Geschenk Rotary Terneuzen voor ziekenomroepen in de kanaalzone Zeeuws-Ylaamsi bedrijfsleven optimistisch PZEM-winsten niet voor werkgelegenheii Drukbezochte manifestatie De Vaart Tweede penning Terneuzen nu in omloop BOUWFOUTEN IN KANTOOR ZELZATE politierapport Biervliet Optreden Zoma in Sluiskil en Terneuzen IN HOOFDPLAAT W erkzaamheden nieuw dorps huis beginnen TWEEMAAL TWEEDUIZEND GULDEN KvK-VOORZITTER: cadzand/vlissing: Voetpad in plan Roskai jaagt Hulst op kosten markten VRIJDAG 10 FEBRUARI 1984 T16 PAGINA ZEELAND 4Paardrijden Gehandicapten zoekt helpers Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Nederlandse douaniers, die aan de westelijke grensovergang bij Zelzate een kantoor delen met hun Belgische collega's, zijn de al jaren durende stankoverlast in het gebouw zat. Aan de hand van een nauwkeurig bijgehouden 'stankregister' gaan ze nog maar eens proberen om hun superieuren en vooral de Belgische autoriteiten ervan te doordringen dat het op moet houden. Van de geplaagde douane- kantoor, dat op Belgisch grondgebied staat. Er is te veel op bezuinigd. „Je moet niet te hard met de deuren slaan, want dan loopt het niet goed af", zo illustreert hij de armoe. De stank wordt waarschijnlijk veroorzaakt door te kleine rioolbuizen. Een overloop in de kelder is de eigenlijke boos doener. Hoewel de superieuren meestal in Sas zijn als het net niet stinkt, nemen ze de klach ten wel serieus. Zelfs de rijks geneeskundige dienst wijdde er een rapport aan. Op hoog niveau werd via financien het ministerie van buitenlandse zaken al ingeschakeld. „Ja, het probleem is dat de Belgen het zullen moeten doen. Wij zijn wel in dat gebouw onderge bracht, maar hebben er verder niks over te vertellen. Bij her haling is al gevraagd of ze de toestand kunnen verbeteren. Tot nu toe helaas vergeefs", aldus de Zeeuwse inspecteur Hamers. „Als we het van de Belgen moeten hebben, zie ik het som ber in" zegt de Sasse douanier. beambten hebben er zes Sas van Gent als vaste stand plaats. De overigen worden daar in wisseldienst vanuit andere kantoren gestatio neerd. Vooral bij vochtig weer dringt vanuit de kelders een ondraaglijke stank het kan toor binnen. „Het is altijd het ergst in het Nederlandse ge deelte. En je zult het zien: al tijd als er bazen hier komen, stinkt het niet of nauwelijks" zegt een Sasse douanier. Volgens hem is het pro bleem al ontstaan bij de bouw van het gezamenlijke douane- HULST - Tussen 29 januari en 7 februari werd ingebroken in de woning van de familie R. in de Saxhavenstraat te Hulst. Dit gebeurde tijdens afwe zigheid van de bewoners we gens vakantie. De daders ver schaften zich toegang door het bovenlicht open te breken. Binnen werd de woning door zocht en daarbij werd een geldkistje met waardepapie ren ontvreemd. De tweede inbraak vond plaats in de nacht van woens dag op donderdag. Nu was de Willibrordusschool het doel wit. Hier verschafte men zich toegang door een ruit in te slaan. Vervolgens werden het magazijn en de kamer van het schoolhoofd doorzocht. Ver mist werden een rekenmachi ne en verder een aantal horlo ges, ringen en kettingen, die in de afgelopen tijd in de gym zaal waren blijven liggen. HULST - Op de kruising Van de Maelstedeweg-Grote Kreekweg te Hulst vond gis termiddag om 13.45 uur een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Hierbij raak ten beide auto's total loss. Eén van de bestuurders F. van L. klaagde over pijn in een been. Het ongeluk gebeurde toen bestuurder W. van de M. uit Weert vanaf de Van de Maelstedeweg zonder stoppen de kruising opreed en daarbij geen voorrang verleende aan Van L. Deze knalde bovenop de auto van Van de M. Fancy fair - Vandaag, vrijdag, houdt de ouderraad van de Willem Beukelszoonschool in samenwerking met het perso neel een fancy fair. Er zullen allerlei activiteiten zijn voor volwassene en