Verkeerschaos 'AFGELASTING AFDALING TERECHT Klammer: 'Snelheid windt me op' Haemaelainen in ooms voetsporen Nederlaa Oosterbo Mêjatje w$is tófe Olympisch scorebord Olympisch ijshockey VRIJDa 10 FEBRUAR11 Nijholt houdt vast aan sprint- ploeg voor WK Van Gennip maakt plaats voor Limbacli! Alcohol controle bij biathlon Handbalteam te 076-2368S2 E368S2 SCHAATSEN 1500 meter dames: 1. Karin Enke (OD1) 2.03.42, wereld- en Olympisch record, 2. Andrea Schone (OD1) 2.05.29, 3. Natalja Petroesjova (Sov) 2.05.78, 4. Gaby Schónbrunn (OD1) 2.07.69, 5. Erwina Rys (Pol) 2.08.08, 6. Valentina Lalenkova (Sov) 2.08.17, 7. Natalja Koero- va (Sov) 2.08.41, 8. Björg-Eva Jensen (Noo) 2.09.53, 9. Thea Limbach (Ned) 2.10.35, 10. Si- grid Smuda (WD1) 2.10.55, 11. Yvonne van Gennip (Ned) 2.10.62,12. Anette Carlen (Zwe) 2.10.80, 13. Ria Visser (Ned) 2.11.06, 14. Mary Docter (VSt) 2.12.14, 15. Seiko Hashimoto (Jap) 2.12.56, 16. Sylvia Brun- ner (Zwi) 2.12.62, 17. Jan Gold man .(VSt) 2.12.94, 18. Nancy Swider (VSt) 2.13.74, 19. Hiem Cheun Pak (NKo) 2.14.23, 20. Ok Tschun Pak (NKo) 2.14.25, 21. Nathalie Grenier (Fra) 2.14.74, 22. Silvie Daigle (Can) 2.15.50, 23. Hae Guefang Wang (Chi) 2.16.19, 24. Xiuli Wang (Chi) 2.16.68, 25. Hae Chang Kim (Nko) 2.17.37, 26 Yang Seoung Choi (ZKo) 2.17.80, 27. Kiung Lee (ZKo) 2.17.96, 28. Yungjoo Lee (ZKo) 2.18.34, 29. Meiyu Kong (Chi) 2.19.56, 30. Lilianna Morawiec (Pol) 2.39.37 (val), 31. Dubravka Vu- kusic (Joe) 2.42.12 (val), 32. Bi- bija Kerla (Joe) 2.46.32 (val). SKILOPEN 10 kilometer skilopen dames: 1. Marja-Liisa Haemaelainen (Fin) 31.44.2, 2. Raisa Smetanina (Sov) 32.02.9, 3. Brit Pettersen (Noo) 32.12.7, 4. Berit Aunli (Noo) 32.17.7, 5. Anne Jahren (Noo) 32.26.2, 6. Lil- lemor Marie Risby (Zwe) 32.34.6, 7. Marit Myrmael (Noo) 32.35.3. 8. Joelia Stepanova (Sov) 32.55.8, 9. Nadesja Boerlakova (Sov) 32.55.8, 10. Kvetoslava Jeriova (Tsj32.58.7. RODELEN Dames: eerste manche: 1. Steffi Martin (OD1) 41,369 seconden, 2. Bettina Schmidt (OD1) 41,662, 3. Ute Weiss (OD1) 41,908, 4. Vera Sosoelja (Sov) 42,079, 5. Ingrida Amantova (Sov) 42,101, 6 Annefried Góllner (Oos) 42,437, 7. Marie-Luise Rainer (Ita) 42,560, 8. Bonny Warner (VSt) 42,632, 9. Maria Jasenkakova (Tsj) 42,692, 10. Constanze Zeitz (WD1) 42,707. Heren: eerste manche: 1. Ernst Haspinger (Ita) 46,157 seconden, 2. Torsten Görlitzer (OD1) 46,177, 3. Paul Hildgartner (Ita) 46,182, 4. Mi chael Walter (OD1) 46,196, 5. Joeri Sjartsjenko (Sov) 46,310, 6. Valen Doedin (Sov) 46,385, 7. Johannes Schettel (WD1) 46.388, 8. Sergej Da- nilin (Sov) 46,433, 9. Markus Prock (Oost) 46,458, 10. Gerhard Sand- bichler (Oos) 46,601 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimilllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIllltl Van onze speciale verslaggever SARAJEVO - De opening van het Olympische schaatstoer nooi heeft de Nederlandse rijdsters donderdag in Saraje vo definitief op hun plaats ge zet. Het trio Ria Visser, Thea Limbach en Yvonne van Gen- nip speelde donderdag op de 1500 meter niet meer dan een bijrol. Op grond van de resul taten van het afgelopen sei zoen was die plaats ook ge- rechtvaarigd, maar de zilve ren medaille van Ria Visser op de Winterspelen in Lake Pla cid, vier jaar geleden, gaf Ne derland enige hoop op een mi rakel. Dat wonder bleef uit. Sterker nog, het geweld van de Oostbloklanden, aangevoerd door de fenomenale Karin En