Benauwde weken voor Molenschotpersoneel UDERS VAN AAN DRUGS VERSLAAFDE KINDEREN: Intelligentie moet tot \zijn recht kunnen komen URG n [A ZEELAND J -taTFRDAG 18 FEBRUAR11984 IïREDA - Hoeveel waarde ouders van aan jrugs verslaafde kinderen aan de gesprekken lechten, blijkt wel uit het feit, dat zij na de be- leleiding van het CAD elkaar regelmatig blij- ten ontmoeten. ék: v - [VERENIGING VAN HOOGBEGAAFDEN 'MENSA': FAMILIERUZIES ONDERGRAVEN BESTAAN VAN BEDRIJF MET WERELDNAAM VAN ZEELAND T48 PAGINA ZEELAND - FOTO WIM KOOYMAN lling die er vorige dag voor deze spec- sport was. linkt ongelooflijk, zaal was bomvol. Ik sen ut alle hoeken keuiosch- Vlaanderen baar waren ook da- I Power Centre had R gehouden met on- chtig bezoekers. Het •r tenslotte 230. „Dat even een probleem, hebben allemaal een kregen". t ze waar voor hun bben gekregen be- foto waarop overi- fdzakelijk Belgische idels te zien zijn. ïh Van lotgenoten tot bondgenoten' Door Co Tanis Ook als het kind in een afkickcentrum is opgeno men of zelfstandig op (al of niet gekraakte) kamers troont: „Zelfs al gaat het een tijdje goed, je weet nooit tranneer ze plotseling weer opdagen om een beroep op te doen. boot aan en komt ze hier niet meer binnen", zegt Jos met overtuigde stem en pijn in het hart. Zijn grote bitterheid geldt de handelaars, die geld verdienen aan de ellende van kinderen. Ije weet dat alles dan weer ]an voren af aan begint. In de ispreksgroep proberen we el- iar sterker te maken. Een Erslaafd kind zal je nooit met jst laten, of het nu thuis of ders woont. Je krijgt pas ist als je zelf je hoofd moet ■erleggen". „Zodra je dat beseft, weet je lat er ook nog een andere weg afstand nemen omdat je tlf recht op leven hebt. Blij- fen rondtobben betekent het Edermijnen van je eigen ge- Indheid, je huwelijk en je re- |ties. Het verslaafde kind relt dat uit en gaat op de in slagen weg verder. Pas als ontdekken dat ze zelf ver- jitwoordelijk gesteld worden .or eigen doen en laten, be- jaat de kans dat ze deskundi- shulp zoeken en zich op laten Imen". Dat is, kort samenge- Et, het trieste relaas van Lders uit een gespreksgroep I de regio Breda. Lilt' ouders „Iedere ouder zou een keer l'n gespreksavond moeten Ijwonen", denken Jos (60) en ¥nv (62). Ze kregen acht kin- Iren en namen 16 jaar gele pt ook nog de zorg op zich tr twee adoptiebaby's, van er één tot een ander ras hoorde. „Een schat van een leid", zeggen de ouders (want I voelen ze zich na alle extra ;die aan de verwaarloosde Adertjes is besteed). De jongste dochter is nu 18 iar Dubieuze vrienden, op- Jdaan in de trein, nachten En huis, stelen en roven, poli- zachte hand, harde aan- fek kinderbescherming, in enting, weglopen, thuisko- en, opbellen, fantaseren, pndstichting, de ouders te- i elkaar uitspelen, het valt Igek niet te bedenken of Jos 1 Leny weten ervan mee te pten: „Zij weet alles veel be- dan ieder ander. Nu is de Twee meisjes Toos en Gerard (45) hebben vier kinderen. Twee dochters van 13 en 14 jaar begonnen ne gen jaar geleden weg te lopen, de school te verzuimen en kwamen onder toezicht van de Kinderbescherming en Pro Juventute. Vriendjes, stuff roken, co caïne, stelen, kraakpand, de Bijlmerbajes, prostitutie, he roïne. Een litanie van ellende die de ouders hun nachtrust kostte en ook hun laatste cent. Toos zegt dat het begon met een aspirientje in de cola en eindigde met opgroeien voor galg en rad. Dank zij de oudergroep heeft ze afstand genomen. Voor haar ene doch ter heeft ze goede hoop. Een verhuizing ver weg, een vaste vriend en