Konstantin Tsjernenko: man-van-het-midden deetman De Kwatta en de Russen OUDSTE PARTIJLEIDER VAN SOVJET-UNIE CPN, een compromis te ver DE STEM COM T Tsjernenko tusi DINSDAG 14 FEBRUAR11984 ACHTERGROND5 T5 PAGINA 2 Bezonnen Brezjnjev Rivaliteit Hoe het NCW de wetenschap prostitueert Werklozen in de vredesmars Angsthazerij Misverstand nlNSPAG 14 FEBRUAR11 Bureaucratie in Nederland Ze zullen nog wel be staan want aan men sen verandert wezen lijk niet veel. Wij hadden er een, die noemden we 'de Kwatta' omdat hij al tijd kleinere jongens in de hoek drukte en van hen, op straffe van een pak slaag, een kwatta eiste. Ik weet niet of dat nog algemeen be kend is, maar met een kwatta bedoelden wij gewoon een reep chocolade. Het hoefde er niet per se een van de Kwatta uit Breda te zijn. Als hij van Van Houten of Verkade kwam was het toch een kwatta. De Kwatta zelf was maar klein van stuk, maar hij wist zich in de rug gedekt door een paar uit de kluiten gewassen dommekrachten, altijd op zoek naar een aanleiding om iemand te pakken. Ze beschouwden zich als de onaantastbare Hel den van de Speelplaats en ze waren de schrik van de vierde- en vijfdeklassers. Zelf zaten ze in de zevende klas; de Kwatta in de groep die zich voorbereid de op vervolgonderwijs en zijn lijfwachten in de zogenaamde 'boerenklas' waarin toekomsti ge schoenmakers en leerlooiers, ondanks de bijnaam, de over hand hadden. Het kleine grut lieten de Kwatta en zijn kornuiten meestal met rust. Met de zes- deklassers durfden ze het risico de verkeerde te treffen niet aan, maar vijfdeklassers waren fy siek nog zichtbaar hun minde ren. Tijdens het speelkwartier isoleerden ze hun slachtoffers van de groep en dreven hen de hoek in. De Kwatta duwde dan z'n agressieve smoel bijna tegen het gezicht van zijn slachtoffer, en eiste op hoge toon een kwat ta. Die had je natuurlijk niet bij je. Trouwens, het was 1945 of 1946 en de kwatta's groeiden bepaald nog niet aan de bo men. „Morgen heb je een kwatta bij je anders schoppen we je verrot", dreigde de Kwatta. Over zijn schouders keken de dommekrachten met onheil spellend hongerige gezichten op het slachtoffer neer. Het wa ren benauwde minuten. Ik weet het, want ik ben een paar keer door de Kwatta in de hoek ge drukt. Maar ik heb nooit een kwatta voor 'm meegebracht. Soms was de Kwatta 's-an- derendaags blijkbaar zelf al vergeten dat hij me een reep chocolade had willen afpersen en een andere keer herhaalde zich gewoon het dreigende ritu eel. Ik had al gauw door dat het zaak was zo weinig mogelijk te zeggen en verder kalmte te be waren, vooral geen angst te to nen. De Kwatta en zijn kornui ten hebben me dan ook nooit verrot geschopt omdat ik niet aan hun eisen tegemoet kwam. Lang voor ik naar de zesde ging al het de Kwatta mij met rust. WIM KOCK even. UITBLAZEN Er waren jongens die wel een kwatta meebrachten. Triomfantelijk gnuivend liep de Kwatta dan met zijn buit over de speelplaats, nooit vergetend luidkeels te verkondigen van wie hij die 'gekregen' had. Er waren ook jongens die nóg ver der gingen. Zij brachten van tijd tot tijd ongevraagd snoep of fruit mee voor de Kwatta. Daarmee hoopten ze bij hem in een goed blaadje te komen. Dat was natuurlijk ontzettend dom van ze want de Kwatta's van deze wereld ruiken dit soort angst al op kilometers afstand. Het duurde dan ook niet lang of de Kwatta wachtte niet meer tot deze jongens zijn versnape ringen vrijwillig meebrachten. Het waren zijn gemakkelijkste slachtoffers. Aan die jongens moet ik denken wanneer ik al die stem men hoor die vooral president Reagan dringend adviseren een Russische hiel te likken nu An dropov dood is. Alsof het Rus land van de dode