Van Helden kijkt uit naar OS '92 'Toernooirijders hebben er het gemak van genomen' oud Zweden >p estafette Stylist zet Nederlandse kernploeg weer voor schut Paniek Zweedse arts door een blikje cola.... DIANE HOLUM: Gouden handjes Programma weekeinde l||inl.,. 111111111111 Zimjatov rukt op op lijst van 4gouddelvers Tel 01150-13397 leuzen - tel. 01150-120931 door Rob van Deursen SARAJEVO - Tijdens het Europees kampioenschap in het Noorse Larvik zegevierde Hans van Helden op de 1500 meter, gisteren in het Joegoslavische Sarajevo deed hij dat eigenlijk weer. Alleen met dat alles overheersende verschil, dat de in Lar vik niet aanwezige Canadees Gaetan Boucher (goud) en de Rus sen Klebnikov (zilver) en Oleg Bogiev (brons) met de prijzen er vandoorgingen. Van Helden werd vierde, de beste 'Nederlander'. „Nog niet zo slecht, als je bekijkt dat ik acht jaar geleden in Innsbruck maar een plaats hoger eindigde", klonk het olijk uit de mond van de plotseling goed geluimde Nederlandse Frans man, die voor de strijd op de schaatsmijl van gisteren nauwe- lijks'aanspreekbaar leek. Van Helden maakte er bij het na-praatje weer een echte show van. Gemopper en vrolijkheid wisselde hij per minuut af. Wat te denken van bijvoorbeeld deze uitspraak: „Ik heb een ijzerzaag meegenomen voor het geval ik een medaille zou winnen. Nu heb ik dat ding niet nodig, maar als ik een plak had gepakt, had ik 'm in tweeën gezaagd. De helft met het lintje was dan voor de Franse schaatsbond, de andere helft voor de Nederlandse. Ten slotte heeft de KNSB mij in staat gesteld technisch goed schaat sen te leren. Vooral Leen Pfrommer is veel met mij bezig ge weest. Die man heeft tot voor hem vervelens toe mij steeds op mijn fouten gewezen. Daar profiteer ik nu, acht jaar later, nog geen toen een wereldrecord was), voelt zich ondanks zijn goede prestatie van gisteren bepaald niet op zijn gemak tijdens de veertiende Olympische Winterspelen. „Ik ga door tot 1992. Dan zijn de Winterspelen in Inzeil. Kan ik eindelijk eens aan Olym pische Spelen deelnemen met goed ijs. Innsbruck was niks, naar Lake Placid mocht ik niet en in 1988 in Calgary zal het ook wel niet veel zijn. Daarom zal ik me moeten richten op Inzeil", aldus de nu 35-jarige Van Helden, die echter nog maar moet afwach ten of het IOC de zestiende uitgave van het winters programma aan het bij Inzeil gelegen Berchtesgaden zal gunnen. Het 'enfant terrible' van het schaatsen heeft dan de leeftijd van 43 jaar bereikt. Maar niemand moet versteld staan dat hij in 1992 van de partij zal zijn. Het trieste voor Hans van Helden is namelijk dat hij niets anders dan schaatsen kan. Eerst dus on der Nederlands en nu onder Frans vaandel. Nog vaak in Sarajevo denkt de in Almkerk geboren stylist, die op de 1500 meter de allerlaatste ronde het snelst reed van alle veertig deelnemers („Als ik ook nog de beste eerste ronde zou kunnen neerzetten, was ik een eind verder"), aan het Neder landse publiek, dat hem ondanks zijn verandering van nationa liteit op handen draagt. „Dit hier zijn maar dooie wedstrijden met een handvol mensen langs de kant, dat met visse-ogen vreemd naar ons staat te kijken. Het wereldkampioenschap van Assen van '82 zal ik nooit vergeten. Daar ontstaat een orkaan van geluid als je van start bent gegaan. En voor dat geloei rijd je. Dat geeft je vleugels. Van het doorgeven van tijden