Fusie-plannen HBO gaan op de helling Rloemenhove verlaat de Stimezo FNV en CNV: regeerakkoord bijstellen KABINET NIET VAN PLAN VAN PROCEDURE AF TE WIJKEN NU BELEID VOLGENS HET CPB LIJKT TE FALEN WEINIG LIJN IN HANDEL OP BEURS Kinderbescherming onderbrengen bij particulieren I leTelFd Ihristenen onder elkaar NKEREN BINNENLAND WW VROUWEN De Graaf corrigeert Ruding Goedkope ontvanger satelliet DE STEM COMMENT A SS Voorschotje R UZIE ABOR TUSKLINIEKEN WINSEMIUS: Bouwen voor de beter betaalden JURIST IN PROEFSCHRIFT: BINNENLAND T5 PAGINA; [vrijdag 10 FEBRUAR11984 T28 PAGINA 2 an de andere kant her- ;en de vakbonden uit de tenschap van dictator jn ook krottenwij kbe- ers, marxistische intel- jelen en kleine luyden. groepen - in Argentinië geduid met de verzamel- m 'basis-Peronisme' - in Alfonsins bewind de s de last van de zware upte top af te schudden. isen die zeer goed thuis in Argentinië bezweren Alfonsins Radicale Bur- ,nie de verkiezingen al gewonnen heeft kzij de steun van deze pen. En het zijn deze ïsen, die in de nieuwe be- fsraden eindelijk de s krijgen hun eigen stem :ten horen. f de kleine sociale revo- e in Argentinië ook de g van de emancipatie van 'onderliggende' lagen zal in zal in de komende twee anden duidelijk worden, 'onsin is in ieder geval itberaden zijn machtsba- in het land ook over deze ?g te vergroten. Zijn par- heeft - als tegengif voor eventueel massale de- nstratie van vandaag - ir volgende* week al een ïhankelijkheidsbe toging rganiseerd, die nu al een ces beloofd te worden. ig van de belastingen en inflatie wel het onder- ningsklimaat verbeterd werkloosheid bij voor bid daalt deze maand tot Ier de acht procent), maar heeft dat wonder groten els verricht met behulp een begrotingstekort t tot zo'n 600 miljard gul- ri per jaar is opgelopen. De nbehoefte van de over- id houdt daarom thans de itestand veel hoger dan de ;e inflatie zou vergen en t remt investeringen weer Reagan's kolossale de- rsie-uitgaven hebben ornamelijk aan het bud- t-tekort bijgedragen. De sparingen op andere (so- ile) uitgaven vormen in- issen een geringer bedrag n het rijk aan gestegen ntelast op de begroting ;er extra moet uitgeven, n en ander lijkt nu bij het ■drijfsleven tot het inzicht hebben geleid dat Rea- n's inkrimping van de col- ttieve sector ten gunste n de privé-sector berust illusie, want op duur te lg te betalen leningen, merika's begrotingstekort procentueel weliswaar la- ir dan bijvoorbeeld het Ne- ■rlandse, maar voor de VS s trendsetter van de we- ldeconomie is een derge- ke onevenwichtigheid een jtentieel veel groter ge- tar. Reagan's hoop dat het :onomisch herstel voldoen- formidabel zal zijn- om ;t budget-tekort daarmee rug te verdienen (toene- lende belastingopbrengst ndanks niet-verhoogde ta- even) is volgens zijn eigen lonomische adviseurs een n verantwoorde gok. Voor- :tter Martin Feldstein van eagan's economische ad- iesraad, bleef ook deze reek weer bij een dove pre- ident pleiten voor een ver- oging van belastingen en erlaging van (defensie)- itgaven om de begroting in alans te brengen. Eerder an dé aanbeveling ter harte nemen overweegt de nog ltijd van zelfvertrouwen lakende president om Feld- tein wegens hardnekkige- issidentie te ontslaan AMSTERDAM (ANP) - pe speelfilm 'Schatjes' van regisseur Ruud van Hemert is donderdag door de Herkeuringscom missie alsnog goedge keurd voor bezoekers van 12 jaar en ouder. In eerste instantie had de Filmkeuring een leef tijdsgrens van 16 jaar vastgesteld, vanwege de opklimmende reeks 'angstwekkende scenes', met name een achtervol ging met een bijl. De middagvoorstellin gen van de film die don derdag in première ging, vielen nog onder de oude regeling. Van onze onderwijsredactie py]J^ £]V VVD DWARSBOMEN MINISTER DEETMAN BREDA - Minister Deetman zal de fusieplannen voor het Hoger Beroeps Onderwijs (HBO) flink moeten wijzigen. De fracties van PvdA en WD zullen namelijk maan dag, bij de behandeling ervan, via amendementen de normen voor de operatie wijzigen. Minister