Belgen blijven naar Z.-Ylaanderen komen ZCR-SECTIE: ZEELAND VOOR DE IZIEN. lijdelijke afsluiting stroomgeulen bedreigt milieu Oosterschelde - DE STEM 'Politieke' daad beboet VANAF F21.3O0) WATEROVERLAST IN ZEE IJ WSCH- VLAANDEREN VVD: sneller werken aan aanpassing veer bij Vlissingen 'Bouwkosten Oosterschelde- werken niet overschreden' AGRARISCH JONGEREN BIJEEN IN KAPELLE iÈ. fLAN RIJKSWATERSTAAT ONDERZOEK KAMER VAN KOOPHANDEL: Verkeerd Veel werk A5| IÊ*s£t*0 5 weS^ei VRIJDAG 10 FEBRUARI 1984 VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 „Sfeen door ruit burgemeester MIDDELBURG - Omdat hij 'aan politiek' deed had de 32-jarige Aardenbur ger H. G. op 5 oktober 1982 'een daad willen stellen'. 'In een opwel ling' koos hij voor een trottoirtegel, die hij ver volgens met een grote boog dwars door de ruit van de ambtswoning van Aardenburgs burgemees ter de woonkamer binnen gooide. Diens echtgenote en zoon kwamen met de schrik vrij: „En dat be staat gewoon niet, want ik had heel goed gekeken of er iemand in de woon kamer was en er was he lemaal niemand", aldus G. gisteren voor de poli tierechter in Middelburg. G. had kennelijk ge hoopt uitvoerig zijn grie ven te kunnen spuien met betrekking tot het beleid van de burgervader, maar politierechter mr. Nomes kapte dit onmid dellijk af: „Over politiek wordt in deze zaal niet gesproken". Waarop G. teleurgesteld zijn mond hield, terwijl hij ook het antwoord schuldig bleef op de vraag waarom hij niet was ingegaan op de voorgestelde schikking van 200 gulden. „Ik wilde de zaak ge woon laten voorkomen, denk ik", aldus G. die voor de zitting een snip perdag had moeten opne men. Al met al kwam zijn politieke daad hem duur der te staan dan voor zien: politierechter mr. Nomes veroordeelde de man conform de eis tot een boete van 300 gulden, terwijl hij ook de schade claim van 55 gulden voor een vernield gordijn zal moeten betalen. „Oh, maar dat neem ik niet", aldus G. die resoluut be sloot het in Den Haag (in hoger beroep) nog eens te proberen. Reddingsplan voor BKR-kun stenaars MIDDELBURG - Zeeuws geld voor de aan koop van beeldende kunst moet zoveel moge lijk worden gebruikt voor de financiering van Zeeuwse beeldend kunstenaars. 'Zeeland voor de Zeeuwen', klinkt onsympatiek, maar de precaire sociaal-economische positie van de beeldende kunstenaars rechtvaardigt (in ieder geval in deze tijd) een dergelijk standpunt. Kwaliteitsnor men moeten daarnaast ook een rol spelen. Dat is het kernpunt van een advies, dat de sectie beeldende kunst van de Zeeuwse Cultu rele Raad (ZCR) heeft uitge bracht. De sectie geeft erin aan hoe het best kan worden ingespeeld op de drastische bezuiniging van het rijk op Beeldende Kunstenaars Rege ling (BKR), die ook vele Zeeuwse kunstenaars van een inkomen dreigt te beroven. Bij de Culturele Raad staan onge veer 200 Zeeuwse beeldend kunstenaars geregistreerd, waarvan er zeer veel van de BKR afhankelijk zijn. Door de bezuiniging komen die alleen nog voor de regeling in aanmerking wanneer ze per jaar minstens 3.000 gulden aan eigen inkomsten weten te ver werven. In 1986 zal dat bedrag zijn opgetrokken tot 8.000 gul den per jaar. Daar staat tegen over dat het provinciebestuur een speciale rijksbijdrage voor beeldende kunst te wachten staat. Tegen de achtergrond van de bezuinigingen op de BKR is het volgens de sectie van groot belang dat deze nieuwe rijks bijdrage ten goede komt aan de inkomingsvorming van de professionele beeldende kun stenaars in de provincie. Ook bestaande