Andropov van de ene dag op de andere een ander Rusland zou zijn, ook al lijkt Tsjernenko nu de man te zijn die het voor het zeggen heeft. Van Tsjernenko heet het dat hij 'voor een verge lijk is met het Westen'. Wat 'n opluchting: sinds Chroesjtsjov zijn alle Sovjet-leiders voor een of ander vergelijk met het wes ten geweest. Het probleem is alleen dat ieder zijn voorwaar den stelde en de belangrijkste voorwaarde was steeds dat men er zelf verhoudingsgewijs niet slechter van werd. Dat gold (en büjft gelden) voor de Russen net zo goed als voor de Ameri kanen. Wij Europeanen zullen daar weinig aan kunnen veran deren want wij vormen geen su permacht. Uiteindelijk zullen wij moeten kiezen tussen „het rijk van het kwaad" of de „im perialistische, kapitalistische avonturiers" aan de overzijde van de Atlantische Oceaan. Op wie onze keuze ook valt, voor de ander zullen we niet meer dan lakeien of satellieten zijn. Als het je op de speelplaats al niet lukt de vrede te bewaren door zoenoffers te brengen, wat moet je dan verwachten van ge baren van goede wil in de we reld van de supermachten? Op de speelplaats kun je desnoods nog bescherming zoeken bij de bovenmeester. Supermachten hebben geen bovenbaas. Die hebben alleen mekaar. En el- kaars raketten. Een kwatta voor Tsjernenko? - foto's archief de stem. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllt= Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatsche betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale 'melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties 076-236881 Overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Van ouze redactie buitenland Konstantin Tsjernenko, de nieuwe leider van de Sovjet-Unie, is een lid van de oude partij garde. Hoewel er nog veel vraagtekens bestaan rond zijn persoon, lijkt hij als vertegenwoordi ger van het partijappa raat nauwelijks open te staan voor vernieuwin gen. Voorzichtigheid zou zijn voornaamste handelsmerk zijn. Veel waarnemers be schouwen Tsjernenko als een behoudend man, die op het gebied van de binnen landse politiek vast zal hou den aan de orthodoxe partij lijn. In zijn buitenlandse be leid zou van hem een onver zoenlijke opstelling zijn te verwachten. Andere waar nemers daarentegen sluiten een zekere hervormingsge zindheid niet uit. Zij wijzen erop dat hij herhaaldelijk zijn veroordeling heeft uit gesproken over „de bureau cratie, het formalisme en dogmatisme" binnen de communistische partij. Ook heeft hij de vakbeweging opgeroepen meer te luisteren naar de stem van de massa en heeft hij gehamerd op de noodzaak van zelfkri- tiek.Deze dubbelzinnigheid wordt door sommigen in verband gebracht met Tsjer- nenko's vroegere verbon denheid met de eind 1982 overleden Sovjet-leider Leo nid Brezjnjev. Als man-van- het-midden probeerde deze in zijn beleid de harde en vernieuwingsgezinde ele menten binnen de partijlei ding te verzoenen. Men sluit niet uit dat zijn gewezen be schermeling Tsjernenko eenzelfde middenpositie wil innemen in het politieke krachtenveld. Hoe Tsjernenko's beleid er ook zal gaan uitzien, een man van solistische en on verwachte acties, zoals Niki- ta Chroesjtsjov, is hij niet. Met zijn enigszins aarzelen de spreektrant en verlegen manieren heeft hij zich tij dens zijn loopbaan vooral la ten kennen als een bezonnen politicus. Daarom lijkt het niet waarschijnlijk dat hij zijn achterban (de zittende partij bureaucraten) zal wil len verontrusten door een al te drastische vernieuwings gezindheid. Dat Tsjernenko de opvolger van Andropov zou worden, was niet door iedereen verwacht. Zijn ge vorderde leeftijd, zijn zwak ke gezondheid en de neder laag die hij tegen Andropov