Koninklijk paleis in Warschau in oude glorie hersteld De moedigste moeders van Italië verdeling Terugkeer gastarbeiders onbereikbare droom of hachelijke onderneming Verveling slaat toe ^arretsen: Ik kan wel i anken' DINSDAG 14 FEBRUAR11984 EXTRA pjNSDAG 14 FEBRUARI WARSCHAU - Op 17 september 1939 werd het koninklijk paleis in Warschau zwaar bescha digd door Duitse brandbommen. De klok aan de kant van het paleisplein bleef op kwart over elf stilstaan. Korte tijd later - heel Polen was toen inmiddels in handen van de nazi's - schoot de bezet tingsmacht duizenden gaten in de fundamenten van het paleis om die vervolgens op te vullen met explosieven. Hierdoor kon het paleis onmiddellijk wor den opgeblazen als Hitier daartoe opdracht gaf. Inte rieur en meubilair werden door de Duitsers systematisch gesloopt of verwijderd. Het duurde echter nog tot december 1944 voordat de lon ten werden aangestoken in het kader van de vergeldings maatregelen voor het oproer van Warschau. Het hele paleis ging de lucht in; niets ervan bleef overeind staan. Vandaag de dag zijn er al leen nog foto's en oude film beelden die aan de verwoes ting herinneren. Het paleis staat er weer, in oude glorie hersteld alsof het nooit be schadigd is geweest. Nationale erfenis Als Polens eerste na-oorlog- se leiders hun zin hadden ge kregen, was het paleis altijd in de vergetelheid verdwenen en was er op de plek waar het pa leis had gestaan een park voor het volk aangelegd. Maar een krachtige lobby onder aanvoe ring van de directeur van het Nationaal Museum, Stanislaw Lorentz, wist dat te voorko men. Lorentz was vastbesloten om dit belangrijke aspect van Polens nationale erfenis te restaureren en te behouden. Toen Edward Gierek in 1970 aan de macht kwam, ging hij akkoord met de argumenten van Lorentz en gaf hij zijn fiat voor de wederopbouw van het paleis. Aanvankelijk concen treerden zich op de buitenkant en op 22 j uli 1974 gaf de klok op de St. Sigismund-toren weer de juiste tijd aan. Sindsdien is het werk aan het koninklijk paleis gestaag doorgegaan dwars door de machtswisselingen arbeidson- lusten met Solidariteit heen. En nu is het dan bijna hele maal klaar. De officiële her opening is gepland op 20 juli, twee dagen voordat het Poolse regime de 40e verjaardag van de oprichting van de Poolse republiek wil vieren. Het feit dat die twee ge beurtenissen bijna samenval len, betekent niet dat het ko ninklijk paleis is ingelijfd bij de mythologie van Polens communistische partij. De Po len, belast met de restauratie van het paleis dachten alleen dat ze sneller aan schaarse bouwmaterialen zouden kun nen komen als ze zouden belo ven dat het paleis klaar was voor de verjaardag van Polens na-oorlogse regime. Ze hadden gelijk. Generaal Jaruzelski hecht er duidelijk veel waarde aan dat dit be langrijke deel van Polens na tionale erfenis wordt voltooid. Het herbouwen van het ko ninklijk paleis is uitgegroeid tot het symbool van het natio nalisme en patriottisme van het hele Poolse volk. Het stijgt boven de politieke onenigheid De toren van het Koninklijk Paleis met het standbeeld van de Poolse koning Zygmunt. - foto's de stem archief uit en is iets waar alle Polen achterstaan, zowel de Polen in eigen land als de emigranten die uit onvrede met het com munistische regime hun heil elders zijn gaan zoeken. Toen Gierek met de restau ratie van het paleis akkoord ging, stelde hij als voorwaarde dat de kosten helemaal gedra gen zouden worden door het Poolse volk. Vandaag de dag is er geen Pool te vinden die niet aan de restauratie heeft bijge dragen. Ook uit het buitenland zijn de dollars rijkelijk toege vloeid. Daarnaast zijn er vele Poolse emigranten die hun af schuw voor het regime hebben weggeslikt en kostbare erf stukken zoals meubels en schilderijen hebben afgestaan voor de inrichting