Zeldenrust voorlopig onderdak Sas '70 begint met schone lei erzetskruis oor 6Slaw' an de Steen Nog meer studie naar zuiveringsinstallatie NZB: GEEN WEDSTRIJDEN IN BELGISCHE BADEN Braks belooft brief over oestervisserij in de Grevelingen BIJ BUURTSCHAP DE GRIETE ItERNEUZEN - De buurtvere- Inieing Zeldenrust heeft voor- luroig onderdak gevonden in ILn van de noodlokalen, gele- l„en aan de IJsselstraat. Een ■belangrijke stap voorwaarts, Idaar de vereniging nog niet lover een huisvesting beschik- Ite. VAN ZEELAND roes geeft mtheffingen /oor parkeren in centrum BES - B en W van Goes heb- len besloten op zo kort moge- (jke termijn een tijdelijke ra iling voor het parkeren door [elanghebbenden in het cen- ngebied in te voeren. Plaatselijk nieuws Sluiskil NA AANVAARDING MOTIE-EVERSDIJK TERNEUZEN Vergadering Albino Zwaarddrager Nieuw reglement voor binnenvaart gaat 1 april in 1 1 K( )RT MIDDEN -ZEEUWS ynFNSPAG 15 FEBRUAR11984 Van onze correspondent De vereniging zou in de toe- Lmst graag de beschikking Krijgen over een eigen buurt- accommodatie en heeft reeds plannen bij de gemeente inge diend om deze noodlokalen met nog twee lokalen uit te breiden. Een van de eerste clubs die in het voorlopig van de ge meente gehuurde noodlokaal gehouden gaat worden is de j eugdhobbycomputerclub. Naar aanleiding van een op roep in de buurtkrant De Ho venier hebben zo'n 50 jongelui zich hiervoor opgegeven om iets meer te leren over de com puter en in het bijzonder over het programmeren met de taal-basic. De club staat onder leiding van Jan Postma en Theo Piek. Het is de jonge buurtvereni ging tot nu toe allemaal nog voor de wind gegaan. De vorig jaar opgezette activiteiten werden druk bezocht en mede door enkele giften kon men zich financieel ook staande houden. Toch heeft het be stuur besloten de ledenbijdra ge te verhogen van 5 gulden naar 12 gulden per gezin. De reden is dat er nu goede hoop is om binnen afzienbare tijd te kunnen starten met een echte hobbyclub. Voor een hobbyclub zijn er nogal wat materiaal en werktuigen no dig. De helft van het lidmaat schap wordt in het vervolg apart gehouden voor genoem de' materialen en andere arti kelen waar in de toekomst be hoefte aan zal zijn. De activiteiten voor dit jaar staan volledig in het teken van Terneuzen 400 jaar stad. Aan de historische optocht op 28 april en 5 mei zal de buurtver-l eniging deelnemen met een eigen wagen en een wulpse folkloregroep, helemaal in de stijl 1500 - 1600. Deze wagen zal ook centraal staan op de feesten in de wijk. Op de wagen zal een spel wor den uitgevoerd. Een drietal werkgroepen zijn dan ook sinds december enthousiast bezig met de voorbereidingen. Op 26 mei zal er dan een histo risch wijkfeest zijn, met o.a. oude kinderspelen. Hoogte punt moet worden het Bour gondisch tuinfeest. Aanstaande zaterdag is er dan een wijkdisco in het Zel- denrustcollege met medewer king van The Silver Shadow, aanvang 20.00 uur, toegang vanaf 12 jaar alleen voor leden en één introducé. Kosten 2 gul den per persoon. IConflict in zwemwereld Van een onzer verslaggevers JAS VAN GENT/KOEWACHT - Tussen de vemverenigingen De Bruinvis (Sas van it) en Zwemclub Koewacht en het bestuur de kring Zeeland van de Koninklijke Ne- lerlandse Zwem Bond (KNZB) is een conflict bsgebarsten. Aanleiding is een brief van Jet kringbestuur aan de euwsvlaamse zwemvereni- i waarin wordt aange- ;d dat deze verenigingen bet ingang van het nieuwe jeizoen (september 1984) voor .e wedstrijden voor de KNZB- «npetitie en de Kring Zee- |ïnd geen gebruik meer mo- maken van de zwembaden n België. De brief is bij de beide |Van een onzer verslaggevers iDeze tijdelijke regeling pijgt een eenvoudige opzet, blauwe-zoneregeling die nog in een aantal straten feldt zal voor een deel worden pgeheven Daar komt een nrkeerverbod