lAUUl Griek ligt Terneuzen in de weg RAVOZ sleutelt aan gezondheid m S: GEEN GELD VOOR FILM OVER JONGEREN Dames in revisie Kamer: volledige ontzwaveling ombouw Borssele Samen elk jaar ruim drie ton betalen te Koerier n chic. Eerste paal voor bedrijven centrum 11GTX v.a. 7.995,-. Afleveringskostd] jzigingen voorbehouden. eg 1, DINSDAG 14 FEBRUAR11984 LL Geen schorsing fokkerij in Koewacht Stem P-30-12.30/13.30-17.00 uur. HA VENSCHAP OVER WEEGT MAATREGELEN CDA wil overleg met Winsemius Voorlichting en opvoeding Bromfietsers krijgen veel bekeuringen Zoma vandaag in Terneuzen ershof 28 jtraat 7 Iraat 19 30 Rookstaii, daardvan stevig kunststof met verzwaarde voet voor een stabiele stand Hoogte 54 cm Onze Pf'li slechte 600 MB Breda u moet betalen Voor fen. Als contante betaling (dus géén giro- of een acceptgirokaart moeten brengen. af komma een vakje Bibliotheken kosten gemeenten meer geld 5.10 6.80 f 8.50 10.20 11*90 13.60 eg ttden vinden. li mnd. 48 mnd. rente' K35.24 f 187,15 13.6% «33,92 f.265,17 13.1% 459,72 f363,25 11.8% Lult. |t> mnd. 48 mnd. rente' 218,45 f 169,98 8.0% 312,07 f212,82 8.0% 436,91 f339,95 8.0% |e wettelijk verplichte aan J80) T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Solidariteit Films uit Breda heeft tevergeefs bij het Zeeuws provinciebestuur aangeklopt om geld voor een korte educatieve en informatieve film over jongeren in Zeeland. De film zou deel uitmaken van een reeks documentaires over jonaeren in Nederland. De Zeeuwse produktie met een lengte van een kwartier zou ruim 53.000 gulden gaan kosten. Gedepu teerde Staten hebben een verzoek om subsidie afgewezen. „Gezien ook de beperkte middelen die voor het jeugd- en jongerenwerk beschikbaar zijn en de vele knelpunten ligt onze prioriteit niet bij de subsidiëring van de door u voorgestelde film", heeft het college aan Solidariteit Films la ten weten. De Zeeuwse Jeugdraad en de sectie theater en letteren van de Zeeuwse Culturele Raad hadden GS geadvi seerd wel op het verzoek in te gaan, echter met de kanttekening dat een video-produktie beter bruikbaar en goedkoper zou zijn dan een film. Ook werd opgemerkt dat meer gegaran deerd zou moeten worden dat de film specifiek op Zeeland zou worden toe gespitst. „Wij zijn beducht voor een moge lijk subsidiëren van een landelijk ge beuren zonder dat men er in Zeeland iets mee kan doen." Gedeputeerde Staten hebben die bedenkingen mede aangegrepen om de negatieve beslissing aan te kleden. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten, sa- nenwerkend met de Provinciale Bibliotheek Centrale, moeten samen elk j aar 325.000 gulden lij elkaar zien te schrapen om hun huidige bi- iliotheekvoorzieningen op hetzelfde peil te louden. Het bedrag zou nog eens 100.000 gulden hoger zijn uitgevallen wanneer bij de Provinciale Bibliotheek 'entrale niet was besloten 2 vacatures onvervuld te aten. De lastenverhoging is het evolg van de drastische rijks- Kzuiniging (22 procent) op de ibliotheekvoorzieningen, die orig jaar werd afgekondigd., leze bezuiniging kan dit jaar worden opgevangen door at het Zeeuws provinciebe- tuur extra geld beschikbaar eeft gesteld. De provincie is echter niet 'an plan volgend jaar weer 'oor de instandhouding van de laatselijke bibliotheekvoor - ieningen op te draaien. Het ijksbeleid legt de verant woordelijkheid daarvoor na tielij k bij de gemeenten zelf. fel zou de pijn voor de ge- aeenten wat kunnen worden erzacht wanneer de provincie wat bij zou passen ten behoeve an 'algemeen ondersteunend werk' dat de Provinciale Bi- iliotheek Centrale voor de 'laatselijke bibliotheken ver licht. Onderhandelingen tussen provinciebestuur en de ge- eemen zal daarover duide- 1 moeten verschaffen gemeenten zullen dan ech-" «vlt^ten Iaten weten en ton ze ze'^ neer wil- k van a°°rue instandhou- pngen.hUn ^Oheekvoor- De kwestie speelt voor vrij - vel alle Zeeuwse gemeenten, h Zeeuwsch Vlaanderen wor telt alleen Terneuzen met een afzonderlijke problematiek widat daar nauwelijks van de