'Smerig gezicht' moet uit fotoboek 'Vissen met 10 hengels en vis onder de maat' KLOKKENSPEL MOET TERUG NAAR FRIESLAND )ESTEM Zeldenrustcollege startklaar voor vijf Bonte Avond shows DONDERDAG 9 FEBRUARI 1984 UITGEVER: 'LUDIEKE STICKER EROVERHEEN' (linister lop rookgas- [zuivering ijk Zn. B.V, ndustrieweq 8, -17751. Vertraging in Perkpolder door storm VAN ZEELAND ver bracht in het midden dat de samenstellers tevergeefs getracht hadden om Beckers te bereiken en er vanuit waren gegaan dat deze allerminst be zwaar zou hebben, temeer daar de redactie van Nieuw Zeeland de foto eerder als pro motiemiddels in een huis-aan- huis-blad had laten afdruk ken. Directeur K. Scherphuis van uitgeverij Den Boer rea geerde gisteren teleurgesteld en enigszins geïrriteerd. Hij noemde het vonnis geen sterke uitspraak. „Er blijft nogal wat onbesproken". Desalniettemin acht hij de zaak te onbelang rijk om er verder over te pro cederen. Het gewraakte fo tootje zal volgens hem onher kenbaar worden gemaakt door er een 'ludieke sticker' over heen te plakken. Aardenburg verliest rechtszaak carillon Vier jaar geleden schudden Pieter de Boer en burgemeester W. Lockefeer elkaar nog de hand bij de overdracht van het carillon 'Ons Nationaal Monument' aan Aardenburg. Nu heeft de rechter bepaald dat de gemeente het klokkenspel weer moet teruggeven. dat vorige week door de ma ker van het fotootje, de Mid delburger J. Beckers, werd aangespannen. Beckers eiste dat het boek zonder meer uit de handel zou worden geno men. Hij vroeg daarvoor een dwangsom van 25.000 gulden per exemplaar. Bovendien liet Beckers zowel bij de uitgever als bij een aantal boekwinkels op Walcheren, en enkele dagen later ook bij boekwinkels in plaatsen als Goes en Terneu- zen, beslag leggen op daar aanwezige exemplaren. Tegen die inbeslagname spande de uitgever op zijn beurt een kort geding aan. De rechtbankpresident vonniste gisteren echter dat Beckers in zijn recht stond. Al komt het belang van Beckers niet erg groot voor, zo bepaalde mr. André de la Porte, hij mag zich tegenover de uitgever wel op zijn auteursrecht beroepen. De rechtbankpresident nam in aanmerking dat zowel het fi nanciële als morele belang van Beckers 'voorshands gering lijkt', en bracht de geëiste dwangsom dan ook terug tot 25 gulden per overtreding. Zo wel uitgever Den Boer als Beckers moeten van de recht bankpresident hun eigen pro ceskosten betalen. Beckers ging tot de actie over uit protest tegen plaat sing van de foto in een 'lucht hartige en oppervlakkige uit gave als het fotoboek'. Boven dien was volgens hem met de geportretteerde de afspraak gemaakt dat de foto alleen zou worden gebruikt in combina tie met een tekst tegen de plaatsing van kruisraketten in het periodiek Nieuw Zeeland. Beckers voerde aan dat hem geen toestemming was ge vraagd voor het opnemen van de foto in het boek. De uitge- T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers Van een onzer verslaggevers HDDELBURG - Het pro- ressieve Middelburgs ge- leenteraadslid A. Kamer- mag in het foto-boek ïeeland in 1983' geen smerig meer trekken. Althans in de nog niet ver- exemplaren. Uitgever Boer mag het boek alleen in de handel brengen of wanneer het om- portret van het raads- daaruit verwijderd wordt, wel onherkenbaar wordt De uitgever moet proberen zoveel moge- boeken met de gewraakte bij de boekwinkels of col porteurs terug te halen. De president van de Middel burgse rechtbank, mr. G. An- ivé de la Porte heeft dat giste- len bevolen in een kort geding JPZEM S vragen isie [MIDDELBURG - Het dage lijks bestuur van Zeeland eelt de minister van VROM et klem gevraagd wat het, ezien de aangekondigde ver- jtherping van het beleid tegen erzuring van het milieu, aan- noet met de verlening van mi lieuvergunningen voor de om- iouw van de conventionele ZEM-centrales voor kolen- itook. Ook de minister van conomische Zaken is in de :aak gekend. ueaepuieerae öiaien speien fearmee in op de roep om vol- idige rookgasontzwaveling, fkomstig van milieu- en jndbouworganisaties en inds kort) ook steeds meer an politieke partijen. Het col- ige bevindt zich