Bijbel onbedreigd recordhouder zegt Guinness Buitenland ontdekt de fietsvakantie Vandalen amerikaai V'erstarr economi 0 M, Schatjes van ouders Vrouw die zich uitgaf voor dochter laatste tsaar overleden DINSDAG 14 FEBRUARj 1984 'EXTRA OP DINSDAG5 Trouwt burgemeestersvrouw óók met de ambtsketen? .ag je van de vrouw van iemand die burgemeester wil worden verwachten dat ze er wel zin in heeft om een 'echte' - zeg maar ouderwetse - burgemeestersvróuw te worden? En moet - omgekeerd - een man zich er iets aan gelegen laten liggen dat zijn echtgenote naar de ambtsketen werft? Néé, besloot vorige week de Tweede Kamer door zich, met uitzondering van de RPF, GPV en SGP, te scharen achter de in december ingediende motie Groenman (D'66). Op de sollicitatieformulieren dus géén vragen meer over de manier waarop de partner tegen de geambieerde functie aankijkt. Dat mag bij de eventuele benoeming geen rol spelen. Want, zo vindt de Kamer, het is een vorm van 'ongeoorloofde inmenging' in de persoonlijke levenssfeer. Maar niet iederéén is het met die uitspraak eens. K, PAPIER' VOOR UW PEN Geloof Sex-onderwijs Gezeur Soldij Drie mld. voor Londen bij einde crisis EG BUITENLAND Getty Oil Swapt Aanranding OESO-SECRETA T11 PAGllJ nlNSDAG 14 FEBRUAF Een schouder om op uit te huilen Door Jan Hanff ARNHEM - „Ik zou" - zegt mr. W.J. (Molly) Geertsema, oud-burgemeester van Warffum (Fr) en Wassenaar, en oud-commissaris van de Koningin in Gelderland - „hebben tégenge- stemd." En zijn vrouw, Adolfine Geertsema-Schoonenberg: „Persoonlijk vind ik het heel jammer. Een burge meester moet een schouder hebben om tegen te kun nen leunen." Eensgezind echtpaar. Waar om zijn ze beiden tegen het Kamerbesluit om bij sollicita ties naar burgemeestersplaat sen de opvattingen over de rol van de partner helemaal bui tenspel te zetten? Zinvol Ladies first. Zij heeft haar speciale taak, als echtgenote van een ambtsdrager, altijd als 'zinvol en noodzakelijk' er varen. Daar denkt mevrouw Geertsema dus anders over dan - bijvoorbeeld - Eveline Herfkens, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA én echt genote van Amsterdams bur gemeester. Die, kort voor haar huwelijk, in mei vorig jaar, verklaarde wél met Ed, maar niet met diens ambtsketen ge trouwd te zijn: „Ik heb mijn eigen werk in de Kamer." Anders ook dan Utrechts burgemeester mevrouw drs. M.W.M.Vos-van Gortel, die liet weten dat haar man bui ten de invulling van haar functie zou blijven. Verarming Mevrouw Geertsema„Ik vind het een ontzettende verar ming." En, sprekend uit erva ring: „Je komt als vrouw van een burgemeester of een com missaris in aanraking met al lerlei zeer boeiende situaties. Je kunt daardoor met je man ook beter over de dingen die hem bezighouden praten. Mensen kloppen nogal eens gemakkelijker met hun pro blemen juist bij de vrouw van de burgemeester aan. En je man, die is steeds, dag en nacht, met zijn ambt bezig, als je daar dan buiten staat dan is dat niet leuk, voor allebei niet." Eist Dat laatste is mevrouw J.Ga- lema-Geerts, echtgenote van de burgemeester van Eist, met haar eens. „Wat mevrouw Geertsema zegt is beslist waar", zegt ze. „Natuurlijk is het goed als de vrouw een steun is voor haar man. Dat kan heel zinvol zijn - maar het geldt natuurlijk niet alleen voor burgemeestersvrouwen, het gaat op voor elk beroep, voor elk huwelijk. Je moet wat aan elkaar kwijt kunnen. Dat je die belangstelling voor het werk van je man als vereiste