ers Meer geld van spaarbanken naar de fiscus WYERS RUSTIG ONTRUIMD Kamer: Sanering woonwagencentra AAN VOEDING ALLEEN AL VOOR 400 MLN. I Je^elFd In wat voor lamp draai je eigenlijk een 'Argenta" Super Lux? Voor de keus PAGINA 21 WOENSDAG 15 FEBRUAR11984 PAGINA 3 BINNENLAND Vóór 1 mei plannen voor studiebeurs SPAARDERS BUITEN SCHOT CDA en VVD weigeren mee te doen DE STEM COMMENT A AR Alom lof voor aanpak Yan Tijn Weer plannen gratis krant in Eindhoven Grondbedrijf tilt fiscus voor miljoenen BINNENLAND Coca Cola dient klacht in tegen Frits Bom Haarlem twee keer genegeerd door Vaticaan PHILIPS 175 watt Philips "Argenta" Super Lux, delampmethetlichtvenster. PHILIPS T28 lie zich in de aren zelf over maken (anders >ming mislukt), rer bestaat de s. Zeker als de aag is dat de blijven wonen ;en de nadelen »en. et beslist is hoe asting admini- erkt moet wor- twee varianten, kunnen worden sl nieuwe dienst terie van Volks maar daartegen financiën grote [en gunt op dit liefst zo weinig buitenstaanders de particuliere Daarom heeft veede mogelij k- wd: de fiscus. groter probleem nisatorische op- tieke vraag of de woningeigena- oren moet trek- d voor de Volks- oordeelde des- ncipe van wel, ie dat de hoogte ffing voor deze rauwelijks zou te stellen. Een er: „Hoe bepaal luisgeigenaar de Het zou niet re- om iemand die even lang krom ;n om een hoge e kunnen aflos- wordt als hij te- Ie van de looptijd :n zit." andere praktische i Wijffels gisteren precies antwoord ant stel nou dat raks bejaard is en t geen zin in heeft misschien wel heel kinderen te wor- vangen? Wijffels; alen we nu precies slling dat de over- moet opdraaien rantwoord indivi- adrag". Oftewel: >eten gewoon goed iet hun kinderen En die kinderen ook maar een Jij dragen aan de van hun ouders de AOW-premie eel kritiek op deze I men losbartsen, etsen ze niet een k die verdacht veel an vals nostalgisch de naoorlogse ja- gebeurt er met de ingen van de jaren eventig (emancipa- zekerheid, ontzui- I ivoorts)? Wat ge net de overheid en risen die daar wer- vat gebeurt er met ïsen met hun lagere ■f woord van het we ielij ke CDA-bu- a moeten ons er op den dat dit beleid tanden zal stuiten t zo haaks staat op i toe in het gangba- vanzelfsprekend is Winkeldiefstallen worden rampzalig Van onze redactie binnenland UTRECHT - Winkeldiefstal len door klanten en personeel dreigen voor de detailhandel een ramp te worden. Alleen al de levensmiddelen branche is jaarlijks naar schat ting dik 400 miljoen gulden kwijt aan diefstallen, twee procent van de totale omzet. Adjunct-directeur Uffing van het le vensmiddelenconcern Sperwer zei dit dinsdag in Utrecht op een symposium over winkeldiefstallen. Ook staatssecre taris Van Zeil (Economisch Zaken) con stateerde dat door de toenemende om vang van de winkeldiefstallen steeds meer ondernemers in de detailhandel worden bedreigd. Volgens Uffing laten overigens veel kruideniersbedrijven het verschijnsel winkeldiefstallen nogal gelaten over zich heen komen. Men doet er te weinig aan om diefstal tegen te gaan, terwijl de bestrijding ervan vaak niet eens zoveel geld hoeft te kosten: het is in de eerste plaats een kwestie van organisatie en van motivatie, van maatregelen dus die niets kosten en lang niet altijd is de aan schaf van kostbare bewakingsappara tuur zo erg noodzakelijk, betoogde hij. Op het symposium werd ook geconsta teerd dat winkels veelal niet ten onrech te worden beschouwd als een dievenpa- radijs waar men ongestoord zijn slag kan slaan. Waarschijnlijk loopt jaarlijks amper vijf procent van de winkeldieven tegen de lamp. In 1982 werd bovendien slechts 30% van de betrapte winkeldie ven aangegeven. Pas