Grensarbeiders moeten meer actie voeren Wip Wap Temeuzen in knel tussen twee ministeries St. Bavo-scholieren tonen hun kunsten CJes vmTkimfmiv 9 Maanden geëist tege oplichter garagehoude ZATERDAG 18 FEBRUAR11984 AANNEMINGSSOM GAAT BEGROTING TE BOVEN VAN ZEELAND politierapport Plaatselijk nieuws Westdorpe Onderhands CD A-KAMERLID H. EVERSDIJK: PROEF ARBEIDSPROJECTEN LOOPT AF 'boertje' tegenpool ^2S333Xbowlingg6 Ru: -•euk contract Sluis twijfelt T16 PAGINA ZEELANpj tPRDAG 18 FEBRUAR over gunnen kapilaalswerl AARDENBURG - Op de Eedeweg is een pesonenauto, bestuurd door C.J.A. uit Mal- degem, toen hij een achterui trijdenden vrachtwagen pas seerde er tegenop gereden. De vrachtauto werd bestuurd door G.W.T uit Helden. Er was slechts matriële schade. Prijskaarting - De plaatselijke NKV-afdeling houdt zondag middag 18 februari een prijs kaarting in De Polderbar bij mevrouw E. de Rijcke. Hoewel de wedstrijd wordt belegd voor NKV-leden mogen ook andere kaartliefhebbers mee doen. Voor deze kaarting, die om drie uur begint, zijn le vensmiddelenpakketten als prijzen beschikbaar. Men speelt bieden. Topbiljarten - De topbiljart- club 't Oude Raedhuys speelt vandaag, zaterdag, een vriendschappelijke wedstrijd tegen Steense Toep te Sint Jansteen. Op 17 maart gaan de Westdorpse topbiljarters op bezoek bij KOT te Hulst; 24 maart speelt men in Westdor pe tegen Heikant en voor 31 maart staat een uitwedstrijd tegen Philippine op het pro gramma. SLUIS - Het gemeentebestuur van Sluis koes tert grote twijfels of de reconstructie van een drietal straten - een kapitaalswerk waarvoor aan de raad een krediet is gevraagd van 625.000 gulden - wel moet worden gegund aan het plaatselijke aannemingsbedrijf LAB. Wel kwam deze onderneming tijdens de onderhand se aanbesteding van het werk als laagste inschrijver uit de bus, maar de aannemingssom ligt, zelfs na een aantal bijstellingen, zoveel hoger dan de opgestelde begroting, dat het college van B en W zich afvraagt of gunning wel verantwoord is. iin iiAlliM Een kleine meerderheid binnen het gemeentebestuur wil het prijsverschil toch maar accepteren en de raad voor stellen het karwei aan LAB te gunnen. Gevreesd wordt dat anders het werk door de geor ganiseerde aannemingswereld wel eens 'besmet' zou kunnen worden verklaard. Het bestek herschrijven en een openbare aanbesteding houden zou weer zoveel extra ingenieurskosten met zich meebrengen, dat een eventueel prijsvoordeel daar mee teniet wordt gedaan. Een minderheid in B en W stelt zich echter op het stand punt dat er - gezien het ver loop van de aanbesteding en de daaropvolgende besprekin gen - van gunning aan LAB geen sprake kan zijn. Temeer omdat er nogal zou zijn gegoo cheld met de prijs voor het verleggen van kabels en lei dingen in de betrokken stra ten. „De prijsaanbieding liep van aanvankelijk 35.000 gul den via 45.000 gulden naar 80.000 gulden, zonder dat hier (door LAB, red.) een verkla ring voor werd geeeven". al dus het college in het raads voorstel. 9 Van een onzer verslaggevers PUTTE - „In Den Haag is aan het probleem van de grensarbeiders nog vrijwel niets gedaan. Pas sinds kort is men met de moeilijkheden van deze groep be zig.* Mogelijk is er weinig gedaan omdat de grensar beiders werken en geen tijd hebben om in actie te ko men. We hebben de grensarbeiders in Den Haag niet gehoord. Z^zij er niet met bussen naar toe gekomen". Op deze manier suggereerde gisteravond het CDA-Twee- de-Kamerlid drs. H. Eversdijk dat de grensarbeiders meer in actie moeten komen. Hij deed dat tijdens een symposium over de problemen van grens arbeiders, dat op initiatief van het CDA in Putte werd gehou den. Eversdijk liet duidelijk uit komen dat het voeren van ac tie in Nederland helpt om aan dacht te krijgen voor de pro blemen van een bepaalde groep. „Als er rotganzen in nood zijn dan staat door de Natuurbescherming half Ne derland op zijn achterste be nen. Soms is voor