rovinciale Bibliotheek Cen- rale gebruik wordt gemaakt. Eén en ander blijkt uit het ■incirapport van de commissie 'oodlot, die op verzoek van let dagelijks provinciebestuur jekeken heeft hoe het biblio- heekwerk in Zeeland het best jan worden georganiseerd. De -eeuwse Bibliotheekraad jceft inmiddels besloten het apport naar de gemeentebe- turen te verzenden. Men wil veten of de gemeenten bereid ajn het extra geld op tafel te eggen. dan wel de dienstver- ening ia hun plaatselijke bi- DEN HAAG - W. Cerpentier uit het Belgische Stekene kan zonder uitstel zijn varkens fokkerij aan de Nieuwe Kar- nemelkstraat in Koewacht ex ploiteren. De voorzitter van de afde ling Geschillen van de Raad van State heeft een schor- singsverzoek van zijn buur man J. Schmitt afgewezen. B en W van Axel verleenden Cerpentier een hinderwetver gunning voor een bedrijf met 150 fokzeugen en 1.000 mest- varkens. Schmitt zou daar vrede mee hebben als één van de bedrijfsgebouwen op nog wat groter afstand van zijn woning zou worden opgetrok ken, maar de voorzitter van de afdeling Geschillen vond dis cussie daarover slecht passen in de hinderwetprocedure. De bezwaren van Schmitt komen overigens nog opnieuw aan de orde bij de behandeling van het Kroonberoep. bliotheken verminderd willen zien (inkrimping van perso neelsbestand, openstellingsu ren e.d.) De reactie van de gemeen ten is vooral van belang voor het beantwoorden van de vraag wat er met de Provin ciale Bibliotheek Centrale moet gebeuren. De centrale houdt zich momenteel zowel bezig met dienstverlening aan de plaatselijke bibliotheken als met provinciaal gericht werk. Zoals gemeld bestaan er al vergevordere plannen om de Provinciale Bibliotheek Cen trale in de Zeeuwse Biblio theek te laten opgaan. Dat le vert voor het plaatselijke bi bliotheekwerk geen besparin gen op. Wel biedt het soelaas voor het veilig stellen van 'bo venlokaal' oftwel rovinciaal gericht werk. De rijksbezuini gingen hebben voor deze 'tweedelijnszorg', dat wil zeg gen; de bibliotheekvoorzienin gen waarvoor de provincie verantwoordelijkheid draagt, een gat van 220.000 gulden per jaar veroorzaakt. Daarvan is al 50.000 gulden gedicht door het niet vervullen van een vacature bij de Zeeuwse Centrale Muziekbi bliotheek. Samenvoeging van de Provinciale Bibliotheek Centrale en de Zeeuwse Bi bliotheek zou verder 180.000 gulden voordeel opleveren omdat dan geen 'dubbel werk meer hoeft te worden gedaan. Woordvoerder C. Hamann van de Zeeuwse Bibliotheek wees er gisteren op dat het provinciebestuur vroegtijdig afspraken met de gemeenten wil maken over een scheiding van de verantwoordelijkhe den. Dit om te voorkomen dat problemen ontstaan zoals eer der op het gebied van de po diumkunst, de kreatieve vor ming en de maatschappelijke dienstverlening. Daarbij leid de onenigheid tussen de ge meenten onderling tot het in eenstorten van provinciaal werkende organisaties. ^£jjOOH ZUOWEST NEDERLAND Kantoren '"Terneuzen, Hulst en Goes. T essen en telefoonnum- fers °P pagina 2. Openingstijden: redactie iï6rneuzen: Rein van der (editie-chef), Jan Jan- Een (plv. chef), Frank Dey, raul de Schipper, Cor de f°er (foto), Ton Koomen pport). Hulst: Eugène Ver- raeten Goes: Gé van Ber- PS! Middelburg: Henk Post- l"a Oostburg: Co Meertens. ervicepunten [jjjoosterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- t^oO. Nertentie-expl. Pspecteur Zeeland: C. Me id- privé 01150-95839. Cees van de Ven heeft zijn administratieve loopbaan (SPD) aan de kant gezet en een nieuw project binnen het bedrijf van zijn vader gestart. Op het industrieterrein in Terneuzen past hij etalagepoppen aan bij het komende modebeeld en renouveert hij zijn 'dames' tot ze er als nieuw uitzien. „Het zijn moeilijke klanten", zegt Cees. Vlakke objecten zijn gemakkelijker te behandelen". Binnen een op temperatuur gecontroleerde tent worden de dames in verschillende lagen gespoten en buiten deze ruimte wordt EHBO- werk verricht aan beschadigde knietjes en slappe handjes. - FOTO'S