Bloedi 55 komt zelden of nooit bij de tandarts neieia aan nieuwe tec in Zeeland en West-Brabant t nies TANDARTSEN MIKKEN OP GROTE GROEP 'ONGESANEERDEN Wel of niet doorvissen na 15 maart Eli en Lammert Vietz Record-aantal mensei Beroemde 'platenhond wordt niet erkend DONDERDAG 9 FEBRU DONDERDAG 9 FEBRUAR11984 EXTRA OP DONDERDAG GEEN 'ZWART Staking Sikhs legt Poendjab stil Simonis (4) PAPTER VOOR UW PEN HENGELEN PAPIER VOOR UW PEN T11 PAGING moet Naamplaatje is een serie over uitdrukkingen en voorwerpen, genoemd naar mensen, opgetekend door Hans Toonen Stamt de fiets van vélocipède, in het Nederlands ver- haspelt tot fielecepee, fietselepse, fietsele, fiets? Of komt de uitdrukking overgewaaid uit Engeland, waar eind vorige eeuw de berijder van de 'hobby horse' loopfiets)' zich met de voeten' (=feet) voort bewoog. Of danken we deze naam aan de neven Eli en Lammert Vietz, twee smeden uit Wageningen? Laat ik bij de laatste lezing beginnen. Cornelis Vietz (64), kleinzoon van Lammert Vietz, helpt me uit de droom: „Onze tak wortelt in München Gladbach, waar mijn voorouders gewoon Fieth's hebben geheten. Een maal in Nederland is die Duitse naam omgebouwd tot Viets." Toch hebben de Wageningense Vietsen wel dege lijk wat te maken met de fiets. Samen met Willem Bon- gers, de latere rijwielfabrikant, slaagden Lammert en 'oom Eli' er rond 1870 in de fielecepee, veelzeggend bijge naamd 'doorloper', te voorzien van een vrij loop. In en rondom het nogal heuvelachtige Wageningen viel er na melijk met een doorloper amper te fietsen. Een rijwiel met een vrij naaf noemde men toen een viets wiel. De eer van de eerste bestuurbare 'loopfiets' komt ge- heel voor rekening van de Duitse baron Drais von Sauer- bronn. Zijn 'Schnelllaufmaschine' die hij in 1817 demon streerde, kreeg de bijnaam 'draisine'. Men kon er een snelheid van 9 km per uur mee halen. Hard genoeg om het voetvolk op stang te j agen. De anno 1851 in Karlsruhe overleden baron Drais von Sauerbronn is nooit rijk geworden van zijn 'draisine'. Door Jan Hanff OOIT ADVERTENTIES gezien van advo catenkantoren: „Gespecialiseerd in echt scheiding. Deze week extra voordelig bij Jansen, Jansen Jansen. Tien procent korting voor de eerste tien zaken. Op Op." Ooit gezien? Nee. Evenmin wordt er op zo'n manier aan de weg ge timmerd door notarissen, artsen, medisch specialisten. Er is weliswaar geen wet die het zou verbieden, maar uit verre tijden dateert de code: dat dóe je niet. Doe je het wél, dan overtreed je af spraken die de integriteit en de status van het beroep moeten beschermen. En dan krijg je op z'n minst een bits briefje van de organisatie waarbij je bent aangesloten. Vingerhoets heeft er geen moeite mee de noodzaak van de campagne vanuit de tandheelkundige zorg te il lustreren. „Het percentage zieken fondspatiënten dat 'gesa neerd' is - en dat regelmatig het gebit laat nazien - ligt in ons land gemiddeld op 45 procent. We nemen aan dat eenzelfde percentage geldt voor de particulier verze kerden". Fondspatiënten krijgen kosten alleen ver goed als ze gesaneerd zijn. De meeste 'particulieren' be talen de tandarts zelf. Van onze redactie buitenland AMKITSAR - In de Indiase j deelstaat Poendjab is het openbare leven woensdag vrijwel stilgelegd door een massale staking van Sikhs, die daar in de meerderheid zijn. De regering-Gandhi pro- beert een confrontatie te ver- I mijden en heeft de overheids- I diensten