O, Dure Britse koninklijke paleizen moderniseren van de koningin Kamermeerderheid wil vos vogelvrij V Lokstoffen Opstandeling vlag in Nieuw BEIROET A Op Bintje Nu ziet u nog geen verschil. Straks wel. ^AN MAAREN TOR-OPTIEK 5EXTRA OP DONDERDAG5 Massale slachting Nederlandse vossenbestand PAPIER' VOOR UW PEN Dwaas Werk HENGELEN Oost-West Veertig jaar voor 6Zwarte Panters9 lei gex Gif DONDERDAG 16 FEBRUAR11984 JU&'^JL'JlüM t 11 paginJ DONDERDAG 16 FEBRUAF Buckingham Palace, het Britse koninklijke paleis waarvan het onderhoud afgelopen jaar bijna 3 miljoen pond heeft gekost, werden sinds begin 1982 voor 133.000 pond computers en wordprocessors geïnstalleerd. Die moderne apparatuur beoogt voor het paleis niet alleen een meer efficiënte werking, maar ook een grote kostenbesparing. Door onze correspondent Roger Simons LONDEN - Er wordt aan gedacht ook andere koninklijke paleizen, met name Kensington Palace, Windsor Castle, Holyroodhouse, Sand- ringham en Balmoral, eveneens van compu ters te voorzien en er dan een koninklijk com puternet van te maken. Het personeel van de kastelen zal dit net onder meer kunnen gebruiken voor rechtstreekse communicatie met Buckingham Palace, het hart van de koninklijke huishouding. Voorlopig dienen de compu ters van Buck House, zoals dat paleis in de omgang genoemd wordt, hoofdzakelijk voor het bijhouden van de boekhouding en loonstaten. De wordproces sors verzorgen allerlei druk werk dat vroeger buiten het paleis gedaan werd en toen veel meer kostte. De komst van de computer apparatuur, in het koninklijk huishouden heeft echter nog geen verlies aan arbeidsplaat sen tot gevolg, maar het is mo gelij k, dat personeelsleden, die met pensioen gaan, niet meer zullen worden vervangen. Tuinen Koningin Elizabeth II, die dit jaar vier procent opslag krijgt, waardoor haar salaris 3,85 miljoen pond zal bedragen, dringtin haar huishouding geregeld aan op grote zuinig heid. Voor de tuinen van Windsor heeft dat verzoek al vast iets opgebracht. Drie jaar geleden kostte hun onderhoud nog 70.000 pond. In 1983 werd deze uitgave echter tot 0 her leid dankzij de verkoop van grote hoeveelheden snijbloe men, groenten en paddestoe len, gekweekt door koninklij ke tuinlieden. De paleizen zelf hadden er niets van nodig. De hofhouding is trouwens tot het besluit gekomen, dat zelf groenten kweken meer kost dan ze op grote schaal aan te kopen Kritiek Elizabeth's aanmaningen tot zuinigheid worden hoofdzake lijk ingegeven door de vaak scherpe kritiek op de konink lijke uitgaven. De linkervleu gel van de Labour Partij is al tijd van oordeel, dat het ko ninklijke huis teveel kost. Buckingham Palace heeft evenwel berekend, dat de drie belangrijkste musea van Lon den, met name het British Mu seum, het Wetenschappelijke Museum en het Victoria en Al bert-Museum, afgelopen jaar samen meer gekost hebben, namelijk 28 miljoen pond, dan de hele monarchie, inclusief het koninklijke jacht Britan nia, het koninklijke vliegtuig en andere belangrijke onder delen van de koninklijke be drijvigheid. In 1983 kwamen de uitgaven voor en door de monarchie op iets meer dan 27,5 miljoen pond. Het duurste onderdeel van de koninklijke uitgaven is de Britannia (5.578 ton), die mo menteel voor 6 miljoen pond gemoderniseerd wordt in zijn thuishaven Portsmouth. Het koninklijke jacht zal voortaan op diêsel in plaats van op zwa re olie varen. Alle eenheden van de Britse marine, op uit zondering na van het oude vliegdekschip Hermes, doen dit ook. De Britannia krijgt bovendien een nieuw en mo derner communicatiesysteem. Verwacht wordt, dat de ver- bruikskosten van het jacht in 1984 op iets meer dan 3 miljoen pond zullen komen. Nutteloos Sommige Labourleden vinden dat een nutteloze extravagan tie, die Groot-Brittannië zich niet meer kan veroorloven. Door de regering Thatcher wordt er evenwel op gewezen, dat de Britannia een in drukwekkend onderdeel van de koninklijke huishouding is. En dat het jacht vaak gebruikt wordt voor recepties, waarop prominente buitenlandse za kenlieden, met wie Groot- Brittannië