van het pa leis. Alexandra van Kent Ook andere landen hebben geschenken gegeven. Zo heeft prinses Alexandra van Kent een aantal, kostbaar gestof feerde Poolse meubels gege ven en heeft lord Carrington, toen hij nog minister van Bui tenlandse Zaken was, Monal- di's marmeren buste van Her man Stefan Czarnitzki ge schonken. De reconstructie van het pa leis is in handen van een bur gercomité dat erin geslaagd is zijn onafhankelijkheid te handhaven en allerlei officiële bemoeials buiten de deur te houden. Er werden oude vak lui aangetrokken, die hun vaardigheden aan anderen konden overbrengen op een speciaal opgerichte school. Archivarissen werden op onderzoek gestuurd naar Dresden en andere centra waar oude documenten en te keningen tijdens de oorlog naar toe waren gestuurd. Professor Stanislaw Lorentz die reeds directeur van het Poolse nationale museum was toen het paleis in 1939 af brandde, had toen reeds een aantal schoorsteenstukken, panelen, deuren, ramen, frie zen en zelfs muurschilderin gen weten te redden. Die zijn nu allemaal gerestaureerd en hebben hun oude plekje terug gekregen. Hij was het ook die toezicht hield op de beginfase van de restauratiewerkzaamheden. Na zijn dood werd hij opge volgd door de eveneens zeer hoog aangeschreven Poolse academicus, professor Alex- sandr Gieyesztor, die werkt vanuit een elegant kantoor in het paleis. Canaletto—zaal Een deel van het paleis is in middels klaar en kan al gerui me tijd door het publiek wor den bezichtigd. Dit deel omvat de Canaletto-zaal waar een aantal schilderijen hangt die deze beroemde Venetiaanse schilder heeft gemaakt van Warschau, en de aangrenzen de kapel die wordt gedomi neerd door een mozaïek, ge schonken door de paus. Ook de senaatskamer waar vroeger het Poolse parlement bijeenkwam, is voltooid met zijn schitterende ingelegde vloeren, vergulde panelen en De geblakerde ruine van het Koninklijke Paleis Het Paleis, met aan de overkant van het Slotplein, het standbeeld van koning Zygmunt na de wederopbouw. Italiaanse marmeren pilaren. In de bijna voltooide Boiserie met zijn prachtige lambrize- ringen hangen Aubusson-ta- pijten, die zijn geschonken door een Poolse emigrant in België. Voorlopig staan hier ook de stoelen van prinses Alexandra, die later zullen worden overgebracht naar de koninklij ke slaapvertrekken. Een zaal dient als perma nente expositieruimte voor fo to's gemaakt van de verwoes tingen in Warschau tijdens de Tweede Wereldoorlog, en met name van het paleis. Maar de rest van het paleis wordt een levende getuige van de Poolse geschiedenis. De curator ver zekerde me dat het paleis een uiting is van de kunsten die altijd hebben gefloreerd in Po len en dat het is bedoeld om het constante streven van het Poolse volk naar vrede en de mocratie te onderstrepen. Het zal een museum worden dat openstaat voor het hele Poolse volk. Daarnaast zullen er mis schien ook enkele officiële ge beurtenissen gaan plaatsvin den, zoals het aanbieden van de geloofsbrieven door buiten landse ambassadeurs. Copyright The Guardian Met in KLEINTJE Van onze correspondent BARCELONA - Een groot deel van de Spanjaarden die als gastarbeider werken in landen als Nederland, Duitsland en België willen graag terug naar hun vader land. Maar de enorme werk loosheid in eigen land en het ontbreken van voldoende steunmaatregelen van de Spaanse overheid maken de terugkeer voor velen een on bereikbare droom of een ha chelijk avontuur. Dit blijkt uit de zojuist gepubliceerde enquête onder de 900.000 Spaanse emigranten die in diverse Europese landen wonen. Bijna de helft van al deze emigranten zal pas terugke ren naar Spanje als zij voor zichzelf en voor hun kinde ren een baan en een goede toekomst kunnen vinden. Vergelijken Dit is echter niet eenvou dig in een land dat niet al leen ruim 2,3 miljoen