ort' ii c [neemt iren Bisschoppen wijzen alle commercie af Van Aardenne moet naar Brussel terug IJesreryd Beter vervoer gehandicapten kost ƒ600 min. Maaltijdvoorziening in instellingen niet goed CDA EN VVD VERBREKEN BELOFTE Koningin in rampgebied Compliment verdiend Pauselijk bezoek 1KOOP BANKEN DONDERDAG 16 FEBRUAR11984 BINNENLAND )ud- Jredanaar loutepen rof. in [otterdam DE STEM COMMENTAAR Huis eigenaren Vrij van woonbelasting Hypotheken iets lager BEZOEK PAUS NU OFFICIEEL Kamer wantrouwt bezuinigingsplan Werkloosheid leraren stijgt snel OP JAARBASIS Onderzoek TNO en Voedingsbureau Ginjaar Wijst alcoholverbod op scholen af 0TL13ITI i3C k hebben verstrekt, anier wordt prijs- voorkomen. Het ids, FGH en ABN de woninveilingen bij deze eigen in- AMRO, NMB en Nederlanden wat Jaarlijks gaat het lilingen om honder- m" woningen die de |rs zo terug kopen, uties (gedwongen erkopen) zonder ge- larantie op de wo- de geldgever (de ilal zelf vertegen- Een pand brengt lanier in ieder geval mumprijs op. reniging Eigen Huis, sumentenorganisatie 'oningeigenaren, is oorstander van het mogelijk voorkomen Iwongen woningver- rndat dit vrijwel al- iet nadeel van de wo- snaren uitpakt. Ban- eten, zo meent Eigen el aan de bel trekken eigenaar achterblijft betalingen en moet nel mogelijk in over- de eigenaar een be- •tegeling zien te tref- erder meent Eigen t de huidige gemeen- tieregeling niet en vervangen zou worden door een ■antieregeling. Op nier wordt de wille- n de verschillende arden bij deze rege- lorkomen. In de nota ering eigen woning- ie het ministerie eind aar heeft uitgebracht, in dit verband al wel ten van een interge- lijk risicofonds als ïging van die huidige ntelijk garantie, leenten zijn de laatste met grote financiële i geconfronteerd om- voor 50 procent moe- j passen op het tekort Ie hypotheekaflossing ■cutieverkopen. De an- aelft wordt bijgepast et rijk. Verder pleit de Ïging Eigen Huis voor )ede consumentenver- ng in geval van werk- id. De inmiddels be- ie verzekeringen op dit 1 bieden de consument agen van Eigen Huis te g garantie om daarmee an hun financiële ver ingen te kunnen blij- aldoen. T28 PAGINA 3 Van onze redactie binnenland UTRECHT - De Nederland bisschoppen zijn akkoord «gaan met de instelling van een leerstoel 'Grondslagen en wijsgerige implicaties ,an de katholieke theologie' goor de Radboudstichting aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. De bisschoppen zijn tege lijk akkoord gegaan met de benoeming van de oud-Bre- danaar dr. A.W.J. Houtepen tot hoogleraar op deze nieu we leerstoel. Dr. Houtepen (43) blijft wetenschappelijk hoofdme dewerker aan het Interuni versitair Instituut voor Mis- siologie en Oecumenica aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij promoveerde in 1973 in Nijmegen tot doctor de theologie bij prof. Schillebeeckx op een proef schrift over de onfeilbaar heid van de paus. Houtepen heeft medegewerkt aan de totstandkoming van het rapport van de Wereldraad van Kerken over Doop, Eucharistie en Ambt, ook wel het Lima-akkoord ge noemd. Steun aan bedrijven ingeperkt Van onze perlementaire redactie DEN HAAG - Wat CDA en VVD betreft hoeft de vennootschapsbelasting volgend jaar niet verder te worden verlaagd van 43% naar 40%. Daarmee wordt een belofte aan het bedrijfsle-i ven gebroken. Dat bleek gisteren tijden de behandeling van de be groting van Economische Zaken in de Tweede Kamer. Het kabinet had het be drijfsleven beloofd om de ven- )E BETROKKEN politiemensen en Amsterdams burgemeester Van Thijn verdienen een compliment voor de beheerste wijze waarop zij de ontruiming van het gekraakte Wyers-complex gere- jeld hebben. Dat het na afloop 's avonds in de Amsterdamse bin- lenstad toch nog tot ernstige