overigens in ijdnood. Gedeputeerde Staten ebben enkele maanden gele en al een ontwerp-beschik ing de deur uit laten gaan, iann halve ontzwaveling irdt toegestaan. Het college eelt zich vastgelegd op 21 fe- ruari een definitieve be- chikking te nemen en wil aarom voor die tijd (uiterlijk .0 februari) antwoord van de ninister. Zoals bekend legde een gro- e meerderheid van de Zeeuw- e staten zich vorig jaar mor- end neer bij de eis van de op- Irachtgever, Nederlands sa- aenwerkende elektriciteits- 11'oducenten (SEP), dat bij imbouw in Borssele slechts en halve rookgasontzwave- jng dient te worden toegepast. )ie eis was gebaseerd op een [itzonderingsmaatregel van vorige ministers van /ROM en Economische Zaken eneinde een wat lagere elek triciteitsprijs te bewerkstelli- |en. Gezien een Europese resolu tie inzake vergaande maatre- ïelen tegen verzuring van het milieu en een nota daarover an de minister van VROM, tondigde de statenfractie van iet CDA anderhalve week ge- eden pleidooien aan om tot [en vollediger rookgasontzwa- reling te komen. PPR/EVP en 0 66 sprongen daar meteen op Ji. De kwestie komt nu vrij- 'ag aan de orde in de Zeeuwse itatencommissie voor milieu aken. Gedeputeerde Staten achten hch inhoudelijk gebonden aan de principetoezeggingen aan de PZEM, dat met halve rook- lasontzwaveling mag worden 'olstaan. Desalniettemin 'raagt het college zich af of de minister nieuwe gezichtspun ten kan bieden, bij voorbeeld Poor contact met de SEP op te NJ(KJR ZUIDWEST NEDERLAND ^ntoren I" Terneuzen, Hulst en Goes. Pressen en telefoonnum mers op pagina 2. [peningstijden: l30-12.30/13.30-17.00 uur. ledactie erneuzen Rein van der 'elm (editie-chef), Jan Jan- PMplv chef), Frank Dey, w d,6 SchiPPer, Cor de i 1'°'°)' Ton Koomen La t Hulst: Eugène Ver- L'e"' G°es: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- ,a Oostburg: Co Meertens. Servicepunten PJdosterzande: mevr. Neve, È250 nd0rstr' 4' 01148~ rdvertentie-expi. fspecteur Zeeland: C. Me- F.prive 01150-95839. MIDDELBURG/AARDENBURG - De ge meente Aardenburg heeft het rechtsgeding om het carillon 'Ons Nationaal Monument' verlo ren. De president van de Middelburgse rechtbank stelde gisteren eiser Pieter de Boer uit Drachten op alle pun ten in het gelijk. Aardenburg is veroordeeld het klokkenspel terug te be zorgen in Friesland en het daar op eigen kosten weer. op te richten in de oude staat. Bij niet nakomen van dit vonnis moet de gemeente een dwang som van 1000 gulden per dag betalen. De rechtbankpresident stel de zich op het standpunt dat Aardenburg geen garanties heeft kunnen geven dat er vol doende financiën beschikbaar zijn om tot een snelle oprich ting in de gemeente te komen. Ook blijkt geen lokatie voor handen die in overeenstem ming is met de wensen van Pieter de Boer. Hiermee is een eind geko men aan de al jaren slepende genante kwestie. De 88-jarige De Boer schonk in 1979 het ca rillon aan Aardenburg op be paalde voorwaarden, die door de gemeente nooit zijn nage komen. In plaats van het klok kenspel op te richten (zoals be loofd) heeft het vier jaar lang liggen verstoffen in de kelders van het Aardenburgse ge meentehuis. De schenkings- acte uit 1979 is door de Middel burgse rechtbank dan ook ont bonden. De hoogbejaarde Fries toon de zich gisteren uitermate verheugd over de uitspraak van de rechtbank. „Eindelijk dan toch gerechtigheid", aldus De Boer. „Men hoopte daar in Aardenburg dat ik snel dood zou gaan, zodat ze met het ca rillon zouden kunnen doen wat ze wilden. Maar ik ben al tijd al gewend geweest te blij ven vechten tot de overwin ning en dat is ook nu gelukt". Ook de Aardenburgse ex- wethouder J. de Ridder, die zijn bestuurlijke nek brak op de carillon-zaak, is uiterst in genomen met het vonnis. „Voor mij is het een rehabili tatie. Het bewijst dat mijn be leid ten opzichte van het klok kenspel en De Boer goed was en dat burgemeester Locke feer en zijn raadsmeerderheid fout zaten". Zoals bekend was het De Ridder die de gemeente advi seerde zich te houden aan de beloften die De Boer waren gedaan en (als dit niet haal baar bleek) het carillon maar