zulke zaken meer aandacht dan voor men sen", voegde Eversdijk eraan toe. Tweede-Kamerlid A. Paulis deed er nog een schepje bo venop met de opmerking: „Als grensarbeiders een erkende minderheidsgroep zouden zijn dan kregen ze meer aan dacht". Overigens komt binnenkort, namelijk op 27 februari in Den Haag, wel de problematiek van de grensarbeider uitvoe rig aan de orde als de vaste Kamercommissie voor Sociale Zaken en werkgelegenheid onder voorzitterschap van Eversdijk de nota van staats secretaris De Graaf over deze materie behandeld. Voor die vergadering kre gen de twee Kamerleden gis teravond al aardig wat in drukken mee over de benarde situatie waarin de grensarbei der is komen te verkeren. Door alle koerswisselingen van de Belgische frank ten opzichte van de Nederlandse gulden is in-een paar jaar tijd het loon van de grensarbeider met 22,2 procent verminderd. „En wat staat ons nog te wachten? Mo gelijk straks weer 6 procent en waar is het einde?", zo werd gisteravond opgemerkt. Mevrouw R. May-Weggen, lid van het Europese Parle ment, vond dat mogelijk de EQ, 'de Europese munt', die al in het bankverkeer wordt ge bruikt en tevens als een be taalmiddel dient voor de Europese parlementariërs, ook voor de grensarbeiders ge bruikt kan worden. Een ge dachte die later door FNV-be- stuurder Van Nijnatten niet werd toegejuicht omdat de EQ-koers voor de grensarbei der niet altijd voordelig uit valt. „Er zijn betere oplossin gen, zoals een speciale belas tingaftrek voor de grensarbei der", zo vond hij. Tal van problemen kwamen gisteravond op het bord van met name de Kamerleden te recht. Problemen over de te lage Belgische uitkeringen, het opeten van het eigen huis als men zo'n uitkering krijgt, het feit dat bedrijven in België bij ziekte van de Nederlandse werknemers ten onrechte me dische attesten willen hebben en de problemen die Belgen, die in Nederland wonen maar in eigen land werken, hebben in verband met de koersver schillen. Daardoor gaan ook steeds meer Belgen naar eigen land terug. De burgemeester van Putte is van plan om dit verschijnsel nader te laten onderzoeken. De Nederlandse politici be loofden gisteravond een hoop van de aangesneden proble men op 27 februari in Den Haag aan de orde te stellen. Op 25 november vorig jaar werd de grootscheepse recon structie van de Ridderstraat en de Lange- en Korte Wol straat te Sluis onderhands aanbesteed onder 12 speciaal uitgenodigde aannemers uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Het werk was door het ingenieurs bureau Hasko begroot op ruim 3,7 ton, exclusief het verleggen van kabels, leidingen en ook exclusief BTW. LAB kwam als laagste inschrijver uit de bus voor 4,7 ton, dus precies 100.000 gulden (27 procent) boven de begroting. Dit zeer grote prijsverschil was uiteraard voor de ge meente Sluis niet acceptabel, waarna diverse gesprekken met LAB plaatsvonden. Goed kopere alternatieve plannen, die door het bedrijf op tafel werden gelegd, bleken niet te voldoen en LAB kreeg het ad vies de aannemingssom te verlagen. Vooral, nadat het de ge meente duidelijk was gewor den dat in het bedrag een re- kenvergoeding van 36 mille was opgenomen, bedoeld om te verdelen onder alle aanne mers die voor de aanbesteding waren uitgenodigd. Een gang van zaken die overigens in de aannemingswereld zeer ge bruikelijk is. Tenslotte kwam LAB met een herziene inschrijving van 426.000 gulden op de proppen, toch altijd nog 15 procent bo ven de begroting van 3,7 ton. De Sluise gemeenteraad zal volgende week donderdag de knoop moeten doorhakken en beslissen of het werk al dan niet aan LAB wordt gegund. De raad komt vanaf 19.30 uur bijeen in het stadhuis. De Wip Wap in Temeuzen aflopen Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Zoveel kin deren hebben het er zo naar hun zin dat een wachtlijst dreigt. Beter bewijs dat het kin derdagverblijf Wip Wap aan de Terneuzense Kerkhof laan bestaansrecht