Gekrakeel tussen CDA en VVD voorbode herziening beleid? Gehandicaptenzorg in derde wereld onontgonnen terrein Aftocht van mariniers nederlaag voor Reagan Op vijf SC even._ UITBLAZEN Dat levert u elke maand eer stukje extra inkomen op. Wonder van gastvrijheid VOORZITTER PLANNEN KAB DERTEMCOMI Gevaarlijke gec Reagan betaalt WIM KOCK DONDERDAG 9 FEBRUAR11984 ACHTERGROND PAGINA 21 DONDERDAG 9 FEBRU Weinig lijn KABINETS BELEID ONDER VUUR ECONOMEN Heilig Meevaller ACTIE 'BISSCHOP BEKKERS INSTITUUT' U wilt uw maandelijkse inkomen aanvullen met de rente van uw spaargeld? Dat kan met de vijf jaar vaste Maandrente- rekening van de Verenigde Spaarbank. De minimum inleg is f 15.000,-en u krijgt 8:/2% rente per jaar (8,84% effectief). Wij maken de rente elke maand automatisch aan u over. Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. verenigde spaarbank OOK BREDA K Dezer dagen is het precies veertig jaar geleden dat ons dorp werd gebombardeerd in plaats van het nabijge legen vliegveld. Het was niet de eerste keer en het zou lang niet de laatste keer zijn. Hel was ook niet het zwaarste bombardement van de oorlog. Het bijzondere ervan was dat het de vluchtelin genstroom op gang bracht. Sinds het midden van 1943 wa ren vooral de dagbombarde menten aanzienlijk zwaarder geworden. Ze waren ook vaker mis. Ons dorp was een zeer ge vaarlijke plek geworden en twee bombardementen kort na elkaar, in de eerste helft van fe bruari 1944. die beide hel dorp troffen, onderstreepten dat. We vluchtten overigens niet; we evacueerden. Evacueren deed je wanneer je huis door bomschade onbewoonbaar was geworden. Vooral rond 10 fe bruari overkwam dat ineens een heleboel gezinnen. Ook ons huis was uit z'n voegen gerukt. Het dak was door de luchtdruk opgetild en lag er los op en de achterbouw was gedeeltelijk in gestort. Een bevriende boer leverde het transportmiddel voor de verhuizing: een platte wagen met een stevig paard ervoor. Gemakkelijk was dal niet want de boeren werden ook opgeroe pen om met hun paarden en karren naar het vliegveld te ko men om bomkraters te dichten. Nog dezelfde dag vertrokken we naar een veiliger dorp. acht kilometer verderop. De achter gebleven huisraad werd die nacht bewaakt door Duitse sol dalen. De evacuatiestroom had ook een wervend effect op ve len wier huizen nog wel be woonbaar waren. „Vandaag zij, morgen wij", dachten ze, „als we het al overleven. Waarom dus niet nü vast uitgeweken?" Ook zij bestelden boerenkarren en laadden hun huisraad op. In de paar buurdorpen die de eva- cué's en vluchtelingen moesten opvangen leek het wel invasie. Hel wonder van die dagen, dat me altijd in de herinnering is gebleven al was ik toen maar een kind, is dat al die mensen uil mijn dorp zo gemakkelijk en probleemloos - zeg dus maar gerust: gastvrij - werden opge nomen. Zelf kwamen we heel com fortabel bij familie onderdak, maar de meesten hadden na tuurlijk geen familie in die dor pen. Hoogstens wat vage ken nissen, voortkomend uit voor oorlogse verenigingscontacten of kermissen. Veel grootbehuis- den waren er ook niet in die veel kleinere dorpen en de bur gemeester had al een geëva cueerde familie over de vloer. Het overgrote deel van de eva- cué's kwam dus terecht bij ge wone mensen in gewone hui zen. De bewoners kropen zelf wat dichter op elkaar om de vreemdelingen ruimte te geven. Niemand wist voor hoe lang het zou zijn. Wij moesten ook naar school. Het was een veel kleine re dan we gewend waren. Twee klassen per onderwijzer en twee van die dubbele klassen ston den nog met elkaar in open ver binding ook. Rottinkje We werden er, vonden we, met gepast mededogen ontvan gen en in het begin ook ont zien, zowel door de meester als door de medeleerlingen. Maar al na een paar weken waren we zo ingeburgerd dat er geen ver- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim schil in behandeling meer te be speuren was en ook wij voor een aframmeling in aanmerking konden komen. In het oude dorp, dat