en W Axel wijzen manege op verplichtingen Nieuwe bakkerij en tien woningen in Sint-Jansteen Sjef de Block 60 jaar schutter Cyclus 'Moderne Kunst en 1984' in galerie Roby Bellemans Axel WEF AAN WATERSCHAP Mi 11 tl er leden maar meer uitleningen in bibliotheek 17 FEBRUAR11984 VAN ZEELAND iet overkomt u, buurt of dorp. linnenstad heeft d van de slaap- hoek, kanerover ;eling vervangen He driekamerflat, l Dat 't niet altijd je er aan? Als u v-van-hiemaast" at al een minder izoekt, komt u eatief koken, een mof samen twee es schoolslag een kaften voor de e ziekenomroep? ereen doorbreekt n manier. De een re vriendin ;u ideeën op wilt lefonische Hulp- aonboek ïmer 030-94 24 24, itstbijzijnde hulp- over de moge- vereldaart. ALS RAAD AKKOORD GAAT *pae Trote drukte >p expositie [loosterzande IA' HULST EN KLOOSTERZANDE alt er met epi' iankzij moderne1 esten er weinig met epilepsie ml moedt; ze lopej 1 we aan onze zo gek als 't u Sire belt, de bon opstuurt ter soms uitzie LAATSTE TREKPAARD VERDWIJNT UIT CLINGE VOETPAD Eisen kerk kosten dubbeltje per m2 Plaatselijk nieuws Axel Hengstdijk Clinge Hulst Sint-Jansteen Al? 122 PAGINA ZEELAND 2 Van een onzer verslaggevers jVgL - Wil het echtpaar Kös- van de manege aan de iagrette in Axel toestemming jfgen om in de manege 26 laapplaatsen in te richten dan oet op korte termijn een fat- •enlijk parkeerterrein wor- (D aangelegd. De Kosters regen dit woensdagmiddag ieen gesprek met B en W van Scl te horen. Kosters kan momenteel op zijn terrein 25 wagens kwijt maar bij belangrijke wedstrij den is dat niet voldoende. Er wordt dan naast de provincia le weg geparkeerd en op boer derijen. Die situatie, waaraan de omwonenden zich groen en geel ergeren, vindt nu ook het college van GS ontoelaatbaar. Er moet een permanente par keervoorziening op het terrein zelf komen met voldoende parkeerplaatsen. Daarmee heeft het Axels college eindelijk een 'stokje' gekregen waarmee De Kosters geslagen kan worden. Boze brieven in het verleden en klachten van omwonenden haalden tot nu toe weinig uit. Wethouder H. de Mul zei woensdagavond tijdens een commissievergadering van openbare werken dat GS er weinig voor voelen een ver klaring van geen bezwaar af te geven zolang de parkeerpe rikelen bij de manege niet zijn opgelost. „We hebben nu een termijn gesteld waarbinnen Kosters aan zijn verplichtingen moet voldoen. Doet hij dat niet dan komen de zaken er voor hem niet goed voor te staan", aldus De Mul. De problemen rond de ma nege spelen al een hele tijd. Omwonenden willen dat er maatregelen tegen de manege houder genomen worden. De klachtenlijst bevat naast de onveilige verkeerssituatie aan de provinciale weg, waar de manege van Kosters aan grenst, geluidsoverlast, ver vuiling en stankoverlast. Het zit een aantal bewoners van de Magrette zo hoog dat ze eind januari voorzitter J. van Sab- ben van de hinderwetcommis sie twee schuimplastic vaten en wat rattengif aanboden. Aan de orde was de aanvraag voor een hinderwetvergun ning van Kosters voor uitbrei ding van de voedersilo's bij de manege. Tijdens die hoorzit ting klaagden de bewoners ook over ongedierte. chnngldeele Reclame SIRE raauwse bejaarden willen niveringsheffing omlaag Van een onzer verslaggevers HULST/SINT-JANSTEEN - Als de Hulster gemeen teraad volgende week donderdag ermee instemt kan Sint-Jansteen binnen afzienbare tijd een nieuwe bak kerij en tien nieuwe woningen tegemoet zien. De raad moet daarvoor wel akkoord gaan met voorberei- dingsbesluiten voor het gebied Inghelosenberghe en Hemel- straat. Momenteel heeft de heer F.P. de Kind aan de Hemel- straat een landbouwbedrijf je, dat hij binnenkort ook al bij gebrek aan opvolging wil beëindigen. Zijn schoonzoon J. Menu uit Kloosterzande zou