Kerk Kwadendamme lek als n mandje 'Sluis behandelt Ions nu als een paar criminelen' REACTIE IN OOSTBURG: IJzendijkenaren mogen wensen kenbaar maken PLAATSELIJK NIEUWS Opknapbeurt dringend nodig Klubwerk in IJzendijke zoekt vrijwilligers Clubtitel judo Breskens NA ZEELAND 3 VRIJDAG 3 FEBRUAR11984 T20 PAGINA ZEELAND 4 VAN ZEELAND jkiat verhoekt laan een deel- |gt een lekker lang sfeervol rookglas. IVerreried'Arques. |r dat lange glas, lenzine zorgen. Nieuw orgel in kerk Breskens Brief van OBK Hoofdplaat aan bevolking Aardenburg Schulz teleurgesteld I in die Hollander'' Nieuwe acties IJzendijkse wereldwinkel VOOR DORPSPLAN Schietingen CDA-vergadering markten Breskens Hoofdplaat Oostburg IJzendijke treegeld worden ge„ >an de bezoekers. Is worden bomen" ver- or de pauze twee mar- drie concertstukken. nengd koor zal, nadat Irumband van de fan- i aan het publiek heeft enkele meerstemmige 1 zingen. pauze zingt eerst het kele liederen. Koor en voeren gezamenlijk chtige koraal 'Ich bete Macht der Liebe', van rtnianski uit. 'Eikels bomen' speelt vervol- er stukken om het mu- ieel van de avond af te iet concert blijven rnU- j ;n, zangers en zangeres- g even gezellig samen I 1 muzikaal, vrolijk slot I een aan de feestviering et 100-jarig bestaan van worden bomen'. van Oostburg en daarna irdt de heer F. Thomaes iet voormalige gemeen- j iet Wapen van Zeeland ;ste bieder. De openbare 'emeente Oostburg. an het 'optreden' van de I re, die notaris G. de Kok et pand krijgt. De histo- oormalige gemeentehuis d plaatsje, zowerd giste- Van onze correspondent BRESKENS - Een elektro nisch orgel, dat qua klank niet is te onderscheiden nan een authentiek ker korgel, heeft het kapotte orgel van de Nederlands Hervormde kerk in Bres kens vervangen. Het oude orgel was hard aan repa ratie of vervanging toe maar de hiermee gemoeid zijnde bedragen (60 mille voor reparatie en 2 ton voor complete vervan ging) noopt het kerkbe stuur uit te zien naar an dere, goedkopere moge lijkheden. De Temeuzense orga nist Arie Karremans heeft tijdens een dienst dit or gel bespeeld en de resul taten waren zeer goed. Tijdens een nog nader te bepalen open dag, waarop het nieuwe elektronische orgel wordt gedemon streerd, kan de Breskense bevolking zich een oor deel vormen over de uit eindelijke keus van de kerkvoogdij. Ziekenhuisbestuur niet tegen fusie Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het bestuur van het Sint-Anto- niusziekenhuis in Oostburg staat positief te genover een fusie van de Zeeuwsvlaamse zie kenhuizen. Ook in het kader van de door GS aangekondigde herstructuering van de Zeeuwsvlaamse ziekenhuizen, zo luidde een gisteren gegeven verklaring. HOOFDPLAAT - Muziekver eniging Oefening Baart Kunst I0BK) uit Hoofdplaat oogstte deze week tijdens de jaarlijkse |donateurs)rondgang door het dorp niet alleen succes. Hier en daar werden nogal wat kri tische opmerkingen gemaakt ever het feit dat OBK vorig jaar bij de intocht van Sin terklaas verstek liet gaan. Voor enkele donateurs was dit zelfs reden de jaarlijkse bij- Srage niet over te maken. In een rondschrijven aan de I plaatselijke bevolking, van de I hand van secretaris A. de I Smit, staat te lezen waarom OBK de Sinterklaasintocht I moest laten schieten. „Een I aantal sleutelfiguren met een eerste solopartij kon zich door zakelijke beslommeringen op I deze zaterdagmiddag niet vrij I maken". OBK had aangeboden I wel op de laatste zondag van I november te willen spelen I maar dat viel weer niet te I combineren met de voetbal- I wedstrijd die toen werd ge- I speeld. Een en ander is al uit- I gesproken met het Evenemen- I tencomité, maar toch vond I OBK het nuttig de bevolking I nog eens te informeren over de I gang van zaken. 