voor in de laats. Belanghebbenden die tinnen aantonen dat ze hun luto meerdere keren per dag ringend nodig hebben kun- fen een ontheffing van dit jarkeerverbod krijgen. I De ontheffing moet door Jiddel van het invullen van formulier bij het bureau «dichting in het stadskan or aan de Oostwal worden hngevraagd. Dit kan vanaf pij dag. De ingevulde formu- i moeten aan het politie- ireau worden opgezonden. ontheffing geldt voor de [raten en gedeeltes van stra- i die daarvoor door B en W [jn aangewezen. i het krijgen van de ont- tffing zijn, afgezien van le- skosten a f 5,10, geen kosten irbonden. De tijdelijke rege- is nadrukkelijk bedoeld s een overgangsmaatregel in wachting van een definitie- regeling. zwemclubbesturen volledig in het verkeerde keelgat gescho ten. „We hebben", zegt Walter van Haelst, wedstrijdsecreta ris van De Bruinvis, „nota be ne in 1972 van het hoofdbe stuur van de KNZB dispensa tie gekregen onze trainingen en wedstrijden in het zwem bad in Zelzate te houden. Er was op dat moment nog hele maal geen zwembad in Zeeuwsch-Vlaanderen, dus dat was een ideale mogelijk heid voor ons. En dat nu juist het kringbestuur ons zo'n mis selijke brief moet sturen, dat overvalt ons. Er staat geen knappe motivering in voor zo'n besluit en dat stoort ons". Kringvoorzitter Sampon van de KNZB Zeeland zei dat het kringbestuur onaange naam verrast is door de reac ties van de zwemvereniging in Zeeuwsch-Vlaanderen. „Het was een fout van onze kant. Dat moet ik ruiterlijk toege ven. Er is een woordje wegge vallen in die brief. Er had moeten staan dat het kringbe stuur 'overweegt' tot die maatregel over te gaan". Het Terneuzense zwembad is het enige in Zeeuws- Vlaanderen waar waterpolo kan worden gespeeld - foto de stem/cor j. de boer stand uit de wereld zijn gehol pen". De bewuste KNZB-brief is ondertekend door kringse cretaris Ad Guerand uit Ter- neuzen. „Inderdaad een stom me fout van mij. Dat woord 'overweegt' had er bij gemoe ten. Jammer, maar een blun der van mijn kant." Dispensatie Pisnijdig „We hebben uitstekende contacten in Zelzate", zegt Bruinvis-secretaris Van Haelst. „We betalen er een po pulaire prijs en als we nu zou den moeten verhuizen naar Terneuzen, waar net een nieuw zwembad in gebruik is genomen, dat pikken we niet. Dat kost twee keer zoveel geld. Onfatsoenlijk dat men ons niet eerst geraadpleegd heeft. Zo'n dictaat van het kringbestuur accepteren we niet. We hebben als bestuur van De Bruinvis de zaak zeer formeel bena derd. We hebben een brief op poten gestuurd naar het hoofdbestuur van de KNZB die ons tenslotte in 1972 dis pensatie heeft verleend en een afschrift naar het kringbe stuur. Voor ons is die zaak niet zonder meer afgedaan". De Kring Zeeland is nijdig geworden over de brief van De Bruinvis aan het hoofdbe stuur. „Waarom niet recht streeks contact met ons opge nomen, dan zou dat misver- Eveneens pisnijdig is men in het kamp van ZC Koewacht. Secretaresse mevrouw Mar tens: „We handelen net zo for meel als De Bruinvis. Ook wij zijn verontwaardigd. We zwemmen al lange tijd met dispensatie van de KNZB in Moerbeke. En tot volle tevre denheid. Ook hier populaire prijzen en als we nu naar het nieuwe zwembad in Hulst zouden moeten uitwijken be tekent dat voor ons dat we de contributies voor onze leden moeten verdubbelen". Mevrouw Martens wijst er op dat de ZC Koewacht de jeugd plezier wil laten beleven aan de zwemsport. „Prestaties zijn leuk, maar staan niet voorop. We zetten ook activi teiten als bingo-avonden, speurtochten en disco-avond- en op het programma om de jeugd aangenaam bezig te houden. We houden ze van de straat af en dat is belangrijk. We staan versteld van die stap van het kringbestuur. Men moet beseffen maar men mee bezig is. Echt, dit schrijven be tekende een flinke klap voor