Gustafson: eigen weg brengt goud Bobsleeers: uithuilen en opnieuw beginnen Nederlanders zoeken excuses in Weissflog maakt favorietenrol helemaal waar Canadezen dicht bij finalegroep VOORWAAR1 Angerer wint 20 km biathlon MAANDAG 13 FEBRUARI 1984 PAGINA SPOR Tweede goud voor Hamaelinen Brits paar op weg naar goud Rodelgoud: Hildgartner en Martin Sandberg wint Noords combinatie MAANDAG 13 FEBRUARI 19q ^jipte winst Even Kijken wed- nogal flink uit T12 Door Rob van Deursen SARAJEVO - Jarenlang heeft de Zweed Tomas Gus tafson als een hond achter de 'golden boy' van Lake Placid, de Amerikaan Eric Heiden aangelopen. Vaak verstoorde het overgaan van de telefoon de nachtrust van de familie Heiden als Gustafson vanuit Zweden weer eens een advies nodig had. En totaal onverwachts stond Gustafson soms voor de Heiden-deur met de me dedeling dat hij samen met Eric wilde trainen. Sinds dit schaatsseizoen echter heeft Gustafson in gezien dat hij op eigen be nen moet staan. Hij belde Heiden nog op, maar alleen om wat vriendelijke woor den uit te wisselen. Gustaf son ging zijn eigen weg. Een pad, dat gisteren leidde tot de gouden medaille op de vijf kilometer van het Olympisch schaatstoernooi van het Joegoslavische Sa rajevo. Tot zijn grote vreug de volgde Tomas Gustafson daarmee zijn 'lichtend' voorbeeld van jaren op. „Ik heb ervaren dat elk mens anders in elkaar zit. Wat voor Heiden goed bleek, was voor mij mischien wel niet zo best. Vandaar de duidelijke keuze om het om mezelf te gaan doen", aldus de 24-jarige Zweed uit Es- kiltuna, die na dit seizoen zij n studie Engels weer gaat oppakken. Gustafson was overigens helemnaal niet zeker van zijn zege toen hij gistermorgen na zijn rit te gen Hilbert van der Duim over de streep gleed en op het electronisch scorebord zijn tijd van 7.12.28, een Zweeds record, zag staan. „Ik dacht aan een vijfde of zesde plek. Ik had eigenlijk flink de pest in. Vooraf na melijk schatte ik mijn kan sen op de vijf km. hoger in dan op de tien. Gelukkig voor mij werden de onstan- digheden later tijdens de wedstrijd niet beter, anders zou ik zeker geklopt zijn", zei Gustafson, die de win naar van het zilver, de Rus sische specialist Igor Mal- kov toch nog tot slechts twee honderdste van een second zag naderen. Ook Gustafson had last van het slechte ijs. „Ik heb mijn race zorgvuldig opge bouwd. Ben naast Van der Duim blijven hangen. Al leen de laatste drie rondjes ging ik voluit. Ik durfde niet langer te wachten, al wist ik dat de kans erin zat geheel kapot zou gaan", vertelde Gustafson, die de „meest vermoeiende wedstrijd" uit zijn carrière op het ijs van het Zetra-stadion reed." Vanaf het Europees kam pioenschap- in het Noorse Larvik speelde bij de jonge Zweed de gedachte door het hoofd dat het goed zat voor Sarajevo. „Na de diepe el lende met het verkeerd slij pen van mijn schaatsen en dan toch die zege op de 10 km. in Larvik, kreeg ik plot seling vertrouwen. Daarbij kwam dat het contact met mijn trainer Hans Naes in eens weer optimaal was. Soms heb je dat wel eens, dat het in een gesprek weer klikt." De herstelde relatie tus sen Gustafson en de Noor Naes verstevigde tijdens het de voorbereiding afsluiten de trainingskamp in het Oostenrijkse Innsbruck. „Ik reed daar 4.134 op de drie ki lometer, en toen wist ik ge noeg", aldus Gustafson. En coach Naes: „Tomas wilde eerst in Innsbruck een tien kilometer rijden, maar dat heb ik hem verboden. Schaatsen blijft een sport van het voortdurend zoeken naar de balans in de vorm. Dat is zo'n kwetsbare zaak, dat, als je ook maar iets for ceert, je in een groot, diep gat valt." Gustafson maakte dat dus niet mee, veerde steeds meer op en sloeg gistermorgen onverbiddellijk toe. Terwijl de concurrentie op hem re kende voor de tien kilome ter, beleefde hij zijn