ELAN 'Geen nieuwe uitspraak over kernbewapens Rechtbank gaat mee in dienstverlening Drank maakte woesteling van Middelburger Atoomschuilkelder in Middelburg mag iWiVGl Sociaal Centrum Goes stuk beter gehuisvest Verdwijnen ziekenhuis is aantasting van woon- en leefklimaat MIDDEN-ZEEUWS )E STEM Steense toneelclub brengt 'Aan den Toog in Absdale' rjjksverkeersinpectie houdt vast aan norm Dansavond Koewacht M PAGINA ZEELAND 2 DTOSERVICfl axel ZIERIKZEE - Het doek over de ziekenhuisbus van Sluiskil (lijn 12). JRAAD VAN KERKEN ZEELAND: NIEUÏV KANTOOR AAN FRANS DEN HOLLANDERLAAN Dank Verkrachting Beroving ZES MAANDEN GEËIST jfi en r HULST IN NOTITIE AAN GEMEENTERAAD Plaatselijk nieuws Hulst Graauw Koewacht Sint-Kruis markten Ongerief f 7ATERDAG 18 FEBRUAR11984 BlOflM VAN ZEELAND 122 mei I oJnsanfTOTBusSwMaBJl ilt u een glansafdJ 2x17) van een foto uit tk em gemaakt door een em-fotograaf? Stuur artikel foto onderschrift in Vermeld plaatsingsdatum uw naam, adres en teij foonnummer. Stuur uw aanvraag gj, „Fotoservice de Stern' Postbus 3229, 4800 M3 Breda Sluit een Eurocheque j| girobetaalkaart bij t.w» 5.- per afdruk, nlichtingen telefonisch1 176-236573. loor gedeputeerde uur, in het gebouw ie Woud 1 te Mid- ig het U.A R. wor- orsele uit te voeren betreffende: rke, nr. 80 van het aansluiting van de van het secundair fietstunnels) 550 m3 470 m' 18.300 m2 6.000 ton 16.400 m2 -werken 35.000 m3 ire werkdagen. De de hand van beta- orden opgemaakt, len, tegen betaling ingevulde en on- Zeeland, postre- esseren: Middelburg, met estek" e onder a. vermel- -Pieterstraat 42 te r aanbesteding ter 3 Middelburg en bi] erstaat in Zeeland, <84, om 11.00 uur, ornoemd, waar de hgt. tel. 01180-35920 Van onze correspondent SINT JANSTEEN - De Steen- se toneelvereniging De Came- re van Rhetoriea Sint-Jan ten Steene zorgt ervoor dat het met veel succes in 1980 en 1981 opgevoerde blijspel 'De Mira- kelmakers van Absdale' een vervolg krijgt. Het wordt een bewerkt to neelstuk gebaseerd op het to neelstuk 'Aan den Toog in Prospeer' dat in Sint-Jansteen de titel kreeg van 'Aan den Toog in Absdale' De bewerking geschiedt door regisseur Piet Verwer en de tonelisten Annie Coppie- ters, Henk van den Branden en George Martens. In het toneelstuk komen alle personages terug die ook in 'De Mirakelmakers' optraden. Zij worden vertolkt door de zelfde spelers en speelsters. Ook de Steense harmonie zal weer van de partij zijn. Daar naast verschijnt ook nog een 'speelman' ten tonele. Bedoeling is dat het stuk wordt opgevoerd eind 1984 en begin 1985. Ziekenhuisbus' definitief weg is gevallen Overslag naar Van een onzer verslaggevers Met ingang van 3 juni, als het nieuwe dienstrooster van de vervoersmaatschappij Zuid-West Nederland van kracht wordt, verdwijnt de lijndienst. MIDDELBURG (ANP) - Gedeputeerde Staten van Zee land hebben de bezwaren van de stichting Samenwer kingsverband Stop Atoomschuilkelder Middelburg tegen de bouw van een atoomschuilkelder in die plaats afgewe zen. De gemeente Middelburg is bezig met de bouw van een grote ondergrondse parkeergarage die tevens zal worden ingericht als schuilkelder bij rampen zoals een atoomex plosie. De stichting protesteerde fel tegen de dubbele functie van de parkeerkelder omdat ze vindt dat dit instemming betekent met het atoombewapeningsbeleid zoals het plaatsen van kernraketten. De stichting had GS gevraagd haar goedkeuring aan het plan te onthouden. GS achten de door Middelburg ge kozen combinatie heel aanvaardbaar en hebben de be zwaren ongegrond verklaard. De Rijksverkeersinspectie