Kloosterboer en Nijholt minder optimistisch 1.45 Vijf miljoen dollar winst 29f Ria Visser droomt van goud Opening bombastische vertoning 999 Stenmark: „Iedere 1 skiër is prof' 1 n> jjucijners of pine bonen, bIik 7Q fulpen, 5 verschillende] l'otchrysanten, ft W.-Duitsland 'al zeker' van 7 medailles' Botsing Training afdaling afgelast door sneeuwval! gW NEEMT GOUD IN MOND bonen or pg nu 7 H|n SARAJEVO - Van de drie trainers die in Sarajevo de elf leden tellende Neder landse schaatsploeg begeleiden, neemt alleen all round-coach Henk Boer goud in de mond. Als het gaat om het uitspreken van verwachtingen zegt Henk Boer, dat hij 'niemand speciaal in gedachten heeft'. Maar het moge duideljk zijn dat de naam van Hilbert van der Duim op dat moment zijn gedachten beheerst. Boer's collegae Tjaart Kloosterboer (dames) en Gau- ke Nijholt (sprinters) zijn heel wat minder optimistisch. Nij holt, die Jan Ykema en Geert Kuiper als enige ijzers in het Olympische vuur heeft: „Ik geloof dat een plaats bij de eerste tien haalbaar is. Een achtste stek betekent een vol doende". En Kloosterboer, die met Ria Visser, Yvonne van Gennip. Thea Limbach en Ali Boorsma aan de bak moet: „Ik verwacht dat de meiden de Olympische kwalificatie-eis (een plaats bij de eerste acht, RVD) waarmaken. Binnen het kader van de vijfde tot en met jleuren, O Qp per bos 4 5 jmengde kleurej per pot leze advertentie kunjl en, behalve de artil«»f j staan. rit u alleen kopen in |an die cijfers op de gelden van dag 11 februari a s J aad strekt. (ts SARAJEVO - Vijf miljoen dollar verwacht de organisatie van de veertiende Olympische winterspelen, die gisteren of ficieel geopend werden, aan het evenement over te houden. Een geldelijke winst, die in de Olympische geschiedenis nog nooit voorkwam. Pavle Lukac, hoofd van de persdienst van de winterspelen van Sarajevo is dan ook een tevreden mens. Lukac is bijna niet te benade ren omdat hij tot over z'n oren in het werk en representatieve verplichtingen zit: „Dit zijn de eerste spelen die winst maken, en daar zijn we behoorlijk trots op." Het gegeven, waarop de winst vergaard werd, lijkt chter niet al te rooskleurig. ..ukac: „We hadden het grote voordeel dat alle noodzakelij ke gebouwen vroegtijdig klaar waren. Was dat met vertra ging gegaan dan zouden we in [de problemen zijn gekomen door de inflatie van 50%, die vorig jaar in Joegoslavië be- jstond. Dat zou een ramp zijn geweest." De inkomsten van het orga nisatiecomité in Sarajevo be staan hoofdzakelijk uit tv- rechten (100 miljoen dollar van \BC) en de inbreng van spon sors. Lukac: „Dat is alles mee gevallen. In totaal hebben be drijven iets meer dan een mil- |joen dollar op tafel gelegd om jtier reclame te kunnen ma ken En op zulk een bedrag hadden wij in het geheel niet gerekend." Dat laatste was een grote meevaller, omdat de toe ristische aantrekkingskracht Van de winterspelen behoor lijk tegenviel. Er werd uitge daan van een bezoekersaantal Uit het buitenland van rond de ■35000 mensen en in de prak- jtók blijken er 'slechts' 24.000 te komen om de wedstrijden bij te wonen. „In de werving zijn fouten gemaakt. Maar daar hebben we veel van geleerd", aldus de Joegoslavische per schef, die er nog steeds van overtuigd is dat de spelen een grote waarde voor Sarajevo zullen hebben als propaganda voor de stad waar het voor liefhebbers van wintersport goed toeven is. In Sarajevo werd trouwens door vertegen woordigers van het Ameri kaanse tv-station ABC aange kondigd dat er in de toekomst minder grof met bundels dol lars gewapperd zal worden als het gaat om het verkrijgen van de rechten. ABC, met on geveer duizend man aan het werk in Sarajevo, betaalde voor de winterspelen van '88 in het Canadese Calgary 309 mil joen dollar, terwijl in eigen land voor de zomerspelen van Los Angeles over een half jaar 'slechts' 350 miljoen moest worden betaald. Volgens de laatste jaren als gewoonte aangenomen 