even.._ UITBLAZEN 'Slager van Boedapest' werd 'peetvader van tiet Hongaarse economische wonder' Joeri Andropov: te weinig tijd voor hervormingen Seculiere staat op stoep van Vaticaan VAKBONI Nu goede wil De huisvrouw is weer terug Bestuurder C behartigt bel Limburgse b DESTEMCOr WIM KOCK ZATERDAG 11 FEBRUARI 1984 ACHTERGROND Log Hard CONCORDAAT BESTAAT VANDAAG 55 JAAR Doorn Recht ZAltHüAU 11 t-fcBKU» ER zijn weer mensen die in het openbaar hun nek durven uit steken voor die goeie ouwe huisvrouw. In Eindhoven trotseerde een promoven dus de inderdaad voor spelbaar reagerende vrou wen onder zijn gehoor door zijn stelling over huishou delijke werk en huwelijksgeluk te verdedigen. Die stelling heeft u deze week kunnen lezen, maar voor het gemak herhaal ik hem nog maar eens: Een her waardering van de rol van huis vrouw boven die van tweede kost winner zal in het algemeen niet alleen leiden tot een verminde ring van de werkloosheid, maar ook tot een hoger percentage ge slaagde huwelijken. Bij de krant kwamen deze week drie ingezonden brieven binnen van lezers die het 'wer ken binnenshuis' niet alleen verdedigden, maar het ook nog mooi en bevredigend noemden. Briefschrijfster nummer twee vond het van (de jongere) brief schrijfster nummer één nog 'moedig' dat ze openlijk trots 'durfde' zijn op haar huisvrou- welijke taak, daarmee onbe wust verradend hoe diep de verdomhoek is geweest waarin de traditionele huisvrouw de laatste jaren heeft gezeten. Die brief - als het goed is staat'ie vandaag in de krant - had de opgeluchte toon van iemand die net bevrijd is. Eerder deze week kwam mijn zoon thuis van school met een verslag over het lesuur Maatschappijleer. Het had hem verbaasd, vertelde hij, dat de docent zoveel weerstand had opgeroepen met de stellingen die hij had geponeerd over de rol van de vrouw in het gezin. Die waren uiteraard heel eigen tijds geweest, gericht op de ont plooiingskansen van moeder de vrouw, uiteraard ook en waar schijnlijk vooral buitenshuis. „En weet je nou wat het meest verrassende was?" vervolgde hij, „het waren uitgerekend de meisjes in de klas die de stellin gen van de docent het felst aan vielen. Die willen allemaal te rug naar het aanrecht", voegde hij er spottend, maar naar ik vermoed, met heimelijke in stemming aan toe. Voor een politicus stak ook minister Ruding zijn nek vér uit toen hij in Tilburg zei dat er voor de emancipatieplannen van staatssecretaris Kappeijne van de Coppello geen geld is. Over die plannen had CDA- fractieleider De Vries al gezegd dat daarmee 'de gehuwde vrouw de arbeidsmarkt' wordt opgejaagd. Als je sommige po litici hoort dan zijn de vrouwen zo'n beetje de schuld van een aantal van de tegenwoordige problemen. „In de jaren '60, toen de arbeidsmarkt schreeuwde om werkkrachten bleven de vrouwen thuis. Toen moesten buitenlandse werk krachten worden ingevoerd. Nu er een groot gebrek aan banen is, nu dienen de vrouwen zich wel massaal aan op de arbeids markt." Niemand zegt het zo precies, maar je proeft het uit de woorden van menige politi cus. Intussen lijkt het in een groeiende kring receptiegangers bon ton te worden 'huisvrouw' te zijn. Natuurlijk niet de Mina Bakgraag van vroeger of de sloof die met een hoofddoek om, geplaagd door maartse buien en gewapend met zwab ber en dweil het hele huis over hoop haalt. De moderne huis vrouw heeft ook tijd voor een partijtje tennis, voor een vrien denkring, muziek, een boek. een hobby en voor wat onbe taalde nevenactiviteiten op maatschappelijk terrein, in de (plaatselijke) politiek of in het verenigingsleven. Ze is mis schien leesmoeder, hoewel dat snel een zéér burgerlijk begrip aan het worden is. De leesmoe der gaat volgens mij de klaar- over-moeder achterna. Die kan niet meer. Huwelijk