Alfonsin bindt strijd aan met het Peronisme Reagan's kracht begint een illusie te blijken Beurs weert zich tegen verdere val P even. UITBLAZEN Destalinisatie van De Zwijger hristenen on VRIJDAG 10 FEBRUARI 1984 ACHTERGROND PAGINA NIEUWE VAKBONDSWET LEGT MACHT PERONISTEN AAN BANDEN LIBANON, MIDDEN-AMERIKA EN ECONOMIE KUNNEN HERVERKIEZINGSKANSEN DOEN KEREN Acuut Wonder WW VROUWEN De Graaf corrigeert Ruding IM STEM COM EEN NIET onaanzien lijk deel van onze landgenoten beleeft een kleine, maar soms schokkende beeldenstorm. Hen vergaat het nu zo'n beetje als vrome katholie ken in de jaren zestig, toen die toezagen hoe hun ker ken overhoop werden gehaald en wit gekalkt. De bron van de huidige verwarring is de tv-se- rie Willem van Oranje. Ik durf natuurlijk niet te spreken voor alle geboren Zuid-Nederlanders Braban ders, Zeeuwsch-Vlamingen en Limburgers - maar ik denk toch dat de tv-serie bij hen minder hard aankomt dan bij hun uit het noorden stammen de, protestantse broeders en zusters. Zeker wanneer ze ook in hun geboortestreken naar school gingen, want onze on derwijzers hadden het moeilijk met Willem de Zwijger en diens Vrijheidsstrijd. Zij konden de geuzen moeilijk roemen, we tend dat de martelaren van Gorkum vanuit de hemel toeza gen hoe zij vaderlandse geschie denis gaven. Ze konden tegelijkertijd na tuurlijk ook niet de afscheiding van Spanje betreuren en daar om hielden ze de Tachtigjarige Oorlog zakelijk en vaag. Jaar tallen dus vooral. Willem van Oranje kreeg op de katholieke school nooit het aureool dat de protestanten hem posthuum hebben uitgereikt. Vader des Vaderlands en hoeder van de reformatie. Ik herinner me nog hoe ik, kort na de oorlog, bij een Rot terdamse familie mocht komen logeren. Dat waren protestan ten. In de beste kamer zag ik een reproduktie hangen van Willem de Zwijger. Ik was daar verbaasd over. 'Wie hangt er nou een staatsman van honder den jaren her aan de muur?' Een Christus had ik me beter kunnen voorstellen, gewend als ik was aan kruisbeeld en H. Hart. Het was het beroemde por tret waarop Willem dat vrome kalotje draagt. Tijdens die Rot terdamse logeerpartij zag ik in nog twee of drie huizen zo'n zelfde reproduktie en ik be greep dat die mensen iets met Willem de Zwijger hadden dat ik niet had. Een emotionele band. Ik was toen nog maar een jaar of twaalf en de meeste geschiedenislessen moest ik nog krijgen. Opportunist Op dat bewuste portret was Willem al wat ouder. Hij keek tegelijk wijs en oprecht, vroom en vastberaden de protestantse huiskamers in. Een bijna paus achtige plaat en een geweldig contrast met een met Linda van Dijck over het scherm rollebol lende Jeroen Krabbé, om nog WIM KOCK maar te zwijgen van de gefilm de orgiën met weelderige lichte kooien uit Brussel en Antwer pen. En dat is niet eens het meest schokkende. Erger is dat de tv- serie onthult dat Willem van Oranje een weifelaar en oppor tunist was die bijna ondanks zichzelf, maar zeker ook omdat zich daar de meeste van zijn be zittingen bevonden, uiteindelijk aan de goede kant terecht kwam. Aan de zijde van het protestantse noorden. Geen wonder dat in sommige protes tantse kringen gesproken wordt van ontluislering. Nu is de waarheid bijna altijd ontluiste rend wanneer het charismati sche helden en heiligen betreft, maar dat is een schrale troost op het moment waarop de beel denstorm zich nog aan het vol trekken is. In Vlaanderen liggen de za ken weer anders. Daar hebben altijd - hoorbaar en zichtbaar - twee tegengestelde visies op Oranje naast elkaar bestaan. De aanhangers waren pragma tici die Willem van Oranje ge bruikten als een van de plecht ankers bij hun streven naar