Zieke kleuters in Aardenburg Pyromaan Goes hoort negen maanden eisen 24 DAGEN VOOR HALF GELD Kloosterzandse huisvrouw wint Lezer van het Jaar Voor eerste keer dienstverlening geëist in Zeeland Zeeuwse rijkspolitie spoort in Zaanstad amfetamine-lab op DE STEM BOEREN KLAAR VOOR TERUGPLOEGEN UITKERINGEN ZATERDAG 4 FEBRUAR11984 TEMEUZENAAR EN VIER AMSTERDAMMERS AANGEHOUDEN Weekenddienst Stemredactie Veewagens verdienen voorrang bij veren Gewonde bij ongeval NSM DRANK BOOSDOENER Statenleden verdeeld over Miniatuur Walcheren 24 DAGEN DE STEM „de 4in1 krant" 1984 is door on- kende uitge. een exploit ten e van DIPkr0 PVAART B,v gd te Rotterdam oonplaats kie^en- Breda, aan dè an 46-48, ten e van de adv0. n procureur Mr Vorfeld bij welk aan MAISixg ING LINE LTD bekende woon- blijfplaats in het krijk en daarbui- s betekend een kschrift inge_ door requirante e daarop door de "ent der Arrondis- tsrechtbank te gegeven beschik- \d. 25-1-1984 ais- een uit krachte die beschikking F.J. Gerritsma, aam ten kantore .G. Clarijs te Ze- rgen gelegd be- d.d. 25-1-1984 on .s. MAISENI en bij exploit Maisine ing, voornoemd s is gedagvaard dinsdag 10-4-1984 00 v.m. te verschij ter terechtzitting de Arrondisse- rechtbank te Bre- n de Kloosterlaan vordering strekt vanwardeverkia- van gemeld beslag ede veroordeling een bedrag van 672,24 met rente en en. Voeten tgv. knd. chtsdeurwaarder Pieters Boschstraat 24, CX Breda. 1 Exprespost e envelop aan: STjJ VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers 7AANSTAD MIDDEL BRUG - Naarstig speurwerk van de recherchegroep van de rHkspolitie in Zeeland heeft donderdagavond geleid tot de ontmanteling van een amfeta mine-laboratorium in Zaan stad. Na een inval in het 'fabriek je' werden ter plekke drie Am sterdammers aangehouden. Later op de avond volgde de aanhouding van nog een Am sterdammer en de Temeuze- naar R.H. (27). Alle arrestan ten zijn overgebracht naar Zeeuwse politiebureaus. Het onderzoek wordt vanuit deze provincie voortgezet. De recherchegroep Middel burg had al geruime tijd aan wijzingen dat er 'ergens in het land' een amfetamine-fa briekje in bedrijf moest zijn. Door de gangen van een aan tal verdachten na te gaan, be landde de politie bij het in een garage gevestigde lab in Zaanstad. Tijdens de inval was het laboratorium volop in bedrijf. Twee mannen waren bezig met de produktie, een derde hield zich ook in de buurt op. Bij een van de mannen thuis werd later vijf kilo amfetami ne gevonden, ter waarde van ongeveer 50.000 gulden. In het lab zelf vond men geen eind- produkt, maar wel een grote hoeveelheid grondstoffen. Alle goederen en de instal latie, die donderdagnacht nog werd ontmanteld, zijn in be slag genomen. Landbouwschap richt STAP op Van een onzer verslaggevers GOES - De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap wil snel in kunnen spelen op werkgelegenheidsverruimende maatregelen van de rijksoverheid. Daarom wordt momenteel een 'Stichting Agrarische Projecten in de provincie Zeeland', kortweg STAP, opgericht. In andere provincies vinden onder dezelfde noemer soortgelijke initiatieven plaats. Dat gebeurt in navolging ran de provincie Groningen, waar momenteel geëxperi- nenteerd wordt met het 'te- ugploegen van uitkeringsgel- len' ten behoeve van aanvul- ende agrarische werkgele- lenheid. De Zeeuwse stichting krijgt een tweeledige functie. In de erste plaats zal STAP het op- tarten en besteksklaar ma- :en van plannen ter hand ne- nen. Daarnaast zal de