ke, vermorzelde alle Neder landse illusies op een dames medaille tijdens het verdere Olympische toernooi. Ook Sarajevo gaf een beves tiging van de trend, die een jaar of vier terug werd inge zet. In Deventer, tijdens het wereldkampioenschap, dat twee weken geleden zo desa streus voor de Nederlandse af vaardiging was verlopen, kon men zich al niet verschuilen achter excuses. In Sarajevo werd opnieuw aangetoond, dat er veel moet veranderen in de aanpak van het damesschaat- sen. Ij aart Kloosterboer, de damescoach, heeft daar al eer der op gehamerd. Hij is van oordeel, dat alleen rigoureuze wijziging van het trainings systeem de achterstand kan goedmaken. „Neem alleen de medische begeleiding van de Oostduitsers. Alles wordt steeds gecontroleerd. Wij zijn bij wijze van spreken blij dat we een arts bij ons hebben", verzuchtte de ontredderde ClOS-leraar na afloop. Kloosterboer moest zich te vreden stellen met een negen de, elfde en dertiende plaats. Thea Limbach kwam verras send nog het hoogst van het ontgoochelde trio. Klooster boer: „Thea Limbach heeft haar uitzending naar Sarajevo gerechtvaardigd. Dat kan ik van de anderen niet zeggen. Wij zijn hier op onze plaats gezet". De grote tegenvaller was Ria Visser, die na Lake Placid algemeen gold als de sterkste Nederlandse 1500 meter-rijd ster. Van te voren was zij opti mistisch. Na afloop van de ontluistering verkondigde de Nederlandse kampioene: „Het is mij zwaar tegengevallen. Misschien ben ik wel te gecon centreerd geweest en heb ik te serieus naar dit toernooi toe- geleefd. De klap is hard aan gekomen". Yvonne van Gennip, sinds het Europees kampioenschap in Alma Ata Nederlands re- cordhoudster op de 1500 meter met 2.06,92, had een andere verklaring voor het echec. Van Gennip: „Ik heb, ondanks het advies van mijn trainer, na het wereldkampioenschap te hard doorgetraind. Ik was moe in mijn benen. Bovendien had ik tijdens de rit moeilijkheden met mijn ademhaling. Ik heb het vermoeden, dat het aan de smog ligt". Van Gennip benadrukte met haar elfde plaats, dat zij het duel met Visser op de 1500 meter met recht aankan. Zelfs in matige vorm bleef zij Visser een halve seconde voor. Thea Limbach mocht blij zijn dat het NOC al voor het wereldkampioenschap haar naam had bijgeschreven in de Olympische ploeg. In Deven ter faalde zij volledig. Op de Olympische piste, waar het merendeel van het publiek be stond uit Nederlandse suppor ters, kwam zij van het Kloos terboer-gezelschap het beste uit de voeten. Limbach: „De druk was voor Ria Visser te groot. Alle aandacht was op haar gericht. Ik had niets te verliezen, daarom ging het zeer behoorlijk". IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIjllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllM VERLEGT GRENZEN SARAJEVO - Met een fier wereldrecord op de 1500 meter (2.03.42) heeft de 22-jarige Oostduitse Karin En ke, de wereldkampioene van Deventer, gisteren de eerste stap gezet om de kroon van Eric Heiden van vier jaar terug in Lake Placid met vijf maal goud over te nemen. Enke kan echter, omdat het programma voor dames bij de Olympische Winterspelen 'slechts' uit vier afstanden bestaat, de prestatie van de nu al legendarische Amerikaan niet helemaal evenaren. Zij zal, als alles volgens de schaatswetten (voorzover die bestaan) verloopt, zich tevreden moeten stellen met vier gouden plakken. Tenminste, als vandaag