard al ons zwaveldioxide kwijt. Dat is een vrienden prijsje!" De Boois, die in gedachten natuurlijk dit 'vrienden prijsje' afzet tegen de kosten van stagnerende bosbouw en productieverlies in de land bouw, heeft gelijk, maar in de politiek is helemaal niet van belang wie gelijk heeft, maar wie het krijgt. En zover is De Boois nog niet, want vooral als het op de fi nanciële implicaties aan komt is het nog maar de vraag of Winsemius stand kan houden op het moment dat Van Aardenne zijn volle gewicht in de strijd gooit. Wellicht daarom sugge reerde van de week Lansink al de meerkosten te bestrij den uit een rijkspotje voor de zure regen, maar helaas is dat potje (nog) leeg. Van het rijk is dus weinig te ver wachten, en dat betekent dat nu hoopvolle blikken wor den geworpen op de kontzak van de consument. Winse mius was daar trouwens al op voorbereid. Volledige rookgasontzwaveling in Borssele, zo rekende hij voor, zou omgeslagen over de Zeeuwse bevolking leiden tot een prijsstijging van een halve cent per kilowattuur (wat volgens PvdA en CDA de burgerij er graag voor over heeft) en landelijk om geslagen tot maar een fractie van dat bedrag. 'Schone' steenkoolinzet blijft dan nóg goedkoper dan uit gas gewonnen elektrici teit, maar dat is natuurlijk niet meer het geval als ook andere centrales dan alleen Borssele tot volledige ont zwaveling zouden worden verplicht. Om dan nog maar te zwijgen over de bestrij- dingskosten van de andere bronnen van zure regen: de stikstofoxiden en ammoniak Hoe dan ook, de Kamer heeft nu (met uitzondering van de WD; haar vertegen woordiger Braams trok deze week al bleek weg bij de ge dachte dat de industrie mis schien een fractie van een cent méér voor haar stroom zou moeten betalen) een dui delijke keus gemaakt. Aan Winsemius de taak het par lementaire drukwerk in da den om te zetten. In Borssele kan dan de victorie begin nen. Door Louis van de Geijn ROTTERDAM - Binnen enkele maanden komt vast te staan of justitie er in is geslaagd de grootste fraudezaak uit de Nederlandse geschie denis, de Slavenburg affaire, te ontrafelen. Vanaf begin april zal bekend worden welke van de twaalf overge bleven verdachten ver volgd zullen worden. Er wordt rekening mee gehouden dat het grootste deel en mogelijk de gehele voormalige raad van be stuur in het verdachten bankje terecht komt. Het 'bankiersproces' zal vermoe delijk in het najaar kunnen beginnen. Het gerechtelijk vooron derzoek duurt nu al meer dan een jaar. „Maar de af ronding begint eindelijk in zicht te komen", meldt de of ficier van justitie mr. J. Schoonaard. „Het heeft in derdaad veel tijd gekost, maar neemt u maar van mij aan dat er hard aan is ge werkt". Twee officieren van justitie, zeven politiemensen, zeven fiscale rechercheurs, één rijksaccountant en drie administratieve krachten hebben zich vastgebeten in de bergen documentatie en processen-verbaal. Vandaag is het precies een jaar geleden dat justitie tot een nog nooit eerder ver toonde operatie over ging: op vrijdagmiddag 18 februari 1983 viel zij het hoofdkan toor van Slavenburgs Bank aan de Coolsingel in Rotter dam binnen. Schokkende tv- beelden gingen de wereld in. Politiemensen die zakken vol materiaal afvoerden, bankemployees die hun kof fertje moesten omkeren voordat zij naar buiten mochten. Aanleiding voor die inval was het ernstige vermoeden dat de bank actief betrokken was bij het behandelen van zwart geld. Stukjes van die puzzel waren al eerder aan het licht gekomen bij enkele bij kantoren van de bank. En natuurlijk gaf de opzienba rende kraak in het Amster damse filiaal in maart 1982, waarbij voor miljoenen aan vermoedelijk zwart geld, waardepapieren, diamanten en goud e.d. aan het licht kwamen, justitie ook te den ken. Ook de dubbele boek houding van de onroerend goed speculaten F&S ver toonde sporen in de richting van Slavenburg. Er is meer dan één Sla venburg-affaire. Maar de grootste kluif blijft het on derzoek naar valsheid in ge schrifte die bij Slavenburg tot een door de hoofddirectie goedgevonden systeem zou zijn verheven. Volgens schattingen gaan er enkele tientallen miljar den guldens om in het zwar te circuit en er is geen reden om aan te nemen dat de ban ken daar buiten (kunnen) blijven. Het gaat er echter om of de bank passief en min of meer onwetend zwart geld behandelt, dan wel actief op treedt. Bij Slavenburg zou dat laatste heel gebruikelijk zijn geweest. De bank had ver schillende systemen om cliënten met zwart geld van dienst te zijn. Zo waren er 'vertrouwelijke zekerheden': men kon zwart geld of ande re waardevolle spullen in 'geheime' kluizen deponeren als onderpand voor 'witte' kredieten. Vertrouwde cliënten konden ook onder een valse naam rekeningen openen. En dan was er nog de Zwitserse route. Zwart geld kon langs een papieren om weg naar de Zwitserse doch ter van Slavenburgs Bank gewit worden. Cliënten