hebben ze hier helemaal geen kaas gegeten. Zodra de favorieten zijn ge weest, stopt elke informatie. Een schande eigenlijk. Die jongens hebben ook vier jaar naar deze wedstrijden toegeleefd", briest Van Helden, die op de Nederlandse ranglijst aller tijden de vijf de plaats inneemt. Dat hij het drietal Hilbert van der Duim, Frits Schalij en Hein Vergeer (in die volgorde) achter zich liet, deed 'Hans de Ver schrikkelijke' niet zoveel. Althans, hij liet het niet blijken. „Al leen werd weer bewezen dat het Nederlandse systeem van kern ploegen geen voordelen oplevert. Je kunt beter je eigen plan trekken, zoals ik nu drie jaar achtereen heb kunnen doen. Voor jezelf kun je beter uitmaken wat goed en wat slecht is. Binnen een groep moet je je aanpassen aan de grootste gemene deler". Ergens in zijn hart beschouwde Hans van Helden de vierde plek (over het gehele Olympische toernooi op de schaats tot nu toe de beste prestatie van een Nederlander, zij het in dit geval met een Frans paspoort) toch als een soort revanche. „Het zit me nog steeds dwars dat ik in 1980 gepasseerd ben voor de Neder landse ploeg voor Lake Placid. Ik zat toen niet in de kernploeg en kon de selectie-wedstrijden, waar het NOC op afging, niet rijden. Daar had ik het geld niet voor. Er werd zelfs gelachen als het over mijn kansen ging. Maar ik ben er nog steeds van over tuigd dat ik het die Heiden op de 1000 en zeker op de 1500 meter erg lastig had kunnen maken. Daar heeft iedereen zich bij voor baat neergelegd bij de overmacht van die Amerikaan, maar zc zit Hansje niet in elkaar. Vechten tot de laatste snik". In Sarajevo maakte Van Helden de tweede Olympische Spe len in zijn leven mee. Wat hem betreft mogen er nog twee vol- Hans van Helden, die net geen brons greep en de hele Ne derlandse kernploeg voorbleef. - fotoanp gen. Na Calgary '88 graag Inzeil '92. „Dat belooft goed ijs. Daar kan ik echt op techniek rijden", laat hij het Franse en Neder landse volk vrolijk weten Hans van Helden, nog immer houder van het Nederlandse re cord op de metrische mijl (1.55.61 op 13 maart 1976, Inzeil, het- door Rob van Deursen SARAJEVO - Verbijsterd staat Diane Holum, de Ameri kaanse schaatstrainster, die achter de successen van Eric Heiden stond, soms langs de baan van het Zetra-stadion in Sarajevo. Tot haar schrik constateerde zij namelijk dat alleen het internationale damesschaatsen sinds Lake Placid vooruitging en dat de heren het niveau van haar vroegere pupil nauwelijks of eigenlijk helemaal niet ha len. Axel maakt overeenkom-1 irtikel 31 van de Wet op] ng bekend, dat: lit van 22 augustus 1983 1 lelijk is geworden de 2ej| bestemmingsplan Buit steld bij raadsbesluit van] edeputeerde Staten vanl ei 1983, nr. 400/303, on-J «orden de 1e Herzieninjl ïgsplan Vaartwijk, vastge-l uit van 31 augustus 19821 iggen met ingang van 201 iretarie, afdeling Algeme-I ider ter inzage. I )e burgemeester van Axel] Hack „Ze zijn stil blijven staan. Kennelijk wordt Eric toch gemist. De prik kel ontbreekt om het beter te doen. Na Heidens af scheid was die er niet meer. Ze hebben waar schijnlijk gedacht: zo, nu zijn we weer onder elkaar en hebben we geen last meer van dat mannetje. De heren hebben geen richt punt meer gehad. Op de dames liggen ze nu qua ontwikkeling van hun sport vier jaar achter", al dus Holum, die in het pers centrum van Zetra vaak de