tij dens de strijd op de Zetra-pis- te van Sarajevo haar landge note Christa Rothenburger geen roet in het eten gooit op de sprint. Mocht dat niet ge beuren en wint Enke vandaag haar tweede gouden medaille, dan is zij hard op weg om het dames-record van de Russin Lidya Skoblikova van Inns bruck '64 in ieder geval te her halen. De Russin pakte in de Oostenrijkse stad als eerste schaatster op alle vier de af standen een eerste plaats. De tijd, die Karin Enke gis teren neerzette, maakte veel indruk. Maar toch was zij dit seizoen al sneller. Op 8 decern- SARAJEVO - De organisatie van de veertiende Olympi sche winterspelen heeft gisteren de eerste, grote tegen slag moeten verwerken. Door de harde wind (130 kilome ter per uur), de gestaag vallende sneeuw en de van de top van de Bjelasnica berg neerdalende nevel moest de afda ling voor heren worden afgelast en worden uitgesteld tot vanmiddag 12.00 uur. De sneeuw en de wind stellen de organisatie voor grote problemen. Trainin gen op de flank van de Jo- horina-berg moesten even eens worden verschoven.' De Amerikaanse gedele geerde van de internatio nale ski-federatie Frank Tauber keurde het par koers van de Johorina-af- daling aanvankelijk nog wel goed, maar de officials van de Spelen achtten de tijd te kort om de werk ploegen het parkoers naar behoren te laten verzorgen. Het niet doorgaan van de afdaling voor heren op Bjelasnica veroorzaakte gisteren een enorme ver- keers-chaos, zowel berg op als berg af. De beslissing werd namelijk op het al lerlaatste moment geno men en toen was het pu bliek al op weg omhoog. De verkeersknoop werd ver oorzaakt op het moment dat via de Joegoslavische radio mededeling werd ge daan van de afgelasting. Chauffeurs van bussen probeerden toen op de smalle bergweg hun ge vaartes te keren om zo snel mogelijk de menselijke la ding in Sarajevo zelf af te kunnen zetten. Bestuur ders van personen-auto's kwamen daardoor in moeilijkheden en raakten vast in sneeuwlagen in de berm. Een tocht van Sara jevo naar de finish van de afdaling voor heren duur de dan ook een uur en veertig minuten over een' afstand van nog geen 30 kilometer. Dezelfde tijd was nodig om weer in Sa rajevo terug te keren. ber '83 tijdens de interland te gen Rusland liet zij in Karl Marx Stadt 2.03.40 noteren, maar die prestatie zal niet worden erkend als wereldre cord. De uithaal van gisteren in Sarajevo echter zeer zeker wel. Met Enke worden de gren zen bij het internationale da- messchaatsen steeds verder verlegd. Tijdens de 1500 m van gisteren doken niet minder dan twaalf dames onder het Olympische record van Annie Borckink in Lake Placid (2.10.95). En volgens Enke zal het op de metrische mij 1 de ko mende maanden nog harder gaan. „De twee minuten-grens wordt binnenkort doorbroken. Daarvan ben ik overtuigd", al dus de winnares van het eerste schaatsgoud in Sarajevo, die trouwens niet gelooft dat zij het zal zijn, die dat historische feit zal afdwingen. „Het zal waarschij nij k gebeuren tij - dens de interland tegen Rus land op 23 en 24 maart op de Medeo-baan van Alma Ata. Maar dat Medeo-ijs ligt me niet zo. Ik ben daar te zwaar voor. Het ijs is eigenlijk te snel". Binnen het Oostduitse kamp heerste begrijpelijkerwijs veel vreugde over het goud van Enke en niet te vergeten het zilver van Andrea Schone. De Oostduitse trainer Mund: „Ik had het wel verwacht, maar er op rekenen kun