Elke actie roept reactie op. Als we nu maar hard genoeg roepen dat het huwelijk zijn j= tijd gehad heeft, dan staan er vanzelf eigenwijze mensen op die door te trouwen willen be- j= wijzen dat ze zich door nie- mand een oor laten aannaaien. Het huwelijksstatistiekje stijgt en laat zich niet meer over- schreeuwen. Het huwelijk uit de tijd? Kijk dan maar eens naar mij. In vol ornaat en in het wit 3 sta ik hier op de trappen van het stadhuis. Er was laatst op de te- 3 Ievisie een modineur, of hoe 3 noem je zo'n mannelijke naai- ster die geen kostuums of man- telpakjes maar uitbundige 3 trouwjaponnen maakt, die ver- 3 telde dat hij de bestellingen niet bij kon benen. Nu heeft Kappeijne van de 3 Coppello, natuurlijk zonder dat 3 te willen, met haar goed be- doelde plannen (want het gaat om gelijke rechten voor man- 3 nen en vrouwen) op de een of andere manier bij velen de in- j= druk gewekt dat we snel naar 3 een maatschappij moeten waar- 3 in, naast de mannen ook alle vrouwen buitenshuis werken. 3 Het werkt als een schrikbeeld 3 en de huisvrouwen, inderdaad 5 wat in het verdomhoekje maar 3 tevens in de luwte van de maat- 3 schappij, komen tevoorschijn: wij laten ons niet naar Verkade sturen. Patriarchaal Het lijkt erop dat de trend 3 weer eens een bocht begint te 3 maken. Huwelijk en huisvrouw zijn begrippen die aan herwaar- 3 dering toe zijn. Buitenshuis 3 werken heeft ook nadelen. Er 3 zijn trouwens altijd al mensen geweest die er hun werk van 3 maken te wijzen op de golfbe- 3 wegingen waaraan we allemaal 3 ten prooi zijn. Ik herinner me 3 er één die een paar jaar geleden 3 de theorie van de elkaar afwis- 3 selende patriarchale en ma- 3 triarchale tijdperken verkon- 3 digde. Volgens hem liep toen 5 net een matriarchaal tijdperk af 3 en gleden we een patriarchale 3 periode binnen. Een van de kenmerken van zo'n tijdperk is restauratie, de herwaardering 3 van oude zekerheden en een 3 ander is - ondanks de naam van het tijdperk - dat de vrou- 3 wen thuis het heft in handen 5 nemen terwijl de mannen bui- ten met elkaar wedijveren. 3 Want prestaties staan in hoog 5 aanzien in de patriarchale sa- 3 menleving. 3 Het lijkt me allemaal wat 3 ver gezocht en wat veel gezegd, 3 maar het zou me niet verbazen 5 als we nog voor het einde van 3 de eeuw een geboortegolf mo- 3 gen beleven. Niet te geloven 3 hoeveel problemen zichzelf op 3 de duur oplossen. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883 Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe, Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910 Openingstijden: Breda en Oosterhout 8 30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1.80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje ©076-236882. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738 T5 PAGINA Van onze redactie buitenland DE Slager van Boeda pest. Dat was tot voor en kele jaren de 'ere-titel' in het westen van de giste ren overleden Sovjet-lei der Joeri Andropov. Tij dens de Hongaarse op stand in 1956 was hij Sovjet-ambassadeur in Boedapest. Voor bewezen diensten toen werd hij later door het Kremlin 'beloond' met een hoge post in het Centraal Co mité van de comunisti- sche partij. De geschiedenis van Joeri Andropov begint ruim veer tig jaar eerder in Zuid-Rus land, waar hij in het eerste oorlogsjaar werd geboren als zoon van een spoorweg beambte. De partij-carrière van Andropov start op 22- jarige leeftijd, als hij leider wordt van de communis- tischge jeugdbeweging Kon- somol in Rybinks, waar hij studeert. Hij heeft dan al een groot aantal beroepen achter de rug: telegrafist, assistent-filmoperator, boer en Wolga-bootsman. Zoals zoveel leeftijdgeno ten komt de terreur van Sta lin hem goed van pas. Door het vermoorden en verban