triomf vijf dagen eerder, met ach ter zich een een waar slag veld van omvergeworpen reputaties. Wat immers te zeggen van de vijftiende plaats van Rolf Falk Larsen, nog steeds de regerende we reldkampioen en absoluut favoriet voor de vijf kilome ter. En wat te denken van de negentiende positie van de Roemeense specialist Tibor Kopacz. Allemaal reden zij zich stuk op die laatste drie rondjes van Tomas Gustaf son. „Ik heb risico genomen, maar het is erg goed afgelo pen. Van mij mag het de ko mende dagen zulk weer blij ven", sloot de Zweed af. Schaatsers falen op alle fronten SARAJEVO - In de geschiedenis van de Olympische Winterspelen telt Nederland op de schaatsafstanden sinds Oslo 1952 mee. Met een onderbreking in '56 Cor tina d'Ampezzo toen wegens de Russische inval in Hongarije niet werd deelgenomen, kwam de Neder landse schaatsploeg nog immer met een of meer Olympische plakken naar huis. Vier jaar geleden nog verrasten Borckink (goud), Visser (zilver), Kleine (zil ver) de internationale elite. SERAJEWO - De Westduitser Peter Angerer heeft zaterdag op de sneeuw van Veliko Polje de 20 kilometer biathlon ge wonnen. De 24-jarige beroeps militair was de snelste skilo per en trefzekerste geweer- schutter. Tweede werd de Oostduitser Frank-Peter Roetsch en derde de Noor Eirik K val I toss. De totaal tijd van Angerer lag ruim drie minuten boven die van de Olympisch kam pioen van vier jaar geleden in Lake Placid, de Sowjetrus Anatoli Aljabijev. Verant woordelijk daarvoor waren de extreme weersomstandighe den. Goud: Peter Angerer (Wdl) 1.11.52.7 2 gemiste schoten), Zilver: Prank-Peter Ritsch (Odl) 1.13.21.4 (3), Brons: Erik Kvalfoss (Noo) 1.14.02.4 (5) 4. Yvon Mou- gel (Fra) 1.14.531 (4) 5. Frank Ullrich (Odl) 1.14.53.7 (3) 6. Rolf Storsveen (Noo) 1.15.23.3 (4) 7. Fritz Fischer (Wdl) 1.15.49.7 (4) 8. Leif Andersson (Zwe) 116.19.3 (3) 9. Andreas Zingerle (Ita) 1.16.21.7 (4) 10. Jan Matousch (Tsj) 1.16.39.0 (5). SERAJEVO - - De 28-jarige Finse Marja Liisa Hamaelinen heeft zondag haar tweede Olympische gouden medaille behaald. Nadat zij donderdag de tien kilometer langlauf op haar naam bracht, zegevierde de fysio-therapeute zondag te midden van het oorverdovend lawaai dat haar met vlaggeen zwaaiende landgenoten maak ten op de halve afstand. De uitslag: 1. Maria-Lnsa Hamaelinen (Fin) 17.04.0 2. Berit Aunli (Noo) 17.14.1 3. Kvetoslava Jeriova (Tsj) 17.18.3 4. Lille- mor Risby (Zwe) 17.26.3 5. Inger Nybra- ten (Noo) 17.28.2 6. Brit Pettersen (Noo) 17.33.6 7. Anne Jahren (Noo) 17.38.3 8. Ute Noack (Odl) 17.46.0 9. Evia Kratzer (Zwi) 17.47.5 10. Pirkko Maatta (Fin) 17.48.0. SARAJEVO - Het Britse ijs- danspaar Jayne Torvill/ Christopher Dean is tijdens de Olympische Winterspelen in Sarajevo op weg naar het goud. Na de verplichte dans en de korte kür heeft het tweetal uit Nottingham, eerder al goed voor drie wereldtitels, de lei ding in het klassement. De stand na de verplichte dans en de korte kiur is: 1. Jayne Torvill/Christop her Dean (Gbr) 1,0 punten 2. Natalia Be- stemjanova/Andrej Boekin (Sow) 2,0 3. Judy Blumberg/Michael Seibert (Vst) 3,0 Het goud in het kunstrijden voor paren is zondagavond in Sarajevo gegaan naar het sowjetrussische duo Elena Walova/Oleg Wasiljev. Het zilver was voor de Ame rikaanse broer en zus Caitlin en Peter Carruthers en het brons voor Larissa Seleznewa en Oleg Makarov uit de Sow- jet-Unie. De uitslag van het paarrijden is: 1. Elena Walova/Oleg Wasiljev (Sow) 1,4 punten 2. Kitty en Peter Carruthers (Vst) 2,8 3. Larissa Seleznewa/Oleg Makarov (Sow) 3,8 In Sarajevo, waar op het ogenblik de veertiende Olym pische Winterspelen aan de gang zijn, dreigt het echter volkomen mis te gaan. Na tuurlijk, er staan in de Joego slavische stad nog vijf schaatsnummers (vandaag de 1000 m dames, dinsdag 100 m