handel kan drijven, uitgenodigd worden. De nieuwe salarisverhoging van 4 procent in 1984 geldt niet alleen voor koningin Elizabeth zelf, maar ook voor de meeste andere leden van haar familie. In totaal gaat het om een be drag van 5 miljoen pond. Al leen kroonprins Charles en prinses Diana leven niet op kosten van de gemeenschap. Zij dekken hun uitgaven met de rijke opbrengst van de gronden, boerderijen en ande re eigendommen, die in het hertogdom Cornwall op naam van de prins van Wales staan. En toch kosten Charles en Diana de Britten geregeld nog wel geld. Toen dit koninklijke paar onlangs per vliegtuig via het Zwitserse Zurich voor een skivakantie naar Liechten stein reisde, kwam zijn re tourvlucht per Andover van de RAF samen met andere 'noodzakelijke' uitgaven, op minstens 30.000 pond. Een eer ste klasse retourvlucht Lon- den-Zürich aan boord van een vliegtuig van British Airways kost 254 pond. Buckingham Palace gecomuteriseerd. - FOTO ARCHIEF DE STEM. De koninklijke Andover had een bemanning van vier kop pen, die telkens in Zürich overnachtte alvorens naar En geland terug te vliegen. Naar de RAF-basis van Marnham, in Norfolk, waar het konink lijke paar vertrok en tien da gen later weer aankwam, moest tweemaal speciaal van elders een gespecialiseerd team van brandweermannen gestuurd worden. Tijdens hun skivakantie werden Charles en Diana doorlopend omringd door vier detectives in burger. Pers-chef Victor Chapman, die mee op skivakantie ging om het foto graferen van de prins en de prinses ordelijk te doen verlo pen, en super-intendent John Maclean, de persoonlijke lijf wacht van Charles, die enkele1 dagen van tevoren naar het ski-oord vertrokken was om daar de omgeving te kunnen verkennen, werden allemaal ondergebracht in fraaie hotel kamers. De prins en prinses zelf waren te gast bij kroon- HHH Koninklijke paarden...onderhoud, 80.000 pond per jaar.. prins Hans-Adam en prinses Marie van Liechtenstein. Uit de zogeheten civiele lijst van de Britse koninklijke fa milie blijkt, dat zij in 1983 weer niet op een paar pond ge keken heeft, telkens wanneer het om paarden ging. Naast de 7.500 pond die het koninklijk huis afgelopen jaar besteedde aan nieuwe paarden en rijtui gen, bracht het nog 80.000 pond mm - FOTO ARCHIEF DE STEM in rekening voor hun onder houd. De aankoop en het hu ren van auto's daarentegen kostte maar 23.400 pond; de koninklijke garagerekening kwam op 55.000 pond. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Binnenkort is een massale slachting te verwachten onder het Ne derlandse vossenbestand. Op de Oost Veiuwe zal 90S van het huidige aantal vossen worden afgemaakt, elders in het land is dat min der. Een Kamermeerderheid van CDA, WD en SGP stemde namelijk gistermid dag „ten behoeve van een goed evenwicht in de fauna" in met een 'vos-dichtheid' van 1 per 500 hectare. Op dit moment heeft de vos op de Oost Veiuwe een territoir van gemiddeld 50 hectare. Kritisch Faunabeheer, een organisatie die grote problemen heeft met de ge organiseerde jacht, probeer de gisteren op het laatste nippertje de volgens deze or ganisatie volstrekt onnodige jacht te voorkomen. Maar de tijd om nog Kamerleden uit de regeringsfracties van hun ongelijk te overtuigen was toen te kort. „We zijn wellicht te laat, maar we hoorden pas kort geleden dat de Kamer van daag al een dergelijk besluit zou nemen," zo lichtte een woordvoerder van Kritisch Faunabeheer, een paar uur voor het gewraakte Kamer- besluit viel, op een perscon ferentie toe. Volgens Kritisch Fauna beheer zijn de initiatiefne mers van de vossenslachting in de Tweede Kamer, Waal- kens (WD) en Van Noord (CDA), het slachtoffer ge worden van een intensieve lobby van de georganiseerde jacht in Nederland. „Zij gebruiken oneigenlij ke argumenten om de jacht te kunnen uitoefenen. Het vossenbestand past zich al automatisch aan de aanwe zigheid van prooi aan. Dat die prooi vermindert is geen gevolg van het toenemend vossenbestand, maar van een veranderend biotoop (de leefomstandigheden - red)," aldus de