je nooit. Enke Karin Enke, die alleen op de 500 meter de nodige tegenstand hoeft te vrezen. was de laatste dagen voor de volle honderd procent in orde. Ze ging hier weg op de tijd van Schone (2.05.29)". Daar knalde de studente kunstgeschiedenis uit Dresden dus glashard onderdoor. Maar van een leien dakje ging dat toch niet. Enke had een voor haar doen slechte start en in de laatste ronde schakdelde zij van technisch rijden over op puur vechten met het ijs. En zichzelf. „Ik was te nerveus. De controle verdween inder daad. Maar dat geeft nu niet meer. Ik had toch niet harder gekund met techniek. Dit was gewoon zo hard mogelijk knallen. En op welke manier, dat doet er toch niet toe", aldus Enke tijdens de persconferen tie na afloop. Inmiddels heeft Enke's vriendin Andrea Schone zich al bijna neergelegd bij de su prematie van de Dresdense. „Het enige kansje dat ik nog heb, ligt op de 3 km. Daar zal ik toch nog eens proberen haar af te troeven. Maar voor de rest kan ik het vergeten. Ik ben in de eerste rit tegen Ria Visser op 2.04 weggegaan. Ik wilde gelijk een snelle tijd zet ten om de rest te ontmoedigen. Dat is me gelukt, op een na. En dat was toevallig Enke". Grote bewondering in Sara jevo was er ook voor de win nares van het brons, de 'vete rane' Natalja Petroesjeva, die na de Olympische Spelen zich waarschijnlijk helemaal aan de opvoeding van haar zoon Joscha mag gaan wijden. Van onze sportredactie SARAJEVO - Gauke Nijholt is niet van plan met een ande re dan de aangewezen sprint- ploeg af te reizen naar het we reldkampioenschap sprint, dat op 3 en 4 maart in Trondheim wordt gehouden. Na de selectiewedstrijden in Davos enkele weken geleden zijn Hein Vergeer, Ron Ket, Jan Ykema en Geert Kuiper uitverkoren in de Noorse plaats deel te nemen. Nadien zijn er binnen de schaatsbond stemmen opgegaan Hilbert van der Duim, die als reserve was opgegeven, alsnog aan de ploeg toe te voegen. Ron Ket zou dan moeten afvallen. Nijholt neemt daar geen ge noegen mee. Nijholt donder dag in Sarajevo: „Wij hebben niet voor niets geselecteerd in Davos. Ik praat verder ook niet over wijzigingen. Voor mij staat het vast. Wanneer buiten mij om een verande ring tot stand komt, mag een andere coach mijn plaats in nemen. Ik weiger daaraan mee te werken". SARAJEVO - De organisato ren van de veertiende Winter spelen in het Joegoslavische Sarajevo hebben er eigenlijk niet op gerekend dat er publie ke belangstelling voor het schaatsen zou bestaan. Toen zich gisteren een groepje Ne derlandse supporters aan de poort van het Zitra-stadion meldde, waren er geen toe gangskaarten beschikbaar. Henk Vader, die vanaf de beginperiode van het duo Schenk/ Verkerk bijna alle grote toernooien waar ook ter wereld bezocht: „Na veel ge harrewar kwam er eindelijk een suppoost met een bosje verkreukelde kaartjes in zijn hand. Na wat praten konden we die kopen Van onze speciale verslaggever SARAJEVO - Marja-Liisa Haemaelainen geldt al jaren als Fin- lands eeuwige belofte. Donderdag maakte de 28-jarige fysiothe rapeute uit Simpele volledig gebruik van haar mogelijkheden. De skiloopster won op de tien kilometer de eerste gouden me daille op de veertiende Olympische Winterspelen. „Eindelijk, eindelijk', sta melde de Finse tussen haar tranen door, nadat ze op haar derde Spelen het voorbeeld van haar oom gevolgd had. Kalevi Haemaelinen namelijk door Rob van Deursen