stich- ing optreden als 'toetsings- •ommissie', die moet voorko- tien dat agrarische werkgele- [enheidsprojecten worden uit- ;evoerd zonder dat langdurig rerklozen worden ingescha- teld en zonder dat CAO-bepa- ingen worden toegepast. Overigens is de regering nog liet bereid (uitkerings)geld in Seeuwse agrarische werkgele- jenheidsprojecten te steken. Minister De Koning maakte iat onlangs nog duidelijk tij dens de toogdag van de CBTB in Middelburg. Er wordt onder meer gewacht op de resultaten van de experimenten in Gro ningen. Zoals bekend heeft de regering tot nu toe alleen groen licht gegeven voor het 'terugploegen van uitkeringen' in de bouwsector. De Zeeuwse Raad van het Landbouwschap kijkt echter vooruit en wil alvast klaar zijn om meteen te kunnen be ginnen zodra er geld komt. Volgens secretaris IJ. Boom heeft de gewestelijke raad al enkele projecten in voorberei ding. Hij vindt het echter nog te vroeg om 'man en paard' te noemen. Het gaat in ieder ge val om werkzaamheden die normaal gesproken niet van de grond zouden komen. Het is de bedoeling dat de agrarische bedrijven, waar projecten worden uitgevoerd, ook zelf een financiële bijdrage leve ren. ..Een griezelige zaak", aldus kleuterleidster mevrouw Stoe- linga, die van de bespuiting door apenbare werken niet op de hoogte was. Ook zij kampte woensdag met buikklachten en diarree. VOOR redactionele zaken kuntu dit weekeinde terecht bij Rein van der Helm 01170-3370. B.g g 01153-1534. iSjVeWOfiZUCWEST NEDERLAND kantoren 'nJerneuzen, Hulst en Goes. «tressen en telefoonnum- ^rs op pag^a 2. Openingstijden; 30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie w!ï"e"zen: Rein van der Helm (editie-i --chef), Jan Jan- Pai.i H che')' Frarik Dey, n Oe Schipper, Cor de (foto), -fon Koomen straJ st: Eu9ène Ver kei m h Goes: Gé van Ber" Middelburg: Henk Post- na Oostburg: Co Meertens. Servicepunten 50 W. 2250. 'oosterzande: rinevr. Neve, Kiexanderstr. 4, 01148- Afvertentie-expi. nu ™,eur beland: C. Me- 1 Pfive 01150-95839. De heer Eversdijk hoofd gemeentewerken, vindt het opvallend dat alleen klachten komen van deze kleuterschool, terwijl in dezelfde periode op de vijf andere Aardenburgse scholen hetzelfde middel is toegepast. „De bespuiting heeft meer dan een maand ge leden plaatsgevonden in de vakantieperiode. Sinds die pe riode tot nu toe is bovendien zo'n 100 mm regen gevallen". De heer Eversdijk sluit niet uit dat misschien de boktorbe- strijding met giftig gas in de nabij gelegen St. Baafskerk er iets mee te maken heeft. „Daar is afgelopen woensdag en don derdag met gas gewerkt", zo zei hij. Er werd vrijdagmiddag vergeefs getracht contact met de uitvoerende firma op te ne men. „Wij nemen de klachten echter zeer serieus en willen de zaak tot de bodem toe uit zoeken", zo verzekerde de heer Eversdijk. De betrokken ouders blijken niet van plan hun kind voorlo pig naar school te sturen. „Wij willen eerst wel eens weten wat er aan de hand is", aldus een der ouders, die haar zoontje angstvallig thuishield. Voor haar staat het vast dat op een of andere manier gif in het spel is. „Er wordt volgens mij onverantwoord omge sprongen met gif in de omge ving waar kinderen vertoeven. Vier jaar geleden is er ook zo'n geval geweest. Toen moest een kind in het ziekenhuis worden opgenomen, maar dat heeft men nooit hard weten te ma ken. Ik hoop dat ze dit nu zorgvuldig uitzoeken. Als pressiemiddel houd ik mijn kind thuis. Je stuurt ze toch niet naar school om ze in het