op dat punt wel een bakkerij met verkooppunt willen vesti gen. Zijn plan is ingegeven door het feit dat er op Sint- Jansteen op korte termijn een gering 'bakkersaanbod' is. Als Van onze correspondent LOOSTERZANDE - Giste- 0 hebben de RK Bejaarden- rnd en het Open Bejaarden- erk voor de eerste maal in de al Van Leuven een hand- iardigheidstentoons telling houden, waarvoor meer dan lizend belangstellenden ramen opdagen. De tentoonstelling begon om uur en duurde tot 5 uur. loral in de eerste uren was t dringen om binnen te ko en. De tentoongestelde voor- erpen langs de zijkanten van zaal, waren van de grootst igelijke variaties. Zij be- inde uit frivolité, alle soor- breiwerk, pentekeningen, hilderijen, diverse soorten iniatuur landbouwmachines gereedschappen, beeld- iuwwerken en vissersvaar- igen. Alle voorwerpen waren ge- iakt door de bejaarden. In taal waren er 12 stands, larvan de eigenaars afkom- waren uit Kloosterzande, 'oenendijk en Ossenisse. Het iren de gezusters Andries- i, M. van Jole, P. v. Geer- lele, R. Wullems, E. Neve, M. luwels, P. Seghers, M. Ver- arken, A. de Feber, J. War ns, L. Kint en J. de Waal. De toongestelde voorwerpen nden wel bekeken worden, ch werden niet verkocht. De voorzitter van de Be- irdenbond L. Bogaert had dergelijke drukte nog oit meegemaakt, terwijl de dster van het Open Bejaar- nwerk mevrouw Van Acker rplex stond van het grote Intal bezoekers. Voor de bestrijding van de kosten werd het rad van 'ontuur gedraaid, waarmee prijzen te winnen waren. GRAAUW - De r.k. Bond van Ouderen, afde ling Graauw, heeft in een brief aan het be stuur van het waterschap Hulster Ambacht zijn verontrusting uitgesproken over de sterk gestegen milieuheffing. De afdeling legt het waterschap een aantal sugges ties voor die de druk van de heffing met name op de bejaarden moet verlichten. In het begrotingsjaar 1984 is de milieuheffing gesteld op 72,50 per vervuilingseenheid. Een gezin wordt aangeslagen voor drie eenheden, alleen staanden voor een. De Graauwse afdeling maakt bezwaar tegen de ge zinsheffing, die is gebaseerd op drie personen. „Ouderen die niet alleenstaand zijn, vor men meestal een tweepersoons huishouden. Ons voorstel is dan ook om ouderen geen ex tra vervuilingseenheid te la ten betalen. Dit is in strijd met het principe dat de vervuiler betaalt", aldus voorzitter G. Buijsrogge en secretaris P. Weemaes in het schrijven van de afdeling. Erop gewezen wordt dat sinds 1980 de milieuheffing bij het Hulster Ambacht is geste gen van 46,- naar 72,50 per vervuilingseenheid. „Een ver hoging van maar liefst ruim 57% in vijf jaar. Hoe lang gaat u hiermee door?", zo wordt ge vraagd. De Graauwse bejaarden vinden de heffing van het Hulster Ambacht in vergelij king met andere waterschap pen aan de te hoge kant. In 1983 al zat men in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen met een heffing van ƒ69,- terwijl het landelijk gemiddelde 48,95 was. „Misschien kan het waterschap zich inzetten voor landelijk gelijke heffingen?", zo wordt gesuggereerd. Om de betalingspij n wat te verlichten wordt voorts ge vraagd de heffing niet in twee halfjaarlijkse termijnen maar maandelijks te innen. Tot slot wordt gevraagd of het niet mogelijk is de verontreini gingsheffing te verlagen ten koste van het dijkgeschot, thans 135,- per ha. Het dijk geschot, zo wordt gesteld, valt onder de post bedrijfslasten terwijl de verontreinigings heffing op het reëel besteed baar inkomen drukt. Wat dit inkomen betreft wordt erop gewezen dat vanaf december 1982 de netto AOW- uitkeringen nauwelijks of niet zijn verhoogd. Dit terwijl in de periode december 1982/decem ber 1983 de gezinsconsumptie een prijsverhoging van 3% kende. „Vanaf begin 1984 zijn de prijsverhogingen