leed in de strijd om Brezjn- jevs opvolging maakten hem tot een minder waarschijn lijk opvolger. In tegenstelling tot zijn voormalige rivaal Andropov speelde Tsjernenko's carriè re zich geheel af in de partij. Op zijn twintigste werd hij partijlid. Na een communis tische opleiding leidde hij van 1948 tot 1956 de afdeling laatste bood hem een uitge lezen mogelijkheid een kring van vertrouwelingen om zich heen te bouwen. KONSTANTIN Tsjernenko: man van het midden - foto archief de stem Agitatie en Propaganda van de partij in de republiek Moldavië, waar Brezjnjev toen partijsecretaris was. In 1956 gaat hij naar Moskou, waar hij lid wordt van het centrale partijcomité. Van 1961 tot 1965 stond hij aan het hoofd van het secretariaat van het presidium van de Opperste Sovjet (het parle ment), toen dit geleid werd door Brezjnjev. Toen deze na de val van Chroesjtsjov par tijleider werd, kreeg Tsjer nenko de leiding over het al gemene ministerie van het centraal comité. Als zodanig hield hij toezicht op het par tijarchief en had hij de hand in benoemingen van talrijke partijfunctionarissen. Dat Tsjernenko vergezelde Brezjnjev tijdens de Europe se veiligheidsconferentie in Helsinki in 1975. En ook in juni 1979 toen deze in Wenen het Salt-II-akkoord ter be perking van de strategische bewapening met de Verenig de Staten ondertekende. Tsjernenko werd gerekend tot de kring vertrouwelingen rond Brezjnjev: de zoge naamde 'Dpjepr-maffia' en ontwikkelde zich geleidelijk aan tot de 'kroonprins' van de Sovjet-leider. Toen Brezjnjev in novem ber 1982 overleed, wees alles erop dat Tsjernenko de nieu we partijleider zou worden, niet in het minst omdat hij de in januari 1982 overleden Michail Soeslov als partij- ideoloog was opgevolgd. Maar het partijleiderschap en, zeven maanden later, het presidentschap gingen aan zijn neus voorbij. Hij legde het af tegen Andropov wiens pragmatisme deze de steun van een meerderheid binnen het het politburo bezorgde. De rivaliteit tussen de twee politici bleef echter on der de oppervlakte aanwe zig. Volgens goedingelichte kringen in Moskou viel Tsjernenko uit de gratie in april 1983, toen hij zoals het officieel heette ziek was. Niettemin bracht hij de par tij in juni 1983 verslag uit over de „huidige ideologi sche en politieke problemen van de communistische par tij" Bij die gelegenheid sprak hij zich uit tegen iedere verandering van het systeem. In de maand daar na verloor hij evenwel de leiding over het algemene ministerie en als zodanig zijn invloed binnen het par tijkader. Zijn positie leek weer versterkt toen hij op 7 november bij afwezigheid van Andropov de ereplaats innam op het Lenin-mauso- leum waar hij met andere functionarissen de militaire parade ter viering van de verjaardag van de Russische Revolutie afnam. De stevige, met een grijze haardos getooide Tsjernenko heeft zich tijdens zijn poli tieke loopbaan een efficiënt organisator en een voorzich tig ideoloog getoond. Hij is autodidact. Hij trad toe tot het politieke leven zonder enig diploma. Over zijn jeugd is weinig bekend. Al leen dat hij afkomstig is uit een arme boerenfamilie in de Oekraïne en in 1911 werd geboren in Siberië. Als jon gen werkte hij op het land. Op zijn achttiende jaar werd hij lid van de Komsomol, de jongerenorganisatie van de communistische partij, en begon hij aan zijn weg naar de politieke top. Met zijn 72 jaar is Tjernenko de oudste Sovjet -functionaris die tot het ambt van partijleider wordt geroepen. „De vraag doet zich voor of de politieke partijen valt te verwijten dat zij zo weinig vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, die daarin ook werkelijk ervaring hebben, op hun