werk lozen telt, maar waar bo vendien het sociale verzeke ringssysteem veel te wensen overlaat. Zeker in vergelij king met de rijkere Noord- europese industrielanden, waar velen van hen tiental len jaren hebben gewerkt. Een werkloze Spanjaard kan maar rekenen op 18 maanden financiële steun van de overheid; jonge schoolverlaters krijgen he lemaal niets en het studiefi nancieringssysteem is uiterst beperkt. Leden van Spaanse vak bonden noemen de droom van een gelukkige terugkeer dan ook ronduit „een utopie" en raden hun landgenoten aan om te blijven waar ze zitten. „Aan degenen die willen terugkeren, raad ik aan om er eens broodnuch ter over na te denken alvo rens ze een beslissing ne men, want de vooruitzichten op werk zijn zeer slecht", al dus Jesus Mancho, de secre taris van de emigratie-afde ling van de grootste vak bond van het land, de socia listische TJGT. Premies De economische crisis brengt regeringen en onder nemingen ertoe om de gast arbeiders via beperkende wetten of stimulerende pre mies aan te sporen naar hun vaderland terug te keren. De Spanjaarden zelf willen wel. Uit het onderzoek blijkt na melijk dat slechts twee pro cent van alle emigranten in Europa met stelligheid van plan is om nooit meer terug te gaan. Maar meer dan een derde zou liever vandaag dan morgen de koffers pak ken als de toekomst er in Spanje wat beter uit zou zien. De gewestelijke regering van Andalusië bereidt zich dan ook voor op een groeiend aantal terugkeren- den en heeft 1984 uitgeroe pen tot het 'Jaar van de An- dalusische emigrant'. Niet voor niets, want vanuit deze streek zijn sinds het begin van de jaren zestig maar liefst 2,5 miljoen mensen vertrokken op zoek naar werk in andere Spaanse streken en in het buitenland, voornamelijk in Nederland, België, Zwitserland Duitsland. Andalusië is o.a met de Nederlandse regt. ring in onderhandeling ovet het verkrijgen van finance le steun voor het oprichter van landbouwcoöperatie' waar terugkerende enjj., granten een baan met toe. komst kunnen vinden. Nabi het zuidelijke plaatsje Arct de la Frontera function al jaren met succes de me<j( door Nederland betaalde landbouwcoöperatie kleine Nederland', het eerste projekt van dit tjJ in Spanje, bedoeld om dei rugkeer van emigranten w bevorderen. Moeite Als hen in eigen land «1 goede toekomst wacht, djl zullen veel emigranten oJ middellijk naar hun vader-l land terugkeren omdat ze J hun gastland met veel prJ blemen te kampen hebber! Ons land daarvan niet uitl gezonderd. Uit het onder' zoek blijkt namelijk dat] na de helft van de Spanjaall den in Nederland grotf moeite heeft om zich aant passen. Voor een groot dei heeft dit te maken met taiiJ problemen, want maar lief| tweederde van hen zegt i Nederlandse taal niet te I heersen. Maar ze signaled ook andere obstakels: procent vindt het moeilil om vaak tientallen jaren gil scheiden te zijn van familiJ leden en vrienden in hurrgj boortestreek. Ruim eender! de van de duizenden in Kef derland verblijvende Sps-I jaarden heeft verder motl lijkheden met de opvoedirl van hun kinderen en 34 pr| cent klaagt erover dat door de Nederlanders vat| met minachting worden 1 handeld. Wat dat laat! punt betreft lopen de ningen van de Spaanse en granten in diverse Europ landen weinig uiteen; Frankrijk klaagt hierod 34.5 procent, in ZwitserlaJ 32.6 procent en in België ronde 35 procent. DuitslaJ zit met 41,7 procent duidell boven het Europese 'mif achtings-gemiddelde', tij wijl daarentegen in Engi land 'slechts' 26,9 procël van de Spanjaarden via dat ze regelmatig met den| worden aangekeken. Door onze correspondent Cees Manders ROME - De moedigste moeders van Italië, worden ze ai ge noemd, die moeders in de Romeinse stadswijk Primavalle. De moeders, voor het grootste deel gewone huisvrouwen, hebben de strijd aangebonden met de