Groot-Nederlandse eenheid. De tegenstanders verweten Oranje altijd al wat de tv-serie nu onontkoombaar suggereert, namelijk dat - op z'n zachtst gezegd - de Zwijger gevoelig was voor de heersende winden, het oog gericht op eigen belan- gen. Seksscènes De destalinisatie van Wil lem de Zwijger is een merk waardig en wellicht onvoorzien neveneffect van een, naar Ne derlandse begrippen, grote tv- produktie waarop de makers danig trots zijn. Ik vraag me af of zij de gevoelens van degenen die de Zwijger beschouwen als een protestantse heilige en een Hollandse vrijheidsheld niet wat hadden moeten ontzien, bijvoorbeeld door zich wat te matigen bij de bed-, knuffel- en seksscènes. We weten nu wel dat we seksueel bevrijd zijn en dat hier alles mag. Dat hoeft niet meer in elke Nederlandse film- of tv- produktie met zoveel nadruk te worden uitgedragen. In het ge val van 'Willem van Oranje' is het maar zout strooien in pas geslagen wonden. Zelfs de mar telaren van Gorkum zouden het de geestelijke nazaten van de geuzen niet hebben toege wenst. Eert scène uit Willem van Oranje. Links Linda van Dijck als Anna van Saksen, rechts Krabbé als Willem. - FOTO ANP Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie drs J.H M. Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030 Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150 Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920 Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10 per maand, 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen: inclusief 5% B.T W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 'Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 076-236882. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek 101053738. T5 Door Prefer Eggen OVEREENKOMSTIG het verhaal van Joris, die met moed en intelligentie tot klassieke 'drakendo der' uitgroeide, bestrijdt de nieuwe Argentijnse burgerpresident Raul Alfonsin momenteel het veelkoppige monster van de erfenis die hij heeft overgenomen. Na eerst de militairen de bel te hebben aangebonden daagt hij nu het Peronisme uit. Vandaag zal het Huis van Afgevaardigden (de Tweede Kamer van het par lement) een wet besprèken, die een einde moet maken aan de machtsverstrenge ling tussen vakbonden en de Peronistische politieke or ganisaties. In het Huis kan Alfonsin rekenen op een royale meerderheid en dus op aanvaarding van de nieuwe wet, maar in de Se naat heeft de Partido Justi- cialista (zoals de Peronisti sche beweging heet) - met steun van enkele regionale afgevaardigden - het voor het zeggen. Verwerping van een ongeschonden wet in de Senaat zou de hele hervor ming in de war kunnen stu- ren, dus heeft Alfonsin de laatste weken naarstig naar het compromis gezocht. Dat is niet helemaal ge lukt, want als vandaag de parlementaire behandeling begint, zal op straat een gro te groep vakbondsleden een protestmars houden. De vakbonden vrezen met de nieuwe wet de macht in het land te verliezen. Zij zij n het immers die via ingewikkel de patronen, waarin eigen belang, kleine corruptie, af hankelijkheden en intimi datie een rol spelen, de ar beidersmacht sturen. Van oudsher hebben deze vak bondsstructuren- en gebrui ken de basis gevormd van de beweging van Peron. Toen Alfonsin twee maanden geleden de macht van de militairen overnam stelde hij de Argentijnen twee belangrijke beleids punten in het vooruitzicht: afrekenen met het bloedige militaire avontuur én het uiteen trekken van politieke en vakbondsmacht. Met het eerste werd ogenblikkelijk een begin gemaakt. Een groot aantal militaire kop stukken is inmiddels onjjer beschuldiging gesteld en zal zich voor militaire tribuna