budgetten zouden daartoe aangewend dienen te teloos 157km/h en in diesel in de nieuwe 1$ 1IDDELBURG - De milieu-afdeling van de Delta dienst van Rijkswaterstaat bestudeert momenteel de evolgen van een plan om de Oosterscheldemonding edeeltelijk af te sluiten tijdens de laatste werkzaam- ieden aan de stormvloedkering. De schuiven van de storm- c leedkering zouden daartoe >rme comtort flpdelijk moeten worden neer laten in de stroomgeulen dammen en Schaar en (voor gedeelte) in de stroomgeul oompot. Rijkswaterstaat wil daar- lee in rustiger vaarwater ko- *11 bij het plaatsen van bo- enbalken en het aanstorten an dorpelbalken van de rmvloedkermg. Daarmee '°i'dt tijd (en dus geld) ge- 'winen. Maar dit heeft wel ^sequenties voor het milieu, jadat het getij verschil erdoor meemt, eerst tot 2.70 meter daarna tot 2.25 meter. Na prijs per km. W :xcl. afleveringskostent ML-behandelf K 195. I/EG 55. Dp maandagavond 9.30, volwassenen nge Brugstraat 13, gereedkomen van de pij- lrdam in de Oosterschelde W VOOH ZUIOWFST NFOERLANO Mtoren l Terneuzen, Hulst en Goes essen en telefoonnum- nersop pagina 2. Openingstijden: ■30-12 30/13.30-17.00 uur 'Wactie e'neuzen: Rein van der lm (editie-chef), Jan Jan- 7n (Piv, chef), Frank Dey, u' de Schipper, Cor de er (foto), Ton Koomen a, Holst: Eugène Ver- Ii ,fn Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- uostburg Co Meertens. '^'«punten '°osterzande: mevr. Neve, 1250 tr" 4' 01148" ^"srtentie-expl. 1sPecteur Zeeland: C. 'Phvé 01150-95839. Me- wordt het getij verschil bij Yerseke minimaal 2.70 meter, maar gemiddeld 3 meter. Als het getijverschil minder wordt kan zich op de hoger ge legen gedeelten in de Ooster schelde sterfte van bodemdie- ren voordoen. Bovendien kan door dwarsstroming uitschu ring van de platen optreden. De visserij zou geen nadeel ondervinden van de tijdelijke afsluiting. De milieu-afdeling van de Deltadienst onderzoekt nu of het mogelijk is om door een voudige maatregelen, zoals door zeer tijdelijke sluiting (na 1, 2 dagen de schuiven in de stroomgeulen weer open) de nadelige effecten voor het Oosterscheldemilieu te beper ken. De bevindingen van de milieu-afdeling zullen getoetst worden aan die van particu liere milieu-organisaties, die ook onderzoek verrichten. Rijkswaterstaat is gebrand op tijdelijke afsluiting van de sluitgaten, omdat er dan snel ler gewerkt kan worden bij rustiger vaarwater. Als de schuiven niet tijdelijk dicht gaan komt het bouwschema in gevaar. De kans bestaat, dat de bouwtijd dan zelfs 4 maan den uitloopt, wat heel veel geld gaat kosten. In mei '86 wordt een begin gemaakt met het plaatsen van de bovenbal ken. Het probleem is inmiddels voorgelegd aan minister Smit- -Kroes van Verkeer en Water staat, die al te kennen heeft gegeven de veilige voortgang van het werk in de Ooster schelde hoger te waarderen dan nadelige milieu-effecten van kortstondige en beperkte aard. Milieu-organisaties zijn het met het standpunt van de bewindsvrouwe niet eens. Zij vinden, dat de minister wat al te gemakkelijk met het milieu omspringt. worden. Men heeft daarbij het oog op de rijksbijdrage die de Stichting Beeldende Kunst Zeeland (SBK) ontvangt voor kunstuitleen en de provinciale pot voor aankopen van beel dende kunst. Op basis van het aantal kunstenaars dat in Zeeland woont zou de nieuwe rijksbij drage 150,000 gulden per jaar bedragen. Maar het bedrag kan ook heel anders uitpak ken. De rijksbijdrage voor kunstuitleen bedraagt dit jaar 51.000 gulden. Geadviseerd is daarvan tweederde aan