terug te geven. Met de kleinst mogelijke meerderheid besloot de raad echter het been stijf te houden. „Een stuk wanbeleid", aldus de voormalige wethou der. „Want uitvoering van het vonnis gaat de Aardenburgse gemeenschap nu minstens 60.000 gulden kosten, terwijl men ook het klokkenspel nog kwijt raakt. Voor heel wat minder geld hadden we het kunnen behouden en neerzet ten volgens de met Pieter de Boer gemaakte afspraken". Deze afspraken hielden in dat het carillon - bedoeld als een monument voor de mobili satie-slachtoffers uit de Eerste Wereldoorlog - in Aardenburg zou worden opgesteld op een plaats waar het niet alleen te horen, maar ook te zien zou zijn. Dit omdat 33 van de 49 klokken beeltenissen dragen van vooraanstaande Neder landers, die hebben geijverd voor een pensioen-regeling ten behoeve van de duizenden mi litairen, die arbeidsongeschikt uit de mobilisatie tevoorschijn waren gekomen. De beeltenis op de grootste klok is die van koningin Wilhelmina. Aardenburg trok zich van deze monument-functie echter niets aan en wilde niets liever dan het carillon (huidige waarde rond de twee miljoen, maar 'gekocht' voor het sym bolische bedrag van één gul den) ophangen in de toren van de St. Baafskerk, waar het wei gehoord maar dus niet gezien zou kunnen worden. Pieter de Boer heeft zich hier altijd te gen verzet en werd daarin, na de gemeenteraadsverkiezin gen van de 1982, gesteund door de huidige oppositie-fracties. Hersteld In het gisteren uitgesproken vonnis wordt Aardenburg op gedragen het klokkenspel bin nen 30 dagen bij De Boer in Drachten terug te bezorgen en er binnen 90 dagen voor te zor gen dat het is hersteld in de staat waarin het zich voor de overdracht in 1979 bevond. De gemeente moet ook opdraaien voor de gemaakte proceskos ten. Tevens heeft de rechter bepaald dat uitvoering van het vonnis niet wordt opgeschort, ook al zou Aardenburg beslui ten in hoger beroep te gaan. (Zie ook pag. Zeeland 4) Van een onzer verslaggevers BRESKENS - „We hebben geen tijd om de hengels binnen te halen als er een kotter op ons af komt zeggen ze. Ha, geen wonder ze vissen soms met tien tot vijftien hengels. Sportvissen heet dat". Het 'moordaanslagen-ver haal' in het landelijke perio diek van de zeehengelaars is de Zeeuwse vissers in het keelgat geschoten als een slecht gefileerde tong. Niet dat ze zich erin verslikken, maar de reactie is er niet minder fel om. Schipper Staf Steijaert van de BR 45 is in de ogen van de hengelaars een van de boos doeners. Steijaert: „Over het geval waar ze op doelen heb ik het Loodswezen in Vlissingen gebeld. Die bevestigden dat die hengelaars helemaal fout zaten". Hij legt uit dat de zee hengelaars bepaald geen scho ne lei hebben als het om mari tieme deskundigheid gaat. Steijaert: „In de mist ge beurt het vaak genoeg dat ze verdwalen en dat ze ons vra gen waar ze naar toe moeten. Dan stuur je ze weer maar de goede kant op. Laatst op een nacht was er eén voor de veer- haven van Breskens aan het zwaaien met een zaklamp, precies in de vaarroute. Toen ben ik maar teruggedraaid. Vaak hebben ze nauwelijks navigatie-apparatuur en ze ker geen radar-reflector". „Als er bij ons iets fout zit legt de Scheepvaartinspectie je schip aan de ketting, maar die mannen kunnen zo hun gang gaan. Als ze makreel vis sen drijven ze met de stroom mee, meestal met een stuk of wat bootjes. Als wij dan aan het vissen zijn heb je daar niet zo'n kijk op. Wij zitten dan met zeventig meter draad ach ter ons en een net van 25 meter breed. Daarmee moet je alle wrakken ontwijken en ook nog eens die onberekenbare sportvissers. Dan gaat er wel eens een ankertje mee". Hij herinnert zich hoe hij met zijn kotter een keer de netten uitgooide langs het strand bij Dishoek. Steijaert: „Bij de Kaapduintjes op een meter of zes diepte. Toen kwam er van het strand af zo'n hengelaar in een waad- pak het water in. Tot aan z'n oksels en die begon met stenen op ons te gooien. Daar probeer je dan als visserman je brood te verdienen en dan vliegen er keien naar je schip". Al j aren is de hengelSporter met zijn vaartuig ondertverp van vele 