binnenkort een baby geven weer uitzicht op een toekomst. De andere dochter, nog steeds zwaar verslaafd, krijgt binnen enkele weken ook een baby. Toos speelt met de gedachte, het kindje (dat verslaafd ge boren zal worden) onder haar hoede te nemen. Een andere ouder waarschuwt: „Dan word je opnieuw moeder en zij gaat haar gang en brengt je over een paar jaar misschien nog een kind". Toos zucht. Ze heeft dat risico al ingezien en heeft maar één tegenargu ment: „Het is toch je kind dat je onder je hart gedragen hebt". Toos weet dat door afkicken de lichamelijke verslaving te genezen is. De geestelijke ver slaving vindt ze heel wat er ger: „Als ze 'clean' zijn en er komt een verslaafde in de OUDERS VAN drugver slaafde kinderen ontmoe ten in hun omgeving vaak weinig begrip. De proble men die het verslaafde kind met zich meebrengt, zijn voor de ouders en het ge zin vaak onmiskenbaar groot en voor buitenstaan ders veelal onbegrijpelijk. Hoewel daar zeker behoef te aan bestaat, worden de ze problemen nauwelijks uitgesproken. De ervaring heeft ge leerd, dat ouders, die in de zelfde situatie verkeren, el kaar kunnen helpen om de juiste houding te vinden. Daartoe worden wekelijkse gesprekskringen gevormd met medewerking van de landelijke stichting ouders drugverslaafde kinderen en o.a. psycholoog Frank Zuidhof van het Medisch Consultatiebureau voor Al cohol en Drugs aan de Ba ronielaan 63 in Breda. Daar wordt op dinsdag 21 februari van 19.30 tot 21.00 uur ook een kennis makingsavond gehouden voor ouders, die geen uit weg meer zien of met zor gen en twijfels over hun kinderen rondlopen. Tele fonische Informatie 01608- 12839 (ouder) en 076- 224988 (F. Zuidhof CAD). s- tf«ïn U fr. r- zijn vol hoop, maar bouwen toch in, dat het weer mis kan gaan". Ria (46) heeft drie zoons van wie de jongste al op school verslaafd raakte. Ria: „Ik be gon te twijfelen, omdat hij zo moeilijk werd. Heel zijn ka mer hing vol met Herman Brood. Op een kladbloc schreef hij alsmaar 'het leven van een junk'. Vorige week hebben Ria en haar man de knoop doorgehakt. Ze waren het 'kotsmoei' om steeds met politie, bestolen winkeliers, leugens en herrie geconfron teerd te worden. „Hij woont nu op kamers, waar weet ik niet en hij be kijkt het verder maar", zegt Ria. Ze vindt het in-triest dat hen geen andere weg over bleef dan het eigen kind op straat te zetten. Dat blijft voor ouders een pijnlijke beslissing, die ze alleen nemen, omdat anders het hele gezin kapot gaat. „Mensen die geen ver slaafde kinderen hebben, zijn nieuwsgierig. Als je je zorgen vertelt, word je met al je ellen de met de nek aangekeken", is de ervaring van Ria en de an dere ouders beamen dat. Ook Ria blijft in de gespreksgroep, omdat ze daar wél begrip en steun ontmoet. Sprong buurt, al is het op honderd me ter afstand, dan rillen ze als een juffershondje". Toos en Gerard zijn opgelucht dat hun dochters niet meer thuis wo nen, maar hun levensvreugde heeft een geduchte knauw ge kregen. Morgen stoppen Corrie (41), gescheiden, krijgt veel steun van haar nieuwe relatie. Haar zoon was 14 jaar, leerling van een tech nische school, toen de moei lijkheden begonnen. Inbraken om aan geld voor heroïne te komen, leidden tot opname in een inrichting. Weglopen, weer thuiskomen en alle ellen de opnieuw brachten Corrie op de rand van een zenuwcrisis: „Altijd ontkennen, altijd de belofte van: 'Morgen begin ik af te kicken'. Altijd: 'Ik kan stoppen zodra ik dat zelf wil'. Altijd een ander de schuld en in gedachten zag ik hem al er gens dood liggen". Toch