I in Den Bosch, die het rooster moet goedkeuren, ziet geen enkel aanleiding om op haar I beslissing terug te komen. Er maken gemiddeld vier tot vijf I mensen gebruik van die ver- i binding. En dat is volgens de Rijksverkeersinpectie te wei- ning. Wil de bus blijven rijden moet dat gemiddelde worden opgekrikt tot acht. „We doen het niet met ple- [zier. Maar volgens de normen I moeten er gemiddeld acht pas- sagiers meerijden. Het publiek bepaalt dus zelf of de bus rijdt of niet. Het is eigenlijk een op roep aan de bevolking van I Zeeuwsch-Vlaanderen om meer gebruik te maken van het openbaar vervoer", aldus R. Waterreus, chef de bureau vervoer van de vervoersmaat- I schappij in Zierikzee. De opheffing van lijn twaalf betekent dat Overslag vanaf ■juni volledig verstoken is van openbaar vervoer. De middag- }rit met lijn twaalf is momen- j teel de enige mogelijkheid om vanuit Koewacht, Overslag, Zuiddorpe en Axel het zieken huis in Sluiskil te bereiken. De avondrit is een hele tijd gele- den al geschrapt. Alternatieven (lift-stop s. teem en incidenteel een taxi laten rijden) werden eind ja nuari door Axelse raadsleden aangereikt maar daar moet weinig heil van verwacht worden. Wethouder H. de Mul heeft het lift-stop alternatief laten onderzoeken en wees dit deze week tijdens een verga dering van de commissie openbare werken af. De Mul had navraag gedaan bij de ge meente Borsele die als eerste gemeente in Zeeland het lift- stop systeem introduceerde. „In het begin liep het wel goed maar na verloop van tijd is het helemaal doodgebloeid", aldus De Mul. Het besluit betekent ook dat de Rijksverkeersinpectie alle pleidooien om de lijn in stand te houden naast zich geeft neergelegd. B en W van Ter- neuzen trokken het eerst aan de bel toen bekend werd dat de lijn zou worden geschrapt. De gemeente Axel verzuimde dat en dat veroorzaakte kwade gezichten bij de Axelse bus chauffeurs, het steunpunt Vrouwenemacipatie Axel en mevrouw Hendriks-Tak, die elke keer als het openbaar vervoer dreigt te worden aan getast, in gevechtshouding springt. MIDDELBURG - De Provinciale raad van kerken in Zeeland vindt dat het niet direct op zijn weg ligt zelf nog eens een uitspraak te doen in de problematiek van de kernbewapening. inal Computer oor u de beste is, jelen. ïssional niet en zich wijzigen. ;elimiteerde optimale ;omstig systeem, ordelen van Wang ecifieke wensen is. sr en gebruiksvrien- igen verwachten, i overtuigen. atfe.1 Tel. 01640-55300 De raad geeft er de voor- I keur aan nog eens de duidelij- Ike afwijzende uitspraken te I onderschrijven van de Neder- I landse kerken en van de We- Jreldraad van kerken met be- trekking tot de kernwapens, i Verder meent de provinciale raad dat het gesprek in de ge- meenten, hoe moeilijk en ver- I warrend dikwijls ook, niet mag worden gestaakt. Aldus het standpunt van de ^provinciale raad van kerken KOEWACHT - Vanavond l noudt de Bond voor Ouderen afdeling Koewacht een dans avond in gemeenschapshuis i Vlaschaard. Iedereen die i ouder is dan vijftig jaar is I welkom. I De muzikale omlijsting I wordt verzorgd door dansor- i kest 'The Williams'. In de pau- i ze wordt een verloting gehou- |den. Aanvang 20.0b uur. in Zeeland naar aaanleiding van een onlangs in de raad ge voerde uitvoerige discussie. De raad wijst opnieuw op de diensten en activiteiten van de provinciale interkerkelijke werkgroep vredeswerk ten be hoeve van de kerken. Met deze werkgroep zal na der overleg worden gevoerd met het oog op de voorgeno men landelijke actieweek, die op zondag 6 mei zal beginnen. De besprekingen