Rehabilitatie jeugdige delinquenten 4 Voedselvoorziening op Oost-Tïmor verslechtert met de dag 'Geldelijke Suriname politiek ge Wereld Idoor voe Londense gemeente Camden experimenteert op St. Vincent MOSKOU STE VN-TROEPEN WOENSDAG 15 FEBRUAR11984 EXTRA WOENSDAG 15 FEBRUAF Illueca nieuwe president van Panama be: SCHOO SUST TWEE1 V OEDSELORGANIi I ROME - De voorspelling van rlen jaar geleden dat de hele 1 ire-- sebrek aan voedsel zou I ,,r'J!'en is "iet uitgekomen; I gevaar is nu geweken, zo I k. I".een rapport van onaf- T4? en man die precies weet wat hij wil" Van onze Haagse redactie DEN HAAG - „Een man die precies weet wat hij wil bereiken." Een Leidse studie-vriend van mr. C. van Lede (41) heeft weinig moeite om het karakter van de nieuwe VNO-voorzit- ter kort maar krachtig weer te geven. Ambi tieus. „Toen hij twintig was en rechten studeerde, wist hij al wat hij op zijn veertigste zou moeten bereiken. En daar zit hij nou dan ook." Van Lede .ambitie. - foto anp Toen de grootste werkge versorganisatie van ons land bekend maakte dat mr. C. Van Lede werd voorgedragen als opvolger van VNO-voorzitter mr. Chris van Veen, kwam dat voor de meeste mensen, ook binnen het VNO, als een com plete verrassing. Werkgevers kunnen blijkbaar een geheim bewaren, want de kandida tuur van mr. Van Lede was al in kannen en kruiken. Alleen de VNO-leden moeten nu nog officieel akkoord gaan met de benoeming van de nieuwe voorzitter. Dat is eigenlijk maar een formaliteit. Moeite Het VNO heeft wel moeite moeten doen om een nieuwe voorzitter te vinden. Dat de 61-jarige Van Veen het hoog tijd vond om de voorzittersha mer aan een frisse opvolger over te dragen was algemeen bekend. „Ik ben blij dat deze wens nu wordt vervuld", zegt Van Veen. Hij is ook zeer te spreken over zijn opvolger: „Een verrassende keuze wel licht, maar één die naar mijn volle overtuiging de juiste is." Van Veen legt uit dat het VNO zocht naar een kandi daat die het bedrijfsleven als zijn (over „haar" is eigenlijk nooit gesproken) broekzak kent en bovendien geen vreemde is in het Haagse we reldje. McKinsey Over Van Lede's kennis van het bedrijfsleven (met name de bouw) lijkt geen twijfel te bestaan: managementsoplei- ding, baan bij Shell, McKin sey, president-directeur bij Nederhorst en lid van de Raad van Bestuur van de Holland- sche Beton Groep. Maar ook in Den Haag is Van Lede geen vreemde. VNO-voorzitter Van Veen leerfcle zijn toekomstige opvolger al kennen toen hij zelf nog minister van Onder wijs was in het kabinet-Bies heuvel en het organisatiebu reau McKinsey om advies vroeg. McKinsey stuurde Van Lede, die daarmee zijn eerste stappen op het Binnenhof zet te. Later was hij, ook voor McKinsey, betrokken bij reor ganisaties op het ministerie van Economische Zaken. Het ministerie dat hij later nog ve le malen bezocht tijdens de lang slepende Nederhorst- zaak. Bovendien is de katholieke Van Lede actief in het CDA, waar hij zitting heeft in de commissie buitenland van de partij. Na de CHU-er Van Veen heeft het VNO dus op nieuw een full-time voorzitter van christen-democratische afkomst. Van Lede zelf heeft op het moment nog weinig zin om over zichzelf en het VNO te praten. Hij zit immers nog niet eens in het bestuur..Maar dé omschrijvingen van mensen in zijn directe omgeving lijken wel te kloppen: een man die precies weet wat hij wil, het type van de handelende ma nager, een man die vooral naar de toekomst