moet stellen geloof ik niet." „Hier in Eist is dat ook niet gebeurd: het was meegeno men, maar het hóefde niet. En wat de representatie door de vrouw betreft: het is wel ple zierig voor de man als je dat samen doet, maar als de bur gemeestersvrouw zoiets niet zinvol vindt, dan kan dat tot wrijvingen leiden. Ik kan me voorstellen dat een vrouw zegt: daar doe ik niet aan mee, ik ga mijn eigen weg." Eten Vroeger werd er wel een beetje gekeken naar 'uit welk nest je kwam', zegt mevrouw Geertsema. Hoe je zou func tioneren, representatief en so ciaal. Voor de ene gemeente was dat belangrijker dan voor de andere. En bovendien zijn er nog andere verschillen: hiér krijg je te maken met allerlei noden, daér word je weer meer geconfronteerd met re presentatie. Daarbij denkt zij aan Wassenaar, waar haar man destijds burgemeester was. Daar, bijvoorbeeld, vult Geertsema zelf aan, zou je geen ongehuwde burgemees ter moeten hebben. „Je wordt er geregeld uitgenodigd door ambassadeurs en diplomaten om bij hen te komen eten. En dan verwachten ze dat je ze terugvraagt. Als je alleen staande bent is dat niet zo een voudig. En in een restaurant heb je niet die sfeerVoor een ongehuwde is het nu een maal een hele kluif om zo'n etentje te organiseren." Rampzalig „Iets heel anders", zegt hij, „is er aan de hand als de partner van iemand die burgemeester wil worden daar tégen is, als die meedeelt: daar voel ik he lemaal niks voor. Dat is dan rampzalig, en dat geldt dan niet alleen voor het burge meesterschap, maar voor elk vak." „Als er een vijftigjarige bruiloft is en een ongetrouwde burgemeester komt daar al leen, dan zal niemand daar iets van zeggen. Is-ie echter gehuwd, dan komt dat verve lend over. Men vindt tegen woordig dat je dat niet meer mag zeggen." Zorgen delen Geertsema vindt, in tegen stelling tot de Kamer en an ders dan Everline Herfkens, mevrouw Vos en ook me vrouw Galema, dat je van de vrouw van een burgemeester mag vragen 'dat ze belangstel ling heeft voor het werk van haar man'. „Dat is helemaal niets bijzonders. Ik kan me tientallen andere beroepen voorstellen waar dat precies zo ligt." Maar: „Het is de gedachte van de mensen van nü dat dit allemaal niet meer van deze tijd is. Het zal wel vanuit het feminisme zijn gekomen. Als je iemand niet betaalt, mag je De receptie. Mevrouw Geertsema naast haar man die afscheid neemt van de provincie als commissaris van de ko ningin in Gelderland. - FOTO ARCHIEF DE STEM. ook geen eisen stellen. Maar er zijn banen waar je die eisen wél moet stellen. Het is onge veer hetzelfde als met de duo- banen. Ik heb de Staten er wel eens van overtuigd dat je het burgemeesters- en commissa risambt nu eenmaal niet in deeltijd kunt uitoefenen." Het is dus wel degelijk van belang hoe de partner van een burgemeester tegen dat ambt aankijkt, vindt hij. „Je moet samen de zorgen kunnen delen - dat heeft elke mens wel eens nodig." Hij illustreert het, met bijna dezelfde woorden als zijn vrouw: „Een schouder om op uit te huilen." BONN (IDEA) - Volgens de jongste Duitse uitgave van het Guinness boek voor ergens ter wereld gevestigde re cords, is de bijbel nog altijd onbedreigd recordhouder wat oplage en aantal talen betreft. In 1.763 talen zijn althans delen van de bijbel verschenen. Tussen 1815 en 1975 be droeg de totale oplage van de bijbel 2,5 miljard exempla ren. In 1982 hebben de bijbelgenootschappen in 150 landen 10.883.159 bijbels afgezet. Ter