'optelsom' zou na Calgary door ABC voor de zo merspelen '88 in Seoul bijna een miljard dollar (drie maal de hoeveelheid als voor de winter-Olympiade moet wor den neergelegd) gedokt moe ten worden. Maar dat juist zijn de Amerikanen niet van plan. „Het moet uit zijn met die prijsopdrijving", vertelde een ABC-woordvoerder in Sa rajevo. „Seoul komt voor de Verenigde Staten qua tijdstip van de belangrijkste finales slecht uit. Het tijdsverschil van 13 uur is er de oorzaak van dat die finales in de States in de ochtenduren moeten worden uitgezonden. En daar zijn onvoldoende tv-spots voor de verkopen. Daarnaast valt Seoul gelijk met de finale van de world series basebal (honk bal) in de VS. en die zijn popu lairder dan de spelen." Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiiiiiiiniiiniuiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ SARAJEVO - Het verwijt was keihard, maar daarom niet minder waar. Met een van spanning weggetrokken gezicht zei Ingmar Stenmark, de 27-jarige Zweedse ski- m ™.r, die voor deelname aan de veertiende Olympische Winterspelen werd uitgesloten: „Iedere skiër, die hier 5 deelneemt, is prof. Als de ontwikkeling in onze sport van de laatste jaren zich voortzet dan kun je volgens de hui- g dige amateurregels de ski-nummers bij de Winterspelen weglaten." Stenmark, die zaterdag in het Bulgaarse Borovetz zijn 78ste overwinning in de strijd om de World Cup behaalde, Pleitte dan ook voor het open stellen van de Spelen voor iedereen. „Het IOC loopt steeds achter de feiten aan", S stelde de Zweed verbolgen vast. Stenmark, vier jaar geleden in Lake Placid winnaar fj van het goud op de reuzeslalom en de slalom, vond echter Piet dat de alpine-nummers in Sarajevo in waarde waren uf'rï' ^'n ondanks het feit dat naast hem ook Han- Pj Wenzel en de voor Luxemburg skiënde Oostenrijker c Girardelli voor de veertiende Winterspelen werden geweigerd. „De gouden medailles verliezen hier volgens Piij weinig waarde. Toen in 1972 Karl Schranz in Sapporo §j aar huis werd gestuurd had dat even een negatief effect, j| mensen waren het snel vergeten. Hier zal het- zelfde gebeuren." Overigens staat Stenmark in Sarajevo wel op de com- puterlijsten van de deelnemers. Net als Wenzel en Girar- I i tr°uwens. Bij de naam van Stenmark staat tevens - E s ®nige - vermeld op welk merk ski's hij naar beneden E Maar dat zal te maken hebben met het gegeven dat 5 e abriek van die latten in Joegoslavië staat. de achtste plaats moet je kun nen presteren, wil je hier niet afgaan". De drie Nederlandse schaat- strainers benaderen het Olympisch gebeuren op de schaats in Sarajevo dan mis schien vanuit verschillende invalshoeken, over één ding zijn ze het eens: er moet alles of niets gespeeld worden. Henk Boer, met een vrolijke twinkeling in de ogen: „Hier kun je niet, zoals Van der Duim tijdens het EK in Larvik zo keurig deed, op berekening rijden. Hier wordt vertrokken op de winnende tijd. En als die niet te halen is, verwacht ik dat de jongens in de laatste rondjes pas met een oplopend schema gaan rijden. Er moet gewoon geknald worden". Tjaart Kloosterboer: „Reke nen is er inderdaad niet bij. Je moet weggaan op het schema van de snelste tijd tot dan toe en kijken of het schip mis schien ergens wel of niet strandt". Gauke Nijholt op zijn beurt: „Op de sprintaf standen moeten we het hebben van een uitschieter van de dag. Zoals Lieuwe de Boer met zijn brons op de 500 m in Lake Placid. Zo'n verrassing ligt in de aard van Jan Ykema. Hij is een gokker van nature. Hij rijdt öf een hele goeie tijd óf het is helemaal niks. Zo zit die jongen nu eenmaal in elkaar. Kuiper is heel wat stabieler als mens en als schaatser. Bij Ykema ben ik altijd blij als hij de eerste bocht heel door komt". Hebben Kloosterboer en Nijholt zo hun bedenkingen over het verloop van de weg naar Sarajevo toe, Henk Boer gaat vrij onbevangen de uit daging aan. Met Van der