in de provin ciale raad van kerken cirkel den onder andere rond de vraag of en zo ja op welke wij ze de raad nog een een eigen advies zou moeten geven aan de aangesloten Zeeuwse ker ken. Naast de vraag of een der gelijk advies wel noodzakelijk, nuttig, zinvol en wijs is gezien de discussies die overal aan dé gang zijn, werd er ook op ge wezen dat de geloofwaardig heid van de kerk verloren gaat als zij niet voortdurend aan de kaak blijft stellen de verblin ding die bestaat als men de kernwapens aanvaardt. Het nieuwe kantoorgebouw van het Sociaal Centrum aan de Frans den Hollanderlaan in Goes. Inzet: A. Sepers, voorzit ter van het bestuurdersoverleg binnen het proefproject Specifiek Welzijn De Bevelanden, verricht de officiële opening. - FOTO WILLEM MIERAS Van een onzer verslaggevers GOES - „De begrijpelijke twijfel die aanvankelijk in de kring van medewerkers heerste over de bouw van een geheel nieuw kantoor in deze tijd van bezuinigingen op de maatschappelijke dienstverlening zal nu wel helemaal over zijn. In vergelijking met het Manhuiscomplex beschik ken ze nu over een prachtige huisvesting op een unieke plaats in Goes". Dat zei mevrouw N.G. Kamps-Visser, voorzitter van het algemeen bestuur van het Sociaal Centrum, de stichting voor maatschappe lijke dienstverlening op Zuid- en Noord-Beveland, gisteren bij de officiële ope ning van het nieuwe kan toorgebouw aan de Frans den Hollanderlaan in Goes. Met het doorknippen van een lint verrichtte A. Sepers, voorzitter van het Bestuur dersoverleg binnen het proefproject Specifiek Wel zijn regio de Bevelanden, de symbolische ingebruikne ming. In haar toespraak, waarin zij in het kort de voorge schiedenis van de nieuwe huisvesting schetste, bracht mevrouw Kamps dank aan de Bevelandse gemeenten voor hun steun en medewer king. Ook architect M. van Doorn en het bouwbedrijf Delta werden voor het ont werp en de uitvoering ge prezen. De heer Sepers stelde vast dat in Den Haag nog steeds de bereidheid ontbreekt om in het kader van de decen tralisatie taken van het rijk aan lagere overheden over te dragen. „De papierlawine, knelpunten en weerstanden zijn nog altijd zeer groot. Maar ook binnen de Beve landse regio zouden de ge meenten een grotere bereid heid kunnen tonen om be voegdheden af te staan aan een regionaal welzij nsor- gaan dan thans het geval is". D.J. van Zwoll zei dat hij als nieuwbakken directeur van het Sociaal Centrum met het nieuwe kantoor met de neus in de boter is gevallen. De gebruikers hebben over de inrichting hun grote tevredenheid uitgesproken. Van Zwolle hoopte dat de nieuwe huisvesting de kwa liteit en kwantiteit van de maatschappelijke dienstver lening ten goede zal komen. Na een toelichting van ar chitect M. van Doorn wer den de genodigden in de ge legenheid gesteld het nieuwe gebouw te bezichtigen. Van onze correspondente MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank is volledig meegegaan met de eis van het openbaar ministerie twee weken geleden tegen twee verkeersde- linquenten: voor het eerst in de geschie denis van de rechtspraak in Zeeland zul len de 25-jarige Goesenaar C. W. en de 32-jarige M. den B. uit Scharendijke 'vervangende dienstverlening' verrich ten in plaats van het uitzitten van ge vangenisstraffen van resp. drie maan den en zes weken. Beiden hadden zich schuldig gemaakt aan het veroorzaken van ongelukken onder invloed van alcohol. De mannen kregen bovendien een rijontzegging op gelegd voor de duur van één jaar, even eens conform de eis van het openbaar ministerie. Conform de eis veroordeelde