Zeeuwse kunstenaars ten goe de te laten komen. In het pro vinciale aankooppotje zit ver der dit j aar 40.000 gulden. Met die bedragen moet het volgens de sectie mogelijk zijn een groot aantal Zeeuwse kunstenaars aan zoveel eigen inkomsten te helpen dat ze van de BKR-regeling gebruik kunnen blijven maken. Daar bij wordt gedacht aan de aan koop van kunst, het uitkeren van bruikleenvergoedingen, het geven van opdrachten, ho noraria, beurzen en presentie gelden, Ook een provinciale subsidieregeling die initiatie ven van gemeenten, bedrijven en particulieren moet stimule ren zou volgens het advies op z'n plaats zijn. Voor de selectie van kunste naars en kunstwerken, die voor dat alles in aanmerking komen, zou volgens de sectie één adviescommissie moeten gaan fungeren. De provinciale aankoopcommissie en de se lectiecommissie van de SBK zouden daar in op moeten gaan. Momenteel, aldus de sectie, is van een markt voor de beel dende kunst in Zeeland nau welijks sprake. „Er zijn weinig particulieren of bedrijven die beeldende kunst aankopen of opdrachten verlenen. Van een gemeentelijk aankoop- of op- drachtbeleid kan evenmin ge sproken worden. Voor zover enkele stedelij ke gemeenten op dit terrein iets doen, ge beurt dat incidenteel. Het pro vinciaal aankoopbeleid staat nog in de kinderschoenen. Van een opdrachtbeleid is evenmin sprake". Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) moet maatregelen om de over last die voortvloeit uit de aan passing van de aanleginrich- tingen voor de veerhavens in Vlissingen en Breskens tot een minimum beperken. Dat zeg gen de VVD-Kamerleden Te Veldhuis en Van Erp. Beide liberalen, die kortge leden een werkbezoek aan Zeeland brachten, wijzen de minister in schriftelijke vra gen op de grote ontevreden heid in Zeeland over de wer ken, die van 15 februari tot 15 juni gaan duren. In die periode is vrachtverkeer nagenoeg niet en personenverkeer maar ternauwernood mogelijk. Het bedrijfsleven vreest daardoor een schadepost van miljoenen. Van Erp en Te Veldhuis willen dat minister Smit- Kroes op korte termijn studie maakt van de voorstellen van het Zeeuwse bedrijfsleven om de bouw van de nieuwe aan- leghavens aanmerkelijk te versnellen. Volgens het be drijfsleven kan dat door gedu rende zes of zeven dagen per week in drie ploegen te wer ken. Wei en karrespoor zijn veranderd in 'binnenmeren Van een onzer verslaggevers HULST/TERNEUZEN/ OOSTBURG - De enorme hoeveelheid regen die afge lopen dagen boven Zeeuwsch-Vlaanderen is uitgestort heeft hier en daar gezorgd voor heel wat wa teroverlast. Akkers en weilanden kwamen blank te staan en kreken en slootjes traden buiten hun oevers. De Zeeuws-Vlaamse water schappen hebben de handen nog steeds vol om al dat overvloedig vocht af te voe ren. Vooral op die punten waar het polderwater niet via gemalen maar via slui zen geloosd wordt. Nu het wat opgeklaard is, zijn de ergste problemen echter alweer achter de rug. „Rond het weekeinde hopen we van het meeste overtolli ge water af te zijn", zegt J. Meesen van De Drie Am bachten in Terneuzen. „We hebben een aantal dagen ge had dat we niets kwijt kon den, vanwege de hoge wa terstand in de Schelde". De knelpunten lagen vooral bij de lager gelegen gronden, zoals bij de Otheense Kreek en zijn uit lopers en de omgeving van de Axelse watertoren. Ook bij de Braakmankreek wa ren er problemen, zij het in mindere mate dan rond de Otheense Kreek, waar zeker zo'n 150 hectare grond blank kwam te staan. „Het is na tuurlijk wel vervelend", zegt