SARAJEVO - Toen de Oostenrijker Franz Klammer gistermor gen opstond om zich voor te bereiden op de afdaling voor heren op de flanken van de Bjelasnica-berg bij Sarajevo, zong hij van blijdschap. Het optrekken van het rolgordijn leverde hem een zicht op van een koud Sarajevo. „Het schoot door mij heen: Franz, dit weer is in je voordeel. Je moet het van een harde piste hebben". Eenmaal bij de start op 'Mount Bjelasnica' gekomen verging de Olympisch kampioen van '76 (Innsbruck) het zingen. Daar bulderde de storm met een kracht van 130 kilometer per uur tus sen de bergtoppen, die Sarajevo geheel omringen, door. De nevel ontnam het zicht en de temperatuur zakte tot tien graden onder het vriespunt. De constant vallende sneeuw maakte de condities er niet beter op. Het was zelfs zo bar dat twee Joegoslavische soldaten met bevriezingsverschijnselen in het ziekenhuis moes ten worden opgenomen. „Dit is terecht", reageerde 'kaiser Franz' op het besluit om de afdaling af te gelasten en voorlopig uit te stellen tot vanmiddag. Franz Klammer vormt binnen het skiwereldje in het zich sinds de officiële opening helemaal op de Olympische Winter spelen richtende Sarajevo het gesprek van de dag. Zondag nog kwam hij, zij het niet ernstig, tijdens de training ten val. Het gonsde direct van de geruchten, maar Klammer ging onver stoord door. Hij voelt namelijk dat de grote vorm er is. En dat betekent een heel andere situatie dan in het Olympisch jaar van 1980, toen hij als Olympisch kampioen van vier jaar daarvoor buiten de Oostenrijkse ploeg werd gelaten. „Dat was terecht. Ik had geen zelfvertrouwen". Verder wil Klammer met uitleg niet gaan, maar het is een publiek geheim dat hij twijfelde, omdat zijn broer na een ongeluk bij een afdaling voor de rest van diens leven in een rolstoel belandde. Nu, acht jaar na Innsbruck, staat Franz Klammer er weer. Twaalf jaar maakt hij inmiddels deel uit van het internationale ski-circus, waarin hij zijn liefde voor snelheid kan botvieren. „Ik houd van snellfeid. Ik ben voor elke sport geschikt, waarin het om tienden van seconden gaat. Dat ik ski, komt doodeenvou dig voort uit het gegeven dat ik in de bergen ben geboren. Zo ver als ik in mijn jeugd kan herinneren, suis ik al de hellingen af. De snelheid wind me op, schrikt me niet af". In het bedrijven van zijn sport zoekt Franz Klammer altijd naar de magische grenzen van wat net nog wel kan en wat juist niet meer. „Er zijn technisch gezien betere skiërs dan ik, dat weet ik ook wel", geeft hij met een wat bittere trek rond de mond toe. „Maar je moet durven om 'speed' te maken. Die mooie skiërs missen het speciale karakter van een afdaler. Je moet zo hard mogelijk naar beneden. Hoe gevaarlijk het er ook uitziet. Alleen vandaag was het echt onmogelijk, het zicht was niet vol doende. Maar dat aftasten van de grens, dat maakt het leven van een skiër interessant. Zonder vorm hoef je er niet aan te be ginnen. Dan krijg je onherroepelijk een ongeluk. Kijk, vallen kun je altijd, maar zonder de vereiste conditie loop je het gevaar van een zware blessure. Dat heb ik zelf ook meegemaakt. In '80 scheurden bij een val mijn kniebanden compleet af. Dat jaar, dat had ik moeten laten lopen. Achteraf is dat gemakkelijk ge zegd: toen was de uitdaging er toch nog om er toch nog iets van te maken te groot. Die kon ik niet weerstaan". Voor de komende dagen wordt er geen