len deetman komt kamer tegemoet Onderzoek van bedrijfsleven onder de maat Kamer valt over plannen kabinet Ingezetene-eis belemmert remigratie GRIEP OF VERKOUDEN? NEEM HOT C0LDREX, DE WELDADIGE HETE CITROENDRANK. Nog ruim 1,7 miljard centen niet ingeruild Voor alle zekerheid Tsjernenko tussenpaus erstand BINNENLAND Bureaucratie in Nederland Molukkers in Assen graag naar politie binnenland Picasso s gestolen DE STEM COMMENTAAR lm I Z0U best eens het 9eva' kunnen zijn. De anti-corruptie- |«gelen van Andropov en zijn pogingen het management fvan de staatsbedrijven te verbeteren zullen heel wat partijbonzen Ef, een bedreiging van hun bevoorrechte positie hebben ervaren. Iha°rth eze iieden staa' een figuur als Tsjernenko garant voor de fnrrt" avin9 en bevestiging van de gevestigde communistische i'Darf j van hen een geprivilegeerde kaste heeft gemaakt. In de partijleiding zou deze groep wel eens sterk vertegenwoordigd knm^n Z'^n 9ezien bet feit dat Tsjernenko alleen aan de top is ge- I omen en niet in een driemanschap de dagelijkse leiding met an- Kderen behoeft te delen. BELEID ACHTERSTANDS WIJKEN INHOUDSLOOS Minderheden: eigen taalles in schooltijd Oud-verzetsman verdacht van dubbelrol Van der Reijden vindt maatregel tegen Chelatie- therapie genoeg I )e^e|yd VANAARDENNE NEEMT AANBEVELINGEN OVER INVENTARISATIE SOCIALE VERZEKERINGSRAAD T5 PAGINA 2 [heette ziek was. i bracht hij de par- 1983 verslag uit „huidige ideologi- olitieke problemen immunistische par- die gelegenheid zich uit tegen randering van het ïn de maand daar- br hij evenwel de ^ver het algemene en als zodanig binnen het par- Zijn positie leek (sterkt toen hij op 7 bij afwezigheid ropov de ereplaats het Lenin-mauso- lar hij met andere Vrissen de militaire er viering van de ag van de Russische afnam. ige, met een grijze getooide Tsjernenko tijdens zijn poli- pbaan een efficiënt or en een voorzich- og getoond. Hij is Iet. Hij trad toe tot [tieke leven zonder ploma. Over zijn I weinig bekend. Al- I hij afkomstig is uit Ie boerenfamilie in aïne en in 1911 werd lin Siberië. Als jon- Kte hij op het land. Ichttiende jaar werd kn de Komsomol, de (organisatie van de [istische partij, en aan zijn weg naar eke top. Met zijn 72 jernenko de oudste (functionaris die tot pt van partijleider troepen. Want noch de die 'met behoud niet in de tekst wil- en, noch de vak- ten die dat begrip in Ire tekst wilden zien protesteerden tegen het partijbestuur bide stemprocedure. it gaf voedsel aan de ple verwijten dat de georganiseerd was, partijbestuur met I van het vrouwen- |met open ogen aan had op de breuk, bplot dus Je weet oit. Opvallend is in |1 dat de horizontalen itzinnigen in de leer oarxisme - zich gre- sloten bij de vak- fensen onder de kreet pn rechtgeaarde ar- iit over zijn kant kon Ban. leidde weet tot het van vrouwen en ver- (groepen die ge- jjk samenvallen) dat horizontalen de zaak erd en gechanteerd Waarop het ant- van die kant snel oden was: het moet (r eens afgelopen zijn wijven' die de partij bar hand willlen zet- Ijvoorzitter Elli Ize- it weggetrokken toen (dsleden en horizon hun monsterverbond en de zaal verlieten, zichzelf snel. Met |ialectisch vermogen bovenste plank ver- ze zonder blikken of Idat 'degenen die van tl gres een breuk ver- hebben, bedrogen zijn bmen.' Later op die (ak doorgevraagd zei het gelijk voor een leel aan haar kant, dat In scheuring pas dan 1 is 'als er twee of meer organsiaties ont- kritiek op het partij- wilde ze overigens ren. Er lag, zo hield ze le, nu een heldere tekst 'el en alle commotie irug te brengen tot een stand. De vraag im vlak voor de beslis- stemming door het be ilid Benschop nog ver- 1 was: 'kiezen voor een ge werkweek met be- van loon is onzinnig; e dat doen