ongeregeldheden is gekomen, kan lun niet worden verweten. Die relletjes bewijzen alleen maar, (oor de zoveelste maal overigens, dat de harde kern van de kra- (ersbeweging en haar sympathisanten niet voor rede vatbaar :ijn. Wel, wie niet horen wil 0e aankondiging vooraf dat het al in 1981 gekraakte pand linsdag door de politie ontruimd zou worden en wel met fluwelen landschoenen, was overigens niet zonder risico. De krakers kre- jen daardoor gelegenheid hun aanhang te mobiliseren en aan- jezien er in Amsterdam heel wat relbeluste lieden rondenlopen, vas een volksoproer niet ondenkbaar geweest. Gelukkig bleek iet grootste deel van de ruim duizend man tellende bezetting van iet kraakpand niet van alle gezond verstand gespeend en hield iet koude weer veel nieuwsgierigen thuis achter de kachel. Het grootste risico hebben de overwegend jonge ME-'ers gelo en. Bij vorige ontruimingen in de hoofdstad zijn zoveel politie- lensen het ziekenhuis ingeslagen dat er lef voor nodig was om e tierende meute in het Wyers-complex zonder helm en wapen- tok tegemoet te treden. Door zo te handelen heeft de ME de ver- intwoordelijkheid voor de ongeregeldheden in de avond gelegd waar die hoort te liggen: bij het zootje ongeregeld dat Amsterdam egelmatig onveilig maakt. Van Thijn is in Amsterdam ten aanzien van de kraakbeweging en nieuwe weg ingeslagen; die van uitputtend geduld, volledige ipenheid en uiterste zelfbeheersing. Daarvan mag men toch wel preken als pas na twee-en-een-half jaar en vijf gerechterlijke uit- praken tot ontruiming wordt overgegaan. Voor andere wetsover- 'eders is de overheid dikwijls aanzienlijk minder lankmoedig. Als astig Amsterdam zijn burgemeester nu de tijd en ruimte gunt, irijgt deze misschien de kans zijn medeburgers meer respect 'oor de wet bij te brengen, in de kraakbeweging voorgoed het kaf 'an het koren te scheiden en ook een nieuwe, realistische - dus jeen gratis heroïne-verstrekking - aanpak te bedenken voor het 'olledig uit de hand gelopen drugsprobleem. Wat dit laatste be reft mag hij de fluwelen handschoenen thuis in de la laten liggen. Bij die grote schoonmaak wenst overig Nederland de burgmees ter en de politie veel succes toe want die rest heeft de buik vol 'an een hoofdstad, die volslagen verloederd dreigt te raken en iet zijn drugsscene ook elders in het land ernstige problemen 'roept. jiodig je iemand uit als je tevoren weet, dat niet iedereen zijn imst op prijs stelt; sterker nog: als je er nu al van overtuigd snt, dat het bezoek gast en gastheren in grote verlegenheid kan rengen? De Nederlandse bisschoppenconferentie heeft op die loeilijke vraag - met instemming van Rome - nu definitief een «vestigend antwoord gegeven: paus Johannes Paulus II komt iderdad naar Nederland in mei 1985. Uit mededelingen van artsbisschop Simonis is op te maken, dat de paus hier (onder teer) zal spreken over de grenzen, die hij gesteld wenst te zien aan de even hoog geroemde als diep verguisde verscheidenheid m opvattingen binnen de r.k. kerkprovincie. De bekende Duitse theologe Dorothee Sölle heeft eens ge- F9d: „De Heilige Geest spreekt Nederlands". Het lijkt niet erg waarschijnlijk dat paus Johannes Paulus deze uitspraak zal on- lerschnjven. Dat kan ook moeilijk, want wat hij in Rome over de ftK. kerk in Nederland te horen krijgt, is een tumultueuze cacop- jpon|e van onderling ruziënde bisschoppen, theologen, pastores ■1 gelovigen. Aangenomen kan worden dat de paus niet naar ■^eaertend komt om hier te onderzoeken wie wel en wie niet zui- -f in de leer is. Er zijn tal van aanwijzingen, laatstelijk nog bij de wolging van bisschop Zwartkruis, dat de paus wat dit betreft -en enkele twijfel kent, gezien de verwachting van mgr. Simonis jat net bezoek, zeker op korte