1 „Misschien dat in de toe- I komst een regeling getroffen I kan worden waarbij OBK wel I voltallig kan optreden", aldus I De Smit. Hij wijst er voorts op 1 dat een muziekvereniging als IPBK veel nut heeft voor een I dorpsgemeenschap als Hoofd- I plaat. De muziekvereniging I hoopt de waardering van de I bevolking te kunnen blijven I behouden. Dat is vooral van I belang voor de jeugdige leden I en de leerlingen die thans in I opleiding zijn. Het bestuur reageert hier mee op een opmerking van ge deputeerde Don woensdag avond waarbij hij waar schuwde dat 'afzijdigheid' van Oostburg zou kunnen leiden tot sluiting van het ziekenhuis daar. Gewezen wordt op de erva ringen op de Bevelanden waar het op korte termijn doorvoe ren van een fusie van drie zie kenhuizen, gepaard met de uitwerking van nieuwbouw- plannen, leidde tot een crisis situatie bij management en bestuur van de betrokken zie kenhuizen. Onverantwoord „Een geforceerde uitvoering van een fusie van de vier Zeeuwsvlaamse ziekenhuizen in combinatie met voorberei ding en uitvoering van nieuw bouw in de Kanaalzone is een onverantwoorde stap". Het Oostburgse ziekenhuisbestuur vindt dat pas tot fusie moet worden overgegaan als de re organisatie van Hulst/Ter- neuzen, de nieuwbouw in de Kanaalzone en de daarmee ge paard gaande aanpassing van het personeelsbestand onder eigen bestuur en directie is voltooid. „Tót deze situatie is bereikt, dient de bestaande sa menwerking in de Stichting Regionale Ziekenhuiszorg Zeeuwsch-Vlaanderen als voorloper van een fusie onver minderd te worden voortge zet". Bezorgd Hoewel positief tegenover een eventuele fusie klinkt toch enige bezorgdheid daarover door in de verklaring van het Oostburgse bestuur. Na een fusie zou Oostburg slechts 25 procent van de stemmen heb ben in het nieuw te vormen verband. „Wij kunnen niet ga randeren dat het huidige, sinds jaren in samenwerking met het Sint-Jansziekenhuis in Brugge opgebouwde, dien stenpakket voor West- Zeeuwsch-vlaanderen in alle opzichten behouden zal kun nen blijven". Het Oostburgse ziekenhuisbestuur verlangt dan ook, mede in het belang van de patiënten van het ver pleeghuis De Stelle, de nodige zekerheden van de overheid. Gospelgroep - Zondag wordt de hoogmis in de Aardenburg- se parochiekerk ogeluisterd door de Interkerkelijke Go spelgroep Or Tamin (Fel Licht) uit Terneuzen. De dienst begint om 10.00 uur. De groep staat onder leiding van Wibo de Vries. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Het Klubwerk IJzendijke heeft dringend nieuwe vrijwilligers nodig. Dit blijkt uit een oproep, die deze week in het dorpsblad werd geplaatst. Op een vorige op roep reageerde maar één per soon. „Indien je het leuk vindt om actief met kinderen bezig te zijn, dan ben je welkom op een van de klubuurtjes," aldus Nel Bondewel en Linda Mar tens in het IJzendijkse dorps blad. Enige weken geleden is het Klubwerk begonnen aan de tweede helft van het seizoen. De indeling is als volgt: klas 1 en 2 woensdag van 13.30 tot 14.30 uur, de klassen 3 en 4 dinsdag van 16.00 tot 17.00 uur en de vijfde en zesde klassers woensdag van 15.00 tot 16.00 uur. Degenen, die zich als vrij willigers bij het Klubwerk willen aanmelden, kunnen te recht op de telefoonnummers 1923 en 1989. De katholieke kerk in Kwadendamme. - foto willem mieras KWADENDAMME - „Het zou fantastisch zijn als er eindelijk geld beschikbaar komt voor een grondige op knapbeurt van onze kerk. De gebrandschilderde ra men verkeren in zo'n slechte staat dat ze bij regen als een mandje lekken en de ene helft van de kerk drijfnat wordt. Ook het metsel- en schilderwerk is hoognodig aan herstel toe, liever van daag dan morgen". Aldus de reactie van pas toor P. van Bilzen van de rk parochie in Kwadendamme op de kans dat het rijk in het kader van de werkloos heidsbestrijding geld be schikbaar zal stellen voor het opknappen van tien mo numentale rk kerken in het bisdom Breda, waaronder de kerk van Kwadendamme. Al in 1977 werd voor de 81 jaar oude Kwadendamse parochiekerk een restaura tieplan opgesteld dat voor ziet in herstelwerkzaamhe den