heeft, valt nauwelijks te leveren. En toch is het in gevaar, nu de 'experimentele arbeids projecten jeugdige werklo zen' (EAJ) van het ministe rie van sociale zaken aflo pen. Sociale zaken vindt voort zetting van de projecten te duur (35 miljoen gulden per jaar). Minister De Koning ziet meer in 'arbeidsmarkt projecten' die op den duur zichzelf bedruipen. En Brinkman's ministerie van welzijn volksgezondheid en cultuur (WVC) voelt er, ook op financiële gronden, nog weinig voor de projecten structureel over te nemen. De twee ministeries spe len elkaar het balletje toe. De een gooit het nog gretiger van zich af dan de ander en 84 projecten in heel het land dienen als speelbal. Twintig van die 84 projecten vallen onder het Landelijk Overleg Kinderopvang EAJ, waar van Terneuzenaar Henk van den Berg voorzitter is. Zijn deskundigheid als directeur van de Centrale Stichting voor Sociaal Cultureel Werk in de gemeente Temeuzen brengt hij bovendien in bij het Wip Wapbestuur. Voor Van den Berg staat buiten kijf dat de kinderop- In gevaar, nu de 'experimentele arbeidsprojecten jeugdige werklozen' (EAJ) van het ministerie van sociale zaken FOTO DE STEM COR J. DE BOER vangprojecten een schot in de roos waren, zeker ook de Wip Wap. „Het doel van de experimentele arbeidspro jecten was tweeledig. Aan de ene kant een nuttige voorziening scheppen, an derzijds werk en scholing bieden aan vooral jonge vrouwen met een tamelijk geringe opleiding. Nou, dat is er helemaal uit gekomen." De ongebreidelde bezuin- gingsdrang van de overheid zou er toe kunnen leiden dat de 200 banen bij de kinder opvangcentra verloren gaan. Bovendien dreigen werkende moeders die hun kind daar overdag heen brengen, weer tussen wal en schip te vallen. De strijd tus sen de twee ministeries ver kleint hun kansen nog meer. Van den Berg's Landelijk Overleg Kinderopvang (LOK) wed nu op twee paar den. Aan de ene kant hoopt het LOK minister Brinkman ervan te overtuigen dat hij de belofte van zijn voorgan ger moet inlossen om ge slaagde projecten structu reel over te nemen. „Er had al een rapport moeten zijn, een evaluatie van de projecten. Officieel ligt dat nog niet op tafel, maar we hebben aanwijzin gen dat het praktisch klaar is en erg positief. Misschien is dat de reden dat het niet openbaar wordt gemaakt. Zo'n positief rapport kan WVC geld gaan kosten," al dus Henk van den Berg. En het bedrag voor de twintig kinderopvangcentra zou dan nog meevallen: naar schat ting een kleine 4 miljoen gulden per iaar. Daarnaast hopen Van den Berg cs op verlenging van de 'proeftijd' door het ministe rie van sociale zaken. De meeste projecten zijn nu in het vierde en laatste jaar. In de doelstelling staat dat ze 'tenminste' vier jaar duren. Het LOK acht zich niet kansloos voor een verlen ging na een recent bezoek aan Brussel. Een delegatie, met de Ter neuzense voorzitter, sprak daar onder andere met EG- commissaris Richard van sociale zaken. „Die had nog nooit van de experimentele arbeidsprojecten gehoord en verbaasde zich erover dat Nederland daarvoor geen subsidie had aangevraagd bij de EG. Dat had al in 1979 gekund. Hij zei ook dat hij een alsnog ingediende aan vraag positief zou beoorde len", aldus Van den Berg's reisverslag. Behalve de perikelen in Den Haag en Brussel, kent de Wip Wap nog genoeg plaatselijke problemen. Een groep Terneuzense particu lieren, vooral vrouwen, heeft jarenlang moeten ploeteren om het centrum aan de Kerkhoflaan van de grond te krijgen. Hoewel aanvankelijk positief ge stemd, heeft de gemeente Temeuzen het initiatief nooit over willen nemen door de Wip Wap op de lijst te zetten voor een rijksbij drage. Van den Berg begrijpt de aarzeling wel. Het rijk be taalt 91 procent van de per soneelslasten. Ouders dra gen bij naargelang hun fi nanciële positie. Dat bete kent in de praktijk dat het merendeel een minimum- bijdrage (12 gulden per kind per maand) betaalt. Het daardoor