heren, woensdag 3 km dames, donderdag 1500 m heren en zaterdag 10 km heren) op het programma, maar gezien de verrichtingen van de Neder landse ploeg tot en met giste ren op de 5 km moeten er ken nelijk wonderen gebeuren, wil het rood, wit en blauw in het centrum van Sarajevo gehesen kunnen worden. Twee negende plaatsen (Van der Duim op de 5 km, Thea Limbach op de schaats- mijl) vormden de prestaties, die de Hollandse afvaardiging tot nu toe als 'beste' kan aan prijzen. Voor een schaatsnatie ronduit blamerend. Zoals gis teren nog eens werd bewezen door Hans van Helden, de af geschreven stylist, die Vunde- rink en Schalij achter zich liet. Tot aan vandaag kwam van de elf leden tellende schaats ploeg in Sarajevo alleen Yep Kramer nog niet op het ijs. Hij zal de 10.000 m rijden. De rest maakte de Olympische kwali ficatie-eis (een plaats bij de eerste acht) niet waar. Henk Boer, de coach van de all rounders en opvallend minder breedlachend dan af gelopen vrijdag nadat Vergeer de sprinters Ykema en Kuiper aftroefde: „Het weer moet snel omdraaien. Dit werkijs is in ons nadeel. De Nederlanders - en ook de Noren - moeten hun winst pakken in de boch ten. Maar dat was onmogelijk. Er zitten zoveel scheuren in dat je blijft steken." Henk Boer zong duidelijk zijn 'als- liedje' weer. „Als dit... als dat." Hij kon echter niet ont kennen dat de omstandighe den, hoe slecht ook door het inderdaad zware ijs, voor iedereen hetzelfde waren. Hil bert van der Duim erkende dat. „Ik ben nog nooit zo kapot geweest. Het lijkt of de grens van het stukgaan steeds wordt verlegd. Ik had zeker vijf mi nuten nodig om mijn ademha ling onder controle te krijgen. Ik leek wel een oude stoom- schuit", aldus de 26-jarige Fries,die in de eerste rit op de vijf kilometer tegen de 'gou den' Zweed Tomas Gustafson opbokste. Twee keer viel Van der Duim aan, nadat hij Gus tafson tot aan de 4200 m goed kon volgen. „Daarna was het gebeurd. Ik mocht blij zijn dat ik kon blijven staan. Het sloeg ineens in de beneen." Ongeveer zeven seconden verspeelde Van der Duim in de laatste twee toeren op Gustafson, die superieur reageerde op de laatste uitval van de Nederlander. Boer: „Hilbert heeft te veel gespeeld. Hij had Gustafson moeten la ten gaan en daarna proberen het verlies weg te werken. Zo rijdt hij zijn wedstrijden al tijd, maar nu deed hij het juist andersom. Tegen onze af spraak In." Van der Duim: „Het was verraderlijk ijs. In het begin draaide ik rondjes van 32. Ik voelde helemaal niks in mijn benen. Ik dacht: misschien is het toch wel snel. En daar naast moest ik bij Gustafson blijven. Ik reed voor het goud. Dus mocht ik die rit zeker niet verliezen." Die instelling valt uiteraard te prijzen. Goud alleen, zo be wijst de sport-praktijk, telt, de rest niet. Het gevolg was wel dat door de wil om te winnen Van der Duim zich compleet 'total-loss' reed. „Dat is niet erg. Ik zou een zak zijn als ik over de streep kwam met nog iets lucht over. Ik heb alles ge geven. En dat ik nu negende werd, doet me niet veel. In La ke Placis eindigde ik als vier de en dat is veel rotter. Dan denk je altijd: het scheelde maar niks of ik had brons ge had." Voor Frits Schalij waren de druiven heel wat zuurder. Heeft Van der Duim namelijk nog drie kansen (100, 1500 en 10.000 m), hij zal zich helemaal moeten richten op de schaats- mijl van donderdag. „Er zijn allerlei oorzaken aan te voe ren, maar de omstandigheden waren de gehele wedstrijd ge lijk. Dus we moeten niet zeu ren. Het is totaal mislukt. Op dit ijs kwam onze techniek niet tot z'n recht. Op de rechte stukken kon ik mijn slagen niet afmaken en in de bochten reed ik alleen maar op niet vallen. Snelheid maken was er niet bijaldus de schaatser uit Weesp. Dat laatste maakte Robert Vunderink tot zijn grote ver driet