de recht bank vrijdag de 31-jarige Vlissinger C. D. tot een jaar gevangenis. De geëiste terbeschikkingstelling van de regering (tbr) legde de rechtbank voorwaardelijk op, met de bijzondere voorwaarde dat D., na het uitzitten van zijn straf, zich in een psychiatrische inrichting zal laten opne men. D. had op 23 oktober in Vlissingen een nacht lang een vrouw gegijzeld en sexueel misbruikt. openbaar ministerie. R. had in de loop van het vorig jaar een serie branden ge sticht in Goes en een maal in Bergen op Zoom. Dit gebeurde telkens na overvloe dig drankgebruik, waarna hij de onbe dwingbare neiging kreeg 'iets in brand te steken'. Verkrachting van twee Goese meisjes van 16 jaar (op 6 januari) kwam de 20- jarige Goesenaar B. S. te staan op negen maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk, conform de eis van het open baar ministerie twee weken geleden tij dens de behandeling van de zaak voor de meervoudige strafkamer. Eveneens conform werd de 26-jarige Hulstenaar H. V. veroordeeld tot zes we ken. V. stond twee weken geleden te recht omdat hij in de loop van het vorig jaar regelmatig kleine meisjes tot het spelen van ontuchtige spelletjes had ver leid. De 22-jarige Goese pyromaan G. R. is vrijdag veroordeeld tot negen maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk en een voorwaardelijke tbr, zoals twee weken geleden ook geëist werd door het Van onze correspondente MIDDELBURG - Op 20 mei van het vorig jaar sloe gen, na overvloedig alcoholgebruik, bij de 26-jarige Middelburger J. F. alle stoppen door. Het begon alle maal in een Middelburgse bar waar F. zich gekrenkt had gevoeld door discriminerende opmerkingen van een andere bezoeker. Er werd wat over en weer gescholden, maar de zaak liep met een sisser af. F. zette zich aan de bar en liet zich vervol gens letterlijk vollopen met whisky. Plotseling sloeg hij het bierglas kapot en stormde daarmee op de niets meer ver moedende bezoeker af. Met diepe snij wonden in het ge zicht moest het slachtoffer worden afgevoerd. Een inmiddels opgeroepen taxi zou F. naar huis brengen, maar hij was intussen zo dronken dat de taxichauffeur hem letterlijk de auto en later zelfs de woning van F. in moest dragen. Na eindeloos gemorrel met de huissleutel nam de taxichauffeur deze taak maar over en tilde de man tenslotte op een bank in de woonkamer. Even later stond F. op met de mededeling dat hij geen geld had voor de taxirit. Plot seling stormde hij met een broodmes brullend op de taxi- chauffeur af, die hem het wa pen tijdig wist te ontfutselen. In de worsteling om het mes beschadigde de taxichauffeur zijn colbert en F. zijn hand. In een politiecel mocht F. vervol gens zijn roes uitslapen, waar na hij zich niets meer van de gebeurtenis zei te herinneren. Op vrijdag voor de meer voudige strafkamer in Mid delburg trok hij hulpeloos de schouders op: „Ik weet werke lijk niet wat er gebeurd is, maar als iedereen het zegt dan zal het wel waar zijn", aldus F. Officier van justitie mr. Da- verschot eiste tegen F. een ge vangenisstraf van zes maan den, waarvan de helft voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank doet over veertien dagen uit spraak. De 31-jarige H. R. uit Zevenbergen tenslotte werd vrijdag veroordeeld tot zes maanden gevangenis, zoals twee we ken geleden tijdens de behandeling voor de meervoudige strafkamer was geëist, R. werd er in eerste instantie van be schuldigd op 15 oktober een Rotterdamse tuinarchitect op een parkeerterrein in Rilland-Bath te hebben beroofd van En gelse ponden tot een totaalbedrag over