kijkt, zelfs het citaat „het voorbeeld van een Amerikaanse succes-sto- ry" valt te noteren. Politiek Dat, met het feit dat hij graag aan sport (met name hockey) doet, samengevoegd, maakt een vergelijking met minister Winsemius (ook ex- McKinsey) voor de hand lig gend: en ja hoor, het blijkt een studievriend uit Leiden. Oók onverwacht op zijn post ge bracht dankzij een tipje van (politiek) bevriende zijde. Oók bikkelhard in beslissingen, maar charmant in zijn omge ving. „Wat ook duidelijk is, is dat Van Lede nooit erg lang op één plaats blijft. Hij wil na verloop van tijd wel weer wat een an ders," zegt een andere 'Leide- naar'. Voorlopig heeft Van Le de maximaal zes jaar VNO- voorzitterschap voor de boeg. En dan „De politiek", wordt nu al gezegd. Het lijkt een beetje vroeg voor zo'n uit spraak, maar voor een man die zelf precies weet wat hij wil misschien niet té vroeg. Een aanstaand collega in het VNO-bestuur: „Hij is pas 41, dan kan je nog alle kanten op..." Door Roger Simons LONDEN - De sociale dienst van de Noordlondense ge meente Camden stuurt pro bleemkinderen voor rehabili tatie naar een merkwaardige Deense school op het eiland St. Vincent, in de zonnige Kleine Antillen. Volgens de conserva tieve Daily Mail, brengen mo menteel vijftien Londense de linquenten aan boord van de fraaie Deense zeilboot 'Kilen' een leerzaam bezoek aan Ve nezuela. Dit plezierreisje werd door het verbeteringsgesticht op touw gezet om de probleem kinderen, die aan deze pro gressieve inrichting zijn toe vertrouwd, een bredere kijk op de dingen te geven. De be lastingbetalers van Camden betalen tot 350 pond per week voor ieder probleemkind dat minstens een jaar doorbrengt op de Richmond Vale Acade my voor jonge delinquenten van het eiland St. Vincent. Dure manier De Londense Daily Mail, een extreem rechtse krant, trok geregeld ten strijde tegen extreem linkse gemeentebe sturen zoals dit van Camden, die er volgens het dagblad veel geld verspillen aan aan krankzinnige experimenten. De Mail vindt het onderbren gen van probleemkinderen op St. Vincent een zonderlinge en vooral dure manier om het de- linquentenvraagstuk op te los sen. Het Deense verbeteringsge sticht op het zonnige eiland bestaat al vier jaar. Het werd opgericht in samenwerking met enkele progressieve Britse leerkrachten en hangt af van een onderwijsinstelling in De nemarken, die ook probleem kinderen uit Groot-Brittannië accepteert. In het kader van haar rehabilitatieprogramma worden de jonge delinquenten geregeld naar andere landen gestuurd, waar zij als betalen de gasten tijdelijk hun intrek nemen bij particulieren. Uit de rails Maar volgens de vader van een van de Noordlondense jongens op St. Vincent loopt dit revolutionaire rehabilita tiesysteem vaak uit de rails. De Daily Mail schrijft, dat de ze man zelf een jeugdleider is en dat hij de sociale dienst van Camden al verscheidene ma len gevraagd heeft zijn 15-ja- rige zoon terug naar Londen te laten komen. Die verzoeken werden telkens afgewezen. De bezorgde vader zegt, dat de Deense rehabilitatieorgani- Het zonovergoten strand van St. Vincent. Geld verspild aan krankzinnig experiment - foto de stem archief satie zijn probleemzoon hele- een grote diefstal op zijn ge- naar een opvoedingsgesticht maal op het slechte pad weten. Camden had hem in gestuurd. Een jaar later be- brengt. Die jongen rookt nu mei 1982 voor het eerst onder sloot de sociale dienst