nrcfftem-s£xn£ >EREND f* GOED )onhuis :rg tterdani ml :REN IE B.V. Ghijzels Doden rdinator(m/v) e zeeuwse nyi tatschappij •taTERDAG 18 FEBRUAR11984 T47 ind, gem. Borsele •ruari 1984 des namiddj, renigingsgebouw aanl and, gem. Borsele kraj VERKOPEN: en verder aanbehorenj e, kad. gem. Borsele, 14.40 are. aarden bij betaling vanJ dient op kosten var, J dag 20 en 27 februari ti 1 jan. 1984 af. de veiling desgewenst o inkrelatie te kunnen ovg .n financiële gegoedheiij erlijk één maand na ti veilingkosten binnen ;n kantore van voorna 297). 70, Sas van Gent int. bus 240 Gent Tel. 01158-31301 ledrijfsbureau te een ontinudienst. itrum heeft o.a. ileren van de transport van de lening in Zeeland; n passende maat- van elektriciteits- de contacten met hjfsvoerings- 3m en met diverse nator zal onder racht van de eerste st taak hebben: Dp afstand bestuurde et transportnet; Droducerende een- sn en controleren formatoren; 3 administratie van setgegevens. nand met een net specialisatie ie bereid is t.z.t. n te volgen voor ihniek en Computer ised onderzoek kan de selectie- wordt verzocht hun atie te zenden aan deling P en O, 205 (dit kan dus 330 VB Middelburg. Bernard Hinault en 'het gezonde leven' IBernard Hinault: een nieuwe sponsor, nieuwe ploegmaats, een nieuwe opzet, een nieuwe lomgevitig, een nieuwe uitdaging. - fotoanp nstr. 1 TERNEUZEN >at 1.6 benzine mé Mrs. benzine en diesel Wl'o^hfh 20a's men dat van mij gewend is, zonder me van iemand iets aan te trekken. B|C, 20 zVn dat de renners van Guimard me systematisch op het wiel gaan zitten, dan mmet enkele oude rekeningen op de tafel komen". - fotoanp CALORGUEN - Uiterlijk is er geen spoortje twijfel meer aan hem af te lezen. Levenslustig, boordevol zelfvertrouwen en opvallend goedlachs heeft Bernard Hinault zich voor het nieuwe wielerjaar 1984 aan de buitenwacht gepresenteerd. De grote afwezige van het vorige seizoen, dat helemaal in het teken stond van de 'coupe' van de jongeren, lijkt aan een tweede jeugd begonnen. Een nieuwe sponsor, nieuwe ploegmaats, een nieuwe opzét, een nieuwe omgeving, een nieuwe uitdaging. 'La Vie Claire' heet zijn formatie, het gezonde leven. Na een jaar vol rampspoed kon geen mooiere sponsornaam de kleding sieren. Sinds afgelopen winter oogt het leven voor Hinault, na maanden van getob, weer gezond. Bernard Tapie reikte hem na de 'crash' met Guimard de hand en stelde hem voor de komende jaren een miljoenenbudget ter beschikking. Slechts voor Hinault wilde Tapie in de buidel tasten, de ploeg is dan ook op de maat van Hinault gesneden. De Breton zocht de renners uit, de manager, de ploegleider, het materiaal, alles. Het verleden lijkt vergeten, de pijn is verdreven, het lijf topfit, de grote wraak kan een aanvang nemen. In een modern shirt, in rood, wit, geel en zwart, ontworpen door een Nederlandse kunstenaar, met slechts een bescheiden reclame-tekst vergeleken met de schreeuwerige letters die in de wielersport gemeengoed zijn geworden, rijdt Hinault half februari in Spanje zijn eerste wedstrijd. Ongetwijfeld een optreden dat veel aandacht zal krijgen. De terugkeer van de 'patron', na een zware operatie aan een voor wielrenners vitaal lichaamsdeel als de knie, wie wil niet weten hoe dat afloopt? En Hinault heeft er zichtbaar zin in. Donderdag 2 februari traden hij en zijn ploegmaats voor het voetlicht. Letterlij k, want het podium van de beroemde Parijse nachtclub Crazy Horse was als decor gekozen voor het nieuwe begin. Geen fraaie blote