UITBLAZEN Spaanse socialisten zorgen voor grote arbeidsonrust CIA wist niet dat Andropov dood was De heiligheid van de restgroep Aardgas voor mee in schatk even..^ DE STEM PvdA: geen profijt van meerderheidscolleges VAN AARDi Logeren in Utrecht PATER J. BOTS S.J. ZET PUNT ACHTER GESPREK WIMKOCK ZATERDAG 18 FEBRUAR11984 ACHTERGROND DOOR SANERINGSPLAN VOOR DE INDUSTRIE Loonbeleid VRIJDAG 17 FEBRUARI 1j Camouflagenet Geheim Blufferig STUDIE NIJMEEGSE BES TUURSKUNDIGEN: Directeuren van bewakings dienst gearresteerd DOOR HOGE KOE1 'sychiater j geschorst Mol SA DE PAUS komt dus naar Nederland. Naar de kerkprovin cie die zichzelf zo rebels en weerbarstig vindt, maar die - zo las ik gisteren - per jaar nog altijd zo'n 375 miljoen bijeenbrengt. Van mijn vrouw hoorde ik dat ze bisschop Ernst op de radio had horen zeggen dat het be zoek van de paus 10 miljoen zou gaan kosten. „Bisschop Ernst?" vroeg ik, „weet je zeker dat het Ernst was?" Jawel, het was hem. Later, in het tv-journaal, zag ik hem zitten. Samen met aartsbis schop Simonis, achter de tafel van wat in zekere zin toch ook een feestcomité moet zijn. Een gebaar van verzoening en eens gezindheid. Dat laatste mis schien wat vergemakkelijkt door het thema van het pause lijk bezoek: het Onze Vader. Er is geen christen te vinden met wie je over dat gebed menig- sverschil, laat staan ruzie zou kunnen krijgen. Maar laat ik dit terrein, vol voetangels, klemmen en ingezonden stuk ken haastig verlaten. Wat mij intrigeert is die begroting van tien miljoen. Niet dat ik te beroerd zal zijn om mijn steentje bij te dra gen. Ik kan ook niet zeggen of tien miljoen in dit geval veel, amper voldoende of te weinig is. In een landelijke krant - ook van gisteren - las ik dat het be zoek van Mitterrand twee mil joen heeft gekost. Het was ook een dag korter dan dat van de paus zal duren, maar daar staat tegenover dat Mitterrand op staatsbezoek was, met alle pompeusheid die erbij hoort en de paus komt min of meer op huisbezoek. Een pastorale visi te. Waar zouden die tien mil joen aan opgaan? Wij hebben de paus uitgenodigd, dus ligt het misschien voor de hand dat we ook zijn reis betalen. Je kunt de paus niet in de dag- rand-machine Amsterdam-Ro me v.v. laten reizen. Ook niet in de Royal Class. Er moet dus een speciale machine worden gehuurd. Nu reist de paus ge woonlijk met Alitalia. De hele wereld weet dat want een pau selijke aankomst is nog altijd wereldnieuws. Het lijkt me dus slim om met de KLM te gaan praten. De paus zal een gege ven paard niet in de bek zien en het moet de KLM wat waard zijn wanneer tientallen miljoe nen kijkers in alle werelddelen de H. Vader uit een KLM-ma- chine kunnen zien stappen. Een Boeing 747 voor de prijs van een Fokker F-28 zit er allicht in, dunkt me zo. Ik heb geen idee wat zoiets kost, maar een half miljoen lijkt me wel het maximum. Dat brengt de re tourvlucht van een volgeboekte Jumbo naar New York immers niet eens op. De paus moet een waardig onderdak hebben. Mitterrand kreeg het paleis op de Dam. Wat mij betreft mag de paus daar ook in. De koningin zal er niet meer dan - pak weg - an derhalve ton huur inclusief ser vice voor durven vragen. Meer voor de hand liggend, gezien ook het pastorale karakter van de reis, lijkt het me dat de paus gewoon bij zijn collega in Utrecht gaat logeren. Maar nogmaals: wat mij betreft mag het ook 'Des Indes' in Den Haag zijn. Het ministerie van Buiten landse Zaken gaf drie ton uit aan logies en diners voor de Franse gasten. Nemen we dus een half miljoen voor legering en voeding van het pauselijk gezelschap, dan