wij toen al spoedig als heel wat verlichter gingen beschouwen dan onze nieuwe woonplaats, was de roede al lang afgeschaft. Op onze nieu we school echter werd hij niet gespaard. Die roede had ver schillende verschijningsvor men. In onze klas was het een kort rottinkje waarmee de meester een zeer pijnlijke roffel uitvoerde op de bovenzijde van je vingers die je tijdens de af straffing met gestrekte armen in de richting van de meester moest steken. In de andere dubbelklas. waar wij dus zó binnen konden kijken, werd een lange rotan stok gehanteerd die je kon ho ren suizen voor hij kletsend neerkwam op een gespannen zitvlak. Het was de kunst om geen 'au!' te roepen. Vrijwel niemand deed dat ook. De man met de lange lat, de boven meester, hijgde altijd licht wan neer hij zijn slachtoffer weer losliet en zelf de rug strekte om de les te hervatten. Onze meester getroostte zich heel wat minder inspan ning. Hij hield op wanneer hij elke vinger één keer, en van links naar rechts één voor één had geraakt. Zijn bedrevenheid daarin wekte ondanks pijn, woede en vernedering onze be wondering. We hebben het hem na proberen te doen. maar onze slachtoffers waren te onwillig en ons ontbrak het gezag om zo'n jongen stram in de hou ding voor ons te laten staan, met de armen naar voren ge strekt, de handpalmen naar be neden en de vingers gespreid. Spookdorp Negen maanden hebben we er gewoond, de laatste twee we ken toch nog grotendeels in schuilkelders. Toen werden we bevrijd. Een paar.dagen later al klonk ons eigen dorp als een scheepswerf uit de zeventiende eeuw. Overal hoorde je het ge klop van hamers en het ramme-' lend geluid van dakpannen. De laatste maanden had het dorp, met zijn half vernielde en dicht gespijkerde huizen, op een spookdorp geleken, maar nu barstte het van leven. De ene familie na de andere keerde te rug. Weer met de boerenkar want vrachtauto's hadden al leen de Canadezen en de Polen. Al spoedig kwamen 'de Rot terdammers' een handje helpen bij de wederopbouw. Of het al lemaal Rotterdammers waren, weet ik niet, maar zo werden ze genoemd. Het waren dwangar beiders uit het westen die in Zuidduitse kampen door de Amerikanen waren bevrijd en in onze streken de bevrijding van de randstad kwamen af wachten. Het was toen onze beurt om gastvrijheid te verle nen. Het is dat ik het zelf heb meegemaakt, anders zou ik nauwelijks nog kunnen geloven dat toen zoveel mensen zo ge makkelijk en niet zo'n beetje inschikten om plaats te maken voor de aankloppende vreem delingen. En dat in een tijd waarin ze zonder evacué's ook al meer dan genoeg aan hun hoofd hadden. T5 Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H M. Brader. Hoofdredactie: L. Lei|endekker en H. Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda. Postadres Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884 Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Gmnekenstraat 41, ©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14 ©01140-13751. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920 Vlissingen, Torenstraat 5. ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17 00 uur, overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand, 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, f 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% BTW. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888 Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8 30-17.00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje ©076-236882 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 R/inkrplfltiPQ- Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter-Jan Dekkers EEN van stelregels van de omstreden Tilburgse hoogleraar Schouten is dat sociaal-economische en financiële politiek af hankelijk is van de om standigheden. Dat lijkt een open deur. Het is immers logisch, dat elke overheid het beleid aan past aan veranderende omstandigheden. De praktijk wijst echter anders uit. In het verleden