Meesen, „maar meestal duurt dergelijk soort regen val maar een paar dagen en dan kan het water daarna ook weer snel geloosd wor den". Bij het waterschap Hul ster Ambacht lag het knel punt nabij Ossenisse, waar het water via een sluis moet worden afgevoerd. Vanwege de hoge stand van het Schel- dewater, opgestuwd nog door de wind, ging die sluis niet open en liepen de sloten over. „Voóf de rest kunnen onze gemalen het goed aan", aldus hoofd technische dienst ing. K. Brand. „Hier en daar staat er wel wat wa ter op het land, maar dat is gewoon een kwestie van doorzakken. Het peil in de waterlopen is niet zoveel ho ger dan normaal". Geen problemen zijn er volgens hoofd technische dienst J. Boekhout geweest bij het Vrije van Sluis. „We hebben uitstekende gemalen en sluizen en we hebben dan - FOTO WIM KOOYMAN ook volop kunnen lozen. Het is natuurlijk wel zo dat onze afvoeren zijn berekend op 10 millimeter per etmaal en als er dan 60 millimeter valt heb je natuurlijk 6 dagen nodig om het af te voeren". De regen die sinds januari gevallen is, heeft inmiddels alle records uit de afgelopen 35 jaar overtroffen. In ja nuari werd 145 millimeter neerslag genoteerd, terwijl daar in februari tot eergis teren nog eens 45 millimeter bij kwam. En dat, terwij] voor de gehele februari- maand een gemiddelde staat van 52 millimeter. DEN HAAG - Rijkswater staat verwacht, dat de bouwkosten van de door laatbare dam in de Ooster scheldemonding en van de overige werken in de Oos terschelde in de tweede helft van het afgelopen jaar niet of nauwelijks van de plan ning afwijken. Er is wel, zoals in voor gaande perioden, sprake van enkele procenten inflatie en bovendien van een BTW- verhoging, maar van over schrijding is nauwelijks sprake. Zoals bekend ver wacht het Zeeuwse CDA- Tweede Kamerlid, drs. Huib Eversdijk, dat er evenals in het eerste half jaar van '83 weer een overschrijding zal zijn van minstens 100 mil joen gulden. Eversdijk spreekt daarover vanavond op een CDA-bijeenkomst in Krabbendijke. Volgens insiders is daar echter geen sprake van. Door ver doorgevoerde be zuinigingen en meevallers (onder meer door het ach- terwge.laten van het leggen van een laag funderings- matten) zal de vijftiende voortgangsrapportage over de uitvoering van de Ooster- scheldewerken, die in maart uitkomt, een florissanter beeld te zien geven dan voorgaande rapportages. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat is bij de Oosterscheldewerken 'het tijdperk van de grote over schrijdingen' definitief voorbij. Van een onzer verslaggevers GOES - Bedrijfsovername en intensivering is het thema van de studiedag die het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt op dinsdag 14 februari in De Caisson in Kapelle-Biezelin- gen houdt. Voor dit thema is gekozen omdat er voor een groot aantal Zeeuwse landbouwbedrijven een duidelijke noodzaak is het bedrijf aan te passen en ver der te ontwikkelen. Intensive ring van de veehouderij of groenteteelt behoort tot de mogelii kheden. Op de studiedag, die om 14.00 uur begint, zullen eerst en vooral de intensiverings mogelijkheden voor indivi duele bedrijven aan de orde komen. Het avondprogramma bestaat uit een forumdiscur Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Neringdoend Zeeuwsch-Vlaanderen is er ondanks de devaluatie van de Belgische frank en de stijging van de brandstofprijzen in ge slaagd een grote Belgische klantenkring te behouden. Meer dan de helft (57 procent) van de klanten wipt nog even vaak als vroeger de