vergelijking moge dienen, dat het rode boekje van Mao Zedong, de „grote roergan ger" uit China, „slechts" een oplage heeft gehaald van 800 miljoen. Volgens Guinness is de kleinste bijbel ter wereld in Engeland verschenen. Het boekje telt 878 pagina's, is 2 cm dik en weegt maar 20 gram. Naar is uitgerekend, ko men er in die bijbel 3.566.480 letters voor. En passant meldt Guinness, dat ds. Donald Thomas uit Brooklyn in de Verenigde Staten met een preek die 93 uur heeft ge duurd, wereldrecordhouder is geworden. (Door Jack Arentsen) AMSTERDAM - Niet aUeen Nederland, maar ook Noor wegen, Oostenrijk, West- Duitsiand en bijvoorbeeld Frankrijk hebben ontdekt, dat steeds meer mensen tij dens hun vakantie de fiets als vervoermiddel willen ge bruiken. Op erg gevariëerde wijze wordt op deze toenemende vraag ingespeeld. Vanuit Nederland vertrekken ook komend seizoen weer een aantal 'fietsbussen'. Vorig jaar startte de reisorganisa tie OAD uit Holten met de 'fietsbus' richting Frankrijk. Het initiatief sloeg zo goed aan, dat directeur Ter Haar van OAD voor dit seizoen drie extra fiets-aanhangwa- gens heeft besteld, die achter de touring-car worden ge koppeld. Per rit kan de fietsbus 50 fietsen, 4 tandems of een paar kinderrij wielen mee nemen. Op de nieuw bestel de aanhangwagens, die zo'n ƒ100.000,- per stuk kosten, kan maar weinig met twee- wielers gebeuren. De wa gens zijn niet allen luchtge veerd maar zijn ook voor zien van een apart remsys- teem. Vorig jaar trokken met de 'fietsbus' zo'n 1500 Neder landers naar Frankrijk: 20 ging voor twee weken; 50% voor drie weken en 20 voor vier weken; de resterende 10 bleeft langer weg. Naast Frankrijk, met liefst 15 verschillende be stemmingen, is nu Scandi navië als fietsland ontdekt. Vanuit Denemarken kunnen de fietsers thans oversteken naar Noorwegen en Zweden. Groot-Brittannië zal moge lijk volgend jaar ook op het programma verschijnen. Maar niet alleen met de 'fietsbus' kan men naar Frankrijk. Op eigen gele genheid kan men bijvoor beeld ook naar het westelijk Loire-gebied. Tussen Bre- tagne en de Val de Loire (met zowel wegen langs de kust, langs rivieren en door prachtige heuvels en bossen en langs moerassen) zijn door het Comité Regional de Tourisme des Pays de la Loire zestien fietstochten uitgezet. De tochten die indi vidueel of als groep gemaakt kunnen worden, duren een week tot twaalf dagen. Op basis van half pension ver blijft men in landelijke ho tels. Goedkoper wordt het als gebruik wordt gemaakt van kamer met ontbijt bij particulieren of bij een ver blijf in een vakantiecentrum of op de camping. Voor 30,- kan men al in het Loire-ge bied een weekje rondfietsen. Naast dagtochten van 50 tot 70 km kan ook gekozen worden voor trajecten van 30 tot 40 km per dag, waar voor in de toeristische routes 'Vélo bleu' (langs de rivieren en de kust van de Loire At- lantique en Vendeé) en 'Vélo vert' (over heuvels en door de bossen van de Maine-et- Loire, Mayenne en Sarthe) is gekozen. Het Frans Ver keersbureau in Amsterdam heeft een speciale fietsbro- chure beschikbaar. In West-Duitsland tim mert 'Terra Nova' aan de weg met 'Romantische fiets tochten'. Deze zomer kan ge kozen worden uit 24 ver schillende routes. Natuurlijk mag men - evenals in Frankrijk - de eigen fiets meenemen, maar 'Terra No va' (Hirschsprung 8, 6078 Zeppelinheim, tel. 09-49-61- 11693054) heeft voor alle deelnemers ook twee wieiers beschikbaar. Tijdens de dagelijkse tochten, die meestal eindi gen op kastelen of histori sche hotels, rijdt altijd een busje met aanhangwagen mee. Raakt men vermoeid of kan een klimmetje niet ge nomen worden, dan gaat de fiets de aanhanger op en stapt men zelf voor enige tijd in de bus. 