ten bedrage van ander half miljoen. Het ergste zijn de gebrandschilderde glas in lood ramen er aan toe. Het ijzerwerk is grotendeels verroest en het metselwerk ingezakt. Daardoor ontstaan er herhaaldelijk lekkages die een deel van het schip van de kerk blank zetten. Pastoor Van Bilzen zegt dat met herstel van de raampartijen al zeker twee ton is gemoeid. Hij voegt er aan toe een actie onder de bevolking van Kwadendam me om geld in te zamelen voor het opknappen van de kerk toe te juichen. „Maar laten we eerst maar even af wachten hoeveel er voor ons uit het onderhoudspot van het bisdom beschikbaar komt", aldus pastoor Van Bilzen. Vervolg van pagina 1 SLUIS - Voor Günther Schulz ls de lol er helemaal af. Vol We moed startte de 50-jari- Sepensioneerde ingenieur ®*ele maanden geleden met 'in plannen om Sluis op te «ten in de vaart der volke- 'n, maar moest-ie alras erva- tn dat ondank nog immer 's 'telds loon is. L'e Hollander' in het alge- I maar jje bevolking van t in het bijzonder hebben ILij hem verbruid. „Ik wil galleen maar een paar eer- Iöas motels gaan beginnen nota bene voorzieningen het nippertje gered zijn, de prijs die Schulz er in zijn pri- vé-leven voor heeft betaald is hoog. „Kijk naar mijn vrouw", zegt hij verbitterd. „Ze is de laatste weken 10 kilo afgeval len, stortte zelfs volledig in toen de problemen op hun hoogtepunt waren. Waarom is ons dit alles aangedaan? We hebben toch de beste bedoelin gen: twee motels, goed voor honderden gasten, die nieuwe welvaart naar Sluis kunnen brengen en die 50 nieuwe ar beidsplaatsen opleveren". Verzekering 'luis om zit te springen - wanneer er dan even wat Jï en zijn, dan worden JJ vrouw en ik behandeld 2e een Paar zware cri men zijn". I inltermate Latter is 'de man I 2es miljoen' over de ont- j- die hem in het meest v^stelijke stukje Neder- j ten deel is gevallen. Ge- I iliel.| .zakeni°nëens'die de op 11: terreinen nog onkun- Ouitser zouden hebben ,j| erd financieel een poot 'aam ^raaien en de reactie I &iii2 Van de Sluizenaren, die I toe Ver"d hadden toegekeken I6ïl wanneer 'die mof' in GMd2<?ubij1t?n' zijn rijkje mag dan op Veel gebeurtenissen van de afgelopen weken zitten Gün ther Schulz erg hoog. De ma nier bijvoorbeeld waarop hij door zijn verzekering in de steek is gelaten. „Er was stormschade aan het motel", vertelt hij verbeten. „M'n ver zekeringsman kwam erbij en zei dat alles 'gefixt' kon wor den. Dat gebeurde door een plaatselijke aannemer voor 20.000 gulden, een rekening die door de verzekering werd goedgekeurd. Maar toen het op betalen aankwam maakten ze slechts drie mille over. Met de rest gingen ze plotseling niet meer akkoord. Die aannemer zit nu met een strop, maar ik ben er zelf ook ingeluisd". En Eind december ktcam er champagne aan te pas, toen Günther Schulz (links) zijn eerste motel officieus opende. De proble men begonnen enkele weken later, toeneen bank de financiering plotseling stopzette. - foto de stem /corj de boer om te bewijzen dat hij de waarheid spreekt legt hij de verzekerings-polis over, waaruit inderdaad blijkt dat het motel is verzekerd voor 8 ton, ook tegen stormschade. Schulz geeft toe dat er door de perikelen van de afgelopen maand achterstand is opgetre den bij het betalen van leve ranciers. Zonder enige terug houdendheid legt hij alle pa pieren op tafel en wijst aan: „Die en die en die moeten nog allemaal betaald worden. Sa men ongeveer een ton. Maar echt, dat is geen enkel pro bleem. Ik krijg nog 180.000 gul den aan WIR-premie terug van de Nederlandse staat en ook nog een halve ton aan BTW. Dat is toch ruimschoots voldoende om de uitstaande posten te dekken". Maar de schuldeisers kwa men aanrennen, nadat ze ver nomen hadden van de vorige week uitgevoerde beslagleg ging op het roerend goed in het motel. Schulz ontploft: „On toelaatbaar was dat, volslagen incorrect. En dan de politie! Plotseling waren ze daar, met bivakmutsen