nen van duizenden commu- Een van de laatste foto's van Andropov, die het wes ten voor zijn 'verdwijnen' vorig jaar bereikte. - foto anp nisten-van-het-eerste-uur, komt de plaats vrij voor jon ge partijleden, die de revo lutie van 1917 niet bewust hebben meegemaakt. Op 26-jarige leeftijd wordt hij door de partij naar Karelië gestuurd, waar het Russische leger een uitzicht loze oorlog voert om de Fin nen te onderwerpen. Hij blijft daar tot 1951, eerst als secretaris van de jeugdbe weging, in de Tweede We reldoorlog als organisator van de partizanenoorlog te gen de Duitsers. Dan maakt hij zijn eerste grote promotie binnen de partij: hij wordt inspecteur bij het Centraal Comité en komt voor het eerst in kon- takt met wat later zijn grote mentor werd genoemd: par tij-ideoloog Soeslov. De dood van Stalin en de daaropvol gende machtsstrijd tussen Chroestsjov en Malenkov werpt Andropov even terug op de ladder naar de partij top. Hij wordt kanselier van de ambassade in Boedapest en een jaar later ambassa deur. Met als bijzondere op dracht de destalinisatie in Hongarije te helpen bevor deren. Het ligt voor de hand te veronderstellen, dat Andro pov als Russische ambassa deur een belangrijke hand heeft gehad in het bloedig neerslaan van de Hongaarse opstand. Maar zoals gezegd, dat beeld is de laatste tijd wat gecorrigeerd. Wat niet wegneemt, dat hij voormannen van het Hongaarse verzet als pre mier Imre Nagy en kolonel Pal Maleter in een dodelijke val heeft laten lopen. Nagy werd naar de Joegoslavische ambassade gelokt voor 'be sprekingen', maar het ein digde in een executie. En Maleter werd tijdens een di ner op de Sovjet-ambassade gearresteerd en vervolgens ook geëxecuteerd. Wie verantwoordelijk is voor het bijgestelde beeld van Andropov is niet hele maal duidelijk, maar 'De Slager van Boedapest' werd later 'De peetvader van het Hongaarse economische wonder'. Feit is. dat hij Janos Kadar in het zadel heeft ge holpen en dat diezelfde Ka der, bijna twintig jaar later, een geliberaliseerd econo misch beleid voert, dat An dropov zich - naar men zegt - als voorbeeld had geno men. In 1957 wordt hij terugge haald naar Moskou. Hij wordt eerst hoofd en in 1962 secretaris van de afdeling buitenlandse betrekkingen van het Centraal Comité. In die functie reist hij het hele Oostblok af, maakt de Rus. sisch-Chinese breuk van zeer nabij mee en wordt be- schermheer van wat in 1 als de Brezjnjev-doctrine in Praag gestalte krijgt. In 1967 neemt hij de lei- ding van de KGB op zich. Hij reorganiseert deze spio- nage-dienst, maakt een eind aan de ouderwetse, stalinis- tische methoden en introdu ceert de computer. De botte bijl van Stalin wordt ver vangen door geraffineerde, flexibele methoden om no toire dwarsliggers op de goede politieke koers te brengen. En daar slaagt hij won derwel in. Onbekende dissi denten, die weigerden zich te onderwerpen worden massaal veroordeeld naat werkkampen en psychiatri sche inrichtingen. En beken de dissidenten mogen het land verlaten, omdat ze naar zijn mening daar minder ge- vaarlijk voor de Sovjet staat zijn. Andropov komt pas in het vizier als mogelijke opvolger van Brezjnjev toen hij in mei 1982 de KGB verliet en secretaris werd van het Centraal Comité. Door Pieter-Jan Dekkers GEHEIMZINNIGHEID is sinds jaar en dag een waarmerk van het Kremlin. In Amerika zou het ondenkbaar zijn, dat de president langer dan twee weken vanwege een ziekte 'onderduikt' en van het publieke toneel verdwijnt. In Moskou slaagde de woensdag overleden Sovjet-presi dent en partijleider Joeri Andropov er echter in ruim een half jaar ziek te zijn, aan de macht te blij ven én die tegelijkertijd aanzienlijk te versterken. Toen hij op 12 november 1982, slechts enkele uren na het bekend worden