DE STEM/CORJ DE BOER Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het Griekse vrachtschip Kefalonia Spirit, dat ai sinds december 1982 ligt afgemeerd in de Zuiderka- naalhaven in Terneuzen, be gint het havenschap de keel uit te hangen. Directeur W. Blok vroeg en kreeg gisteren van de raad van bestuur van het haven schap Terneuzen machtiging om zonodig maatregelen te ne men. In de eerste plaats gaat het erom achterstallige liggel den (ongeveer 30.000 gulden) te innen van de reder. Het liggeld is betaald tot no vember vorig jaar toen de Griek zou verhuizen naar Zee- brugge. Die manoeuvre ging op het laatste moment niet:' door omdat het verslepen van de roestige vrachtvaarder te duur uitviel. Toen de reder een provisorische opknapbeurt ter plekke in het vooruitzicht stel de en de liggelden tot dan vol deed, gunde het havenschap de Kefalonia Spirit opnieuw een plekje. In de Zuiderkanaalha- ven lag het schip toch nie mand in de weg. Nieuwe pier Binnenkort zou dat echter wel eens het geval kunnen zijn. Voor z'n eigen peilboot heeft het havenschap een nieuwe pier nodig in de zui derhaven. Bovendien bestaan er plannen om de kade van die haven aan te passen. Als het zover komt, moet de Griek ze ker weg en een andere plek om langdurig werkloos af te me ren is niet voorhanden. Wanneer het havenschap maatregelen zal nemen, kon directeur Blok gisteren niet zeggen. „We hebben die mach tiging gevraagd om zonodig direct stappen te kunnen on dernemen. Bijvoorbeeld be slaglegging. Dat kan deze week nog zijn, maar ook vol gende maand". De Griek werd in december 1982 bij aankomst in Terneu zen zowel door de scheep vaartinspectie, als door be vrachter Aug. de Meyer afge keurd. Een kleine bemanning bleef sindsdien aan boord, maar zelfs die weet niet welke plannen de Griekse reder met de afgetakelde vrachtboot heeft. Verkoop De raad van bestuur van het havenschap Vlissingen had gisteren, tijdens de vergade ring in Terneuzen, enige moei te met de verkoop van ruim 24 ha grond aan de nv Haven van Vlissingen voor een kleine 22 miljoen gulden. Normaal wordt bedrijfsterrein alleen verkocht aan industrieën, niet aan havenbedrijven. Zij ge bruiken de grond in erfpacht. De nv Haven van Vlissingen had niettemin om de transac tie gevraagd om aan de vijf jaarlijkse verhogingen van de erfpachtcanon te ontkomen. Op een aantal voorwaarden ging de raad van bestuur wel akkoord, al was er discussie over de vraag op welke post(en) de verkoopsom moet worden geboekt. De transactie mag geen nadelige gevolgen hebben voor het resultaat van het havenschap en dat moet volgend jaar uit de begroting blijken, zo benadrukte een aantal leden. Het CDA zal wellicht van daag al mondelinge vragen in dienen (waarover dan later deze week kan worden gede batteerd) of een mondeling overleg aanvragen. De milieu- en energiespecialist van het CDA, het Nijmeegse Kamerlid Ad Lansink, heeft daarover met de PvdA al contact gehad. Voor het overleg of voor be antwoording van de vragen zal minister Winsemius (Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer) worden uitgeno digd. Tijdens het debat zal de Ka mer in eerste instantie polsen hoe Winsemius tegen de duur dere volledige rookgasontzwa veling aankijkt, nu in Zeeland, vooral in agrarische kring, grote angst bestaat voor meer luchtverontreiniging. Landelijk speelt mee dat Winsemius en zijn collega Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Binnen de Tweede Kamer tekent zich een duidelijke meerderheid af vóór volledige rookga sontzwaveling van de om te bouwen Borsselse kolen centrale. Braks (Landbouw en Visserij) kort geleden een gedegen rap port uitbrachten over de desa streuze aspecten van de zure regen op het Nederlandse bos, landbouwgewassen, de ge zondheid van mens en dier en gebouwen. De Zeeuwse milieugedepu teerde Boersma zei zaterdag dat vooral van Winsemius af hangt in welke mate de Bors selse kolencentrale in de toe komst aan de Zeeuwse lucht verontreiniging zal bijdragen. De vergunningverlening (waarmee een fikse staten meerderheid in Zeeland eind vorig jaar met tegenzin in stemde) is namelijk nog steeds geen feit, en onder druk van de landbouw wil nu ook het CDA in Zeeland elke moge lijkheid benutten de PZEM te dwingen tot een zo schoon mo gelijke elektriciteitsproductie. HEINKENSZAND - Hoe kan de Zeeuwse bevolking een gezonder leven worden bijgebracht? Die vraag staat op woensdag 28 maart centraal in gemeen schapscentrum De Stenge te Heinkenszand. De Zeeuwse Raad voor de Volksgezondheid (RAVOZ) houdt daar dan een bijeen komst, waarop belangstellen den geconfronteerd worden met het voornemen om ge zondheidsvoorlichting en -op- voeding (GVO) tot ontwikke ling te brengen. De RAVOZ heeft er een spe ciale overleggroep voor in het leven geroepen. De bijeen komst is vooral bedoeld voor mensen uit het onderwijs, de gezondheidszorg, maatschap pelijke dienstverlening, het sociaal-cultureel werk en het jeugd- en jongerenwerk. Het gebeuren vindt plaats in de middaguren. Om 14 uur spreekt gedeputeerde W. Don Op industrie terrein Sint- Maartensdijk Van een onzer verslaggevers SINT-MAARTENSDIJK Gedeputeerde drs. R. Barbé slaat donderdag 16 februari de eerste paal voor een bedrijfs verzamelgebouw op het indus trieterrein in Sint-Maartens dijk. Binnen dit bedrijvencen trum wordt ruimte geschapen voor ongeveer 25 bedrijven, die daar bedrijfsruimte kun nen huren. Het gemeentebe stuur van Tholen hoopt op de ze manier iets te doen aan het opkrikken van de werkgele genheid. Voor veel beginnende ondernemers is namelijk het risico om een nieuwe bedrijfs ruimte te bouwen veel te groot. De praktijk leerde dat men liever bestaande ruimtes huurt. Het Thoolse gemeentebe stuur verhuurt overigens al diverse leegstaande hallen in Tholen, Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland. In Tholen is bovendien al een bedrijfsver- zamelgebouwtje, maar dat is al helemaal verhuurd. Het provinciaal bestuur van Zeeland verleent 300.000 gul den subsidie voor de stich- tingskosten voor het bedrij vencentrum. Er zijn voor dat nieuwe centrum al diverse op ties verleend, onder meer aan een oesterzwam-teler, een meubelfabrikant, en een re clame adviseur. een openingswoord. Daarna worden drie inleidingen ge houden, gevolgd door een fo rumdiscussie. Drs. J. van Hameren, alge meen adviseur van het Lande lijk Centrum dienstverlening GVO komt praten over de be tekenis van gezondheidsvoor lichting en -opvoeding. Dr. ir. A. Cramwinckel van de facul teit der Geneeskunde en Tandheelkunde te Nijmegen, zal spreken over gezondheids educatie in het onderwijs. Mevr. H. Veerman van de pro vinciale Kruisvereniging Zuid-Holland zal het hebben over GVO in de zogenaamde eerstelij nszorg. In het forum hebben behal ve de inleiders zitting: drs. F. Gerards, wetenschappelijk hoofdmedewerker capaciteits groep GVO van de Rijksuni versiteit Limburg; drs. J. Bok- ma, medewerker basisgroep Kwaliteit van Zorg van het Nationaal Ziekenhuis Insti tuut; een vertegenwoordiger van de federatie van instellin gen voor alcohol en drugs (FZA) en mr, J. Halm, hoofd van de Stafafdeling GVO van het ministerie van WVC. De bijeenkomst duurt tot ongeveer 17.15 uur. Deelne mers kunnen zich tot 8 maart bij de RAVOZ melden. Ze krijgen dan tevoren een infor matiemapje toegestuurd. Van een onzer verslaggevers SLUIS - Door de rijkspolitie is een bromfietscontrole gehou den. In totaal heeft men 12 bromfietsen gecontroleerd en werden 9 proces-verbalen uit gedeeld wegens gebreken aan de bromfiets (lawaaioverlast en opgevoerde brommers). Voorts werden nog 18 be keuringen opgemaakt wegens tekortkomingen aan de brom mers. TERNEUZEN - In tegenstel ling tot wat eerder is bericht zal het Zeeuws-Vlaams Ope rette en Musical Amateurge zelschap (Zoma) niet donder dag in De Veste te Terneuzen optreden, maar vandaag. Op uitnodiging van de Ter- neuzense stichting Welzijn voor Ouderen wordt vanaf 20 uur een selectie uit diverse operettes en musicals uitge voerd.

de Stem | 1984 | | pagina 11