kinderen, zoals sjoelen, biljarten en bussen gooien. De fancy fair begint om 19.00 uur in het schoolge bouw aan de Schoollaan. Er wordt ook een kraam inge richt waar tweedehands spul letjes worden verhandeld en zelfgemaakte werkstukjes van de leerlingen. De opbrengst van de fancy fair is bestemd voor de aanschaf van een foto kopieerapparaat. Zaterdag wordt er in het dorp een wa felactie gehouden. Bestellin gen hiervoor kunnen vrijdag avond worden opgegeven en de wafels worden dan thuis bezorgd. Vergadering - De Bond van Landpachters en Hypotheek- boeren hield haar jaarverga dering. Voorzitter M. Wage- rijn ging uitvoerig in op de wijzigingen van het pachtnor- menbesluit. Dit gaat over de hoogte van de pacht en de pachtweg. Hij gaf de pachters voorlichting en vertelde over de gevolgen. Ook sprak Wage- rijn zijn vreugde uit over de stijging van het ledental, om dat zijns inziens de mensen steeds meer overtuigd raken van de noodzaak van een goe de behartiging van de pach- tersbelangen. Hoofboekhouder van de NCB P. Coolsen hield een inleiding over de fiscus met betrekking tot de land bouw. Van onze correspondente TERNEUZEN - Het Zeeuws- Vlaamse Operette- en Mus- cial-Amateurgezelschap (Zo- ma) verzorgt deze en volgende maand twee optredens voor bejaarden in Terneuzen en Sluiskil. Dit gebeurt op uitno diging van de stichting Wel zijn voor Ouderen in Terneu zen. Uitgevoerd worden selecties uit Oklahoma, Gasparöle, De Graaf van Luxemburg, Het Witte Paard, De Zigeunerba ron, Bloemen van Hawaï, Het Land van de Glimlach, Die Czardasfürstin en Maske in Blau. Donderdag 16 februari wordt gezongen in De Veste te Terneuzen en dinsdag 6 maart in De Sterre te Sluiskil. Beide optredens beginnen om 20.00 uur. Ondertussen zijn de Zoma- leden ook al druk aan het re peteren in Chez René te Oost burg voor hun uitvoering van De Graaf van Luxemburg.van Franz Lehar. Deze operette wordt op 25, 26 en 27 april ge bracht in het Oostburgse Le- deltheater. Van onze correspondent HOOFDPLAAT - De eerste graaf- en sloopwerkzaamhe den ten behoeve van het nieu we dorpshuis te Hoofdplaat gaan morgen (zaterdag) van start. Zoals bekend zullen deze klussen door de dorpsbevol king zelf worden uitgevoerd. De werkzaamheden vangen I 's morgens om 9 uur aan en er zal in twee groepen worden geopereerd. De ene groep sloopt de voormalige toilet ruimte van het oude schoolge bouw, terwijl de andere een 30 meter lange sleuf graaft voor de aan te leggen riolering. De Hoofdplaatse dorpsraad kan nog enkele mensen gebruiken die een handje toe willen ste ken. Bij slecht weer worden de werkzaamheden een week verschoven. De Oostburgse gemeente raad heeft een kwart miljoen uitgetrokken voor de verbouw van de voormalige school te Hoofdplaat tot dorpshuis. Voorwaarde hierbij was dat een deel van het werk door de dorpelingen zelf wordt uitge voerd. Een kijkje bij de koksopleiding. Van onze correspondent TERNEUZEN - Lts De Vaart in Terneuzen heeft gisteren de eerste van twee jaarlijkse open dagen gehouden voor ouders en belangstellenden. Men kan deze twee dagen ondermeer leerlingen aan het werk zien en tevens is er een informatie centrum ingericht. In voorgaandajaren moest .men om de manifestatie te be zoeken van gebouw naar gebouw rijden, maar sinds 1982 heeft De Vaart alles onder één dak. Daarnaast is er nog een nieuwe bijkomstigheid. In het informatielokaal is onder meer alle leerstof te bezichtigen van de opleiding agrarisch onderwijs (veehouderij en plantenteelt), die vanaf 1 augus- - FOTO WIM KOOYMAN tus 1984 op De Vaart gegeven gaat worden. De school wordt dan ook omgevormd tot 'scholengemeenschap voor beroeps onderwijs'. Verder kan men allerhande gegevens krijgen over een breed scala van beroepen. Mochten er dan nog vragen zijn, dan zijn er vertegenwoordigers van het gewestelijk arbeids bureau, het leerlingenwezen Zeeland