Deetman wil via de STC-nota HBO (Schaalver groting, Taakverdeling en Concentratie) bereiken dat de ongeveer 430 instituten wor den samengevoegd tot 30 tot 40 'hogescholen'. Maandag komt na de nota de HBO-wet aan de orde die dit type onderwijs een aparte wettelijke status geeft. Er zijn er drie amendemen ten van Niessen (PvdA)- Franssen (WD). Het eerste wil de minimum norm van 600 leerlingen per instituut verhogen tot 700, waarbij 600 de ondergrens voor opheffing wordt. Het tweede amendement wil het minimum van 200 leerlingen per studierichting opheffen en vervangen door een gediffe rentieerd systeem al naar ge lang de waarde van de studie richting. Een derde amende ment wil de nieuwe Pedagogi sche Akademies (Pabo's) ook bij de operatie betrekken, die Deetman ervan uitzondert. Er zijn er nu een stuk of 60, waar van de grootste 180 leerlingen telt. Dat betekent dat ze opge heven zullen worden om als studierichting bij een groter instituut te worden onderge bracht. En tenslotte komt er een motie van de PvdA, die kan rekenen op een meerderheid, waarin Deetman de voet wordt dwars gezet bij de spe ciale mogelijkheden die hij grote instituten zou willen toekennen. De minister wilde instituten van 2500 leerlingen een tweede fase (een beroeps gerichte specialisatie) en on derzoek toekennen. Via de mo tie wordt uitgesproken dat die mogelijkheden niet aan een getal moeten worden gekop peld, maar aan onderwijsnor- men. VVD en PvdA willen dat de HBO-raad dit jaar eerst een inventarisatie maakt, terwijl het ministerie de richtlijnen uitwerkt. Daarna kan pas de eigenlijke fusieoperatie begin nen, waaraan alle instituten mee dienen te doen. De Kamer zal dan volgend jaar de fusies per regio kunnen toetsen. - FOTO ARCHIEF DE STEM ïeagan echt niets aan het rote overheidstekort? Die inzekerheid heeft Beurs- jlein 5 een paar weken lang lan zich af weten te schud- len. Maar de koersschokke" 'an de afgelopen dagen wij' ;en er op dat de handel i" Amsterdam tenslotte nie' tan ontkomen aan de stem* ning pp Wall Street. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabi net houdt vast aan het voornemen de ongelijke behandeling van mannen en vrouwen met ingang van 1 januari volgend jaar weg te nemen. Gelijkberechtiging blijft doel, aldus staatsse cretaris De Graaf (Socia le Zaken) donderdagmor gen in de Tweede Kamer, waar hij onder een sper vuur van boze vragen van een groot aantal vrouwelijke kamerleden kwam te liggen. Eigenlijk beantwoord de hij mondelinge vragen van de democrate Groen man. Die was net als haar vrouwelijke colle ga's gevallen over de uit spraak van minister Ru- ding (Financiën) afgelo pen weekend in Tilburg, dat 'er niet toe moet wor den overgegaan het zelf standige recht op werk loosheidsuitkering voor gehuwde vrouwen per 1 januari 1984 uit te brei den'. De staatssecretaris die spitsroeden moest lopen voor zijn collega noemde de opmerking een spon tane, persoonlijke reactie van de minister op vra gen tijdens een politieke bijeenkomst. Mevrouw Groenman noemde de ministeriële opmerkingen echter 'ge heel buiten de orde'. Raketbesluit Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het kabinet denkt er niet aan een besluit over plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht later dan in juni van dit jaar te nemen. 'Wij zijn absoluut niet van plan van de afgesproken procedure af te wijken', zo verzekerde minister De Ruiter (Defensie) gisteren de Tweede Kamer. wordt geëist. 