termijn, tot verdere polarisatie zal TirthZal hiervan ongetwijfeld geen geheim maken. ^katholiek Nederland vertoont echter niet alleen het beeld van en in zichzelf verdeelde gemeenschap. Ondanks alle gekrakeel ®"9en de ruziemakers met elkaar per jaar wel rond 375 miljoen ■uiaen bijeen voor de kerk in Nederland en in de missielanden. Ink h en^e'^ k'i de kerk is dus nog steeds bijzonder sterk. jOK daarvan moet de paus op de hoogte zijn. Zou die weten- ap volgend jaar toch niet kunnen leiden tot een wat genuan- fseraer oordeel over r.k. Nederland? Srirf HSenC' voor de a"°°P van Pet pauselijk bezoek aan Neder- Lnlf k yaa9 de Paus °°k bereid is te luisteren. Naar vragen irJ? k8'01 als waarom maakt Rome zich zo druk om Neder ig ,®n haeft het zich zo weinig (althans even publiekelijk) gele- t "9gen aan de 'dwaze moeders van de Plaza de Mayo'? Senri? J^een maalre9elen getroffen tegen bisschoppen, die niijk heulden met de Argentijnse junta, die dertigduizend do- - op zijn geweten heeft? Sommigen zullen opmerken dat het let 7n3k ®eeft zu,ke vra9en aan de Paus te stellen. Of zou het I kan 7 kunnen zijn, dat een pauselijk bezoek alleen dan zinvol I Pp n' k 0V6r en weer eerli]ke openheid wordt betracht? nipt !iitP en 'n de kerk worden door mensen veroorzaakt, Saam end door mensen van één bepaalde richting. In 'De Var ha+an 5e F®oos' laat Umberto Eco een monnik filosoferen latinikr, roken menszijn. „De duivel", zo zegt hij, „is de aan- Van de.9eest, het geloof zonder glimlach, de waarheid, luk/Pr aan tijfel onderhevig is". De paus zal ervaren, dat deze "edpri/p in he* Pr09ressieve als conservatieve kamp van r.k. tk a,?,? vee' vo'9elin9ei telt- Hopelijk is hij in de gelegenheid MKJbdere mensen te ontmoeten.- eest Poolse stad van Nederland. bijvoorbeeld in Breda, de nootschapsbelasting van 48% naar 40% te verlagen. Dit jaar wordt de eerste stap gezet van 48% naar 43%. De regerings partijen CDA en VVD lieten gisteren echter weten dat vol gend jaar een verdere verla ging niet noodzakelijk is. Dat geld van zo'n algemene belas tingverlichting zou beter ge bruikt kunnen worden voor steunverlening aan kansheb bende bedrijven. Later zou de belofte van de verlaging van de vennootschapsbelasting dan weer op tafel moeten ko men. De WD hamerde er giste ren wel op dat er volgend jaar twee miljard gulden wordt be zuinigd als lastenverlichting voor het bedrijfsleven. In het regeerakoord wordt dat nog geboekt als „1,5 tot 2 miljard gulden". De VVD meent echter dat de lastenverlichting voor het bedrijfsleven dit jaar nog al tegenvalt. Ook het CDA vreest dat. Vanuit het regeringskamp kwam verder de suggestie om het aandelenbezit van de „kleine man" te stimuleren. Door extra fiscaal voordeel (vrijstelling tot 1000) zou de kleine spaarder eerder bereid zijn om geld te stoppen in het Nederlandse bedrijfsleven. Ook de werkgeverspremies zouden verder omlaag moeten. Opvallend was dat CDA en VVD veel aandacht gaven aan het afschaffen van de WIR (bedrijfsteun van de overheid) op langere termijn. Nó moet deze geldkraan naar het be drijfsleven nog niet worden dichtgedraaid, zeiden de rege ringspartijen in reactie op een pleidooi van de Brabanste hoogleraren Schouten en Kol naar. Maar over een paar jaar is dat best bespreekbaar, vin den CDA en WD, die daar mee een beetje achter PvdA en D'66 aanlopen. Op korte ter mijn kan de bedrijfsteun wél efficiënter worden gegeven, vindt de meerderheid van de Tweede Kamer. CDA en VVD gaven giste ren verder steun aan minister Van Aardenne (Economische Zaken), die net als zijn colle ga's geschrokken moet zijn van berekeningen van het Centraal Plkanbureau. Uit die CPB-cijfers bleek dat het on danks of dankzij het kabinets beleid flink fout gaat met de Nederlandse