ZEELAND Een stilleven uit traditie Mister en Miss Breskens zijn buitenlanders DE KRO VERTELDE OVER AARDENBURG 4Intelligent zijn recht Arbiter op zoek naar 'wijk Axel' UDERS VJ Bergeenden- boodschap VAN, LAND P.C. Kerkdiensten r.k. kerkdiensten VERENIGING VAN ZATERDAG 18 FEBRUAR11984 T6 PAGINA ZEELANnl SATERDAG 18 FEBRUAR11 Een fraai stilleven. EEN BESCHEIDEN CLUB JE. De Terneuzense biljart vereniging 'Niet Gekrijt, Toch Gewonnen' bestaat amper vier jaar. Het bestuur stelt al een ledenstop in als de secretaris twintig biljart liefhebbers heeft ingeschre ven. Bovendien hebben ze het de eerste twee jaar hele maal zonder biljart moeten doen en daarna met een af gedankt exemplaar van een gul lid. Het lijkt armoe, maar in het gezellige clublokaal De Vriendschap ('Chez Maan dag') lijden de leden daar niet onder. Op de recente feestelijke jaarvergadering werd dat nog maar eens aangetoond. En ook trou wens dat de jonge club al rijk is aan tradities. Na afloop van het officiële gedeelte, speelden ze het "jeu de lundi', een oud biljartspel met zes ballen. De man van het tweedehands biljart, Willem de Zeeuw, won over tuigend de door door uitba ter Maandag beschikbaar gestelde 'drankenmand'. Kennelijk werd die met een aangesproken, want het schoot een lang nagebleven, overmoedig geworden groepje biljarters plotseling te binnen dat meer Terneu zense tradities het handha ven waard zijn. Zoals de fietssloop. Het oude heren rijwiel van een van de jong ste leden (dat op tijd thuis moest zijn) was het doelwit. Het team Jaap de Zeeuw/ Fred Cramer/ - FOTO HENK HOMMERS Willem de Bruijn won een knutselset met een flitsende sloopactie. Met bloemen in de buizen, een wiel op de schouw en een origineel Brooks-zadel, opgehangen aan een zwijnekop, resul teerde dit alles in een fraai stilleven. Dankzij de goede zorgen van Corrie Maandag verwelkten de bloemen niet meteen. En aangezien het gedu peerde lid zich even niet liet zien, kon menig bezoeker van het clublokaal het tafe reel aanschouwen. De man vatte het overigens sportief op, temeer omdat het sloop- team de fiets enkele dagen later weer keurig in elkaar zette en er zelfs nog enkele reflectoren bij deed. „M'n fietsenmaker had trouwens al eens gezegd dat ik 'm eens helemaal uit el kaar moest halen. Zo'n oude fiets moet je goed kennen" aldus de eigenaar van het vehikel, die in arren moede maar de fiets van zijn vrouw leende. „Die heeft dan wel geen Brooks-zadel, maar het reed toch niet slecht". „BIJ DE KNVB moet je begrip kunnen opbren gen voor het onbegrijpe lijke", is een uitspraak van de momenteel bij Club Brugge trainende George Kessler. Dat moe ten de KNVB-bestuur ders ook gedacht hebben toen ze afstapten van het systeem waarin de arbi ters de kilometers van en naar wedstrijden konden declareren. Immers, wie bepaalt tenslotte hoeveel kilometers er echt gere den zijn. Begrijpelijk wordt het als je er achter komt hoe sommige scheidsrechters hun rou te uitzetten naar de voet balvelden. Een pracht voorbeeld gaf de uit Hoogerheide afkomstige referee Sche pers. Hij moest afgelopen zondag in Axel fluiten en stevende plichtsgetrouw richting boot. Kruiningen in dit geval, al kan je van een in 'trance' verkeren de scheidsrechter best iets anders verwachten. Dat toonde hij na het verlaten van de pont. Het eerst deel richting Axel verliep goed: de man werd gewoon mee gesleurd in de stroom auto's van de boot. Pas bij Terhole begon de 'we reldreiziger' uit Hooger heide ietwat het spoor bijster te raken. Eenmaal in Zaamslag aangekomen en daar geconfronteerd met een grote hoeveel heid borden zag hij de bomen door het bos niet meer. Laat staan het Axelse bos waar hij moest zijn. Pech had hij toen hij in Terneuzen 'de wijk Axel' niet kon vinden. Eenmaal overtuigd dat Axel een stuk de andere richting op lag, werd het stuur in de juiste positie gezet. Al thans dat