'Daardoor', aldus Ter Beek kan wellicht een wat gunstiger klimaat ontstaan voor het hervatten van de on derhandelingen in Genève.' Deze motie, die volgende week in stemming komt, kan een aantal CDA'ers (De Boer, Buikema, Frinking en Cou- prie), die zich al eerder uit spraken voor uitstel, in de pro blemen brengen. Gisteren viel nog niet te vernemen hoe zij zich bij de stemming zullen opstellen. Deze woorden van de minis ter en uitlatingen van indivi duele leden uit de CDA-fractie brachten het kamerlid Ter Beek (PvdA) ertoe een motie in te dienen, waarin uitstel van het plaatsingsbesluit AMSTERDAM (ANP) - Vol gens een bericht in de Finan cial Times van donderdag denkt de Britse elektronische goochelaar Sir Clive Sinclair voor nog geen honderd pond (440 gulden) een apparaatje op de markt te kunnen brengen dat het mogelijk maakt televi sie-uitzendingen via satellie ten rechtstreeks te ontvangen. Andere fabrikanten die de kennis bezitten om zo'n adap tor te maken noemen prijzen van 400 tot 500 pond. Sir Clive heeft al verschei dene keren bewezen zeer goedkope elektronische appa ratuur te kunnen maken. Zijn bedrijf, Sinclair Research, heeft als eerste ter wereld een computer op de markt ge bracht voor minder dan hon derd pond. Het biedt een mi crocomputer aan voor veertig pond. IZeker de helft van de mensen met een inkomen op het sociale jiinimum is door de bodem van het bestaan heengezakt". Uit- baande van deze stelling heeft de rooms-katholieke vice-voorzit- Ter van de FNV, Herman Bode, onlangs in het weekblad 'De Ba- Éuin' een felle aanval gedaan op het CDA. Bode verwijt zijn me- pe-chrlstenen, dat zij de 'evangelische gedrevenheid missen om Jnet uiterste krachtsinspanning onze samenleving te behoeden loor een terugval naar armoe en bedeling'. Beschuldigingen van een soortgelijke strekking, zij het minder scherp geformuleerd, zijn eind vorig jaar door de Raad van Kerken aan minister-presi- pent Lubbers gericht. Het is een goede zaak dat het CDA door mede-christenen (en gnderen) wordt aangesproken op zijn evangelische grondslag en premier Lubbers op het gebod van de naastenliefde. Christen-de- Fiocratische politici werpen zich sinds jaar en dag op als kam pioenen van de zwakken in de samenleving. Dat schept verplich tingen: noblesse oblige. Zowel in het geval-Bode als in dat van de Raad van Kerken gaan we er vanuit, dat hun beschuldigingen loor honderd procent zijn ingegeven door zuivere, niet partijpoli tieke motieven. We kunnen ons dus beperken tot de vraag of het verwijt van on-christelijke politiek, die leidt tot 'een terugval naar Jrmoe en bedeling' deugdelijk is onderbouwd. Meningen worden niet alleen gevormd door feiten, maar ook Boor emoties. Wie, als vakbondsbestuurder en (industrie)pastor, Dagelijks geconfronteerd wordt met de meest schrijnende gevol gen van (jeugd)werkloosheid, kortingen op sociale uitkeringen, ponsverlagingen, bedrijfssluitingen etc. kan, als zijn hart op de goede plaats zit, niet onberoerd blijven onder al die ellende, fpontaan reagerend zal hij zeggen: dit kan niet, dit mag niet, dit yioet worden teruggedraaid. .Hoe? Lubbers en het CDA zien hun bezuinigingsbeleid als een jtosolute voorwaarde om ons onbetaalbaar geworden systeem Van sociale zekerheid weer gezond te maken en voor de zwak- 6len in de samenleving ook voor de toekomst veilig te stellen. Zij Bedragen zich zo'n beetje als een chirurg die voor een zware operatie staat. De man is volledig geconcentreerd op de overle- Ijhgskansen van zijn patiënt; de pijn die de operatie waarschijn- llk zal veroorzaken, wordt afstandelijk voor kennisgeving aange komen. Bovendien zijn vele christen-democraten van mening, al leggen ze dat niet hardop, dat de pijn nog wel meevalt. lue Ultsla9 van een gisteren bekend geworden NIPO-enquête T1K' hen in het gelijk te stellen. Van de ondervraagde mensen poet 45 procent dit jaar met een lager inkomen zien rond te ko- Fen. Desondanks blijkt van de totale groep 75 procent tevreden -zijn met zijn of haar inkomen. Slechts 8 procent van de onder- |raagden zegt tekort te komen; van hen Is 78 procent ontevre- f ij1 Opinie-onderzoeken dienen echter altijd met de nodige kor- |e h Z0U' 9enornen ,e worden. Desondanks wijzen ze wel in Inri aalde Achting, in dit geval niet naar de verpaupering die te u 6er,t waar te nemen. maar meer naar de kant van Lub" f m Het is overigens best mogelijk dat het bezuinigingsbeleid de I aervraagden meer pijn doet dan ze toegeven. Dat zou er dan Inv n w'izen dat de ingreep van Lubbers en de zijnen als r ^Tnijdelijk, om hun eigen bestwil, wordt aanvaard. 