ons. Voor De Otters uit Axel, dat eveneens traint in het zwembad van Moerbeke telt het gebod niet zo zwaar. De Otters zwemmen hun wed strijden al in Terneuzen. Maar wij organiseren wel veel wed strijden. Wij zijn zeker wel goed voor de invitatiewed strijden, Die laat men ons graag organiseren omdat we goedkoop in het zwembad van Moerbeke terecht kunnen. In Terneuzen zou dat ons een schep geld kosten en daar pas sen we voor". Achterhaald Kringsecretaris Ad Gue rand zei dat men niet moet denken dat de kring De Bruin vis naar b.v. Terneuzen wil trekken om het bad meer ren dabel te maken. „Er is al veel eerder binnen het kringbe stuur over gesproken. We wa ren er van overtuigd dat de oplossing uit het verleden, zwemmen in Belgische baden bij gebrek aan een zwembad in Zeeuwsch-Vlaanderen, een uitstekende zaak was. Maar dat is achterhaald door de fei ten. In Terneuzen en Hulst heb ben we nu de beschikking over een goed bad. In het Terneu zense bad kan, als enige in Zeeuwsch-Vlaanderen, water polo gespeeld worden. Het leek ons beter daarom alle wed strijden voor de KNZB- en de kringcompetitie op 'eigen bo dem' of beter gezegd 'eigen water' te houden. We hadden het bestuursvoorstel echter anders moeten inkleden. Dat zal alsnog gebeuren". Kringvoorzitter Sampon: „Die brief is geschreven, dat is een feit. Maar we komen op deze zaak terug. Het is echt geen vaststaand feit. Ik be treur het dat er zoveel bomba rie over gemaakt wordt". Van onze correspondent SAS VAN GENT - De middenstandsvereniging Sas '70 heeft sinds korte tijd een vernieuwd bestuur. Hiermee is het werk van de in juni vorig jaar gevormde voor bereidingscommissie afgerond en kan de vereniging met een schone lei beginnen. Vrijwel alle Sasse winke liers en andere middenstan ders zijn lid van het nieuwe Sas '70. Dit houdt in dat zij nu eindelijk eens gezamenlijk de schouders kunnen zetten on der het eigen belang. Het nieu we bestuur is na de recente le denvergadering direct aan de slag gegaan. Een functiever deling is gemaakt en er zijn verschillende voorstellen ge daan voor toekomstige activi teiten. Voorzitter is Wim Remery die, samen met Henk Titulaer (lid) en Peter Maas (persvoor lichter), afkomstig is uit het oude Sas '70. Verder bestaat het bestuur uit Carolus Roe- landt (secretaris), A. Tijdink (tweede secretaris), Mawilla Ivens (penningmeester), Cees Staal, Daan Hoogsteder en Ar nold Kwisthout. Als tussen persoon tussen bestuur en werkgroep fungeert Marijke Poppe. Goedkeuring De werkgroep doet voorstel len voor activiteiten en werkt deze uit. Die voorstellen zijn er inmiddels, maar moeten nog op de ledenvergadering wor den goedgekeurd. Vooralsnog staat op dinsdag 1 mei weer een standwerkers concours op het programma. In het weekeinde daarna is er een kunst- en antiekmarkt. In het weekeinde van 2 en 3 juni wordt de Sasse braderie ge houden en in juni staat een boerenkapelfestival op het programma dat wordt gehou den in samenwerking met Harmonie De Vereenigde Vrienden. Voorts zal Sas '70 medewer king verlenen aan activiteiten tijdens de Meiboomplantdag op 6 mei en de Sasse Folklore- week van 14 tot en met 21 juli. „Het nieuwe Sas '70 ziet de ko mende tijd met veel enthou siasme tegemoet", aldus Peter Maas. Biljartclub De Sterre - Bil jartclub De Sterre heeft een nieuw bestuur gekozen. Dit naar aanleiding van het aftre den van voorzitter C. van Mu ren en penningmeester Joh. Vermast. Als nieuwe voorzit ter werd gekozen de heer R. v.d. Velde, penningmeester werd M. van Tatenhove. Nieuw bestuurslid werden de heren A. Hollebosch en R. de Graeve. De heer R. Schelfaut bleef secretaris en spelleider. Kaarting - Kaartclub Nooit Gedacht houdt zaterdag 18 fe bruari vanaf 14.30 uur de laat ste openbare kaartwedstrijd van het seizoen 1983-1984. Ge speeld wordt in de grote