Deurwaarder: steeds meer bedreigde 'soort' Vingeroefeningen van prof. Schouten Wanbetaling neemt toe onder woningeigenaren 1 even..L UITBLAZEN MINISTERIE BENADRUKT 'BEROEPSGEHEIM' 31 mi. ji ii CL kJ Ver van het volk DIOflM ACHTERGROND mem en]cmIL_JC Compliment ver Pauselijk bezoe WIM KOCK DONDERDAG 16 FEBRUAR11984 T5 PAGINA; DONDERDAG 16 FEBRUAR Toedekken Vrees Tegenwerking Boekdelen Imül Echtscheiding ONDERHANDSE VERKOOP GENIET VOORKEUR BANKEN Oud- Hredanaar Houtepen prof. in Rotterdam destemcomm: WIJ MOESTEN eigenlijk meer naar de Russische tele visie kunnen kijken. Niet naar door de Russen spe ciaal voor ons vervaardig de programma's maar ge woon naar Moskou I en II; naar de programma's die ook de gewone Russen voorgezet krijgen. Misschien gaan we dan iets van dit vreem de land begrijpen. Af en toe een begrafenis, daar hebben we niets aan, al waren die reporta ges op zichzelf ook intrigerend. Wat krijgen we verder van de Russen te zien? De 1 mei para des op het Rode Plein, kosmo nauten en soms de aankomst van een staatshoofd op het vliegveld van Moskou. Zo'n begrafenisreportage maakt je wel nieuwsgieriger. Onwezenlijke beelden waren het. Gefascineerd word ik altijd door die rij onbewogen poker faces boven de marmeren borstwering, 's-winters met een bontmuts op, 's-zomers met een gleufhoed. Maarschalk Oesti- nov is de enige die een beetje kleur aanbrengt in het rijtje. Staatskaki met een bont ta bleau van lintjes. 'Het móeten mensen zijn', denk ik dan al tijd, wachtend op de close-ups die nooit komen, 'waar is die robotachtige onaandoenlijk heid voor nodig?' Dat de Russen die nodig vinden staat buiten kijf. Een top-Rus doet in het openbaar nooit iets anders dan wat hij en zijn partij nodig vinden. Ik kan maar één verklaring vinden: af stand scheppen. Ze willen ver van het volk büjven. Onaan raakbaar. Mysterieus. Een mo derne versie van goddelijke kei zers en gezalfde koningen. Voor de onderdanen op hel Rode Plein zijn en blijven de le den van het Politbureau een uniforme rij bewegende stand beelden, ver weg op het hoge bordes. Leiders van wie nauwe lijks te zien is dat het gewoon mensen zijn van vlees en bloed. Gewone mensen, net als de toe schouwers zelf. Zulke leiders worden niet ziek, hoogstens verkouden. Gaan ze daarentegen dood, wat eigenlijk niet zou moeten kun nen, dan sloven de blijvers zich uit om de wereld ervan te over tuigen dat de ontslapene een natuurlijke dood gestorven is en dus niet door een rivaal is omgebracht, iets dat mensen die het Staün-tijdperk nog heb ben meegemaakt, gemakkelijk schijnen te denken. Dat is ten minste de verklaring die, zich Kremlin-kenners noemende, cynici geven voor de merkwaar dige liefde voor het detail waar mee de bulletins worden ge schreven waarin vermeld wordt welke de kwalen zijn die de lei der hebben gesloopt. Tatyana Een Sovjet-leider leidt het rijk of de strijdkrachten, de KGB of het Vijfjarenplan, maar hij leidt blijkbaar géén gezinsleven. Daarvan worden de gewone burgers tenminste niets gewaar. Bij de dood van Joeri Andropov werden we weer geconfronteerd met de doorgaans onopgemerkte ge woonte van top-Russen zich voor te doen als solitairen zon der familie. Niet geboren, maar opgericht of nedergedaald. Tot verrassing van westerlingen én Russen dook aan de baar van Joeri Andropov zijn weduwe Tatyana op. Zij was - maar dit even terzijde - niet alleen vrij wel de enige vrouw die te zien is geweest op de tv-beelden van de begrafenis; zij was tevens de iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü enige die echt verdriet leek te hebben. Vrijwel niemand wist dat Joeri een Tatyana had. Sterker nog: Kremlin-kenners dachten dat hij weduwnaar was. Dat maakten ze op uit het feit dat hij een zoon Igor had. Alleen de mensen die de Kremlin-rod- del echt goed