springt de aartsbisschop er heel dik uit in dien de paus in Utrecht logeert en komen we niet tekort wan neer hij liever in 'Des Indes' of op de Dam zijn intrek neemt. Pausmobiel Het Feyenoordstadion (de Galgenwaard in Utrecht is vol gens bisschop Ernst te klein) kost natuurlijk ook geld. Feyenoord is geen liefdadig heidsinstelling en de public re- lations-waarde van zo'n mani festatie is voor een voetbalclub te verwaarlozen, maar van de andere kant: als het toch geen voetballen is, wil Feyenoord misschien best een gebaar ma ken en het met de huurprijs niet zo nauw nemen. Met het naderhand opknappen van de grasmat en een redelijke fooi voor de suppoosten mee, zou ik zeggen dat de massabijeen komst in het stadion met een half miljoen zeer royaal be groot is. We zijn nu aan ander half miljoen gekomen. Het transportprobleem moet niet worden onderschat en daarom moeten we het reke nen in termen van een twee kwartjes per kilometer uit het hoofd zetten. Er moet een pausmobiel komen. Of we bou wen er zelf een, die we dan later ergens in een bisschoppelijk museum kunnen bewaren, of we laten er een uit Rome over komen. We kunnen ook limou sines huren. Ik durf zelfs te be weren dat we ze zouden kun nen lenen van de koningin, maar we moeten niet kleinzielig zijn. Laten we de knoop door hakken: een half miljoen voor transport, inclusief een half do zijn motoragenten en twaalf parapludragers voor het geval het ergens regent terwijl de paus arriveert. Kleinschalig Afgezien van de massabij eenkomst krijgt het bezoek een 'kleinschalig' karakter. Klein schaligheid maakt alles inge wikkelder en daardoor kost baarder. Zo zijn veel korte rei zen (vaak optrekken bijvoor beeld) duurder dan één lange. Veel korte bezoeken betekent dat er veel vaker verversingen moeten worden aangeboden. De paus zal die lang niet alle maal accepteren, maar ze moe ten toch worden ingekocht. Al die parochies die de paus aandoet kun je niet alléén voor hun kosten laten opdraaien. Wie weet wat er allemaal uit de stoffige kelders tevoorschijn moet worden gehaald en geres taureerd of opgeknapt om de kerken voor een paus weer toonbaar te maken en het be zoek de nodige luister bij te kunnen zetten. De paus komt voor heel katholiek Nederland en niet alleen voor de Sint Ser- vaes en de Sint Jan en daarom dragen we allemaal bij in de kosten. Met een post 'onvoor zien' van één miljoen lijkt dit soort zaken wel gedekt. Met drie, hooguit vier mil joen zou het allemaal bekeken moeten kunnen zijn. Wat doen we dus met het restant van zes a zeven miljoen? Monseigneur Simonis of bisschop Ernst mo gen het zeggen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 1 01100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14 ©01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150 Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5. ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10 per maand; f 63,70 per kwartaal of 247,60 per |aar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per |aar Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje ©076-236882. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19 00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 Rsnltrplfifjflc Postgiro 1114111 - ABN rek 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Van onze correspondent BARCELONA - Bijna een halve eeuw heeft de Spaanse socialistische arbeiderspartij PSOE erover gedaan om de re geringsmacht in handen te krijgen. Maar slechts veertien maanden doortastend be stuur waren voldoende om in hun land de grootste ar beidsonrust te ontketenen sinds het begin van de nog jonge Spaanse democratie. Inzet van alle geweld is het „trapsgewijze stabilisatie plan" van de machtige „su perminister" van Financiën, Handel en Economie, Don Miguel Boyer en zijn be schermeling, Industriemi nister Carlos Solchaga. Onder leiding van de twee grootste vakbonden van het land - de socialistische UGT en de communistisch geo riënteerde CCOO - hebben begin deze week in de Noordspaanse stad Vigo meer dan 300.000 arbeiders geprotesteerd tegen de eco nomische politiek van hun socialistische kabinet. Inzet van het al maanden slepende conflict is de vraag wat er moet gebeuren met de ruim 40.000 arbeiders die de ko mende jaren hun baan zul len verliezen bij de groot scheepse sanering van de Spaanse industrie. Spanje heeft op dit moment al ruim 2.3 miljoen werklozen, van wie tweederde geen enkele vorm van financiële steun krijgt van de Spaanse over heid. De regering wil de werk nemers definitief ontslaan en naar huis sturen met een driejarige uitkering en met de belofte om tegen die tijd nieuwe banen te scheppen. Over de noodzaak van de sa nering is iedereen het eens. Maar de plannen voor de al ternatieve werkgelegenheid zijn vaag en de vakbonden eisen dan ook dat de arbei ders een waterdichte garan tie krijgen dat ze na drie jaar automatisch in het ge saneerde bedrijf worden te ruggeplaatst. De economische „tandem" Boyer-Solchaga voelt er echter weinig voor om in tij - den van crisis en bezuiniging de handen te binden met dergelijke zwaarwegende en misschien wel moeilijk rea liseerbare concessies. Zij zet ten hun beleid dan ook on verminderd voort en dirige ren met harde hand - maar met weinig oog voor de so ciale gevolgen - de sanering van het land. Toch heeft In dustrieminister Solchaga af gelopen week onder druk van de vakbonden een zware concessie moeten doen die de filosofie van zijn harde be leid op de tocht dreigt te zet ten. In de ook te saneren staalsector is een belangrijk precedent geschapen door dat de contracten van 1783 „overtollige" arbeiders niet worden ontbonden, maar slechts tijdelijk worden op geschort. De werknemers ouder dan 55 jaar komen in een vervroegde pensioenre geling, terwijl de overigen na een betaalde wachttijd van drie jaar weer in de ge saneerde sector zullen wor den opgenomen. Ook dit akkoord werd ra dicaal verworpen door de machtige communistische vakbond CCOO. Zij eist dat er eerste nieuwe banen wor den gemaakt voordat er ook maar een man op straat ge zet wordt. En om hun eisen kracht bij te zetten hebben zij een nieuwe algemene sta king uitgeroepen die ditmaal alle bedrijvigheid stil moet leggen in het Spaanse Bas kenland. De staking zal on getwijfeld nieuwe spannin gen toevoegen aan de cam pagne die op dit moment wordt gehouden voor de ge westelijke verkiezingen eind deze maand. De kritiek van de vakbon den richt zich overigens niet alleen op de industriepoli tiek van het socialistische Boyer .superminister. kabinet. Ook het loonbeleid van minister Boyer wordt van alle kanten hevig onder vuur genomen. De cao-on derhandelingen tussen werkgevers en werknemers zijn stukgelopen en de rege ring raadt voor de particu liere sector een loonstijging aan van 8 procent, gelijk aan de te verwachten inflatie van dit jaar. Maar in tegen stelling tot de socialistische verkiezingsbelofte om de koopkracht te handhaven heeft superminister Boyer in de staatsbegroting een bepa ling laten opnemen dat de salarissen in de overheids sector niet meer mogen stij gen dan 6,5 procent. Volgens Boyer is het inleveren een bittere noodzaak om een dreigend bankroet