dacht Schepers, die echter plotseling weer op het kruispunt Terhole werd opgehouden. Daar realiseerde hij zich dat er nog een kant door hem onbenut was gelaten en die pakte hij. In de contreien van Hulst slaagde hij erin om zijn einddoel op de ANWB-borden te ont dekken om zodoende toch nog op tijd in het Axelse bos aanwezig te zijn. In het duel dat volgde onder zijn regie bleek zonne klaar dat hij geen gevoel voor richting had. Ook daarin -er waren geluk kig maar twee mogelijk heden - ging hij regelma tig tegenstrooms. Zijn reisroute kennen de nam niemand hem dat nog kwalijk. R.V. EEN ZWALUW maakt nog geen lente, maar een stuk of twin tig bergeenden is een andere zaak. Tenminste, als we 'kenners' in het land van Hulst mogen geloven. Vorig week einde zijn die jaarlijks terugkerende bergeen den weer neergestreken in de Clingepolder. Scharrelend naar voed sel op de akkers en zich vermakend in de plas sen die daarop staan, zijn ze zich niet bewust van de goede boodschap die ze meebrengen. Het gerucht wil namelijk dat de komst van de bergeenden erop duidt dat het voorjaar nabij is. - FOTO ARCHIEF DE STEM ■-tfflÊÉËHf""" -w Het ereschavot met de fraaiste spierbundels in het Casino in Breskens. LUDO DE Cock uit het Bel gische Eeklo is vorige week in het Casino te Breskens uitgeroepen tot Mister Bres kens, zijn plaatsgenote Vivia Ghyoot tot Miss Breskens. Het gelukkige paar behaalde die titels bij de clubkam pioenschappen van de Bres kens Powerliftclub 'Power Centre'. Voor de Bressiaanders wa ren geen ereprijzen wegge legd. „Dat komt", zegt Leen Jonkman van Power Centre, „omdat we nog maar een jaar in deze tak van sport be zig zijn". Waarop hij er zelf verzekerd aan toe voegt: „Dat verandert volgend jaar wel". Reden daartoe had hij wel irnnt de Bressiaanders maakten tijdens het eerste officiële kampioenschap geen slechte indruk. Bij de zwaargewichten bijvoorbeeld werden Leen zelf en Eddy de Looze vierde. Eenzelfde resultaat behaalde Jacky de Paepe bij de junio ren. Bij de dames (zes deel neemsters) was er echter nie mand uit het vissersdorp vertegenwoordigd. Maar ook daar komt volgens Leen ver andering in. Zeker gelet de - FOTO WIM KOOYMM belangstelling die er vorife week vrijdag voor deze spec taculaire sport was. „Het klinkt ongelooflijk, maar de zaal was bomvol. Ik heb mensen ut alle hoeken van Zeeuwsch-Vlaandem gezien". Daar waren ook mes bij. Power Centre hai rekening gehouden met on- geveer tachtig bezoekers. Hel werden er tenslotte 230. „Del ivas nog even een probleem. Maar ze hebben allemaal een plekje gekregen". En dat ze waar voor hm geld hebben gekregen be- wijst de foto waarop overi gens hoofdzakelijk Belgische spierbundels te zien zijn. 'Maar dat kan toch niet in Nederland?' Het KRO-radioprogramma 'Krachtvoer', dat elke woensdagavond wordt uit gezonden op Hilversum III, zai u waarschijnlijk niet be kend zijn. Het gaat de lucht In op een tijdstip dat vrijwel heel Nederland tv kijkt of op het punt staat daarmee een begin te maken. De formule van het pro gramma is simpel: een me dewerker wordt vanuit Hil versum het land ingestuurd om een opdracht uit te voe ren en daar via de radio zo om de 20 minuten verslag van uit te brengen. De reste rende tijd wordt opgevuld met muziek. Afgelopen woensdag diende de KRO-man, een ze kere Bert (de achternaam ging verloren in bijgelui den), uit te zoeken wat er zich in Aardenburg nu pre cies heeft afgespeeld rond het beroemde carillon van Pieter de Boer. Niet gewa pend met enige voorkennis ging Bert aan de slag en toog naar Aardenburg om het aan De Boer te vragen. In het stadje aangekomen kwam hij al ras tot de ont dekking dat de bejaarde schenker van het klokken spel geen Zeeuws-Vlaming is, maar honderden kilome ters noordelijker in Fries land woont. Een telefoontje vanuit een Aardenburgse cel naar Drachten was voor Bert vol doende om het