woordvoerder, die ook bestreed dat reductie van het aantal vossen het verschijnsel hondsdolheid (ooit waargenomen in Zuid- Limburg en het noordoosten van het land) zou kunnen te rugdringen. „De j acht brengt grote on rust teweeg. Overlevende dieren moeten een nieuw territoir bevechten, en bren gen dan juist extra gemak kelijk rabiës over." Volgens Kritisch Fauna beheer zou landbouwminis ter Braks („zijn adviseurs denken er net zo over als wij") grote moeite hebben de CDA/WD-motie uit te voe ren. Maar in de Kamer liet de bewindsman daarvan giste ren niets blijken. Kritisch Faunabeheer blijft overi gens actie voeren. De Vos Naamplaatje is een serie over uitdrukkingen en voorwerpen, genoemd naar mensen, opgetekend door Hans Toonen Wedden dat een toerist, gevraagd naar een opsom ming van typisch Holland se produkten, meteen met tulpen, kaas en klompen komt opdraven. Toch hoort in dit rijtje ook de aardappel thuis. De export van (poot)aardap- pelen bedraagt jaarlijks ruim 1,2 miljard gulden. Vorig jaar gingen er 1,5 miljoen ton bintjes de grens over, hoofdzakelij k richting West-Duitsland. Voor de kiem van deze glorie moeten we spitten in het Friese Suameer. Eind vorige eeuw woonde daar schoolmeester K.L. de Vries (1854-1922), die een passie had voor aardappel planten. In 1898 klopte de Friesche Maatschappij van Landbouw bij hem aan met het verzoek de leiding te nemen over een kweek- veld in Suameer. Even la ter zakten de vensterban ken van zijn dorpsschool De foto op pag. 2 van zater dag 11/2 jl. met de daarbij behorende tekst, laat ons zien in wat voor een gevaar lijke ontwikkeling ons land zich bevindt. Vijf ordewaar- ders in burger vluchten weg bij een onruststoker die zij zojuist in elkaar geslagen hebben. Hoelang duurt het nog dat alleen maar een onruststoker op de foto zal staan of erger nog dat de onruststokers in Nederland spoorloos verdwijnen, want daar zie ik het naar toe gaan en je bent al gauw iemand die onrust wil stoken. Dat is in dit land met zo'n regering niet zo moeilijk. Het schrij ven van zo'n brief als deze is over een paar jaar misschien wel niet meer mogelijk, het is niet te hopen dat Neder land zijn eigen dwaze moe ders krijgt, want Nederland heeft al genoeg aan een dwaze burgemeester die in een nieuwsuitzending op maandagavond zegt geen geweld te willen gebruiken maar het toch gebruikt en dat nog wel voor een PvdA- mannetje. Schaamt zich dan niemand meer in dit land? Oosterhout Theo Ma ton De plannen van minister Rietkerk (De Stem van 13/2) d.m.v. het inleveren van de prijscompensatie over 1984 en 2 extra roostervrije da gen, 13.000 banen te schep pen, verdienen lof. Het zijn hoopvolle beloften, maar wat zal daar in de praktijk van terecht komen? Als er geen machines of computers aangeschaft zullen worden, wie zullen er dan voor deze banen in aanmerking ko men? Zullen dat ouderen worden of voornamelijk jongeren? De jongeren die een baantje hebben weten te ADVERTENTIE Elke opticien lijkt even goed. Maar dat is gezichtsbedrog. Al merkt u dat misschien niet meteen. Kom liever meteen naar Van Maaren. Die biedt u - letterlijk en figuurlijk! - gegarandeerd de bril die 't beste bij uw ogen past U zult er jaren plezier van hebben. En u betaalt hetzelfde. OPTICIENS VAN PROFESSIE. KENNERS VAN KONTAKTLENZEN. Breda: Ginnekenstraat 16, telefoon 138370 Maandag v.a. 13.00 uur geopend. SpORTVISSERS die zich be zighouden met het vissen op witvis weten dat het succes van de dag kan afhangen van het samenstellen van een goed voertje. Al wordt de be langrijkheid van voer wel eens overtrokken, zeker is dat een groot deel van de belang stelling van een hengelaar al vorens uit vissen te gaan naar het voer uitgaat. Momenteel zijn er in de diverse hengel sportzaken dan ook hele reek sen produkten verkrijgbaar waarmee men een voer kan samenstellen. Opvallend daarbijis de opmars welke aminozuren en andere geur en smaakstoffen daarbij ma ken. Aan een basisvoer voor voorn en brasem voegt men graag een geurtje toe of een smaakje enook wel wat kleur. Echt waar, het helpt! De