van Brezjnjev's overlijden, door het Politbureau werd be noemd tot partijleider, wees niets op een snelle consoli datie van de macht. Immers, de geschiedenis van de Sov jet-Unie leert dat na het overlijden van partijleiders langdurige perioden van machtsstrijd volgen. Dat was zo na de dood van Lenin en Stalin, het ging ook zo na het overlijden van Nikita Chroesjtjov. Zelfs toen op 14 november 1982 het Centraal Comité van de comunistische partij de benoeming van Andropov bekrachtigde - op zich al on gewoon snel voor de traag werkende partij machine - voorspelde menig Sovjet- deskundige een langdurige machtsstrijd met zijn be langrijkste rivaal Tsjerneko. Maar waar Chroesjtjov en Brezjnjev jaren over deden, wist Andropov binnen een halfjaar te bereiken: behal ve partijleider ook president en voorzitter van de machti ge Defensieraad, In de eerste maanden van zijn bewind concentreerde hij zich op de regering. In die periode ont sloeg hij zeven ministers wegens corruptie of ineffi ciënt gedrag. Daarna richtte hij zich op het logge partij-apparaat, waarbinnen bij nauwelijks enige aanhang had. Op de bijeenkomst van het Cen traal Comité in juni 1983 bleek de tijd voor wijzigin gen nog niet helemaal rijp. Er sneuvelden dus nog geen koppen, ook niet in het Po litbureau, het dagelijks be stuur van de partij, waarin Tsjerneko nogal wat aan hangers had. Sinds 18 augustus 1983 heeft Andropov zich niet meer in het openbaar ge toond. Berichten in de wes terse pers, als zou hij dood ziek zijn, werden door het Kremlin afgedaan met me dedelingen over 'verkoud heid' en een 'spoedig herstel' van de Sovjet-leider. Toen eind december het Centraal Comité opnieuw bijeenkwam gaven de mees te westerse Sovjet-kenners hem weinig kans. In de wes terse pers verschenen al be richten, als zou zijn macht door zijn ziekte tanen. Maar ook op dat terrein brak An dropov met de Sovjet-tradi- tie: hij bleek ziek te kunnen zijn zonder dat hem dat ook maar enige politieke schade berokkende. Integendeel, hij loodste tegen alle logica in zijn aanhangers het Politbu reau binnen. Verbaasde zijn snelheid van handelen het westen, hij heeft desondanks nauwe lijks tijd gehad de hervor mingen in het staatsbestel door te voeren, die hij vanaf het begin in zijn hoofd had. Na de stagnatie onder Bre^jpjev, waarvan vooral de Sovjet-economie te lijden had, wilde hij het land wak ker schudden. Het werd, al dus Andropov, tijd voor een 'nieuwe industriële mentali teit'. In dat kader paste zijn harde optreden tegen cor ruptie en economische delic ten. Er werden zware straf fen in het vooruitzicht ge steld voor partij- en rege ringsfunctionarissen die zich via zwendel, verduiste ring en speculatie zouden verrijken. Er verdwenen in derdaad nogal wat commu nisten uit topposities, maar het was toch niet dié hervor ming, waarvan men aan nam, dat hij die op het oog had. Er bleken binnen de muren van het Kremlin in elk geval nog te veel tegen standers van de nieuwe, 'frisse' wind. Ook zijn opvattingen over de noodzaak de arbeidsdis cipline in de Sovjet-Unie te Andropov moest zich vorig jaar juni op de trappen van het Kremlin door twee veilig heidsagenten zwaar laten ondersteunen toen hij de Finse president uitgeleide deed. Ook hiermee brak hij met traditie, die wilde dat de leider in het openbaar alleen maar kracht uitstraalde. - foto anp vergroten, sloegen niet aan. Even leek het dat zijn aan vallen op dronkaards en dagdieven de Rus-in-de- straat aansprak, maar toen bleek dat deze aanpak in de praktijk niet werkte, zette hij de campagne weer op een laag pitje. In de landbouw maakte hij wel een begin met een radicalere aanpak. In weer wil van de sterke weerstand van landbouwbazen en bu reaucraten begon hij met het decentraliseren