Duim, Schalij, Vergeer, Vun- derink en Kramer meent hij over een ploeg te beschikken, die het gevecht om de Olympi sche plakken met ere aan kan. „Hier in Sarajevo en dadelijk in Göthenborg op het WK ligt ons hoogtepunt. Van der Duim heeft bijvoorbeeld in Larvik niet meer gedaan dan het bin nenhalen van het kampioen schap. En in het voorseizoen was hij bereid zijn Nederland se titel op te geven om toch maar zo goed mogelijk voor bereid hier aan de start te kunnen staan. Dat typeert zijn instelling. Hij wil hier slagen". Uiteraard gokt de Gronin ger schaatscoach niet alleen op zijn paradepaardje Van der Duim. En volgens Eric Heiden is dat maar goed ook. De Ame rikaanse winnaar van vijf maal goud in Lake Placid gis termorgen langs de baan van de Zetra-piste: „Ik heb Hilbert nu een paar dagen een beetje stiekum bekeken, maar vol gens mij is hij te nerveus. Hij heeft weer dat bekende bleke bekkie van hem. Hij zou wat rustiger moeten worden, wat meer afstand moeten nemen". Henk Boer houdt eveneens rekening met medaille-kansen voor Frits Schalij („als op de 1500 m het ijs iets zwaarder is dan de laatste dagen komt hij ver"), Hein Vergeer („hij heeft snel ijs nodig: als de omstan digheden ideaal zijn, moet je op hem letten"), Robert Vun- derink („één van de beste stayers ter wereld van dit mo ment") en - zij het in mindere mate - van Yep Kramer („een ongelukkig seizoen door zijn blessure, maar hij kan verras send uithalen"). Eén ding vreest Henk Boer en dat is, dat één van zijn rij ders het eerste paar loot en voor de concurrentie een tijd moet neerzetten. „Dan wordt het een kwestie van gokken", aldus de coach, in het dage lijkse leven fysio-therapeut. „Ik mag namelijk zelf niet met schaatsen op het ijs staan. Meestal voel ik, als dat wel kan, perfect aan hoe de condi tie van het ijs is. Ik rijd dan een paar rondjes op de bin nenbaan en trap eens voor zichtig met de punten in het ijs. Nu moet ik helemaal op de informatie van de jongens af gaan. En die zijn vaak zo ge spannen, dat ze niet eens mer ken hoe het ijs er bij ligt". Voor Henk Boer staat echter vast dat er in Sarajevo heel agressief gereden zal moeten worden. „Dan heb je kans op goud en daarvoor zijn we toch hier....". De Nederlandse delegatie tijdens de openingsceremonie. Hilbert van der Duim zou even later vergeten de officiële tri bune te groeten. FOTO..F SARAJEVO - Je trekt gewoon een paar blikken met mensen open en je hebt een officiële opening van Olympische Spelen. Dat zou het motto kunnen zijn van de gistermiddag in het Kosevo-stadion te Sarajevo gehouden bombastische verto ning, waar de veertiende Olympische Spelen door de presi dent van het presidium van Joegoslavië Mika Spiljak voor geopend werden verklaard. En waar sinds zeven minuten over half vier in de middag het Olympisch vuur brandt. Het vuur werd door een langlaufer, de enige verrassing in de hele show, binnen het stadion gebracht en door de Joego slavische kunstrijdster Sandra Dubravic werd de toorts overgenomen. Zij mocht de lange trap op om in de schaal bo ven het stadion het gas in brand te steken. De Winterspelen van Sarajevo heten sober te zijn, maar daar was tijdens de opening niets van te merken. De organi satoren hadden uit alle windstreken jongelui opgetrommeld om de zaak aanzien te geven. Op een bepaald moment werd er zelfs door niet minder dan 1200 jongeren op het midden terrein een poging tot volksdansen gedaan. De vlag-oefenin- gen, die aan het begin van het gebeuren werden uitgevoerd, waren het peil van de dagelijkse ochtendgymnastiek via de radio dan wel ontstegen, ze verborgen niet dat de happening in en rond het stadion nauwelijks in de hand werd gehou den. De Nederlandse ploeg, die deelnam aan de intocht van de deelnemers, bestond uit 25 leden, De door het Nederlands Olympisch Comité zelf ontworpen kleding viel vergeleken met ander landen ver uit de toon. Het leek erop of NOC-di- recteur Rob von Bose