verandering van weer type verwacht in en rond Sarajevo. Dat houdt in dat de kans groot is dat de afdaling voor heren vandaag weer moet worden opgeschoven. Het winters decor, waar voor de opening van de veertiende Winterspelen zo naarstig naar werd verlangd, dreigt het afwerken van de ski-nummers ernstig te verstoren. „Het' wachten is het waard", aldus Klammer. „Na '76 heb ik gemerkt dat een Olympiade toch het belangrijkste evenement vormt in het leven van een skiër. En als je dan wint, kan het helemaal niet meer kapot". had in 1960 met startnummer een de 50 kilometer skiloop in Squaw Valley op zijn naam gebracht. Daarmee had hij het sportleven van zijn nicht gro tendeels bepaald. „Hij was altijd mijn grote voorbeeld", verklaarde de kersverse winnares na afloop. „Zijn naam betekende zowel een bron van inspiratie als een zware last, want alle successen werden gespiegeld aan zijn Olympisch eremetaal". Haemaelainen is een laat bloeier. Eerst verleden jaar brak ze defnitief door, toen ze de wereldbeker won. „Dat gaf me de zekerheid, dat ik ook de Noorsen en Russinnen de baas kon". In Sarajevo was zij onder Scandinavische weersomstan digheden met een tempera tuur van vier graden onder nul absoluut de snelste. Ze voltooide de tien kilometer in 31 minuten en 44,2 seconden en was daarmee ruim een kwart minuut sneller dan de Russin Raisa Smetanina, die vier jaar geleden in Lake Placid goud won op de vijf kilometer. Der de werd de Noorse Brit Petter sen in 32.12.7. Zij ging twee landgenoten voor, van wie de drievoudig wereldkampioene Berit Aunli vierde werd. Op vallend was dat de Oostduitse loopsters zich niet in het strijdgewoel konden mengen om de erfenis van hun landge note Barbara Petzold. SARAJEVO - Yvonne Gennip heeft zich teruj trokken voor de strijd op 500 meter dames, die vanifc op het programma staat in Zetra-ijscentrum in Sarajei De Haarlemse was zo 'g( schokt' door het - tegenvalli de - resultaat van de 1500 ter van gisteren dat zij zich) alle rust wilde voorberg op de kilometer van maandi Limbach vervangt Van Gi nip. Net als Ria Visser start trouwens een Nederlai •se weer in het eerste paar. is Ali Boorsma, die tegen bronzen medaille-winnaresi de schaatsmijl, de Russin Ni talja Petroesjeva moet uitlij men. Ria Visser ontmoet in ij elfde paar de Koreaai Yuong Lee, terwijl Thea Lii bach in de twaalfde race^ komt tegen de Joegoslaviscl Vukusic. De twee favorietes voor goud op de 500 meter dai de Oostduitsen Rothenburi en Enke, komen vlak na kaar in de baan. Rothenburj rijdt in de vijfde rit tegen Italiaanse Peretti en Enke de zesde tegen de Zweetii Carlen. Op de 500 meter hei wordt vanmorgen de strijd het goud, zilver en brons opend door de Amerika. Thometz en de Russische voriet Fokitsjev. Achter tweetal volgt gelijk G( Kuiper, die de Oostdui! Jurgen Mey als tegenstanc lootte. Kuiper wordt op beurt in de derde rit opgevolj door Jan Ykema, die het de Amerikaan Henril moet opnemen. De voornaai ste favoriet voor het goud, Japanner Kuroiwa, rijdt ini vierde race tegen de Rus Kt lov. All-rounder Hein Vergt kwam in de tiende race meti Noor Kai-Arne Engelstadt| opponent terecht. Resultaat loting 500 meter dai le rit: Natalja Petroesjeva (Sov] Alie Boorsma (Ned), 2e rit: Syij Daigle (Can) - Skadi Walter (01 3e rit: Sigrid Smuda (WDl) talja Sjive-Glebova (Sov), 4e Monika Holzner (WDl) - In Koelesjova (Sow), 5e rit: Chri