'Terra Nova' heeft fietstochten van drie tot zestien dagen en in prijs variërend van DM 300 en DM 2400. Behalve de eerder ge noemde fietsbus van OAD verzorgt ook 'Vrijuit' derge lijke reizen: bij voorbeeld naar Denemarken. Brengt OAD de fietsers naar het noorden van Jutland, bij 'Vrijuit' kan de vakantie ganger met fiets mee tot Ko penhagen. In het jongeren reisprogramma 'My Way' van Passepartout in Rotter dam (onderdeel van het Ar- ke-concern) is voor het eerst een fietsvakantie in Dene marken opgenomen. De Deense Spoorwegen hebben intussen ook een eerste belangrijke stap ge nomen om tegemoet te ko men aan de wens van veel mensen om tegelijk met hun fiets te reizen. Het is dit jaar mogelijk fietsen in sneltrei nen mee te nemen, maar al leen naar belangrijke sta tions. Elke trein heeft plaats voor zestien fietsen. De prijs voor het vervoer van een fiets bedraagt 20 Kronen, plus 10 Kronen voor een ver plicht plaatsbiljet. IJKT u net als duizenden andere Nederlanders ook zo heel anders tegen uw eigen schotjes aan, sinds u de ge lijknamige film hebt gezien? Wie alle besprekingen van de film 'Schotjes' leest, de inter views met het brein erachter via krant, radio en teevee over zich laat komen en bij dot alles de reacties optelt van bevriende bioscoopgangers, begrijpt absoluut niet waar om zoveel vaders en moeders die film gaan zien. Zelfkwel ling? Willen weten wat je te wachten zou kunnen staan? De bui zien hangen en met de kennis van de film in je zak proberen de ontlading voor te zijn? Of gewoon als vermaak? Dat laatste lijkt me niet mogelijk, zonder tegelijker tijd je tenen bij elkaar te zit ten knijpen van ellende. Dan nog is het afwachten naar ivelke kant de weegschaal doorslaat: utordt het een be vrijdende lach om zo'n bizar overtrokken geschiedenis of overheerst het knagende besef zélf eigenlijk ook zo'n afstraf fing verdiend te hebben? Ruud van Hemert bekijkt de ouders in de film door de ogen van de kinderen, lees en hoor je overal. Maar als dan in een volkomen uit de hand gelopen situatie de vier kin deren het samen moeten red den, blijken de oudste twee automatisch in de rol van op voeder te schuiven. En de jon gere lieverdjes worden tegen hen even etterig en klierig als zij tegen hun vader en moe derzijn. Geef dit komische, psycho logische, verrassende, film- isch-speelse feit nog twintig mooie namen erbij, voor mij geldt er maar één verklaring voor. De uitvinder van 'Schatjes' bouwde die leuke wending erin, omdat-ie zelf vader is en z'n eigen hachje wil redden. 'Kijk jongens, ik maakte dat gekke verhaal wel, waarbij jullie je zaten te bescheuren, maar het moet natuurlijk film blijven, be grijp dat goed. Zelfs de wal gelijkste ouders zijn uitein delijk opvoeders en je ziet wat gebeurt zodra jein die rol terecht komt: Je belandt aan de andere kant van de grens of je wilt of niet'. Toch weer een vermanende vinger. Zoals in het werkelij ke leven van kinderen en hun verzorgers menig 'schatjes'- achtige dreiging door zo'n pinnige vinger, een bestraf fende blik of een zuur "t is voor je eigen bestwil' in de kiem wordt gesmoord. Heb ben kinderen een aangeboren aanpassingsvermogen om ge dwee en gehoorzaam, lief en gewillig te