economie. VNO- voorzitter Van Veen hamerde gisteren op een andere plaats eveneens op de noodzaak met de overheidsbezuinigingen door te gaan te komende jaren. Werkloos EIND januari was precies vijftien procent van de Zuid hollandse beroepsbevolking werkloos. HILVERSUM - Als er al een belasting op te goedkoop wo nen komt, dan zullen huiseige naren daarvan uitgesloten blijven. Staatssecretaris Brokx heeft dat woensdagoch tend duidelijk gemaakt in een radioprogramma van Veroni ca. De bewindsman van Volks huisvesting wil alleen huur ders extra belasten als zij vol gens zijn normen te weinig verwonen. Brokx wil met zijn woonbelasting een deel van de individuele huursubsidie be kostigen. De PvdA vindt een dergelij ke belasting alleen gerecht vaardigd als ook huiseigena ren eraan worden onderwor pen. De VVD is tegen. Het CDA steunt zijn staatssecreta ris. Overigens heeft Brokx het kabinet nog geen voorstel ge daan over de woonbelasting. AMSTERDAM - De levens verzekeraars verlagen van daag de tarieven voor hypo theken met 0,2 procent. De basisrente (in het alge meen geldend voor leningen tot en met 75 pet van de execu- tiewaarde of voor leningen met gemeentegarantie) komt daardoor op 8,6 pet. Van onze redactie geestelijk leven UTRECHT - De Nederland se bischoppen verwerpen el ke commerciële activiteit ter bekostiging van het bezoek dat paus Johannes Paulus II definitief aan ons land zal brengen. Dat werd gisteren op een persconferentie in Utrecht benadrukt. Het Vaticaan heeft de bis schoppenconferentie eergis teren officieel meegedeeld dat de paus de uitnodiging voor een bezoek aan Neder land, België en Luxenburg heeft aanvaard. Het pasto rale bezoek aan Nederland zal hoogstwaarschijnlijk vallen in de week van 12 tot 18 mei 1985. De kosten van het drie daagse verblijf worden nog steeds op 10 miljoen gehou den. Er zal geen beroep op het bedrijfsleven worden gedaan. De bisschoppen ver laten zich puur en alleen op de vrijgevigheid van het ka tholieke volksdeel en overi ge landgenoten, aldus bis schop Ernst van Breda. Commerciële activiteiten, ook op particulier initiatief, wordt door de bischoppen niet op prijs gesteld. Van het reisschema staat nog niets vast. Plaatsen die de paus waarschijnlijk wel zal aandoen, zijn Utrecht, Den Haag, Den Bosch en Maastricht. Diverse bede vaartsplaatsen, onder meer Oudenbosch, hebben bij de stichting pausbezoek al ver zocht de paus te mogen ont vangen. Aartsbisschop Simonis verklaarde gisteren dat de paus naar zijn oordeel op een tweetal terreinen de Ne derlandse kerk de oren zal wassen: de positie van de paus in de kerk en het geloof en de grenzen van een ge rechtvaardigde pluriformi teit. Het risico dat het paus bezoek de polarisatie zal versterken, erkende mgr. Si monis, maar zijns inziens zal het bezoek op langere ter mijn depolariserend uitwer ken. Het bezoek zal overi gens vooral ook kleinschalig van opzet worden. De ont moetingen in kleiner ver band zullen wel via de tele visie gevolgd kunnen wor den, verklaarde bisschop Ernst. In de planning zit ook een massa-bijeenkomst. Waar die plaats heeft, is on bekend, maar mgr. Ernst leek het Galgenwaardsta dion in Utrecht daar toch te klein voor. Opzet van het bezoek is in elk geval de paus de Nederlandse kerk in al haar verscheidenheid te presenteren. Of de paus koningin Bea trix zal ontmoeten, wordt aan haar overgelaten. DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Ka mer gelooft niet dat minister Van Aardenne (econo mische zaken) van Brussel opdracht heeft gekregen sterk te snoeien in de regionale steunmaatregelen. De Kamer wil dat Van Aar denne opnieuw verhaal gaat halen in Brussel en daar de af schaffing van de Bijzondere Regionale Toeslag (BRT) on gedaan maakt. Het