len moeten verantwoorden. De ontrafeling van zeven jaar misdaden zal nog heel wat voeten in aarde hebben, maar het begin is gemaakt en het proces verloopt met wonderbaarlijke snelheid en souplesse. Het andere beleidspunt - de aantasting van de vak bondsmacht - is, hoewel minder traumatisch, toch van groot belang. Alfonsin wil met de nieuwe wet in handen nieuwe vakbonds verkiezingen laten organise ren. Die verkiezingen moe ten een preciese afspiegeling geven van de verhoudingen in de bedrijven. Minderhe den krijgen in de toekomst een kwart van alle zetels in bedrijfsraden. De verkiezin gen komen bovendien onder toezicht van de overheid (en dus bij de tegenstanders van de Peronisten, de regerende Burgerunie). Alfonsin heeft, om de kritiek van de Pero nisten en de vakbonden te smoren, ook de vakbonden toegestaan een deel van de orgariisatie op zich nemen. Evenwel zal ook in die ge vallen de rechter uitmaken of de verkiezingen rechts geldig zijn. Met zijn vakbondswet hoopt Alfonsin de Peronis ten voor eens en altijd de wapenen uit handen te slaan. Volgens waarnemers gokt Alfonsin daarbij op de Raul Alfonsin. ronisme breken. Pe- verdeeldheid die binnen de Peronistische beweging al tijd bestaan heeft. In feite gaan onder haar vleugels uiterst links en uiterst rechts schuil en bestaan er binnen die geledingen sterke sociale verschillen. Voor mannen als Lorenzo Miguel, die nu luid protesten tegen Alfonsins voornemens, vor men de spil van de door-en- door verrotte Peronistische beweging. Om hun praktij ken worden zij zelfs door de meest gematigde waarne mers afgeschilderd als „pure mafiosi". Aan de andere kant her. bergen de vakbonden uit (jf nalatenschap van dictate Peron ook krottenwijkbe. woners, marxistische intel- lectuelen en kleine luyden Die groepen - in Argentina aangeduid met de verzamel, naam 'basis-Peronisme' zien in Alfonsins bewind <j( kans de last van de zware corrupte top af te schudden Mensen die zeer goed thuis zijn in Argentinië bezweren dat Alfonsins Radicale Bur- gerunie de verkiezingen vooral gewonnen heeft dankzij de steun van c groepen. En het zijn deze mensen, die in de nieuwe be- drijfsraden eindelijk de kans krijgen hun eigen stem te laten horen. Of de kleine sociale revo- lutie in Argentinië ook de weg van de emancipatie van de 'onderliggende' lagen zal gaan zal in de komende twee maanden duidelijk worden Alfonsin is in ieder geval vastberaden zijn machtsba- sis in het land ook over deze boeg te vergroten. Zijn par tij heeft - als tegengif voor een eventueel massale de monstratie van vandaag - voor volgende- week al een aanhankelij kheids betoging georganiseerd, die nu al een succes beloofd te worden. Door Mare de Koninck WASHINGTON - Het begint er naar uit te zien dat de laatste tijd in Washington de verbeel ding aan de macht is ge weest. Met name de ge beurtenissen in Libanon lijken president Reagan, wiens kansen op een tweede ambtstermij n blijkens zijn hoge popu- lariteitsscore zeer gun stig staan, te ontmaske ren als een illusionist. De Amerikaanse presi dent heeft deze week de meerderheid van de Ameri kanen kunnen laten geloven, dat Amerika in de wereld opnieuw ontzag geniet en dat zulks te danken is aan zowel zijn krachtig buiten lands beleid als aan zijn bin nenlandse politiek van eco nomisch herstel. Maar be halve in Libanon lijkt Rea gan plotseling ook in Mid den-Amerika en in zijn eigen Amerikaanse econo mie onbeheersbare krachten te hebben opgewekt, waar aan zijn herverkiezingskan sen zijn overgeleverd. Reagan heeft nu met de aangekondigde aftocht van de Amerikaanse mariniers in Beiroet het fiasco van zijn 'oplossing' voor het Liba- non-probleem