tijdens een feestje een paar slingers in de kleuren 'oranje, blanje, bleu' rond z'n nek had gehangen en het zo gelaten had. Hilariteit veroorzaakte Erroll Frazier van de Maagden Eilanden. Hij liep in het défilé in zijn zelf ontworpen moder ne kleding in z'n eentje. Hij vergat echter niet met de vlag een groet te brengen aan de officiële tribune. Iets dat bij de Nederlandse vlaggedrager Hilbert van der Duim door het hoofd schoot. SARAJEVO - Ze denkt 125 seconden nodig te hebben om het zil ver van Lake Placid van vier jaar terug vanmorgen in Sarajevo, waar het schaatsen start met de 1.500 meter voor dames, om te zetten in goud. Twee minuten en vijf seconden dus. Een tijds spanne nauwelijks genoeg om een kop koffie te drinken, maar wel een die voor Ria Visser van zo'n groot belang is dat zij haar verdere toekomst er van laat afhangen. Ze liet er gisteren de openingsceremonie voor schieten. Vanaf haar kamer in het Olympische dorp Mojmilo in Sarajevo bekeek zij het kleurig schouwspel in het Zetra-stadion. Ais enige Nederlandse Olym- pia-ganger bedankte Ria Visser voor de eer om in het spoof van vlaggedrager Hilbert van der Duim de Winterspelen officieel te betreden. „Van dat staan word je zo moe. Van Lake Placid wist ik nog dat je zeker anderhalf uur van het ene been op het andere staat te wiebelen. En dat lijkt me niet al te best voor de con ditie. Ik moet morgen (van daag, redalles of niks spelen. En daar zet ik alles voor op zij", zei Visser, die met haar strak gespannen koppie al da- - gen bezig is met die bewuste strijd op de 1500 m. De echo van Lake Placid klonk immers lang na. Daar dacht ze goud in haar handen te hebben: het werd zilver omdat Annie Borckink verrassend uithaal de. Nachtenlang heeft de in Almere wonende Zuidhol landse wakker gelegen. Haar kamergenote Thea Limbach schrok zich soms een hoedje als Visser weer eens rechtop schoot en wat verward rond zich keek. „Ik denk dat je het lef moet hebben om hier op 2 minuten en 5 seconden weg te gaan", aldus Ria Visser, die op de 1500 meter een persoonlij k record heeft staan van 2.07.06 en die in Lake Placid zilver verdiende met 2.12.35 (tegen Borckink 2.10.95). „De win nende tijd zal in die buurt lig gen. Vandaar dat ik de gok wil nemen. Alleen bij de start heb je dan al voordeel. En als je het niet kan houden, heb je voor jezelf in ieder geval het idee dat je er alles aan gedaan hebt." Het goud, dat als alles volgens de uitgestippelde we gen verloopt voor de Oostduit- se Karin Enke zal zijn, vormt de laatste dagen voor Ria Vis- Sarajevo 84 ser haast een obsessie. Voor de Nederlandse kampioene staat er veel op het spel. Via een gouden plak denkt zij maat schappelijk een doorbraak te kunnen forceren. „Ik wil graag iets in de promotiesfeer gaan doen. En als Olympisch kampioene heb je, denk ik, een streepje voor in dat wereldje", zo bedacht Visser, die nu als beroep freelance-journaliste opgeeft. Sarajevo vormt voor haar het kruispunt van haar leven. Bij succes wil ze even tueel blijven schaatsen en haar werk daaraan aanpas sen. Bij falen trekt ze meer dan waarschijnlijk op 22-jari- ge leeftijd pas een dikke streep door haar sportcarrière. Mocht Ria Visser echter na Sarajevo („Ik ga eerst met vakantie. In april weet ik het wel") beslui ten door te gaan met haar sport, zal er toch veel moeten veranderen. „De hele zomer heb ik zo'n beetje in m'n eentje Ria Visser: Ik zal me compleet leegrijden." FOTO ANP getraind. Ik werd die dijk bij Almere soms spuugzat. Als we in Nederland inderdaad de in ternationale top weer willen halen moet het hele zaakje op de helling. Kijk, vier dagen al leen trainen, dat gaat nog. Maar het draait rond die vijf de dag. Dan moet je kunnen doorzetten, maar vaak kan ik dat niet opbrengen. Zou je meer de gelegenheid krijgen om bijvoorbeeld samen met Yvonne van Gennip - zij woont in Haarlem, dat is niet zo ver bij mij vandaan - de droogtraining te doen