ïiders imof ieming Debbie Armstrong Olympisch goud met eerste zege Medaille verdeling Scherpe kritiek Kloosterboer op Boorsma Gunde Swan de opvolger Van Wassberg Verveling slaat toe 'arretsen: i Ik kan wel ■anken9 Olympisch allerlei ERIKA HESS: 6Er zijn van die dagen..' T47 Zwitserland en nd. Andalusië is o.a Nederlandse rege- londerhandeling over krijgen van financie rt voor het oprichten landbouwcoöperaties, terugkerende emi- -1 een baan met toe kunnen vinden. Nabij Jdelijke plaatsje Arcos ■Frontera functioneert Jn met succes de mede Nederland betaalde puwcoöperatie 'Het 1 Nederland', het aller- projekt van dit type Inje, bedoeld om de te er van emigranten te deren. lite hen in eigen land een toekomst wacht, dan veel emigranten on- ellijk naar hun vader- [terugkeren omdat ze in gastland met veel pro- en te kampen hebben. Iland daarvan niet uit- Jiderd. Uit het onder- (blijkt namelijk dat bij helft van de Spanjaar- in Nederland grote Ite heeft om zich aan te pn. Voor een groot deel dit te maken met taal- llemen, want maar liefst Iderde van hen zegt de hrlandse taal niet te be- fsen. Maar ze signaleren andere obstakels: lent vindt het moeilijk vaak tientallen jaren li den te zijn van familie- In en vrienden in hun ge- ptestreek. Ruim eender van de duizenden in Ne tland verblijvende Span- fden heeft verder moei- heden met de opvoeding i hun kinderen en 34 pro- It klaagt erover dat ze Ir de Nederlanders vaak minachting worden be- jideld. Wat dat laatste bt betreft lopen de me igen van de Spaanse emi- Jnten in diverse Europese (den weinig uiteen; in bnkrijk klaagt hierover procent, in Zwitserland i procent en in België een hde 35 procent. Duitsland met 41,7 procent duidelijk ven het Europese 'min- ntings-gemiddelde', ter- Ijl daarentegen in Enge- nd 'slechts' 26,9 procen In de Spanjaarden vindt |t ze regelmatig met de nek Drden aangekeken. Meteen KLEINTJE in DE STEM aan dlkka kan3 op succes Inderdaad oen hoe 1 ctkko nonon wan da Han Stam-lazara on -lozoroaaaan ïwiili uN In onze ..Kleintjes"-kolommen Kijkt of er leln „.rfina bl| staat. Dat zijn alka dag vale tienduizenden v«n I"1" 0 klein ties lazers nÏNSDAG 14 FEBRUAR11984 DE T26 door Rob van Deursen SARAJEVO - Het is dat de helm het verhinderde, anders was de 20-jarige Amerikaanse Debbie Armstrong uit Seattle met wapperend blond haar gisteren tweemaal de flanken van de Jahorina bij het Joego slavische Sarajevo afge stormd. Als een komeet schoot je 62 kilo zware (of lichte) Amerikaanse in twee keer naar het goud op het alpine nummer reuzeslalom. Daar mee werd zij sinds dit 'reuze'- karwei voor vrouwen door het IOC aan het ski-programma werd toegevoegd de tweede Amerikaanse, die de overwin ning voor de neus van de ge doodverfde favorieten weg kaapte. In 1952 (Sankt Moritz) ging Andrea Lawrence-Mead haar voor. In het kerstkaartachtige de cor voelde Debbie Armstrong („Mijn hobby's zijn tennis, voetbal en basketbal", zo be antwoordde zij de altijd door Amerikaanse journalisten ge stelde vraag bij voorbaat) zich op haar gemak. De door de weersomstandigheden ge dwongen afwerking van de twee runs op een dag speelde haar in de ski-kaart. „Ge droomd heb ik er wel van. Die gouden plak had ik al een keer om, maar echt gedacht heb ik er nooit aan", aldus de Ameri kaanse, die tijdens haar drie jarige sportloopbaan nog nooit wat had gewonnen. Dit sei zoen was haar beste prestatie een derde plaats in de reuzes