maken we erieuze kwestie bela- t' liet Izeboud, ver- l kijkend, onbeant- 1 breuk is in de CPN in- ad nog niet opgetreden, de partij is verworden >en verzameling van en, een koppel patrij- als je er één schot op diegen ze in alle rich- uiteen. De vraag voor imende weken is of het (bestuur dat zelf een tende club is de inner- kracht kan opbrengen - e uiteindelijk kan om- i in macht - om te voor- n dat de bom die onder artij is gelegd afgaat. ook als de breuk niet and komt ('communis- spen niet weg') dan zal !PN geteisterd blijven oppositionele groepen verschillende richtin- Die kunnen, zo is zon- ;ebleken, op elk moment aor elke gelegenheid een iterverbond sluiten. niNSPAG 14 FEBRUAR11984 T28 PAGINA 3 De gemeente Gronin gen titil voor het luttele bedrag van fl,- een nog lutteler stukje grond van twee bij acht centimeter gaan verkopen. Het be- irijfspand dat ijshande- laar Talamini heeft laten bauwen, staat namelijk op dat stukje gemeente grond doordat de archi tect bij het ontwerp een lijntje verkeerd had ge trokken. - FOTO ANP Van onze correspondent VOLGENDE MAAND WAARDELOOS DEN HAAG - Er zijn momen teel nog 1.749.800.000 centen in handen van het publiek. Op 3 maart loopt de periode van een jaar af dat de cent nog bij de geldinstellingen kan worden verzilverd. Als ieder een dat doet, zou er dus voor dik 17 miljoen gulden worden ingewisseld. Vanaf 1948 zijn er 1,75 mil jard centen geslagen. Daarvan is een paar procent verloren gegaan en zijn er intussen 200.000 ingewisseld - een frac tie. Al in de zeventiger jaren nam vrijwel geen mens, die een cent liet vallen, nog de moeite om die weer op te ra pen. Wel verschenen er lieden op de televisie die er duizen den, van alle jaargangen sinds 1948, hadden verzameld. Niet voor de waarde van het me taal. En bijna niemand geloof de ook dat de 'koers' eens een aantrekkelijke vlucht zou ne men. Pas als de cent önderhalf maal zo veel waard zou wor den, zou het sparen ervan eni ge zin hebben, zo zegt het mi nisterie van Financiën - en daarvoor zijn er echt te veel. Het zit er dik in dat de cent zó oninteressant is geworden dat het grootste deel van het publiek ze gewoon vergéten is. Men geeft er geen stuiver meer voor. Van onze redactie binnenland ASSEN - Er bestaat onder de Molukkers in Assen een redelijke belangstelling voor de functie van agent bij de gemeentelijke poli tie. Dat is volgens commis saris G. Horstman geble ken uit de reacties op een advertentie voor twee va catures. Met name leden van de Molukse gemeenschap werden opgeroepen te sol liciteren. Zestien Moluk kers, van wie tien uit As sen en zes van elders uit Zestien sollicitanten het noorden, hebben in middels gereageerd. De verwachting is dat op zijn vroegst in 1986 Molukse politie-agenten in het korps van de Asser politie zijn opgenomen. HBO-fusies getemperd BIJ een inbraak in een kunst handel in Amsterdam zijn het afgelopen weekeinde twintig etsen van Picasso gestolen. De (waarde van de buit bedraagt 'ongeveer tweehonderdduizend rlden. ynaecoloog aangeklaagd DE Zwolse gynaecoloog L. wordt ervan verdacht een 34- ijarige vrouw uit Zwolle te hebben aangerand. De vrouw, lie bij hem onder behandeling i, heeft aangifte gedaan bij de olitie. )rder Ballast Sedam/ Boskalis DE Jurong Town Corporation Singapore heeft opnieuw :en opdracht verstrekt en wel van 66 miljoen aan een hier- jvoor gevormde combinatie .van de aannemers Ballast Ne- dam en Boskalis. Het gaat om het opspuiten van de eilandjes iakra en Bakau voor de kust [van Singapore. {Vrijspraak VDM-ers DE krijgsraad in Arnhem iheeft maandag twee afde- ngsbestuurders van de solda- ienvakbond WDM, Thijs de fleer (20) en Marcel van der Voet (20), vrijgesproken van het oproepen of aanmoedigen at deelneming in militair uni- iform aan de vredesdemon stratie op 29 oktober 1983 in Den Haag. Esso-order SO Nederland heeft het in genieursbureau Technipetrol Rome opdracht gegeven Ivoor de bouw van drie ont- zwavelingsfabrieken, een (daarmee gecombineerde rest- |gasreinigingsfabriek en drie zogenoemde zuurwaterstrip- ers. Met de opdracht is een bedrag gemoeid van 30 mil joendollar. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het zal voorlopig nogal loslopen met fusies van scholen voor hoger beroepson- derwijs(HBO). Minister Deetman heeft de Tweede Kamer gisteren toegezegd de getalsnormen vooralsnog soepel te zullen hanteren. De drie grote fracties in de Kamer hadden gisteren fun damentele kritiek op het plan van de minister om binnen an derhalf jaar door middel van fusies HBO-scholen te vormen die elk ten minste 600 leerlin gen zouden hebben. Deetman kreeg uiteindelijk van zowel de oppositie als de regeringsfracties op voor waarden krediet om zijn HBO-plannen met de nodige nuances uit te voeren. Maar het is nu niet zop dat scholen over anderhalf jaar moeten sluiten als ze minder dan 600 leerlingen hebben. Pedagogische Akademies voor het Basisonderwijs (PA BO) kunnen tot het schooljaar 1988/1989 volstaan met mini maal tweehonderd leerlingen. De afspraken met de PABO's over de lopende fusieprocedu re - er blijven er circa 65 over - blijven zowel wat betreft het sociaal plan als de resterende formatienormen gehandhaafd tot 1 augustus 1988. Maar voor die tijd moeten kleine PABO's gesprekken aanknopen met andere hbo-scholen over fusie dan wel samenwerking. De bewindsman verdedigde hartstochtelijk zijn standpunt dat uitsluitend mammoet- HBO-gemeenschappen extra geld krijgen voor onderzoek. De harde norm, minstens 2500 studenten en anders geen on derzoeksbudget, is echterook hier niet zo „bars" bedoeld als uit de ministeriële nota te le zen valt. De minister wist zijn partij genoot Beinema (CDA) in een interruptiedebatje niet volle dig te overtuigen van zijn goe de bedoelingen met HBO- scholen op levensbeschouwe lijke grondslag. De CDA wil samenwerking in plaats van fusie mogelijk maken tussen christelijke en openbare HBO- scholen. Deetman zei echter dat samenwerking in plaats van fusie niet op voorhand moet worden uitgelokt. Opleidingen voor middel baar beroepsonderwijs die ge koppeld zijn aan HBO-scho len, kunnen nog één tot ander half jaar doordraaien binnen de 'verticale' scholengemeen schap. Dat geeft lucht om te bezien wat daarmee in de na bije toekomst zal moeten ge beuren, aldus Deetman. Het belangrijkste knelpunt tussen Kamer en minister blijft de toekenning van de op leiding voor de tweede fase van het hoger beroepsonder wijs en van onderzoeksgeld aan uitsluitend zeer grote HBO-scholen. WD en PvdA benadrukten dat ook HBO- scholen met desnoods aanzien lijk minder dan 2500 studenten daarvoor in aanmerking moe ten komen als zij maar vol doen aan de inhoudelijke eisen. (VANMORGEN, bij de begrafenis van Andropov, zijn in Moskou talie ogen gericht op de 72-jarige Konstantin Tsjernenko, de grijs- (gekuifde nieuwe eerste man van Rusland. Gisteren is hij unaniem (gekozen tot secretaris-generaal van de Russische communisti- (sche partij en daarmee tot opvolger van Andropov. Nog niet eer- der is in Rusland een man van zo'n hoge leeftijd tot het hoogste (ambt gekozen, reden waarom de met zijn gezondheid sukkelen- i de Tsjernenko als een soort 'tussenpaus' beschouwd zou kun- Inen worden. t: Tsjernenko is een typ'sche partijbons. Als vertrouweling en (rechterhand van Brezjnev had hij er op gerekend diens opvolger (te zullen worden. Maar na Brezjnevs dood bleek Andropov, dank r'l 2lJn KGB-verleden en de steun van de strijdkrachten, over de este papieren te beschikken. Toen