hebben diverse kabinetten de stagnerende economie weer op de been willen helpen met middelen, die het tegenge stelde effect sorteerden. Zo heeft het kabinet-Den Uyl een grootscheeps stimule ringsbeleid gevoerd op het moment dat een bestedings beperking beter op z'n plaats zou zijn geweest. En het ka binet van het duo Van Agt- Wiegel is er altijd van uitge gaan, dat een forse loonmati ging automatisch zou leiden tot meer investeringen en dus minder werklozen. Dat beleid mislukte ook falie kant. Na het tussenkabinetje Van Agt-Den Uyl, dat twee totaal uiteenlopende visies op de sociaal-economisch poli tiek onder één noemer pro beerde te brengen, regeert nu Lubbers met harde hand. Zijn eerste (en, zo lijkt het soms, zijn enige) doel: het uit de pan gerezen financie ringstekort binijen vier jaar sterk terugbrengen door fors te bezuinigen op de over heidsuitgaven. Het maat schappelijke probleem num mer één, de werkloosheid, wordt - zonder resultaat - aangepakt via loonmatiging en arbeidstijdverkorting. Er zit, zeker op lange ter mijn gezien, dus weinig lijn is het sociaal-economisch en financieel beleid van de Ne derlandse overheid. Het ene jaar wordt men vergast op financiële tegen vallers van de overheid die in de miljarden lopen, het ande re jaar blijkt dat er juist mil jarden-meevallers zijn. De ene premier maakt ons wijs, dat vooral het buitenland de meeste schuld treft van onze economische ellende en dat de zaken daarom internatio naal moeten worden aange pakt. De andere premier zegt dat we het zelf moeten zien te rooien. Nu is elke regering sterk afhankelijk van wat 's rijks rekenmeester, het Centraal Planbureau (CPB) de Man in het Catshuis voorrekent. Het CPB doet voorspellin gen op basis van bepaalde Lubbers .overhellen. - FOTO S DE STEM JOHAN VAN CiURP modellen. Als de prijzen dit jaar zich zus ontwikkelen en de lonen zo en als de overheid hier nog eens een miljard knijpt en daar twee, en als de wereldhandel iets aantrekt dan rolt er een afgerond be leid uit de bus met voorspel lingen op langere termijn. Dat macro-beleid is voor zo'n kabinet heilig. Elke mi cro-aanval erop wordt beslist gepareerd, zelfs als datzelfe CPB zo'n alternatief plan ook in de computer stopt en de uitkomsten veel positiever uitvallen dan dat van de re gering. Een mooi voorbeeld daarvan was het alternatief van de FNV verleden jaar. Behalve een iets groter fi nancieringstekort van de overheid had dat plan als groot voordeel, dat de stij ging van de werkloosheid be langrijk zou kunnen worden teruggedrongen. Met uitein delijk toch positieve effecten voor de rijksbegroting. Sinds kort werkt het Cen traal Planbureau met nieuwe modellen, om de gevolgen van overheidsbeleid te kun nen berekenen. Voor het eerst wordt daarin rekening gehouden met de monetaire invloeden op het beleid. De monetaire ontwikkelin gen zijn de laatste tien jaar steeds belangrij ker gewor den voor de economie. Zaken als de hoge rente-stand, het forse begrotingstekort en de betalingsbalans hebben een dermate grote invloed op de sociaal-economische en fi nanciële uitkomsten van het overheidsbeleid, dat met recht de vraag kan worden gesteld, waarom het CPB zo lang heeft gewerkt met sterk verouderde modellen. De uitkomsten van de nieuwe modellen staan haaks op het beleid van het kabi- net-Lubbers. Dat zweert bij een lange-termijn-beleid: het terugdringen van het be grotingstekort gedurende een flink aantal jaren. In dat beleid staat naast de bezuinigingen de loonmati ging centraal. Welnu, zo heeft het CPB voor de lange termijn berekend, dat levert pas na 9 jaar een geringe da ling van de werkloosheid op van amper 9.000 man per jaar. Met andere woorden, het effect van dit kabinetsbe leid is nihil. Zeker nu aller- wege blijkt, dat de tegelijk met de loonmatiging doorge voerde arbeidstijdverkorting slechts wordt aangewend om het rendement van de bedrij ven te verbeteren. Logisch, vanuit werkgeversstandpunt bekeken, maar het levert niet de