kandidatenlijsten plaatsen. Het antwoord daarop is bevestigend. Een evenwichtige samenstelling van die lijsten is hun ver antwoordelijkheid. De heren Bukman, Kamminga en Van den Berg (partijvoorzitters van respectievelijk CDA, WD en PvdA - red.) beho ren zo langzamerhand daar over te gaan nadenken voor de volgende verkiezingen. Ze hebben nu alle tijd en ruimte om de huidige situa tie te doorbreken." Dit opgeheven vingertje is van het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond (NCW), dat in zijn blad De Werkgever de partijvoorzit ters nu echt voor de laatste maal waarschuwt: nog min der werkgevers in de Ka mer, en het parlement weet werkelijk niet meer hoe het er in het bedrijfsleven toe gaat. En dat is niet zomaar een subjectieve mening van de werkgevers, dat vindt - vol gens het NCW - ook de we tenschap. Prof. dr. I. Lip- schits, oprichter van het do cumentatiecentrum voor po litieke partijen in Gronin gen, heeft het zelf uitgere kend: van de 150 Kamerle den komen er 105 uit de kwartaire sector (70%), 22 hadden geen beroep of ga ven het niet op, slechts 15 (10%) werkten in het be drijfsleven en 8 (5 komen uit de vrije beroepen. „Er is dus duidelijk spra ke van een scheefgroei, om dat in de samenleving de kwprtaire sector slechts 18 uitmaakt en de vrije beroe pen en het bedrijfsleven sa men ongeveer 80 Maar nu nog even de cij fers: is het echt zo dat in de Tweede Kamer maar 15 le den zitten met bedrijfserva ring? Het lijkt de moeite waard dat eens te checken, en inderdaad - de uitkomst is verrassend: niet minder dan 46 leden hebben in een vroeger leven - zonder dat ze het nu allemaal tot een staffunctie brachten - erva ring opgedaan in het be drijfsleven. We lopen ze maar even alfabetisch na: Harrie Aarts (CDA), was werkzaam bij Heineken; Ton van Baars (CDA), was adjunct-directeur van de uitgeverij Malmberg; Pol de Beer (WD), ex-bedrijfslei der in de bouw; Piet Blauw (WD), boer; Fred Borgman (CDA), voorheen medefir mant van een bloemisterij; Frits Castricum (PvdA), oud-journalist; Ien Dales (PvdA), voorheen organisa tie-adviseur; Cees van Dijk (CDA), Imperial Chemical Industries in Zuid Afrika; Stef Dijkman (groep Schol ten/Dijkman) NV Algemene Confectiehandel C en A Brenninkmeijer en WILMA; Hans Dijkstal (WD), zelf standig financieel adviseur; Broos van Erp (WD), ban ketbakker; Huib Eversdijk (CDA), PR-man bij Van der Have kweek- en zaadgoed; Sytze Faber (CDA), hoofdre dacteur Friesch Dagblad; Frank de Grave (WD), ad junct-secretaris Raad van Bestuur AMRO-bank; Sari van Heemskerck (WD), was actief in de reclame; Ad Hermes (CDA), planning assistent Hoogovens; Ben Hermsen (CDA), kantoorbe diende veilingkantoor; Frans-Jozef van der Heij den (CDA), oud-journalist; Rein Hummel (PvdA), ex- directeur van een admini stratiekantoor; Huub Jacob- se (WD), organisatie-advi seur; Hans Janmaat (Cen trumpartij), oud-directeur van een kleine meubelfa briek; Theo Joekes (WD), journalist; Annemarie Jor- ritsma-Lebbink (WD), se cretaresse reisbureau; Wim Keja (WD), machinist op de koopvaardij, afdelingschef op een textielfabriek; Bouke van der Kooij (WD), assis tent van de Raad van Be stuur van Holec; Rudolf de Korte (WD), directeur Uni lever; Aad Kosto (PvdA), staffunctie in het bedrijfsle ven van '67 tot '72; Herman Lauxtermann (WD), ad junct-directeur van het bouwbedrijf Van Eykelen- burg BVMeindert Leerling (RPF), tv-regisseur; Jaap Metz (WD), journalist; Frans Moor (PvdA), ex- bankwerker; Ad Nijhuis (WD), directiesecretaris EDAH; Jan van Noord (CDA), landbouwer; Jan Nijland (WD), boer; Jos van Rey (WD), zelfstandig ondernemer; Hessel Rienks (PvdA), directie-assistent van een chemisch