op posten ze's avonds bij ons motel en ons huis. Ze weigerden zich te le gitimeren, maar joegen uiter aard de gasten de deur uit. Zo kun je toch geen zaak run nen". Belediging En ook over dit politie-op- treden heeft de Duitser een klacht ingediend bij de Mid delburgse officier van justitie. „We ervaren het als een bele diging, terwijl het ook schade voor ons bedrijf heeft opgele verd", schrijft Schulz in een brief aan jusitie. „Ik verzoek u tegen de betrokken personen gerechtelijke stappen te ne men Günther Schulz en zijn vrouw begrijpen er werkelijk niets van. Zoveel goede bedoe lingen en dan toch zoveel te genwerking. Ontredderd zijn ze uit de strijd tevoorschijn gekomen. Maar Duitsers, dat is bekend, geven nooit op. „En daarom zet ik een streep onder dit alles en ga gewoon door", zegt Schulz. „Ook mijn andere motel zal er komen, dat heb ik mijn dochter beloofd". En om dat de bankgarantie binnen is kan hij nu echt als 'de man van zes miljoen' door Sluis stappen. Van onze correspondent IJZENDIJKE - De mede werkers van de wereld winkel uit IJzendijke gaan volgende week beginnen met een aantal nieuwe ac ties. Zaterdag 11 februari wordt het startsein gege ven voor een actie waarbij om de zes weken huis-aan- huis zal worden gegaan met artikelen uit de Derde Wereld. Voor de eerste za terdag wordt de aandacht gevestigd op koffie. „Solidariteit met de der de wereld, kan beginnen met koffie. Dit is een pro- dukt, dat de derde wereld dagelijks dichterbij brengt," aldus de wereld winkel-medewerkers in het IJzendijkse dorpsblad, dat deze week verscheen. Deze nieuwe actie wordt ondernomen omdat de in december gehouden kaar senactie erg succesvol was. „Het meeste geld, dat door de consument hier betaald wordt voor een pak koffie, gaat niet naar de plantage, arbeiders of de kleine boe ren," vervolgt de wereld winkel. „Het zijn de groot grondbezitters, de opko pers en de regering die dit geld opstrijken." In Tanzania wordt be lasting geheven over de export. Dit geld wordt ech ter gebruikt voor de op bouw van het land, gericht op de gehele bevolking. „Steun de ontwikkeling in Tanzania en koop solidari- teitskoffie van de wereld winkel, want dat is zuivere koffie," besluit men in het dorpsblad. Van onze correspondent IJZENDIJKE - De inwoners van IJzendijke hebben de afgelo pen dagen een enquêteformulier ontvangen, waarop zij wensen, klachten en knelpunten over hun dorp kunnen aangeven. Alle onderwerpen zullen dan worden verwerkt in het dorpsplan, dat de dorpsraad wil opzetten, samen met eventuele vrijwilligers. Tijdens de laatst gehouden jaarvergadering van de dorpsraad werd het opzetten van een dorpsplan gepresenteerd. „Het dorps plan kan in samenwerking met de gemeente en andere instan ties een positieve bijdrage leveren aan de leefbaarheid van de kern IJzendijke," aldus dorpsraadsecretaris Turry Termont in een begeleidend schrijven aan de bevolking. Op het vragenformulier kan men knelpunten en problemen kenbaar maken die te maken hebben met het welzijn van de kern. De klachten kunnen betrekking hebben op verkeer, ver voer, voorzieningen, werkgelegenheid, wonen, bevolking, milieu en ruimtelijke ordening. De enquêteformulieren moeten voor 6 februari ingeleverd worden bij een van de dorpsraadleden. KWADENDAMME - In café De Kroon hield de handboogvere niging Victoria een schieting op de liggende wip met 53 schut ters, waarvoor 26 kippen wer den gekocht. Wip 1: eerste hoofdvogel J. de Koeyer, tweede hoofdvogel H. van de Stee, eerste zij vogel M. Kriekaard, tweede zij vogel H. van de Stee, allen Diana Yerse- ke, derde zij vogel mevrouw D. Verdonk Doei n Hoger, vierde zijvogel P. Kroonen Victoria, eerste kal P. Vette Concordia, tweede kal J. Hense Ons Genoe gen, derde kal P. Kroonen Vic toria, vierde kal W. Kootstra Victoria. Meeste kleine vogels W. van Oevelen Doel n Hoger (7). De vliegende vogelprijzen P. Boon man Willem Tell en