voorstel van Van Aar denne de BRT en de Ruimte lijke Ordeningstoelsag (ROT) af te schaffen, heeft van begin af aan op grote weerstand ge stuit in de Kamer. Maar vol gens Van Aardenne zou de Europese Commissie in Brus sel hem ertoe hebben gedwon gen. De argumenten van Van Aardenne worden sterk in twijfel getrokken, zeker nu re cente cijfers aantonen dat de Nederlandse steun aan regio's en individuele bedrijven min der is dan de hulp die buur landen hun industrie bieden. Het Nederlandse werkloos heidspercentage is bovendien vrijwel het hoogst. CDA'er Van der Linden eiste gisteren in een motie dat de bewindsman in Brussel gaat pleiten voor behoud van de brt. De WD wil vandaag eerst het antwoord van de mi nister afwachten alvorens de motie te steunen. De PvdA, ge steund door de linkse partijen, meent dat de minister ook zonder motie in Brussel de maatregel ongedaan moet zien te maken. KONINGIN Beatrix heeft woensdag een particulier bezoek ge bracht aan de Noord limburgse plaatsen Ar- cen en Mook, die zwaar te lijden hebben gehad van de wateroverlast de afgelopen week. In Ar- cen en Velden bracht de koningin een bezoek aan onder meer een varkensfokkerij (foto), waar met behulp van militairen duizend var kens konden worden gered. Verder nam Bea trix een kijkje bij een zwaar getroffen tuin- dersbedrijf. In Mook sprak de vorstin met enkele bewoners van huizen die tot voor kort nog anderhalve meter onder water stonden. Opsporing HET aantal opsporingen aan de grens van mensen die gere gistreerd staan voor arresta tie, het nog uitzitten van ge vangenisstraf, het betalen van een boete of het verschijnen voor de rechtbank, is vorig jaar met 40 procent toegeno men, dank zij de invoering van een volautomatisch opspo ringssysteem. -A. A ft) \3 Het blijkt dat mensen die een deurwaarder op de stoep zien staan, de ogen van de man on middellijk de kleur geven van de envelop die ze eerder van de belastingen kregen. Het is vreselijk gesteld met de deurwaardering in Nederland. Deze onschuldige ambtenaren worden klem gezet tussen de deur en hoewel ze alles weten van aangifte en aanslagen kunnen ze helemaal niks terug doen. De belasting is wel erg zwaar voor de deurwaarder. Het is niet dat de deurwaarders drempelvrees hebben. Maar hun werkgever, het ministerie van financiën, houdt de deur gewoon dicht. Ze willen er graag over pra ten, want het zijn stuk voor stuk open deur-waarders, maar ze mogen hun mond zelfs niet op een kiertje zetten. Maar als ze een beetje deurdou- wen komt de waarheid heus wel aan het licht. Misschien moeten ze zich an ders presenteren naar het pu bliek toe (zo zeggen ze dat te genwoordig). Ze moeten wor den omgetoverd tot vlotte ver tegenwoordigers in snelle pakken en met een onstuitbare babbel. yy Als wordt opengedaan, moeten ze niet roepen: „In naam der Koningin! Hier is een dwang bevel", maar zoiets als: „Gefe- licteerd, u bent in de prijzen gevallen! Net als die mensen van Rea der's Digest en NTI moeten ze net doen of ze een geweldige prijs komen afleveren. En on dertussen incasseren ze de honderdjes of duizendjes die ze nodig hebben. Omscholing dus bij de belas tingen. Dan gaan straks alle deuren open. MERIJN ROTTERDAM - In 1990 zal 24 procent van de leraren (24.000) in het voortgezet onderwijs werkloos zijn. Aldus bereken de het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam, in op dracht van minister Deetman van Onderwijs. In 1981 waren 7.800 leraren in deze sector werkloos. Van onze redactie binnenland UTRECHT - Een maximale aanpassing van het open baar vervoer voor gehandicapten lijkt, evenals een maximale ontwikkeling van alternatieve vervoers systemen (bijvoorbeeld aangepaste busjes en taxi's), onbetaalbaar: drie tot vier miljard gulden per