als er voor meer dan 250 gulden gestolen was, liep meer dan tweederde van de winkeliers naar de politie toe. In de hele detailhandel werd in '82 per diefstal voor gemiddeld 114 gulden ach terover gedrukt, in de levensmiddelen sector was dat gemiddelde 41 gulden. Blijkens de CBS-cijfers zijn in de le- vensmiddelenbrache vooral supermark ten in trek bij het dievengilde: daar wer den bij de helft van het aantal vestigin gen diefstallen geconstateerd, bij andere winkels was dat maar 27 procent. Staatssecretaris van Zeil kondigde ook aan te laten onderzoeken of benzine stations op grote schaal de winkelslui tingswet ontduiken. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Uiterlijk 1 mei dient minister Deetman met een plan te komen dat alle stu denten financieel onafhanke lijk maakt van hun ouders. Dat ultimatum heeft de Ka mer gisteren gesteld door een motie te steunen van Lansink (CDA) en Den Ouden (WD). De minister gaat tegenstrib belend akkoord met de eis, die bij de stemming nog werd be krachtigd door PvdA en D'66. 'Klein links' stemde tegen de coalitie-motie omdat daarin Kamer stelt Deetman ultimatum: besloten ligt dat studenten ge durende een „mogelijke over gangsfase" zelf een aanvullen de lening moeten afsluiten. Minister Deetman heeft vo rig jaar bekend gemaakt dat hij definitief afzag van het voornemen een nieuw stelsel van studiefinanciering te ont werpen. Vóór hem hadden al vier ministers van Onderwijs hun tanden op de studiebeurs stukgebeten. De motie Lan- sink/Den Ouden dwingt de minister toch de hoofdlijnen van een nieuw stelsel te ont werpen dat uitgaat van een toereikend budget voor le vensonderhoud en studiekos ten. Nadat de Kamer over dit plan heeft gedebatteerd moet Deetman nog in de loop van dit jaar een wetsontwerp in dienen, staat in de motie. Geen busruit bleef heel. - FOTO ANF Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Spaarbanken en plaatselijke Rabo- banken moeten meer belasting gaan betalen. Er komt een eind aan een Krakers per bus afgevoerd. - FOTO ANF Programma over minima HILVERSUM - CDA en VVD hebben besloten niet mee te I werken aan een uitzending van de Ikon-RKK-rubriek l Kenmerk, volgende week woensdag, over mensen mei een minimuminkomen. Ze voelen er niets voor, over dit onderwerp in het openbaar met elkaar te discussiëren. De Ikon had beide partijen I uitgenodigd voor een gesprek over de bestedingsmogelijkhe- I den van mensen met een mini- mumloon of -uitkering en j over de vraag, of ze nog delen I in de welvaart. In de vergade ring van de CDA-fractie is I dinsdagochtend besloten, dat I geen van de CDA-kamerleden I aan het programma mag mee- I werken. De CDA-woordvoer- I der verklaarde volgens het IKON, dat het „onverstandig is om over zo'n politiek gevoe lig onderwerp met de coalitie partner in gesprek te gaan". Ook de VVD gaf dezelfde re- I den op. voordelige vrijstelling in de vennootschapsbelasting voor deze banken. De spaarders hoeven hier geen nadeel van te ondervinden. Minister Ruding en staats secretaris Koning (Financiën) dienden gisteren een wetsont werp in om de spaarbankvrij stelling binnen enkele jaren af te schaffen. Daarna moeten de spaarbanken en plaatselijke Rabo-banken, net als de ande re banken, het volle pond aan vennotschapsbelasting beta len. De spaarbankvrijstelling dateert van 1942. Bedoeling was het sparen van de kleine man, die niet bij de algemene banken terecht kon, te bevor deren. Dat is echter niet meer nodig via dit fiscale voordeel aan de spaarbanken. Daarom moeten deze banken, net als de plaatselijke Rabo-banken, binnenkort ook het volle tarief (43%) vennootschapsbelasting betalen. Dat zal de