gif te laten spelen". KLOOSTERZANDE - Totaal verrast en dol gelukkig nam Irene Scheerders (op de foto met haar man) gistermiddag het bronzen kleinood van verslaggever Frank Deij in ont vangst. Het heeft Irene, die geen enkele hulp heeft gehad, overigens weinig moeite gekost ide juiste oplossingen te vinden. Ze leest de krant elke dag van A tot Z. „Ik vond het hele maal niet moeilijk. Van het regionale gedeel te wist ik alles. Maar bij de algemene vragen heb ik toch een paar keer moeten gokken". Ze leest al vanaf haar trouwdag (in 1965) De Stem en volgt met name de regionale verslaggeving op de voet. Vooral het politierapport en de rechtbankverslaggeving genieten haar spe ciale aandacht. „Maar ook de strips lees ik met veel plezier". Haar man heeft niet altijd tijd om de krant te lezen maar 'de sport' slaat hij nooit over. Het beeldje krijgt bij de Scheer ders een speciaal plekje in de woonkamer. - FOTO DE STEM COR J DE BOER ZE HEBBEN weer van zich laten horen: de honderden lezers van De Stem, die het ieder jaar opnieuw de moeite waarde vinden om mee te dingen naar de titel 'Lezer van het Jaar'. Het heeft enige tijd ge duurd voordat al die oplos singen waren gecontroleerd, de goeden van de slechten waren gescheiden en de op merkingen over De Stem waren gelezen. Immers het ging niet alleen om de goede antwoorden - ze waren ken nelijk niet zo moeilijk - maar er moest ook in enige puntige zinnen worden uit gelegd wat men van De Stem vindt. Overigens bij alle tevre denheid mag De Stem zich ook best bezinnen op een paar tekortkomingen, die zeer veel lezers constateren. Waar nagenoeg iedere in zender zich in mindere of grotere mate aan ergert, dat zijn de taalfouten, de tikfou ten en de afbreekfouten. Voor velen doen deze ernstig afbreuk aan de kwaliteit van de krant. De klagers hebben eerlijk gezegd geen ongelijk: er zijn nu maatre gelen in voorbereiding om daar een einde aan te ma ken. Meneer F. de Jong uit IJ- zendijke brengt dit bezwaar aardig onder woorden: Aan uw blad kan men zich vergapen maar soms is 't of de zetters nog wat slapen Men leest dan alles door el kaar berichten zijn soms lang niet klaar. Laat het nieuwe jaar wat be terzijn da's voor Uw lezers eens zo fijn Verschillende lezers maken duidelijk dat De Stem wat hen betreft nog wel wat meer verstrooiing in zijn ko lommen mag stoppen. Sand ra Mahu uit Vogelwaarde vraagt: Misschien is er ook nog een plaatsje in uw krant voor de kinderen (dus niet alleen zaterdags)? Een meneer Koers uit Westdorpe vindt dat er wel wat meer in mag staan over postduiven. De meeste inzenders zijn echter zeer tevreden over hun krant. Mevrouw M. de Cock-van Ginst uit Hulst brengt dat heel puntig onder woorden: Ik vind De Stem: DE Stemmige, Te gekke Enige Meesterlijk krant Uit al die inzendingen moest de Lezer van het Jaar worden gekozen. Dat viel niet mee. Desondanks is er natuurlijk een gekozen. Dat is geworden Mevrouw R. Scheerders Kwikstraat 2 Kloosterzande Zij verwierf zich de titel Le zer van het Jaar met het volgende aardige rijm: De Stem is je zes keer per week erg trouw Voor hem zijn er honderden dagen en nachten in touw en 's ochtends leg je hem op tafel je pluist hem na en houdt je 'wafel' Af en toe grom je afkeurend en soms is er gegrinnik Je vraagt je dan af: heeft die Stem soms een 'tik'. Het is een dagelijks weerke rend ritueel, waarbij ik mij eigenlijk nooit echt verveel LANDBOUWSCHAP: Van een onzer verslagge vers GOES - De Gewestelijke Raad van het Landbouw