en een schooldecaan aanwezig om deze te beantwoorden. Tijdens de rondleiding ziet men onder andere leerlingen van de consentieve, mechanische, elektro, motorvoertuigen-, installatie- en bouwtechniek-afdelingen aan het werk. Van daag kan men nog op De Vaart terecht van 19.00 tot 21.00 uur. Een enveloppe met een inhoud van tweeduizend gulden voor de ziekenomroep in Terneuzen. FOTO WIM K00YMAN Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De afdeling Terneuzen van de Rotary-club heeft gisteren de omroepen van de ziekenhuizen Juliana in Terneuzen en Elisabeth in Sluiskil ieder verrijkt met 2.000 gulden. Het was een geschenk ter gelegenheid van het 30-jarig be staan van de afdeling, die eerder al 2.000 gulden schonk aan het open bejaardenwerk in Terneuzen. „De bedoeling is om dit prima vrijwilligerswerk eens in het zonnetje te zetten", aldus Rotary-voorzitter H. Nijsten. Een delegatie van de afdeling overhandigde gistermiddag het presentje in het Juliana-ziekenhuis aan het ziekenhuis bestuur onder leiding van voorzitter ing. J. Korbee. Dat ge beurde in aanwezigheid van vertegenwoordigers van de zie kenomroepen, die het in dank aanvaardden. Beide omroepen hebben nog een lange wensenlijst voor apparatuur, platen en dergelijke. Van onze correspondent TERNEUZEN - De tweede penning, uitgegeven ter gelegenheid van het vierhonderdjarig bestaan van Terneuzen, komt van daag via de winkeliers uit de Terneuzense binnenstad in om loop. De tweede penning is begin deze week officieel aan burge meester J. Monsaert van Gent uitgereikt. Een grote groep Terneuzenaars, merendeels in oude kleding gestoken, was er op uit getrokken om aan de komende festivitei- ten ook in België ruchtbaarheid te geven. Burgemeester J. Mon- aangeboden waaronder een kistje Neuzenwijn en een Neuzen- saert nam de penning, die een beeltenis toont van de vroegere bolus. De laatste geschenken kreeg hij van de stichting evene- Axelsebrug (nu beter bekend als de Dam), in ontvangst. mentencommissie De Vliegende Hollander. Dezelfde stichting zal binnenkort ook een bezoek brengen aan de commissaris van Verder kreeg hij diverse andere Terneuzense geschenken de koningin dr. C. Boertien, om hem een en ander aan te bieden. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Meer dan de helft van de Zeeuws-Vlaamse ondernemers verwacht over het afgelopen jaar een stijging van de netto-bedrijfsresulta ten ten opzichte van 1982. Deze cijfers steken schril af bij het landelijke (36 procent) en Zeeuwse (42) beeld. Dit blijkt uit de Enquête Re gionale Bedrijfsontwikkeling die de Zeeuws-Vlaamse Ka mer van Koophandel eind 1983 onder een groot aantal bedrij ven hield. Kamer-medewer ker Jos Jongen gaf gistermid dag in de burgerzaal van het Terneuzense stadhuis een hel dere toelichting op de nuchte re cijfers. Het onderzoek leert dat het met de export nagenoeg de zelfde kant uitgaat. Voor 1983 wordt een sterk herstel van de exportontwikkeling verwacht. Een stijging van zes procent. In 1982 werd rekening gehou den met een daling van 8 pro cent. Het Zeeuws-Vlaamse be drijfsleven verwacht over 1983 ook een omzetstijging van 3 procent ten opzichte van 1982. In dat jaar was er nog sprake van een daling met twee[ cent. Het herstel van het Zeen] bedrijfsleven is voor een j deel toe te schrijven aanl opleving in de chemische i dustrie. De wereldmarkt, j chemische produkten, die] 1982 helemaal was ingezakt! aangetrokken. „Vooral dei zet van nieuwe produkten] de kunststoffensector en in| organische chemie ontwikt" de zich gunstig". Een an punt dat tot de opleving 1 bijgedragen is de waardetj de gulden. De koersstijg bedroeg in 1982 5,5 procen(| 1983 slechts 2,5 procent, gunstig is ten opzichte van| concurrerende landen. Daarnaast noemde Jongj gistermiddag een aantal neg| tieve factoren die de inten tionale concurrentiep van het bedrijfsleven insta mate blijven benadelen noemde de elektriciteiststarj ven voor industriële groot1,] bruikers (hoger als die int buitenland) en de milieul] ten. De eerder genoemde tieve ontwikkelingen hebt] ook tot gevolg dat de inve ringsbereidheid is toega men. of tunnel, beschouwd wor als een onderdeel van rijkswegennet. Als dan ges wordt door de minister Verkeer en Waterstaat datl le wegen tolvrij dienen tel dan moet dat ook gelden de verbinding over de Wes schelde". Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse Kan van Koophandel, ir. K. Horstra, is er falikant tegen dat PZI gelden gebruikt worden voor het opkrikken of het instandl den van de werkgelegenheid. „Regelmatig duiken in de pers berichten op waaruit blijkt dat in diverse kringen met de gedachte wordt ge speeld fondsen ter handhaving dan wel stimulering van de werkgelegenheid direct of in direct te voeden uit het ver mogen of winsten van de PZEM. Ik wil me hier met kracht tegen verzetten", aldus de voorzitter gisteren in zijn nieuwjaarsrede. Hij wees erop dat de elektri citeitstarieven in Zeeuwsch- Vlaanderen hoog zijn in ver gelijking met de concurrentie in België. „Supergrootverbrui kers hebben op nationaal vlak een tegemoetkoming ontvan gen. Midden en kleinbedrijf mag niet via de energietarie ven belasting betalen. Ik dring er bij de politiek verantwoor delijken op aan dat zij de druk om dit middel te gebruiken weerstaan". Horstra maakte laakte gis termiddag opnieuw het rege ringsstandpunt om 'voorlopig' af te zien van een vaste oever verbinding in Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij sneed vervol gens de problemen bij de ve ren aan. „In 1983 werd de VOW weer eens getorpedeerd. De gevolgen zijn steeds ernsti ger. Jarenlang is de toekomst van de veerverbindingen over de Westerschelde gekoppeld aan de tot standkoming van een vaste oeververbinding bij Kruiningen-Perkpolder. Plannen hoe en waar de ver binding zou moeten worden onderhouden indien de VOW onverhoopt niet mcht door gaan zijn niet ontwikkeld", al dus Horstra. De voorzitter van de kamer wees erop dat er inmiddels zo wel industrieel als infrastruc tureel veel veranderd is en pleitte voor een herwaarde ring van de bestaande situatie. „Benauwend is het dan ook te ervaren dat ondanks overleg vooraf een ons inziens alles zins redelijk verzoek, onder steund door het gehele be drijfsleven in onze regio, om ook alternatieve mogelijkhe den voor een betaalbare ver binding over de Westerschelde ter onderzoeken weggewuifd wordt". „De verbinding over de Westerschelde, met veerboten, moet evenals die met een brug Van onze corres die de afgelopen dagen 1 Zeeland erg veel duin er Daardoor zullen waarscl explosieven en ander oorlo reldoorlog boven water en z Dit waarschuwend geluid is [afkomstig van de Duik- en lemonteergroep (DDG) van Koninklijke Marine, die ze telt in Vlissingen, maar zorgt Iraagt voor het opruimen van illerhande wapentuig dat bij- ia veertig jaar na het beëindi- ;en van de strijd in Zeeland log steeds aan de oppervlakte :omt. „Wanneer iemand een der- ;elijk tuig vindt, wordt het ge- 'aar vaak niet onderkend", al- lus luitenant-ter-zee H. Pee lers en sergeant-majoor P. itupers van de DDG, die in de 'olksmond bekend staat als (de mijnopruimingsdienst'. „Ouderen weten nog wel hoe ixplosieven eruit zien, maar jongeren en zeker kinderen ierkennen die dingen vaak liet". En daarom moet de be- ■olking en in elk geval de Jeugd (op de scholen) beter 'oorgelicht worden, menen de twee deskundigen. Want door in voorzichtigheid en/of onwe tendheid komen vaak levens- [evaarlijke situaties voor. Luitenant Peeters: „Ik her inner me een treffend voor- leeld in Vlissingen, waar het |s voorgekomen dat een klein SINT-JANSTEEN - De aan) van een voetpad in het I Roskam tussen de Inghel® berghe en de Hoofdstraf Sint-Jansteen gaat de