BIJ ONS VALT NIETS TE HALEN Een onbekende wereld Voorwaardelijke boetes voor taxi-chaffeurs op oorlogspad Grensarbeiders (bespreken iroblemen België Katholieke scholen Hontenisse Moerschans heeft nieuwe voorzitter Werkgroep alarmering krijgt geen informatie in beroep bij GS ambtenaren weigerden verslag SAUNA ARONS k/nENSDAG 15 FEBRUAR11984 VAN ZEELAND m 3or meneer ieel nieuwe bereidt hij ich van de Plaatselijk nieuws I Hontenisse Terhole 259,1000 AG Amsterdam >ekje 'Straks met pensioen Te weinig geld gemeente tijd, aanwerken. Dorpsraad Clinge peilt jongeren Inschrijving songfestival Clinge langer Stekelbaars Bittervoorn Strandkrab MIDDELBURGSE COLLEGA'S KLEMGEREDEN T22 PAGINA ZEELAND 2 A12 ppa met ons uit beer mee. ja een auto met toen kon beer |ft mijn pappa een die heeft lekker an iedereen mee. mij gezegd dat een andere auto 15,- 095,- ns, 3TW af Groningen. hulst-De werkgroep die de mogelijkheden bekijkt voor alarmeringssysteem voor I de Hulster bejaarden, is niet te snreken over de medewerking van de gemeente-ambtenaren. peze week klopte de werk groep vergeefs bij het stadhuis I Ln om een verslag van de I laatstgehouden vergadering I van de welzij nscommissie, I II uto-import bv '00 AH Groningen, ul83121 (8 lijnen) in Nederland, geheel Europa. Van Ginneken Zn -12619 HULST >1683-2306 Vermeulen Nisse IK Autobedrijf 9, tel. 01150-12210 ïnsioen en is edte terde sport- ereidt u zich pensioen of -nan? r in het boekje it. Even de iet gratis in waarin de alarmering aan de orde kwam. Zonder opgaaf van reden werden de gevraagde stukken, van deze overigens openbare vergadering, geweigerd. De werkgroep wilde het verslag graag inzien, om de stand van zaken te kunnen weergeven tijdens een bijeenkomst met vrijwilligers, die bij de alar mering willen helpen. Volgens wethouder E. de Rechter (welzijn) bestaat er echter geen bezwaar tegen het afgeven van dergelijke com missieverslagen. De werk groep heeft de vrijwilligers overigens toch nog op de hoog te kunnen brengen, door het bewuste verslag via omwegen te bemachtigen. Werkgroepslid P. Evers: „Blijkbaar worden wij op de gemeentesecretarie niet voor 'vol' aangezien. Het lijkt mij dat er op het stadhuis aan sa menspraak en overleg nog wel het een en ander schort". De wethouder heeft inmiddels toegezegd de werkgroep uit te nódigen voor een gesprek over de perikelen rond de bejaarde nalarmering. Scholen in Hulst doelwit inbrekers Industriebond FNV - Zater- j dag 18 februari houdt de in dustriebond FNV afdeling Hontenisse haar jaarvergade ring in café De Kastanje te Kloosterzande. De aftredende I bestuursleden Lauwers, [Burm, Hoogstrate en Water- I schoot stellen zich herkies- baar. Ook wordt een aantal I jubilarissen gehuldigd. Dis- trictsbestuurder Vegting zal j de vergadering toespreken. Na I afloop is er een gratis bingo. Voetbal - Vrijdag 17 februari houdt de W Terhole weer een contactavond in de kantine. Aanvang 20.30 uur. De avond zal voor het grootste gedeelte bestaan uit een gezelschaps spel met een knipoog naar het komende carnaval. Prijskaarting - Aan de door de vrijwillige brandweer in de kantine van de stadsschuur gehouden prijskaarting deden slecht 20 kaarters mee. Door de geringe belangstelling zal het meteen wel de laatste kaarting geweest zijn. Uitslag: 1. P. Menheere, Sint-Jansteen, 2. A. Robberecht, Nieuw-Na- men, 3. B. Neve, Hulst. KPJ - Op 17 februari houdt de KPJ Kring Hulst wedstrijden op rollen in het sportcentrum Aloy te Graauw. Zowel jon gens als meisjes kunnen mee doen. Aanvang 20 uur. Van onze correspondent CLIXGE - Voor de voorlichtingsavond van de plaat selijke afdeling van de Bouw en Houtbond FNV in Clinge waren meer dan zestig grensarbeiders, waar onder ook verschillende Belgen, komen opdagen. Het vijfkoppige forum □reeg een rijk gevarieerd aan- al vragen voorgeschoteld, fcver de meest uiteenlopende problemen. Nadat districtsbestuurder enting de bijeenkomst open- jde, ging bestuurder Hermans van Hout en