moeten er kennen en dreigt met zijn oorlogsvloot voor de Libane se kust een directe confron tatie aan te gaan met het door hem zo gehate (want met Rusland en Khomeiny- terroristen verbonden) Sy rië. Tot het laatste moment had Reagan volgehouden dat hij vooruitgang boekte met zijn streven op de terug trekking van de Syrische en Israëlische bezetters uit oostelijk en zuidelijk Liba non te bewerkstelligen en het land weer tot een zelf standige staat te maken en een sterke regering waarin alle moslim- en christelijke groeperingen zouden zij n vertegenwoordigd. Voor dat doel had hij (evenals Frankrijk, Enge land en Italië) 'peacekee- pers' (vredesbewaarders) naar Libanon gestuurd, hoe wel niemand begreep welke opdracht ze precies moesten uitvoeren. Van die V.S.-mariniers in Beiroet zijn ér in een half jaar tijd 260 gesneuveld. Dat heeft tot hevige reacties ge leid in de Amerikaanse be volking, die tot deze week echter in meerderheid van haar president wilde aanne men dat de doden voor het belang van de wereldvrede en van Amerika vielen. Dat publieke oordeel zal zeker veranderen nu de terugtrek king een feit is zonder dat iets van het doel werd be reikt. De laatste weken la gen de mariniers op een ba sis bij het vliegveld van Bei roet al in omstandigheden die vernederend waren voor de wereldmacht Amerika. De 'vredesbewaarders' had den zich letterlijk onder de grond verstopt, terwijl bo ven hun hoofden de grana ten gierden van een totale burgeroorlog. In Washington had deze situatie al geleid tot hevige ruzie tussen defensie-minis ter Weinberger, die nooit het heil heeft ingezien van deze passieve vredesrol van de soldaten en minister van Buitenlandse Zaken Shultz, die deze vorm van Ameri kaanse militaire betrokken heid nuttig achtte. Het Ame rikaanse Congres (parle ment) begon een meerder heid te vormen rond een mo tie met de eis tot onmiddel lijke terugtrekking van de mariniers. De overbrenging van zes tienhonderd soldaten naar de V-. S-oorlogsschepen voor de Libanese kust, waarop zich een mankracht van ruim tienduizend be vindt, kan ook nog altijd een escalatie van de Ameri kaanse militaire inmenging betekenen in plaats van een verlaging. Nu er in Beiroet minder Amerikaanse levens (en dus binnenland-politie ke moeilijkheden) op het spel staan, kan Reagan zich vrijer voelen om met zijn scheepskanonnen vanaf de vliegdekschepen recht streeks de Syrische stellin gen in oostelijk Libanon te bestoken. Belangwekkend is overi gens dat militaire specialis ten de Amerikaanse oor logsschepen zeker zo kwets baar achten voor terroristi sche 'zelfmoord'-aanvallen. Aangezien Washington Sy rië (en Iran) bij voorbaat verantwoordelijk acht voor dergelijke acties, zou het verlies van een Amerikaans schip het lont aan het kruit vat kunnen worden. Aan de oorsprong van Reagan's penibele situatie ligt zijn 'partijdigheid', een zijdige steun aan Israël en aan de Libanese christelijke minderheidsregering van Amin Gemayel. Daarenbo ven lijkt de Amerikaanse president de tol te gaan be talen voor zijn harde con frontatiepolitiek jegens de Russen, die getuige hun steun aan Syrië ook grote belangen in het gebied heb ben, maar steeds buiten de door de V.S. gemonopoli seerde vredespogingen zijn gehouden. Het huidige Oost- West-klimaat is wel heel ongunstig voor een gecoör dineerde aanpak van de grootmachten om de span ningen in het Midden-Oos ten te verminderen. Het feit, dat de Syrische president Assad geenszins een stroman van Moskou wenst te worden en dat Khomeiny in het Kremlin net zo gevreesd is als in het Witte Huis, biedt tal van di plomatieke mogelijkheden om het doel (en uiteindelijk is dat de bescherming van de staat Israël) te dienen. Maar Reagan heeft met zijn voor keur voor militaire i.p.v. diplomatieke benaderingen en zijn communistische ob sessie voor het gemak alle vijanden op één hoop ge gooid. Het kan hem in de ko mende verkiezingsstrijd duur te staan komen. Ook in Centraal-Amerika schuwt de Amerikaanse president blijkbaar het ge sprek met 'de vijand.'