van geregeld marihuanasigaretten haar hoede genomen. Bij wijze Camden hem evenwel onder te en heeft medeplichtigheid in van proef werd hij in Londen brengen in een speciale school voor delinquenten in Dene marken. Toen zijn vader hem daar een poosje later ging bezoeken, viel deze van de ene verras sing in de andere. Hij vernam, dat de jongen in die korte tijd al betrokken was geweest in een juwelendiefstal van 1000 pond. Zijn medeplichtige, een Deense vrouw van 23, zat in de gevangenis; de 15-jarige Lon- denaar was daar nog te jong voor. Victoriaanse tijdperk De vader ontdekte ook dat zijn zoon op schoolreizen altijd met zijn persoonlijke lerares, een vrouw van 20, dezelfde slaapkamer deelde. Toen de Britse bezoeker zei, dat hij dat niet goed vond, kreeg hij van de Denen te horen, dat hij veel te ouderwets was. „Uw morele opvattingen dateren nog uit het Victoriaanse tijdperk, me neer." Later ging de Londense de linquent nog met soortgenoten naar het buitenland, om tijde lijk bij particulieren te kun nen verblijven. De vader ver telde aan de Daily Mail, dat zijn zoon en diens lerares sa men al liftend naar een plaats in de omgeving van Dussel- dorf trokken, waar zij logeer den in de flat van twee homo- sexuele mannen, die de jongen voor zich probeerden te win nen. Sinds het begin van zijn verblijf op St. Vincent had dit probleemkind nog maar éen keer naar huis geschreven. In die brief meldde hij, dat hij nu marihuana rookte. Karen Barsoe, de vertegenwoordig ster van de Deense rehabili- taiteorganisatie in Zuidoost- Londen, geeft toe dat dergelij - ke problemen zich kunnen voordoen, maar vindt dat men ze kalm en rationeel moet aanpakken. „Het karakter van zulke jongelui verandert niet gewoon door hen in een ander milieu onder te brengen", al dus de Deense vertegenwoor digster. „Niemand kan hen iets opdringen; het is een ver andering, die zij in zichzelf moeten ondergaan." Uitvluchten Volgens de Daily Mail zoekt de sociale dienst van Camden uitvluchten telkens als men met hen over het Deense reha bilitatiesysteem praat. „De .media zeggen dat er proble men zijn", vertellen zij, „maar wij willen die eerst zelf onder zoeken. Volgende maand gaat iemand van ons naar St. Vin cent. Wanneer dan zou blijken dat er iets niet in orde is, zul len wij de vijftien Londense kinderen doen terugkeren." JAKARTA (AFP-ANP) - Uit Jakarta ko men de laatste weken alarmerende berich ten dat de voedselvoorziening op Oost-Ti- mor, die al precair was, verder is verslech terd als gevolg van het oplaaien van de strijd tussen het Indonesische leger en strijders van het Oosttimorese bevrijdings front Fretilin. Vooral de roomskatholieke kerk maakt zich ernstig zorgen over de ontwikkelingen en heeft al in het geheim tegenover de Indo nesische autoriteiten haar zorg uitgespro ken over de groeiende voedselschaarste in het gebied. Na een niet-officieel bestand van vijf maanden voert het Indonesische leger sinds augustus zuiveringen uit op Oost-Timor. De troepenmacht van 10.000 tot 12.000 man, die beschikt over helikopters, „AMX"-tanks en anti-guerrillavliegtuigen, staat tegen over enkele honderden strijders van het Fretilin. Oogst Qua aantal kan het Fretilin dus geen vuist maken tegen het leger maar daar. staat tegenover dat het min of meer kan re kenen op de actieve steun van de Oosttimo rese bevolking. Deze telt 550.000 zielen en is overwegend roomskatholiek. Door die le- geroperaties