kunnen zijn? Ik denk aan een buurkind- je, heel zacht en zoet. Weken lang kwam ze om vier uur uit school mee om bij ons te spe len. Eén keer vroeg ze fel: „Vindt u operette mooi?" Ik schrok van haar ogen - zo peilloos wanhopig. Haar va der was operette-fanaat, elke dag walsten de zigeunerba ronnen en czardasvorstinnen frivool maar onverbiddelijk door hun huiskamer. Haar moeder zal wel gezegd heb ben: „Papa werkt de hele dag hard voor ons, meiske, dan mag-ie thuis toch wel z'n lie velingsplaten draaien?" Na de film 'Schatjes' begrijp ik nog minder, dat dit lieve meisje met de droeve ogen de platenspeler niet in elkaar geramd heeft. Ik snap ook m'n eigen kin deren niet. Als we 's avonds uitgingen, een oppas met schaaltje snoep en telefoon- numer op de bank, en wij: „dag liefjes, geen ruzie maken en zoet gaan slapen", sloegen ze nooit terug. Dan zeurden ze niet van: „Gaan jullie wel met goeie vrienden uit, en in die trutte-kleren kun je echt niet naar 't feest, en zul je niet te veel drinken, en heel voor zichtig zijn, en vooral niet te laat thuiskomen." Niets van dat alles - nooit. Eentje zei eens tegen me: „Weet je wel, dat je als moeder verschrik kelijk veel macht hebt - elke dag beslissen wat wij alle maal moeten eten". Nee hoor, ik werd heus niet kwaad of zo, ik stak die opmerking keurig in m'n zak, maar haalde wel meteen m'n vinger te voor schijn, die vermanende. „Oké, je hebt gelijk", zei ik, „maar die macht is ook een ver schrikkelijk moeten, elke dag weer, denk daar liever aan". Discussie gesloten, kind droop af, moeder als opvoeder stond nog keurig kaarsrecht over eind. Afschuwelijke wezens, ouders, toch zijn ze allemaal schatje geweest. Naamplaatje is een serie over uitdrukkingen en voorwerpen, genoemd naar mensen, opgetekend door Hans Toonen Vandalisme is een interna tionaal ingeburgerd begrip voor doelloos vernielen van andermans eigen- dom(men). Voor de oorsprong moet ik terug naar het begin van de vijfde eeuw. Anno 406, tijdens de grote volksver huizing, trekken ook de Vandalen, een Germaanse stam, onder aanvoering van hun koning Godegisel over de Rijn, toentertijd de grens van het Romeinse rijk. Veel tegenstand is er niet. Want 'Rome' heeft zijn legioenen aan de Rijn teruggeroepen om de Visi- goten van het lijf te hou den. Na een spoor van ver nieling door Gallië strijken de Vandalen neer in Span je. En stichten er in het zuiden het koninkrijk (V) andalusië. Twintig jaar la ter steken ze over naar Noord-Afrika, veroveren Carthago. Onder koning Geiserik vallen zij vanuit hun rijk regelmatig Italij binnen. De barbaarse wij;, waarop ze in 455 geduren. de twee weken Rome plun, deren, bezorgt hen eer, even onvergetelijke kwade naam. Als straf voor het niei buiten de poorten houdei van de Vandalen word; keizer Maximianus in enkele maanden nadat hij. zelf door de moord op Va. lentinianus aan de macht is gekomen, door het Ro. meinse gepeupel gelyncht. Overigens zijn het toet de Romeinen die kortt metten maken met het rij] der Vandalen. Keizer Jus. tinianus (527-565) stuurt in 534 zijn beste vechtjas, neraal Belisarius, naai Noord-Afrika. Een jaar ter, na twee onbarmharti ge veldslagen, buigt Geli. mer, de laatste koning Vandalen, voorgoed he hoofd. Donderdag: Bintje Peb«. sma-Jansma. De schade die aan de ge loofsbeleving is toegebracht, blijkt inderdaad ernstiger te zijn dan op het eerste gezicht lijkt, want de zaken hier in Nederland zijn eigenlijk ge woon op z'n