betrokken ban ken dit jaar zo'n veertig mil joen gulden extra kunnen gaan kosten, terwijl dat be drag in tien jaar langzaam op loopt tot dik 200 miljoen (uit gaande van de bedrijfsresul taten van vorig j aar). op zich verdedig- ir het blijven pa- ën, omdat ze alle- lijk niet haalbaar >nd somt ze op: het pden van de socia- ïgen, het bescher- ie koopkracht, ar- erkorting en het ran nieuwe banen, aan de Industrie- wordt de komende ozen voor de laat- loelstellingen: kor- n en nieuwe banen Maar daarvoor is dat de onderne- r gaan investeren, kan men er voor it de sociale uitke- de koopkracht de :he recessie rede- taan. wordt door het ka le bij de FNV aan randen de komende esleuteld aan het industrieplan, dat iker van de Indus- komt. Ongezouten rarop doet de bond jphalend af. De /an Lubbi wordt 'niet serieus' afge- springstof voor jrwerk de komende e jongste ramingen entraal Planbureau t blijkt dat het be- ;sbeleid van het ka- t werkt, ook niet op ermijn - de Indus- nog kunnen bein is de vraag. Want eert de recente vak- torie: als de leiders Industriebond zich iets in het hoofd gehaald, moet men goede huize komen, >p andere gedachten an. EEN VAN DE OORZAKEN van het steeds groter wordende aantal werklozen in Nederland ligt in het gegeven, dat er jaren achter een veel te weinig geld Is gestopt in het onderzoek naar en de ontwikkeling van hoogwaardige technologie. Terwijl veel werkge legenheid in traditionele bedrijfstakken als de textiel en scheeps bouw verloren ging aan lage loonlanden, werd hier in de roes van öe welvaartstaat verzuimd nieuwe technieken tot ontwikkeling te prengen Daardoor is het Nederlandse exportpakket gevaarlijk eenzijdig van samenstelling geworden. Op deze ontwikkeling is in pet verleden herhaaldelijk geattendeerd, maar alleen een vijftal multinationals schijnt er oog voor te hebben. De rest van het be- bndeever^'nvesteert nauwelijks in marktgericht wetenschappelijk Minister Van Aardenne (Economische Zaken) wil hierin veran- penng brengen. Aan de hand van een studie over de achterstand wr Nederland op het gebied van technologisch onderzoek gaat Pj- 00k met overheidsgeld, proberen bedrijfsleven en weten- fcnap meer te interesseren in research in hoogwaardige techno- jogteen Hij denkt daarbij vooral aan gevestigde en op te richten peinere, technisch gespecialiseerde ondernemingen die - 'small jS beautiful' - (klein is mooi) in landen als Amerika voor honderd duizenden nieuwe arbeidsplaatsen hebben gezorgd. Dit groei- Forwaarden scheppend beleid is een stap in de goede richting, ■uaar we mogen er geen wonderen van verwachten. Marktgericht wetenschappelijk onderzoek en een school c.q. h 'versi,aire opleiding, die afgestemd is op de behoeften van het Lrfh' z'Jn de laatste twintig jaar in Nederland onbe- trar 9eweest. Wie er over repte werd weggezet als een tóerhhre ldioot en een lake' van het groot-kapitaal- Een en an- ter ri u ertoe 9eleid' dat duizenden jongeren opleidingen en Run er'°i bebben gevolgd, waarmee ze nu niet aan de bak f "en komen en dat het bedrijfsleven over te weinig specialis- l "gehikt om de nieuwe industriële revolutie te kunnen bijbe- l/icv 1's nu wordt er nog foei geroepen, als wordt voorgesteld len t v?or Havo en VWO tot een verplicht examenvak te ma- t:5 terwijl iedereen kan zien dat wiskunde in onze door de tech- i heerste tijd, of je dat nu leuk vindt of niet, in de intellectue- r'no ru96 beboort te zitten van jonge mensen, die straks een be- BokK h baan b°Pen te vinden. Natuurlijk, juist in deze tijd is er ren„ aan mensen die afgestudeerd zijn in de geesteswe rk Y,appen' Maar we bebben er al zoveel van hen: werkloos. Ie <;i= e 's