van de staat te voorkomen. De ver liescijfers van de Spaanse staatsondernemingen zijn inderdaad enorm: het INI een groep van 65 grote on dernemingen waarin de Spaanse staat een meerder heidsaandeel heeft, leed al leen al vorig jaar een verlies van bijna 200 miljard pese ta's, zo'n vier miljard gulden. Slechts zeven van die bedrij ven - in de sectoren van de scheepsbouw, de hoogovens en de huishoudelijke appa. ratuur - nemen 90 procent van alle verliezen voor hun rekening. Andere staatsbe drijven produceren veel te veel of zelfs zaken waar al jaren geen vraag meer naar is. In 17 andere bedrijven van het INI is de situatie zo rampzalig dat de verliezen hoger zijn dan de loonkosten, ofwel het is goedkoper om de arbeiders thuis te laten en hen hun volledige loon rechtstreeks toe te sturen. De vakbonden zijn on danks deze cijfers niet van plan om zich bij de loonma tigingen neer te leggen. Naast de al vertrouwde de monstraties tegen de om streden industriepolitiek, moet de socialistische rege ring de komende weken dan ook rekening houden met massale acties en stakingen in bekende overheidsbedrij ven als de staatsspoorwegen, de Seat-autofabriek en de luchtvaartmaatschappij Ibe- Van onze redactie binnenland J EINDHOVEN - Op last van de officier van justitie heeft de Eindhovense gemeentepolitie een onderzoek ingesteld naar het openbaar maken van ge deeltes uit officiële processen - yerbaal. Het onderzoek spitst zich met name toe op de vraag 0f daardoor de auteurswet is overtreden. Vorig jaar verspreidde de 50-jarige H.D. uit Tilburg en kele malen openbare brieven waarin hij het opnam voor ambtenaren die worden ver dacht van fraude. In die brie ven citeerde hij uit processen- Van onze correspondent LONDEN - De legenda rische Britse spionage diensten en de beruchte Amerikaanse CIA heb ben het overlijden van Sowj et-leider Joeri An dropov minstens 12 uur later vernomen dan de redactie van de Wash ington Post. Dit Ameri kaanse dagblad kreeg donderdagavond om 19.00 uur plaatselijke tijd een 'news flash' van Dusko Doder, zijn cor respondent in Moskou. Doder had die avond ge merkt dat het populaire ra diostation van Moskou plotsklaps van jazz op som bere muziek overschakelde. Dwalend door de verlaten straten van de Sovjet-hoofd stad, stelde Doder een onge wone bedrijvigheid vast in helverlichte regeringsge bouwen. Hij herinnerde zich dat vijftien maanden gele den, na de dood van Leonid Brezjnjev, precies hetzelfde gebeurd was. Doder maakte onmiddellijk de logische ge volgtrekking, dat de zieke Sovjetleider Joeri Andropov het tijdelijke met het eeuwi ge had verwisseld. Hij snelde opgewonden naar huis om zijn verhaal door te bellen. Op een diner in Washington confronteer de later een van de directeu ren van zijn krant Sovjet ambassadeur Anatoly Do- brynin met het nieuws uit Moskou. Maar hoewel Do- brynin vermoedelijk al een hele tijd op de hoogte was van Andropovs overlijden, ontkende hij het bericht. De Post-directeur werd door ambassadeur Dobrynin uit gelachen. Doders krant had natuur- Dobrynin .uitlachen. lijk ook het Witte Huis, het ministerie van Buitenlandse Zaken en de CIA geraad pleegd. Een uur later belden de respectieve woordvoer ders terug om te zeggen, dat Doder zich kennelijk vergist had. Hun contacten in Mos kou en elders wisten van niets. Een hoge ambtenaar van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken vertrouwde de Washington Post toe: „Doders bericht is kletspraat." Doders exclusieve verhaal over Andropovs overlijden werd van de voorpagina verwijderd. Pas geruime tijd later bleek dat