kop gezet. De bisschoppen moeten op maat van het door de gelovigen ontworpen 'profiel' zijn, ze moeten van de gelovigen le ren en zelfs de paus moet gedwww luisteren naar wat 'Nederland' wil en zich daarnaar richten. Dit is de mocratie ad absurdum en trouwens onmogelijk in de door Christus gerichtte hiër archische kerkstructuur. En een dergelijke dwaling be staat niet alleen bij en groep als 'Mariënburg' maar vindt zelfs aanhang bij priesters. Ik vraag me af of deze laat- sten nog wel in hun eigen sacramentele bediening ge loven...? Aan de andere kant weten wij maar al te goed dat God met Zijn kerk is en dat de poorten der hel haar niet zullen (kunnen) over weldigen. Moed houden dus maar en bedenken "t ver gaat al'. Roosendaal Frans-Jozef Sleutelbos Hoewel de discussie rond de benoeming van Simonis in deze rubriek mijn vinger toppen vaak doet jeuken, heb ik mezelf voorgenomen, me er maar buiten te hou den. Wat voor mij de zoveel ste menselijke miskleun is, blijkt voor anderen de hand van God te zijn. Zo ook voor de heer Johan van Gilze. Dat is zijn goed recht. Maar dan lees ik opeens over heilloze vernieuwingen en dwalin gen en dan het rijtje: 'hand communie, geen biechten meer, de nieuwe catechese, het sex-onderwijs aan de jeugd en ga zo maar door'. Alsof dat allemaal van de zelfde orde is! Ik neem aan, dat de heer van Gilze geen bezwaar heeft tegen het feit, dat men kinderen leert zich gezond te voeden, zindelijk te zijn, tanden te poetsen, voldoende te slapen, aardig te zijn in de omgang met an deren, matigheid te betrach ten, juist ook in de omgang met anderen, niet alles gek of slecht vinden, wat je nog niet snapt of niet kunt mee voelen. En in dit rijtje, en nergens anders, hoort goed sex-onderwijs thuis. De heer van Gilze mag mij uitleg® wat dit met de handconu unie te maken heeft. Ms ach, wat wil men, wanm •zelfs de paus met hetzel) treurig stemmende gent geboorte-regeling, aborti euthanasie en echtscheidi in één enkel zinnetje ht haalde malen veroordeeld.: Breda Jan Hoogenboom Er is eens een tijd gewee dat regeerders druk wan met pappen en nathoudt Schijnen de ware leide zich nu pas te ontpoppei Maar vooreerst resulted in de periode van mindi meer voor meer winst end werk uiteindelijk in de gr; van het aantal werklozen I maar liefst een half milja aan het eind van het kal net-Van Agt/Wiegel. Ond: het no-nonsensbeleid het kabinet-Lubbers woi wel weer meer winst maakt, maar is er desalni; temin minder werk. Wet nemers die te duur zijn den ontslagen en goedko; krachten in dienst genome Dit heeft er zelfs toe gele dat voor evenzovele werl nemers die ontslagen den er in aantal zelfs m minder werklozen kans werk wordt geboden. In gewest Brabant wordt do Üe CDK de uitdrukking, bezigd 'ophouden met h gezeur'. Gaat het nou alls om wel of geen casino Breda dan wel in Eindt ven, ook dan kan daar ruin schoots begrip voor zijn. niet als de heer Van Agt h beleid van de heer Rudii met betrekking tot bezuin gingen ophemelt, dan menig Brabander nu zachtjes: „CDK opouden m het gezeur." Oosterhout Telchuijs Nedi Imee Als Belgisch soldaat het artikel 'Soldij in land hoger dan in Navo-landen' van 31 jan 11. En ik moet zeggen dat dan toch liever in guldt zou betaald worden. Volgf uw redactie zou ik eikei maar liefst bijna 2 guli meer verdienen. En dat toch altijd meegenomen, de realiteit verdiend de B gische milicien maar frank per dag. Dat is 2325 per maand van 30 dage zegge 123,93 