eenkomend met een ton aan Nederlands geld. De Rotterdammer raakte hierbij zwaar gewond. De rechtbank houdt het er echter op dat R. niet de bedoeling had de man te beroven, maar alleen uit was op wraak omdat zijn echtgenote een ver houding had met de man. Geslaagd - Voor het diploma A-verpleegkundige slaagden in het Sint-Liduinazieken- huisIlse Acke, André de Cos- ter, Liduina Burm, Katrien Defauw, Tanja v.d. Brande, Joepke Spierings, Jos de Rijc- ke, Mary Malcontent, Kitty Lakké, Frans van Megroot, Tanja Vosveld, Monique Ser- rarens, Alex Verhelst, Mar- greet Meyes. Rapport - Dinsdagmiddag om 16.30 uur wordt tijdens een bij eenkomst in de Burgerzaal het rapport betreffende het Dis tributie-Planologisch Onder zoek officieel overhandigd aan het college van B en W en de Middenstandsvereniging Hulst. Vrouwengilde - De leden van het Katholiek Vrouwengilde Hulst worden maandagavond vanaf 19.30 uur in Den Dul- laert wegwijs gemaakt in 'fruitiand'. In samenwerking met de Stichting Propaganda Groenten en Fruit wordt een Groenten Fruitshow opge voerd. Dia's, films en discussie maken deel uit van het twee uur durende programma. Katholieke Actie - Vrijdag 24 februari wordt door de katho lieke actie afdeling vrouwen een bijeenkomst gehouden in het gemeenschapshuis. Het programma ziet er als volgt uit: 19.00 uur H. Mis tot inten tie van de leden van de katho lieke actie in de paochiekerk. 19.30 uur: bijeenkomst in het gemeenschapshuis waarbij de opening wordt verricht door de voorzitster mej. M. Verbist. Daarna vertoning van kleu rendia's van Ethiopië en Soe dan in verband met de vasten actie 1984. Verder wordt door de jongeren van Graauw een toneelstuk opgevoerd ge naamd: 'Zeg het met bloemen'. Tafeltennis - De tafeltennis vereniging St. Aloysius hield haar jaarlijkse ledenvergade ring, voorafgegaan door een loterij. Na de opening door de voorzitter werden de ingeko men stukken, het jaarverslag en kasverslag voorgelezen. Er werd ook een verhoging van de contributie goedgekeurd. De heer E. van Damme en me vrouw A. van de Vijver-Kege- laer werden herkozen respec tievelijk als bestuurslid en penningmeesteresse. Besloten werd om het 25-jarig bestaan van de vereniging niet onge merkt voorbij te laten gaan. Tevens werd besloten dit voorjaar een rommelmarkt te houden ten bate van de vere niging. Dansavond - Zaterdag 18 fe bruari houdt de bond voor ouderen een dansavond in het verenigingsgebouw De Vla- schaerd te Koewacht. De mu ziek wordt verzorgd door het orkest de Williams. Tijdens de pauze is er een loterij met leu ke prijzen. Iedereen boven de 50 jaar is welkom. De aanvang van deze bal avond is 20.00 uur en de deuren zijn open om 19.30 uur. Dorpsgemeenschap - De dorpsgemeenschap Sint-Kruis houdt een algemene vergade ring op dinsdag 21 februari om 19.30 uur in het Dorpshuis. Op de agenda komt naast een aantal huishoudelijke zaken en verslagen ook een gesprek voor met het college van B en W over bestaande wensen ten aanzien van het dorpshuis en de dorpsgemeenschap. AMSTERDAM - Aardappelter- mijnmarkt. In Bintje 35-50mm kwamen 166 contracten tot stand voor levering april tegen 71,00 tot ƒ69,00 per 100 kg, en 5 contracten voor levering mei tegen 69,80 tot 69,30. De stemming was prijshou dend op lager peil. Voor Bintje 50mm werden 190 contracten ver handeld voor levering april bij een prijs van ƒ92,00 tot ƒ88,70 per 100 kg en 84 contracten voor levering mei tegen ƒ97,50 tot ƒ93,50. De stemming was prijshoudend op la ger peil. kOrt HULST - Het verdwijnen van 5*t Sint-Liduinaziekenhuis in Hulst betekent een ernstige aantasting van het woon- en ïtf'etklimaat in deze gemeente. Het betekent dat het minder aantrekkelijk wordt in Hulst en omgeving te wonen. 