Rothenburger (OD1) - Marzia retti (Ita), 6e rit: Karin Enke (01 - Annette Carlen (Zwe), 7e rit;" wyna Rys (Pol) - Seiko Hashii (Jap), 8e rit: Gui Feng Cao (Chi] Bonnie Blair (VSt), 9e rit: Ei Hunyady (Hon) - Shoko Fus (Jap), 10e rit: Sylvia BrunnerfZi - Connie Paraskevin (VSt), 11e Yeun Joo Lee (ZKr) - Ria Vis (Ned), 12e rit: Dubravka Vukt (Joe) - Thea Limbach (Ned), 13ei Bibija Kerla (Joe) - Hiromi Ozai (Jap), 14e rit: Zofia Tokarczik - Seoung Youn Choi (ZKr), 15e Guo Qin Shen (Chi) - Edel-Thei Höiseth (Noo), 16e rit: Kathj Class (VSt) - Lilianna Mora; (Pol), 17e rit: Min Miao (Chi). Resultaat loting 500 meter her le rit: Nick Thometz (VSt) - Seri Fokitjsev (Sov), 2e rit: Geert K per (Ned) - Uwe Mey (ODl),3e Jan Ykema (Ned) - Erik Henrik. (VSt), 4e rit: Vladimir Kozlov - Akira Kuroiwa (Jap), 5e rit: hihiro Kitasala (Jap) - JoukoV terlund (Fin), 6e rit: Dan Jan> (VSt) - Frode Rönning (Noo), 7e Gaetan Boucher (Can) - And Hoffmann (OD1), 8e rit: Mich Richmond (Aus) - Jan-Ake C berg (Zwe), 9e rit: Jacques I1 bault (Can) - Yasushi Suzuki (Jj 10e rit: Hein Vergeer (Ned) - Arne Engelstad (Noo), lie Young Ha Lee (ZKr) - UweStr (WDl), 12e rit: Hans Magnus. (Zwe) - Andreas Dietel (ODD, rit: Daniiel Turcott (Can) - N Chun Wang (Chi), 14e rit: van Helden (Fra) - Hans-Pf Oberhuber (WDl), 15e rit: Zhi Gai (Chi) - Yoon Soo Ra (ZKr), rit: Tomas Gustafson (Zwe) Alexander Danilin (Sov), 17e Rolf Falk-Larssen (Noo) - Qiang Chen (Chi), 18e rit: Gior Baganin (Ita) - Behudin Merdfl (Joe), 19e rit: Dezso Jenei (R# Song Hi Kim (NKr), 20e rit: C Pikkupeura (Fin) - Michael H? schieff (Oos), 21e rit: NenadZ' nut (Joe) - Erroll Fraser (Maa). SARAJEVO - De medail le-winnaars van de Olympische biathlon worden niet alleen ge controleerd op het ge bruik van dope. maar ook op alcohol. Het innemen van geestrijke dranken blijkt in erg in zwang zijn geraakt in deze com binatie van skilopen en schieten. Voor het eerst heef zich in het 01ympisc!l dorp een atletencommis- sie geïnstalleerd. Deelne mers kunnen daar te recht met allerlei klach ten over toelatingseisen en doping. De atleten- commissie, met onder an dere de hardloper Sebas tian Coe, werd drie j' geleden in het leven roepen tijdens het Olym pisch congres in Baden- Baden. VRIJDAG 10 FEBRUARI ROTTERDAM (ANP) - Jim my Connors en Ivan Lendl zullen definitief deelnemen aan het internationale tennis toernooi van Rotterdam, dat van 12 t/m 18 maart in het Sportpaleis Ahoy' wordt ge houden. De belangstelling voor dit evenement is zo groot, dat de deelnemerslijst sluit bij num mer 44 van de wereldranglijst, de Australiër Brad Gilbert. Bekende spelers als Pat Cash, Yken groep A POLEN - WEST-DUITSLAND 5-8 (2-2, 1-3, 2-3). Scheidsrechter: Ka- randin (Sov). Toeschouwers: 200. Strafminuten: Polen 10, West- Duitsland 16. Score verloop: 5. Berndaner 0-1, 9. Zabawa 1-1, 16. Christ 2-1, 20. Keindl 2-2, 29. Betz 2-3, 36. Nowak 3-3, 37. Kühnhagel 3-4, 38, Steiger 3-5, 41. Hüfner 3-6, 52. Rödger 3-7, 53. Piecko 4-7, 57. Rödger 4-8, 58. Jobczyk 5-8. SOVJET UNIE - ITALIË 5-1 (4-0, 1-1, 0-0). Scheidsrechter: Subrt (Tsj). Toeschouwers: 1200. Strafmi nuten: Sovjet Unie 6, Italië 8. Scoreverloop: 3. Wasilev 0-1, 3. Drozdetski 0-2, 8. Makarov 0-3, 19. Biljalednikov 0-4, 29. Tomassoni 1-4,39. Drozdetski 1-5. ZWEDEN - JOEGOSLAVIË 11-0 (4-0, 1-0, 6-0). Scheidsrechter: Ju- hola Pertti (Fin), toeschouwers 1500. Strafminuten: Zweden 8, Joe goslavië 10. Scoreverloop: 1-0 Oh- ling (6.04), 2-0 Waltin (10.32), 3-0 Eklund (12.23), 4-0 Gradin (17.24), 5-0 Ahlen (20.37), 6-0 Eriksson (44 45), 7-0 Ahlen (52.18), 8-0 Gradin (54.16), 9-0 Eriksson (55.50), 10-0 Rundquist (59.16), 11-0 Sandstriom (59.30). Stand groep A: 1. Zweden2 2 0 0 4 22- 3 2. Sovjet-Unie2 2 0 0 4 17- 2 3. West-Duitsland2 2 0 0 4 16- 6 4. Italië2 0 020 4-16 5. Polen2 0020 6-20 4. Joegoslavië2 0020 1-19 GROEP B FINLAND - NOORWEGEN 16-2 (5-0, 6-1, 5-1). Scheidsrechter: Le ver (Can). Toeschouwers: 300. Strafminuten: Finland 16, Noor wegen 18. Scoreverloop: 1-0 Melametsa (3.38), 2-0 Javanainen (4.49), 3-0 Jalo (9.08), 4-0 Skriko (11.42), 5- 0 Sum- mannen (18.57), 6-0 Summannen (23.15), 6-1 Kristiansen (25.43), 7-1 Saarinen (37.14), 8-1 Lehto (30.57), 9-1 Makitalo (35,30), 10-1 Skriko (36.18), 11-1 Lehto (38.30), 12-1 Skri ko (42.07), 13-1 Sirvio (48.09), 14-1 Sirvio (54.38), 15-1 Sirvio (57.06), 16- 1 Tuohumaa (57.35), 16-2 Andersen (57.49). CANADA - OOSTENRIJK 8-1 (2- 0. 4-0, 2-1). Scheidsrechter: Kom- palla. Toeschouwers: 1200. Straf minuten: Canada 14, Oostenrijk 10. Score verloop: 1-0 Donnelly (3.00), 2-0 Müller (11.54), 3-0 Müller (20.13), 4-0 Driver (23.58), 5-0 Tippett (33.40), 6-0 Wilson (34.47), 6-1 Lebier (40.20), 7-1 Gagner (49.34), 8-1 Red mond (55.47). TSJECHOSLOWAKIJE - VERE NIGDE STATEN 4-1 (2-1, 1-0, 1-0). Scheidsrechter: Dag Olsson (Zwe). Toeschouwers: 6000. Strafminuten: Tsjechoslowakije 14, Verenigde Staten 18. Scoreverloop: 1-0 Liba (12.23), 1-1 Kumpel (14.28), 2-1 Rusnak (17.47), 3-1 Rusnak (20.50), 4-1 Liba (41.17). Stand groep B: 1. Finland2 2 004 20- 5 2. Tsjechoslowakije... 22004 14- 5 3. Canada2 2 0 0 4 12- 3 4. Verenigde Staten... 2 0020 3-8 5. Oostenrijk2 0020 4-12 6. Noorwegen2 0020 6-26 de nij N( sc hc Vc PI lij ee Ik B< te p£ kc ne k£ al< m we da! dee „lij me tei no ko de dei me de spe ooi gr< nie eve vai „D in DEN HAAG - De Nederlandse zaalhandbalploeg komt voor de derde plaats in het toernooi om het wereldkampioenschap (C-groep), dat in Frankrijk wordt gehouden, uit tegen Is raël. na (II Isi po de les Van onze sportredactie SALLES-DO-GARDÓN - De 23-jarige Australische prof wielrenner Alan Peiper heeft donderdag in Salles-du-Gar- don vrij verrassend de proloog van de Ster van Bessèges ge wonnen. Hij was over de 1950 meter 0.17 seconde sneller dan Bert Oosterbosch, die geen en kel excuus voor zijn nederlaag kon aanvoeren. Peiper is zeker geen totaal onbekende. Voor hij vorig jaar m Havolging van Phil Znder- son in Franse dienst beroeps wielrenner werd, had hij al een faam als tijdrijder opge bouwd. Bij de amateurs won bi] onder meer de Grand Prix des Nations, de lange rit tegen tegen het uurwerk bij het wielrennen. Uitslag proloog: 1. Alan Peiper usus) de 1950 meter in 2.41,58, 2. om! Oosterbosch (Ned) 2.41,75, 3. p,1U)ert Glaus (Zwi) 2.42,30, 4. Eddy lL„ aert <Bel> 2.42,73, 5. Jos r=Jïr?,ertink (Ned) 2.43,39, 6. Ge- ■ara Veldseholten (Ned) 2.45,66, 7. fT no Wojtinek (Fra) 2.46,27, 8. 5?"rent Fignon (Fra) 2.48,02, 9. int Rooks (Ned) 2.48,06, 9 ao^on"Luc Vandenbroucke (Bel) 2-49 23 12' Bert Wekema (Ned) R .'Nederlandse neo-prof on Snijders is dinsdag in de twi we vij: ove na: wil do no< A spr ros ger tw< var me lid Go (tie in ger rie) me spr one Uit: ster z.t., con der: (Ne Alg 9.15 com Var (Sp; sec. Var Sch Mee (Bel

de Stem | 1984 | | pagina 6