heeft Corrie niet alle hoop verloren. Haar zóón is weer opgenomen. Er zijn ge sprekken met de psycholoog van de inrichting, waarbij ook haar ex-man en zijn vrouw betrokken worden. In de oudergroep leert ze 'nee' te zeggen. Wie twee en een half duizend gulden per week no dig heeft voor heroïne, is met goede bedoelingen niet te hel pen. Corrie blijft in de ouder groep, omdat ze erop voorbe reid is dat alle hulp toch tever geefs zal blijken. „Ik ben zo moe", zegt Corrie, „als "zé "me èindglijk^ens, iï^L rjjgf Melkkoe Wim (58) was weduwnaar, toen zijn zoon van 17 jaar op w w kamers wilde gaan wonen. „Mijn grootste stommiteit is geweest, dat ik hem zijn spaarbankboekje heb meege geven", vertelt hij. Alle centjes gingen op aan hasj en berooid kwam de zoon weer bij vader thuis. Heroïnegebruker? 'Wel nee, ik ga toch mijn eigen li chaam niet slopen!' Intussen ziekmeldingen op het werk, geld lenen van pa, tot vier uur in bed liggèn, rillend tegen de verwarrrjitïg zitten en volhou den dat erfniets aan de hand was. n,i" s IC 3CIWV- Tot Wim geen goeie raad meer Wist en bij het CAD hulp zocht/.i AIS zè -ter vervanging methadonï-Jkrijgen, gaat "het even goed. Zodra ze zelf'her der moeten is het varkentje gewassen en staat de politie weer aan de deur", verzucht Wim, die inzag dat hij als melkkoe-gebruikt werd. Dank zijsöe oudergroep en A it zijn nieuwe vriendin heeft hij gekozen voor zijn eigen leven. Dat heeft zijn zoon met de neus op de werkelijkheid ge drukt. Hij liet zich vrijwillig in een strenge verslavingskli niek opnemen en tot nu toe zij n de resultaten hoopgevend. „Klop het maar af", zegt Wim, maar zijn ogen spreken een andere taal. We wisten niks Riet en Jan (50) hebben vijf zoons. De middelste, na zijn opleiding aan het werk als automonteur, begon met zijn gezondheid te sukkelen. Hij belandde in de WAO, maar maakte van de dag de nacht. Riet, vervuld van zorg, bracht die nachtelijke uren wakend door. Een buurkind opende haar de ogen door te vragen of haar zoon echt verslaafd was. Jan werd buiten de proble men gehouden: „Wist ik veel", zegt Riet. „Mijn zoon viel aan tafel of voor de televisie in slaap, hij zat zijn peuken in de asbak rond te draaien en de enige verklaring die je kreeg was, dat hij zo moe was. Toen we het eindelijk uitgesproken hadden, was hij dankbaar dat hij niet verstoten werd. We zeiden wel: Er af komen, dat kun je niet zonder hulp' en dat is ook wel gebleken. Ik heb hem heel wat geld geleend en nooit teruggekregen. Beloften, ja, meer dan genoeg. Zo gingen we met elkaar de vernieling in. Hij heeft zich toch laten op nemen, woont nu bij kennis sen buiten Nederland. Hij moet ook niet meer thuis ko men wonen. Dat kost mijn ge zondheid. Als ik er alleen maar aan denk, breekt het zweet me uit". Ook Riet en Jan blijven in de oudergroep: „We „Afstand nemen van je eigen kind is niet eenvoudig. Voor het zover is, komen de meeste ouders in een crisissi tuatie terecht. Dan pas gaan ze inzien welk spoor van vernie lingen, verdriet en wanhoop het verslaafde kind heeft ge trokken. Dat alle inspannin gen voor niets zijn geweest en dat de heroiïne sterker is dan wat je als ouder kunt geven. Het besef dat het verslaafde kind nooit meer dat schattige meisje of die sportieve jongen van vroeger zal worden, komt hard aan". Voor Frank Zuidhof her kenbare zaken en hij waar schuwt: „Met een drugver slaafd kind sta je samen aan de rand van een afgrond. Als je dat kind vast blijft houden, val je daar samen in. Als je leert om wat afstand te ne men, kun je die