bijhielden wisten óók dat Andropov nog een dochter Irina had. Nu de foto van Tatyana in praktisch alle ter wereld verschijnende kran ten moet hebben gestaan, bre ken de Kremlinologen zich het hoofd over de vraag of Tatyana misschien Joeri's tweede vrouw kan zijn geweest en dus niet de moeder van Igor en Irina. Het feit echter dat Igor, zo op het oog, nogal op Tatyana lijkt, maakt alles weer verwarder. Lang zullen ze er niet meer bij stilstaan. Joeri Andropov is im mers dood. De vraag is nu: hoe zit het met de familie Tsjernen- ko? Naar Tsjernenko heb ik na tuurlijk scherp uitgekeken. De nieuwe leider van de Sovjet Unie; daar ben je nieuwsgierig naar. Je weet wel dat je er niet méér van te weten komt dan hij en zijn Russen willen en dat dit sowieso niet veel zal zijn, maar je hebt je eigen ogen en hij loopt tenslotte een dag lang in the picture. Zijn leeftijd was hem aan te zien, dacht ik. Even meende ik hem te zien wanke len. Wéér dat vergeefse wach ten op de close-up om het beter te kunnen zien. Een westers ca meraman zou vrijmoedig heb ben ingezoomd op het hoofd van de over zijn woorden strui kelende Tsjernenko. De Russi sche cameraman wendde hoofd én camera discreet af Tussenpaus Ook Konstantin Tsjernenko zie ik niet, gekleed in kozak ken-hemd, in z'n vrije tijd te paard over de toendra rond zijn zomerhuis draven. Met leeftijd kan dat niets te maken hebben want Ronald Reagan is maan den ouder en die speelt nog re- "gelmatig voor cowboy. Wat we van Tsjernenko weten is niets zeggend. Een echte apparatsjik de ex-kroonprins van Brezjn- jev, dat de CIA hem beschouwt als een tussenpaus en dat onze minister Van den Broek van hem een bijdrage tot ontspan ning verwacht. Dat soort din gen. Sovjet-leiders komen blijk baar van een Kaukasische Olympus. Onopgemerkt aan vankelijk tot zij er opeens 'zijn', om niet meer weg te gaan tot ze door hun laatste verkoudheid worden weggevoerd naar de Eeuwige Jachtvelden. Het is een vreemd, intrige rend gezelschap dat daar in de Kremlin-burcht huist. De ge wone Sovjet-burger wordt van zijn ieiders niet veel wijzer en het is de bedoeling dat dit zo blijft. Geen interviews dus met mevrouw Tsjernenko en zeker geen close-ups van de onaan doenlijke koppen op het bor des. Daarom - bij nader inziens - zouden we aan Moskou I of II waarschijnlijk toch niets heb ben. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176, Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, «01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14. «01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties 076-236881 Overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur «076-236394/236911.) Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Deur- waarders worden nooit met open armen ont vangen. Dat hoort bij hun beroep. Maar de laatste twee jaren blijft het niet bij het alleen maar ontbreken van 'open armen'; de belas tingschuldigen maken vaker dan ooit hun mis noegen duidelijk, soms met de vuist of een an dere vorm van geweld. Een voorbeeld daarvan deed zich afgelopen vrijdag voor in Hooge Zwaluwe, waar een familie een deur waarder tegen zijn wil in vasthield en bedreigde. Dat mag een incident heten, maar feit is dat in grote ste den, en in een wat geringere mate op het platteland, deurwaarders meer dan eens uiterst onvriendelijk worden bejegend en politie-assisten- tie moeten vragen. Het onderzoeksrapport van de Vrije Universiteit in Amsterdam (gedaan door drs. S. van Duin en enkele studenten) stelt dat duidelijk vast: „De belastingbetalers zijn veel mondiger, maar ook agressiever geworden en de deurwaarders worden meer dan vroeger bedreigd. Er wordt tegenwoordig (te) vaak laat betaald en aan zienlijk meer belastingfrau de gepleegd dan vroeger." Het rapport heeft de titel 'In het voetspoor van de belas