vis vindt het voer sneller en blijft, als de geboden produk ten aangenaam smaken- of geuren, ook langer op de stek. Heel bekend is dat grote vis sen zoals karper en brasem wel van zoetigheid houden (smaak), terwijl voorn daar voorn is bekend dat produk ten als hennepzaad wat geur betreft zeer aantrekkelijk zijn, maar ook! duivemest, vismeel of vleesmeel. Wat al die geur- en smaak stoffen betrft is er dus ruimte voor een experiment, want eerlijk gezegd tasten we, als gewoon hengelaar, aardig in het duister wanneer het erom gaat meer uis te vangen met behulp van lokstoffen. Meest al kan men deze aanschaffen in flesjes en potjes waar be halve de soortnaam, meestal ook een aanzienlijke prijs op vermeld staat. Let dan wel op dat hetgeen u koopt een hoge concentratie bezit. Anders wordt een voertje wel heel erg duur. Lokstoffen als va nille, anijs, caramel, vis, lever e.d. zullen beslist hun uitwer king niet missen. Caramel bijvoorbeeld maakt een heel geurig voertje mogelijk voor brasem, terwijl ook karper er wel trek in schijnt te hebben. Kort geleden is er trouwens een nieuwe reeks lokstoffen op de markt gekomen onder de naam Supralok. Dit merk wordt gevoerd door Seiko, een groothandel in allerlei pro dukten welke te maken heb- met Rien van Nunen ben met veevoer en voer huisdieren. Milieuvrien ke stoffen trouwens en I komstig uit de Verenigde] ten van Amerika w0'\ normen wat het milieuj treft heel wat strenger dan in ons land. Vic Hees wijk uit Veghel heeft) der andere deze serie lo» fen opgenomen in zijn.1 uitgebreide pakket sportartikelen. Uiteraard is een ment met dergelijke op zijn plaats. Binn hoop ik daarover meer le'j tellen wanneer we een" van deze stoffen (en an aan de tand hebben ge Eén voordeel van Sup wil in nu alvast noeroe#J stoffen zijn zowel in vorm (poeder) als vloeib verkrijgen en dat niets in (de lage) pófil bijna door van potjes metI nieuwe aardappelplantjes De schoolmeester had de I gewoonte om zijn experj. I menten te noemen naar I zijn negen kinderen. I onstond er de 'WietzeI aardappel, de 'Bouke', 'Af. I ke' en 'Jetze enz. De Vries I was een vlijtig kweker I Want even later moest hij I veelbelovende rassen noe'l men naar veelbelovende I leerlingen van zijn klas. inl 1905 viel deze eer te beur! I aan Bintje Jansma (7, toentertijd de beste leer- linge van de klas. Door hu. I welijk met de plaatselijke I winkelier-kapper-schoen- maker veranderde haai naam in Pebesma. Overigens is onderwij. I zer De Vries zelf nooit veéjl wijzer geworden van zijn I bintje. In die tijd kende I men nog geen kwekers-1 recht. Volgende aflevering: Fra-1 nfois Nicolas Mansart Van onze redactie buil DJAKARTA - Opstandelingen in Iriai derlandse kolonie Nieuw Guinea - zijr hun vlag te hijsen in de hoofdstad van vincie. Indonesische troepen hebben de opst kunnen overmeesteren. Dit hebben in' Djayapura, het vroegere Hollandia, w< gedeeld. Volgens de getuigen werd bij de aar ling neergeschoten. In verband met de jayapura wegblokkades opgericht dooi werden scholen en regeringsgebouwen Vluchtelingen die de grens overstak! pua New Guinea zeiden dat Indonesisc waren gewikkeld met groepen van de pua (OPM), die zich aansloten bij de 01 donesisch gezag aan te vallen. Indone 1963 in nadat de Nederlanders waren vr verwerven in deze maa:| schappijn zijn natuurlij! wel de goedkoopste krach ten. Het is echter wel te hc| pen, dat diegenen, die zogJ lukkig zullen zijn, één die 13.000 baantjes te krijl gen, deze dan ook zullen i»| gen houden. Want ook wordt vaak mee gesold t dusdanig gerommeld, datr] na een paar maanden of half jaar gewerkt te hebbe van de ene minuut op de ai dere, zonder waarschuwirj of gesprek vooraf, op str geschopt worden. En dansl je daar, verbitterd en telem| gesteld in je werkgever,! je naaste omgeving te wad] ten op je uitkering, die tf dan gelukking wel is. Mail als men in deze maatschap pij op deze manier doorga, heeft het scheppen van b nen weinig zin. Want ied die werkt, wil dat ook 1 graag blij ven houden. Hansweert L. van 't Westende-Mahu Voor de derde