felbegeerde banen op. Dat verandert zelfs niet als de wereldhandel met bij voorbeeld een procent toe neemt. Een voortgezet bezui nigingsbeleid leidt, ook op langere termijn gezien, al leen maar tot meer werklo zen. De particuliere con sumptie neemt immers ster ker af dan de export groeit en de groeiende bedrijfsinveste ringen zij n in eerste instantie bedoeld om het verouderde productie-apparaat te ver vangen door arbeidsbespa rende installaties. Het korte-termijn model van het CPB, toepasselijk Kompas genaamd, scoort heel wat hoger. Een geringe verhoging van de overheids uitgaven bijvoorbeeld (zoals bepleit door FNV steeds meer economen) heeft niet alleen op korte-termijn positieve resultaten, ook op langere termijn levert het meer op dan het kabinetsbeleid. Binnen het CDA gaan steeds stemmen op om het bezuinigingsbeleid minder stringent uit te voeren, dan met coalitiepartner VVD in het regeerakkoord is vastge legd. Zeker toen minister Ru- ding verleden maand ont dekte, dat het begrotingste kort vorig jaar drie miljard gulden lager is uitgevallen, dan hij aanvankelijk becij ferde. Politiek gesproken levert dat de komende maanden voldoende stof op voor hevig gekrakeel tussen beide rege ringspartijen. De botsingen tussen CDA en VVD van de laatste tijd zijn een aanwij zing, dat men eikaars krach ten aftast. Daarbij loopt het verschil van inzicht overi gens niet helemaal langs de partijlijnen. De VVD heeft in minister Ruding (Financiën) een trouwe supporter van de 'harde' bezuinigingspolitiek. Premier Lubbers lijkt de laatste tijd in zijn uitspraken iets over te hellen naar het standpunt van de degenen in het CDA, die de broekriem was losser willen maken. Maar dat kan bedrog zijn. Je weet met deze premier vaak niet wat hij precies bedoelt, als hij weer eens cryptisch uit de hoek komt. De Voorjaarsnota moet uitwijzen hoe de vlag er bij hangt. Of het kabinet onver kort vasthoudt aan de voor genomen extra korting van de sociale uitkeringen per 1 juli aanstaande, of het toch nog iets te bieden heeft aan d'e boze vakbeweging en of met nieuwe financiële mee vallers een licht stimulerend beleid zal worden gevoerd. Het zal overigens wel zomer zijn als die Voorjaarsnota er komt. Door Jan Bouwmans DE watersnoodramp van 1953 had op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilan den een volstrekt onver moed neveneffect: de onthulling van het be staan van nogal wat geestelijk gehandicapten. Hun leven had zich tot dan toe in het verborgene afgespeeld. 'Men' wist van hun bestaan niet af, weggestopt als ze ge weest waren uit een ge voel van schaamte of schande. Dat is nog maar dik dertig iaar geleden. Was er dan sprake van een achterlijke toestand op die eilanden toen Hoe lang is het gele den dat ook elders en zeker op het platteland geestelijk gehandicapten het liefst zo ver mogelijk van alles en iedereen vandaan werden gehouden Tot ver in onze eeuw. En zelfs toen we tal van tehuizen en voorzieningen gingen bouwen voor geeste lijk gehandicapten, bleek het mentaal toch nog een collectieve verbanning van deze medemensen uit de maatschappij. Het is immers nog niet lang geleden dat groepsgewijze deelname van geestelijk gehandicapten aan gewone evenementen en festiviteiten voor opschud ding kon zorgen, dat vakan ties en dergelijke temidden van de overige gasten in ho tels op weerstand en zelfs weigeringen stuitten. Als wij in 'de eerste we reld' al zo moeizaam met on ze geestelijk gehandicapten omgaan, dan mag de plaats van de geestelijk gehandi capte in 'de derde wereld' ons niet verbazen. In de meeste derde wereldlanden is de geestelijk gehandicapte de paria onder de paria's. Niemand kijkt naar hem om, niemand bekommert zich om zijn welzijn, hij is zo geen schande, dan toch een blok aan het been van zijn familie die alle krachten no dig heeft voor het naakte bestaan. Het 'Bisschop Bekkers In stituut' in Den Bosch heeft onlangs een onderzoek afge sloten naar de situatie van de geestelijk