voor openbaar ver- I voer gelast de diensten te sta- I ken. Er is een troepenmacht van I rond 50.000 man op de been in I Poendjab. De partij van de Sikhs eist zelstandigheid. Ze I vormen 52 prodent van de be- I volking van Poendjab. Hun campagne voor autonomie is I met veel geweld gepaard ge- I gaan: volgens officiële cijfers I vielen meer dan 255 doden in anderhalfjaar. Zaterdag: Samuel Colt. Tandartsen Wat nu met de tandartsen? In een landelijke campagne wil de Nederlandse Maat schappij tot bevordering van de Tandheelkunde (NMT) patiënten gaan wer ven - mensen die zich zelden of nooit in de wachtkamer laten zien. Dat gaat niet om zomaar een bescheiden groepje dat te bang is voor de boor om er ook maar in de buurt te komen. Het gaat om meer dan de helft van de Nederlandse bevolking: ge middeld over ons land komt 55 procent zelden of nooit bij de tandarts. Er zijn dus nog erg veel Ne derlanders die niet gesa neerd zijn - en dat is een gat dat dient gevuld te worden. De ervaring van tandartsen leert echter dat juist die groep niet zo gemakkelijk de altijd toch nogal zware gang naar de behandelstoel maakt. Ook zijn er gesa neerde patiënten, die verge ten het verplichte halfjaar lijkse bezoek af te leggen, zegt Vingerhoets. „Komen ze dan later toch, dan moeten ze betalen. En het is nog steeds zo dat als mensen moeten kiezen tus sen een bezoek aan de tand arts óf met vakantie gaan, dat het dan de vakantie wordt. Ze schrikken dan te- rug zowél voor de mogelijke pijn als voor de financiële gevolgen - en zo komen ze dan in een vicieuze cirkel te recht, die het gebit er in elk geval niet beter op maakt". Streeksgewijze ligt het per centage mensen dat niet ge saneerd rondloopt en vrij wel nooit naar de tandarts gaat, nogal verschillend. In de regio Arnhem/ Doetin- chem is 45 procent gesa neerd (het landelijk gemid delde), in Nijmegen 66 pro cent (te danken aan de tand heelkundige faculteit daar), in Breda 44, Bergen op Zoom 36-39, in Maastricht 47, Heerlen/Sittard 43 en in Weert/Venlo 44 procent. Er lopen dus nog meer dan genoeg mogelijke pa tiënten voor de tandarts rond. Om ze metterdaad in de stoel te krijgen, zal in een paar - nog niet bekende - proefgebieden met de cam pagne (advertenties en fol ders) worden gestart. LONDEN (UPI) - Crufts, de tempel van het Brit hondenwezen, heeft zijn deuren dichtgegooid ind snuit van 's werelds best bekende hond "Nippei de bastaard die op talloze platenetiketten van: grammofoonplatenmaatschappij His Master's Vel ce met scheefgehouden kop naar de stem van zij baas luistert. Aangezien dat etiket 100 zei een woordvoerder, „bep jaar is, vatte de maatschappij len onze statuten dat allt het plan op een hond die op honden worden toegelaten i "Nipper" leek als reclame te voor de tentoonstelling w laten meedoen aan de jaarlijk- den ingeschreven. Als wei se grote hondententoonstelling hond van de ene firma bi van Crufts in maart. Na lang nenlaten, moeten we dat o zoeken vond HMV „Toby", een die van de andere witte terrier met één zwart doen".