achtereenvi] gende keer is interven! van Amerika gestuit weerstand en tegensta Zowel politiek als militij dus. Zowel in Vietnam, 1 en nu in de Libanon 1 stond door verontachd ming van machtposities a bewustwordingsproces oosterse volkeren een 1 flictsituatie. In plaats 1 onderhandeling met in ad] neming van gewenste j lijkberechtiging werd militaire middelen krachtmeting ontketend] de gevolgen daarvan ond.i schat. En op het slag«j vielen duizenden menserJ vens ten offer aan de ko] zichtigheid van de ringsleiders. Terwijl dep sident van de Verenijl Staten met verbaal ge»ï Amerikaanse en Europf burgers vertrouwen int; zemt ervaren zij dat Vil nam, Iran en Libanon j desolate toestand is vei] ten. En nu wordt doorif machtige armada, gestat] neerd voor de kust van B roet, met afgeven van v nietigend vuur de aftó geblazen. East is East a West is West, and never] two shall meet. Oosterhout H. Telchuijs Dru: BEIROET - Druzische strijd na de verovering van het krv, doorgestoken tot de kust ter roet. Daardoor maakten zijn tevem shi'itische Amal-militie, die vor roet van het Libanese leger overn Het leger bevestigde dat het na zware gevechten in de nacht van dinsdag op woens dag de vitale doorgang van het Shouf-gebergte naar Beiroet, pal ten zuiden van het vlieg veld, aan de oppositie heeft moeten prijsgeven. Het vlieg veld is nog steeds in handen van Amerikaanse mariniers. Deze verovering door de Druzen van het kruispunt bij Khalde, dat sinds de terug trekking van het Israëlische leger uit dit gebied in septem ber vorig jaar in handen was van het Libanese leger, bete kent dat het leger feitelijk geï soleerd is van zijn garnizoen in Damour, nog een paar km naar het zuiden. Het leger heeft zich bij Da mour verschanst. Damour ligt halverwege Beiroet en de Awali-rivier, tot waar Israëli sche troepen het zuiden van Libanon bezet houden. De bombardementen van dinsdag door de verouderde Hawker- Huntervliegtuigen van de Li banese luchtmacht en beschie- NEW VORK (DPA-UPI) - Twee vroegere leiders van de ondergrondse or ganisatie Zwarte Pan ters, Sekou Odinga en Silvia Baraldini, zijn woensdag in New York wegens samenzwering en roofmoord tot 40 jaar ge vangenisstraf veroor deeld. De twee beklaagden stonden terecht omdat zij in 1981 een geldtransport hadden overvallen en bij de daaropvolgende schietpartij twee politie agenten en een bewaker hadden gedood. Odinga, die vroeger Nathaniel Burns heette, noemde zich voor het ge rechtshof een „vrijheids strijder" en „krijgsge vangene". Silvia Baraldi ni noemt zich een „revo lutionair". In de rechtszaal zwaai den aanhangers van de Zwarte Panters met de groen-zwart-rode vlag van een zwarte afschei dingsbeweging, die in vijf zuidelijke staten van de VS de onafhankelijke re publiek Nieuw Afrika wil stichten. tingei vloot mars verhii De Amin onder van d ting g en lei Natioi Franj eerst de ge' leden, leider tuatie lighei Natie: dag t voorsl stel h van di mach) van c diplor VN v bespre voorw Unie lijkhe Moskc dag it het ze naar van de SANT Alme; Chilet Volks linkse woens restee hecht Dit Chile* men. de Sc zich 1 voor de ter tie in1 voorlc len. Hij me va bescht digen natior V Drie 1 rine h de No spoor vaten Dinos< raakte kwijt. minder op gesteld, is. Van iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiii1 NEW YORK (RTR) - Het Amerikaanse leger heeft ge- ruik van de atoombom geop- Perd voor het breken van het oeleg door de Vlet Minh van nf"1® troepen In Dien Bien Phu in 1954. iPd staat in een officieel ge- schtedenisboek van het leger, volgens de New York Times van dinsdag. Toen president Eisenhower et voorstel van het leger af wees, aldus het boek, stelde dit voor zeven divisies naar Viet- ÏT"? sturen om de Fransen I Pen met conventionele *?Pfns' Eisenhower verwierp look dit plan. F„De caPitulatie van het r ranse garnizoen in Dien Bien toen Tonkin was, oracht Frankrijk ertoe Noord- I iatg^am aan Ho Chi Minh te Volgens de New York Times 19c zijn de eerste geschi mese van de van teld Early door 1968 ei in Vie Hij

de Stem | 1984 | | pagina 4