meente 53.300 gulden. Het pad, dat naast de kei] gepland, kost op zich niet, maar het kerkbest] heeft heel wat eisen voordat het zijn bezwarenj gen de aanleg liet varen. Men was bang dat het] de rust aan de zuidzijde varl kerk en bij de begraafp'f gedaan zou zijn en dat er| grotere kans bestond glas-in-lood-ramen aan kant sneller zouden sneuvel Na heel wat over en weerl praat is overeengekomen] het ter plaatse staande F bouw dat destijds is kocht van L. de Kerf wordt] sloopt, dat naast de kerk» 59 meter een hek van 21 hoog wordt gezet, plus nog] hekwerk met poort voorzijde, dat achter het t werk nog 60 coniferen woffl geplant en dat vóór de kerk» men een slagvaste hel* kunststofplaat wordt ge® teerd. Alles op kosten vanl gemeente uiteraard. I Gezien de belangrijk'] van dit pad hebben B en V er echter wel voor over. mers, door de bewoners in] plan Roskam is al herhaal] lijk op een spoedige aangedrongen. Voetgatfl en met name schoolga2] kinderen zijn momenteel2 wijls, door het ontbreken" een alternatieve mogelijk verplicht om van de rij® van de Verrekijker gebrui»| maken. Van onze correspondente OOSTBURG Volgende week woensdag, donderdag en vrijdag staat de scholen gemeenschap St. Eloy in Oostburg voor het zesde achtereenvolgende jaar in het teken van het toneel. De gymzaal wordt dan omge toverd tot een theater waar door zo'n 55 leerlingen het twee uur durende spekta kelstuk 'Tijl Uilenspiegel' van Jan Naaijkens en door twaalf personeelsleden de detective 'De Spooktrein' van Arnold Ridley voor het voetlicht worden gebracht. Onder de bezielende lei ding van Eric Wij fels is men al vanaf half oktober bezig met de repetities. Wij fels, die het stuk 'Tijl Uilenspie gel naar eigen inzicht heeft bewerkt en aangevuld met hiuziek en dans geeft toe: „Een hele klus, voor zowel spelers als regisseur, maar iedereen heeft het er graag voor over. Je ziet zoiets groeien. Soms denk je wel eens er komt niks van te- fcRDAI« - In Bintje 35- iStanH Wamen 34 contracten tot f77 kg yoor levering april tegen contra l0* 76>80 Per 100 kg, en 3 if 7fi dg a voor levering mei tegen rilaim? ?r 76»10- De stemming was 204 ,Voor Bintje 50mm werden Iverin en verhandeld voor le- ftot f qr K?ril bi;j een PriJs van 98,20 Ivoor 1 per 100 34 contracten 99qn nng mei tegen 101'50 tot 'ernh en contracten levering no- 'oor l®gen ƒ31,90. De stemming [vpihk en mei: flauw, voor no- k m" APELLE, 9 febr. - Kroetappelen -DEfflEM VAN ZEELAND LRIJPAG 10 FEBRUARI Douaniers Sas klagen over Belgische stank Van onze correspondent TERNEUZEN - De vorig jaar mei opgerichte Stich ting Paardrijden Gehandic- capten (SPG) zoekt dringend vrijwillig(st)ers die de stich ting willen helpen de leer lingen te begeleiden. Het le denaantal van de SPG ligt momenteel iets boven de dertig. Er worden gereden in twee maneges, manege Ma- grette te Axel op woensdag morgen en manege Riemens te Nieuwvliet op zaterdaga- morgen. De leerlingen rijden tel kens in groepjes van 4 a 5 onder leiding van een in- structeur gedurende een half uur per week. De lessen worden regelmatig bijge woond door de fysiothera peut, ter begeleiding van de instructeur en leerlingen. De stichting gaat er van uit dat bij ieder paard, dus bij iedere leerling, een begelei der hoort te lopen, vandaar dat er heel wat vrijwil- lig(st)ers nodig zijn. Nu zijn er nog veel te wei. nig waardoor de begeleiding! steeds op dezelfde menserl neerkomt. Belangstellendtri kunnen zch opgeven bij QJ SPG, telefoon 01150-9473;! Ook financiële bedrijgerL zijn welkom. Wie meer wijl weten over de stichting karl terecht op de voorlichtingsf avond die gehouden worry woensdag 15 februari, aan l vang 20.00 uur, in de Jacob! Catsschool te Terneuzen Deze avond wordt vooral g houden om de contacten tus sen ouders, leerlingen, bege l leiders en bestuur te bevor deren.

de Stem | 1984 | | pagina 14