raak je volgens mij niet zo snel ver veeld. Dan trek je je aan el kaar op. Wil je zo'n plan ver wezenlijken moet er wel geld op tafel komen. De NSF doet alles wat mo gelijk is voor mij, maar van die financiële tegemoetkoming kan ik niet leven. Ik moet er bij werken. En op die manier kom je vaak met jezelf in con flict." Ria Visser wil zich op de 1500 meter van vandaag hele maal leeg rijden. Een gevoel dat zij sinds Lake Placid vier jaar terug niet meer kende. Ook op de WK in Devepter, waar zij de elfde plaats in het eindklassement bezette, had zij tot haar stomme verbazing lucht over. „Ik reed daar zo hard als ik kon, maar slaagde er niet in al mijn kracht op het ijs over te brengen. Dat heb ik de laatste jaren wel vaker meegemaakt. Dan pas ben ik tevreden. En als dat niet snel genoeg is voor goud, moet ik me er bij neer leggen. Normaliter is die Enke niet te kloppen, maar daar magjejeniet bij voorbaat mee verzoenen. Zou ik dat wel doen, kan ik beter naar huis gaan. Nog voordat het Olympi sche toernooi van Saraje vo officieel begonnen is koesteren de Duitsers ze ven medailles. Ze verla ten zich daarbij op voor spellingen van de 29-jari- ge Sandro Ramagani, zoon van een Indiase fa kir en een Oostenrijkse moeder. Deze helderziende en waarzegger heeft in München voorspeld dat de Westduitsers tijdens de veertiende Winterspe len maar liefst zeven me dailles zullen veroveren en onze oosterburen klampen zich vast aan de voorspellingen van Ra magani en wijzen daarbij op eerdere voorspellingen van hem. Twaalf maan den voor de eindronden van het WK voetbal 1982 in Spanje namelijk voor spelde de 'ziener' al dat Italië in de finale met 3-1 zou winnen van West Duitsland. En dat Sandro iets in zijn mars heeft mag wel blij ken uit het feit dat hij het voor de zusjes Maria en Irene Epple donker inzag en daaraan toevoegde „vooral voor Irene zie ik het erg duister in". Ra magani deed die uit spraak nog voordat Irene Epple afgelopen dinsdag tijdens de training ten val kwam. Het is na die val, nog niet zeker of Ire ne kan starten op de af daling. Succes voorspelde de In- dier voor de kunstschaat ser Norbert Schramm. Ramagani, die 200 gulden telt voor elke zitting, voorspelde ook dat lang laufer Jochen Behle vooraan ^al eindigen. De 17-jarige kunst schaatsster Claudia Mas- sari beleefde weinig ple zier aan haar eerste ont moeting met het Oosten rijkse ski-fenomeen Franz Klammer. Met de andere leden van de Duitse kunstschaats ploeg bezocht zij de trai ningen van de afdaling. Vlak voor de start raakte Klammer de 17-jarige met een ski, waardoor Claudia een hoofdwonde opliep. De vierde training van de skisters voor de afdaling is woensdag afgelast. Er was zestien centimeter verse sneeuw gevallen, het zicht was op sommige plekken minder dan vijf tig meter en er woei een harde wind. De organisa toren hebben militairen ingezet om de piste weer bruikbaar te maken. Harti Weirather, de wereldkampioen afda ling van 1982, heeft zich woensdag bij de laatste training van de heren niet kunnen kwalificeren voor de Oostenrijkse ploeg. Weirather, die de vierde tijd maakte ver loor de tweekamp om de vierde plaats in de Oos tenrijkse ploeg tegen An ton Steiner, het snelst in de afdaling. De Oosten rijkse heren ploeg voor de afdaling bestaat uit: Erwin Resch, Franz Klammer, Helmut Höf- lehner en Anton Steiner. De Westduitse ploeg heeft nog niet beslist over het deelnemen van Irene Epple aan de afdaling van zaterdag. De 26-jari- ge skister, die tijdens de trainingen een knie-bles sure opliep, heeft woens dag haar knie niet kun nen testen, doordat de training voor de afdaling werd afgelast wegens de weersomstandigheden. „De beslissing zal door de medische staf van de ploeg genomen moeten worden", zei de skister. „Ik ben er overigens best blij mee dat de training van woensdag werd af gelast, een dag extra-rust kan alleen maar gunstig werken."

de Stem | 1984 | | pagina 9