'spoetnik-discussies' (spoetnik is korte golf-radic, red.) tussen de zeevissers. Niet alleen de nautische gebreken van de notedopjes waarmee sommigen het water op dur ven gaan komen daarbij aan de orde, maar ook de directe concurrentie die zeehenge laars de beroepsvissers aan doen. Concurrent „Ja, sport noemen ze dat", herhaalt schipper Michiel Versprille van de BR 4 „het zijn vaak geen sportvissers meer, maar broodvissers. Tachtig tot honderd kilo vis per man per dag is niet onge woon. De aanvoerprijs van ligt rond de zeven gulden, maar ze verkopen het onder de markt voor een gulden of vier. Daar mee zijn ze een regelrechte concurrent voor de beroeps visser, maar ook voor de han delaar. Als wij een kilo boven ons quotum vissen krijgen we zo duizend gulden boete. De Algemene Inspectie Dienst staat direct voor je neus. Wat die sportvissers doen dat kan allemaal maar". Steijaert voegt er aan toe: „Ik heb als beroepsman een quotum van 3800 kilo tong per jaar. In de tongtijd vissen die sportvissers makkelijk hon derd kilo tong in de week tus sen de paalhoofden weg en ze nemen alles mee, want nie mand controleert ze. Ik heb er geen boodschap aan dat ze voor de sport een visje vangen, maar dat ze er handel mee drijven en dan de beroepsvis sers ook nog eens als moorde naars te kijk zetten, dat gaat te ver". Stroperij Versprille beschrijft uit eigen ervaring een voorbeeld van pure stroperij voor Zeeuws-Vlaamse kust: „Ze gaan bij Cadzand de dijk over en het water in. 's Nachts dur ven ze gerust te blijven liggen. We hebben daar een keer een reep van 200 meter opgevist met ons schip. Twee honderd meter draad aan ankers en vol met kabeljauwlijnen, uitgezet door hengelaars". Het verhaal van Versprille wordt ondersteund door soort gelijke geluiden in het Belgi sche visserij blad „De Reders centrale". Belgische zeevissers uitten daarin eind vorig jaar hun ongenoegen over valse concurrentie van „hengelaars, die in d'n dop zaten" maar die 'werkloos of niet, hun vang sten onderhands aan hoteliers aan de Belgische kust ver kochten. Van een onzer verslaggevers PERKPOLDER - De hevige storm die gisterochtend over het Zeeuwse land raasde heeft enkele uren voor wat vertra ging gezorgd bij de veerdienst Perkpolder-Kruiningen. Vanwege de wind moest de dubbeldekker van tien tot twaalf uur uit de vaart wor den genomen en werd enkel gevaren met een kleinere veerboot. Daardoor ontston den wat wachttijden voor het verkeer, maar volgens een woordvoerder van de PSD waren er geen echte proble men. De veerdienst Breskens- Vlissingen ondervond ook de nodige hinder van het woelige water, maar er kon gewoon gevaren worden. Leerlingen en docenten van het Zeldenrustcollege in Ter- neuzen hebben gistermiddag in het Zuidlandtheater de generale repetitie gehouden voor de opvoering van vijf Bonte Avonden. Op de foto zijn de acteurs en actrices in een persiflage op het EO pro gramma 'De Muzikale Fruit mand' te zien. In die sketch hebben twee verschillende vruchten gemeenschap, de boreling blijkt een kiwi te zijn. Coördinator en regisseur Jan Nout, die negen jaar ge leden het fenomeen Bonte Avond bij de scholenge meenschap introduceerde, is zeer te spreken over het ni veau van het zeer gevarieer de programma. Voor de pau ze bestaat dat uit muziek, dans, cabaret, pantomime, gym en een conference. Na de pauze wordt het toneel stuk 'Kersenbonbons' opge voerd. De Bonte Avond duurt drie uur. In totaal zijn 130 leerlin gen en 20 docenten maan denlang in de weer geweest met het verzinnen en instu deren van de stukken. Het aanbod voor de strenge selec tie was aanmerkelijk groter. Jan Nout: „Het is altijd weer moeilijk om mensen teleur te stellen, maar we hebben te maken met een bepaalde lengte van het programma". In september al werden de eerste voorbereidingen ge troffen. Kort na Kerstmis volgde de laatste auditie. Die daar doorheen kwamen staan de vijf Bonte Avonden op 8,9,10,16 en 17 februari in het Zuidlandtheater. Alle avonden beginnen om 19.30 uur. Een kaartje (er zijn er inmiddels al 2500 verkocht) kost vijf gulden. - FOTO WIM KOOYMAN J

de Stem | 1984 | | pagina 15