sprong naar de overkant halen". De ouders die elkaar regel matig ontmoeten, hebben ge kozen om te overleven. Ook al kwamen ze gehavend uit de strijd. van zeer kleine wilde beschuldigin- Doit iets bewezen, al- ïaar goede voor met rburg". de presentator gooide roer om. Alle gretig- as verdwenen: „Wel, en hetze. Wat ver- telijk. Hoe komen n daar nu toch bij- tijd om dat nu alle- jit te zoeken. Maar dat >n dan? O ja, dat moet naar Drachten. Dat de burgemeester dus n Aardenburg kunnen n?" Bert: „Nee, dat Presentator: „Nou, be- Bert. Jij moet nog -mis, hè. Hoever is dat ardenburg? O, zo'n 300 eter. Nou, goeje reis 'laar". dat was dan 'Kracht dat zich duidelijk ver- I aan deze klus. Het eni- it een geïnteresseerde raar uit Berts verslag- >n opmaken was, dat er irdenburg wordt geru- Daarmee had-ie z'n op at blijkbaar vervuld. de twee uur zendtijd .och maar weer gevuld nuziek en wat onzin uit ovincie'. ^amswaarde - H. Cornells, zond. 10 u. .j euw-Namen - H. Jozef. za1, nd. 10.30 u. ssenisse - H. Willibrordus. zond. 10.30 u. oppeldijk - H. Gerulphes. zond. 10 u. uiskil - St. Antonius. zat >nd. 11 u. 11ai ïrhole - H. Gerardus MaJe111 u. zond. 8 en 10 u. xei - H. Gregorius de Gf0 u. zond. 11 u. J tiilippine - O. L. Vr. Hem®*] it. 17 u. zond. 9.30 u. J as van Gent - Maria Heme i it. 19 u. zond. 9 en 11 u. andstraat - H. Pastoor va >nd. 10 u. erneuzen - H. WillibrordJJ ïitskerk). zat. 19 u. zond. 0.30 u. Verrezen Christus: m. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11- ja loek - H. Kruiskerk, zond.1 j :uiddorpe - H. Maria Heme» j at. 17 u. zond. 9.45 u. Van onze correspondent Igeertruidenberg |.,Veel intelligente mensen (geraken gemakkelijk in een ■sociaal of geestelijk isoie- ment. Dit isolement ontstaat [doordat vaak al op de lagere (school aan hoogbegaafde (kinderen een afwijkend ge- Idrag wordt toegeschreven. Zij krijgen vaak het stempel i eigenwijs'. Wij vinden dat (net hoog tijd is geworden om de hoogbegaafde uit hun isolement te halen. Wij zien intelligentie als een gave, die volledig tot zijn recht moet kunnen komen. Vandaar dat Ohtacten met andere hoog- !egaafden onontbeerlijk Nn". Aan het woord is me- Touw M. Brewel uit Geer- denberg, lid van de Pu- pliciteits Commissie van de Mensa' in Nederland. Deze leden tellende vereni- jging tracht meer bekend- fieid te geven aan het feno meen 'hoogbegaafd zijn'. „De Mensa-vereniging uoet veel meer bekendheid *rÜgen. Als je over 'Mensa' paat, wordt gedacht dat je net over een eetgelegenheid foor studenten hebt. Als je wtlegt dat het gaat om een pereldwijde vereniging P°or hoogbegaafden, dan 1 er soms een wat onge makkelijke stilte", legt ze „Als we praten over hoog- /agaafd, bedoelen we daar- pee de mensen met een al ter .ene intelligentie die ho ge' is dan die van 98% van de Tevolking. De leden van Pensa hebben allemaal een v- (^te'ligentie-quotiënt) fan 132 of hoger", aldus me- Tfouw Brewel. [De vereniging heeft niet i611 bepaalde wereldbe schouwelijke, godsdienstige of politieke richting. Wat Mensa wil, is deze hoogbe gaafde mensen met elkaar in contact brengen. Brewel zegt dat een hoog IQ een ga ve is, waarmee men moet le ren leven in een maatschap pij die is afgestemd op de middelmaat. „Doordat de hoogbegaafde zich voortdu rend moet aanpassen aan een lager intelligentieni veau, brengt dat nogal wat frustraties met zich mee. Mensa vormt nu de uit laatklep waar de hoogbe gaafden hun stoom kunnen afblazen." Bij de vereniging zijn zo wel huisvrouwen, fabrieks arbeiders als doktoren aan gesloten. Er zijn in