drugshandelaars in de wijk, en met enorm succes. „Als de moeders van Pri mavalle zich spontaan kun nen organiseren in de strijd tegen het drugsgebruik, dan betekent dat dat de burgers niet van plan zijn het offen sief van de criminaliteit over zich heen te laten ko men", zo sprak de Romeinse procureur-generaal vorige week in zijn nieuwjaarsre de. Drugsverkopers Op de moeders van Pri mavalle wordt gelet door het hele land, door de justitie en de politie, door het publiek, door drugsgebruikers, en vooral ook door drugsverko pers, want zij zijn het juist die van het moederlijke ini tiatief in Primavalle het meest te duchten hebben. Primavalle is niet een van de aantrekkelijkste wijken van Rome, ver dus van de bekende paden die toeristen bewandelen. De wijk ligt schuin achter het Vaticaan, in het noordwestelijke ge deelte van de stad. Op de nog geen 5 vierkante kilo meter zijn 120.000 mensen samengepakt. De wijk is na de oorlog te snel gebouwd, zonder acht te slaan op de leefbaarheid. In een sfeer van werkloosheid, verveling en kleine delinquentie is hier de harde criminaliteit gaan floreren als nergens anders in Rome. De gevaar lijkste wijk, zo heette Pri mavalle, een wijk om te mij den als je er niets te zoeken hebt. Het ergste probleem is het drugsgebruik, vooral van wege de criminaliteit die daaruit voortvloeit. Het aantal verslaafden in Pri mavalle wordt geschat op 8.000, van wie de meesten aangewezen zijn op diefstal len, berovingen en afpersin gen om zich in de dagelijkse dosis te voorzien. Crisis De personen die voortdu rend met het drugsprobleem te maken hebben zijn de moeders van de verslaafden. Zij moeten de 'crisis' opvan gen en zich vaak diefstallen en mishandelingen van hun verslaafde kinderen laten aanleunen. Anderhalve maand geleden kwamen de ze moeders tot de conclusie dat het zo niet langer ging, en met enkele geestverwan ten is een comité gevormd dat de strijd tegen de drugs handel, dat als de wortel van het kwaad wordt gezien, heeft aangebonden. Er is contact gelegd met de ge meentelijke autoriteiten en met de politie. Daarbij wor den zulke nuttige informa ties verschaft dat de politie sinds de oprichting van het moedercomité al vele drugs handelaren in de wijk heeft kunnen oppakken. Een vijf tiental handelaren is gear resteerd, waaronder enkele zeer belangrijke. De moeders van Prima valle gaan door met de strijd, en het kan niet anders of de verdovende middelen in de wijk zullen zeer schaars worden. In het voor bijgaan worden ook andere delicten bij de politie ge meld, zoals die van de clan destiene weddenschappen. Enkele vrouwen merkten dat hun mannen hun loon in illegale speelholen vergok ten, en ook daar heeft de po litie nu een eind aan kunnen maken. Primavalle wordt zo nog eens de schoonste of minst criminele wijk van Rome, dankzij de moeders. Anoniem De moeders trachten zo veel mogelijk hun politie werk in anonimiteit te ver richten, omdat de onderwe reld zich niet zo gauw ge wonnen geeft, en zeker tot wraak zal overgaan. De moeders laten zich door de pers, die uit het hele land op dit opmerkelijke initiatief is afgekomen, slechts naam loos ondervragen, met het hoofd van de camera afge wend. Maar er zijn ook moe ders bij die door de situatie van hun drugsverslaafde kinderen zo wanhopig ge worden zijn dat zij openlijk durven verklaren elke drugshandelaar te zullen aangeven. De politie van Primavalle is met de moeders als bond genoten best in haar schik. „De moeders kennen hun kinderen beter dan wie dan ook. Zij en wij kunnen veel samen doen, daarom moeten we samen blijven werken en elkaar aanvullen", zegt de politiecommissaris, die met voldoening constateert dat ook de rest van de bewoners van Primavalle uit het op treden van de moeders moed heeft geput en nu weer be reid blijkt de politie in ver trouwen te