zaal van café Dallinga. Van een onzer verslaggevers pRNEUZEN - Terneuzenaar G. van de Steen heeft ptermorgen in het Terneuzense stadhuis het ver- [»herdenkingskruis ontvangen. De medaille en de IJnehorende oorkonde werden hem in B en W kamer l'gereikt door burgemeester C. Ockeloen. |Het is een stuk erkenning I v, verdienste die het ver- j eft gehad voor de bevrij- Lg y.an ons land", zei Ocke- Pt Hij was blij omdat op de- ■Wanier het vaak anonieme T, van vele verzetsmensen |f"s1de oorlog de aandacht vSt die het verdient. L weinigen hebben begre- noe diep het verzet heeft 'grepen in de levens van de ïetsmensen". lfn de steen was in de oor- paren actief voor de Gehei- enst Nederland. Ocke- noemde die dienst een «organisatie 'die veel 'bijgedragen tot de be- Lh van ons land'. fc^et»,heeft veel offers ge- P Maar hoeveel offers zou het gekost hebben als al dat werk niet was gedaan", aldus de burgemeester. Van de Steen opereerde in die tijd onder de schuilnaam 'Slaw'. Hij werkte bij de Goese graan- en zaaihandel Duvekot waar hij de beschikking had over doorgangsbewijzen van de Duitsers. Op die manier wist hij tot diverse spergebie den door te dringen en infor matie hierover door te spelen aan de Geheime Dienst. Zo kon hij informatie verstrek ken over de troepensterkte van de Duitsers in Zeeuwsch- Vlaanderen en Zuid Beveland. Ook bracht hij de ligging van mijnenvelden en bunkers langs de kust in kaart. Van de Steen heeft in die periode ook veel onderduikers geholpen. Bloemen voor mevrouw Van de Steen, een verzetskruis voor haar echtgenoot. Rechts burge meester Ockeloen foto de stem/cor j. de boer DEN HAAG - Minister Braks (Landbouw en Visserij) zal de Tweede Kamer medio maart/ april schriftelijk laten weten hoe hij denkt méér oesterkwe kers te laten mee-profiteren van de schelpdierenvoorraad in de Grevelingen. De minister zegde dat giste ren de Kamer toe na aanvaar ding van een motie Evers- dijk/Konings/Van Rossum (CDA, PvdA en SGP) waarin de regering wordt gevraagd ook ex-kwekers die geen lid zijn van de in Yerseke geves tigde Vereniging van Oester kwekers en -Exporteurs (VERVOEX) tot de oestervis serij op de Grevelingen toe te laten. Alleen de WD onthield steun aan de motie, om rede nen die haar woordvoerder Te Veldhuis eind november vorig jaar al uiteenzette bij de be handeling van de visserij be groting. Net als Braks ziet hij niet hoe de ex-kwekers of hun rechtsopvolgers een florerend bedrijf op kunnen zetten zo lang onduidelijk is hoe de Oos- terschelde zich na afsluiting als oesterkweekplaats ontwik kelt. Braks heeft zich daarover al zeer sceptisch getoond in een brief aan de Kamer begin dit jaar. Na de interventie van Eversdijk gistermiddag be loofde Braks ook op die zaak over 1 a 2 maanden schriftelijk nog terug te komen. TERNEUZEN - Aquarium- vereniging De Albino Zwaarddrager houdt donder dag 16 februari in restaurant Vijverhof aan de Frederik van Eedenstraat te Terneuzen weer een ledenbijeenkomst, aanvang 19.30 uur. Ook niet le den zijn welkom. Na enige huishoudelijke mededelingen van bondswege zullen er dia's worden vertoond, die door de eigen leden van him aquarium zijn gemaakt. De eerste reeks betreft het tropisch zoetwateraquarium van de heer Van Hurck. Aan gezien deze bak momenteel de 'topper' van de club is, zullen de leden aan de hand van deze dia's kunnen zien op welke wijze men een dergelijk ni veau kan bereiken. De tweede reeks die wordt vertoond, werd gemaakt van het tropisch zee-aquarium van de heer Van Maele. DEN HAAG - Per 1 april wordt voor de binnenvaart een nieuw reglement van kracht. Minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) heeft dat dezer dagen alle betrokken in stanties gemeld. Het nieuwe reglement, dat zowel voor de beroeps- als voor de plezier- vaart geldt, bevat gewijzigde