Bouw ACV België lin op de verschillende wijzi- I gingen in de Belgische voor schriften. Ook ACV-secretaris Verdonck gaf een uiteenzet- ting van wat wijzigingen, maar dan op het terrein van de werkloze werknemers in België. In het bijzonder belich te hij de bijzondere feestdagen in verband met het werkloos Jzijn. Veel aandacht werd besteed aan de onlangs ontslagen 200 man bij het belgische bagger- P bedrijf Dredging Internatio nal, waarbij ook 17 Neder landse arbeiders betrokken waren. Er is een speciale af vloeiingsregeling getroffen, waarbij de werknemers die langer dan vijf jaar in dienst waren vergoedingen krijgen tussen de 30.000 en 80.000 fran ken. Ook voor de 55-jarigen is er een voorziening getroffen, waarbij hen naast hun uitke ring een toeslag verstrekt wordt tot hun 58e jaar. Daarna is er de mogelijkheid om in het zogeheten pré-pensioen te gaan. De aanwezigen vuurden heel wat vragen op het forum af, dat zijn best deed zoveel mogelijk problemen te verdui delijken. Bovendien werden ze door de belgische en neder- landse vakbondsmensen ruimschoots voorzien van fol ders. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De besturen van de Katholieke la- ?er® scholen in Hontenisse vinden dat het gemeente- estuur hun scholen te kort doet. itaten^an viLi G®51®Pu^eerde bijdrage van Hontenisse tot de «egaanzeean laaeste in Zeeland behoord, [leerling dfP A bijdrage per gen woordvoerder van de ge- Ischoler, ine, .®6,™6!6", meente zei, dat wel degelijk rekening wordt gehouden met wat de scholen redelijkerwijs nodig hebben. Hij wees er daarbij op, dat de daling van het aantal leer lingen en kostenstijgingen er toe hebben geleid, dat de bij drage voor dit jaar met 25 gul den per leerling is verhoogd. door dit blad, in samen- ïg Ideële Reclame (SIRE) ■cnolen in 1983 toebedacht. 'et gemeentebestuur vond Lu den leerling wel doende. De schoolbesturen vaaremegen vinden, dat de "wl lagere school in oosterzande pas redelijk ,1 draaien met een bijdrage fcjn ra)m 470 gulden per leer- ,1? in Vogelwaarde met £u' gulden. Voor de an- an rf SC Hg! de zaak wat E™. omdat die wegens 'bij omstandigheden' ex- T?fi van ^et RÜk krijgen. Oer-,] wtl zitting van de tlafL mer van GS ver- hpt rv een Woordvoerder van trum 1°cesaan Onderwijscen- ,te Breda gisteren na- 03 de schoolbesturen, dat de Aangesloten bij de N.S.V. WESTSTRAAT 56 AXEL Tel. 01155-2203-3352-1815 Van een onzer verslaggevers HULST - De scholen in de gemeente Hulst blijken een gewild doelwit van insluipers. Hoewel er meestal niet meer buit te maken is dan een balpen, schrift of kladblok, wordt er toch met de regelmaat van de klok ingebroken. Dat gaat meestal gepaard met het aanrichten van zinloze vernielingen. Vanaf begin vorig jaar tot nu zijn bij de Hulster politie zes inbraken in scholen ge meld. De lagere Willibrordus- school kwam er daarbij het slechtst vanaf, want die kreeg al drie keer ongwenst bezoek. De laatste keer was twee weekeinden geleden, toen er wat waardeloze medailles werden buitgemaakt. Afgelopen zondagnacht pro beerden dieven hun slag te slaan bij de Nobelhorstschool. De lenige bezoekers klommen via de regenpijp op het dak en sloopten een lichtkoepel om zich toegang tot de school te verschaffen. Bij hun vergeefse speurtocht naar een vette buit werden enkele lokalen open gebroken en een glasdeur ver nield. Waarschijnlijk werd in een vlaag van teleurstelling ook een schilderij met een mes bewerkt. de vernielingen in hun poging om binnen te geraken waar schijnlijk toch al aangericht". Eenzelfde probleem doet zich overigens voor in kanti nes van verenigingen. Volgens de politie valt ook daar vaak niet meer te halen dan wel licht een paar flesjes drank om de dorst te lessen. Ook inbra ken in kantines gaan meestal gepaard met het zinloos aan richten van vernielingen. Het afgelopen jaar zijn bij de Hul ster politie vijf dergelijke in braakmeldingen binnengeko- 'Leeg nest' „Voor de zoveelste keer zijn ze op een leeg nest