. De jongste sluipweg naar mili taire confrontatie is nu het Amerika-vriendelijke Hon duras. Liefst tot in 1988 zijn nu vrijwel onafgebroken Amerikaanse legeroefenin- gen in Honduras aan de grenzen met El Salvador en Nicaragua gepland. De democratiserende sig nalen, eind vorig jaar, van het links-Sandinistisch be wind in Nicaragua zijn door Washington beantwoord met toenemende gewelds- dreiging en uitgelokte grensincidenten. Reagan vreest blijkbaar dat de voor 1985 aangekondigde vrije verkiezingen een overwin ning voor de Sandinisten brengen, hetgeen het Ameri kaanse 'recht' op militair in grijpen zou wegnemen. Het bewind in Nicaragua heeft nu zijn aanbod om zich aan het oordeel van de kiezers te onderwerpen opgeschort. Maar dat is zoveel koren op Reagan's molen, dat de San dinisten daarop schielijk zijn teruggekomen. Het meest acute probleem ont moet Reagan echter in El Salvador, waar op 25 maart aanstaande verkiezingen worden gehouden. Washing ton hoopt op een overwin ning van de vooruitstreven de christen-democraten van Napoleon Duarte, maar vreest een zege van de ultra rechtse Roberto D'Aubuis- son, die met een combinatie van terreur en persoonlijke uitstraling hoge ogen gooit. Alles is nog mogelijk, in clusief een staatsgreep van het leger. Terwijl Amerika's ex-ambassadeur in El Sal vador, Robert White, on langs uiteenzette hoe de Reagan-regering toelaat dat extreem rechtse en schatrij - ke Salvadoranen vanuit Florida de doodseskaders van D'Aubuisson in El Sal vador dirigeren en financie ren, vraagt de Amerikaanse president aan het Congres een verdrievoudiging van de militaire bijstand aan dat land, ter bestrijding van de linkse guerrilla. Ook in Midden-Amerika lijkt president Reagan de speelbal geworden van on beheersbare krachten. Rea gan heeft als politicus vaak het geluk aan zijn kant ge had, maar het zou hem nu wel eens op meerdere fron ten tegelijk kunnen gaan verlaten. Ook op economisch ter rein. Zowel de New-Yorkse effectenbeurs (door Reagan zelf altijd als de zuiverste barometer van 's lands eco nomie beschouwd) als de dollarkoers gedragen zich sedert twee weken panieke rig. Reagan's eigen politiek ligt aan het wantrouwen van zijn 'vrienden van Wall Street' ten grondslag. De president heeft met verla ging van de belastingen en van inflatie wel het onder nemingsklimaat verbeterd (de werkloosheid bijvoor beeld daalt deze maand tol onder de acht procent), maar hij heeft dat wonder groten deels verricht met behulp van een begrotingstekort dat tot zo'n 600 miljard gul den per jaar is opgelopen. De leenbehoefte van de over heid houdt daarom thans rentestand veel hoger dan de lage inflatie zou vergen en dat remt investeringen weer af. Reagan's kolossale de fensie-uitgaven hebben voornamelijk aan het bud get-tekort bijgedragen. De besparingen op andere (so ciale) uitgaven vormen in tussen een geringer bedrag dan het rijk aan gestegen rentelast op de begroting weer extra moet uitgeven Een en ander lijkt nu bij he bedrijfsleven tot het inzich te hebben geleid dat Rea gan's inkrimping van de col lectieve sector ten gunste van de privé-sector berus op illusie, want op duur te rug te betalen leningen Amerika's begrotingstekort is procentueel weliswaar la ger dan bijvoorbeeld het Ne derlandse, maar voor de VSl