mee. „Normaal ga ik al tijd zo hard mogelijk weg. Ik zag hier dat iedereen zich stuk beet op die drie laatste rondjes van Gustafson. Vandaar dat ik rustiger vertrok. Vier, vijf rondjes kon ik op het schema van 7.14 blijven, daarna ging het mis. Het leek wel of mijn linkerpoot er afviel. Door de scheuren kon ik niet sturen", gaf de Raaltenaar prijs. Voorlopig wijzen de voor spellingen op hetzelfde weer type in en rond Sarajevo als sinds de officiële opening van de Spelen. Dat betekent: veel sneeuw en in de bergen storm achtige wind. Dat maakt de kans groter dat Nederland met lege handen uit Sarajevo zal moeten vertrekken. En dat ge beurde dus vanaf 1952 Oslo- Bislett niet meer. l.De uitslag van de 5000 meter: 1. Tomas Gustafsson (Zwe) 7.12.28 2. Igor Malkov (Sov) 7.12.30 3 Rene Schöfisch (Odl) 7.17.49 4. Andreas Ehrig (Odl) 7.17.63 5. Oleg Bogiev (Sov) 7.17.96 6. Pertti Niittylae (Fin) 7.17.97 7. Björn Nyland (Noo) 7.18.27 8. Werner Jager (Odl) 7.18.61 9. Hilbert van der Duim (Ned) 7.19.39 10. Geir Karlstad (Noo) 7.20.24 11. Hans van Helden (Fra) 7.24.59 12 Mike Woods (Vst) 7.24.81 13. Mi chael Hadschieff (Oos) 7.25.07 14. Robert Vunderink (Ned) 7.25.19 15. Rolf Falk- Larssen (Noo) 7.25.54 16. Claes Bengtsson (Zwe) 7.26.57 17. Frits Schalij (Ned) 7.28.17 18. Jan Junell (Zwe) 7.29.98 19. Tibor Topacz (Roe) 7.32.69 20. Heinz Stem berger (Oos) 7.32.72. 21. Mark Mitchell (Vst) 7.34.32 22. Maunzio Marchetto (Ita) 7.36.87 23 Ri Bin lm (Nko) 7.37.49 24. Masahito Shinohara (Jap) 7.37.94 25. Colin Coates (Aus) 7.38.08 26. Toshiaki Imamura (Jap) 7.38.16 27. Young Ha Lee (Zko) 7.39.17 28. Wolfgang Scharf (Wdl) 7.40.90 29 Andrea Lemcke (Wdl) 7 A Ra (Zk ït val) 33. Gwang Hyun 1 rek Huck (Vst) 7.46.91 36. Ben Lamarche (Can) 7.47*25 37 Hans Jörg Baltes (Wdl) Wolfgang Scharf (Wdl) 7.40.90 29. Andrea Lemcke (Wdl) 7.41.69 30. Yoon 7.42.45 31. Jean Noel Fagot (Fra) 7.44.60 32. Serge Berezin (Sov) 7 45.9< Gwang Hyun Kim (Nko) 7.46.12 34. Shyian Zhao (Chi) 7.46.68 35. Ma- Soo Ra (Zko) 7.42.45 31. Jean (met val; 7.50.33 38. Jean Pichette (Can) 7.50.39 39. Kitae Bae (Zko) 7.50.82 40. Wei Li (Chi) 7.55.70 41. Bryan Carbis (Eng) 8.01.44 42. Behudin Merdovic (Jsl) gediskwalifi ceerd. Frits Schalij zit zich diep te schamen, een beeld wat illustratief genoemd mag worden voor de gevoelens van de Nederlandse schaatsploeg na afloop van de desastreus verlopen 5000 me ter. -FOTO ANP Door Rob van Deursen TEBREVIC - Uithuilen en toch weer op nieuw beginnen. Dat doet het Nederlandse bobslee-duo Job van Oostrum/John Drost nadat zaterdag het Olympisch optreden van beide Utrechters werd afgesloten met een zeer tegenvallende zestiende plaats. Tijdens de vier afdalingen van vrijdag en zaterdag liep het tweetal een achterstand in tijd op van 6.43 seconden en in lengte van bijna 159 meter op de winnaars van het goud, Hope en Schauerhammer uit Oost-Duits- land. Voor de leek lijkt dat niet zo veel, maar in bobkringen wordt zo'n nederlaag als zeer smadelijk uitgelegd. Op de piste van Trebe- vic werd echter niet alleen de reputatie van de Nederlanders gekraakt: in het spoor van het Oostduitse geweld (Lehmann en Musiol veroverden het zilver, terwijl de Russische combinatie Ekmanis/Aleksandrov het brons om de nek kreeg) gingen de Europese kampioenen van Igls ook ten onder. Kupurs en Chnepts eindigden namelijk met hun su per-bob (uit één stuk) op de vierde plaats. De Zwitser Pichler, vorig seizoen wereld kampioen, vond zichzelf met zijn nieuwe remmer Freiermuth terug op de zesde plek in de eindrangschikking. „Ik ben er ziek van", klonk het wat triest uit de mond van de piloot van 'Holland', Job van Oostrum. „Er staan hier mensen voor ons, die we het hele seizoen de baas waren. Een reden voor het falen kan ik niet aange ven, ik weet alleen dat we hier