niet van de lucht. U zult begrijpen dat we niet staan te juichen als we vernemen dat de verontrei- ningsheffing voor 1984 weer is verhoogd". De Graauwse afdeling heeft alle Hulster afdelingen van ouderenorganisaties en het Gekoördineerd Bejaarden- werk een afschrift van de brief gestuurd met het verzoek de Oostzeeuwsvlaamse be jaarden hun ongenoegen over de tariefsverhoging te laten uiten op de districtsvergade ringen van het waterschap. Deze vinden plaats in Graauw (21 februari, 19.30 uur, Ge meenschapshuis), Heikant (23 februari, 10.30 uur, 't Heike) en Hulst (28 februari, 19.30 uur, Het Bonte Hert). de heer Menu echter op twee verschillende plaatsen bakke rij en verkooppunt wil inrich ten wordt het voor hem onbe taalbaar. B en W van Hulst zien de plannen wel zitten. Ter plekke is er een vrij ruim opgezette bebouwing en bovendien kan op eigen grond geparkeerd worden. Bovendien is het uit een oogpunt van de Hinderwet ook aantrekkelijk omdat an ders gebakken zou moeten worden in de veel intensiever bebouwde Hoofdstraat. Het college vindt dan ook dat zo spoedig mogelijk een bouw vergunning moet worden ver leend, reden waarom de raad een voorbereidingsbesluit ge vraagd wordt. Aan de Inghelosenberghe liggen al geruime tijd bouw percelen braak. Bedoeling was indertijd hierop een aantal vrijstaande woningen te bou wen. Door de economische om standigheden zijn deze plan nen nooit uitgevoerd. De Ze- hamij uit Terneuzen ziet ech ter wel mogelijkheden als in de plaats van vrijstaande wo ningen percelen van twee on- der-een-kap (premie-A) ge bouwd mogen worden. Omdat het bestemmings plan zich hiertegen momenteel verzet, is een voorbereidings besluit van de raad nodig om de voorgenomen bouw van premie A-woningen mogelijk te maken. „Die vergunning moet zo snel mogelijk verleend worden", aldus het college in zijn raadsvoorstel, dat volgen de week donderdag behandeld wordt. een onzer verslaggevers LST/KLOOSTERZANDE d» het Idcnaantal van Stichting Katholieke Open- 'e Bibliotheek Oostelijk- l»iU4V?"V,aar-deren °ost 'ets ,s gedaald, is het aan- uitleningen in dat jaar ge ssen. De bibliotheek in Hulst J*nde 208.180 (+6.915) boeken (+1.728)'" IUoosterzande 67.333 trend gevolgd wordt", I **UUS hot UX. Het merendeel van de uitle ningen betrof romans (Hulst: 85.074, Kloosterzande: 23.259). Ook de jeugdboeken vonden gretig aftrek (Hulst: 61.676, Kloosterzande 24.922). De Hul ster bibliotheek bezit in totaal 34.871 boeken, Kloosterzande 16.779. it de cijfers van Klooster- de blijkt dat de lezersaan- jen in de categorieën vol genen en jeugd van 14-18 zijn toegenomen maar dat blJ de jeugd tot 14 jaar is said. Daar in de biblio- Hulst in 1982 het auto- aiseringsproject van start is >aan zijn hier geen vergelij ken te maken. „We mogen aannemen dat hier de- us het bestuur hter er soms evt^n uitziet. wat vtx>r 11 van toepassing,r< postzegels sturen aan an 19. 1581 GD Utrecht- Stichting Ideele Reclame SIRE| van de bibliotheek in Hulst een werkgebied van on er 10.000 inwoners. Iets f dan de helft (52 procent) "an is lid van de biblio- en gebleken is dat veel ners van de buitenkerken zijn. Daarmee ligt men boven het landelijk ge- paelde van 33 procent, een Fentage dat in Klooster tje precies gehaald is. Van onze correspondent CLINGE - Het laatste trek paard zal een dezer dagen de finitief uit Clinge verdwijnen. Landbouwer Kamiel Wee maes uit de Molenstraat gaat zijn trouwe viervoeter -'een kruising tussen een Loperse hengst en een boerenmerrie'- verkopen. Dat gaat wel met enige weemoed gepaard. Het trouwe beest verrichtte nog al het zware werk op boerderij en akker. ,,'t Is jammer, maar het moet. Het gaat niet zo best met mijn benen. Als ik op het land aan het werken ben, moet ik het