Andropov er- in de vijftien (maanden, dat hij aan de macht is geweest, ook nog in slaagde (een aantal 'eigen' mensen in de top van de partij benoemd te krij- (yen, leek Tsjernenko's rol uitgespeeld te zijn. Een vergissing dus. (rremlin-kijkers vragen zich nu af of Tsjernenko's benoeming ge- (zien moet worden als een afwijzing van de hervormingen, die An dropov op gang heeft gebracht. ArvJ1Ussen het niet waarschijnlijk dat de aanhangers van de 2a5|.ropov"''in nu het hoofd in de schoot zullen leggen. De nood den; rt3n een stroom|ijning van het logge staatsapparaat is zo evi- Dp I 5'op de duur aan hervormingen niet te ontkomen zal zijn. dat i!opov"c'ub kan dus geduld betrachten in de verwachting Innnpinnen afzienbare tijd alsnog aan bod zal komen. Als zij 9 niet sterk genoeg zou zijn om haar beleid nu door te druk- n, moet zij goed uit de voeten kunnen met een 72-jarige, zieke re overgangsfiguur. zen haKWat er cle komende tijd mag gebeuren - tussenpau- Izornrt ln he' verleden voor verrassende ontwikkelingen ge- Iwaa ~Lde .onduidelijke situatie in het Kremlin maakt het niet erg ltermSC nli^ dat he1 buitenlandse beleid van de Russen op korte L3n 'nghjpend gewijzigd zal worden. Desondanks moeten de Iverh ?en van westerse kant om de relatie met het Oostblok te Ibptra onverkort worden voortgezet. In dit verband is het te van nür5n' da' iRioister-president Lubbers niet op de begrafenis an Andropov aanwezig is. KLM DE KLM heeft haar vliegtui gen in januari, de tiende maand van het op 1 april be gonnen boekjaar 1983-84, op nieuw beter kunnen vullen. De beladingsgraad steeg vergele ken met een jaar geleden van 59,1 tot 64,5 procent. Dit on danks een daling van het pas sagiersvervoer met 4 procent. Order voor Fokker DE Australische luchtvaart maatschappij East-West Air lines in Sydney heeft bij Fok ker opnieuw twee F-28-vlieg- tuigen besteld. TALRIJKE middenstanders in Amster dam hebben gisteren het zekere voor het onzekere genomen en hun etalages zo goed mogelijk beschermd tegen eventue le rellen vandaag. Burgemeester Van Tijn heeft gisteren namelijk de ontrui ming van het Weyerscomplex vandaag aangekondigd. De krakers hebben gezegd zich niet met geweld te zullen verzetten. - FOTO ANP Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer is gisteren te elfder ure gestruikeld over het minderhedenbeleid van de regering. CDA, WD en PvdA hebben, gesteund door klein links, de plannen van de regering ach terstandsgebieden aan te pak ken en de uitvoering van het werk in handen te geven van de gemeenten vooralsnog af gewezen. Eerst wensen zij informatie over de randvoorwaarden, de financiële mogelijkheden en de wijze waarop het beleid wordt getoetst. In een motie eisten de drie grootste fracties opheldering, terwijl PvdA en WD elkaar vonden in een motie voor het veiligstellen van de financiën via een rijks bij dragenregeling. Het beleid gericht op ach terstandswijken in een 16-tal gemeenten is bedoeld alle pro blemen in zo'n gebied voor alle bewoners, ook Nederlanders, aan te pakken. Achterstands wijken kenmerken zich door slechte huisvesting, grote werkloosheid, slecht onder wijs, een achterstand in wel zijn en een hoge concentratie van minderheidsgroepen. Op zich toonde de Kamer grote sympathie voor dit be leid als belangrijkste onder deel van de Minderhedennota. Maar grote vraagtekens zijn er over de selectie van de wij ken, gepaard aan een groot wantrouwen over de vraag of er geld is, over de rol van de gemeenten en de houding die de rijksoverheid die gemeen ten tenslotte oplegt. Van de in houd van de plannen is vrij wel niets bekend. Minister Rietkerk (coördi nator Minderhedenbeleid) deelde daarop mee dat in de loop van dit jaar overlegd zal worden met de gemeenten