„We zijn hier nogal vi oor. Maar de Kennel Club, het bolgen over", zei de wooi verheven collega dat de groot- voerder van His Master's Vi ste hondententoonstelling van ce zo verbolgen, dat Engeland in Crufts organi- maatschappij zich voor seert, strooide roet in het helft als sponsor van de tt eten."Toby" blijkt een Jack toonstelling heeft terugp Russell, en dat is een soort ter- trokken, wat Crufts "versï rier dat niet door de club dene honderden ponds sti wordt erkend. „Bovendien", ling" kost. Com i so DE EERSTE onderdelen van de kruisraketten die op het Italiaanse eiland Sicilië wor den gestationeerd op de lucht machtbasis Comiso zijn daar aangekomen. Ambtenaren op het gemeentehuis van Comiso hebben dat gisteren bevestigd. De NMT maakt zich zor gen over de gezondheid van de gebitten die de 6271 (1980: 5346) tandartsen in ons land vrijwel nimmer onder de lamp krijgen - maar zij zegt er eerlijk bij dat het óók gaat om het scheppen van meer werkgelegenheid voor de beroepsgroep. Er is al en kele jaren een numerus fi xus voor tandheelkunde. Carnavaltussendoor eventjes naar de tandarts. Meer dan de helft piekert er (nog. neerd gebit rond. let over en loopt met een ongesa- - FOTO ARCHIEF DE STEM (ADVERTEN Public relationsman C. Vin gerhoets van de NMT: „Van een schending van de ereco de is geen sprake. Want het gaat om een collectieve ac tie, waarbij niemand zich aanprijst of afzet tegen een ander". Hoewel je dus niet kunt spreken over een 'door braak' is er in elk geal wel een discussie op gang geko men over de presentatie van tandartsen aan het publiek. len, kunnen - als ware het een gratis VVN-inspectie- beurt van hun auto in de ga rage - hun tanden en kiezen kosteloos laten nazien. De tandarts dóet dan niks. Hij zegt wél wat er zou moeten gebeuren en wat dat kost, maar dat doet geen pijn. Vingerhoets: „Het zijn na tuurlijk niet de meest inte ressante klanten, nee. Ten minste als je het van de be drijfseconomische kant zou bekijken. Maar vanuit de gezondheiszorg gezien is het mooi". Dat moet dan ook zo blij ven, vindt de NMT. „Laat ze niet vergeten dat tandheel kundige controle en verzor ging nodig blijft. Onze erva ring leert dat die jonge ge bitten weliswaar prima in orde kunnen zijn, maar later toch problemen kunnen op leveren. Bij voorbeeld aan het tandvlees, doordat er tandsteen of tandplak ont staat. Het lijkt dan wel dat wij met onze voorlichtende campagnes voor de jeugd onze eigen beroep overbodig maken, maar dat is meer theorie dan een praktisch feit". Naar aanleiding van het ar tikel in uw blad van 2-2-84 van mevrouw Zegveld het volgende. Dat haar haren overeind gingen staan bij het lezen van het artikel over mgr. Simonis bewijst, dat zij niets begrijpt van zijn pauselijke benoeming tot aartsbisschop. Dat de laatste twintig jaar er veel in de r.- k. kerk is veranderd, is juist. Kijk maar naar die heilloze vernieuwingen en dwalin gen, zoals daar zijn de hand communie, geen biechten meer, de nieuwe catechese, het sex-onderwijs aan de jeugd en ga maar door. Maar, dat de ballast van ja ren, alles wat er in de loop der eeuwen is bijgekomen, eindelijk overboord is gezet en het wezenlijke overblijft, dat is toch een zeer bedenke lijke stelling. Welke ballast en wat is er dan aan wezen lijks overgebleven? Me vrouw moet beseffen, dat de r.