lalom van het Franse Puy Saint Vincent. Het was trouwens toch een geweldige dag gisteren voor het Amerikaanse ski-legioen, dat zich met grote cowboyhoe den op langs de piste schaarde, een traject met een hoogtever schil van 337 meter, waartus sen niet minder dan 51 poortjes genomen moesten worden. Het zilver werd na melijk door Christin Cooper veroverd, terwijl de winnares van de wereldcup van vorig seizoen, Tamara McKinney, de vierde plaats bezette. Tussen de 'Amerikaantjes' in nestelde zich de Francaise Perrina Pé len, 24 jaar en afkomstig uit Grenoble. „Ik voel me geweldig. Gis teravond was ik erg nerveus. Ik kon niet slapen. Om wat te doen te hebben, ben ik naar het kunstrijden gaan kijken. Daardoor ging ik vrij laat sla pen. Later in ieder geval dan ik gewoon ben voor een wed strijd. Toen ik opstond, voelde ik me heel erg goed. Ik nam me voor om lekker plezier te gaan maken. Op het moment dat ik de Jahorina zag, wist ik dat het een bijzondere dag zou worden. Ik vond het ineens een fijne berg. Ik hield van dat brok witte sneeuw", aldus Debbie Armstrong, die na haar zo verrassende zege haar vader (psycholoog) en moeder (tennis-lerares) in de armen kon sluiten. De Amerikaanse dankte haar overwinning naar haar zeggen aan het falen van Ta mara McKinney in de eerste 'slangen-dans' rond de vlag gen. „Normaal had Tamara hier moeten winnen, maar zij vergokte het in de eerste afda ling, toen liep ze op mij een achterstand op (1.08.97 tegen 1.10.11), die niet meer goed te maken was. Jammer voor haar, maar gelukkig voor mij. Amerika beschikt nu over het sterkste vrouwenski-team van de wereld. Ik word er hele maal 'high' van en denk dat ik dit gevoel zeker tot aan de zo mer zal houden", knauwde Debbie Armstrong op z'n 'Yanks' de wereld in. Verbaasd was zij dus over haar eerste zege behaald in een grote wedstrijd sinds zij drie jaar geleden terug de in ternationale ski-piste opstap te. „Ik ben eigenlijk specialiste op de afdaling, maar het gekke is dat ik op de reuzeslalom al tijd mijn beste resultaten be haal. Daar moet ik toch nog eens over nadenken", nam Debbie Armstrong, die sinds haar derde levensjaar op de ski's staat en die in 1982 in het Oostenrijkse Haus tijdens de training een been brak, zich voor. Voor Christin Cooper, 25 jaar en uit Sun Valley, was het een beetje moeilijk de neder laag te aanvaarden, zeker na dat zij in de eerste afdaling de snelste tijd (1.08.87) had laten noteren. „Debbie moet de dag van haar leven gehad hebben. Toen het tijdens de tweede run licht begon te sneeuwen en het parkoers iets zacht werd, wist ik al dat ik het niet zou halen", aldus de nummer zeven op dit nummer van Lake Placid vier jaar terug. Het brons van de Franse Perrine Pélen betekende eer herstel. Tijdens een doping controle uitgevoerd door dok ter Maurice Villac van het Frans Olympische Comité'op 28 en 29 januari tijdens wed strijden in Saint Gervais werd zij - samen met Fabienne Ser- rat - namelijk betrapt op het gebruik van het middel codeï ne, verwant aan morfine en opium. „Dat was een middel tegen maagkrampen. Ik had het van mijn eigen dokter ge kregen. Eigenlijk onschuldig dus, maar in Frankrijk werd er een hoop heisa over ge maakt. Gelukkig bleek zeven dagen later, bij een tweede controle, dat er niets meer aan de hand was", aldus de bru nette uit Grenoble. Uitslag reuzeslalom dames: 1. Debbie Armstrong (VSt) 2.20,98 (1.08,97 1.12,01), 2. Christin