Andropov tóch dood was. De officiële bevestiging van Dusko Do ders ooorspronkelijke be richt leverde een nieuw be wijs van de grote onkunde van de machtige Ameri kaanse en Britse spionage diensten, die zich omhullen met een waas van ondoorg rondelijke geheimzinnigheid en zogezegd in de hele we reld alles aan de weet kun nen komen. De dure 'Intelligence Ser vices' van de VS en Groot- Brittannië, die nauw samen werken, schijnen hun inter nationale roem en het diepe ontzag dat zij overal afdwin gen hoofdzakelijk te danken aan twee dingen. In de eerste plaats is er het dichte camouflagenet van geheimhouding en bluf, dat hen officieel beschermt te gen de nieuwsgierigheid van de buitenwereld. Daarnaast heb je de rijke verbeeldings kracht van roman- en sce narioschrijvers, die vooral in Groot-Brittannië op dat ter rein doorlopend voor gretig geaccepteerd lees- en kijk voer zorgen, dat ondanks zijn sterk overdreven karak ter in heel de wereld prak tisch dezelfde uitwerking heeft als oorlogspropaganda en politieke hersenspoelin gen. De doorsnee lezer of kij ker gelooft er veel meer van dan hij zelf beseft. Neem nu het bekende GCHQ of Regeringscommu nicatie Hoofdkwartier van Cheltenham in Engeland, de centrale van de Britse elec- tronische spionage. Net zoals de MI6, die nog spioneert op de 'oude' manier, ressorteert GCHQ onder het departe ment van Buitenlandse Za ken, wat echter niet belet dat de Britse premier zelf door lopend verantwoordelijk voor de staatsveiligheid is. Een geheim verdrag, dat UKUSA genoemd wordt, verbindt sinds 1947 het GCHQ met de NSA (Natio nal Securety Agency), de Amerikaanse Nationale Vei ligheidsdienst, die uiteraard nauw samenwerkt met de CIA. Beide organisaties, die praktisch overal ter wereld informatie opvangen, wisse len doorlopen inlichtingen uit. Zij maken gebruik van vernuftige ruimtesatellieten en sterke afluisterappara tuur. Deze laatste bevindt zich niet alleen in Groot- Brittannië en de VS, maar ook in de andere Nato-lan- den, in Australië, Nieuw- Zeeland en sommige Aziati sche landen. Het GCHQ van Chelten ham staat tussen reusachti ge parabolische antennes. De gebouwen steken mudvol electronische apparatuur, waaronder computers die volgens de Britten razend snel de ingewikkelde Russi sche geheime codes kunnen kraken. In theorie worden door GCHQ en NSA, alle mi litaire, diplomatieke en com merciële boodschappen, ge stuurd per gewone radio, te lex, teletype- en microgolf zenders, ruimtesatellieten en telefoon zorgvuldig afgetapt en door experts bestudeerd. De Britten beweren dat hun GCHQ alle microgolfte lefoongesprekken van het Politbureau in Moskou kan opvangen en decoderen. Het zou ook de telefoongesprek ken kunnen beluisteren die de Sovjetleiders met elkaar voeren. Op dezelfde manier worden Sovjet-schepen en -vliegtuigen beluisterd. Het spreekt vanzelf, dat de blufferige heren van de NSA tot nog veel meer in staat zijn. Maar hoe komt het dan dat de CIA vrijdagmorgen niet eens wist dat Andropov al een halve dag dood was? En waarom hadden Wash ington en Londen afgelopen weekeinde ondanks al hun spionage-apparatuur zo weinig zekerheid omtrent Andropovs opvolging? Nog een andere vraag, die men zich kan stellen: In welke mate zijn de Sovjets dan wel op de hoogte van wat er om gaat in het Westen, want ook zij beschikken over electro nische afluisterapparatuur. Er zijn twee mogelijkheden: Ofwel weten de politici van Oost en West veel meer van elkaar dan zij zelf willen be kennen, ofwel doen zij maar alsof en behoren de gegevens over hun GCHQ's en andere spionagecentra grotendeels tot het domein van de inter nationale bluf en fantasie. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN - De Partij van de Arbeid is in de jaren 1970-1982 niet veel wijzer geworden van de door die partij nage streefde 'meerderheids colleges'. Het grootste profijt ging naar de kleine linkse partij en en D'66. Ook heeft de bestuurs vorm - die in veel gemeenten in de plaats kwam van de zogenaamde 'afspiegelings colleges' - niet geleid tot een grotere betrokkenheid van de bevolking bij het plaatse lijke bestuur, zoals door de PvdA was aangenomen. In ieder geval gingen er in ge meenten met een 'meerder heidscollege' nauwelijks meer mensen naar de stem bus dan in gemeenten met een 'afspiegelingscollege'. Die conclusies staan in een studie van twee Nijmeegse bestuurskundigen, drs. P. Tops en dr. A. Korsten: 'Beeld Werkelijkheid, Col legevorming in Nederlandse Gemeenten, 1970-1982.' In het kader van de 'pola risatiestrategie' stapte de PvdA in het begin van de ja ren '70 af van de colleges waarin alle partijen in de gemeenteraad vertegen woordigd waren, de afspie gelingscolleges. De 'meer derheidscolleges' die ervoor in de plaats kwamen regeer den op grond van een kleine meerderheid en op basis van een programma. Bij onder handelingen over dat pro gramma zouden bepaalde partijen uit de boot vallen en tot de oppositie worden ver oordeeld. De onderzoekers peilden in 90 gemeenten de resulta ten van die collegevorming. In 1970 ontstond er in 66 van die gemeenten nog een 'ouderwets' afspiegelingscol lege. Twaalf jaar later was dat nog maar in twee van de 90 gemeenten het geval. Werd er in 1970 nog maar in drie gemeenten over een programma onderhandeld, in 1974 waren er college-on derhandelingen in 54 en in 1982 in 88 van de 90 onder zochte gemeenten. Maar de onderhandelingen leidden niet meteen overal tot 'meer derheidscolleges'. Zo werd in 1974 in 54 gemeenten welis waar onderhandeld, maai ontstond in slechts 27 ge meenten een door de PvdA gewenst 'meerderheidscolle ge'. Na de gemeenteraads verkiezingen van 1982 ont stond in 32 van de 90 ge meenten zo'n 'programcolle ge'. Zeker niet overal functio neerden de 'meerderheids colleges' zoals men had hoopt. In nogal wat gevallen klapten ze spoedig na hun aantreden uit elkaar, terwijl andere programcolleges ge kenmerkt werden door on ophoudelijke conflicten en een moeizame besluitvor ming. CDA en WD toonden zich felle tegenstanders van het 'polarisatiestreven' van de PvdA. Niet alleen wekte het wrevel dat bepaalde partijen uitgesloten werden van deel name aan het college. Men verwachtte bovendien dat door de vorming van meer derheidscolleges de machts positie van de PvdA zon worden vergroot. Zo zou PvdA op deze wijze meer wethouderszetels in de wacht kunnen slepen. Korsten en Tops tonen aan dat die vrees ongegrond ii geweest. In totaal behaalde de PvdA in de 90 onderzoch te gemeenten in twaalf jaar slechts 13 wethouders mes dan waarop die partij bij 'af spiegeling' recht zou hebben gehad. Door Jan Bouwmans WANNEER een bewe ging, geestelijke, maat schappelijke of politieke stroming, al dan niet geïnstitutionaliseerd, in de marge van de samen leving belandt, is dat meestal het gevolg van een 'vonnis' van de ge schiedenis. Dat 'vonnis' hoeft niet een veroordeling in strikte zin te zijn. Men wordt door de ge schiedenis slechts zelden ac tief naar de rand van de maatschappij verwezen. Meestal drijft men vanzelf die richting op. Het 'kwaad' is al lang geschiedt voordat men het beseft of accepteert. Randverschijnselen zijn in een bepaald opzicht natuur lijke