C. Stoutha- mer Edele Handboog. Wip 2: eerste en tweede hoofdvogel J. de Koeyer, eerste zij vogel H. van de Stee, beiden Diana, tweede en derde zij vogel Jo Hense Ons Genoegen, vierde zijvogel P. Kroonen Victoria, eerste kal, C. Stouthamer Edele Handboog, tweede kal C. Wou- terse Victoria, derde kal Jos. Rentmeester Willem Teil, vier de kal C. Stouthamer Edele Handboog. Meeste kleine vogels (5) C. Jere- miasse Zorgvlied. Van onze correspondente GOES- De Vereniging van Christen Democratische Ge meenten- en Provinciebe stuurders, afdeling Zeeland, houdt haar ledenvergadering op maandag 6 februari in De Caisson te Capelle. Drs. S. Knigge, hoofd van de afdeling financiën van de Provinciale Griffie, zal een inleiding hou- dep met als thema „Beleidvoe ring bij terug lopende budget ruimte". BRESKENS - Aan de vismijn te Breskens werd aangevoerd met gemiddelde kiloprijs: 2663 kg. ex port garnalen 11,19, 489 kg. pelle rij garnalen 11,26, 767 kg. bot 0,73, 1633 kg. schar 2,12, 52.945 kg. schol 2,54, 4953 kg. tong 14,39, 1064 kg. tarbot 17,78,1845 kg. griet 9,95, 16.491 kg. kabeljauw 2,92, 5368 kg. wijting 1,58, 139 kg. rog 2,89, 719 kg. poon 1,33, 25 kg. haai 3,39, 380 kg. tongschar 7,08, 73 kg. inktvis 4,57, 4165 kg. bolk 0,87, 25 kg. kool vis 4,37, 20 kg. leng 1,50, 17 kg. kuit 2,37. De Plakkers - Biljartclub De Plakkers houdt zaterdag 4 fe bruari de jaarlijkse prijskamp om palingprijzen in 't Klompje aan de Zandstraat. Men kan zich tot 16.00 uur voor deelna me opgeven. Begonnen wordt om 16.30 uur. Er bestaat voorts mogelijkheid mee te doen aan de wedstrijd om de dobbelprijs en er is een grote verloting. Gebedsdienst - Voor het eerst in het bestaan van de parochie Hoofdplaat vindt zondag 9 fe bruari om 09.00 uur in de paro chiekerk een gebeds- en com muniedienst plaats. Bij deze dienst is geen priester aanwe zig. Als spreker is aanwezig tandarts Jac. Willemsen die iets vertelt over de Memisa. Charitas - In het Charitasbe- stuur van de r.-k. parochie is benoemd mevrouw L. de Vil der-Termont. De heer H. de Smit is in het bestuur herbe noemd. Beroepenmanifestatie - De leerlingen van de 5e en 6e klas van de lagere school brengen vandaag een bezoek aan de beroepenmanifestatie in Goes. Om 12.00 vertrekt men per bus. 14-16 en van 19-20.30 uur wordt informatie gegeven over de INAS-opleiding en de diverse cursussen die op deze school gegeven worden. Bollingen - Bolclub Molen- zicht heeft het programma voor komende maanden vast gesteld: 4 februari: 13.30 uur puntenbolling voor leden, 18 februari: kinderbolling aan vang 13.30 uur, 25 februari: af- valbolling aanvang 13.30 uur, 17 maart: puntenbolling aan vang 13.30 uur, 31 maart: Ko- ningsbolling voor leden, aan vang 13.30 uur, 6 april: Pun tenbolling. Inmiddels heeft Molenzicht weer een verdere groei doorgemaakt. De club telt momenteel 70 leden. Bridge - De Bridgesociëteit Oostburg speelde in een A- en een B-lijn in zaal Victory. Uit slag, groep A: 1, mevrouw Rosseel-heer Neve, 2. Dames Drenth-Risseeuw, 3. mevrouw Pieters-heer Remijn; groep B: (viertallen) 1. Echtpaar Siel- horst en dames Van Dronke- laar-Luteijn. Open dag - De LHNO-school in IJzendijke houdt woensdag .14 maart een open dag. Van Van onze correspondent BRESKENS - De judo- en ka- ratesportvereniging Breskens houdt op vrijdag 3 februari de jaarlijkse clubkampioen schappen in de gymzaal van de Van Dalestraat. Belang stellenden zijn welkom, want binnenkort begint een nieuwe cursus voor beginnelingen. Vanaf 6 jaar kan men zich op geven bij de afdeling judo en vanaf 15 jaar bij de afdeling karate. De lesgelden voor de judo bedragen voor leden van 6 tot en met 15 jaar ƒ12,— per maand, terwijl de leden van 16 jaar en ouder 15,— per maand dienen te betalen. De karatelessen bedragen 18,— per maand. Men kan zich aan melden bij A. Heij boer, Dorps straat 42, of A. Hoeder Ghistelkerke 241 beiden te Breskens.

de Stem | 1984 | | pagina 15