van de landbouw, via het uitbeste den van de productie van de enorme staatslandbouwbe- drijven aan kleinere ploe gen. Wat zijn buitenlandse po litiek betreft zette Andropov het beleid van zijn voorgan ger Brezjnjev in grote lijnen voort. Omdat zijn aanhang binnen het partij-apparaat bij zijn aantreden zeer be perkt was, heeft hij van het begin af aan steun gezocht bij de strijdkrachten. Niet alleen promoveerde hij drie generaals tot maarschalk, hij haalde ook enkele mili tairen binnen het Politbu reau. Dat betekende niet, dat het land werd gerund door de militairen, zoals de Ame rikaanse president Reagan herhaaldelijk uitroept. Maar het betekende wel dat de in vloed van de militairen op Andropov's beleid niet uit te vlakken was. Het leger bleef aandringen op een in Russi sche ogen nucleair 'even wicht' met de Verenigde Staten. Elke Amerikaanse stap in de wapenwedloop zou worden gevolgd door eenzelfde stap van de Rus sen. Daarop was het buiten lands beleid van Andropov gebaseerd. Amerikaanse kruisraket ten in West-Europa?. Dan ook soortgelijke Russische wapens in de landen van het Oostblok. Het hele beleid was er op gericht Washing ton duidelijk te maken, dat de Sovjet-Unie niet met zich zou laten sollen. Elke indruk als zou Mos kou zich enig prestigeverlies willen permitteren, is door Andropov - hoe kort hij ook in het Kremlin verbleef - weggenomen. Door Jan Bouwmans VANDAAG is het op de kop af 55 jaar geleden dat het Mussolino's fascis tisch Italië en het Vati- caan het 'Verdrag van Lateranen' sloten. In dat verdrag werd niet alleen de zogeheten 'Romeinse kwestie' geregeld (Vati caanstad werd als souve- reine staat erkend), maar ook de betrekkingen tus sen kerk en staat gere geld door middel van een concordaat. Dat concordaat heeft zijn langste tijd gehad. Al 15 jaar wordt aan een herziening gewerkt. Ruim twee weken geleden gaf de Italiaanse premier Bettino Craxi in een boodschap aan de Senaat bekendheid aan het nieuwe ontwerp-concordaat. Van Vaticaanse zijde is er nog niets over gezegd. Er blijkt in het ontwerp- concordaat over een niet on belangrijke zaak ook nog geen overeenstemming be reikt te zijn: het belasting plichtig worden van kerke lijke instellingen. Het lijkt er zelfs op dat beide partijen op dit punt nog ver uit el kaar liggen. Niet zo verwon derlijk, want het gaat de kerk een hele smak geld kosten wanneer haar instel lingen belasting moeten gaan betalen zoals ieder an der. En dat op een moment dat het Vaticaan het finan cieel toch al moeilijk heeft. Volgens nog onbevestigde berichten zal het Vaticaan 690 miljoen gulden uitkeren aan gedupeerden wegens het faillissement van de Banco Ambrosiano. Een gemengde Italiaans-Vaticaanse com missie heeft in elk geval nog zes maanden de tijd gekre gen om de belastingovereen komst te bewerkstelligen. Het gaat in de fiscale kwestie om een vrij om vangrijk terrein. Het op 11 februari 1929 gesloten con cordaat verleende belasting vrijdom aan kerkelijke in stellingen die zich bewogen op strikt religieus en chari tatief terrein. Daar vielen toen onder kerkgebouwen, seminaries, bezinningscen tra en bibliotheken. Maar in de loop der jaren zijn dat er heel wat meer geworden: onderwijsinstituten, medi sche instellingen op com merciële basis, zelfs toeristi sche activiteiten. Dat was de linkse politieke partijen al lang een doorn in het oog. Het concordaat, dat na de oorlog in 1947 in zijn geheel in de nieuwe grondwet werd opgenomen, bepaalde ook dat schenkingen aan de kerk en de salarissen van de geestelijkheid belastingvrij waren. Er is weinig verbeel dingskracht voor nodig om de lastenverzwaring te be seffen bij het verdwijnen van deze voorrechten. Zijn de materiële gevol gen niet gering, de immate riële doen daar niet