jaar. Een combinatie van ver schillende mogelijkheden zou minder dan 600 miljoen per jaar kosten, terwijl dan toch drie keer beter aan de ver voersbehoefte van gehandi capten tegemoet kan worden gekomen dan nu. Dit staat in een rapport dat de Adviesgroep voor Verkeer en Vervoer (AGV) in opdracht van het Nationaal Orgaan Ge handicaptenbeleid heeft opge steld. Op het ogenblik kost het gehandicaptenvervoer onge veer 756 miljoen gulden per jaar. Het aantal mensen dat niet of alleen met hulp van ande ren gebruik kan maken van het openbaar vervoer, wordt geschat op 442.000. Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) zal binnenkort met andere bewindslieden en belangenorganisaties overleg plegen over het rapport. Van onze redactie binnenland ZEIST - De verzorging van warme maaltijden in zieken huizen en bejaardeninstellin gen, waarbij het eten niet di rect wordt rondgedeeld maar tijdelijk gekoeld wordt be waard, laat soms te wensen over. Het TNO-instituut in Zeist, belast met het voedingsonder zoek, en het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding in Den Haag, hebben daarom richtlij nen opgesteld met betrekking tot het koelen, koel bewaren en verwarmen van gerechten. De onderzoekers bezochten een tiental instellingen en con stateerden dat de maaltijden in het algemeen niet warm ge noeg worden geserveerd. De temperatuur van sommige ge rechten lag ver beneden de ze- ventig graden celcius, de mini maal vereiste temperatuur. Bij het bereiden van de maaltijden werden handelin gen geconstateerd die volgens de voedingsdeskundigen be denkelijk zijn en de smaak en geur van het voedsel kunnen aantasten. Aan de koelcellen, waar het bereide voedsel of de complete maaltijden worden bewaard, bleek het een en an der te mankeren. Het onderzoek toonde aan dat het merendeel van de lei ding van de voedingsdiensten en de keukens in menige in stelling lager geschoold is dan door het Voorlichtingsbureau voor de Voeding wordt gead viseerd. In de meeste instellin gen wordt de kwaliteit van de maaltijden niet of nauwelijks gecontroleerd op temperatuur, geur en smaak. In veel zieken huizen en bejaardentehuizen is zelfs geen thermometer in de keuken aanwezig. Bij het verdelen van het eten worden warme en ge koelde gerechten tezamen op de borden geschept. Dit duurt naar de mening van de onder zoekers te lang: gemiddeld een uur. Dat mag niet meer dan een half uur zijn. De verwar ming van de gerechten vindt meestal op de afdelingen van de instituten plaats. Bij zes in stellingen gebruikt men ther mische kappen (infra-rood straling). In alle gevallen ble ken deze zeer ongelijkmatig te verwarmen, waardoor de maaltijden soms veel te koud werden geserveerd. Ongeveer vijftien jaar gele den werd het systeem, waarbij de warme maaltijden niet di rect aan de bewoners en pa tiënten van instellingen wor den geserveerd, in ons land in gevoerd. Na hun onderzoek komen de deskundigen tot de conclusie dat het koelen van de klaargemaakte gerechten veel minder aantrekkelijk is dan men destijds dacht. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Ginjaar-Maas (Onderwijs) voelt niets voor invoering van een alcoholverbod in schoolge bouwen. Zij zegt dat in ant woord op schriftelijke vragen van het PvdA-kamerlid Ro llings. Koning stelde zijn vragen naar aanleiding van de op merking van staatssecretaris Van der Reijden (Volksge zondheid) „dat er scholen zijn waar de bar 's middags drie uur open gaat". De staatssecretaris bena drukt dat het (overmatig) ge bruik van alcohol door jonge ren grotendeels na schooltijd en buiten scholen plaats vindt. i Het socialistisch Kamerlid had, een alcolholverbod op scholen op opvoedkundige gronden ge rechtvaardigd genoemd.

de Stem | 1984 | | pagina 3