bedrijf; Piet van der Sanden (CDA), journalist; Hajé Schartman (CDA), oud-middenstander; Bonno Spieker (PvdA), revi siemonteur, machinist, AK ZO; Joop den Uyl (PvdA), journalist; Henk Veldhoen (PvdA), microbioloog bij Unilever; Thijs van Vlijmen (CDA), directeur van een adviesbureau; Bert de Vries (CDA), Philips Eindhoven; Harry Waalkens (WD), boer; Steef Weijers (CDA), monteur en Frans Wolters (CDA), directeur van een de tailhandel. Dat is dus niet 10, maar ruim 30%. En dan zijn we nog maar zo vriendelijk even te vergeten dat Gerrit van Dam (CDA) voorheen algemeen secretaris van het NCW was, en zijn partijge noot Joost van Iersel secre taris buitenland van dezelf de club. Gedegen Prof. dr. I. Lip- schits, de al genoemde grondlegger van het docu mentatiecentrum voor poli tieke partijen in Groningen, is niet verbaasd dat zijn uit latingen kritische vragen hebben opgeroepen. Bij tele fonische navraag wil hij om te beginnen kwijt dat het NCW hem niet letterlijk heeft geciteerd. Dat kon ook niet, want omdat zijn onder zoekingen nog in boekvorm moeten verschijnen, weiger de de uitgever verspreiding van de letterlijke tekst. Maar het NCW heeft ook conclusies uit hun verband gerukt. „Mij ging het er vooral om aan te tonen hoe gemakkelijk het voor amb tenaren is 'even' in de Ka mer te gaan zitten, met be houd van pensioen en van tal van andere voorrechten. En met behoud van werk, want na afloop van het Ka merlidmaatschap kan men zo weer terug. In tegenstel ling tot mensen uit het be drijfsleven. Daar heb ik de nadruk op willen leggen," aldus Lipschits, die als zijn letterlijke tekst geeft (na de wel correct weergegeven cij ferreeks): „Hier mag toch wel van enige scheefgroei worden gesproken. Hoe ge makkelijk de beschikbaar stelling van de ambtenaar ook is, meer inspanningen zouden moeten worden ge daan ook mensen uit het be drijfsleven en de vrije be roepen voor een Kamerzetel te kandideren." -Meer dan de ruim 30 die er in werkelijkheid al zitten, of meer dan de 10% die er volgens u nu zitten? „Hoe bedoelt u dat?" -U zegt dat maar 15 Ka merleden afkomstig zijn uit het bedrijfsleven. Maar in werkelijkheid zijn dat er volgens eigen opgave van de Kamerleden twee-, drie maal zoveel. Uw berekening klopt dus niet. „Ik heb mijn informatie betrokken uit een compute ruitdraai van het Parlemen tair Documentatiecentrum in Leiden. De gegevens heb ik verder niet gecheckt. Ik denk dat ze zijn uitgegaan van het laatst-bekende be roep van de Kamerleden voordat ze in de Kamer gin gen." -Dat betekent dat iemand die twintig jaar fabrieksdi recteur is geweest en daarna één jaar welzijnswerker bij u in de kwartaire sector zit? „Dat is correct." -En dat is volgens u dus iemand die geen ervaring heeft met het bedrijfsle ven „Precies." -Maar dat klopt dus niet. Het aantal mensen in de Ka mer dat afkomstig is uit het bedrijfsleven, is veel groter. „Ik moet toegeven dat vanuit deze invalshoek uw onderzoek een gedegener in druk maakt dan het mijne." En het NCW? Gaat dat nu openlijk zijn bewering dat „men in ons parlement bijzonder goed moet zoeken naar leden die op de bres kunnen en willen staan voor een evenwichti ger benadering van de be langen van de bedrijven" weer intrekken? De auteur van het artikel dat Bukman, Kamminga en Van den Berg toch wel de doodschrik moet hebben be zorgd, drs. J. G. de Klerk, kan op dit punt nog geen duidelijkheid verschaffen: „De vraag verrast me wat; ik heb daar nog niet zo over nagedacht." Uit zichzelf is De Klerk er al wel achtergekomen, ook met het boekje Parlement en Kiezer in de hand, dat Lip schits' cijfers „niet al te zorgvuldig" waren, en dat „misschien een aanvulling voor onze lezers nog wel