journalisten te woord staat met haar dochter van twee op de schoot. Om haar theorie te sta ven wijst Diane Holum op het feit dat de Olympische records van Heiden in Sa rajevo, met alleen de tien kilometer van morgen voor de boeg, niet verbeterd werden. En dat terwijl bij de vrouwen niet minder dan 23 maal de toptijden van Lake Placid werden doorbroken. „Dat Heiden zijn wereldrecords is kwijtgeraakt, zegt me niet zoveel. Dat gebeurde, be houdens dan een keer op de tien kilometer door Gustafson in Oslo, alle maal op het super-ijs van Medeo. Als Eric een keer de kans had gekregen daar te rijden, dan zouden de Russen nu nog bezig zijn zich stuk te schaatsen op zijn prestaties". Voor zichzelf maakte Diane Holum, dit seizoen teruggekeerd als trainster van het grootste gedeelte van de Amerikaanse schaatsploeg (een klein deel verkiest West-Berlijn als thuishaven), het vol gende lijstje: Heren: 500 m in Sarajevo Foktsjev 38.19 (Heiden in Lake Placid 38.03); 100 m: Boucher 1.15.80 (Heiden 1.15.18); 1500 m: Boucher 1.58.36 (Heiden 1.52.44); 5000 m: Gustafson 7.12.28 (Heiden 7.02.29). Dames: 500m: Rothenburger 41.02 (Enke 41.78); 1000 m: En- ke 1.21.61 (Petroesjeva 1.24.10); 1500 m: Enke 2.03.92 - tevens wereldrecord - (Borckink 2.10.95); 3000 m: Schone 4.24.79 (Björg Eva Jensen 4.32.13). Dat tot nu toe de specia listen het schaatsen van de heren in Sarajevo beheer sten, vindt de Amerikaan se beslist niet vreemd. „De toernooi-rijders hebben er het gemak van genomen de laatste vier jaar. Zo een voudig ligt dat", luidt het vernietigende oordeel in omvatten het bezorge' allen van andere chat'] in van vlees in het bed" orkomende werkzaamW slager wordt binnen I™ ot rijbewijs uffeursdiploma taat zijn om zware derkwarten te dragen ide inzet u gewoon bent om h' 1 bovengenoemde ei' tel. afspraak maken (V,J jfsleider). Van ome speciale verslaggever - «Heya Svenska". Het klonk donderdag luid uit vnna ,n('er<len Zweedse kelen, die een plaatsje hadden ge- •ani -li- de Olympische loipe in Sarajevo. Er was ook alle Irr 1 t8 Voor de Zweedse aanmoedingen op de 4 x 10 kilome- Knhik De Zweedse equipe, met Thomas Wassberg, Benny niberg. Jan Otto Ottoson en Gunde Anders Swan, gleed voor »A.j8en van ^et kon'ngspaar Karl Gustav en Silvia naar het L soiia» HENK BOER DEKT ZICH IN SARAJEVO - Nu al dekt Henk Boer, de coach van de Nederlandse all rounders zich in. Mocht namelijk blijken dat de KNSB na het tegenvallend optreden van zijn pupillen tijdens de veertiende Olympische Winterspelen van Sarajevo en de wrevel over zijn constante gekibbel met sprinttrainer Nijholt niet van zins is zijn contract te verlengen, dan zal de Gro ningse fysio-therapeut vrijwillig de handschoen wer pen. De voornaamste reden van zijn opstappen zal de volgende blijken te zijn: „Ik voel er niets voor om met nog minder geld de ploeg te begeleiden. De schaatsbond schijnt van plan te zijn het totale budget voor de kernploegen van vijf naar drie ton terug te brengen. Als dat gebeurt, stap ik op". Een meer menselijke drijf veer voor zijn afscheid zou echter vormen het feit 'dat ik een dochter heb van negen weken oud, die ik tot aan van daag slechts zeven dagen heb gezien'. Henk Boer, hij is in Saraje vo fel omstreden. Als verant woordelijk trainer krijgt hij tik na tik om de oren. Zelf gaf hij ook toe dat gisteren op de 1500 meter voor heren, gewon nen