ting-deurwaarder, een dood lopende weg'. Veelbetekenend is dat het Ministerie van Financiën die toenemende onveiligheid en de druk op de deurwaarder bedekt tracht te houden met alle middelen die het ten dienste staat. De directies van de belastingkantoren weigeren elke mededeling en verwijzen naar Den Haag, waar men van niets zegt te weten, laat staan cijfers kan opdienen. De deurwaarders zelf worden zeer strak aan de teugel gehouden. Ze mogen zelf geen aangifte doen als ze met geweld geconfronteerd worden en mededelingen aan de buitenwacht zijn hen op grond van hun beroeps geheim, waaronder volgens het ministerie ook heel alge mene mededelingen vallen, verboden. Het ministerie is er zelfs in geslaagd het bestuur van de BDR, de belangenvereni ging van de deurwaarders, met dit 'beroepsgeheim' het zwijgen op te leggen. Dat bleek toen de Amsterdam mer J. de Rooij, voorzitter van de BDR en als deur waarder in dienst van het Rijk, naar zijn bevindingen gevraagd werd. „Het spijt me, ik mag U niets zeggen. Het ministerie heeft ons pas nogmaals dringend aange zegd dat wij absoluut niets aan derden mogen medede len", aldus De Rooij. Ook de deurwaarders zelf schuwe.i de publiciteit, uit vrees van schending van hur. beroepsgeheim beschul digd te worden. De beweeg redenen van Financiën laten zich gemakkelijk raden. Het ministerie wil 'rust', het vreest dat meer ingezetenen zich geroepen zullen voelen tot een onaangename bena dering van deurwaarders en dat de onrust onder de deur waarders zal toenemen. Heel veelzeggend zijn de problemen die S. van Duin en zijn mede-onderzoekers op hun weg ontmoetten, on danks het feit dat aan de BDR, opdrachtgever tot het onderzoek, door het Ministe rie alle medewerking was toegezegd. Het was de be doeling dat voor het onder zoek 107 deurwaarders zou den worden geïnterviewd. „Maar door tegenwerking vanuit verschillende direc ties, met name Rotterdam, Zwolle en Arnhem zag een aanzienlijk aantal personen van de aanvankelijk toege zegde medewerking aan een interview af. Een groot aan tal deurwaarders wenste niet meer deel te nemen uit angst voor repercussies van uit de dienst", aldus Van Duin en zijn mede-onder zoekers. Niettemin hebben zij toch nog 92 deurwaarders kunnen ondervragen. De cijfers van Van Duin over de 'beroepsbeleving' van de deurwaarder spreken boekdelen. Van de geïnter viewden noemde slechts 14 procent zich tevreden. Voorts vinden de deurwaar ders, zo staat in het rapport, dat hun eigen opleiding on voldoende is, dat ze onvol doende mogelijkheden heb ben om zelf beslissingen te kunnen nemen en slagvaar dig op te treden, dat ze bij het opleggen van beslagen met twee maten moeten me ten, dat hun carrièremoge lijkheden gering zijn, dat binnen de belastingkantoren op hen wordt neergekeken en dat het hen aan voldoende 'rugdekking' vanuit de staf ontbreekt. Een van deurwaarders omschreef zijn positie als volgt: „Wij fungeren als bliksemafleider, terwij 1 wij de bescherming van het kantoor tijdens het werk ontberen." Door Louis van de Geijn De Tilburgse hoogle raar D. Schouten geeft niet op. Zijn hernieuw de aanval op het econo misch beleid van het kabinet-Lubbers, in de vorm van een inmiddels bekend pleidooi voor loonmatiging én belas tingverlaging, is in be- leidskringen haast met een verveelde zucht ontvangen. Het schip van staat ligt vast op een scherpe bezuini- gingskoers en de kapiteins laten zich ogenschijnlijk niet van hun stuk brengen. Maar Schouten blijft, beminnelijk en toch vasthoudend, waar schuwen voor de risico's van het huidige kabinetsbeleid. De SER-econoom Schou ten mengde zich twee jaar geleden voor het eerst na drukkelijk in de discussie over de juiste weg uit de eco nomische crisis. Tegenover een beleid met het accent zwaar op het terugdringen van het financieringstekort