gehandicapten in tien ontwikkelingslanden. Het Bekkers-instituut, in 1967 opgericht als levend monument voor de toen overleden Bosse bisschop die tijdens zijn leven zo'n inten se belangstelling had gehad voor het gehandicapte kind, legt zich met name toe op de zorg voor gehandicapte kin deren. Het onderzoek in de tien ontwikkelingslanden leverde schrikbarende cij fers op. De derde wereld herbergt op dit moment twee- tot driemaal zoveel gehandicapten als de wes terse landen. Er zijn er vol gens ruwe schattingen zeker 40 miljoen. Hun aantal neemt nog snel toe onder in vloed van de (overbevol king. Ondervoeding blijkt een van de belangrijkste oorzaken van gehandicapt zijn of worden. Bovendien is het feit dat driekwart van de bevolking in de derde we reld nog analfabeet is, een grote struikelblok in de voorlichting. De 'Stichting Bisschop Bekkers' in Den Bosch, die haar werkzaamheden tot nu toe beperkte tot de eigen landsgrenzen, acht de tijd gekomen om zich dienstbaar te maken aan het onontgon nen terrein van de gehandi captenzorg in de derde we reld. Op grond van het on derzoek van haar instituut is gekozen voor twee landen in Azië, het continent waar geestelijk gehandicapten het toch al slechter hebben dan elders in de wereld. In Bangladesh en Nepal is hun situatie echter wel allerbe labberdst. In die twee lan den gaat de stichting zich nu inzetten. Ze wil er voorzie ningen realiseren voor de opleiding en training van toekomstige verzorgers en vakkrachten voor begelei ding van geestelijk gehandi capte kinderen en hun ouders, een zaak waarmee ze zich ook in eigen land in het bijzonder bezig houdt. Een nobel plan. Heeft de stichting daarvoor echter ook de nodige fondsen be schikbaar Nee. De stich ting zet daarvoor een nieu we actie op touw. En het eerste concrete project is de bouw van een Bisschop Bek kers School in Bangladesh voor opleiding en training van basisvakkrachten. Getuigt het van onmense lijkheid als je bij zo'n nobel plan toch de nodige vraagte kens zet, ja zelfs twijfelt of het wel zo'n goed plan is De vraagtekens betreffen het feit dat er weer een nieuw liefdadigheidsfonds in het leven wordt geroepen en dat men in het betrokken land van buitenaf een voor ziening dropt waarvan men zich kan afvragen of dat land daarvoor rijp is. Een nieuw liefdadigheids fonds in eigen land. Het zo veelste dat een beroep doet op de betrokken solidariteit van de burger. Niet het overvoerd worden van de burger is het probleem, maar de versnippering die van zoveel goedbedoelde ini tiatieven het gevolg begint te worden. Als je alle be staande instituten, instellin gen en organisaties, die zich met een of andere vorm van ontwikkelingshulp en hulp aan de derde wereld bezig houden, op een rijtje zou zet ten, heb je een aardig boek werkje. Al helemaal, als je erbij vermeldt in hoeveel landen men actief is. Zeker, de nood in de wereld is groot en alle verleende hulp is nooit misplaatst. Maar de vraag is of we met onze wij ze van hulp verlenen wel zo zinvol bezig zijn. We hebben het als klein land steeds in veelheid van hulp gezocht en de verleiding daartoe is groot. Toch kan men de vraag stellen of versnippe ring op termijn niet de grootste vijand wordt van ontwikkelingshulp. Waarom zou ook niet op dit terrein opgaan dat je weten te be perken een teken van mees terschap is Gehandicaptenhulp is in de derde wereld een onont gonnen sociaal-maatschap pelijk terrein. Na zoveel ja ren ervaring met ontwikke lingshulp is de vraag meer dan gerechtvaardigd of zo'n terrein van buitenaf moet worden opengebroken; of dat niet meer kwaad dan goed doet Het gaat niet aan om in den vreemde nieuwe uitlaatkleppen te zoeken voor onze eigen emoties. Ef fectieve hulp aan de derde wereld is een zaak van heel lange adem en als je het ont- wikkelingssamenwerkings- beleid van de huidige rege ring bekijkt, lijken we als Nederland al betrekkelijk vlug in ademnood te zijn ge komen ten aanzien van de bestaande velden van hulp