langzamer zijn gegaan dan in december tijdens de strijd om de Sarajevo-cup." Ondanks dat gelooft Job van Oostrum niet dat de Olympische missie voor niets is geweest. „We hebben, denk ik, in ieder ge val begrip gekweekt. De mensen van het Nederlands Olympisch Comité stonden er steeds met hun neus bovenop en weten dat we heel wat pech hadden tijdens de trainin gen. Maar dat neemt niet weg dat dit het dieptepunt van de laatste jaren voor ons vormt. Sinds 1981 zijn we niet meer zo laag geëindigd." Van Oostrum wenste verder niet lang meer stil te staan bij de afgang van Trebe- vic. „We moeten verder. John en ik hebben in ieder geval besloten om nog vier jaar bij elkaar te blijven. Als we eenmaal thuis zijn zullen we de zaak op een rijtje zetten en be kijken wat ons te doen staat." Het belang rijkste daarbij zal zijn het 'vinden' van geld. „Het niveau van de Oostduitsers en de Russen valt voor ons waarschijnlijk niet te halen. Maar we moeten ons richten op de Italianen en de Zwitsers. Voorwaarde is dat er geld op tafel komt. De periode van ama teurisme moet nu maar afgesloten zijn. Deze zomer krijgen we de tijd om aan de door Jos Schurgers nieuw ontworpen kap verder te werken. Ik heb hier een paar din gen gezien, die we zullen gaan inbouwen. En als we dan het volgend seizoen de kans krijgen om die slee goed te testen, zijn we een stuk verder. De Italianen, die toch ber gen met geld in de bob-sport steken, hebben belangstelling getoond voor de stroommlijn van de kap van Schurgers. Zij vonden het een aërodynamisch knap stukje werk. Het probleem voor ons was, dat we te weinig de gelegenheid kregen om aan dat ding te wennen. Daarom zijn we er twee keer mee onderuit gegaan. We hadden twee, drie weken meer tijd moeten hebben", gaf Job van Oostrum, die gaat streven naar een meer professionele aanpak van het bobben in Nederland, aan. Remmer John Drost was het met zijn pi loot eens. „De Canadezen, die hier veertien de werden, hebben een budget van rond de half miljoen gulden. En wij moeten van 25.000 gulden het zien te redden. Dat kan toch eigenlijk niet", meende Drost, die ook graag zou zien dat er in Nederland meer concurrentie komt. Daartoe wordt op 4 maart een open dag op het circuit van Zandvoort gehouden. „We moeten meer mensen aan het bobben krijgen. De interesse moet groter. Op die manier kun je wat opbouwen. Vergeleken met de Oostduitsers en Russen zijn wij op het ogenblik maar pioniers. En pure ama teurs. Willen we wat bereiken, dan zal dat moeten veranderen." Aan de voet van de Olympus een gevaarlijke gedachte. De eindstand: 1. Wolfgang Hoppe/Dietmar Schauerham mer (DDR II) 3.25.56 2. Bernhard Lehmann/Bogdan Musiol (DDR I) 3.26.04 3. Ziniis Ekmanis/Valdimir Aleksandrov (Sow II) 3.26.16 4. Janis Kipoers/Aiwar Schnepsis (Sow I) 3.26.42 5. Hans Hiltebrand/Meinrad Miuller (Zwi I) 3.26.76 6. Ralph Pichler/Rico Freiermuth (Zwi II) 3.28.23 7. Italië I 3.28.23 8. West-Duitsland I 3.29.18 9. Italië II 3.30.02 10. Groot-Britannie II 3.30.36 11. West-Duitsland II 3.30.41 12. Oostenrijk I 3.30.59 13. Oostenrijk II 3.30.65 14. Canada I 3.30.74 15. Verenigde Staten I 3.30.75 16. Nederland I (Job van Oostrum/John Drost) 3.31.99. van onze speciale verslaggever SERAJEWO - De 19-jarige Jens Weissflog heeft zondag in jewo zijn favorietenrol waar gemaakt. De Oostduitser zegevii de bij het 70 meter schansspringen. Met sprongen van 90 eg meter bleef hij de Finnen Matti Nykaenen en Jari Puikkog. zilver en brons, juist een fractie voor. Weissflog is de relevatie van het schansspring-seizoen. In het vierschansentoernooi rond Kerst en Oud-en-Nieuw werd hij tweede in Obersdorf en won hij de evenementen in Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck en Bisschofshofen. Daarna bracht hij in grootse stijl nog twee wedstrijden om