door Boucher, die net als op de 1000 meter van Klebni kov de meeste tegenstand on dervond, de laatste kans voor Nederland op eremetaal verlo ren ging. Hilbert van der Duim werd zevende, de als een van de favorieten ingeschatte Frits Schalij tiende en Hein Vergeer twaalfde. Geen fluit In zijn commentaar ging Henk Boer voorbij aan het keiharde gegeven dat de Ne derlandse all round-afvaardi- ging (alleen Yep Kramer kwam nog niet op het ijs, hij rijdt morgen de 10 kilometer samen met Van der Duim en Vunderink) er geen fluit van terecht bracht. Boer sprak van Larvik met: „Toen heb ik al gezegd dat er geen goud blonk". Maar vergat zijn uit spraak daar: „We zitten goed op schema". En zijn voor de opening van de Winterspelen afgelegde verklaring: „Ik ben alleen tevreden met goud. Zo niet, dan ben ik zwaar teleur gesteld". Nee, Henk Boer had het nu plotseling over het perspectief, dat bijvoorbeeld de verrich tingen van Van der Duim bie den voor het wereldkampioen schap over iets meer dan een week in het Zweedse Gothen- Eerder had Swan al de eer- sy plaats veroverd op de 15 kilometer persoonlijk en het wons op de dubbele afstand Pinnengehaald. ler jaar geleden heerste ?og dr<*fenis in het Zweedse T P' 1°en het kwartet als wereldkampioen niet verder I v" im dan de vijfde positie. I png °P het laatste traject U vjd tUssen Swan en Niko- Zimjatov uit de Sovjet 'n Sarajevo de sterkste P de dertig kilometer. Swan eek over net iets meer ener- f: beschikken. Het verschil T"ssen Zweden en de Sovjet unie bedroeg uiteindelijk tien ■wonden: 1.55.06,3 tegen 1.55.16,2. De andere ploegen konden zich niet mengen in de strijd om het goud en het zilver. Fin land moest met brons tevreden zijn op een minuut en vijftien seconden van de winnaar. Uitslag 4x10 kilometer estafette skilopen heren: 1. Zweden (Tho mas Wassberg, Benny Kohlberg, Jan Otto Ottoson en Gunde Anders Swan) 1.55.06,3, 2. Sovjet-Unie (Aleksander Batoek, Aleksander Savjalov, Vladimir Nikitin en Ni kolai Zimjatov) 1.55.16,2, 3. Finland (Kari Ristanen, Juha Mieto, Harri Kirvesniemi en Aki Karvonen) 1.56.31,4, 4. Noorwegen 1.57.27,6, 5. Zwitserland 1.58.06,0, 6. W-Duits- land 1.59.30,2, 7. Italië 1.59.30,3, 8. Verenigde Staten 1.59.52,3, 9. O- Duitsland 2.02.13,9, 10. Bulgarije 2.03.17,6. Van onze speciale verslaggever SARAJEVO - Peter van der Meyden staat in de Zweedse Olympische ploeg in het middelpunt van de belangstelling. De vertrouwensman van To- mas Gustafson, die goud won op de 5000 meter, heeft van de Zweedse lei ding de opdracht gekre gen de slalomspecialisten Stig Strand en Bengt Fjallberg onder handen te nemen. De masseur uit Bieiswijk wordt alge meen gezien als een van de belangrijke mensen achter het succes van Gustafson. burg. „In Nederland is het all round-gebeuren, de toer nooien dus, belangrijker. Kijk naar een Gustafson. Die heeft zich helemaal gericht op de vijf en tien kilometer van Sa rajevo. Het gevolg is dat hij dit seizoen een zeer wisselvallige sprint rijdt en een zwakke mijl. Dat was zijn keuze". Dringt zich uiteraard on middellijk de vraag op wie het meest gelukkig zal zijn aan het eind van dit seizoen. Hil bert van der Duim met zijn Europese titel en eventueel het wereldkampioenschap of To- mas Gustafson met in ieder geval goud op de 5000 meter van Sarajevo en vrijwel zeker hetzelfde edelmetaal op de tien kilometer. De 26-jarige