schap voor Zeeland gaat er bij Provinciale Staten op aandringen voorrang te verlenen aan veetranspor ten bij het veer Vlissingen- Breskens. Een verzoek daartoe van CA VEE/ CO VECO is afge wezen. Het Landbouw schap is daar erg bezorgd over omdat 'dit kan leiden tot situaties waarbij onder bepaalde omstandigheden de temperaturen in de vee wagens zo hoog oplopen dat sterfte onder het ver voerde vee optreedt'. De raad vindt dat niet te tole reren. Van onze correspondente MIDDELBURG - Voor het eerst sinds het opleggen van alterna tieve straffen ook in Zeeland mogelijk is, eiste het openbaar mi nisterie vrijdag tegen twee verdachten voor de meervoudige strafkamer in Middelburg 'vervangende dienstverlening' als bijzondere voorwaarde bij een voorwaardelijke gevangenis straf. Van onze correspondent SLUISKIL - Bij een bedrijfs ongeval op het terrein van de NSM te Sluiskil werd de Belg D.B. uit Wijnegem gewond. Hij moest per ambulance wor den overgebracht naar het Elisabethziekenhuis te Sluis kil. Het betrof hier twee ver- keersdelinquenten, die, als'de rechtbank er mee instemt, zich respectievelijk 150 en 135 uur verdienstelijk zullen maken voor de gemeenschap, in plaats van het uitzitten van gevangenisstraffen van 3 maanden, respectievelijk zes weken. Een én ander gebeurt na voorbereiding en onder toe zicht van de reklassering, die in samenwerking met de inge schakelde instellingen tenslot te ordeelt of de taken naar be horen zijn vervuld. Spitsafbijter in dit geval was de 25-jarige Goesenaar C. W., die op 4 juli na alcoholge bruik (1.64) in Borsele tegen een stilstaande auto opreed, waarbij een 2-jarige kleuter om het leven kwam. Het ge beurde 's-avonds om half elf, nadat W. in een café en op de kermis een hoeveelheid alco hol had genuttigd. Tegen W. werd bovendien een rijontzeg ging geëist van 12 maanden. Tweede kandidaat voor ver vangende dienstverlening was de 32-jarige M. den B. uit Scharendijke, die op 14 janua ri van het vorig jaar in Kerk- werve op een kruispunt geen voorrang verleende aan een andere automobilist, waarop de voertuigen met elkaar in botsing kwamen. De bestuur der van deze auto liep hierbij zwaar lichamelijk letsel op. Ook deze verdachte had teveel gedronken (1.62) en wel op een tentoonstelling en in een café. Ook tegen Den B. eiste het openbaar ministerie boven dien een rijontzegging voor de duur van een jaar. Zoals gemeld heeft het ar rondissement Middelburg zich sinds kort aangesloten bij an dere delen van Nederland, waar alternatieve straffen sinds enige tijd tot de moge lijkheden behoren. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. n Van onze correspondente MIDDELBURG - Negentiendrieëntachtig stond voor de 22-jari ge Goesenaar G. R. in het teken van de rode haan, die hij meer malen luidruchtig liet kraaien. Dit gebeurde telkens wan neer hij -dronken- een 'onbe dwingbare neiging in zich voelde opkomen om iets in brand te steken'. Vrijdag stond hij hiervoor en voor nog enkele andere za ken voor de meervoudige strafkamer in Middelburg te recht, waar hij onder meer een gevangenisstraf tegen zich hoorde eisen van negen maan den, waarvan drie maanden voorwaardelijk, een voor waardelijke tbr (terbeschik- kingsstelling van de regering), met als bijzondere voorwaar de behandeling onder toezicht van het ZCAD. Twee van de hem ten laste gelegde branden bekende de pyromaan vlot: op 16 januari had hij brand gesticht in het wijkgèbouw 'De Pit' in Goes- Zuid. De schade bleef hier door