gekomen", zegt schoolhoofd J. Everaert. „In een school is tegenwoordig geen geld meer te vinden. Kostbare apparatuur ook niet, want die wordt mee naar huis genomen, of gaat zo veilig achter slot en grendel dat ze wel een snijbrander nodig hebben om erbij te komen". De regelmatige inbraken hebben bij de verschillende scholen wel de wens doen ontstaan voor de aanschaf van een alarmsysteem, maar dat lost volgens onderwijswethouder W. Kayser weinig op: „Op de scholen is voor inbrekers hele maal niets te halen, dus om dure spullen te beschermen hoeft men het niet te doen. En als zo'n alarm afgaat, dan zijn CLINGE - In samenwerking met het Jeugd en Jongeren werk in de gemeente Hulst, houdt de Clingse dorpsraad een enquete onder de jongeren van 12 tot 23 jaar. De dorpsraad wil daarmee een overzicht krijgen welke van wensen voor activiteiten er onder de Clingse jeugd le ven. Iedereen in genoemde leef tijdsgroep heeft daarvoor een formulier gekregen, waarop een twaalftal vragen beant woord moet worden. Ge vraagd wordt onder meer bij welke clubs of verenigingen ze zijn aangesloten, waar men in het weekeind uitgaat en naar welke activiteiten de voorkeur van de jongeren uitgaat. Gevraagd wordt ook aan welke activiteiten in het dorp men zou willen meewerken of meedoen en hoeveel zakgeld men daaraan wil Van een onzer verslaggevers HULST - Mevrouw Lotty Ton is de nieuwe voorzitter van de Hulster buurtvereniging Moerschans. De aanwezige buurtbewoners stopten haar tijdens de algeme ne ledenvergadering unaniem de voorzittershamer in handen. Herkozen in het bestuur werden Marja de Bakker en Pieter Evers. In de plaats van Plony Netten, die zich niet herkiesbaar stelde, werd Aad Waayenberg gekozen. De contributie, zo werd besloten, blijft ook voor dit jaar een tientje per gezin. In de rondvraag kwamen verschillende voorstellen vanuit de vergadering. Zo werd geopperd meer te gaan samenwerken met de overige Hulster buurtverenigingen en activiteiten samen te organiseren. Ook werd druk gesproken over een buurthuis, een lang gekoesterde wens, die naar het zich laat aanzien voorlopig wel niet in vervulling zal gaan. Immers, van de gemeente krijgt de buurtvereniging geen stekje om een dergelijke behuizing neer te zetten. De werkgroep buurtbelangen wil een nieuwe starpoging wa gen, op initiatief van Aad Waayenberg en Roy Bosch. Deze aan vankelijk zeer actieve werkgroep leidde het afgelopen jaar een wat sluimerend bestaan. Van onze correspondente HULST - De buurtvereni ging den Dullaert heeft de inschrijvingsperiode voor het Songfestival, dat 24 fe bruari om 19 uur wordt ge houden, verlengd. De lief hebbers kunnen zich nog opgeven tot en met 19 fe bruari. Tot nu toe hebben al en kele solistjes ingeschreven en ook duo's en groepen zullen van de partij zijn. Er is een mogelijkheid om te zingen in play-back vorm met de achtergrondmu ziek, maar eigen werl en vooral de eigen voordracht met og zonder begeleiding zal hoog gewaardeerd worden. Alle jonge mensen tus sen de 6 en 16 jaar kunnen meedoen en iedereen is vanzelsprekend welkom op 24 februari in Den Dul laert, om te komen luiste ren enkijken naar de pres taties van de deelnemers. De toegang is gratis. Voor inlichtingen en opgave kan men terecht bij mevrouw M. van der Aa, Merelstraat 28, Hulst, telefoon 14989. VELDBIOLOGEN -mensen die beroepshalve of als hob by biologie bedrijven, bui ten, niet in een laboratorium of zo- hebben hun voorkeu ren. Vogels zijn veruit favo riet. Ongetwijfeld mogen die zich verheugen in de groot ste belangstelling. Insecten en planten komen vast en zeker op de tweede plaats. Zoogdieren scoren weer lager en dan neemt de aan dacht snel af. Het aantal mensen dat zich bezighoudt met onderzoek naar en de verspreiding van pissebed den, slakken, oorwormen en bloedzuigers is klein. Dat geldt ook voor kikkers, pad den en allerhande reptielen. Zonder twijfel een verge ten groep is die van de vis sen. Beperken we ons tot Zeeuwsch-Vlaanderen