Fries uit Heerenveen ant woordt zelf met: „Gustafson". Het komt regelrecht uit zijn hart, want hij had zo graag in Sarajevo succes gehad. Het zit er echter niet meer in. „Een plaats bij de eerste vijf op de tien kilometer, dan ben ik te vreden. Dit zijn de wedstrij den van de specialisten. Jon gens zoals een Berezin, die zie je het hele seizoen niet. Maar hier staan ze er wel. Let maar op die Rus zaterdag. De winst van Boucher op de 1000 en 1500 meter vormt ook een goed voorbeeld. Die jongen heeft op deze afstanden net iets meer basis-snelheid dan wij, omdat hij zich tijdens de training niet zoveel met duurwerk hoeft be zig te houden, omdat hij bijna nooit een vijf en tien kilometer moet of wil rijden", conclu deerde Van der Duim koel langs de baan van het Zetra- stadion. Niet gelukkig De Fries stelde zich vier kant achter zijn coach op wat betreft zijn kansen in Gothen burg. „Als je het all round be kijkt, zit ik er goed bij. In Lar vik won ik alleen de sprint, maar werd toch Europees kampioen. Daar houd ik me de komende dagen maar aan vast", zei Van der Duim, die wel constateerde dat het ver wachte 'schepje er bovenop' na zijn geslaagde Europese machtsgreep was uitgebleven. „Ik voel me hier ook niet erg gelukkig. Alles is zo clean, zo ongezellig. Lake Placid was wat dat betreft leuker. Kon je je in het stadje zelf nog eens lekker ontspannen. Hier zit je Met gebalde vuisten en een grote grijns op het gezicht reageert Gaetan Boucher zich af na zijn geweldige race op de 1500 meter, die hem zijn tweede gouden medaille bracht. - fotoanp constant op eikaars lip, omdat er in de stad niets te doen valt". Voor Frits Schalij was het opstaan gistermorgen een des illusie geworden. Op het mo ment, dat hij uit zijn raam in het Olympisch dorp Mojmillo keek, zag hij dat de sneeuw gestaag viel en dat hij op een wonder moest wachten wilde hij zijn reputatie als beste Ne derlandse mijier waar kunnen maken. Dat wonder had Rolf Falk Larsen moeten heten, want de schaatser uit Weesp lootte het zesde paar met een rechtstreeks duel met de we reldkampioen. Henk Boer: „Frits Schalij heeft zich teveel op de Noor gericht. Falk Larsen start al- Van onze speciale verslaggever SARAJEVO - Een Zweedse arts is heel ongerust gewor den, toen hij Tomas Gustafson voor de televisie een blikje cola zag drinken. De arts belde onmiddellijk het Zweeds Olympisch Comité in Sarajevo op met de mededeling, dat Gustafson moest oppassen voor de dopingcontrole. In cola zit cafeïne. Wat de Zweedse dokter niet wist, was dat cafeïne in Sarajevo niet op de lijst van verboden stimuleren de middelen voorkomt. Gustafson, die gek is op het bruine drankje, trok zich niets aan van de pa niek. Gustafson: „Voordat ik het wereldrecord op de 10.000 meter in het Bislett- stadion verbeterde, heb ik wel twee liter van dat spul gedronken. Dat was tij dens het Europees kam pioenschap in Oslo in 1982. Destijds ben ik ook gecon troleerd met een negatieve uitslag. Niemand hoeft zich ongerust te maken". tijd heel snel, maar kreeg dat dit keer niet voor elkaar. Toen had Frits zelf door moeten gaan". Schalij zelf zocht de oorzaak van zijn betrekkelijk falen (als puur technicus was hij inder daad op het Sarajevo-ijs sterk in het nadeel) in wat volgens hem een Nederlandse denk fout is. „We hebben het voor Sarajevo drukker gehad met de manier, waarop we er