verschijnselen. Een geestelijke stroming of be weging komt op, beleeft een bloeiperiode en sterft na be wezen diensten meer of min der geleidelijk af. Na bewe zen diensten, want de echte vruchten van zo'n beweging of stroming gaan doorgaans niet verloren. Wat van zo'n beweging of stroming niet meer bruikbaar is, ballast wordt, dat wordt gaandeweg een randverschijnsel. Zo is nu eenmaal de loop der din gen. Bovenstaande ontboeze ming verraadt een bepaalde opvatting over geschiedenis en historische ontwikkelin gen als criterium voor waar heid en werkelijkheid. Die opvatting gaat ervan uit dat de geschiedenis zelf het beste bewijs is voor welk gelijk dan ook. En dat dientenge volge restgroepen en rand verschijnselen, doordat ze op weg zijn uit de geschiedenis te verdwijnen, het histori sche oordeel belichamen van hun ongelijk. Deze zienswijze wordt op voorhand verworpen door mensen die zich rekenen tot die restgroepen of randver schijnselen. Deze mensen beschouwen ontwikkelin gen, die niet overeenstem men met hun overtuigingen, als vergissingen die door de geschiedenis wel weer wor den gecorrigeerd. Hun eigen restgroep- of randverschijn sel-zijn is in deze opvatting niet alleen een zaak van tij delijke aard, maar vooral ook als bewijs van waarheid. Immers, waarheid hangt niet af van het getal van zijn aanhangers; de echte waar heid wordt zelfs meestal slechts door enkelingen on derkend. De restgroep wordt Dr. J. Bots marsroute dan juist de 'kleine heilige rest' met de 'heilige op dracht' de waarheid door de slechte tijden heen te lood sen. Het behoeft geen betoog dat een dialoog tussen beide opvattingen zo niet onmoge lijk, dan toch in elk geval een moeizame zaak is. Het is wel deze dialoog die de on dertoon van het gesprek in katholiek Nederland jaren lang mede bepaald heeft. En in wat breder verband ook tussen gelovigen en niet-ge- lovigen in het algemeen. In dit hele kader verdient een recent artikel van pater dr. J. Bots S.J. even wat aan dacht. Pater Bots is, zoals bekend, een van degenen die zich scherp te weer hebben gesteld tegen de ontwikke lingen. in Nederlandse ka tholieke kerk zoals die vorm kregen onder het „bewind Alfrink" en het Nederlandse pastorale concilie. Hij was ook een van de eersten die de bijzondere bisschoppensyno de van 1980 als mislukt be stempelde omdat toch geen orde op zaken werd gesteld. In zijn tijdschrift 'De Rots', Katholiek maandblad voor informatie over Kerk en Wereld dat wordt uitgege ven door de 'Stichting voor Paus en Kerk' in Tegelen, heeft pater Bots een mars route uitgestippeld voor ka tholieken in de jaren '80. In zijn artikel zegt pater Bots dat de kerk in de marge te recht is gekomen. Het kruis dat de kerk nu te dragen heeft, is juist te moeten be horen tot een gemarginali seerde groep, een randver schijnsel, een restgroep. Tij delijk natuurlijk, want „deze restgroep is een kleine, maar nooit verdwijnende minder heid is omdat ze op de Rots gebouwd is"? Opmerkelijk aan deze vaststelling is zeker dat pa ter Bots en hem gelijkgezin den zichzelf nu duidelijk een grote minderheid noemen. Dat is in het verleden juist het omgekeerde geweest. Toen werd uit die hoek stel selmatig betoogd dat het een kleine minderheid op vitale posities was die allerlei ver nieuwingen doordrukte en de zwijgende meerderheid in de kou zette. Die zwijgende meerderheid van toen heeft pater Bots nu blijkbaar toch afgeschreven als kerk. Zoals hij in zijn artikel ook de theologische hogescholen in Nederland heeft afgeschre ven omdat daar de allergie voor traditie zulke sectari- sche vormen heeft