ontstane tekort zou door de gemeente moe ten worden bijgepast. „Als wij zelf de bijdrage konden vaststellen zouden we waarschijnlijk quitte kunnen spelen. Maar ja, het rijk heeft daarvoor regels gesteld, waarvan je niet maar mag afwijken. En it zie ook wel in dat de meente op de centen mot; letten." Toch bespeurt hij kentering in de houding vai het gemeentebestuur. „Zi stellen zich nu duidelijk po sitiever op, zien ook wel ii dat de Wip Wap in een be hoefte voorziet. Ik hoof maar dat het ergens ta leidt". Bij de Wip Wap staan oj het ogenblik bijna 80 kinde ren ingeschreven in leeftiji variërend van 6 weken totl jaar. Nog altijd verzwijgei sommige moeders voor hui omgeving dat ze hun kinde ren op het dagverblijf 'doen „Maar eigenlij k valt het hier nog erg mee. Temeuzen rea geert redelijk volwassen o; dit verschijnsel" vindt Vat den Berg. De opwinding over de du- cussie bij Sonja -'wie klo; baby's boertje op'- blijft dar ook beperkt. De kindera van de Wip Wap zien hui moeder wellicht minde vaak dan gemiddelde tijdgenootjes. Maar aa warmte en aandacht onl breekt het niet. „Soms mi je zelfs de genegenheid tus sen leidsters en kindere wat afremmen, omdat tot scheve verhoudingen mi de echte ouders kan leida We hebben het meegemaal dat een kind verhuisde dat de leidsters die daarmi te maken hadden echt tranen waren. Zou zo'n iets tekort gekomen zijn?" lis (ADVERTENTIE) ANTIEKE GRENEN MEUBELEN kunstnijverheid EIGEN IMPORT - EIGEN RESTAURATIE Weststraat 68 AARDENBURG 01177-1271 Axelsestraat 3 TERNEUZEN 01150-12237 MIDDELBURG - Jarenlang al zwierf de 51-jarige Belst door zijn eigen land en dat van de buren. Niemand wist (J hoe hij zich in leven hield tot hij op 18 juni in Nederland' gepakt nadat hij twee garagehouders had opgelicht. Eind 1982 werd het bedrijf getroj Door Haul de Set )e droom van een kleine golven, schepen die op de r overbrengen..trekken..lek ien...no cure no pay, Mulle le 'M' in de pijp op alle w sen klein bedrijf zo groot hj Iet verhaal van de sleepdienst neuzen en de mislukte j'acht op Willem Muller Temeuzen wordt ontmanteld. De verlies gevende zeesleepdienst ver dwijnt. Smit Internationale neemt de potentieel rendabele BV's over. Het einde van een typisch familiebedrijf, het ein de van een Muller-dynastie die strandde in geldvretend mismanagement. Een typisch geval van de derde generatie zoals dat vaker voorkomt in familiebedrijven. De eerste bouwt op, de tweede breidt uit en de derde breekt een goedlo pende zaak af. Een genadeloos oordeel over de huidige gene ratie Muller, de broers Wim en Kees, van wie de laatste de touwtjes in handen hield. Zegt iemand uit de bergingswereld: „Ik heb hun grootvader ge jend en hun vader, het is droef om te zien hoe die twee otjongens de zaak naar de duvel geholpen hebben". Hoe waar is die vaststelling? De 'eiten spreken voor zich, maar eerst even de voorgeschiede nis. De Dordtse ondernemer Willem Muller onderhield een leepdienst tussen Dordrecht en Antwerpen. Hij kreeg ken- aan een Terneuzense da me. Al ras werd hij aktief op de Westerschelde. Zo ontstond na de eerste wereldoorlog de Terneuzense Sleepvaart Maatschappij. Het bedrijf waarin ook zoon Leendert wordt opgenomen assisteert seeschepen en doet links en rechts wat aan berging. In de 'aren '30 ontstaat op de Wes- ierschelde een verbitterde itrijd met de Antwerpse sleep- Motbedrijven. In 1938 gooien strijdende partijen het op een akkoord. De vrede zou du- tot 31 december 1978. Tot tijd heeft Muller een aan- leel van 22,5 procent in de ber ging van alle zeeschepen op de Westerschelde, terwijl de bin nenvaart en kustvaart 100 procent voor Muller is. Nauwelijks de schoolban ken ontgroeid kwam Wim Muller in 1958 het bedrijf bin nen, vijf jaar later gevolgd ioor Kees. Voor het personeel neetten ze toen al 'meneer Wim' en 'meneer Kees'. In 1972 stierf vader Leendert Muller, ien man van wie ouderen nog weten dat hij de twee knapen ■oms