1 ue conclusie van dit alles kan niet zijn dat Bode nu maar zijn I zen °P elkaar moet houden en Lubbers verder rustig zijn gang Ingaan, De herhaalde aanvallen op het sociale beleid van het ja, ne' bewijzen dat het over en weer ontbreekt aan vertrouwen. Co h rne' het vooruitzicht van een steeds groter wordende werk en e'd een ernsti9e zaak. Het Centraal Planbureau, waar de re- BatTes,ers van het kablnet zitten, heeft aan de hand van de r 's,6 gegevens becijferd, dat de werkloosheid - nu 862,000 - (n and 1986 zal oplopen tot 1,1 miljoen. Dat betekent (als het lan i 'n werk 90ed heeft 9edaan) dat de bezuinigingsoperatie Lubbers, wat de werkgelegenheid betreft, niet tot het beoog- öe resultaat leidt. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) wees de motie van de hand. 'Het zou onjuist zijn de Sovjet-Unie te belonen voor het weglopen van de onderhandelingstafel. De NAVO s bereid op elk ge wenst moment aan de tafel te rug te keren. Een voorstel om nu een moratorium (een plaat singsstop in Oost en West) in te stellen hoort in de onder handelingen thuis.' Kamer en kabinet werden het er gisteren niet over eens hoe pecies over plaatsing te moeten beslissen. De Ruiter stelde zich op het standpunt dat de Kamer een positief plaatsingsbesluit het best kan nemen door zich uit te spreken over een met Amerika te slui ten verdrag. De oppositie meende dat eerst een plaat singsbesluit zonder meer in behandeling dient te komen. Valt dat besluit positief uit dan kan daarna over het ver drag gesproken worden, aldus De Vries (PvdA). Minister Van den Broek hield de Kamer voor dat de Sovjet Unie enige tijd nodig heeft om een nieuwe strategie te ontwikkelen. Daarom denkt hij dat de ondrhandelingen niet op korte termijn hervat zullen worden 'ook al neigt de barometer in een iets gunsti ger richting dan eind vorig jaar.' De minister was het niet eens met degenen die conclu deren dat het afbreken van de onderhandelingen in Genève het failliet betekent van het NAVO-dubbelbesluit van de cember 1979 (moderniseren en onderhandelen). Tegenover die redenering stelde Van den Broek dat de Sovjet-strategie - het voorko men van plaatsing in West- Europa en het handhaven en uitbreiden van de eigen kern macht, alsmede het uiteen spelen van Europa en de VS - heeft gefaald. 'De NAVO kan niet berusten in een overwicht aan middellange systemen aan Russische kant, in intimi datie en verstoord evenwicht. Wij moeten nu volstaan met het tenmiste beheersen van de bestaande spanning. Maar ook de Nederlandse regering wil hervatting van het Geneefse overleg', aldus minister Van den Broek. Hoewel de stormen en sneeuwval nog maar net achter de rug zijn en Limburg nog ge deeltelijk onder water staat, neemt de horeca in Scheveningen alvast een voor schotje op de zo mer. Op het strand is de op bouw van de strandpavi Ijoens al begonnen. Van onze redactie binnenland Heemstede - In een verbeten gevecht om niet te hoe ven sluiten dreigen de dertien Nederlandse abor tusklinieken elkaar om zeep te helpen. Binnen het samenwerkings verband Stimezo is grote one nigheid ontstaan, nu concur rentie tussen de klinieken on derling op de spits gedreven wordt. Met name de roem ruchte Bloemenhove-kliniek in Heemstede vreest voor haar voortbestaan. DEN HAAG (ANP) - Minister Winsemius van Volkshuisves-' ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer vindt dat in de steden meer woningen moeten worden gebouwd voor wat hij noemt de 'beter betaalden'. Hij heeft dat donderdag ge zegd op een bijeenkomst over zijn 'Structuurschets Stedelij ke Gebieden 1983'. De studiedag was georgani seerd door het Nederlands In stituut voor Ruimtelijke Or dening en Volkshuisvesting. Met de opzegging van haar lidmaatschap heeft Bloemen- hove een bom gelegd onder Stimezo. De abortuskliniek stapt uit het samenwerkings verband, omdat de stichting „er niet in slaagt een goed overleg en afspraken tussen de klinieken op gang te brengen". Achter het hooglopend