vrouwenlijven maar renners, Hinault aan het hoofd, die brutaal de lenzen van de fotografen binnenkeken. De cynici stonden meteen klaar op grappen te maken op de relatie Crazy Horse-Hinault. De Breton repliceerde lachend: „Ik ben heus niet crazy, ik weet wat ik doe. De wielrenner Bernard Hinault is nog lang niet dood". Zelfverzekerde taal van een man die 2 dagen na de Tour de France 1983 in het criterium van Callac na 20 kilometer definitief van de fiets moest. Zijn intussen beroemde knie sputterde te zeer tegen en als een gebroken man keerde Hinault terug naar huis. „Ik ben huilend weggelopen en huilde nog steeds toen ik thuis kwam", wil Hinault maanden na het voorval kwijt. „Ik heb toen het laatste redmiddel aangegrepen: opereren. Een moeilijke beslissing, maar de doktoren stelden me gerust. Maanden heb ik met het idee rondgelopen dat het einde van mijn carriere was genaderd. Tijdens de Tour de France zat ik thuis uren in de kelder naar mijn fietsen en foto's te staren. Ik was er kapot van. En toen kwam Callac. Het einde leek nabijOpereren was het laatste alternatief". Na zijn opgave in de ronde van Luxemburg, voor de Tour, onderging Hinault een hele reeks medische tests aan zijn knie. Van het ene ziekenhuis naar het andere, de onzekerheid groeide, steeds andere diagnoses die elkaar tegenspraken. De artsen waren het oneens: de een vond opereren niet nodig, de ander juist onvermijdelijk. „En als je dan voor de keus wordt gesteld ben je gemakkelijker geneigd om aan te nemen dat opereren niet hoeft", aldus Hinault, „dat is toch menselijk?" En dus sleepte de Breton zich voort op zijn lijdensweg. Hij moest de Tour laten schieten, maar dacht zich in stilte voor te kunnen bereiden op het wereldkampioenschap in Altenrhein, zijn laatste kans om een mislukt seizoen te redden. Callac doorkruiste zijn plannen wreed. „Ik zat psychisch volledig aan de grond", bekent Hinault, „ik moest me laten opereren, verder aanmodderen had geen zin". Zes maanden was hij inactief, de wielerwereld kreeg geen kans om te zien hoe hij onderstofte. Jongeren verdrongen de herinnering aan de man die vier keer de Tour de France won, twee keer dé Giro, twee keer de ronde van Spanje, het wereldkampioenschap, klassiekers en tijdritten. Fignon, Lemond, Winnen, Simon en Arroyo werden de nieuwe helden. Hinault bezag het thuis zonder er iets aan te kunnen doen. Hij verwerkte de dans om 'zijn' kroon naar eigen zeggen positief. „Er circuleerden al snel verhalen dat ik thuis nijdig als een spin ronddoolde, omdat de jongeren uit mijn ploeg het plotseling zo goed deden", zegt Hinault, „het waren pure verzinsels. Hoe zou ik jaloers kunnen zijn op Fignon en Lemond die hun kansen hebben gegrepen? Ik heb vaak meer plezier beleefd aan het succes van een vriend uit de ploeg dan aan een eigen overwinning". Intussen stuurde de situatie in het Renault-kamp aan op een breuk met Hinault. De leiding koos de zijde van Guimard, die met Lemond en Fignon onverwacht succesvol was geweest en Hinault kon op zoek naar een nieuwe baas. Het is een van de ontwikkelingen geweest die het nakende wielerseizoen extra aantrekkelijk gaan maken. In Nederland is er de botsing Raas-Post, in Frankrijk Hinault contra Guimard. Pikante situaties lijken in het verschiet te liggen, wie is er rouwig om? Het respect voor Hinault is onaangetast gebleven, al zijn bij velen de twijfels omtrent zijn gezondheid nog niet weggenomen. Voor anderen staat vast dat hij zijn plaats aan de top zonder problemen