nemen. „Italië", zo heeft de hoog ste procureur van de repu bliek deze week gezegd, „wordt overspoeld door de criminaliteit. De onderwe reld is machtiger dan ooit. Zonder hulp van de burgers kan die strijd tegen de mis daad nooit gewonnen wor den." In de Romeinse wijk Primavalle is de misdaad al op de terugtocht, dankzij de „dwaze moeders van Prima valle." M_-Kt u Mn dikke kans op succes Inderdaad een Deel omdat nepen van de lien Stam-lazam en -lazerae_^ In weak uk In onze .,Kleintjes"-kolonwnen kijkt of er let van hu" aa<Sno bij ataaL Dat zijn elke dag vale tkandutxander' v klemtlea lazers door Rob van Deursen SARAJEVO - Het is dat de helm het verhinderde, anders was de 20-jarige Amerikaanse Debbie Armstrong uit Seattle met wapperend blond haar gisteren tweemaal de flanken van de Jahorina bij het Joego slavische Sarajevo afge stormd. Als een komeet schoot de 62 kilo zware (of lichte) Amerikaanse in twee keer naar het goud op het alpine nummer reuzeslalom. Daar mee werd zij sinds dit 'reuze- karwei voor vrouwen door het IOC aan het ski-programma s] werd toegevoegd de tweede sfl Amerikaanse, die de overwin ning voor de neus van de ge doodverfde favorieten weg kaapte. In 1952 (Sankt Moritz) ging Andrea Lawrence-Mead haar voor. In het kerstkaartachtige de cor voelde Debbie Armstrong („Mijn hobby's zijn tennis, voetbal en basketbal", zo be antwoordde zij de altijd door Amerikaanse journalisten ge stelde vraag bij voorbaat) zich op haar gemak. De door de weersomstandigheden ge dwongen afwerking van de twee runs op een dag speelde haar in de ski-kaart. „Ge droomd heb ik er wel van. Die gouden plak had ik al een keer om, maar echt gedacht heb ik er nooit aan", aldus de Ameri kaanse, die tijdens haar drie- g| jarige sportloopbaan nog nooit dl wat had gewonnen. Dit sei- d| zoen was haar beste prestatie een derde plaats in de reuzes lalom van het Franse Puy Saint Vincent. Het was trouwens toch een geweldige dag gisteren voor het Amerikaanse ski-legioen, dat zich met grote cowboyhoe den op langs de piste schaarde, SARAJEVO - Het me daille-overzicht van de Olympische Winterspe len ziet er na de resulta ten van de vijfde dag als volgt uit: (resp. goud, zil ver, brons): 1. O-Duitsland6 6 2 2. Sovjet-Unie3 4 6 3. Finland2 3 3 4. Zweden2 0 1 5. VSl 2 0 6. Noorwegen11 2 7. W-Duitsland1 0 0 8. Italië1 o 0 9. Japan....!o 10 10. Tsjechosl0 0 1 11. Canada001 12. Frankrijk0 01 SARAJEVO De verve ling gaat toeslaan in het Olympisch dorp Mojmilo te Sarajevo. Nu de Ne derlandse afvaardiging negen dagen in de Joego slavische stad verblijft, begint het verlangen naar huis de kop op te steken. Frits Schalij, die don derdag met de 1500 meter zijn Olympische deelna me aan de Winterspelen beëindigt: „Ik had me er meer van voorgesteld. Het wordt een beetje saai. Dat komt natuurlijk ook, doordat resultaten uit blijven". En Robert Vun- derink, die tenminste nog tot zaterdag kan uitkij ken naar zijn race op de tien kilometer: „Ik ken ru ^'pperkasten in het Olympisch dorp al van binnen en van buiten. Je wordt soms doodziek van verveling, ik doe hier dingen, waar ik thuis nooit mee bezig ben. Ik Pak alles aan om maar jets te doen te hebben". In deze wijk achter het Vaticaan ligt het operatieter rein van de „dwaze moeders van Primavalle". AJEV° Niets blijft Ab la„if n' de Nederlandse ,h van de Joegoslavische a*sploeg, in Sarajevo be- i„ a Moest Garretsen zon- li£je,jverke,i dat zijn pupU :,,7v1jc,op de vijf kilometer ill j gediskwalificeerd omdat :Kt„ verkeerde baan nam, In ,ren on de Nederlander ten ÏE£5en bijna niet bedwin- loni- i ns de duizend meter L dames gingen de twee bTw° Ssche deelneemsters rfuku yi 'a en Dubravka - foto de stem arch y heiden onderuit. r Garretsen reden om als iiwYaar teleurgesteld man p-V-fH.1® van Zetra abrupt te

de Stem | 1984 | | pagina 6