du'de''ik; Nederland gaat met man en macht aan j ag om te proberen de technologische achterstand op landen bnrn ^mer'ka. West-Duitsland etc. in te lopen of we glijden JSg aam af naar het niveau van een onderontwikkeld land. Het tewnrrt26, die te be|angrijk is om aan politici en ondernemers ae 7at overge|aten, want het zijn zeker niet alleen de materië le aken die het leven de moeite waard maken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Weinig ge weld, zelfbeheersing aan beide kanten, tevredenheid. Dat wa ren gisteravond in Amsterdam de sleutelwoorden. Nog geen uur nadat de laat ste krakers het pand hadden verlaten, werd begonnen met de sloop van het Wyerscom- plex. Pas na de ontruiming ont stond onrust in de buurt. Er werden twaalf mensen ge wond en een twintigtal gear resteerd. De ontruiming zelf duurde gistermorgen ongeveer drie uur. De avond tevoren hadden zich in het complex ongeveer 1500 krakers en sympathisan ten verzameld. Ze verlieten het sinds oktober 1981 ge kraakte pand onder het ma ken van het V-teken. Dwars door alle politieke en maatschappelijke groeperin gen heen klonk grote waarde ring voor de nieuwe, open aanpak van de nieuwe burge meester Ed van Thijn bij de ontruiming. Diens „strategie van de open kaart" werd van links tot rechts geprezen. Vooraf werd aangekondigd dat dinsdag ontruimd zou worden. De omwonenden wer den per brief geïnformeerd. Politie en krakers hadden aangekondigd niet met geweld te zullen beginnen. Ook van de kant van de krakers was de sfeer ditmaal niet opgefokt, Het laatste Amsterdamse kraakbolwerk was niet veran derd in een fort met verdedi ging: dit keer niet de gebrui kelijke afgewerkte olie, koel kasten, meubels, fornuizen en andere projectielen op het dak. De les van Lucky Luyck, de vorig jaar in grof krakersge- weld en woeste straatterreur afgelopen vorige ontruiming, was geleerd. Voor de slechte pers van toen bleek de kraak beweging gevoelig. In totaal waren tussen de 600 en 700 man ME ingezet. Meest over en weer lachend werden de stijf gearmde kra kers uit de aaneengesloten rij en in het Wyerspand gewrikt en in aangevoerde bussen ge bracht. De meesten verzetten zich nauwelijks, enkelen moesten schoppend en spu wend met vijf man tegelijk af gevoerd worden. De bedoeling was, de massa krakers met de bussen buiten het stadscentrum te voeren en daar vrij te laten, maar na en kele ritten waren de meeste ruiten en luiken uit de bussen geramd en hingen de krakers meer op en uit dan in de bus sen. Later in de middag gisteren ontstonden in de omgeving van het ontruimde pand her haaldelijk opstootjes en on rust. De politie reageerde met harde charges van honden en paarden en reed met auto's af en toe op het rumoerige pu bliek in. Toen ook vielen ge wonden. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De Tweede Ka mer wil dat het kabinet een begin maakt met sanering van regionale woonwagencentra. Met de stemmen van D'66 en Centrumpartij tegen aan vaardde de Kamer een motie- Van Ooi jen (PvdA), die van het kabinet vraagt: regionale woonwagencentra die door hun ligging het ge bruik van algemene voorzie ningen in naburige woonwij ken of -kernen niet voldoende mogelijk maken, op te doen heffen; centra waarop meer wagens staan dan waarvoor ze zijn in gericht te doen verkleinen. Korter werken Het kabinet doet onvoldoen de om korter werken bij de overheid ingang te doen vin den. Daar moet verandering in komen, vindt de Tweede Ka mer. Door het aannemen van een motie-Weijers (CDA) eiste de Kamer gisteren van het ka binet dat het zo snel mogelijk een nota aan de Kamer stuurt, waarin een taakstellend meer- jarenbeleid voor arbeidstijd verkorting