'transformeren' van het titr'^uis in een buitenpo- CÏi is in striid met het L reekplan Oost-Zeeuwsch- laanderen waarin de woon kern Hulst/Sint-Jansteen dui delijk als groeikern is aange duid. Dit stelt het college van B en W van Hulst in een notitie aan de gemeenteraad waarin wordt ingegaan op de voorge nomen sluiting en 'ombouw' van het huidige ziekenhuis. „Een groeikern", zo vervolgt men, „wordt immers veron derstelt te beschikken over goede voorzieningen op het gebied van onderwijs, volks gezondheid en andere vormen van dienstverlening. Het ver dwijnen van een ziekenhuis is daarmede volkomen in strijd". Gesteld wordt dat het zie kenhuis in Hulst een voorzie ning is die voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen een groot goed betekent, een streekvoorziening van de eer ste orde. Bovendien neemt het een centrale plaats in in een scala van voorzieningen, zoals verpleeghuizen en -inrichtin gen die er thans zijn. Bovendien is het een on voorstelbaar ongerief nu in de toekomst inwoners van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen niet meer terecht kunnen in het ziekenhuis in Hulst, maar naar Terneuzen moeten. „Al leen al het ziekenbezoek zal veel tijdrovender en duurder worden; het uit zijn directe leefomgeving halen van de pa tiënt is eveneens nadelig", zo stelt het Hulster college. Vrees wordt ook uitge- sprokne over het verdwijnen van werkgelegenheid in de sctor volksgezondheid. „De po sitie van toeleveringsbedrij ven wordt aangetast". Afge vraagd wordt waarom het zie kenhuis in Hulst niet - in sa menhang met een ziekenhuis te Terneuzen - kan worden gehandhaafd zoals dat ook het geval is met de ziekenhuizen in Oostburg en Zierikzee die volgens het Hulster college in vergelijkbare omstandigheden verkeren. De gemeenteraad van Hulst zal de notitie van B en W be spreken in zijn vergadering van donderdag 23 februari. GOES - Vergadering GMC - De Goese Middenstands Cen trale en de Onderlinge Glas- verzekerings Maatschappij GMC houden dinsdag 21 fe bruari in Lunchkafé Stadhuis een gecombineerde algemene ledenvergadering. Aanvang 20 uur. KAPELLE - Familieavond - De CBTB, CPB en CPJ houden vrijdag 24 februari in De Vroone in Kapelle een familie avond. Opgevoerd wordt het blijspel Boer Teun is dood. Muzikale medewerking ver leent het Delta Trio. GOES - Fokkeravond - Het Fokdistrict Noord- en Mid den-Zeeland van het WPN houdt maandag 20 februari een ledenvergadering en fok kersavond in de Prins van Oranje in Goes. C. van Hape ren, bedrijfsvoorlichter paar- denhouderijspreekt over voe ding, verzorging en huisves ting van paarden. jOES - Ledenvergadering PvdA - De Partij van de Ar beid gewest Zeeland belegt dinsdag 13 maart in de Prins van Oranje in Goes een ge westelijke ledenvergadering. Besproken wordt de ontwerp- kandidatenlijst voor de Euro pese verkiezingen. De verga dering begint om 19.45 uur. OOST-SOUBURG - Voorlich ting Marokkanen - De Ma- rokkkaanse vereniging in Zeeland houdt op 25 februari in samenwerking met een aantal algemene instellingen een voorlichtings- en informa tiebijeenkomst in buurthuis de Zwaan in Oost-Souburg". Aan vang 12 uur. GOES - Mensen zonder baan - Het projekt Mensen zonder baan voor Noord- en Zuid-Be veland zoekt haanlozen uit de ze regio voor de redactie van de maandelijke baanlozen- krant. Inlichtingen bij Kees Corbijn, Stenevate 10 Hein- kenszand tel. 01106-1730.

de Stem | 1984 | | pagina 19