moesten komen, dan over het feit dat we hier ook moesten presteren. Gustafson is daar een mooi voorbeeld van. Vol gens de Nederlandse selectie normen had die jongen niet eens op de vijf kilometer van zondag mogen starten. Hij wint wel goud. Ik bedoel maar. Uitslag 1500 meter heren: 1. Gae tan Boucher (Can) 1.58,36, 2. Sergej Klebnikov (Sov) 1.58,83, 3. Oleg Bogjev (Sov) 1.58,89, 4. Hans van Helden (Fra) 1.59,39,5. Andreas Eh- rig (ODl) 1.59,41, 6. Andreas Dietel (OD1) 1.59,73, 7. Hilbert van dei Duim (Ned) 1.59,77, 8. Viktor Sjas- jerin (Sov) 1.59,81, 9. Pertti Niityla (Fin) 2.00,01,10. Frits Sehalij (Ned) 2.00,1, 11. André Hoffmann (ODl) 2.00,23, 12. Hein Vergeer (Ned) 2.00,59 en Kaj Arne Engelstad (Noo) 2.00,59, 14. Nick Thometz (VSt) 2.00,77, 15. Werner Jager (Oos) 2.01.03, 16,Hans Magnusson (Zwe) 2.01,26,17. Rolf Falk-Larssen (Noo) 2.01,65, 18. Claes Bengtsson (Zwe) 2.02.04, 19. Björn Nyland (Noo) 2.02.05, 20. Michael Hadschiefl (Oos) 2.02,06, 21. Erik Henriksen (VSt) 2.02,20,22. Tibor Kopacz (Roe) 2.02,38, 23. Young Ha Lee (ZKr) 2.02,45, 24. Jan Junell (Zwe) 2.02,55 25. Wolfgang Scharf (WD1) 2.02,64. SARAJEVO - Skiloper Nikolai Zimjatov uit de Sovjet Unie is met zijn prestaties tijdens de Olympische Winterspe len in Serajewo de top tien van de lijst van 'gouddelvers' binnenge drongen. Hij veroverde het goud op de 30 kilome ter en pakte het zilver op de 4 x 10 kilometer esta fette. Op de Spelen van Lake Placid was Zimja tov goed voor drie keer goud. Hij is nu negende op de eeuwige ranglijst, maar zou met het beha len van het goud op de 50 kilometer nog kunnen stijgen naar de derde po sitie. De Oostduitse schaats ster Karin Enke is nu met een totaal over twee Spe len van drie gouden- en twee zilveren medailles twaalfde. De eerste drie plaatsen worden ingenomen door schaatsers, achtereenvol gens de Sovjetrussische Lidija Skoblikova (zes keer goud in 1960 en 1964), de Fin Clas Thunberg (vijfmaal goud, een keer zilver en een bronzen plak in 1924 en 1928) en de Amerikaan Eric Heiden (vijfmaal goud in 1980). De ranglijst van 'goud delvers' ziet er als volgt uit: 1. Lidija Skoblikova (Sov) 1960/64 schaatsen 6 gou den medailles, 0 zilveren medailles, 0 bronzen me dailles, 2. Clas Thunberg (Fin) 1924/28 schaatsen 5 1 1, 3. Eric Heiden (VSt) 1980 schaatsen 5 0 0, 4. Sixten Jernberg (Zwe) 1956/64 skilopen 4 3 2, 5. Galina Koelakova (Sov) 1968/80 skilopen 4 2 2, 6. Ivar Ballangrud (Noo) 1928/36 schaatsen 4 2 1, 7. Jevgeni Grisjin (Sov) 1956/64 schaatsen 4 1 0, 8. Aleksander Tisjonov (Sov) 1968/80 biathlon 4 1 0, 9. Nikolai Zimjatov (Sov) 1980/84 skilopen 4 1 0, 10. Veikko Hakulinen (Fin) 1952/60 skilopen 3 3 1, 11. Eero Mantyranta (Fin) 1960/68 skilopen 3 2 2, 12. Karin Enke (ODl) 1980/84 schaatsen 3 2 0. SARAJEVO - Het programma van de Olympische Winter spelen in Sarajevo voor het slotweekeinde luidt als volgt: ZATERDAG 18 FEBRUARI 09.00 uur: schaatsen: 10.000 meter heren. 09.00 uur: skilopen: 20 km dames. 12.30 uur: skispringen: 90 meter schans. 13.30 uur: bobslee: derde en vierde manche viermansbob. 19.00 uur: kunstrijden: kür dames. ZONDAG 19 FEBRUARI 08.00 uur: skilopen: 50 km heren. 10.00 uur: alpine-skiën: slalom he ren, twee manches. 10.00 uur: ijshockey: Zweden - Ca nada. 13.30 uur: ijshockey: Sovjet-Unie - Tsj echoslowakij e. 20.00 uur: sluitingsceremonie.

de Stem | 1984 | | pagina 7