is opgenomen. Geweld Het kabinet moet een actie ver opsporings-en vervol gingsbeleid ontwikkelen ter bestrijding van geweld tegen homoseksuelen. In een motie- Van Es (PSP) sprak de Tweede Kamer dit gisteren uit aan het adres van minister Korthals Altes (Justitie). Tegen de mo tie stemden SGP, GPV en RPF. Reclassering Het Leger des Heils moet bij de nieuwe opzet van de reclas sering worden betrokken. Dat oordeel heeft de Tweede Ka mer dinsdagmiddag uitge sproken bij de stemming over de Justitie-begroting voor dit jaar en over de daarop inge diende moties. In de nieuwe structuur van de reclassering moet de eigen identiteit van het Heilsleger zo goed moge lijk worden gewaarborgd, meent de Kamer. Ook wil de Kamer dat bij wijze van expe riment wordt gezocht naar al ternatieve huisvestingsmoge lijkheden voor vrouwelijke gevangenen. Tuinbouw Met uitsluitend D'66 tegen heeft de Tweede Kamer een motie Van der Linden (CDA) aangenomen om de prijsstel ling van aardgas voor de glas tuinders te herzien. Dat aard gastarief is thans gekoppeld aan de prijs van zware stooko lie. Veehouderij Met steun van het CDA en de oppositiepartijen heeft de Tweede kamer een motie Ta- zelaar (PvdA) aangenomen om mammoetbedrij ven in de in tensieve veehouderij tegen te gaan. Ook andere vormen van intensieve agrarische activi teiten die bepaalde gebieden onder overmatige druk zetten, moeten worden afgeremd of voorkomen, meent de Kamer meerderheid. Faunabeheer De Kamer heeft een motie Waalkens (VVD) verworpen om de Dienst Faunabeheer bij het ministerie van Landbouw als zelfstandige dienst te laten voortbestaan en zelfs te ver- -J sterken. Vóór de motie stemde behalve de WD ook de SGP. Een meerderheid van de Tweede Kamer is van oordeel dat in het ontwikkelingssa- menwerkingsbeleid voorrang moet worden gegeven aan de armoedebestrijding in de Der de Wereld. Een motie van die strekking, van PvdA en CDA, werd dinsdag aangenomen. Tegen stemden de fracties van WD en Centrumpartij Milieu Met vrijwel algemene stem men heeft de Tweede Kamer dinsdag uitgesproken dat het niveau van zwaveldioxyde- emissies (SO2) verder moet worden verlaagd en wel op korte termijn. Die uitspraak geschiedde door aanvaarding van een motie van de CDA- kamerleden Oomen-Ruijten en Schartman. De PvdA stem de als enige fraktie tegen de motie. Met steun van de regerings partijen heeft de Tweede ka mer dinsdag een motie Van der Linden (CDA) aangeno men om af te zien van de in stelling van onroerend-goed- belasting op cultuurgrond. Van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Een beperkt aantal ondernemers wil vol gend jaar in Eindhoven op nieuw starten met de uitgave van een gratis huis-aan-huis verspreide krant. Dat heeft projectontwikkelaar H. Schalkwijk dinsdagavond desgevraagd bevestigd. Schalkwijk gaf begin vorig jaar het gratis verspreide Eindhovens Nieuwsblad uit. Die krant kende slechts een bestaan van drie weken. Het initiatief om opnieuw met een dagblad op de markt te komen is dit keer niet afkomstig van Schalkwijk zelf, maar van en kele ondernemers van wie de namen niet genoemd worden. Volgens Schalkwijk zal de nieuwe krant een langere voorbereidingstijd krijgen dan destijds het Eindhovens Nieuwsblad. ROERMOND (ANP) - Wegens belastingfraude van enkele miljoenen guldens heeft de be lastingdienst dinsdag beslag gelegd op het grondverzetbe- drijf Den Ouden en de comple te inventaris in het midden- Limburgse Panheel bij Roer mond. Wat er met het tiental per soneelsleden gaat gebeuren is nog onzeker. De 46-jarige di recteur J. den O. uit Panheel is onvindbaar. Hij verblijft ver moedelijk op een onbekende plaats in het