be hoefden er niet eens voor over de grens, want de bank verstuurde aangetekend lege geldenveloppes om het ad ministratief kloppend te ma ken. Het justitie-team, vertelt mr. Schoonaard, heeft van meet af aan een min of meer schematische aanpak ge volgd. Men begon bij de bij kantoren om voldoende ma teriaal te verzamelen tegen de mensen in de top die de eindverantwoordelijkheid droegen. „Justitie is met een groot schepnet een vijver aan het leegvissen in de hoop op bewijzen", smaalde de advocaat van de Slaven burg-top, mr. M. Wladimi- roff toen hij weer eens één van zijn cliënten probeerde vrij te krijgen. De brede aanpak stuitte ook op bezwaren bij minister Ruding van financiën, die vreesde voor de positie van de bank bij een zich lang voortslepend onderzoek. Me de namens hem drong mi nister van justitie Korthals Altes aan op een 'afslanking' van het onderzoek. Hij laad de daarbij als voormalig huisadvocaat van Slaven burg de schijn op zich liever een punt te zien achter de af faire. Een misverstand, be- zwoor hij de gealarmeerde Tweede Kamer. Het onderzoeksteam lijkt daarna nogal de vrije hand te hebben gekregen. Hard nekkig wroette men zich naar de top van de pyrami- de. Op 27 september was het zo ver: op die dag werd de 67-jarige oud-topman mr. P Slavenburg aangehouden. De hele voormalige raad van bestuur heeft inmiddels en kele dagen in het gevang ge zeten. Zij behoren tot de twaalf tegen wie het gerech telijk vooronderzoek nog loopt. Van negen anderen, van het lagere echelon, maakte mr. Schoonaard be gin februari bekend dat zij na het afsluiten van het vooronderzoek vrijuit gaan. De Rotterdamse officier wil daarmee op geen enkele manier suggereren dat de overgebleven twaalf nu ver volging wacht. Maar wie weet dat er een paar minis ters over zijn rug meekijken, gaat waarschijnlijk toch niet lichtvaardig bankdirecteu ren arresteren. Van een onzer verslagge ENSCHEDE GRONINGEN de tweede wereldtaal na En per 1 augustus van dit jaar ei vak in het MAVO en wa: wordt het ook meteen ingev HAVO en WVO. Het is daarmee een keuze* den als Engels, Duits en Frat wordt dan tevens het project I de Stichting Leerplanor (SLO) in Enschede afgerond. Opt ecoi Van een onzer v BREDA - Volgens pro ris-generaal van het i sche Zaken, is het op misch tij echt en niet a Allerlei cijfers en maal bewijzen dat het beter gaj structureel. Rutten wees gisteren bij de opening van het nieuwe disc- trictskantoor van de Algeme ne Bank Nederland in Breda op de meevallers. De export groeide met 5%, terwijl 3% was verwacht. De binnenlandse bestedingen hebben de ramin gen in 1983 overtroffen. De particuliere consumptie daal de niet met de verwachte 3%, maar steeg enigszins. In gul dens beliep dit verschil zeven miljard. Eind 1983 was de werkloosheid 60.000 lager dan was geraamd. Voor 1984 is de verwachting dat het voorspel de gemiddelde niveau van 900.000 niet wordt gehaald. Ook de investeringen nemen toe. De vrije winsten (na af- Ondanks grote druk CDA: Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Premier Lub bers blijft fel tegen de invoe ring van een derde televisie net. Een akkoord hierover met het CDA, dat sterk vóór de in voering van zo'n extra televi sienet is, zit niet in de lucht. Dat liet de minister-president na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad weten. Ondanks het voortdurende afwijzen van het derde net door de premier blijft het CDA er hardnekkig aan vasthou den, maar het staat daarin al leen. WAARDELOOS! Dat was de gev trokken werd over het bezuinic D?rs !?en onlan9s een 'geheim Hian Bureau) uitlekte, waarin b bezuinigingen de werkloosheid cieringstekort onverminderd hoe van Aardenne (Economische Ze kenmeesters van het kabinet, daaruit geen enkele beleidsconc Professor Rutten, de kalende mische Zaken, vooraanstaand I meest invloedrijke ambtenaren i met zijn WD-minister. Gisteren, districtskantoor van de ABN-bar n de publicatie gjekomen CPB hotaraan' 20 verklaarde hij in e< betoog, geen zinnig mens concli tn daar beginnen dan de proi en waar vind je die? Blijkens u voorzitter van de Raad van Best openingsfeest een public i kannen we in Zuidwest-Ne inert de tot oordeel bevoegden ns, maar uitsluitend in Amsterd een waaryan hij voorzitter is en een griffel. P^ssor Rutten vroeg zijn gi r n ambtelijke topadviseurs. Dat ma„^ec,onomisch beleidscentra dnr^8Dan bl'iven we toch 7?,ïï vra9en ongetwijfeld, m zuidwest-Nederland. De 'kladblaadjes' en 'vingero Maar h V00r 0K' Want Rdtt< kn ar hoe komen ze dan in de en mSies dle niet we,en dat ze ten^f mensen die dit soort zake nn H e<Tn andere mogelijkheid: I ambtenaar?(6n ter6Cht) 9er°em knmHens kl°Pt er iets biet. En vo?r'van °nze kinderen en eer s, ben, die de grondslagen I Rutton r,alatieve) materiële rijkdc wol .n ,n Aardenne en zeker Lnht? verklarend toekomstpers 9evensS' ulteraard °P basis van

de Stem | 1984 | | pagina 2