Cooper (VSt) 2.21,33 <1.08,87 1.12,51), 3. Per rine Pélen (Fra) 2.21,40 (1.09,64 1.11,76), 4. Tamara McKinney (VSt) 2.21,83 (1.10,11 1.11,72), 5. Marina Kiehl (WD1) 2.22,03 (1.09,70 1.12,22), 6. Blanca Femandez-Ochoa (Spa) 2.22,14 (1.09,52 1.12,62), 7. Erika Hess (Zwi) 2.22,51, 8. Olga Charvatova (Tsj) 2.22,57,9. Liisa Savijarvi (Can) 2.22,73, 10. Anne-Flore Rey (Fra) 2.22,95, 11. Carole Merle (Fra) 2.23,27, 12. Michaela Figini (Zwi) 2.23,34, 13. Maria Epple (WD1) 2.23,65, 14. Anni Kronbichler (Oos) 2.24,17, 15. Monika Hess (Zwi) 2.24,58. Debbie Armstrong kan haar geluk niet op. SARAJEVO - Het me daille-overzicht van de Olympische Winterspe len ziet er na de resulta ten van de vijfde dag als volgt uit: (resp. goud, zil ver, brons): I.O-Duitslan d6 6 2 2. Sovjet-Unie3 4 6 3. Finland2 3 3 4. Zweden2 01 5. VS120 6. Noorwegen11 2 7. W-Duitsland1 00 8. Italië1 0 0 9. Japan....!010 10. Tsjechosl0 0 1 II. Canada0 01 12. Frankrijk0 0 1 SARAJEVO - De verve ling gaat toeslaan in het Olympisch dorp Mojmilo te Sarajevo. Nu de Ne derlandse afvaardiging negen dagen in de Joego slavische stad verblijft, begint het verlangen naar huis de kop op te steken. Frits Schalij, die don derdag met de 1500 meter zijn Olympische deelna me aan de Winterspelen beëindigt: „Ik had me er meer van voorgesteld. Het wordt een beetje saai. Dat komt natuurlijk ook, doordat resultaten uit blijven". En Robert Vun- derink, die tenminste nog tot zaterdag kan uitkij ken naar zijn race op de tien kilometer: „Ik ken alle flipperkasten in het Olympisch dorp al van binnen en van buiten. Je wordt soms doodziek van verveling. Ik doe hier dingen, waar ik thuis nooit mee bezig ben. Ik pak alles aan om maar mts te doen te hebben". lichtpuntje door Van Gennip :an ligt het operatieter- tPrimaval le". - FOTO DE STEM ARCHIEF PARAJEVO - Niets blijft Ab yarretsen, de Nederlandse rjach van de Joegoslavische paatsploeg, in Sarajevo be waard. Moest Garretsen zon- P?6 verwerken dat zijn pupil Perdovic op de vijf kilometer pMd gediskwalificeerd omdat [J de verkeerde baan nam, is teren kon de Nederlander ■en rj?nen büna niet bedwin- I t 'Jdens de duizend meter |®®r dames gingen de twee TyfSoslavische deelneemsters Jjmija Kerla en Dubravka usitf) beiden onderuit. (®°r Garretsen reden om ais zwaar teleurgesteld man F'tspiste van Zetra abrupt te SARAJEVO - Binnen de huidige krachtsverhoudin gen van het internationale dames-schaatsen bereikte Yvonne van Gennip gisteren op de Olympische dui zend meter het hoogst haalbare. Achter drie Oostduit- se meisjes en twee Russinnen bezette zij de zesde plaats, goed voor een Olympisch diploma. Het eerste lichtpuntje in de volslagen duisternis van de Nederlandse verrichtingen tot nu toe op het stroeve ijs van de Zetra-piste. Zelf stipte de ne gentienjarige Haarlemse heel eerlijk aan dat het eigenlijk een zevende plek had moeten zijn: dat persoonlijk record van haar, die 1.25.36. „Glebova is gevallen. Die had er nor maal nog voor moeten zitten", relativeerde Yvonne van Gen- nip de uitslag. Vooraf toonde Yvonne van Gennip weinig vertrouwen. De felle pijnscheuten door de spieren in haar benen wekten twijfels op. „Ik kon geen trap op. Ik verrekte van de pijn", constateerde de Nederlandse tot haar schrik. Vandaar dat zij vrijdag de 500 meter liet schieten. „Die paar dagen rust hebben me kennelijk goed ge daan. Voor de start van van daag voelde ik me voor het eerst hier uitgerust". Om