en lichtere lasten voor de be drijven poneerde hij een plan om loonmatiging en be lastingverlaging te combine ren. Hoewel Schouten zelf vond dat hij niet meer deed dan aandacht vragen voor een welbekende variant uit het Keynesiaanse economie boekje, heette zijn idee voor taan het 'plan-Schouten'. Daar is het ook bij gebleven, want in de beleidscentra hebben andere economische ideeën de overhand gekre gen. Terwijl Schouten c.s. zich vooral zorgen maken over het wegvallen van de vraag door alle bezuinigingen is het economisch beleid meer en meer gestoeld op de ge dachte dat het goedkoper maken van de produktie vanzelf tot een grotere afzet zal leiden. Dat het enige tijd kan duren voordat de gevol gen van zo'n lastenverlich ting merkbaar worden, ne men de beleidsmakers op de koop toe. Schouten deed er een poosje het zwijgen toe, nadat hij binnen de Sociaal-Econo mische Raad het onderspit had moeten delven. Met na me de vrees voor verder groeiende tekorten van de overheid speelde Schouten parten. Maar enkele weken geleden pakte hij de draad Schouten waarschuwing - foto archief de stem weer op met een spraakma kend artikel in het Maand schrift Economie, samen met zijn collega Kolnaar. Daarin gaf hij aan hoe volgens hem het huidige regeringsbeleid te eindigen in een haasje- over van bezuinigingen en tekorten, met ronduit ramp zalige gevolgen voor de werkgelegenheid. In het laatste nummer van het weekblad Economisch- Statistische Berichten bor duurt Schouten daarop voort, dit maal samen met zijn Tilburgse vakgenoot dr. A. van Schaik. Met behulp van een uitgewerkt model proberen zij aan te tonen dat een beleid dat recht doet aan het aspect van de werkgele genheid ook financieel haal baar kan zijn. Zij rekenen aan de hand van een reeks min of meer gestileerde voorbeelden tevens voor hoe de koers van de regering in vrijwel alle opzichten veel nadeliger uitpakt. Schouten/Van Schaik op peren verschillende moge lijkheden om door middel van belastingverlaging weer vaart in de vastgelopen eco nomie te brengen. Zo zou het verdelen van arbeidsplaat sen in de bedrijven (met ge lijkblijvende bedrijfstijd) met belastingverlaging kun nen worden gecombineerd zonder dat daardoor het te kort van de overheid groeit. Een 'toename' van de werk gelegenheid in de bedrijven met één procent als gevolg van arbeidstijdverkorting zou volgens het model van Schouten een één procent la gere belastingdruk toestaan. De overheid raakt er immers een aantal 'kostgangers' door kwijt. Datzelfde recept passen de Tilburgse economen ook toe in combinatie met een aan trekkende groei van de we reldhandel. Eén procent meer wereldhandel verhoogt de binnenlandse produktie en ook de inkomsten van de staat. Als die meevaller wordt gebruikt om de belas tingen te verlagen, pept dat economie verder op. Volgens Schouten/Van Schaik biedt een sterkere groei van de wereldhandel ongedachte mogelijkheden om de bin nenlandse vraag te stimule ren. Vasthouden aan een be leid dat de nadruk sterk legt op het terugdringen van het financieringstekort, zonder dat het belastinginstrument stimulerenderwijs wordt ge hanteerd, voert tot een sterk inzakken van de particuliere consumptie, tot een forse af name van de werkgelegen heid: 'een steeds verder gaande nationale verarming, zowel in termen van het be schikbare werk als in ter men van de consumptieve bestedingen" aldus de beide Tilburgse economen. Hun voorstellen zijn in grote trekken gebaseerd op de gedachte dat lagere Ionen, op de voet gevolgd door lage re belasting- en premiedruk, tot een lager kostenpeil in de bedrijven leiden. Het Neder landse bedrijfsleven kan daardoor meer exporteren. Bovendien blijft de koop kracht op de binnenlandse markt grotendeels in stand. Zij menen ook dat het be drijfsleven dat vooruitzicht zal 