verhaal in geuren en kleuren te verne men. „Afspraken niet nage komen, bedrog door burge meester Lockefeer, veel steun van wethouder Jan de Ridder, die dit moest beko pen met ontslag als gemeen telijk bestuurder". De presentator van 'Krachtvoer' veerde op bij het aanhoren van dit alles, maar begon welhaast te kwijlen toen Bert een half uurtje later verslag deed van zijn onderhoud met De Ridder: „Lockefeer regeert als ouderwetse potentaat, geen democratie in Aarden burg, drinkgelagen, hand tastelijkheden bij een uit baatster van een restau rant". Jonge, jonge, daar keken ze bij de KRO van op. „Be staat zoiets dan nog in Ne derland?", riep de presenta tor gretig uit. „Dat is toch te gek om waar te zijn. Waar om hebben de kranten daar niet over geschreven?". Waarmee hij dus blijk gaf niet zo bijster geïnformeerd te zijn, want de affaires rond de Aardenburgse burge meester hebben zelfs het Hilversumse dagblad 'De Gooi- en Eemlander' ge haald. Waterleiding Maar Berts missie was nog niet afgerond. Opge wekt toog hij naar de ambtswoning van de Locke feer, alwaar hij de burger vader echter niet thuis trof. „Die zit te vergaderen bij de Waterleiding", meldde Bert zijn luisteraars. „Want bur gemeesters doen dat vaak, ook 's avonds". Wel trof hij mevrouw Lockefeer aan, die zeer bedroefd was. „Ook door onze uitzending", zei Bert, plotseling timide ge worden nu hij werd gecon fronteerd met mensen die verklaarden 'slachtoffer' te zijn. „Want het is allemaal niet waar wat er is gezegd". En daar volgde het verslag: „Hetze van zeer kleine groep, wilde beschuldigin gen, nooit iets bewezen, al leen maar goede voor mei Aardenburg". Ook de presentator nu het roer om. Alle gretig heid was verdwenen: „Wel. wel, een hetze. Wat ver schrikkelijk. Hoe kornet mensen daar nu toch bij Geen tijd om dat nu alle maal uit te zoeken. Maards: carillon dan? O ja, dat moei terug naar Drachten. Dï heeft de burgemeester dus niet in Aardenburg kunne: houden?" Bert: „Nee, niet". Presentator: „Nou,be dankt Bert. Jij moet naar huis, hè. Hoever is van Aardenburg? O, zo'n 3d kilometer. Nou, goeje reis dan maar". En dat was dan 'Kracht voer', dat zich duidelijk ver tilde aan deze klus. Het eni ge dat een geïnteresseerd' luisteraar uit Berts verslag jes kon opmaken was, dat t; in Aardenburg wordt geru zied. Daarmee had-ie z'n op dracht blijkbaar vervuld Maar de twee uur zendtijd was toch maar weer gevuld Met muziek en wat onzin tu 'de provincie'. 3REDA - Hoeveel waarde [rugs verslaafde kinderen ae [echten, blijkt wel uit het feit eleiding van het CAD elkaai en ontmoeten. Ook als het kind in een afkick ïen of zelfstandig op (al of niet /oont: „Zelfs al gaat het een tijd, /anneer ze plotseling weer opdag< te doen. boot aa meer overtui hart. geldt verdier kindert Twee zaterdag 18 februari ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. leesdienst. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. J. Termate. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. J. Termate. zondag 19 februari HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg: 10 uur dienst te Sint Kruis Axel: 10 uur ds. H. van de Berg Biervliet: 11 uur ds. W.A.G. Meeuwse Breskens: 9.30 uur ds. M. van Ma nen Cadzand: 11 uur dienst te Retran- chement Groede: 9.30 uur ds. A. Allan Hoek: 10 uur ds. W.J. van Meeuwen Hontenisse: 9.30 uur ds. R.M. Har- tog Hoofdplaat: zie Breskens Hulst: 10 uur de heer B. van der Wel Nieuwvliet: 9.30 uur de heer A.P. Driesprong Oostburg: 10 uur ds. P. Feenstra (HA) Philippine: 9.30 uur dienst te Sas van Gent Retranchement: 11 uur ds. J. van Bork Sas van Gent: 9.30 uur ds. mevrouw I. spiering-Lodewijk Schoondijke: 10 uur: ds. P.A.L. Brinkman St. Anna Ter Muiden: 9.30 uur dienst te Sluis St. Kruis: 9.30 uur ds. C. Balk Sluiskil: 11 uur ds. mevrouw I. Spiering-Lodewij k Terneuzen: (Grote kerk) ds. E.J. Rietveld (Goede herderkerk) 10 en 18 uur de heer H. Schoenmaker (Opstandingskerk) 9 uur ds. E.J. Rietveld Waterlandkerkje: 11 uur ds. M. Hooymeijer IJzendijke: 9.30 uur ds. W.A.G. Meeuwse Zaamslag: 10 uur ds. L.C. Vogelaar Zuidzande: 9.30 uur ds. M. Hooy meijer GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 en 17 u. ds. Blokland. Hoek: 10 en 15 u. ds. A. Poleij, V rouwenpolder. Terneuzen (Noordstraatkerk) 9 u. dhr. D. de Best. (Opstandingskerk): 10.30 en 17 u. dhr. D. de Best. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. M. Voets. Aardenburg: 9.30 u. ds. A.v.d. Stoel. Breskens :9.30 u. drs. T. Niessen. 17 u. drs. D. Coppoolse. Oostburg: 10.45 u. ds. A.v.d. Stoel. Schoondijke: 10 en 15 u. kand. H. Lanting. CHRISTELIJKE GEREFOR MEERDE KERK Zaamslag: 10 en 15 u. ds. L.v.cL Meij. GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. ds. J. Verkade. Hoek: 10 en 15 u. ds. H.v.d. Berg. Terneuzen: 9 en 15 a ds. C. Mewe. Zaamslag: 9.30 en 15 u. kand. T. Groenveld. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. dhr. M.v.d. Smissen, Groesbeek. LEGER DES HFÏI.S Terneuzen: 10 u. Heiligingssamen komst. 18.30 u. Bidstond voor ieder een. 19 u. verlossingssamenkomst. NOORD - ZUID - BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdalena: zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Kerk centrum De Hoogte, Populierenstr. zond. 11.30 u. Zierikzee - H. Willebrord, Mo- lenstr. 62, zat. 9 u. zond. 11 u. Hanswecrt - O. L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis, zat. 17 u. zond. llu. Maria-oord, zat. 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat. 19 u. zond. 10.30 u. Rilland-Bath.- H. Jozef, ofwel zat. om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om de 14 dagen). Yerseke - H. Anna: ofwel zat. 19 u. ofwel zond. 9.30 u. (Om de 14 dagen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemel vaart, zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. WEST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 8 en 10 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. zond., 10 u. Breskens - H. Barbara, zat. 17 u. zond. 10 u. Tot 7 aug. elke woe. om 19 u. Eede - H. Maria Hemelvaart zat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. zond. 9 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. zond. 9 u. Oostburg - H. Eligius. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 9.45 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 10.30. Huize Em- maus. zond. 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Paulus, Lombardstr. zat. 19 u. zond. 10 u. Kerkcentrum De Hoeksteen, Ro zenburglaan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerk centrum Open Hof, A. Gogelweg: zond. 11.15 en 19 u. Lieve Vrouwe- kerk, Singel: zat. 19 en zond. 10 u. Souburg - Martinuskerk. zond. 10.30 u. Domburg- Willibrorduskerk- le en 3e zond. van de maand8.45 u. OOST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Clinge - H. Hendrikus. zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelope- ning. zat. 19 u. zond. 9 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. zond. 10 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau lus. zat. 19 u. en zond. 9 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 17 u. en zond. 10.30 u. Heikant - H. Theresia. zat. 19 u. zond. 10 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 9 en 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordu»] teitskerk). zat. 19 u. zond 10.30 u. Verrezen Christus: t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 en 1' Hoek - H. Kruiskerk, zond.'); Zuiddorpe - H. Maria Hei zat. 17 u. zond. 9.45 u. Je weet dat alles dan weer an voren af aan begint. In de aspreksgroep proberen we el- aar sterker te maken. Een ïrslaafd kind zal je nooit met ist laten, of het nu thuis of ders woont. Je krijgt pas ist als je zelf je hoofd moet lerleggen". „Zodra