voorschriften op het gebied van vaarregels, lichten, radar en marifoon. Voor het Kanaal van Gent naar Terneuzen blijft ook na 1 april nog het oude vaarregle- ment van kracht, in afwach ting van een nieuw speciaal reglement voor deze vaarweg. Ook de Westerschelde houdt zijn eigen specifieke vaar- reglement. GOES - Invullen inkomsten belasting - Het CNV houdt in de maand maart weer een aantal zittingen tijdens welke de helpende hand geboden wordt bij het invullen van for mulieren voor de inkomsten belasting. Deze zittingen zijn o.a. in Goes, Middelburg, Vlis- singen en Zierikzee. Nadere informaties is verkrijgbaar bij mevrouw Ten Brink op het Dienstencentrum van het CNV in Goes, tel. 01100-20310. HEINKENSZAND - Vergade ring Sportraad - De Sportraad Borsele vergadert op donder dag 23 februari in het gemeen tehuis in Heinkenszand. Op de agenda staan o.a. overzicht huurtarieven sportaccommo daties, subsidieaanvraag Europese kampioenschappen handboogschieten in Kwaden- damme, huldiging sportkam- pioenen op 23 maart a.s. en sti mulering sportdeelneming. Het laatste onderwerp wordt toegelicht door de heer Door- enbos, stafmedewerker sport ontwikkeling van de Zeeuwse Sportraad. De vergadering be gint om 20 uur. 's-HEER HENDRIKSKINDE REN - Wandeltocht - Zater dag 18 februari houdt de Zeeuwse Wandelsportbond de laatste wintertocht. Start om 13.30 uur bij Wegrestaurant Ruimzicht, Nieuwe Rijksweg 17 in 's-Heer Hendrikskinde ren. De afstanden zijn 5, 10 en 15 kilometer. MIDDELBURG Open dag Nutsacademie - De Nutsaca- demie Rotterdam-Middelburg houdt 28 februari van 16 tot 19 uur open dag in het gebouw Latijnse Schoolstraat 10 in Middelburg. Er zal dan infor matie worden verstrekt over de nieuwe opleidingen Neder lands, Engels, Duits, Wiskun de en pedagogiek (alleen 2de graads). TERNEUZEN - Het water schap De Drie Ambachten heeft het ingenieursbureau Grontmij opdracht gegeven een nadere studie te verrich ten naar de omvang en de ca paciteit van de (nog te bou wen) rioolwaterzuiveringsin stallatie nabij het buurtschap De Griete in Terneuzen. Ook de alternatieve locaties moeten door het bureau nog eens onder de loep worden ge nomen worden. Het onderzoek wordt gedaan als aansluiting op de reeds gedane studies door het waterschap zelf. Het waterschap is er name lijk nog steeds niet uit welke capaciteit de installatie moet hebben. Een van de redenen is dat er nog steeds geen inzicht is in het aantal vervuilings eenheden dat de nieuwe in stallatie te verwerken krijgt. Belangrijk in dat verband is wat de industrie gaat doen. Met het oog hierop worden op zeer korte de bedrijven in de kanaalzone geinterviewd. Het waterschap heeft de Grontmij naast de bestudering van de verschillende locaties en de gesprekken met de be drijven ook gevraagd te letten op de diverse bestaande subsi dieregelingen. Vervolgens moet bekeken worden welke lozingseisen aan het bedrijfs leven gesteld moeten worden. Het waterschap wil binnen een half jaar alle gegevens op tafel hebben. Een ander punt dat het moeilijk maakt de capaciteit te bepalen is de grensover schrijdende vervuiling van het oppervlaktewater. De Drie Ambachten wil daarom van GS weten wat zij al op inter nationaal niveau hebben ge daan om deze vervuiling tegen te gaan en/of wat er op dit ge bied nog te verwachten is. Het waterschap zelf is in middels zover dat binnenkort de resultaten van de tijdelijke proefinstallatie bekend zijn. Ook dit projeclje moet er toe bijdragen dat het waterschap niet voor onaangename veras singen komt te staan. De opdracht van het water schap is onderwerp van dis cussie bij de volgende water schapsvergadering op donder dag 23 februari. Er wordt ver gaderd in de kantine van de dienst Openbare Werken aan de Burg. Geillstraat. Aanvang 14.00 uur.

de Stem | 1984 | | pagina 13