en aangrenzende wateren dan mogen we terecht zeggen dat het een nagenoeg onbekende wereld is. Hengelaars weten wat meer: die weten de wa teren die rijk zijn aan kar per, voorn, snoek, brasem en forel. Een gewone strandkrab. En als het water niet rijk genoeg is aan de begeerde soorten, dan worden die uit gezet. Dat gebeurt op grote schaal en we moeten dan ook aannemen dat we nooit meer inzicht zullen krijgen in de natuurlijke verspreiding van de diverse soorten. En wat is natuurlijk? De kar per, die toch in zeer vele van onze wateren voorkomt, is een Aziatische soort die reeds zo'n tweeduizend jaar voor de consumptie wordt gekweekt. Zeer waarschijnlijk heb ben de Romeinen de soort in Europa ingevoerd. Je kunt dus eigenlijk zeggen dat de soort hier oorspronkelijk niet voorkomt. Maar je kunt je ook afvragen: is de soort, al dan niet uitgezet of ver wilderd, tot in onze streken doorgedrongen? Zo ja, is er dan toch al sinds honderden jaren een bestand aan min of meer wilde karpers, de zoge naamde boerenkarper? Als 't antwoord ja is: leeft die dan nog ergens of is die helemaal verdrongen door uitgezette soorten of rassen? En: welke vissen zijn dan echt van oudsher inheems? Zoals gezegd, door uitzet ten van voor consumptie ge schikte soorten, zullen we daar wel nooit meer achter komen. Weten we dan over de niet beviste soorten meer? We kennen twee soorten ste kelbaarzen in onze binnen wateren: de driedoornige en de tiendoornige. De naam ontlenen ze aan het aantal stekels op de rug. Komen die overal naast en door elkaar voor of zit er een versprei dingspatroon in? Bijvoor beeld de ene soort in wateren die met de Schelde in ver binding staan -sinds sluizen vervangen worden door ge malen, nagenoeg geen meer de andere soort in meer af gesloten wateren? Het is maar hardop denken, want, ook al zijn er wat gegevens bekend, duidelijkheid is er nog lang niet. Een aantal vissoorten is in Nederland dermate zeld zaam geworden dat ze wet telijke bescherming genieten door de Natuurbescher mingswet. Een ervan is de Kleine modderkruiper; leng te vijf tot tien centimeter. De boeken zeggen over deze soort: In Nederland in aller lei wateren aangetroffen, doch niet in snelstromende beken. Weinig opvallend visje. Waarschijnlijk veel al gemener dan bekend. Bij mijn weten is deze soort maar een keer aange troffen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen en wel op 13 augustus 1973 bij fort Sint Nicolaas onder Koewacht door de heren Burggrave en Cuelenaere. Is dat de enige woonplaats of is 't diertje echt algemeen? Komt er dan nooit eens een voor de dag bij 't vangen van stekeltjes, van steur, watervlooien. Bij 't schonen van sloten? Een andere beschermde soort is de tot tien centimeter grote Bittervoorn. Leeft op 'n interessante manier sa men met de Zoetwatermos sel. Het vrouwtje legt name lijk door middel van een lan ge legbuis haar eitjes tussen de kiewen van de -tot 20 cm. grote- mossel. De eieren ont wikkelen zich in de mossel en later zwermt het broed uit. Waar geen zoetwatermos- sels voorkomen kan de Bit- tervorm zich niet handha ven. Hij heeft de mossel no dig. De mossel kan echter prima buiten 't visje, beter nog, de vis gebruikt -of mis bruikt zo u wilt de mossel, niet omgekeerd. Zoetwater mossels komen in onze stre ken voor. De Bittervoorn ook? Die zou dan toch wel eens in 'n fuik terechtkomen of in een sleepnet.' Toch hoor je er nooit over. Is ie er nu wel of niet? Een platvis uit het zoute water is de Bot. Jonge dieren evenwel trekken ver het zoe te water op. Naar men zegt, komen er in de kreek De Vo gel bij Hengstdijk botten voor. Of moeten we zeggen kwamen? Zwommen die vroeger in en uit door de sluis bij 't gemaal Zeedorp? En toen die sluis verviel en vervangen werd door 't ge maal Campen werden ze toen ingesloten? Voortplan ten in binnenwateren is niet waarschijnlijk: bij voorkeur doen ze dat op een diepte van 20 tot 40 nieter en 't water moet een bepaald zoutgehal