zoveel voor onder. Het ontwerp- concordaat maakt voor Ita lië namelijk de weg vrij om een echte geseculariseerde staat te worden. Op de eerste plaats verliest het rooms- katholieke geloof de status van staatsgodsdienst. Door deze status kon de katholie ke kerk in velerlei opzicht macht uitoefenen in de Ita liaanse samenleving, zeker op cultureel terrein. Toneel stukken, films, boeken en andere kunstuitingen die in kerkelijke ogen niet door de beugel konden, werden van staatswege verboden omdat ze de staatsgodsdienst bele digden. Dit gold in het bij zonder voor Rome dat door de staat was erkend als de „Heilige Stad". Clericale kleingeestigheid kreeg hier door alle kansen. Op deze wijze is in Italië lange tijd een geestelijk klimaat ge koesterd, dat steeds geïso leerder raakte van de ont wikkelingen elders in de wereld. Ook voor het cen trum van de kerk maakt het mentaal een groot verschil of men veranderingen aan den lijve ervaart of niet. Het ontwerp-concordaat schrapt ook het verplichte katholieke godsdienstonder wijs op alle scholen. To nu toe moesten ouders onthef fing vragen als ze niet wil den dat hun kinderen op de openbare school godsdienst onderwijs kregen. In de toe komst wordt het omgekeer de het geval: ze moeten spe ciaal vragen om godsdienst onderwijs voor hun kinde ren. Hierdoor zal er over en kele tientallen jaren ook in Italië een generatie zijn die deels vreemd staat tegen over de katholieke geloofs schat en dat deel zou best eens groot kunnen zijn. Niet in de laatste plaats bevat het ontwerp-concor daat wijzigingen die ingrij pen in het dagelijkse leven van de Italianen. Want in het oude concordaat was overeengekomen dat voor alle daarvoor in aanmerking komende maatschappelijke gebieden het kerkelijke recht van toepassing was. De hele kerkelijke huwe lijkswetgeving was derhalve in Italië ook staatswet. Dat vervalt. Dat maakt dus weer de weg vrij voor wettige echtscheiding en legalise ring van voorbehoedsmid delen, twee zaken die het Vaticaan en de meerderheid van de Italiaanse bisschop pen zwaar op hun maag zal liggen. De kerk heeft in Italië ook op politiek vlak een aparte rol gespeeld. Daar was de volgende bepaling in het concordaat van 1929 niet vreemd aan: „De staat er kent de vrije en publieke uitoefening van het geeste lijk gezag, de eredienst en de rechtsbevoegdheid in kerke lijke zaken". Met name de staatkundige erkenning van de vrije en publieke uitoefe ning van het geestelijke ge zag schiep op zijn minst een politiek grijs gebied waarop de bisschoppen en op de ach tergrond het Vaticaan direc te politieke macht konden verwerven. Dat verklaart waarom de Italiaanse poli tiek soms zo merkwaardig sterk rekening hield met kerkelijke wensen en uit spraken. In het nieuwe con cordaat wordt de kerk een particuliere organisatie naast alle anderen. Dat zal wennen zijn. De onderhan delingen duren niet voor niets al 15 jaar. De veranderingen, die in het ontwerp-concordaat zijn vastgelegd, komen natuur lijk niet uit de lucht vallen, De Italiaanse artistieke we reld begon al in de jaren vijfig een offensief tegen het clericale culturele klimaat en ook de roerige jaren zes tig zijn het Appenijnse schiereiland niet ongemerkt voorbij gegaan. Voeg daar het optreden van stadsgue- rillagroepen als de Rode Brigades in de zeventiger jaren toe en je hebt de ingre diënten van de huidige Ita liaanse werkelijkheid, die zijn neerslag vindt in het komende concordaat. Maar juist is feit, dat de gewijzig de situatie en de gewijzigde verhoudingen zwart op wit worden vastgelegd, betekent voor Italiaanse en Vaticaan se begrippen veel meer dan wij ons kunnen voorstellen- Voor het Appenijnse gevoel wordt de werkelijkheid er pas echt anders door. Of liever gezegd, de ande re