is de voedselvoorziening volle dig gedesorganiseerd. Veel oogsten zijn vol ledig vernietigd en boeren kunnen niet meer het bos in om hun produkten binnen te halen, zo is in diplomatieke en katholieke kringen in Jakarta vernomen. Bij Viqueque in het midden en Lospalos in het oosten van Oost-Timor zou het het ergste zijn, mede doordat die plaatsen wor den overspoeld met vluchtelingen. In de buurt van Viqueque zouden dat er 3.000 zijn. Deze toestand was voor de leider van de r.k. kerk op Oost-Timor, mgr Carlos Pi- lipe Ximenes Belo, aanleiding om eind de cember een vertrouwelijke brief te schrij ven aan de autoriteiten in Jakarta. Daarin drukt hij voorzichtig zijn bezorgdheid uit over de voedselschaarste op Oost-Timor. uitspreken met de Oosttimorese bevolking en eisen dat de rechten van de mens op Oost-Timor worden gerespecteerd. Het is het voor het eerst dat de Indonesische bis schoppenconferentie (Mawi) in een open brief haar zorg uitspreekt over de toestand op Oost-Timor en van de regering in Jakar ta een meer rechtvaardige opstelling eist. Massale verhuizingen, gevechten en arres taties zijn er nog aan de orde van de dag. Uit welingelichte kringen is vernomen dat er in Dili, de hoofdstad van Oost-Timor, onlangs 600 mensen voor verhoor zijn opge pakt, en 125 in Baucau en 34 in Viqueque. In katholieke kringen is vernomen dat acht scholieren van 14 of 15 jaar enkele dagen zijn vastgehouden in een hok waar ze niet eens konden gaan liggen. Verder zouden tientallen mensen, onder wie kinderen, door „onbekenden in burger" ontvoerd. Men vreest dat hen hetzelfde is overkomen als de duizenden misdadigers die sinds april in heel Indonesië door mysterieuze schutters zijn gedood. Doodseskaders De kwestie van die doodseskaders is ook reden tot ongerustheid bij het Vaticaan. Paus Johannes Paulus II is uitgenodigd door de Indonesische bisschoppenconferen tie voor een bezoek aan Indonesië dit jaar. Maar in goed ingelichte kringen is verno men dat de toestand inzake de doodseska ders en de situatie op Oost-Timor een „be langrijke invloed" zullen hebben op zijn be slissing om al dan niet gehoor te geven aan de uitnodiging. Het aantal slachtoffers van de militaire operaties is onbekend zolang de autoriteiten in Jakarta het stilzwijgen be waren. Maar naar verluidt is er sprake van 'belangrijke botsingen'. Emigreren ,Indonesisering' Mgr Belo volgde in mei vorig jaar mgr. Da Costa Lopes op die nogal populair was bij de bevolking vanwege zijn verzet tegen de „Indonesisering" van Oost-Timor, tot eind 1975 een Portugese kolonie. De vervan ging van Da Costa Lopes door Belo, een ge matigder figuur, wordt gezien als „gebaar van goede wil" van het Vaticaan tegenover Jakarta. Maar na een preek, waarin hij de arrestaties en het geweld op Oost-Timor laakte, kreeg hij een schriftelijke „waar schuwing" van het plaatselijke bureau voor religieuze zaken. Ook de Indonesische bis schoppen maken zich ongerust over de ont wikkelingen, getuige een op 17 november gedateerde brief voor de Oosttimorese geestelijkheid waarin ze hun solidariteit Het wordt niet uitgesloten dat de opera ties in februari zullen worden beëindigd, zo is in Jakarta vernomen. De Amerikaanse militaire attaché in Jakarta bezocht begin december Dili, op uitnodiging van de leger commandant, generaal Benny Murdani. Oost-Timor is geheel geïsoleerd en een be zoek of zelfs een telefoontje vereist een spe ciale toestemming. Om „veiligheidsrede nen" mag het Rode Kruis alleen hulp verle nen in Dili en op Atauro, een eiland voor de kust bij Dili waar 2.100 aanhangers van Fretilin worden gevangen gehouden, mag het Rode Kruis niet het binnenland in. Hel Internationale Comité van het Rode Kruis werkt aan een programma voor gezinshere niging. Onlangs mochten tien Timorezen naar Portugal emigreren. Op diplomatiek vlak lijkt er nog geen einde aan de impasse in zicht. De Verenigde Naties erkennen nog steeds niet de annex atie van Oost-Timor door Indonesië, on danks de pogingen daartoe die Jakarta sinds 1975 onderneemt. Hongerende zieke kinderen in het dorp Laga op Oost-Timor. Een medewerker van i Rode Kruis zei dat de situatie zo slecht is, dat het vergeleken kan worden met de hongertJ nood in Biafra. - foto de stem arci*| Lege ook voor Van onze redactie buitenland PANAMA-STAD - Jorge Il lueca is maandag ingezworen als nieuwe president van Pa nama, nadat het vroegere staatshoofd, Ricardo de la Espriella, om 'persoonlijke re denen' als president was afge treden. Waarnemers in Panama menen dat het verrassende af treden van De la Espriella een gevolg is van meningsver schillen tussen hem en de machtige nationale garde. Tot dusver is geen officiële ver klaring gegeven voor het af treden van De la Espriella. Jorge Illueca, de nieuwe presi dent van Panama, was vice- president van de republiek sinds 20 augustus 1982. De op 17 september 1918 in Panama- stad geboren Illueca studeerde rechten en politieke weten schappen in Panama en in de VS, met name aan de Har- vard-universiteit. Sinds 1947 diende de nieuwe president zijn land bij de VN. Drt gis1 kel< Lib den Fi heic het- vooi van In gem: zijn ring gege rikai Itali: Liba Re dat 1 „zich gebi< den stad. posit circa deelj; uur had heuv om t sji'iti Ama Van onze Haagse redac DEN HAAG - De 100.000 die wikkelingssamenwerking) bescl voor humanitaire hulp aan Suri gebaar in de richting van bevelh Evenmin is het een reactie geld op de installatie van een nieu- door we regering onder leiding van de a premier Udenhout. „geei ring Dat verzekerde gisteren de terec bewindsvrouwe in een monde- Vo ling overleg de Tweede Ka- stelli mer, die in meerderheid naan hoogst ontevreden was over de gran zeer ongelukkige presentatie na d van het hulpplan van Schoo: staar op een persconferentie op wind Schiphol. Van Dam (CDA) en gena Knol (PvdA) hielden de minis- nooit ter voor dat haar gebaar ge- maar makkelijk zou kunnen worden waar misbegrepen door Paramari- rinaó bo, maar Schoo hield vol dat die t zij slechts een gebaar naar de had. I Surinaamse bevolking had In I willen maken en niet naar gerir ■haar huidige leiders. Voorhoe- waar jve (VVD) toonde zich daarmee wore direct tevreden, maar eiste Scho Jwel de garantie dat van het men. Van onze redactie buitenland I H deskundigen aan ae Wereldvoedselraad van de verenigde Naties. Het rapport dient als dis- fct s^e®tuk voor een informele ptudiebij eenkomst van politici voedseldeskundigen die gisteren in het Italiaanse Bel- r 10 ls begonnen. Miljoenen v,.','nSfT dijden nog honger. De B on'derstelling die tijdens de II q7J oedselconferentie van lmi„ W8rd geuit dat de toene- spi iVari de vraag "aar voed- kin gevolg van de bevol- gsgroei groter zou zijn dan de to prodi geble De graar sterk mark laag" port. meer gebie heers den t tenaf Ver nu in ingev Niett* voeds probl rappe He hongi tien

de Stem | 1984 | | pagina 4