over „realistische plannen". Daarna zullen bestuursover eenkomsten worden afgeslo ten, die in 1988 geregeld moe ten zijn. Eerder in het debat kondgi- de minister Rietkerk aan dat de overheid meer personeel wil gaan werven onder etni sche minderheden. Met name de toelating tot de politie en de krijgsmacht wordt versoepeld. Van onze pari. redactie DEN HAAG - Kinderen van etnische minderheidgroepen krijgen voortaan ook tijdens de normale schooluren les in de eigen cultuur en taal. Voor heen werd dit onderricht bui ten schooltijd gegeven. Staatssecretaris Van Leij- enhorst (Onderwijs) kondigde dit gisteren aan tijdens de be handeling van de Minderhe dennota in de Kamer. Hij noemde het een onverant woorde belasting voor de schoolkinderen om door te gaan met het buitenschoolse onderwijs. Onderwijs in de eigen taal en cultuur kan kinderen al leen maar helpen de Neder landse taak eerder machtig te worden, zo is de overtuiging van de regering en de meer derheid van de Kamer. De WD blijft daarentegen van mening dat ook in het basison derwijs meer aan de Neder landse taal moet worden ge daan. Wat betreft het onderricht aan volwassenen zullen de zo genaamde intensieve taalcur sussen worden uitgebreid. Buitenlandse diploma's zullen worden getoetst aan de Neder landse. Pensioenraad heropent onderzoek Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Buitengewo ne Pensioenraad onderzoekt of de in Spanje wonende Neder lander Guillaume Meertens mogelijk ten onrechte een bui tengewoon pensioen heeft ge noten op grond van zijn activi teiten in het verzet. Volgens secretaris Egas van de Pensioenraad zijn er recen telijk nieuwe gegevens boven water gekomen, die de vraag doen rijzen of Meertens'rol in het verzet mogelijk een dub belrol is geweest. Meertens heeft gedurende de oorlogsja ren in opdracht van de ver zetsgroep OD, geïnfiltreerd in de SD. Als informant (V-man) voor de Duitse bezetters was hij onder andere medewerker van Klaus Barbie, de vorig jaar maart in Bolivia gearres teerde „slachter van Lyon". De vraag is nu gerezen of hij in die functie niet twee meesters heeft gediend, aldus Egas. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecretaris Van .der Reijden (Volksge zondheid) is niet van plan om de chelatie-therapie nog har der te bestrijden, nu de ge neeskundig hoofdinspecteur van het staatstoezicht op de Volksgezondheid alle artsen hierover een brandbrief heeft geschreven. In die waarschuwing heeft de inspecteur erop gewezen dat arten desnoods voor het medisch tuchtcollege gesleept worden als ze chelatie-thear- pie (blijven) gebruiken bij be strijding van hart-en vaat ziekten. De PvdA had de staatsse cretaris om een hard verbod gevraagd. Van der Reijden vindt de maatregelen voorlo pig echter voldoende. -J Ze hebben het hele land uitge kamd, van Wit-Rusland tot de Zwarte Zee. In alle wouden, achter alle bergtoppen en op alle toendra's hebben ze geke ken. Maar een oudere man hebben ze niet kunnen vinden. Het is Tsjernenko geworden. Een oude baas van de leeftijd van Reagan. Tsjernenko kreeg goud. Onze jongens waren weer nergens, zou ik bijna schrijven. Maar dat slaat na- turlijk op Sarajevo. Met de naam Tsjernenko kan ik wel vrede hebben. We heb ben al genoeg namen gehad die eindigen op -ev en -ov. Die -o- duidt op een open einde. Op mogelijkheden tot een gesprek. Tsj onge-j onge-Tsj ernenko. Ik had het die Romanov ook wel gegund. Die naam heeft iets...hoe zal ik het zeggen- ....ja..iets romantisch. Poli tiek bij kaarslicht, glaasje wodka, zigeunermuziek Helemaal eng werd ik van die andere kanshebber: Gorbats- jov. GGGGGGorbatsjov. Dan zie je een Rus die een een hele grote hap neemt en alles op zijn pad opvreet. Gorba de Rus. ft De wisseling gaat snel in