de wereldbeker op zijn naam. Zijn reputatie was gevestigd en voor de Olympische wed strijden was hij veruit de voornaamste kanshebber. Die pressie heeft de jonge Oostduitser in Joegoslavië goed kunnen verwerken On der moeilijke omstandighe den, de wind blies constant sneeuw op, nam Nykaenen in de eerste manche de leiding. De Finse houder van de we reldbeker overbrugde de stand van 91 meter, waal Weissflog een meter me. toegeven. In de tweede sej maakte de Oostduitse elektt installateur zijn achtersta goed. Nykaenen kwam tot ter, waarna Weissflog j meter verder landde en da mee het duel in zijn voord besliste. In deze serie spra Jari Puikkonen met 91,5 ni, het verst, waardoor hij op bronzen plaats eindigde. De uitslag van het schansspring^ meter is: 1 Jens Weissflog (Odl) punten (90,0 87,0 m) 2. Matti Nyta* (Fin) 214,0 (91,0 84,0) 3. Jari PuikkJ (Fin) 212,8 (81,5 91,5) 4. Stefan StaniJ (Odl) 211,1 (84,0 89,5) 5. Rolf AaeeB (Noo) 208,5 (86,0 86,5) 6. Andreas M (Oos) 205,6 (84,0 87,0) 7. Pjotr Fiiasft 204,5 (87,0 88,0) 8. Vegard Opaas 203,8 (86,0 87,0) 9. Jeff Hastings (Vst)» (84,0 86,0) 10. Jiri Parma (Tsj) 20279 88,5). SERAJEWO - De Canadese ijshockeyers zijn zaterdag dichtï een plaats bij de laatste vier in het Olympische toernooi gel men. De Canadezen wonnen het duel tegen Finland met 4-21 dat betekent dat zij vrijwel zeker met Tsjecho-Slowakije verd: gaan om met de Sovjet Unie en Zweden te strijden om de dailies. Zweden heeft dat vooruit zicht ondanks het gelijke spel tegen de Westduitsers (1-1). Het doelsaldo van de Zweden is aanmerkelijk beter.De Ver enigde Staten, verrassend winnaar in Lake Placid van de gouden medailles, is in Seraje- wo kansloos. Na de nederlagen tegen Tsjecho-Slowakije en Canada, kwam de Ameri kaanse ploeg tegen Noorwe gen niet verder dan een gelijk spel van 3-3. In beide sleutel wedstrijden van zaterdag werd de waarde van de doelman opnieuw aan getoond. Voor de Westduitsers was doelman Walitalo vrijwel onpasseerbaar nadat Ohling de Zweden na acht minuten een voorsprong had gegeven. De Zweden, als schaatsers be ter en sterker in de persoonlij - ke duels konden weinig profij t trekken uit de omstandigheid dat zij meer ijs 'bezaten' dan de onverzettelijke Duitsers, die niet wilden berusten in het verlies, dat van de achtste mi nuut dreigde. Steiger, Reindl en Kiessling zagen goede mogelijkheden eindigen in opmerkelijke re acties van de doelman, maar drie minuten voor tijd kwam toch de gelijkmaker van Hie- mer. De laatste kans was zelfs voor Kühnhackl, maar ook hij ondervond dat Walitalo uit dit toernooi met een medaille naar huis wil. Canada dankt zijn overwin ning op Finland voor een be langrijk deel aan doelman Gosseiin, die alleen in de tweede periode twee keer werd gepasseerd, door Tuohi- maa en de Finse topscorer Skriko. In het begin van de eerste twintig minuten had Canada, door Driver een voor sprong genomen. Pas in het laatste deel kre gen de Canadezen weer greep op de wedstrijd. De 4000 toe schouwers, die de Skenderija- hal vulden, stonden bijna als een man achter het Canadese team dat door Lowe, Redmond en Gagner op 4-2 kwam en daardoor met Tsjecho-Slowa kije zonder verliespunt in de B-groep bleef. Groep A: Zweden - West-Duitsland 1-1 (1-0, 0-0, 0-1). 1-0 Ohling (8.17), 1-1 Hiemer (56.14). Toeschouwers: 2000. Strafminuten: Zwe den 14, West-Duitsland 14. Italië-Polen 6-1 (0-1,4-0,2-0). 0-1 Christ (12.17), 1-1 Pavlu (23.49), 2-1 Bellio (27.52), 3-1 Goegan (29.54), 4-1 Kasslatter (33.13), 5-1 Pavlu (42.37), 6-1 Pavlu (50.01). Toe schouwers: 250. Strafminuten: Italië 2, Polen 4. Sowjet-Unie - Joegoslavië 9-1 (4-0,1-1,4- 0). 