en geen 171 zoals u vermeldde. Ik vi het jammer dat een krs die toch hoog in aanscbi staat, zich zo matig verf wist over de juistheid van haar toegezonden infonr tie. Ook al komt die van f nister De Ruiter. In hoevi re moet de lezer of kan de zer zich dan nog op zijn formatiebron vertrouwen Watervliet Emiel Tack CHARLOTTESVILLE (UPI/DPA) - Anna Mana- han, de vrouw die voorgaf Anastasia een dochter van de Russische tsaar Nicolaas II te zijn, is zondag in een ziekenhuis in de Ameri- hoogl kaanse plaats Charlottes' le overleden. Zij is 82 jaar oud ge«« den. Anna Anderson, die 1960 trouwde met de raar John Manahan, weerde als enige de moo op de tsaar en zijn gezin 1918 in Jekaterinenburg hebben overleefd. Sinds jaren twintig heeft zij tew geefs ervoor gestreden kend te worden als gr« vorstin Anastasia van B» land, de vierde dochter de laatste tsaar, en daarin als rechtmatige erfgena^ van 85 miljoen dollar. Tsje bre ver Van onze redactie buitenland STRAATSBURG - Als de re geringen van de tien lidstaten van de EG er voor 31 maart in slagen een oplossing te vinden voor het probleem dat het Verenigd Koninkrijk vindt dat het te veel bijdraagt aan de kas van de gemeenschap dan is het Europees Parlement bereid dat land en de Bondsre publiek 3,3 miljard gulden te rug te betalen. Dit heeft het Parlement gis teravond in Straatsburg be slist op voorstel van de Franse liberaal Christiane Scrivener. Het Parlement bindt de terug betaling echter aan voorwaar den: niet alleen moet een per manente oplossing gevonden worden voor de begrotingso nevenwichtigheden, het Par lement schrijft ook voor waar de ruim 3,3 miljard gulden door beide landen aan moet worden besteed. Het geld was door de regeringen van de lid staten al aan Engeland en Duitsland toegezegd, maar de cember vorig jaar besliste het Parlement, tot groot ongenoe gen van de Britse premier, Margaret Thatcher, in af wachting van een regeling het bedrag in de reserve van de begroting voor 1984 te plaat sen, waar het niet uitgehaald kan worden zonder goedkeu ring van het Parlement. DE Amerikaanse overheids commissie voor handel heeft gisteren voorlopig toestem ming gegeven voor wat de grootste transactie in de ge schiedenis van het Ameri kaanse bedrijfsleven gaat worden, de overneming van Getty Oil door Texaco voor 10,1 miljard dollar. SAM Nujoma, de leider van de Namibische bevrijdingsbewe- "ing SWAPO, heeft gisteren in 'arijs gezegd bereid te zijn tot onderhandelingen over een wapenstilstand met Zuid- Afrika. EEN 22-jarig voormalig kerk koorlid in Amerika heeft een aanklacht ingediend tegen ze- n Pr^es^ers en het rooms-ka- tholieke aartsbisdom Los An geles, omdat zij door de geestelijken tot sexueel ver eer zou zijn gebracht. Zij eist Men schadevergoeding en smartegeld van in totaal 15 miljoen dollar. een Van onze redactie buitenland Darijs er ^IIjven<j iets eert de werklo°sheid worden «daan dan zullen regeringen term'Jn hun beleid sterker moeten richten op «t doorbreken van de ver- arring die veel economieën tenmerkt. ginder starre beloning kan en tot een doelmatiger Uc'tuur van industrie, hoge- gemiddelde lonen en lagere Jten. Dat zal het zijn ij. gemakkelijker maken 'anen te scheppen. 'an t6 °Pvatting gaf mr. E. aai enneP> secretaris-gene- vJ van de Organisatie voor n ^amische Samenwerking let ontwikkeling (Oeso) aan ni Pegin van een tweedaagse mistersconferentie van de 0 ln Parijs. Tijdens de bij-

de Stem | 1984 | | pagina 4