als trendsetter van de we reldeconomie is een derge lijke onevenwichtigheid eenl potentieel veel groter ge-i vaar. Reagan's hoop dat hel economisch herstel voldoen de formidabel zal zijn om het budget-tekort daarmet| terug te verdienen (toene mende belastingopbrengsl| ondanks niet-verhoogde rieven) is volgens zijn eigenl economische adviseurs een| onverantwoorde gok. Voor zitter Martin Feldstein van Reagan's economische viesraad, bleef ook deze week weer bij een dove pre sident pleiten voor een ver hoging van belastingen et verlaging van (defensie) uitgaven om de begroting it balans te brengen. Eerder dan dé aanbeveling ter harte te nemen overweegt de nog altijd van zelfvertrouwen blakende president om Feld stein wegens hardnekkige- dissidentie te ontslaan VRIJDAG 10 FEBRUAR Door Louis van de Geijn AMSTERDAM - Hoe 'dramatisch' zijn de ont wikkelingen van de laat ste dagen op de Amster damse Effectenbeurs eigenlijk? Er hebben zich op het Damrak voor zo ver bekend nog geen des perate beleggers voor de tram geworpen. Daar is ook weinig voor te zeggen. De meeste aandelen koersen zijn de afgelopen dagen weliswaar flink ge daald, maar in het licht van de langdurige, spectaculaire stijging sinds september 1982 valt het allemaal nog wel mee. En de ontwikkeling van eergisteren wijst er op dat er geen sprake is van een 'vrije val'. De meeste fondsen wer den aanmerkelijk hoger ge waardeerd dan de afgelopen dagen, toen er tegenover het plotseling grote aanbod een bescheiden vraag stond. Er is in feite weinig méér gebeurd dan dat een stuk van de winst van na de jaar wisseling is ingeleverd. Op 1 januari stond de algemene aandelenindex in Amster dam op 158.5 (1970=100). Mer dio 1982 was deze index tot 85 punten gedaald. Vorige week werd het voorlopig laatste record gebroken op 178.9. In enkele dagen is de algemene index daarna ge daald tot 162.2. Het eerste gewin van 1984 is kattege- spin gebleken, meer niet. Voor beleggers die pas sinds kort belangstelling voor aandelen hebben ge kregen, zullen de druiven wel zuur zijn. Zij hebben immers niet mee kunnen de len in de historische sprong van de beurs, zoals die blijkt uit de verdubbeling van de index sedert 1982. Maar mis schien valt het nog mee, als ze het nog even kunnen uit zingen en een mogelijk her stel van het koerspeil kun nen afwachten. Dat herstel is zeker niet ondenkbaar. Psychologische factoren kunnen in de beurshandel niet worden AMSTERDAM (ANP) De speelfilm 'Schatjes' van regisseur Ruud van Hernert is donderdag door de Herkeuringscom missie alsnog goedge keurd voor bezoekers van 12 jaar en ouder. In eerste instantie had de Filmkeuring een leef tijdsgrens van 16 jaar vastgesteld, vanwege de opklimmende reeks •angstwekkende scenes', met name een achtervol ging met een bijl. De middagvoorstellin gen van de film die don derdag in première ging, vielen nog onder de oude regeling. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabi net houdt vast aan het voornemen de ongelijke behandeling van mannen en vrouwen met ingang van I januari volgend jaar weg te nemen. Gelijkberechtiging blijft doel, aldus staatsse cretaris De Graaf (Socia le Zaken) donderdagmor gen in de Tweede Kamer, waar hij onder een sper vuur van boze vragen van een groot aantal vrouwelijke kamerleden kwam te liggen. Eigenlijk beantwoord de hij mondelinge vragen van de democrate Groen man. Die was net als haar vrouwelijke colle ga's gevallen over de uit spraak van minister Ru- ding (Financiën) afgelo pen weekend in Tilburg, dat 'er niet toe moet wor den overgegaan het zelf standige recht op werk loosheidsuitkering voor gehuwde vrouwen per 1 januari 1984 uit te brei