con flict steekt een ontwikkeling, die al jaren gaande is. Aan de ene kant loopt het aantal bui tenlandse vrouwen, dat zich bij Nederlandse klinieken meldt voor een abortus provo- catus, met sprongen terug. Juist een kliniek als Bloemen- hove moest en moet het heb ben van die buitenlandse vraag. Aan de andere kant stimu leert Stimezo de spreiding van op zo breed mogelijk terrein werkende abortusklinieken over het land. Bovendien wer ken de andere Stimezo-klinie- ken tegen aanmerkelijk lagere prijzen dan Bloemenhove. Het conflict spitst zich toe op een door Stimezo krachtig gestimuleerde concurrentie slag tussen de abortusklinie ken van Heemstede en Utrecht. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De sterke koerswijzigingen in de handel op de Amsterdamse Beurs hebben gisteren voor een uiterst verward beeld gezorgd. De handel opende met zeer forse verliezen voor nagenoeg alle fondsen. De actieve fondsen herstelden zich later, maar wonnen toch het verloren gegane terrein niet geheel terug. Bij de banken bleef het herstel uit, na guldenverliezen. ABN en Westland had den halverwege de dag al 17 en 7 gulden toegelegd. De lokale markt incasseerde ook verlies, hoewel het daar minder spectaculair toeging. De Amsterdamse Beurs is, na de tumultueuze taferelen op Wall Street de koers een beetje kwijt. Eind verleden week kwam er vrij abrupt een einde aan de op gaande lijn, waarin records aan de lopende band braken. Na een uitzonderlijk snel verval, als gevolg van winstnemingen, her stelde dinsdag de markt zich weer enigszins. Woensdag waren de fondsen in het algemeen toch verlieslijdend, terwijl ook giste ren de Beurs niet aan herstel toekwam. Van onze redactie binnenland NIJMEGEN/BREDA - Een aantal hulpverlenende taken van de huidige negentien Ra den voor de Kinderbescher ming in ons land kan beter worden overgedragen aan particuliere instellingen. De al j aren slepende proble men zijn deels een gevolg van het feit dat maatschappelijk werkers nogal geïsoleerd zijn van de jeugdwelzijnszorg in het algemeen. Dat stelt de Nijmeegse jurist mr H. Hermans in zijn studie over ontstaan, ontwikkeling en toekomst van de kinderbe scherming, waarop hij van daag vrijdag promoveert aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen. Hermans was tussen 1975 en 1978 werkzaam bij de Raad voor de Kinderbescherming in Breda en is sinds kort als we tenschappelijk medewerker verbonden is aan de Erasmus Universiteit. f l? Terwijl half Nederland blank staat, begint het zonnetje te schijnen. Pesterijtje natuur lijk. Het felle licht weerkaatst fel en gemeen in de pas geval len plassen en meren. De blauwe lucht doet heel even aan de vakantie denken. Maar elke dagdromer staat snel weer met beide benen in de modder. De regen zal ons nog lang regeren. Mitterrand zorgde dat hij weg kwam voordat de Lage Landen helemaal volliepen. FIOD-jongens sopten in lies laarzen over de drassige Bra bantse akkers om bij diverse boeren onder het hoofdkussen en op de hooizolder te gluren. De boeren lachten alsof ze kiespijn hadden. Gisteren stond in deze krant met vette letters„Boer neemt goud in de mond". Dat krijg je ervan, dacht ik. Die boeren worden zo bang van die hek senjacht van de belastingen, dat ze hun gouden sieraden in hun mond verstoppen. Maar het bleek met sport te maken te hebben, met de Ne derlandse schaatsploeg. Onze schaatsmeisjes maakten er echter niet veel van in Saraje vo. Water in de knieën waar schijnlijk. Die man in Dorst deed het slimmer dan de speurders van de fiscus. Hij opende een oude zak en vond voor miljoenen aan cheques. Toen voelde hij nattigheid en hij gaf zijn vondst aan. Met dit klimaat en in dit klot sende polderland kun je zelfs met een paar miljoen nog geen mooi weer spelen. MERIJN Koningin DE REDE die koningin Bea trix volgende week donderdag in het Europees Parlement in Straatsburg uitspreekt is rechtstreeks te horen en te zien op radio, en televisie. De NOS-tv op Nederland 1 en NCRV-radio op Hilversum 1 zenden de