aangeno men, dat de leer van de Kerk er een soort anti-getuigenis is geworden. Zoals te verwachten was, bekleedt pater Bots de rest groep met de heiligheid van het laatste bastion dat de dwalingen der geschiedenis moet doorstaan tot betere tijden aanbreken. Dat komt er meteen ook op neer dat Ka niet Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Twee direc teuren van Hoogenboom's Be waking BV in Amsterdam, de 42-jarige B.H. en de 50-jarige R.H., zijn deze week in hun woning in Badhoevedorp aan gehouden op verdenking van valsheid in geschrifte en het geven van leiding daaraan. De aanhouding van de twee Joogenboom-directeuren is een nasleep van de RAI-affai- re. Daarbij zijn vorig jaar no vember acht bewakers van de bewakingsdienst en twee per soneelsleden van de RAI door de politierechter in Amster dam veroordeeld tot voor waardelijke en onvoorwaar delijke gevangenisstraffen en boetes wegens het stelen van goederen uit het RAI-tentoon- stellingscomplex. Zij hadden de vijf voorgaande jaren di verse goederen van standhou ders op beurzen in de RAI ge stolen: van pennen tot fietsen en wasmachines. we Vanl wat f worq den. I D{ verdl venrf gend 40% word noot: naar WL van I ter haas| lagin drijf I nier f Del Van onze Haagse redac DEN HAAG - Het kabinet zal Jaarsnota bekend maken dat er meevaller is, omdat het aardga verwacht. het gesprek met de tijdgeno l ten wordt beëindigd, wantl over het gelijk hoeft niet ge-1 twist te worden. Het klink! ook een beetje als een af-F scheidswoord. Bots' kritiek E op zowel progressieven als I conservatieven in genoemd I artikel. Beiden verwijt Wil eenzijdigheid waardoor ze in ideologisch vaarwater zij»! gedreven. Beiden zijn niet irI staat, vindt hij, hun vooroor-1 delen onder kritiek te stel-r len. De progressieven ver-l wijt hij in het bijzonder dtl gezagsdragers te verhinde-1 ren ooit een laatste woord t£ j spreken omdat ze tegen he! I gevaar van het laatst'J woord het wapen van de dia-I loog in stelling brengen. I'i eigen kring echter schuwer progressieven de dialoosj stelt Bots. De kerk, aldus pater Bots is zoveel als het geweten varj de samenleving. Daarvoor ij een onafhankelijke opstel'f ling nodig, geen slaafse volST zaamheid. Deze uispraak is| dan toch weer verrassend i want hebben Bots' tegen- standers niet juist daaraatj vorm willen geven? Dat komt vooral door de ho ge koers van de dollar. Omdat het echter twijfelachtig is dat dollar de rest van het jaar zo duur' blijft, is onbekend hoe veel de extra aardgas-baten dit jaar in de schatkist kunnen brengen. Volgens minister Van Aardenne (Economische Zaken) gaat het dan ook om >>een meevaller van incidente le aard". Op het ministerie van Eco- lomische Zaken kan men niet ,-eggen hoe groot de meevaller is. Bovendien benadrukt mi- Tister Van Aardenne dat er "et te hard gejuicht moet "orden over de waarde van de leevaller, omdat die waar- I Van onze redactie binnenland HAAG - Het medisch tuchtcollege in Den Haag heeft Psychiater in die stad voor n maand geschorst. Aanlei- 'ug zijn klachten van zeven «uwen dat de arts hen bij eurmgen ten behoeve van 'n wAO- of AWW-uitkering l>oKeeii vernederende manier «handelde. ir,?-6 arts de vrouwen on- -inu8 en lang or>tkleed staan, ok wordt hem verweten dat bv0ÏÏP?rtinente vragen stelde het seksuele leven van de 'rouwen. schiji tetei De door aardj iets meev hogei de ra kabin dollai voor een t schon wach uit. Het voord tien c berek aardg heim. factor prijs kenin dit ken. rrt HET Rotte tegen Capel sinds huur voora werd van Binnc steld, overli verd. A •C

de Stem | 1984 | | pagina 2