'belonen' door veel meer te gaan investeren. In het huidige beleid han gen die investeringen sterk af van de ontwikkeling van de rente. Schouten/Van Schaik vinden dat een ris kante benadering, omdat de betekenis van de rentevoet voor de omvang van de in vesteringen nogal omstreden is. Reden te meer voor hen om te bepleiten dat de over heid loonverlaging onder steunt met passende belas tingverlaging. „Zonder deze voorwaarden is een bezuini gende budgetpolitiek daar entegen bijzonder riskant", schrijft Schouten. Of zijn waarschuwing ter harte zal worden genomen in Den Haag? De nogal alarmeren de uitkomsten van de jong ste exercities van het Cen traal Planbureau zijn voor alsnog als 'vingeroefeningen' terzijde gelegd. Wat dat be treft verkeert Schouten twee jaar na zijn eerste 'plan' in elk geval in goed gezelschap. Door Mathieu Kothuis NADAT de gedwongen executieverkopen van woningen na de hausse op de woningmarkt in '78 jaarlijks sterk toe nam, is die verkoop- vorm de laatste maan den flink afgenomen. Niet dat de wanbetaling onder de woningeigenaren is teruggelopen, integendeel, maar de banken geven nu veel meer de voorkeur aan een onderhandse verkoop van deze woningen die daar mee meer opbrengen. Volgens de Nederlandse Vereniging van Makelaars is vooral ook de stabilisatie op de onroerend goedmarkt de bet aan de terugloop in de gedwongen verkopen. Maar ook zijn banken en andere geldgevers door schade en schande wijs geworden en zitten ze woningeigenaren, die in gebreke blijven bij het betalen van rente en aflos sing, sneller achter hun broek. Het grote aantal exe cutieverkopen heeft het imago van de banken boven dien ook geen goed gedaan en met de onderhandse ver koop wordt dat gezichtsver lies wat beperkt. De meerop brengst bij de onderhandse verkoop is bovendien niet al leen voor de bank gunstiger maar ook voor de gemeente, die een garantie op de hypo theek heeft afgeven, en voor de eigenaar, die hoe dan ook de restantschuld zal moeten betalen. Toch zijn de gedwongen (executie-)verkopen vorig jaar nog sterk gestegen tot in totaal 1471 woningen (in '82 801 woningen) waarbij het rijk een garantie heeft ver strekt. De verliezen voor het rijk belopen 35,9 miljoen gul den. Volgens de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) is die stijging in de gedwongen verkopen al bij na tien jaar aan de gang. De tendens naar de onderhand se verkoop van woningen blijkt pok uit cijfers van het ministerie. Vorig jaar, van januari tot en met augustus werden 3.415 woningen ge veild (427 per maand). In '82 waren dit er over het hele jaar 5.517 (460 per maand). De grootste betalingspro blemen van woningeigena ren zijn het gevolg van de economische recessie, inko mensdaling, werkloosheid en andere maatschappelijke ontwikkelingen. Echtschei ding is daarbij een belang rijke oorzaak. Maar ook zo genaamde overcreditering en ziekte spelen een belang rijke rol in het niet meer (kunnen) betalen van de hy potheekaflossingen. Uit on derzoek blijkt ook dat onder de wanbetalers een groot aantal mensen „spoorloos verdwijnt". Onder de groep wanbetalers zit een relatief grote groep buitenlanders die, zo zegt het Nederlands Centrum Buitenlanders, sterk wordt getroffen door werkloosheid en inkomen sachteruitgang. Directe oorzaak van deze verschuiving van executie naar onderhandse verkopen is het feit dat de veilingop brengsten erg laag zijn door het optreden van handelaren die hun daarmee verworven panden zelf weer onder hands doorverkopen. De hy potheekhouder (de bank) maar ook de gemeente kun nen de eigenaar overigens niet tot een onderhandse verkoop dwingen. Een wijzi ging van het Nieuw Burge lij k Wetboek brengt op dit punt binnenkort wel enkele veranderingen aan als er sprake is van een faillisse ment. Zo kan dan de hypo theekhouder (de