zo optimaal mogelijk te kunnen presteren tartte Van Gennip de scheidsrechter. „Ik zat met Silvia Brunner gelijk na de dweilpauze. Samen hebben we afgesproken dat we zo lang zaam mogelijk naar de start zouden gaan. Dan kon het ijs goed hard worden. Die man werd wel boos, maar daar moesten we van profiteren". Volgens de jarenlang in de turnwereld gehanteerde nor men (streven naar de plaats van de beste Westeuropese) voldeed Yvonne van Gennip aan de gestelde verwachtin gen. De winst haalde zij uit het scherp lopen van de bochten. „Normaal neem ik ze te ruim om elk risico van vallen zo veel mogelijk uit te sluiten. Maar hier heb ik tegen de sneeuwrand aangereden. Dat scheelt altijd een paar tienden van een seconde per bocht". Dat Yvonne van Gennip een redelijke prestatie op de Olympische kilometer neer zette, mag overigens een grote verrassing heten. Immers, dit seizoen juist ontwikkelde zij zich tot meer een specialiste op de langere dames-afstanden. „De duizend meter heb ik ge loof ik maar vier keer dit sei zoen gereden. Nu die vijf kilo meter bij de toernooien is ge trokken, krijg je bijna geen kans meer. Vandaar dat dit me eigenlijk verbaast". Yvonne van Gennip mocht dan de Nederlandse hoop voor de duizend meter heren van vandaag (Van der Duim, Ver- door Rob van Deursen geer en Ykema komen aan de start) iets doen gloren, Tjaart Kloosterboer, de coach, was veel minder te spreken over het presteren (of liever anti presteren) van vooral Alie Boorsma gisteren. Boorsma, die met een 23ste plaats haar Olympisch optreden afsloot, wekte de woede van haar trai ner op met de uitspraak: 'Nu kan ik lekker gaan dansen', en met 'ik ben hier zo moe'. Kloosterboer fel: „Ik zou niet weten waar Alie moe van moet zijn. En daarnaast mag ze echt wel eens stil staan bij haar puur slechte rijden hier. Het geeft geen pas om je daar niet druk over te maken. Dan had zij de uitnodiging van het NOC moeten afslaan. Ze is niet naar Sarajevo gekomen om te dansen, maar om te schaatsen. En dat zo goed mo gelijk. In dat laatste heeft ze beslist gefaald". Ook op Thea Limbach had Kloosterboer kritiek. „Die was veel te haastig. Ze wilde zo graag de eerste Nederlandse worden, dat zij bijna alles wat ze geleerd heeft, vergat. Je moet het kennelijk duizend maal vertellen voor dat die vrouwen door hebben hoe ze moeten schaatsen". Boorsma hoeft er ook niet op te rekenen dat zij zich auto matisch plaatst voor het WK- sprint op 3 en 4 maart in het Noorse Trondheim. Tijdens het weekeinde van 26 en 27 fe bruari heeft Kloosterboer na melijk een selectie-wedstrijd ingelast. „Na overleg met Ed dy Verheyen van Jong Oranje willen we die meisjes ook een eerlijke kans geven", Yvonne van Gennip: „Ik had helemaal niet op Trondheim gerekend, maar nu zie ik me daar toch schaatsen. Het kan raar gaan in de sport. Voor Nederlandse begrip pen dan misschien wel, maar in het scala van het interna- Van onze speciale verslaggever SARAJEVO - De Zweed Gun de Swan heeft maandag tij dens de Olympische Winter spelen in Sarajevo de gouden medaille gewonnen op de 15 kilometer skilopen. Hij maak te een tijd van 4125,6. Het zil ver was voor de Fin Aki Kar- vonen (41.34,9) en het brons voor een andere Fin, Harri Kirvesniemi (41.45,6). Gunde Swan werd op 12 ja nuari 1962 in Falun geboren. Hij is 1,87 meter lang en weegt 75 kg. Swan is dienstplichtig soldaat. Hij was driemaal Zweeds kampioen en verover de in Sarajevo