-k. kerk in Nederland al lang ziek is en dat er een goede therapie en een ver standige dokter nodig is voor het herstel. In een in terview met het blad II Reg no zegt mgr. Simonis onder meer: hoe denken de men sen?: dat is werkelijkheid. Hoe leeft men: dit is de waarheid. Deze denkwijze is veel gevaarlijker dan de door Bots verkondigde stel ling in zijn boek over de Ne derlandse kerk. In de nieu we catechismus wordt veel verzwegen, onder meer over de engelen en de maagde lijkheid van Maria. Zijn dat dan geen essentiële waarden in ons christelijke geloof? Tenslotte, opkomen voor de zwaksten in onze samenle ving, dat is nogal logisch. En wat te zeggen van die basis groepen overal, die op eigen houtje buiten Rome om, voor een deel gaan uitmaken wat de normen zijn. En de 'harde hand' die Simonis in de toe komst misschien zal moeten gaan toepassen, daarvoor behoeven we toch niet bang te zijn? Alleen zachte heel meesters maken stinkende wonden, luidt een bekend spreekwoord. Onder het Tandsteen De gebitten van de jeugd tot een jaar of negentien zijn over het algemeen door de campagnes voor tanden poetsen, door de 'reclame' voor fluor en de bemoeienis sen van schooltandartsen in een aanzienlijk betere staat dan die van hun ouders vroeger (en nu, wellicht). Hebben de tandartsen daar mee niet in hun eigen toe komstige werkgelegenheid gesneden? In een ander geval - een Amsterdamse tandarts die zijn vestigings-advertentie illustreerde met een foto van hemzelf - ligt de zaak an ders. „Zoiets proberen we in de eerste plaats te voorko men. Gebeurt het tóch, dan schrijven we een briefje of nemen we maatregelen. In dit geval kan dat niet, want de man is geen lid van de NMT", zegt Vingerhoets. tactvol optreden van een be kwaam leider, zoals mgr. Si' monis, zal blijken te zijnei met Gods hulp hoeven w niet te wanhopen. Breda Joh. van Gilze Inspectie Mensen die aan de goede staat van hun gebit twijfe- Tandartsen op wielen FOTO ARCHIEF DE STEM de nieuwe regeling, zeker niet omdat "Zij degenen zijn, die hun leden duidelijk moeten maken hoe een en ander in elkaar zit. Hoe het ook zij, er mag waarschijnlijk na 15 maart op een aantal veelvuldig voorkomende vissoorten worden gevist. Toch zullen ook sportvissers er wel dege lijk van doordrongen zijn, dat de nodige rust op en aan het viswater niet mag wor den verstoord. Zij als geen ander weten dat rust langs de waterkant een voorwaar de is. Hoe het mogelijk is, dat organisaties van de Dieren bescherming en milieu- vrienden het sportvissen be titelen als verstorend voor het milieu, is ons sportvissers een raadsel. Ook begrijpen wij niet zo goed, waar men sen, die vaak gewapend met een verrekijker zo nodig na tuurgebieden moeten betre den, het over hebben.... Het is nog niet definitief be kend of het visseizoen na 15 maart open zal zijn of geslo ten. Vanwege het uitblijven van de zogenaamde vrijstel lingsbeschikking 1984 tast sportuissend Nederland in het duister. Toch mag aange nomen worden, dat het vis seizoen op 15 maart niet meer gesloten zal zijn voor de volgende vissoorten: blankvoorn, brasem, kolblei en karper. Alle andere vis soorten zullen waarschijn lijk nimmer bevist mogen worden in de periode van 1 april t/m 31 mei, zodat slechts gedeeltelijk van een opheffing van het gesloten seizoen kan worden gespro ken. De reden voor het op heffen is voornamelijk het ontbreken van de noodzaak bovengenoemde vissoorten nog langer te beschermen, hetgeen in de zin der wet al tijd het voornaamste doel is geweest. Voor zeelt, aal of paling gold nimmer een ge sloten tijd, die mogen dan ook nog steeds worden ge vangen en behouden. de huidige viskaart (bijdra- gebewijs) een prijsverhoging te wachten staat en de hou ders van de huidige, kleine visakte een prijsdaling. nog maar net gewend aan de begrippen 'gewone' hengel en 'speciale' hengel. Nu ver dwijnen deze weer en daar voor in de plaats komt een reeks