den'. De staatssecretaris die spitsroeden moest lopen voor zijn collega noemde de opmerking een spon tane, persoonlijke reactie van de minister op vra gen tijdens een politieke bijeenkomst. Mevrouw Groenman noemde de ministeriële opmerkingen echter 'ge heel buiten de orde'. „Ze mini gaa Beursplein 5 in Amsterdam. verwaarloosd. Maar alle za kelijke overwegingen die de beleggers na jaren van afzij digheid naar de aandelen markt hebben geleid, zijn nog steeds geldig. Er is spra ke van economisch herstel en de publicatie van de jaar cijfers van een aantal on dernemingen in de komende weken zal uitwijzen dat er weer beste winsten worden gemaakt. Het bedrijfsleven zal ech ter zijn beste beentje voor moeten zetten om de komen de jaren resultaten te tonen, die de huidige koersen rechtvaardigen. En dan is er nog de Amerikaanse beurs, die onmiskenbaar in mineur is geraakt. De euforie die Amsterdam en in mindere mate andere Europese beur zen nog in januari stand kon houden, is daar al maanden geleden weggeëbt. Onzekerheid schijnt zich meester te hebben gemaakt van de Amerikaanse beleg gers. Houdt de economische groei wel aan? Zou de rente toch niet gaan dalen? Doet - FOTO ARCHIEF DE STf| Reagan echt niets aan hel grote overheidstekort? Di' onzekerheid heeft Beurs plein 5 een paar weken lang van zich af weten te schud den. Maar de koersschokke' van de afgelopen dagen wij zen er op dat de handel Amsterdam tenslotte nid! kan ontkomen aan de stem-| ming pp Wall Street. V „Zeker de helft van de mensen n inimum is door de bodem van jaande van deze stelling heeft de er van de FNV, Herman Bode, oi uin' een felle aanval gedaan op I le-chrlstenen, dat zij de 'evangeli net uiterste krachtsinspanning o 'oor een terugval naar armoe en I sen soortgelijke strekking, zij hel lijn eind vorig jaar door de Raad lent Lubbers gericht. Het is een goede zaak dat het anderen) wordt aangesproken op iremier Lubbers op het gebod var hocratische politici werpen zich iioenen van de zwakken in de sar ingen: noblesse oblige. Zowel in t laad van Kerken gaan we er va !°or honderd procent zijn ingegev «ke motleven. We kunnen ons di ierwijt van on-christelijke politiek, rmoe en bedeling' deugdelijk is o Meningen worden niet alleen g oor emoties. Wie, als vakbondsfc «gelijks geconfronteerd wordt m len van (jeugd)werkloosheid, ko ■'onsverlagingen, bedrijfssluitinge loede plaats zit, niet onberoerd pontaan reagerend zal hij zegge loet worden teruggedraaid. Hoe? Lubbers en het CDA zien bsolute voorwaarde om ons on '3n sociale zekerheid weer gezor fen in de samenleving ook voor c learagen zich zo'n beetje als ee iperatie staat. De man is volledig 'ngskansen van zijn patiënt; de p ']k zal veroorzaken, wordt afstanc nomen. Bovendien zijn vele christ eggen ze dat niet hardop, dat de ■iu1 uitstag van een gisteren be |Jkt hen in het gelijk te stellen, i '°et 45 procent dit jaar met een 'en. Desondanks blijkt van de tot P zijn met zijn of haar inkomen. S I. ^en zegt tekort te komen; v ®n- Opinie-onderzoeken dienen e Lnk Zout 9er?omen te worden, inn aalcie richting, in dit geval ae Teent waar te nemen, maa rs. Het is overigens best mogelij f,n urvraa9den meer pijn doet dai P kunnen wijzen dat de ingreep fnvermijdelijk, om hun eigen bestvi ue conclusie van dit alles kan r ezen op elkaar moet houden en I ah 9aarv D.e herhaalde aanvaller lat'00' dew'jzen dat het over en v\ inch me' vooruitzicht van een en™0 een err|stige zaak. Het Cc >Rt«eesters van het kabinet zitte ste gegevens becijferd, dat de ■9en eind 1986 zal oplopen tot 1 zijn werk goed heeft gedaar Lubbers, wat de werkgelegenl e resultaat leidt.

de Stem | 1984 | | pagina 2