paard lopend volgen en dat gaat mij steeds slechter af", aldus Kamiel Weemaes. Wanneer het paard is ver kocht zal het werk op het land van Kamiel worden gedaan door een loonwerker. En die gebruikt een vierwieler. Sjefde Block aan schot. Van onze correspondent HEIKANT - De humorist van de bejaardenschietin- gen is de in Heikant wonen de Sjef de Block, die dinsdag zijn 78ste verjaardag vierde en al 60 jaar pijl en boog hanteert. De schutters kennen hem allemaal, maar wel onder de bijnaam Kasse, zoals hij zelf zegt. In het Belgische Stekene geboren, verhuisde Sjef met zijn ouders en zijn 15 broers en zussen in 1915 naar Hei kant. Sjef begon al op veer tienjarige leeftijd met de schietsport, toen in het café van Pietje Pluym in Heikant geschoten werd om een krentenbrood en een peper koek. Daarnaast was hij een verwoed duivenmelker. Omdat hij als seizoenarbei der naar Noord-Holland trok, heeft hij enkele jaren zijn sporten niet kunnen be oefenen en vandaar dat hij nu pas zijn 60-jarig schut- tersjubileum viert. Sjef is ook nog zelfstandig vlasser geweest, maar is daarmee in 1945 gestopt om dat minister Lieftink een - FOTO DE STEM COR J. DE BOER flinke aanslag'op zijn porte monnee deed. In 1947 kwam hij in los verband bij de toenmalige gemeente Sint- Jansteen als gemeente-ar beider. Drie jaar later kreeg hij daar een vaste baan en bleef er tot zijn 65e. Als het ergens kermis was, dan wa ren ze hem op maandagmid dag meestal kwijt, omdat hij dan een prankske was gaan schieten en tevens om een flink aantal pinten te gaan drinken. „Ik heb in dienst van de gemeente 188 borstels en stelen versleten", weet Sjef nauwkeurig, en terwijl hij op de borstels leunde kon hij zijn gebeurtenissen van de schietingen vertellen. Tegenwoordig gaat Sjef vijf tot zes keer per week naar een bejaardenschieting en als hij er eens niet is dan zijn de collega-schutters stomverbaasd. Sjef is lid van de bejaarden schuttersclub Groot Hulst, die gevestigd is in café De Kroon te Sint- Jansteen. In zijn schutters- loopbaan is hij eenmaal ko ning geweest, in 1933 in het café van Fariel de Block te Heikant. „Wij hebben de leutigste schuttersclub die er bestaat", zegt Sjef. Vroeger reisde hij de schietingen af per fiets, maar tegenwoordig komen ze hem afhalen per auto. Hij kan nog altijd goed zijn plan trekken, want vorige week schoot hij in 't Heike te Hei kant nog de hoge vogel en twee kleine vogels af. „Al zeg ik het zelf", zegt Sjef, „ik ben altijd een goede schutter geweest en ik heb er heel wat hoge vogels afgescho ten". Sjef is van plan nog heel wat vogels van de prang te schieten. Hij kocht zich pas nog een katrolboog. „Schutters met een vizier op de boog", meent hij, „zijn maar broodschutters". De bejaarden- en andere schutters gaan Sjef Kasse op een grootse manier huldi gen, komende zondag bij Theo de Block in Heikant. Er wordt dan ook een jubi- leumschieting gehouden. Verder is er woensdag 29 fe bruari een huldiging tijdens de bejaardenschieting in ca fé De Kroon en café De Snor te Sint-Jansteen. Zo moge lijk zal burgemeester P. Molthoff op 19 februari het eerste schot lossen. SINT-JANSTEEN - De eisen die het kerkbestuur van Sint-Jansteen heeft gesteld ten aanzien van het voetpad dat moet ko men tussen Inghelose- berghe en de Hoofdstraat gaat mensen die straks gaan bouwen in het plan- Inghelosenberge 10 cent per vierkante meter kos ten. Het kerkbestuur eist kunststofplaten in de kerkramen, coniferen en als afzetting een hekwerk met poort, dit alles resul terend in een kostenpost van ƒ19.530,-. B en W vragen de raad nu met de eisen van het kerkbe stuur akkoord te gaan omdat anders het plan voor een voetpad volledig op losse schroeven zou komen te staan. De kos ten zouden verhaald moeten