op zijn plaats is". Overigens wenst De Klerk wel een nadrukkelijke scheiding aan te brengen tussen mensen als De Vries en De Korte, die in de marktsector al van zich de den spreken, en iemand als Moor, die het in het bedrijfs leven niet verder dan tot bankwerker bracht. Op zich is dat natuurlijk prima, maar dan moet zowel het percentage directeuren en aanverwanten in de samen leving als dat in de Kamer volgens vooraf overeen te komen criteria worden her berekend. Het aantal direc teuren en staffunctionaris sen in het bedrijfsleven spiegelend aan hun verte genwoordiging in het parle ment, zijn dan misschien twee of drie Kamerleden wel genoeg: per slot van re kening is ook niet iederéén die in de marktsector zit di recteur. Wellicht een leuk klusje voor Lipschits, al kan hij misschien ditmaal beter eerst even omkijken naar een goeie organisatie-advi seur. In het parlement zitten er genoeg. „De vredesdemonstratie van 29 oktober vorig jaar bleek voor bijna 45% uit PvdA, voor 47% uit klein links en voor slechts ruim 1 uit CDA-aanhangers te be staan. Uit deze politiek ge zien volstrekt eenzijdige sa menstelling van de demon stranten valt veel af te lei den en uit de wetenschap dat 62 van hen zonder werk was nog méér." Het laatste zinnetje uit deze speech van het CDA- Kamerlid Ben Hennekam werd niet uitgesproken („ik wilde geen verwarring stichten"), maar Hennekam, die vorige week zijn eigen kiesdistrict in Breda toe sprak, méént het wél woord voor woord. Wat heeft hij nu precies bedoeld? „Och, niet zoveel," meldt de afgevaardigde uit Prin senbeek. „Ik heb alleen wil len zeggen dat het bepaald geen afspiegeling was van het Nederlandse volk wat daar meeliep. En dat roept al gauw onnodige polarisatie op, want vrede en veiligheid is niet uitsluitend een zaak van links of rechts. Uit het feit dat er zoveel werklozen hebben meegelopen leid ik af, dat veel mensen zich niet hebben laten leiden door hun opvattingen over vrede en veiligheid, maar door al gemene onvrede over de hele maatschappij -inrichting." -Maar dat is toch nergens op gebaseerd? „Ik probeer gewoon op mijn eigen manier die cijfers te interpreteren. Dat kan niemand me kwalijk ne men." -Alleen als je dat verkeerd doet. Als nu 50 van de de monstranten vrouw was, trek je daaruit dan ook de conclusie dat die 50% onte vreden is over haar vrouw zijn? „Nee, dat denk ik niet. Dat weet ik eigenlijk niet zo goed." Door Max de Bok DEN HAAG - Een scheuring is weliswaar nog uitgebleven, maar de CPN is zwaar ver deeld. Kon die verdeeld heid in het eerste week einde van februari nog gemaskeerd worden door compromissen (marxisme naast femi nisme), afgelopen zon dagavond ging de vlam in de pan. Een wonderlijk genoeg ge beurde dat op een punt, waarover in essentie niet zo veel verdeeldheid bestaat binnen de CPN. Het partijbestuur had in het ontwerp-programma een tekst op tafel gelegd waar van het vooronderstelde dat de verschillende groeperin gen in de partij ermee zou den kunnen leven. In die tekst werd gepleit voor een algemene en drastische ver korting van de arbeidstijd. Met behoud van loon Dat stond er niet woordelijk in. Wel werd gesproken van het verdedigen en verhogen van de koopkracht van de loon- en uitkeringsafhankelijken. Die tekst ging met name de vrouwen in de CPN niet ver genoeg. Zij dienden een voorstel in om in het partij programma het streven naar een 25-urige werkweek op te nemen. Over de financiering spraken zij echter niet. Het vrouwenoverleg had be dacht dat geen uitspraak ge daan moest worden over ar beidstijdverkorting met be houd van loon. Zo'n eis zou volgens haar de lange ter mijnstrategie belemmeren. De werkgroep communis me en