toespraak uit van 12.00 tot 12.30 uur. Consument-tv De Consumentenbond en Kon- sumenten Kontakt hebben van het ministerie van Economi sche Zaken subsidie gekregen voor twee experimenten op het gebied van consumenten voorlichting op televisie. De Consumentenbond krij gt de beschikking over een bedrag van 245.000 gulden, KK krijgt 200.000 gulden. NSM IR. R. Bosman is naar nu be kend is geworden in de loop van januari opgestapt als commissaris bij de Amster damse scheepswerf NSM. Hij heeft zijn functie neergelegd omdat hij zich niet kon vereni gen met het gevoerde beleid. Meer wil de heer Bosman niet kwijt over zijn beslissing. Hersenen DOOR de ontwikkeling van geheel nieuwe technieken, waarmee gedetailleerde infor matie over het functioneren van de hersenen verkregen kan worden, zijn de kansen op een adequate behandeling van hersenziekten aanmerkelij k vergroot. Prof. dr F. Lopes da Silva, hoogleraar in de dierfy siologie aan de Universiteit van Amsterdam, spreekt zelfs van een doorbraak in het on derzoek. Door onze parlementaire redacteur DEN HAAG - Bijstelling van het re geerakkoord is volgens de vakcen trales FNV en CNV noodzaak nu uit de becijferingen van het Centraal Planbureau blijkt dat het kabinets beleid op belangrijke onderdelen faalt. De werkgeversorganisaties VNO en NCW willen uit de voorlopige cij fers van het plaifbureau nog geen conclusies trekken. NCW-secretaris drs. Vogelaar sluit echter niet uit dat Indien de verwachtingen van het planbureau uitkomen 'het NCW het geluid zal la ten horen dat het tempo van het te rugdringen van het financieringste kort wat minder snel kan zijn dan voorgenomen.' Een FNV-woordvoerder herinner de eraan dat premier Lubbers in het onlangs gevoerde gesprek met de vakbeweging de toezegging heeft ge daan dat over bijstelling van het re geerakkoord op basis van goede ar gumenten te praten zou zijn. 'Die argumenten liggen in het rap port van het planbureau. Het rap port, hoe voorlopig ook, bevestigt op forse wijze wat wij altijd al vrees den: een rampzalige uitwerking van het beleid, waarin de eigen negatieve ontwikkelingen zitten ingebouwd. De FNV zal in het overleg het eigen alternatief nogmaals onderstrepen. Eerst moet nu het draagvlak van de economie versterkt worden door de bestedingen weer op peil te brengen. Van daaruit kan op een later tijdstip het terugdringen van het financie ringstekort betaald worden', aldus de FNV-woordvoerder. Ook het CNV wijst in zijn com mentaar op de noodzaak om met be houd van arbeidstijdverkorting en loonmatiging de koopkracht zoveel mogelijk op peil te houden. 'Het is van het grootste belang dat de bin nenlandse afzet wordt veilig gesteld om zo investeringen in eigen land aantrekkelijk te maken. Het kabinet wekt met een regeerakkoord dat nu anderhalf jaar oud is, terwijl de si tuatie veranderd is. Het rapport van het planbureau wijst uit dat nu het moment is aangebroken om het re geerakkoord te actualiseren.' NCW-secretaris Vogelaar acht het zeer onwaarschijnlijk dat de voorlo pige uitkomsten van het planbureau de toets van de realiteit zullen kun nen doorstaan. Hij betwijfelt vooral heel sterk of de investeringsver wachtingen van het planbureau te handhaven zijn. 'Als ondernemers geld verdienen gaan ze investeren. Ook als de afzetmogelijkheden niet groot zijn. Dan zoeken ze het in ver vangingsinvesteringen en die leiden ook weer tot bestedingen. Daaruit ontstaat economische groei en dan zijn uitbreidings-investeringen mo gelijk. Het planbureau is daar te pes simistisch over.' Het PvdA-kamerlid Wöltgens heeft het kabinet gevraagd de recen te CPB-gegevens aan de Kamer te sturen. Volgens drs. Lempers van het CPB is het planbureau nog niet uit gerekend. Er is nog overleg gaande mettopambtenaren van diverse de partementen over de uitgangspunten en vooronderstellingenm die het planbureau zou kunnen hanteren. Op grond daarvan kunnen de defini tieve uitkomsten miljarden verschil len van de cijfers die nu in omloop zijn.

de Stem | 1984 | | pagina 3