1-0 Sjomoetov (2.53), 2-0 Skvortsov (7.00), 3-0 Kovin (7.16), 4-0 Kasatonov (19.41), 5-0 Kroetov (21.10), 5-1 Scap (31.09), 6-1 Sjomoetov (42.38), 7-1 Fetisov (51.42), 8-1 Larjonov (57.17), 9-1 Wasiljev (59.05) Toeschouwers: 2500. Strafminu ten: Sowjet Unie 2, Joegoslavië 4. De stand in groep A is: Sovjet Unie 3 3 0 06 2 6-3 Zweden 32 1 0 5 23-4 West- Duitsland 3 2 10 517-7 Italië 3 1 0 2 2 10- 17 Polen 3 0 03 0 7-26 Joego-Slavië 300302-28. Groep B: Noorwegen-Verenigde Staten 3-3 (1-2, 1-0, 1-1). 1-0 Bergsen (11.31), 1-1 Guay (15.15), 1-2 Lafontaine, 2-2 Ellingsen (22.37), 3-2 Myhre (4711), 3-3 Olczyk (49.23). Toeschouwers: 700. Strafminuten: Noorwegen 12, Verenigde Staten 10. Canada-Finland 4-2 (1-0, 0-2, 3-0). 1-0 Driver (3.26), 1-1 Tuohima (21.44), 1-2 Skriko (30.22), 22. Lowe (43.56), 3-2 Red mond (49.03), 4-2. Gagner (54.01). Toe schouwers: 4000 (uitverkocht). Strafmi nuten: Canada 12, Finland 10. Tsjechoelowakije - Oostenrijk 13-0 (0- 0,6-0,7-0) 1-0 Lala (24.37), 2-0 Liba (24.53), 3-0 Ruzicka (26.11), 4-0 Cernik (26.38), 5-0 Kyhos (30.00), 6-0 Caldr (31.12), 7-0 Ruzic ka (40.26), 8-0 Rusnak (41.19), 9-0 Richter (45.05), 10-0 Rusnak (46.14), 11-0 Svoboda (49.17), 12-0 Chalupa (53.13), 13-0 Caldr (53.17). Toeschouwers; 400. Strafminuten: Tsjechoslowakije 6, Oostenrijk 6. De stand in groep B is: Tsjecho-Slowa kije 3 3 00627-5 Canada 3300616-5 Finland 3 2 014 2 2-9 Verenigde Staten 3 0121 6-11 Noorwegen 3 0121 9-29 Oos tenrijk 3 0 0 3 0 4-25 SARAJEVO - De Italia Paul Hildgartner bekroot zondag in Sarajevo een prat tige carrière met het Olji pisch goud in de eenpersooi rodel, de enige rodeltitel hij in meer dan tien jaar tq sport nog niet op zijn nai had gebracht. Hildgartner, een 31-jan politieman, noteerde de be tijd op de vierde en dag. Hij raasde de 1210 me! lange Trebevic-baan al 45,934 seconden en liet de; mee de concurrenten volste kansloos. Bij de dames was 0« Duitsland superieur. Sli Martin won alle vier manck Haar landgenotes Belt Schmidt, een voormalige gelstootster, en Ute Weiss overden zilver en brons. Uitslagen rodelen, heren, eenzitttrs Paul Hildgartner (Ita) 3.04,258 2. Se Danilin (Sow) 3.04,962 3. Valeri D: (Sow) 3.05,012 4. Michael Walter (0 3.05,031 5. Thomas Girlitzer (ODl)3ffi 6. Ernst Haspinger (Ita) 3.05,327 7 J: Kartsjenko (Sow) 3.05,548 8. Ma.' Prock (Oos) 3.05,839 9. Norbert Hl. (Ita) 3.05,909 10. Gerhard Sandbid (Oos) 3.06,453. Uitslagen rodelen, dames, eenzitttf Steffi Martin (OD1) 2.46.570 2. Beï Schmidt (OD1) 2.46.873 3. Ute Weiss (G 2.47.248 4. Ingrida Amantova 1$ 2.48.480 5. Vera Zoloelja (Sov) 2.48iff Maria Louise Rainer (Ita) 2.491387 nefried Göllner (Oos) 2.49.373 8 Ar£ Hatle (WD1) 2.49.491 9. Constant (WD1) 2.49.836 10. Natalia LisitsaiS 2.50.836. SARAJEVO - Tom San® heeft zaterdag bij het on* deel schansspringen de te gelegd voor het eerste Olj pisch goud voor Noorwe! sinds het succes van Tort Knutsen in 1964 in de Noo' combinatie. De 28-jarige raar uit Mo i Rana won oj schans van Malo Polje het' derdeel springen met gema' Zondag mocht hij na die ge op de sterkste skiloper het veld, de Fin Karjalail bijna twee minuten verspf (1.58,7). De Fin, die bij springen als vijftiende geëindigd, stormde bij temperatuur van tien g' onder nul met reuzeschre1 door de zwaar be_ 'loipen'. De inspanning va' Finse officier was echter' genoeg om Sandberg va» kop te verdringen. De werf kampioen van 1982 hield 3® conden van zijn voorsproni Karj alainen over. Eindstand: 1. Tom Sandberg 422.595 pnt (15 km: 47.52.7) 2. Jou»»' palainen (Fin) 416.900' (46.32.0) 3. J Ylipulli (Fin) 410.825 (48.28 5) 4. Miettinen (Fin) 402.970 (49.02.2) 5."» Muller (Wdl) 401.995 (49.32.7) 6. W der Proswirnin (Sov) 400.185 (4»*; Uwe Dotzauer (Odl) 397.780 (48?; Hermann Weinbuch (Wdl) (49.13.4) 9. Klaus Sulzenbacher 394.570 (49.48.2) 10. Geir Andersen1 393.155 (49.56.3). Van onze sportmedewerker HULST - De klassementen in het Hulsterse bedrijfsvol- leybal