te hebben, anders drijven de eieren niet. Neem dan aan, dat het een uitstervende restpopulatie is. Hoe oud kunnen die dieren worden? Die afsluiting is inmiddels dik vijfentwintig jaar gele den. Leven ze zo lang? Dezelfde vraag kun je stellen voor de Strandkrab, weliswaar geen vis, maar ook zo'n grote onbekende van onder water. Een paar jaar geleden vond iemand er een in een sloot bij Paulus- polder. Nu kan een krab over de dijk scharrelen en vanuit de Schelde het polderwater intrekken. Doen ze dat (re gelmatig)? Of leeft er in de Vogel een populatie krab ben? Of had een wat slordige fuikenvisser van uit de Schelde het beest per onge luk meegebracht en het los gelaten. Of: expres meege bracht om het bij buur vrouw Sulema in 'r bed te steken en ze zo den duvel eens aan te doen? De Zeebaars -tot 100 centi meter; 5 tot 7 kilo- is een vis van de Noordzee. Jonge die ren vindt men vooral in de Oosterschelde en de Wad denzee. En de Westerschel- de? Wordt hij weieens ge vangen? Of juist dagelijks? In de monding wellicht, want rond Saeftinghe heb ik hem nooit horen noemen. Het zijn allemaal voorbeel den en die zouden met tien tallen andere aan te vullen zijn. Resten maar een paar conclusies: ook de sloot voor onze deur bevat nog veel ge heimen en: wie een hobby zoekt met weinig rivalen kan zich op deze materie storten. Van onze correspondente MIDDELBURG - De nog steeds voortdurende taxioor log tussen bedrijven uit Vlis- singen en Middelburg bracbt gisteren acht taxichauffeurs uit Vlissingen (in leeftijd va riërend van 21 tot 49 jaar) voor de politierechter in Middel burg. "Het achttal had op 19 maart van het vorig jaar een zorg vuldig voorbereide actie ge voerd tegen de oneerlijke con currentie van de Middelbur gers. Diep in de nacht zwerm de het Vlissingse taxileger uit om op verschillende punten in de stad hun op klanten wach tende concurrenten 'klem te zetten'. De bedoeling was de Mid delburgse wagens gedurende enkele uren in een zwijgend protest te blokkeren, maar de ijlings gealarmeerde Vlis singse politie was het daar niet mee eens en liet dit duide lijk merken ook. De Vlissin- gers werden gesommeerd on middellijk door te rijden, een bevel dat zwijgend maar heel beslist werd genegeerd. „Ontactisch en onverstan dig", noemde hun verdediger mr. Schute het optreden van de politie. „Waar blijft de oude wijze wijkagent, die bij zoiets rustig zou hebben toegekeken tot het over was", zo vroeg hij zich af. Want dat het anders kan bleek bijvoorbeeld in Domburg, waar op hetzelfde tijdstip een soortgelijke actie werd gevoerd. Hier greep de (rijks)politie niet in en een uurtje later was er niets meer aan de hand. De opmerking van de offi cier van justitie mr. Daver- schot (die tegen elk van de mannen een boete eiste van 400 gulden waarvan de helft voorwaardelijk) dat er andere wegen bewandeld hadden moeten worden, werd door de raadsman ontzenuwd met de mededeling dat de Vlissingers letterlijk op alle deuren had den geklopt die hiervoor in aanmerking kwamen. Alle middelen zijn uitgeput, maar alles tevergeefs. En in tussen gaan de Middelburgers gewoon door met hun oneerlij ke en onwettige concurrentie: ze rijden onder de normale prijs en posten 'klanten wer vend' voor gelegenheden in Vlissingen en omgeving. De actie was een ordelijk gebeuren, waarbij de mannen ervoor hadden gezorgd dat particulieren er geen last van konden ondervinden, aldus mr. Schute, die de geëiste straf tegen deze achtergrond dan ook veel te hoog vond. „Boven dien komt met een dergelijk boetebedrag het 'bewijs van goed gedrag', dat een taxi chauffeur in zijn beroep nodig heeft, in gevaar", zo besloot de raadsman. Politierechter mr. Verste- ■gen benadrukte nogmaals dat er wel degelijk sprake was ge weest van een strafbaar feit (het niet opvolgen van een po- litiebevel), maar veroordeelde de Vlissingers tot een geheel voorwaardelijke boete van 300 gulden met een proeftijd van een jaar.

de Stem | 1984 | | pagina 11