al het brons op de dubbele afstand. Swan won vorig jaar in Anchorage een wedstrijd over 15 kilometer voor de wereldbeker en hij eindigde toen in Oslo tijdens de wereldtitelstrijd als der tiende op dezelfde afstand. Vlak voor de Winterspelen won Swan, in 1981 derde tij dens de wedstrijden om de we reldkampioenschappen voor junioren, een 30 kilometer wedstrijd in Ramsau. Swan wordt in Zweden gezien als de opvolger van de befaamde ski loper Thomas Wassberg. Op de berg Igman in Saraje vo brak maandag voor de 22- jarige Zweed Gunde Swan het gouden moment door in zijn carrière als skiloper. Swan Yvonne van Gennip, die als eerste van de Nederlandse afvaardiging voldeed aan de norm van het Nederlands Olympisch Comité. - foto anp tionale gebeuren niet. De 100C meter van gisteren eindigde namelijk wat de verdeling van de medailles betreft, precies eender als de strijd op de schaatsmijl van donderdag. De Oostduitse Karin Enke dus eerste, Andrea Schone tweede en de Russin Natalja Petroes- jeva derde. Uitslag 1000 meter dames: 1. Karin Enke (OD1) 1.21,61 (Olympisch re cord), 2. Andrea Schone (OD1) 1.22,83,3. Natalja Petroesjova (Sov) 1.23,21, 4. Valentina Lalenkova (Sov) 1.23,68, 5. Christa Rothenbur- ger (OD1) 1.23,98, 6. Yvonne van Gennip (Ned) 1.25,36,7. Erwina Rys (Pol) 1.25,81, 8 Monika Holznei (WD1) 1.25,87, 9. Anette Carlen (Zwe) 1.26,15, 10. Liliana Morawiec (Pol) 1.26,53, 11. Silvia Brunnei (Zwi) 1.26,61, 12. Seiko Hashimoto (Jap) 1.26,69, 13. Lydia Stephans (VSt) 1.26,73, 14. Zofia Tokarczyk (Pol) 1.26,95, 15. Sigrid Smuda (WD1) 1.27,05, 16. Björg Eva Jensen (Noo) 1.27,08, 17. Kathrin Class (VSt) 1.27,57, 18. Nathalie Greniei (Can) 1.27,67, 19. Gum Hyong Pak (NKo) 1.27,86, 20. Edel-Therest Hojseth (Noo) 1.27,90,21. Thea Lim bach (Ned) 1.28,12, 22. Shoko Fusa- no (Jap) 1.28,19, 23. Alle Boorsma (Ned) 1.28,40, 24. Mary Docter (VStJ 1.28,55, 25. Sylvie Daigle (Can) 1.28,96, 26. Guiio Qin Shen (Chi) 1.29,11, 27. Hiromi Ozawa (Jap) 1.29,20, 28. Min Miao (Chi) 1.29,22 .29. Tscheun Ok Han (NKo) 1.29,30 30. Emese Hunyadi (Hon) 1.29,36,31 Yeun Joo Lee (ZKo) 1.29,80, 32. Gui Feng Cao (Chi) 1.30,28, 33. Marzia Peretti (Ita) 1.30,33, 34. Kyung-jang Lee (ZKo) 1.31,11, 35. Seoung-Youn Choi (ZKo) 1.32,31, 36. Bibija Kerla (Joe) 1.51,06 (met val), 37. Natalja Sjive (Sov) 1.55,32 (met val), 38. Du bravka Vukusic (Joe) 2.03,02 (mei val). moest daarvoor de zware Fin se concurrentie doorbreken. Hij had daar uiteindelijk niet eens zo heel veel moeite voor nodig. „Ik wist dat ik de 15 ki lometer winnen kon", sprak de verheugde Zweed na afloop. Na Swan volgden niet min der dan drie Finnen. Aki Kar- vonen eindigde als tweede met een achterstand van bijna tien seconden op Swan en Harri Kirvesniemi eindigde als der de. De 34-jarige Fin Juha Mieto viel in zijn vierde Olympische Spelen juist buiten de medail les. Vier jaar geleden zag Mie to in Lake Placid nog het goud met een verschil van eenhon derdste seconde overgaan in de handen van de Zweed Tho mas Wassberg. De Sovjetrussen, die op de 30 kilometer het goud en zilver wonnen, vielen op de halve af stand tegen. Vladimir Nikitin was als vijfde de beste skilo per uit de Sovjet-Unie. Nikolai Zimjatov, vrijdag Olympisch kampioen op de 30 km en in Lake Placid goed voor twee maal goud, kwam niet verder dan de zevende plaats. De Noorse skiloper Ove Aunli, die in dezelfde tijd als Nikitin eindigde, werd gedis kwalificeerd. Aunli