bepalingen welke de vroegere gewone hengel ge woon laat en de vroegere speciale hengel ook weer in een soort gewone, maar toch speciale hengel verandert (bent u daar nog?). Vooral het CNHV (Centraal Neder lands Hengelaars Verbond) heeft er via de voorlopige Adviesraad bij de bewinds man van Landbouw en Vis serij op aangedrongen de za ken voor wat de begrippen gewone en speciale hengel betreft te laten, zoals die nu zijn. Hengelsportorganisaties zijn lang niet allemaal vóór Wel geldt dat aan de ge wone hengel in alle wateren een gesloten tijd geldt, als wordt beaasd met worm, kunstworm of slachtproduk- ten. Deze maatregel geldt voornamelijk als tegemoet koming aan het beroep ter voorkoming van het teveel vangen van aal (met maden vang je er net zoveel!). Een definitieve regeling zal waarschijnlijk niet voor eind 1984/begin 1985 worden. Zwartvissen Waarschijnlijk zal het verhogen van de prijs voor veel vissers met een bijdra- gebewijs aanleiding zijn het betalen van een vergunning voor gezien te houden en zo maar te gaan vissen. Het zwartvissen wordt in de hand gewerkt en daar is vis send Nederland op de laatste plaats mee gediend. De hui dige stand van zaken lijkt daarom veel aanvaardbaar der. Immers, de hengelaar is met Rien van Nunen debet aan. Ook wil men ko men tot een visseizoen be ginnend per kalenderjaar benat heid ten i daare naar techn gend een s voork never De huidige viskaart gaat verdwijnen. Ervoor in de plaats komt een nieuwe vis akte waarbij de houders van De a.s. veranderingen in de visserijwet zijn daar mede We tusser tijden ge ve lande volge beleic heid. Hel grotir econo heeft stig e Amer zakje zwart-wit poeder. Ook de fop-shop aan de Bosschstraat in Breda kreeg toen bezoek van de inspecteur. Volgens de eigenaar is het niespoeder dat hij nu verkoopt bij die gele genheid goedgekeurd door de Keuringsdienst van Waren. Het schadelijke niespoeder wordt verkocht in gele kunststofflesjes met een zwarte dop en in oranje-blauwe zakjes. Het bevat de stoffen "witte nieswortel" en "Panama hout poeder", die op de EG-lijst van verboden in grediënten voor niespoeder staan. computerstoring was bij de importeur in Helmond. De Keuringsdiensten van Waren zijn op de hoogte gesteld met het oog op inbe slagname van eventueel nog in de handel zijnde partijen. Van een onzer verslaggevers BREDA- Bij de Gemeentelijke Ge zondheidsdienst in Breda en andere plaatsen in West-Brabant en Zee land zijn nog geen klachten binnen gekomen over vergiftigingsver schijnselen door niespoeder .Voor zover bekend is de betreffende soort niespoeder ook niet in Breda te koop. Met niespoeder is het altijd al slecht ge steld geweest.In het jaarverslag van 1982 van de Keuringsdiensten van Waren liet men zich al negatief uit over niespoeder en de ver pakking daarvan. De verpakking was eind vorig jaar aanleiding voor onderzoek. Het betreffende niespoeder leek te veel op een De Hoofdinspecteur Levensmiddelen van het ministerie van WVC heeft alle Keurings diensten van Waren tot verscherpte controle opgeroepen en ook het buitenland, met name de landen die zijn aangesloten bij de EG, ge waarschuwd. Door het spelen met niespoeder belandde afgelopen zaterdag de 4-jarige Inge Warner- dam uit Spijkenisse met ernstige vergifti gingsverschijnselen in het ziekenhuis. Het is niet bekend hoeveel partijen van het niespoe der in de handel zijn gebracht omdat er een

de Stem | 1984 | | pagina 4