beginnen zo langza merhand weer een goede af tekening van de krachten te geven. Een opvallende rol is hierbij weggelegd voor de dames van VV Hulst 1. Na de promotie bij het begin van de tweede periode handhaaft het zich uitste kend in de hoogste klasse. Lybeert/Verstraeten, dat tegen het team van Miranda de Schepper op moest bok sten, moest het afleggen. Met 2-1 ging de winst naar het VV Hulst-zestal. Even- Kikken Van onze volleybalmedew IJZENDIJKE - In de Zeeuwse v waren er weinig verrassingen te n motieklasse dames won Voorwaart! Marathon 2. Athanatos had geen n en zegevierde met 3-0. Bij de heren zwak Athanatos met 3-0. Scheldesf geen punt cadeau: 3-1. Savok blee heren met 3-2 baas over Sgravo. Promotieklasse dames: athanatos-ewc 2 3-0 (15-3 15-9 15-0) - Deze wed strijd kon op papier een topper worden genoemd. De praktijk was anders. Athanatos speelde EVVC gewoon weg. De gasten waren kansloos tegen het su perieure spel van de thuis ploeg. Binnen drie kwartier was Athanatos drie punten rijker. EVVC had geen ant woord op de Athanatos-over- macht. kikkers-sc morres 3-1 (4-15 15-10 15-9 15-13) - SC Morres zorgde voor een ver rassing door de eerste set te pakken. De thuisploeg begon daarna beter te draaien en kon via een goede aanval door het midden en een sterk blok de tweede en derde set naar zich toetrekken. Ook de laatste set leverde geen problemen op want een knap verdedigend Morres ging via 8-8 met 15-13 ten onder. VOORW AARTS-MARA THON 2 3-0 (15-10 15-2 15-3) - Voorwaarts haalde weer eens ouderwets uit. Marathon liet de thuisploeg in de eerste set langzaam warm draaien. Daarna kwam de Axelse stoomwals echt goed op dreef. Zonder enige tegenstand greep de thuisploeg via Klaske van Westen de eindzege. Een te rechte winst. Promotieklas heren: VERDE- GEM-SCHELDESPORT 1-3 (7-15 15-11 8-15 13-15) - Verde- gem heeft nog nooit van Scheldesport kunnen winnen en dat lukte zaterdag eveneens niet. De pass van de Oostburg- se equipe was zwak en in de vierde set stond Verdegem met 12-10 voor. De setwinst werd simpel uit handen gege ven, zodat de 3-1-nederlaag een feit was. KIKKERS-ATHANATOS 3-0 (15-10 15-9 15-10) - Kikkers heeft zichzelf een goede zaak bewezen. Athanatos nam in de eerste set een 2-0-voorsprong, maar gaf deze snel uit handen: 15-10. In de tweede set speelde Kikkers vrijuit en won vrij eenvoudig. Ook de laatste set was geen probleem, want via 12-6 en 13-10 bleven de punten in Aardenburg. Noodzakelijk om uit de degradatiezone te ontsnappen. even kijken-mytïlus 2 2-3 (15-5 5-15 4-1515-13 13-15) - Even Kijken trad aan zonder r 2en Leyte en met enkele niet e spelers. Mytilus trof toch geen mak lammetje tegenover zich, hoewel het bij de thuis ploeg aan beweging ontbrak. JJe Goesenaren verdeelden het Pel goed en kregen daardoor ue Zuidzandenaren, ondanks enkeJe oneffenheden bij de ar bitrage, op de knieën. Eerste klas dames: YVC-SA- VOK 2 3-0 (15-4 15-10 15-12) - c was gewoon te sterk voor Yve ?.e. dames. De pass aan ~Z1J de was sterk, waar oor de aanval goed werk kon «oen Vooral An Wijffels en Anneke Dieleman beukten er- «Ln 6,n hlerdo°r kreeg Savok geen schijn van kans in IJzen- Van onze volley balmedewerker In de Westzeeuwsch- bain Tecreatieve voliey- Dp mPetitie werden afgelo- te 9Vfn K«ken boekte een nip- klonto .Tge op VCG L 't Vrije had oc met 2-1. KWL Won m°eite met YVC een eau in ,3"0' Ook de Amro- 3-0vhe;fofoerrwerdDSVdatmet ui vol IJZEP lijke moest; genwt wedst tilus v vok m visie 1 geen 1 gen n: 3-1. D ren k terwij hun k consol winst Eerste RES-I 4-15) koplof sie op 3-0-ne coach over 1 de eei ploeg 5-5. D door. de tw( nen d set pr; dames maar meer 1 Tweet MORI (15-7 voudi) partij Evera stand( de ga Odulp lig, t consts bleef set bi; Na en won B derde voor i alle ze

de Stem | 1984 | | pagina 12