weer zal innemen. Tour winnaar Laurent Fignon verklaarde in een interview dat hij er in 1984 voor tekent als hij in de Tour de France tweede kan worden, achterHinault. „Fignon is een brave jongen", lachte Hinault toen hij het las, „hij weet tenminste waar hij mee bezig is". De twijfels rond zijn knie sprak de Breton met klem tegen. Hij testte zich waar mogelijk, reed zelfs drie veldritten, tot in Spanje toe. De frustratie van een half jaar nietsdoen borrelde boven. „De competitiehonger was enorm", kijkt Hinault terug, „maanden zonder wielrennen, het was een kwelling. Toen ik aan mijn eerste veldrit meedeed voelde ik me als een nieuweling die zijn eerste wedstrijd moet rijden. Zo'n zin in de fiets had ik als prof nog nooit ervaren". De operatie aan zijn knie is volgens Hinault een compleet succes geworden. „Ik voel niets meer en dat heeft me een fantastisch moreel gegeven", aldus Hinault. „Ik kan weer zes uur aan één stuk voluit fietsen zonder een greintje pijn te voelen. Een enorme ervaring". Opgewekt begint Hinault dan ook op 29-jarige leeftijd aan de herovering van zijn plaats in het peloton. Daarbij wordt hij vooral gedreven door de motivatie om de mensen die hem al hebben afgeschreven te bewijzen dat ze ongelijk hebben. Over het verleden praat Hinault het liefst niet meer, alleen de toekomst telt en daarin wil hij als vanouds de dienst uitmaken: „Ik zal fietsen zoals men dat van mij gewend is, zonder me van iemand iets aan te trekken. Mocht het zo zijn dat de renners van Guimard me systematisch op het wiel gaan „Ik ben heus niet crazy, ik weet wat ik doe. De wielrenner Bernard Hinault is nog lang niet dood". - fotoanp zitten, dan zal ik met enkele oude rekeningen op de tafel komen". Algemeen wekte Hinault's keuze voor de Zwitser Paul Koechli als ploegleider verbazing. „Een goede keuze", vindt Hinault na enkele maanden samenwerking. „Ploegleiders zijn vaak niet meer dan clows die vanuit hun auto de indruk wekken dat zij onze taktiek bepalen. Koechli schaar ik niet in deze categorie. Hij is een vakman. Hij doet zijn werk vooraf". In zijn ploeg heeft Hinault veel plaatsen ingeruimd voor Bretonnen. „Hen kan ik vertrouwen", weet Hinault, „het zijn vechters. Een situatie die ik me altijd gewenst heb". Ski-kampen en trainingsbijeenkomsten smeedden de ploeg al vroeg tot een vriendenclub. Hinault weet wat hij aan zijn renners heeft en ambitieuzer dan ooit kijkt hij vooruit: „Ik ben veel beter in conditie dan ooit voorheen. Dat heeft alles te maken met mijn wil om snel terug te komen". Strijdvaardig heeft Hinault al vroeg in het seizoen zijn oog laten vallen op een topkoers: Milaan-San Remo. Dan al wil hij de wereld laten zien dat er nog terdege rekening met hem dient te worden gehouden. „Met de twee Ardense klassiekers is Milaan-San Remó de enige topkoers die ik zal rijden in het voorjaar", heeft Hinault beslist. „De Tour wordt mijn hoofddoel. En denk niet omdat ik het record van vijf eindzeges van Merckx en Anquetil wil evenaren. Ik heb een belangrijkere reden: na de Tour van verleden jaar hebben velen gezegd dat ik er wel nooit meer zou terugkeren om te winnen. Welnu, dat gaan we dus straks allemaal eens op ons gemak bekijken". „Ik zat psychisch volledig aan de grond ik moest me wel laten opereren, want verder aan modderen had geen zin". Bernard Tapie reikte hem na de 'crash' met Guimard de hand en stelde hem voor de komen de jaren een miljoenenbudget ter beschikking. - foto anp

de Stem | 1984 | | pagina 13