vakbeweging - waar in zich de echte industriear beiders verenigen - diende een voorstel in om in de ont werp-tekst van het partijbe stuur op te nemen: de CPN treedt op voor arbeidstijd verkorting met behoud van loon. Dat voorstel was dus niet bedoeld als wijziging van het voorstel van het vrouwenoverleg (25-urige werkweek). Het partijbestuur, dat al drie congresdagen lang uit blinkt in angsthazerij en meewaaien met elke wind die opsteekt, ging nu één compromis te ver. Toen het rook dat er een meerderheid zou ontstaan voor het vrou wen-voorstel en ook in de gaten had dat de vakbonds leden een niet mis te versta ne tekst wilden hebben over behoud van loon, probeerde het die beide groepen te ver enigen. Het partijbestuur verdedigde de eigen tekst niet langer, nam het voorstel van het vrouwenoverleg over en verklaarde het wij zigingsvoorstel van de vak bondsleden van toepassing op de tekst van de vrouwen. En dus rolde uit de stem mingen de illusie-tekst dat gestreefd moet worden naar een 25-urige werkweek met behoud van loon. Dat 'dus' is niet helemaal verklaarbaar overigens. Want noch de vrouwen die 'met behoud van loon' niet in de tekst wil den hebben, noch de vak bondsleden die dat begrip in een andere tekst wilden zien staan, protesteerden tegen de door het partijbestuur voorgestelde stemprocedure. Dat feit gaf voedsel aan de emotionele verwijten dat de breuk georganiseerd was, dat het partijbestuur met behulp van het vrouwen overleg met open ogen aan gestuurd had op de breuk. Een complot dus Je weet maar nooit. Opvallend is in elk geval dat de horizontalen - de rechtzinnigen in de leer van het marxisme - zich gre tig aansloten bij de vak bondsmensen onder de kreet dat 'geen rechtgeaarde ar beider' dit over zijn kant kon laten gaan. Dat leidde weet tot het verwijt van vrouwen en ver nieuwers (groepen die ge deeltelijk samenvallen) dat juist de horizontalen de zaak geregiseerd en gechanteerd hadden. Waarop het ant woord van die kant snel voorhanden was: het moet nu maar eens afgelopen zijn met 'die wijven' die de partij naar haar hand willlen zet ten. Partijvoorzitter Elli Ize- boud, wit weggetrokken toen vakbondsleden en horizon talen hun monsterverbond sloten en de zaal verlieten, hervond zichzelf snel. Met een dialectisch vermogen van de bovenste plank ver klaarde ze zonder blikken of blozen dat 'degenen die van het congres een breuk ver wacht hebben, bedrogen zijn uitgekomen.' Later op die uitspraak doorgevraagd zei ze, met het gelijk voor een groot deel aan haar kant, dat van een scheuring pas dan sprake is 'als er twee of meer aparte organsiaties ont staan.' Van kritiek op het partij bestuur wilde ze overigens niet horen. Er lag, zo hield ze staande, nu een heldere tekst op tafel en alle commotie was terug te brengen tot een misverstand. De vraag waarom vlak voor de beslis sende stemming door het be stuurslid Benschop nog ver klaard was: 'kiezen voor een 25-urige werkweek met be houd van loon is onzinnig; als we dat doen maken we een serieuze kwestie bela chelijk' liet Izeboud, ver stoord kijkend, onbeant woord. Een breuk is in de CPN in derdaad nog niet opgetreden. Maar de partij is verworden tot een verzameling van groepen, een koppel patrij zen - als je er één schot op lost vliegen ze in alle rich tingen uiteen. De vraag voor de komende weken is of het partijbestuur dat zelf een zwalkende club is de inner lijke kracht kan opbrengen - en die uiteindelijk kan om zetten in macht - om te voor komen dat de bom die onder de partij is gelegd afgaat. Maar ook als de breuk niet tot stand komt ('communis ten lopen niet weg') dan zal de CPN geteisterd blijven door oppositionele groepen van