grens over en heeft daar zelfs een ritje van gemiddeld ruim honderd kilometer (heen en terug) voor over. Een en ander blijkt uit de eindexamenscriptie van Ma rianne Abels, 'Zeeuwsch- Vlaanderen, meer dan alleen een winkelparadijs'. Zij is stu dente aan het Nederlands We tenschappelijk Instituut voor Toerisme en Recreatie in Bre da en deed op verzoek van de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel een onderzoek naar het Belgisch dag- en kooptoerisme in Zeeuwsch- Vlaanderen. Uit het onderzoek blijkt te vens dat de grenstoeristen na genoeg geen notie hebben wat Zeeuwsch-Vlaanderen te bie den heeft. „Wat men weet, weet men uitsluitend via ken nissen en familie". De resulta- ten van dit onderzoek zijn vol gens secretaris H. van Lam- balgen van de kamer verras send. De vrees bestond name lijk dat de daling van het grenstoerisme, als gevolg van de koopkrachtdaling en de va luta-onrust, blijvend zou zijn. Dit zou een belangrijke aan tasting van de detailhandel, de werkgelegenheid en het voor zieningenniveau in Zeeuwsch- Vlaanderen betekenen. Er werken zeker vijfhonderd mensen in de detailhandel. De agrarische en industriële sec tor is vooralsnog niet in staat verlies van arbeidsplaatsen bij de detailhandel op te vangen. De kamer, geschrokken door deze ontwikkeling, be sloot in maart 1983 te gaan on derzoeken op welke manier deze neergaande lijn een halt toegeroepen kan worden. Er werd een werkgroep Promotie Zeeuwsch-Vlaanderen opge richt en het Nederlands We tenschappelijk Instituut voor Toerisme en Recreatie werd erbij gehaald. Het rapport (waarin vijf maanden werk zit) legt nu bloot dat het aantal Belgen dat naar Zeeuwsch-Vlaanderen komt om er een dagje uit te zijn groter is dan het aantal zuiderburen dat hier komt ko pen omdat het goedkoper is. „Er is dus een grote groep die structureel blijft komen", aldus Van Lambalgen gisteren bij de presentatie van de scriptie in de burgerzaal van het Terneuzense stadhuis. „Wij hebben altijd een ver keerde indruk van dat grens toerisme gehad. We zijn er steeds van uitgegaan dat het prijskopers waren die op voor deeltjes uit waren". Van Lam balgen ervaart dat als een zeer positieve ontwikkeling. „An ders was de klap nog veel gro ter geweest". De kamer ziet het nu als taak van de ondernemers zelf, de gemeenten en de VVV's om ervoor te zorgen dat die groep blijft komen en zelfs nog wordt uitgebreid. Marianne Abels beveelt in haar scriptie aan meer bekendheid aan het gebied te geven met als doel de frequentie van het bezoek te verhogen en te verlengen. Heel belangrijk daarbij is dat alle VVV's zich bundelen tot een Zeeuws-Vlaamse VVV zodat alle plaatselijke activi teiten gecoördineerd en ge richt gepland kunnen worden. Tot nu toe zorgt elke VVV voor zijn eigen winkel. Dit heeft vaak tot gevolg dat er verschillende activiteiten te gelijkertijd plaats vinden. Tot op heden was het moei lijk alle VVV's op een lijn te krijgen. Nu de uitslag van het onderzoek er ligt, is volgens Mieke Rasmussen van de be gin 1983 opgerichte Werkgroep Promotie Zeeuwsch-Vlaande ren de aanleiding om samen te werken groter dan voorheen. De werkgroep verwacht binnen enkele maanden met concrete voorstellen te komen om genoemde aanbevelingen in de praktijk te kunnen bren gen. De scriptie werd gister middag overhandigd aan ge deputeerde J. Ventevogel die opmerkte dat er op het toeris tische vlak 'nog veel werk is'. Hij was verheugd dat de ka mer het initiatief had geno men het onderzoek te doen.

de Stem | 1984 | | pagina 11