bank) on derhands verkopen zonder gedwarsboomd te kunnen worden door de curator of mogelijke andere hypo theekhouders. De aanpak van betalings problemen blijkt onder de banken nogal te verschillen. De ene bank gaat sneller tot executieverkoop over dan de andere. De hypotheekban- _ken FGH (Fries-Groning- sche Hypotheekbank) en de WUH (Westland-Utrecht Hypotheekbank) hanteren een „harde opstelling". De woningeigenaar die zijn ren te en aflossing niet betaalt, wordt flink achter de broek gezeten. Als een betalingsre geling niet werkt, gaan beide banken al snel over tot ge dwongen verkoop. De algemene banken leg gen over het algemeen meer de nadruk op de „consu- mentvriendelijke aanpak" omdat ze de woningeigenaar vaak ook als gewone bank- klant hebben. Duidelijk blijkt volgens de VNM wel dat de geldgevers wanbetaling in de toekomst willen voorkomen met het inbouwen van meer zeker heden (loonvaste hypothe ken bijvoorbeeld). Het vaak sterke verlies op de gedwon gen woningverkopen trach ten de banken ook in te dam men door de „eigen inkoop" van de woningen die worden geveild en waarop ze zelf een hypotheek hebben verstrekt. Op die manier wordt prijs- bederf voorkomen. Het Bouwfonds, FGH en ABN zijn op de woninveilingen erg actief bij deze eigen in koop. De AMRO, NMB en Nationale Nederlanden wat minder. Jaarlijks gaat het bij de veilingen om honder den „eigen" woningen die de geldgevers zo terug kopen. Bij executies (gedwongen woningverkopen) zonder ge meentegarantie op de wo ning is de geldgever (de bank) veelal zelf vertegen woordigd. Een pand brengt op die manier in ieder geval zijn minimumprijs op. De Vereniging Eigen Huis, een consumentenorganisatie van woningeigenaren, is groot voorstander van het zoveel mogelijk voorkomen van gedwongen woningver kopen omdat dit vrijwel al tijd in het nadeel van de wo ningeigenaren uitpakt. Ban ken moeten, zo meent Eigen Huis, snel aan de bel trekken als de eigenaar achterblijft in zijn betalingen en moet ook zo snel mogelijk in over leg met de eigenaar een be- talingsrtegeling zien te tref fen. Verder meent Eigen Huis dat de huidige gemeen tegarantieregeling niet werkt en vervangen zou moeten worden door een rijksgarantieregeling. Op die manier wordt de wille keur in de verschillende voorwaarden bij deze rege ling voorkomen. In de nota bevordering eigen woning- bezit die het ministerie eind vorig jaar heeft uitgebracht, wordt in dit verband al wel gesproken van een interge meentelij k risicofonds als vervanging van die huidige gemeentelijk garantie. Gemeenten zijn de laatste jaren met grote financiële risico's geconfronteerd om dat zij voor 50 procent moe ten bijpassen op het tekort van de hypotheekaflossing bij executieverkopen. De an dere helft wordt bijgepast door het rijk. Verder pleit de Vereniging Eigen Huis voor een goede consumentenver zekering in geval van werk loosheid. De inmiddels be staande verzekeringen op dit gebied bieden de consument in de ogen van Eigen Huis te weinig garantie om daarmee wél aan hun financiële ver plichtingen te kunnen blij ven voldoen. Van onze redactie binnenland UTRECHT - De Nederland se bisschoppen zijn akkoord gegaan met de instelling van een leerstoel 'Grondslagen en wijsgerige implicaties van de katholieke theologie' door de Radboudstichting aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. De bisschoppen zijn tege lijk akkoord gegaan met de benoeming van de oud-Bre- danaar dr. A.W.J. Houtepen tot hoogleraar op deze nieu we leerstoel. Dr. Houtepen (43) blijft wetenschappelijk hoofdme dewerker aan het Interuni versitair Instituut voor Mis- siologie en Oecumenica aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij promoveerde in 1973 in Nijmegen tot doctor in de theologie bij prof. Schillebeeckx op een proef schrift over de onfeilbaar