verlening. Nieuwe terreinen aanboren, ook al is dat dan particulier initiatief, doet dan toch vlinderachtig aan. Moet zo'n Bekkersstich ting dan maar niets doen Ook niet. Er zijn in derde wereldlanden ook op geeste lijk gehandicapten terrein in het verleden al intitiatieven ontplooid die zelfs na tien tallen jaren nog een heel moeilijk bestaan leiden, juist omdat ze tegen de maatschappelij ke stroom moeten oproeien. Van zo'n moeizaam project is in deze krant al meer dan één keer verslag gedaan: zuster Truus Lemmens in Karat- chi, Pakistan. Waarom niet zoiets geadopteerd, zodat een gelegde smalle basis in een land verzekerd is van continuïteit Of denken wij nog altijd dat we alle leed van de wereld kunnen tor sen "i~ Van onze correspondent Mare de Koninck WASHINGTON - De terugtrekking van de Amerikaanse mariniers uit Beiroet heeft in de VS grote opwinding veroorzaakt. De in stemming met die be slissing is vrijwel alge meen, maar met name de Democratische (op- positie-jPartij ziet de gebeurtenis als de eer ste zware nederlaag van republikeins presi dent Reagan tijdens diens driejarig presi dentschap. Ook Reagans eigen partij genoten in het Congres (par lement) erkennen dat de te rugtrekking van de VS-'vre- destroepen' het fiasco mar keert van het presidentiële Libanon-beleid en de Mid- den-Oosten-politiek in het algemeen. In de meeste commenta ren wordt Reagans verkla ring dat de Amerikaanse vloot voor de Libanese kust toestemming krijgt om Syri sche stellingen in oostelijk Libanon aan te vallen met scheepskanonnen en met de luchtmacht vanaf vliegdek schepen, niet bijzonder alar merend geacht. Het over heersend gevoel is dat de president deze dreiging no dig heeft om terugtrekking van de mariniers van het vaste land geen al te smade lijke aftocht te laten lijken. Naar verwachting zal Reagan in de praktijk niet over gaan tot massale be schieting van Syrische stel lingen. Zulke acties lijken doelloos, nu niet alleen de eigen VS-mariniers uit Bei roet verdwijnen, maar ook het leger van de ineenstor tende christelijke minder heidsregering van Amin Ge- mayel feitelijk is verslagen en niets kan beginnen met taktische steun vanuit zee. Velen in Amerika voorzien dat de Amerikaanse vloot, die kwetsbaar wordt geacht voor terroristische aanval len, binnen afzienbare tijd eveneens de Libanese kust zal verlaten. Naar verluidt legt de Amerikaanse regering zich voorlopig neer bij een ver deling van Libanon in een zuidelijk door Israël en een oostelijk door Syrië bezet deel, plus een gedeelte rond Beiroet waar de al negen jaar durende burgeroorlog nog lange tijd door kan gaan. De kwestie-Libanon lijkt in dit Amerikaanse verkie zingsjaar de kansen van president Reagan op een tweede ambtstermijn plot seling te verslechteren. De 260 mariniers die gedurende de laatste maanden in Bei roet zijn gesneuveld worden Reagan door vele Amerika nen waarschijnlijk niet lan ger vergeven, nu het contin gent vredestroepen wordt Reagan ...belang... - fotoap teruggetrokken, zonder dat iets van de politieke doel stelling is bereikt. Als doel was het de terugtrekking mogelijk te maken van de Israëlische en Syrische be zettingstroepen, de strijden de Libanese partijen uit el kaar te houden en Libanon stabiel te maken door de re- gering-Gemayel te verbre den tot een coalitie van alle christelijke moslimfracties. De gok van Washington op de zwakke Libanese presi dent Gemayel is een zware misrekening gebleken. Nog slechts zes dagen ge leden had president Reagan publiekelijk verklaard dat de aanwezigheid van Ame rikaanse militairen in Bei roet „wezenlijk is voor Ame rikaans geloofwaardigheid en wereldwijd belang." De terugtrekking van de mariniers brengt nu de ge loofwaardigheid in het ge ding van Reagan's eigen verkiezingsleus dat Ameri ka dankzij zijn buitenlands beleid weer meer respect in de wereld geniet. „Amerika heeft in Vietnam, vervol gens in Iran en nu in Liba non geleerd dat het ondanks zijn geweldige atoommacht