Neder land zo'n 280.000 potentiële Mensaleden (2% van de be volking). Om die mensen te bereiken onderneemt de vereniging momenteel een soort 'reclamecampagne'. „Veel mensen weten waarschijnlijk van zichzelf niet dat ze hoogbegaafd zijn. Ze zijn uiterlijk niet te her kennen, maar ze hebben meestal wel iets gemeen. Ze zijn snel van begrip, eigen wijs, perfectionistisch, ge voelig, staan open voor de mening van anderen, zijn speels en vaak begenadigd met een groot gevoel voor humor. Het is beslist niet zo, dat ze alles afweten van één bepaald onderwerp. Ze ken merken zich juist door een hele brede belangstelling". Anders Hoe word je hoogbegaafd? „Intelligentie wordt onder meer gevormd doordat elk individu vanaf zijn geboorte andere ervaringen opdoet. Het zijn vooral de hersenen die deze invloeden van bui tenaf ondergaan en er door worden geconditioneerd. Het is dus van belang wat er tot op het laatste moment met je is gebeurd." Volgens mevrouw Brewel worden hoogbegaafden van wege 'het anders-zijn' nogal eens versleten voor super- dom, vooral doordat hij of zij niet begrepen wordt. „Daardoor kan het gebeuren dat een heel intelligent kind naar een blo-school wordt gestuurd. In dit verband is het nuttig te wijzen op de Dr. Binetstichting aan de Mozartlaan 106 in Tilburg. Die stichting heeft speciale activiteiten voor de hoogbe gaafde jeugd, zoals het op richten en stimuleren van verrijkingsklassen en het oprichten en stimuleren van gesprekscentra voor ouders van hoogbegaafde kinde- Activiteiten Mensa legt contacten tus sen hoogbegaafden uit bin nen- en buitenland. De or ganisatie SIGHT (Special Interest Group Hospitality to Travellers) bemiddelt bij het vinden van logeeradres sen in het buitenland. Voorts organiseert Mensa lezingen, discussies, excursies, quiz avonden en puzzeltochten. De leden kunnen daarnaast zoveel activiteiten ontplooi en als zij willen in de SIG's (speciale interesse-groepen). De Nederlandse afdeling heeft het periodieke blad 'Mensa Berichten' naast het internationale 'Mensa Jour nal'. Potentiële belangstellen den kunnen tegen een kleine vergoeding een 'thuistest' aanvragen bij Mensa Neder land, Postbus 100, 3500 AC Utrecht. Via deze thuistest kan bekeken worden of men bij de officiële test kans maakt op een gunstige score. Deze officiële test moet in Utrecht worden afgelegd en staat onder toezicht van een psycholoog. Deze hanteert daarbij vanzelfsprekend het - FOTO DE STEM/J0HAN VAN GURP beroepsgeheim. Voor infor matie kan men terecht bij M. Brewel, Graaf Albrecht- straat 5, 4931 HJ Geertrui- denberg (graag een ant woordpostzegel bijsluiten). Verklaringen van een an dere psycholoog kunnen evenzeer toereikend zijn om tot de vereniging Mensa te worden toegelaten. BREDA - Het ruim 180 man tellende personeel van de weegwerktuigenfabriek Mo lenschot BV in Breda gaat een spannende tijd tegemoet. Het bedrijf zit in acute geld problemen. Er wordt naarstig onderhandeld met mogelijke partners, die Molenschot een forse financiële injectie kun nen geven voor een gezonde toekomst. Ondernemingsraad en vakbonden hebben volgen de week een gesprek met de gemeente Breda over mogelij ke steun in de vorm van een garantieverlening. Bepaald geen rooskleurige situatie voor een bedrijf dat in de voorbije decennia een we reldnaam heeft opgebouwd waar het gaat om weegwerk tuigen voor industriële toepas singen. Het bedrijf is voor een groot deel opgebouwd door de heer Jan Molenschot senior, vader van 12 zoons en een dochter. Het afgelopen week einde is naar buiten