zowat met de koppen te le :en die 1 TIERELANTIJN6" elkaar sloeë als ze weer KfcLAN' *ens onderling krakeelden. In ien Muller-publikatie van mei 79 lezen we over die erf-op- 'olging: „In korte tijd ver wierven de broers het leider schap en maakten zich de ken nis eigen om belangrijke be slissingen te nemen". Een fragment uit de musical 'Dokter Pompelmoes in groenten en fruit' OOSTBURG - De leerlingen van de rk St. Bavo-school te Oostburg hebben gisteren ge zorgd voor een boeiend pro gramma tijdens de tweede al gemene ouderavond van dit schooljaar. Scholieren uit alle klassen toonden hun kunnen op het gebied van toneel en zang, met als klapstuk de door klas 5 uit gevoerde musical 'Dokter Pompelmoes in groenten en fruit'. Voor de pauze waren de vele opgekomen ouders en familie leden getuige van negen uit voeringen, afgewisseld met accordeonmuziek. Het ging daarbij om de toneelstukjes 'Meester Bolhoed' (le klas), 'De Landlopers' (2b), 'Prinses Pri- leria (3), 'Meester Pennewip' (4) en 'Kip, ik heb je' (6). Twee 2e-klassers presenteerden ook nog een clowns-act, waarna enkele leerlingen uit klas 6 'Het Broeklied' zongen. - FOTO WIM K00YMAN Na de pauze voerde klas 5 op professionele wijze de musical 'Dokter Pompelmoes in groen te en fruit' uit. Voor ouderen, leden van de Zonnebloem en ouders die gisteravond ver hinderd waren volgt morgen (zondag) nog een tweede op voering. Die begint om 14 uur. Op 13 december 1982 meiaae hij zich in de toonzaal van een Vlissings garagebedrijf, waar hij een nieuwe auto zei te wil len kopen. Het koopcontract werd door C. getekend en hij kreeg tot het moment van de levering van de nieuwe wagen een auto te leen. Toen het mo ment daar was bleek de vogel gevlogen, samen met de ge leende auto, die -zo bleek la ter- intussen door hem was verkocht. Op 13 juni van het vorig jaar paste hij de truc opnieuw toe, nu in Sluis waar hij er vandoor ging met een splin ternieuwe auto, waarvoor hij weliswaar een kleine aanbeta ling had gedaan. Naar de rest van het geld kon de autohan delaar fluiten, want ook in dit geval had C. het voertuig on middellijk te gelde gemaakt. Tenslotte kon hij op 18 juni worden aangehouden en toen bekende de -overigens ook nu weer onvindbare- zwerver dat hij 'dit altijd zo deed'. Hij was hiervoor in België en 1 rijk al enkele malen vej deeld en een rekensom leerde dat C. toch zekej tiental keren in andefif auto met de noorderzon|l vertrokken. Tegen C. eiste het op ministerie vrijdag voof| meervoudige strafkarc Middelburg een gevanf straf van negen masi waarvan drie maanden 1 waardelijk. De rechtbartj over veertien dagen uits (ADVERTENTIElJ ALLE SPECIAL!! 1 OP stra fin; the( vesi de 1 Gro ten ken en vooi Noo toon rugl lan< afw trac M wee man leek wap kwa en Maa lem Een naai ande pers wins nend kunr daar spelc licht. dat te w Kant ten Muil meer vaarl liep bedri Heer derd. dond ruzie dins< sen v niet nis v; Trc const tillen const geld bover voor Zo ni maar nanci Brouwerijstraat 35 OOSTBURG Telefoon 01170-2504 Muller senior liet een goed lopend bedrijf achter: een be- oorlij ke positie op het kanaal rent-Terneuzen, een beetje ■ustsleepvaart en een afgeba- end aandeel in de berging, ilftig procent van het be- nfskapitaal was in handen an ma Muller, terwijl de rest M de kinderen in beheer am. 'Meneer Wim' ontpopte ten als een wat introvert type iet een visie die zich richtte 'P uitbouw van de winstge- 'ende kleinschaligheid. 'Me- ®er Kees' groeide hoe langer Pf meer uit tot z'n tegenpool, ti) was de man van de grote ,'Pr°ng voorwaarts: met de M PÜP de Breeveertien op. uiler op alle wereldzeeën en ieder land een eigen kan- r zoals iemand die toen in per-in"18 tV*ng verkeerde zich markt leek gunstig. De an toren kwamen er, tegen P aT Ylezen in: Gent, Lon- Johannesburg, Kristian- ®ln8aP°re en Houston, splinternieuwe zeeslepers oudere Nederland moes- en de kosten van dit admini-

de Stem | 1984 | | pagina 20