bewoog zich over de laatste tweehon derd meter voort met de zoge noemde 'schaatsslag', hetgeen sinds het begin van dit jaar is verboden. Daarbij blijft slechts een ski in het spoor en wordt de andere ski in schuine stand als afzet gebruikt. Van onze speciale verslaggever SARAJEVO - „Ik ben geen machine, die men 's morgens aanzetten kan. Er zijn van die dagen, dat alles fout gaat. Het is jammer, dat zoiets pre cies tijdens de Olympi sche Spelen gebeurt". Met dit commentaar pro beerde Erika Hess de te leurstelling over haar ze vende plaats tijdens de reuzenslalom te relative- De gedoodverfde favo riete had verder geen verklaring voor haar zwakke optreden. „In de dagen voor de wedstrijd is alles optimaal gelopen. Ik kon aan de sneeuw wennen, voelde me in vorm bij de warming-up en droeg startnummer 13, mijn geluksgetal". Zes minuten voor de start ging er eigenlijk pas iets voor de eerste keer mis. „Ik wilde met mijn wedstrijdski's nog snel even een paar bochten draaien. Maar precies op dat moment werd de pis te gesloten. Toen bekroop me een licht gevoel van onzekerheid. Dat heeft me in de eerste manche geen goed gedaan". De 21-jarige Zwitserse, die in 1982 drievoudig wereldkampioene werd, vertrok met de elfde plaats als kansloze voor de tweede omloop. „Ik ben vrij-uit naar bene den gegaan. Er stond niets meer op het spel". Voor de slalom is Hess optimistisch gestemd. „In de tweede manche heb ik door mijn goede tijd mijn zelfvertrouwen weer te ruggekregen. Zaterdag wil ik beslist een medail le winnen. Daarvoor ben ik tenslotte naar Saraje vo gekomen". Van onze speciale verslaggever SARAJEVO De kans bestaat, dat de uitslag van de ijshoc- keywedstrijd Verenigde Staten - Noorwegen (3-3) wordt ge schrapt uit het Olympisch toernooi. De Amerikanen, die door het gelijke spel werden uitgeschakeld voor een me daille, wisten zeker, dat de Noor Björn Skaare profspeler ivas geweest in de National Hockey League. De Ameri kaanse delegatie twijfelde gis teren nog over het indienen van een officieel protest. Wladislaw Tretjak gaat niet in Canada spelen. De legenda rische doelman van de Sovjet- Unie kreeg een profcontract aangeboden met een salaris van anderhalf miljoen gulden. Voor het ministerie van sport in Moskou in beraad ging over deze aanbieding, verklaarde Tretjak er niets voor te voelen. De Sovjet-Unie geeft slechts bij zeer hoge uitzondering sport lieden toestemming in het bui tenland geld te verdienen. Gisteren scheen eindelijk de zon boven Olympisch Sarajevo. Het sneeuwen hield niet hele maal op, maar had geen in vloed meer op de ontwikkeling van het wedstrijdprogramma. Mocht het toch weer tot afge lastingen bij het alpine-skiën komen, dan zullen de veertien de Olympische Winterspelen met een dag worden verlengd. Franz Klammer is even naar huis. De verveling werd de Oostenrijkse afdalingsspecia listen Franz Klammer, Erwin Resch en Helmut Höflehner te veel. Toen het bericht kwam dat de wedstrijd tot donderdag was uitgesteld, namen zij het vliegtuig om twee dagen in eigen omgeving te kunnen trainen. De Olympische express- trein van Belgrado naar Sara jevo deed er zondag dertig uur over in plaats van de gebruike lijke zes. Metershoge hopen op gewaaide sneeuw blokkeerden de rails. Op de autoweg van Belgrado naar Zagreb raakten 2500 auto's ingesneeuwd. De inzittenden werden door boe ren in de omgeving van le vensmiddelen voorzien.

de Stem | 1984 | | pagina 7