werkelijkheid wordt nu pas echt erkend en krijgt d< kans een rol te gaan spelen Het concordaat heeft met name het Vaticaan de moge lijkheid geboden de moderne wereld kunstmatig op flinke afstand gehouden. Die he dendaagse wereld dring1 met het nieuwe concordaat zelfs formeel door tot op de stoep. De effecten daarvan zullen op de wat langere ter mijn in de hele wereldkerk meer gevoeld worden da" we nu wellicht vermoeden. Van onze correspondent VENLO - Een werknemer van de Limburgse Immigra tie Stichting (LIS), de Roer mondenaar H. van der Heij den (53), is hoofdbestuurslid van de Centrumpartij en voorzitter van de kieskring Limburg. De LIS behartigt de be langen van de buitenlanders in deze provincie. Het bestuur van de LIS heeft inmiddels 'zwaar ge schokt' gereageerd. In af- Ont Van onze redactie l SAS VAN GENT - De c ganisaties willen in het van het ontslagrecht eei sel' introduceren. Dat houdt in dat werkg ontslaan zonder ontslagver lijk Arbeidsbureau, tenzij i een bepaalde, korte termijr Voorzitter S. van Eij kelen burg van de christelijke werk gevers (NCW) onthulde dit vrijdag in Sas van Gent voor de Brabants-Zeeuwse Werk geversvereniging. De werknemersorganisaties CNV en FNV hebben inmid dels woedend gereageerd en de plannen als 'onaanvaardbaar' en 'te gek om over te praten van de hand gewezen. De Stichting van de Arbeid brengt eind deze maand een rapport uit over een versoepe ling en versnelling van de hui dige GAB-procedures. Die procedures zijn volgens de werkgevers zo knellend dat niet snel genoeg kan worden ingespeeld op veranderde marktsituaties en nieuwe technologische ontwikkelin gen. Het Kabinet zal eveneens spoedig advies over een wijzi ging van het ontslagrecht vra gen aan de Stichting van de Arbeid en de SER. Naast het ontslagverboden- f stelsel willen de werkgevers de opzegtermijn en de behan delingstij d van de GAB-ont- slagvergunning gelijk laten lopen en niet achter elkaar zo als nu het geval is. Verder zullen de werkge vers voorstellen de GAB-pro- cedure bij faillissementen af te schaffen. Die toets is vol gens Van Eijkelenburg van zo'n geringe waarde dat de zin ervan volstrekt vervallen is. Tot slot gaan de werkgevers een zekere deregulering ten aanzien van de verlengde ar beidsovereenkomst voor be paalde tijd bepleiten. Vakbonden i Het CNV noemde in een eer- 'Ste reactie de werkgevers- voorstellen onaanvaardbaar. Volgens een CNV-woordvoer- OPSCHORTING van de besluitv sen van Amerikaanse kruisrake reeds gevallen is - bevriezing ou dit niet van westerse kant op het overlijden van de Russis Andropov? In westerse landen gebeurt ware in een glazen huisje. Ma muren van het Kremlin gaande jvolk) slechts gissen. We weten ■maanden dat hij aan het bewind zijn ziekbed) nogal wat proble oe van het communistische pa hij, dank zij de steun van de m winnende hand te zijn. Zijn re uuur geweest om Rusland al de oen zetten. De kans zit er dus i, '°t een nieuwe strijd om de ma De keuze van de opvolger 9evolgen hebben voor de oost ons van evident belang dat de oondgenootschap op dit mom =che leiders het gevoel kan ge non land (en die van henzelf) westers militair machtsvertoon. i7MiS' dat de ontwapeningson 'Uilen worden zolang de opvol ,!?- Ea als de NAVO-landen de oewijs van goede wil, zouden srete man in Rusland aanleidi p onder vaatje te tappen. Maar is aan zo'n gebaar van Tl'sschien wel. De risico's va n'ngswedloop lijken ons echter vanwege de kans op e mdat de steeds maar hoger net westen als in de Oostbl welvaartsontwikkeling blokkere landen langzamerhand i 9ekomen zijn. Tenslotte het westen zou e 'ra kunnen onderstrepen do tuu niet *e 'aten vertege eede garnituur, zoals bij Bre ogrijkste regeringsleiders. Ui als erkenning van Rusland

de Stem | 1984 | | pagina 2