Rus land: Kremlin, Kremluit. Terwijl wij wennen aan Tsjer nenko (aha, ik kan de naam nu foutloos tikken!), is de volgen de man zich al aan het warm- rijden op de supersnelle ijspis- te van Alma Ata. MERIJN Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Van Aardenne van Economi sche Zaken vindt de inspanningen van het bedrijfsle ven op het gebied van technologisch onderzoek en ontwikkeling onvoldoende en te eenzijdig. Dit stelt de minister in een begeleidende brief bij het rap port van de Werkgroep Tech nologiebeleid, dat hij maandag aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Voor ongeveer zeventig pro cent is het onderzoek bij een vijftal multinationale onder nemingen geconcentreerd. De bewindsman acht daarom een verbreding van het vernieu wend onderzoek met name bij kleine en middelgrote onder nemingen van wezenlijk be lang. Van Aardenne onderschrijft de hoofdlijnen van de in het rapport gedane aanbevelin gen. Een van de belangrijkste middelen om de kleine en mid delgrote ondernemingen tot grotere inspanningen in het vernieuwend technologisch onderzoek te brengen is vol gens de minister de innova tiestimuleringsregeling. Deze zal op 1 oktober aanstaande worden ingevoerd. Hiervoor is 220 miljoen gulden op jaarba sis beschikbaar. Hiervan zal zeventig procent bestemd zijn voor de kleine en middelgrote ondernemingen. Voorts, zo kondigde de mi nister maandag aan, zal het door de overheid gefinancier de onderzoek meer op de be hoeften van het bedrijfsleven worden gericht. Het marktbe- wustzijn van de universitei ten, hogescholen en grote tech nische instituten zal worden versterkt. Van onze redactie binnenland ZOETERMEER - De eis in de sociale zekerheidswetten van ingezetene-zijn en beschik baar zijn voor de Nederlandse arbeidsmarkt vormt een be lemmering tot remigratie van buitenlandse werknemers en emigratie van Nederlanders. Bij de werkloosheidswetten kan deze eis niet losgelaten worden, omdat dan het wezen van deze wetten wordt aange tast, aangezien deze niet alleen een arbeidsinkomen vervan gende uitkering garanderen, maar ook een spoedige herin treding van de uitkeringstrek ker in het arbeidsproces beo gen. Dit staat in het ontwerp-ad- vies dat is opgesteld door de commissie arbeidsongeschikt heidsverzekeringen van de So ciale Verzekeringsraad (SVR). Het advies is vooral een in ventarisatie naar de knelpun ten bij remigratie en emigratie van mensen die een uitkering hebben. In maart 1983 drong staats secretaris mevrouw Kappeyne van de Coppello (Sociale Za ken en Werkgelegenheid) er bij de Raad op aan te onder zoeken of remigratie bevor derd kan worden door terug keer toe te staan met behoud van uitkering dan wel met te rugbetaling van betaalde so ciale zekerheidspremies. De raad merkt hierover op op dat zij zich aan de bestaande so ciale verzekeringswetten moet houden, de doelstellingen daarvan moet respecteren en dat de vraag van de staatsse cretaris niet binnen dat kader past. Bij de inventarisatie is vast komen te staan dat vestiging in het buitenland betekent, dat de werkloosheidsuitkeringen krachtens de WW (Werkloos heidswet), de WWV (Wet Werkloosheidsvoorziening) of de RWW (Rijksgroepregeling Werkloze werknemers) ver vallen. Een deel van de raad vindt dat mensen boven de 57,5 jaar zich met behoud van hun uitkering in een ander land moeten kunnen vestigen. Een deel. van de raad stelt ook voor - omdat een juiste uitvoering van de arbeidson geschiktheidswetten in het buitenland niet kan worden gewaarborgd - bij mensen die naar het buitenland willen vertrekken, de arbeidsonge schiktheid blijvend vast te stellen. De uitkering kan dan worden gefixeerd. (ADVERTENTIE) HOT C0LDREX. JE BETER VOELEN BIJ 'N GRIEPJE.

de Stem | 1984 | | pagina 3