de wereld zijn wil niet kan opleggen en eigenlijk maar een regionale macht is", zei senator Dodd, buitenlands specialist van de Democrati sche Partij. Reagans voornaamste te genkandidaat bij de presi dentsverkiezingen in no vember dit jaar, Walter Mondale, verklaarde giste ren dat de president maan den geleden al had moeten luisteren naar zijn pleidooi om de VS-vredesmacht uit Libanon terug te halen. Al leen John Glenn, eveneens democratisch presidentsge gadigde, voorzag een escala tie van de Amerikaanse mi litaire rol in Libanon via de oorlogsvloot voor de kust. (ADVERTENTIE) Wo rente Van onze onderwijsredacti DEN HAAG/BREDA - Het g delsonderwijs zal het komend sc als nieuwe onderwijsvorm in oramma's worden opgenomen v Jen voor middelbaar heroepsond Amersfoort, Apeldoorn, Breda ningen. Haarlem kent deze vorm De eerste eindexamens zijn in experimenteerperiode is dan ten er kan dan groothandelsonderw den ingevoerd op alle scholen vo delbaar Middenstands-O (MMO). Het Verbond van de Ned Groothandel (VNG) heeft dat w Me zor nul ZOETERMEER - De voo gezondheid, J. Hendriks, stijging van de kosten va na terug te brengen tot rr Hendriks zei woensdag op nale Raad in Zoetermeer dat NEDERLANDERS mogen dan 'een v den' zijn, de Fransen hebben de net nen van grandeur te bedwelmen dat I kelijkheid verliezen. Neem bijvoorbi I Mitterrand tijdens zijn bezoek aan I gaan wecken aah eeh Europese G< een samenwerkingsverband dat We nieuwe ruimtevaart-technieken te 01 I cleaire tijdperk (als dat ons gegeven diging van het EG-gebied zou moete Wie serieus naar ontwapening ze zijn werkelijke bedoelingen als hij pens ter discussie te stellen - 'dat n vendien nog met Star Wars-planna nmgswedloop dreigt over te planten Europese Gemeenschap voor de ru gevaarlijk idee, die gedachte is ook gespeend. Zolang West-Europa gei bergen en melkplassen, onderlinge boven technische en economische s is ook politiek en militair een eigen p twee supermogendheden zijn speet ke, technische en militaire samenwe praat van een hoog alcoholisch ge zwam in de ruimte pleegt te worden Voor het overige was het best eer van de president voor meer Frans 0| omschreven worden door allen die hart toedragen. Overigens wordt bij ondergewaardeerd zeker gezien on heid van West-Duitsland Dat presidi zoek nog geen panklare oplossingei sis in de Europese Gemeenschap i men: hij staat nog aan het begin var Westeuropese hoofdsteden. We zuil van hem horen. ALS opgeschrikte mussen verlaten u tngelse soldaten van de internatioi veldje' Beiroet. Wat daar de laatste alleen genoeg om mussen op te j; sinds donderdag in met aflatende worden, maakt een aftocht van een Th t?.er tot een Tienselijke noodz; hatcher en Craxi was op dit momi □erden jongens' worden neergemat Voor eigenhandig militair ingrijpe wie eigenlijk, want de macht van pr hS; J '91 na9enoeg nul - was en areigde Reagan gisteren dat de afta rtS'es 'e9en Druzische en Sji'itischi ho c Amer'ka al'e waarnemers de n?o hYr)sche bondgenoten afdoen al 9 het strijdtoneel te kunnen verlatei vniN?!-18 du'del|ik dat. waar Reagan rnr! steun aan Gemayel gaf, de 9 zi)n moeten komen van hun politi P0|itiek was niet onomstreden door gebrek aan actie. Na zijn r President Gemayel in 1982, nprino als de boodschappenji Hi- J? van Begin, waarmee hij wel re het tl' een dubbelhartig politiek sue inn,!^-9 kin9sakkoord van mei ties vo'el"en' d'e het tot een succes t DPrcn Jsrael en Syrië als buitenland; tiidhem I?-Weer9e9even en dat stak. de eco j^e 9ewe|dsronde van septe weioetnl Van nu 2i'n er 9edeeltel te k?nno als gevolg op de militaire lossme e' de partlt die onmisbas Fn Van Libanese crisis: Assad Svno P e' moiTient dat Washingto ma fn,eraS e'9enliik te laat. De s verbetero .Relroet zal Amerika's uit heeft h1i?n i^an' hoe Rea9an het oc Vr! geleden. verklei,d® Amerikaanse politieke ver mihtairenW nog bli dat die vruch moeten hile en hee,t gekost. Dit betalen en het lijkt erop dat di

de Stem | 1984 | | pagina 2