worden op de bouwgrond. In de financiële com missie, waarvan sommi ge leden de eisen 'abnor maal' vonden, was gesug gereerd een glasverzeke ring af te sluiten zodat al die dure voorzieningen niet nodig zouden zijn. Het kerkbestuur wilde een glasverzekering ech ter niet omdat men dan toch met de overlast van kapotte ramen bleef zit ten. Van een onzer verslaggevers AXEL - Galeriehouder Ro by Bellemans uit Axel is tot aan het eind van het jaar ac tief met een reeks tentoon stellingen onder de noemer 'Moderne Kunst en 1984'. De cyclus omvat naast vier op elkaar aansluitende tentoonstellingen een serie lezingen op het Zeldenrust- college, de Petrus Hondius scholengemeenschap en de Levenschool in Terneuzen en de MAVO in Axel. Met zijn projekt, dat vooral ge richt is op jongeren, hoopt Bellemans 'het publiek en de beeldende kunst wat nader tot elkaar brengen'. Niet eenvoudig want zo schrijft Bellemans: „Naar verluidt is de kloof groot". De lezingen en discussies op de scholen worden in de periode februari/maart ge houden. De cyclus wordt 1 maart ingeluid met een in formatieavond in de galerie. Drs. J. de Mul geeft dan een lezing over het onderwerp 'Nietzsche ontmoet Gud- mundsson'. Het betekent te vens het begin van de ten toonstellingenreeks. Deelne mers hieraan zijn Richard Beek, Lucy de Graaf, Hans de Ruyter, Stef van Ham en Joep Bertrams. In oktober worden de scholen opnieuw aangedaan. Dit keer om met de leerlin gen na te praten over de in drukken die ze bij het bezoe ken van de tentoonstellingen hebben opgedaan. De cyclus wordt afgesloten met een fo totentoonstelling over het projekt. De foto's worden gemaakt door Rik Liefting. Los van de cyclus 'Moder ne Kunst en 1984' houdt Bel lemans van 20 februari tot en met 18 maart een promo tietentoonstelling van Zeeuwse kunstenaars in het cultureel centrum De Hagen in Almelo. Hieraan werken mee: Joop Wolfert (foto's), Jan Verschoore (houtsne den-lino's), Hans de Ruyter (tekeningen) en Hans Lüc- ken (etsen). Het werk van De Ruyter is ook in Axel te zien. VARA - De afdeling Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen van de VARA houdt op woensdag 29 februari de jaarvergadering in De Halle in Axel. Tijdens die vergadering wprden de kandi daten gesteld voor het VARA- parlement en voor de Raad van toezicht, Beleid en Advies. Aanvang 20.00 uur. De wijziging vond plaats we gens beëindiging van de perio dieke zittingstermijn van het oude bestuur. Bingo - Zaterdag 18 februri wordt bij Eug. de Kort een bingo-avond gehouden. De op brengst is bestemd voor de clubkas van carnavalsvereni ging De Polderjongens. De bingo, die om 20.00 uur begint, biedt veel aantrekkelijke prij zen. Dameskoor - Bij het dames zangkoor heeft een bestuurs wijziging plaatsgehad. Voor zitster werd mej. A. Maenhout, secretaresse mevrouw M. de Smet-Merckx, penningmees- teresse mevrouw L. Suy-Smit. Gemengd koor - Het Hulster Gemengd Koor verzorgt zon dag 19 februari met medewer king van het Basiliekkoor een eucharistieviering in de Hul ster basiliek. Gezongen wordt de Mis in A van Lotti. Het or gel wordt hierbij bespeeld door dirigent Jo Ivens. De mis wordt rechtstreeks uitgezon den om 10.00 uur via de KRO- radio op Hilversum I. Dansavond - De evenemen tencommissie van de Stichting De Warande houdt zaterdag 18 februari de maandelijkse bal avond. Begonnen wordt om 20.00 uur en de muziek wordt verzorgd door het Jumbo Trio. Kaarten zijn o.m. verkrijgbaar aan de zaal. Songfestival - Het songfesti val van de stichting Steens Carnaval begint zaterdagmid dag 18 februari om 14.00 uur in De Warande. Hoewel de in schrijving nog openstaat is het bestuur niet ontevreden over het thans bekende aantal deel nemers en -sters.

de Stem | 1984 | | pagina 15