heid van de paus. Houtepen heeft medegewerkt aan de totstandkoming van het rapport van de Wereldraad van Kerken over Doop, Eucharistie en Ambt, ook wel het Lima-akkoord ge noemd. DEN de v verd Daai ven i Da grotii Het drijfsl DE BETROKKEN politiemensen en A i/an Thijn verdienen een compliment waarop zij de ontruiming van het gekra geld hebben. Dat het na afloop 's avond lenstad toch nog tot ernstige ongerege lun niet worden verweten. Die relletje /oor de zoveelste maal overigens, dat tersbeweging en haar sympathisante zijn. Wel, wie niet horen wil De aankondiging vooraf dat het al jinsdag door de politie ontruimd zou w ïandschoenen, was overigens niet zon jen daardoor gelegenheid hun aanha jezien er in Amsterdam heel wat relbel vas een volksoproer niet ondenkbaar iet grootste deel van de ruim duizend m iet kraakpand niet van alle gezond ver, iet koude weer veel nieuwsgierigen thui Het grootste risico hebben de overwe. >en. Bij vorige ontruimingen in de hooi nensen het ziekenhuis ingeslagen dat ie tierende meute in het Wyers-comple itok tegemoet te treden. Door zo te han intwoordelijkheid voor de ongeregeldh vaar die hoort te liggen: bij het zootje o egelmatig onveilig maakt. Van Thijn is in Amsterdam ten aanzi een nieuwe weg ingeslagen; die van uit ipenheid en uiterste zelfbeheersing. D ipreken als pas na twee-en-een-half ja ipraken tot ontruiming wordt overgega reders is de overheid dikwijls aanzienli astig Amsterdam zijn burgemeester n irijgt deze misschien de kans zijn m 'oor de wet bij te brengen, in de kraakb 'an het koren te scheiden en ook een leen gratis heroïne-verstrekking aan olledig uit de hand gelopen drugspro reft mag hij de fluwelen handschoenen Bij die grote schoonmaak wenst overig ter en de politie veel succes toe want ^an een hoofdstad, die volslagen verl net zijn drugsscene ook elders in het pproept. IODIG je iemand uit als je tevoren w lomst op prijs stelt; sterker nog: als j •ent, dat het bezoek gast en gastheren irengen? De Nederlandse bisschoppe toeilijke vraag - met instemming van evestigend antwoord gegeven: paus iderdad naar Nederland in mei 198 'artsbisschop Simonis is op te maken, neer) zal spreken over de grenzen, di i de even hoog geroemde als diep v in opvattingen binnen de r.k. kerkprovin De bekende Duitse theologe Dorot 'ga: „De Heilige Geest spreekt Ned 'aarschijnlijk dat paus Johannes Paul erschrijven. Dat kan ook moeilijk, wa |.k Kerk in Nederland te horen krijgt, i c 'ie van onderling ruziende bisscho gelovigen. Aangenomen kan word T er'and komt om hier te onderzoek Pr in de leer is. Er zijn tal van aanwijzi nvoiging van bisschop Zwartkruis, d laf h enke'e twijfel kent, gezien de ve~ bezoek' zeker op korte termijn, kffilz,a' h'i hiervan ongetwijfeld geen atnoliek Nederland vertoont echter n in zichzelf verdeelde gemeenscha "rengen de ruziemakers met elkaar per jWden bijeen voor de kerk in Nederla rw fi enheid bij de kerk is dus n f"<-daarvan moet de paus op de ho |P°P vo'gend jaar toch niet kunnen I Tr r oordeel over r.k. Nederland? Beslissend voor de afloop van het pa hiffjfif0 Taag of de Paus 00k bereid i J oorbeeld als: waarom maakt Rom (ten I8»0 efl he* zich z0 weinig (altha aten liggen aan de 'dwaze moede Toni0!\9een maatregelen getroffen >n beulden met de Argentijnse ju °P 2lJn geweten heeft? Sommige jpt Pas geeft zulke vragen aan de p L 0 runnen zijn, dat een pauselijk I nf''n' over en weer eerlijke open' Lt ?rP rnen ln de kerk worden l uitsluitend door mensen van één ■aam van de Roos, |gat Umbert0 Ec e net gebroken menszijn. „De duive ie rR!ng, van de geest, het geloof zon p nooit aan twijfel onderhevig is". De Ldoe' z°Wel 'h het progressieve als c aeriand veel volgelingen telt. Hopeli ■pet d ,e mensen te ontmoeten, Poolse stad van Nederland.

de Stem | 1984 | | pagina 2