gekomen dat het bezit van het bedrijf binnen de familie zwaar be vochten wordt. In de afgelopen jaren zijn en worden maar liefst 21 gerech telijke procedures gevoerd in binnen- en buitenland tussen de verschillende familieleden. Frans Molenschot kondigde deze week een nieuwe strafklacht aan omdat er naar zijn mening allerlei zaken ver keerd gaan met aandelenbezit, wat deels aan Molenschot kin deren zou toekomen. Daarover lopen nog procedures. „Nee", zeggen broer Mathé en de kersverse commissaris Fons van der Stee: „Er is niets fout. De familie kan niet meer aan Molenschot b.v. in Breda ko men". Die laatste b.v. is het belangrijkste want daar wer ken 180 mensen en daar wor den de produkten gemaakt. Produkten die er mogen zijn. In de fabriekshal staan twee enorme computerge stuurde weeginstallaties klaar om verscheept te worden naar Rood China. Gisteren meldde een woordvoerder van het be drijf dat de orderportefeuille aantrekt. In Parijs is gisteren een handtekening gezet onder een order voor de bouw van een weeginstallatie in een nieuwe haven aan de monding van het Suezkanaal in Egypte. Met deze order is een bedrag gemoeid van ongeveer 2,5 mil joen gulden. Toekomst Volgens Frans Molenschot, die namens een groot aantal kinderen spreekt, is er wel de gelijk een toekomst weggelegd voor het bedrijf onder de vleu gels van de familie. Naar zijn zeggen moet er geld genoeg zijn of aan te trekken zijn om de fabriek in Breda als fami liebedrijf voort te zetten. Hij zegt alle vertrouwen te hebben in procedures die het bedrijf gedeeltelijk terug moeten brengen onder de zeggenschap van de familie. Plannen om een bedrijf aan te trekken dat een meerderheidsbelang in Molenschot wil verwerven noemt hij het versjacheren van een familiebedrijf. Visie Voorlopig lijkt die visie niet aan te slaan bij het grote aan tal mensen dat zich nu bezig houdt met het voortbestaan van het bedrijf. Allereerst is daar broer Mathé, de huidige algemeen directeur. Die stelt dat zijn broer Frans, mede door zijn minnelijke optreden met behulp van zijn broers, nergens anders mee bezig is dan het kapot maken van het bedrijf. „Gelukkig", zegt hij: „Zijn er juridisch maatregelen getroffen om dat nooit te laten gebeuren. Onze familieproble men kunnen geen directe in vloed hebben op de b.v. in Bre da. De vuilspuiterij die nu in de pers is gekomen heeft na tuurlijk wel invloed op de on derhandelingen die nu met be drijven worden gevoerd over deelname in ons bedrijf", al dus broer Mathé. Belang Hij voegt eraan toe dat hij geen ander belang heeft dan het veilig stellen van de toe komst van Molenschot in Bre da en daarmee de 180 arbeids plaatsen. Dat klinkt natuur lijk aardig, ware het niet dat Jan Molenschot senior, degene onder wiens leiding Molen schot groot werd, Mathé daar voor niet de juiste persoon vindt. Hij noemt zijn zoon heerszuchtig, hebzuchtig en hoogmoedig en hij verklaarde blij te zijn dat er een gedele geerd commissaris met direc tie bevoegdheid is aangesteld. Geplaagd Vervolgens komt commissa ris Fons van der Stee om de hoek kijken. Hij is na zijn vrij recente intrede in de raad van commissarissen geconfron teerd met een noodlijdend be drijf dat bovendien in de zij lijn voortdurend werd en wordt geplaagd door onderlin ge ruzies in de familie Molen schot. Hij heeft samen met de directie, vakbonden en onder nemingsraad een plan opge steld om uit de problemen te komen. Als commissaris stelt hij terecht, dat hij geen bood schap wenst te hebben aan de familieruzies.

de Stem | 1984 | | pagina 23