buitenland, aldus een woordvoerder van de rijkspolitie. Grafschennis OP een Joodse begraafplaats in Eindhoven zijn vernielin gen aangericht aan acht graf zerken. De grafschennis is vermoedelijk de afgelopen da gen gepleegd. In het verleden was de Joodse begraafplaats in Eindhoven al eerder het doelwit van dergelijke acties. Nacht-tankstations SHELL gaat het aantal tank stations waar automobilisten ook 's nachts terecht kunnen, uitbreiden. Het is de bedoeling dat binnenkort in totaal vijf tien stations ook in de nachte lijke uren zijn bemand. Later zal dat aantal nog worden uit gebreid. In enkele van de sta tions die nu al de hele nacht open zijn, zal de kassier uit veiligheidsoverwegingen na elf uur 's avonds achter een door pantserglas omgeven lo ket plaatsnemen, waar hij in principe in de nachtelijke uren niet meer vandaan komt. Metaalbranche DE Nederlandse metaalelek- tro-industrie heeft een tegen vallend jaar achter de rug. De werkgelegenheid liep zes pro cent terug, meer dan ver wacht. Volgens een conjunc tuurenquête zal het dit jaar beter gaan, maar de werkgele genheid zal blijven dalen. In ons van oudsher agrarisch ingestelde land heeft Coca Cola altijd goed kunnen boeren. Maar nu lijken de bruine tij den voorbij te zijn. In Frits Bom, de coca-cosu- mentenman, borrelden bezwa ren op tegen de kwaliteit van deze Amerikaanse drank. Hij gooide alles eruit op de tv, via de 'Nationale Cola-test' en dat schoot de fabriek in het ver keerde keelgat. Hoho, riep Coca Cola, meneer Bom is veel te snel met zijn co ca-conclusies. Hij heeft ons produkt niet serieus beoor deeld. Dit heeft juridische co ca-consequenties. De frisdrankfirma wil gedaan krijgen dat de consumenten man van de rechter een opris ping krijgt. Maar wij weten dat Bom van niets en niemand bang is. Hij is in staat op de tv te zeggen: „Daarom raden ik en mijn team u aan voortaan te zeggen: Doe mij maar een glaasje Frits!" Nederland is helemaal van de Coke. Er zijn nog heel wat centen in omloop in Nederland. Zouden ze bij Frits Bom liggenZe zeggen toch wel eens: een bom duiten? Consumankement. Ze proberen steeds nieuwe grapjes om te bezuinigen op de ziekenfonds-gelden. Nu willen ze de tandverzorging uit het pakket halen. Het is een gebit zonder einde. Ik hou m'n mond weer dicht. MERIJN AMSTELVEEN (ANP) - Coca Cola Nederland gaat bij de Raad voor de Journalistiek een klacht indienen tegen het VA- RA-programma De Kon- sumentenman. Het gaat om de natio nale Cola-test, die Frits Bom in de uitzending van 31 januari presenteerde. Volgens Coca Cola Ne derland voldoet deze test niet aan de eisen die aan een dergelijk onderzoek gesteld moeten worden. Van onze correspondent HAARLEM - Bij de bis schopsbenoeming in Haarlem heeft het Vaticaan tweemaal een voordracht van het kapit tel (adviesraad) van het bis dom terzijde geschoven. Bovendien heeft het bis schop Zwartkruis -tegen de belofte in - daarvan volkomen onkundig gelaten. Dat blijkt uit het boekje 'Rondom een bisschopsbenoe ming in het bisdom Haarlem anno 1983', dat de dekens van het bisdom Haarlem dezer da gen gaan publiceren. Het tot twee keer toe nege ren van de voordracht ge schiedde hoewel kardinaal Baggio, hoofd van de afdeling bisschoppen van het Vaticaan, wijlen bisschop Zwartkruis had verzocht haast te maken met de voordracht, hetgeen ook gebeurd is. De Haarlemse dekens zetten ook vraagtekens bij de rol van met name aartsbisschop Simo- nis. (ADVERTENTIE) De gloeilamp met het licht- venster. 30% meer licht op tafel of in de leeshoek, voor dezelfde stroom- kosten. De "Argenta" Super Lux is er speciaal voor die plaatsen, waar je vaak bezig bent.

de Stem | 1984 | | pagina 3