je dat beseft, weetje at er ook nog een andere weg afstand nemen omdat je lf recht op leven hebt. Blij- ■n rondtobben betekent het idermijnen van je eigen ge- indheid, je huwelijk en je re- ties. Het verslaafde kind eelt dat uit en gaat op de in slagen weg verder. Pas als ontdekken dat ze zelf ver- itwoordelijk gesteld worden jor eigen doen en laten, be aat de kans dat ze deskundi- hulp zoeken en zich op laten >men". Dat is, kort samenge- it, het trieste relaas van iders uit een gespreksgroep de regio Breda. .11e ouders „Iedere ouder zou een keer 'n gespreksavond moeten jwonen", denken Jos (60) en my (62). Ze kregen acht kin- iren en namen 16 jaar gele- in ook nog de zorg op zich er twee adoptiebaby's, van ie er één tot een ander ras hoorde. „Een schat van een Bid", zeggen de ouders (want voelen ze zich na alle extra rg die aan de verwaarloosde Kiertjes is besteed). De jongste dochter is nu 18 ar. Dubieuze vrienden, op- daan in de trein, nachten h huis, stelen en roven, poli- zachte hand, harde aan- k, kinderbescherming, in- hting, weglopen, thuisko- 'n, opbellen, fantaseren, indstichting, de ouders te il elkaar uitspelen, het valt gek niet te bedenken of Jos Leny weten ervan mee te [aten„Zij weet alles veel be- dan ieder ander. Nu is de Toos vier kil van 13 gen jaa de sch kwame Kinder! Juventi Vrier caïne, Bijlmei roïne. die de kostte Toos z< een as) eindige galg oudergi genome ter hee verhuis vriend geven toekom nog st< krijgt ook een Toos het kin boren z hoede ouder word je gaat hi over ee nog eer heeft d; heeft ment: je ond hebf". Toos de lichi genezer slaving ger: „A komt Van onze correspondent geertruidenberg „Veel intelligente mensen geraken gemakkelijk in een sociaal of geestelijk isole ment. Dit isolement ontstaat doordat vaak al op de lagere school aan hoogbegaafde kinderen een afwijkend ge drag wordt toegeschreven. !J «rijgen vaak het stempel eigenwijs'. Wij vinden dat bet hoog tijd is geworden om de hoogbegaafde uit hun Isolement te halen. Wij zien intelligentie als een gave, die volledig tot zijn recht moet Kunnen komen. Vandaar dat ïontacten met andere hoog begaafden onontbeerlijk si jn Aan het woord is me vrouw M. Brewel uit Geer- ruidenberg, lid van de Pu- Tiiciteits Commissie van de Mensa' in Nederland. Deze 0 leden tellende vereni- .mg tracht meer bekend heid te geven aan het feno meen 'hoogbegaafd zijn'. „De Mensa-vereniging Moet veel meer bekendheid gen- Als je over 'Mensa' hraat, wordt gedacht dat je -nL°VfrJeen eetgelegenheid ■it? s' u,denten hebt. Als je f' dat het gaat om een 'oor w.dt vereniging /oor hoogbegaafden, dan .er, soms een wat onge makkelijke stilte", legt ze "Als we praten over hoog- bedoelen we daar- de Mensen met een al- u Lamsw aarde - H. Cornell u. zond. 10 u. Nieuw-Namen - H. Jozef. zond. 10.30 u. Ossenisse - H. Willibrordus1 u. zond. 10.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes1 u. zond. 10 u. Sluiskil - St. An toni us. zond. 11 u. Terhole - H. Gerardus M# 19 u. zond. 8 en 10 u. Axel - H. Gregorius de Gft 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hentf zat. 17 u. zond. 9.30 u. 'empnp "TT" Vr" aA~ Sas van Gent - Maria Hem< i J ?elllgentle dle ho- zat. 19 u. zond. 9 en 11 u. liHCVnilrin- van schouj of poU Mensa gaafdJ in con zegt dj ve is, ren leJ pij dil middef hoogb rend een veau, frustrl MensT laatkll gaafdl afblazf Bij wel h| arbeid gesloti land MensJ volkir bereik veren soort „Ve waars' niet dd Ze zijf kennel meest J zijn sr] wijs, voelig| menin speels J met humoj dat zei bepaal merkë hele bd is dan die van 98% van de Andl Zandstraat - H. Pastoor ^volking. De leden hebberi allemaal een (intelligentie-quotiënt) t. h°ger". aldus me- Brewel. - vereniging heeft niet n bepaalde wereldbe- Ho „IntelJ meer indivkl ander| Het Van Door Co Tanis Eindredactie: Jan Jansen en Frank Deij

de Stem | 1984 | | pagina 22