verschillende richtin gen. Die kunnen, zo is zon dag gebleken, op elk moment en voor elke gelegenheid een monsterverbond sluiten. De gemeente Gronin gen wil voor het luttele bedrag van f 1,- een nog lutteler stukje grond van twee bij acht centimeter gaan verkopen. Het be drijfspand dat ijshande- laar Talamini heeft laten bouwen, staat namelijk op dat stukje gemeente grond doordat de archi tect bij het ontwerp een lijntje verkeerd had ge trokken. - foto anp HBC Jicasso's zestalen 3IJ een inbraak in een kunst- ïandel in Amsterdam zijn het ifgelopen weekeinde twintig itsen van Picasso gestolen. De vaarde van de buit bedraagt jngeveer tweehonderdduizend julden. Gynaecoloog aangeklaagd DE Zwolse gynaecoloog L. wordt ervan verdacht een 34- jarige vrouw uit Zwolle te lebben aangerand. De vrouw, die bij hem onder behandeling s, heeft aangifte gedaan bij de jolitie. Order Ballast Nedam/ Boskalis DE Jurong Town Corporation n Singapore heeft opnieuw sen opdracht verstrekt en wel van 66 miljoen aan een hier voor gevormde combinatie van de aannemers Ballast Ne- Jam en Boskalis. Het gaat om iet opspuiten van de eilandjes Sakra en Bakau voor de kust van Singapore. Vrijspraak VVDM-ers Ml-j J DE krijgsraad in Arnhem leeft maandag twee afde- ingsbestuurders van de solda- envakbond WDM, Thijs de Sleer (20) en Marcel van der Voet (20), vrijgesproken van iet oproepen of aanmoedigen »t deelneming in militair uni form aan de vredesdemon stratie op 29 oktober 1983 in Den Haag. Esso-order ESSO Nederland heeft het in genieursbureau Technipetrol in Rome opdracht gegeven voor de bouw van drie ont- zwavelingsfabrieken, een daarmee gecombineerde rest- gasreiriigingsfabriek en drie zogenoemde zuurwaterstrip- pers. Met de opdracht is een bedrag gemoeid van 30 mil- ioen dollar. Dl me de toe hai r Kaï dar var der fusi die gen r var reg wa HB nu< het ove slu leei I voc BO 198 ma De ov< re- bli soc for tot die ge: an da ha da Hl gei De sti de hi< uii zei ge in di: de sci lij sa fu ch sc da va m bó VANMORGEN, bij de begrafenis va alle ogen gericht op de 72-jarige Ko gekuifde nieuwe eerste man van Rus gekozen tot secretaris-generaal var sche partij en daarmee tot opvolger der is in Rusland een man van zo'n ambt gekozen, reden waarom de m de Tsjernenko als een soort 'tussei nen worden. Tsjernenko is een typ'sche parti rechterhand van Brezjnev had hij er te zuilen worden. Maar na Brezjnev: zi| zijn KGB-verleden en de steun v beste papieren te beschikken. Toe maanden, dat hij aan de macht is een aantal 'eigen' mensen in de top 9en, leek Tsjernenko's rol uitgespee remlin-kijkers vragen zich nu af of zien moet worden als een afwijzing dropov op gang heeft gebracht. Uit zou best eens het geval kur maatregelen van Andropov en zijn van de staatsbedrijven te verbeterer ais een bedreiging van hun bevoorre y00''deze lieden staat een figuur a handhaving en bevestiging van de n™?) dië van hen een geprivilegeeri Partijleiding zou deze groep wel e gunnen zijn gezien het feit dat Tsjer? Komen en niet in een driemanschap deren behoeft te delen. ,Jbtussen lijkt het niet waarschijnli 7a L.r°Pov"'ijn nu hoofd in de sc óo t üan een stroomlijning van het li ntna op de duur aan hervormini ria, dropov-club kan dus geduld at zij binnen afzienbare tijd alsnoi kon niet sterk Qenoeg zou zijn om n, moet zij goed uit de voeten kun m over9angsfiguur. aar wat er ook de komende tijd 7 hebben in het verleden voor ve w=n ~Lde onduidelijke situatie in h ar?chijnlijk dat het buitenlandse t nJv ln9rijpend gewijzigd zal wor pogingen van westerse kant om d< hot en onverkort worden voortc var! Aür?n' dat minister-president n Ar|dropov aanwezig is.

de Stem | 1984 | | pagina 2