snel ingrijpen beperkt tot 5300 gulden. Op 7 februari overviel de neiging hem, na cafébezoek in Bergen op Zoom, opnieuw: toen was het een auto, die (nadat hij via een verbroken raampje de bekle ding had aangestoken en ver volgens ook nog brandende vuilniszakken onder het voer tuig had gelegd) geheel in vlammen opging. Anders lag het met de brand in het Goese stadskantoor op 2 november: R. hield -ook voor zijn rechters- vol dat hij met deze brand toevallig niets te maken had. Dit ondanks het feit dat vele sporen in zijn richting wezen. De brand werd om kwart over vier die nacht door een omwonende gemeld. Surveil lerende agenten waren vrijwel onmiddellijk ter plaatse en toen bleek dat vla een ingesla gen ruit aan de achterzijde de gordijnen in brand waren ge stoken. Met eigen brandblus sers kon het vuur vrijwel ge heel worden bedwongen, de brandweer deed de rest (scha de 20.000 gulden). Een buurtonderzoek in cafés in de omgeving leidde naar R„ die enkele uren later voor een verhoor van bed werd gelicht. Er was sprake van glasscher ven in zijn kleding (die door het gerechtelijk laboratorium werden gekenmerkt als 'over eenkomend met de gebroken ruit') en schrammen op de hand van de verdachte. Het glas zou volgens R. afkomstig zijn van een gebroken bierglas (hetgeen door geen enkele ge tuige kon worden bevestigd) en de schrammen kwamen op rekening van de kat. Wel gaf R. toe die nacht behoorlijk dronken te zijn geweest na zo'n 23 pils en nog wat andere drankjes. De branden waren reden tot het instellen van een psychia trisch onderzoek, waaruit bleek dat R. 'verminderd toe rekeningsvatbaar' moet wor den geacht. R. stond verder te recht omdat hij op 4 juni met zijn auto in botsing was geko men met een bromfietser, die hierbij zwaar lichamelijk let sel opliep, terwijl hij op 18 sep tember in Goes gereden had met een alcoholpromillage van 1.75. Deze twee laatste feiten waren voor het openbaar mi nisterie reden om naast de ge vangenisstraf ook nog een rij ontzegging te eisen voor de duur van een jaar. De rechtbank doet over 14 dagen uitspraak. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het ziet er naar uit dat de Zeeuwse staten op 2 maart in meerderheid ak koord zullen gaan met de fi nanciering van een rapport over de toekomstmogelijkhe den van Miniatuur Walche ren. Dat bleek gisterochtend tij dens een vergadering van de statencommissie voor be stuurszaken, waar zich nogal wat verdeeldheid manifes teerde. Zoals gemeld zijn Gedepu teerde Staten niet ingegaan op het verzoek van Miniatuur Walcheren om een garantie subsidie van 700.000 gulden. Wel hebben GS de staten voorgesteld ruim 22.000 gulden te steken in het rapport. Woordvoerders van de grote fracties konden zich daar gis teren in vinden, al wilde men vanuit de PvdA de voorwaar de stellen dat de uitkomsten van het rapport ook bespreek baar moeten zijn voor de sta ten. Bij de VVD wilde men dat juist niet omdat de kans dan groter is dat de provincie fi nancieel gezien meer bij de zaak betrokken wordt dan men wenselijk vindt. De ver tegenwoordigers van de twee kleine linkse groeperingen maakten een voorbehoud. (ADVERTENTIE) vrijblijvend proef-op-de- 1 som ab°nnement °p die Vf gOBW M allemenselijk gevarieerde 4-in-l-krant. Dat kan. Met zo'n Vul dus snel in die bon en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS 10.- (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). Deze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1984 | | pagina 15