B.V. Stem CDA en VVD afwezig op protestmanifestatie Axel ïkbv Wraking tegen rechter Nomes gerechtvaardigd ILACHT BIJ JUSTITIE TEGEN COMPLOT 'Ophef om Zeeuws fotoboek storm in 'n glas water' -MONTEURS 455.- 489.- STOFZUIGERS iterverordening kritiek FNV- [ongeren op oeroepen- lanifestatie 'KLAP IN GEZICHT UITKERINGSTREKKERS' .V. GELD NODIG? K VAN ONZE VOLMACHT VRIJDAG 3 FEBRUAR11984 ZELFS SCHUN VAN PARTIJDIGHEID MOET WORDEN VERMEDEN' jebruikte meubelen *aat 6a. Poortvliet Vrije Markt ord-Brabant Terneuzense politie houdt brand stichter aan Wellicht maandag uitspraak in korte gedingen Onmacht 'PZEM kan meer voor minima doen7 Democratie 'Staak vogeljacht op Oosterschelde' A53 er van industriële kapitaal- landelsatdeling, een inge- ige-afdeling. Het leverings- llaties voor de chemische, jlsmede de milieusector. n wij op korte termijn e in ons bedrijf zullen de or het uitvoeren van repa- is en fabrieksinstallaties in eeftijd van 20-25 jaar, die ichinefabriek of he apparatuur en/of Duitse taal richten aan: r, t.a.v. de directie. PORTBEDRIJF tndaat voor de >NAALTRANSPORT biëie instelling ntactuele eigenschappen tietalent ervaring in soortgelijke nnis van de Franse taal in teamverband te kun- en rriculum vitae, irzekerd. gelieve u te tatiebevoegdheden kunnen wij ïer concurrerende tarieven., aande lening(en). id. 48 mnd 60 mnd 146 125 226 192 282 240 332 281 415 352 494 417 VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van onze correspondente jjodelburg - De op 13 januari „„dit jaar door mr. Nijland voorge- jugen wraking van mr. Nomes als voorzitter van de meervoudige straf- liimer in de zaak tegen zijn beide van meineed verdachte cliënten, is door jo rechtbank gerechtvaardigd geoor- jtold en derhalve aangenomen. jlr. Nijland was tot wraking (een voort motie van wantrouwen) overge- i, omdat hij van oordeel was dat nr, Nomes tijdens de behandeling vatide zaak tegen een van zijn cliën ten voor de politierechter, partijdig zou zijn geweest. Bij deze gelegenheid liet hij een getuige op beschuldiging van meineed ter zitting in hechtenis nemen nog voor alle getuigen a de- charche waren gehoord, waarna hij een vooronderzoek gelastte. De verdachte van toen (een van steunfraude beschuldigde vrouw) werd later (na een verklaring onder ede tijdens het vooronderzoek) even eens op beschuldiging van meineed vastgezet. De behandeling van de zaak tegen de twee verdachten van meineed voor de Meervoudige Kamer werd na de wrakingsactie voor onbe paalde tijd geschorst. Een college van drie rechters, onder voorzitterschap van rechtbankpresi dent mr. André de la Porte, is na be raad tot de conclusie gekomen, dat een wraking in dit geval gerecht vaardigd was op grond van het feit dat mr. Nomes, als voorzitter van de Meervoudige Kamer dezelfde was als degene die als politierechter een ge rechtelijk had gelast naar aanleiding van veronderstelde meinedigheid. Hierdoor zou de schijn kunnen ont staan, dat de partijdigheid ten op zichte van verdachten in het geding zou komen, vooral ook omdat de poli tierechter zelf de verdenking van meineed had geuit. „Zelfs de schijn van partijdigheic dient te worden vermeden", aldus het college van rechters, dat verder van oordeel is, dat in het onderhavige ge val de rechterlijke onpartijdigheid in het algemeen ernstig schade zou kun nen lijden. De zaak tegen beide verdachten zal door de meervoudige strafkamer on der voorzitterschap van een andere rechter op een later tijdstip worden behandeld. i Imperium man van zes miljoen' gered LUIS - Het Sluise imperium van Günther ichulz - inmiddels beter bekend als 'de man an zes miljoen' - is op het laatste nippertje ;ered. Volgens de Duitser zou er een complot tegen hem gesmeed met als doel hem financieel 'de nek om te laaien'. en of kom langs \NZUNDERT 4702 AX Roosendaal 33200 (ook 's avonds) 569.- nü 589.- nü Schulz heeft dan ook inmid- )ij de officier van justitie It Middelburg een aanklacht geponeerd tegen H. Hagens, e voormalige eigenaar van I Sluise seminarie, waarin JeDuitser een motel heeft ge- Ook vordert hij van fiagens een bedrag van één Biljoen gulden. wegens te verwachten ikomensderving 'door nega- e publiciteit', maar ook als nmrtegeld. „Want door alle »eiige manipulaties van een e gangsters is mijn |touw volledig in elkaar ge spt", aldus de Duitser. jaar garantie derdelen en reparaties. euw adres: uikte meubelen en coupons, restanten partijen nieuwe oor HALVE PRIJZEN gs 9-12 uur of op afspraak, ar Fam. Jansen, verenstraat 16, Poortvliet, I. 01662-2595. nd draait weer op volle zaterdag van 9 tot 4 gste markt van Brabant rvolle bar en gezellige olop koopjes. U kunt er <raam huren, voor maar ruit betaling. 2,00 en u krijgt een gra' 3. Iedere 25e bezoeker assing. igen: Hogesteenweg 32, I, tel. 04166-3464. ten ligt een verzoek van bet het waterschap Hoogheemra om via bronbemaling tijdelilK d gen onttrekken. Dit in verbanoin rterzuiveringsinstallatie te hos leze onttrekking ingevolge Ie ig Noord-Brabant is een spe lebben bij deze zaak, ligt de vanal 6 februari a.s. een maa rinciehuis in 's-Hertogenbos 1) en op het gemeentehuis va iwe.Tot5 maart as. hebben zi Ie bezwaren aan Gedeputee tlaan 15216 TV 's-Hertoge™3 Tan onze correspondente De Zeeuwse Jongeren- «gtag FNV heeft kritiek P ae beroepenmanifestatie in jWs. De jongeren vinden dat 'benaming 'bedrijvenmani- - atie' beter op zijn zou zijn I? ^e' ffoot aantal bedrij- "Uat is vertegenwoordigd. voor de sociale beroepen r'weinig aandacht volgens 'jongeren. J0°k zit het de jongeren I dat er geen plaats is |r (ie organisaties die opko- r n voor de belangen van de verlaters en werkne- brll CNV en de Jonge- I '«weging FNV). Tevens a zij dat de werksituatie eenzijdig wordt belicht en fajea'ieve kanten van een r P niet worden genoemd. zuidwest nederland 'Horen p'neuzen, Hulst en Goes, en telefoonnum- 1 S°P Pagina 2. «^Wilden: r12-30/13.30-17.00 uur. «actie LrrfrZen^®'n van der "(editie-chef), Jan Jan- itm - chef). Frank Dey, 'r Schipper, Cor de Urn to), Ton Koomen kluist: Eugène Ver- Goes: Gé van Ber- Melburg: Henk Post- stburg: Co Meertens. ^'«Punten i Aurzande: mevr. Neve, s*anderstr. 4, 01148- .."^«Ue-expl. Zeeland: P'lvé 01150-1 C. Me- 95839. Van onze correspondent TERNEUZEN - Met de aan houding van de 23-jarige Ter- neuzenaar A. de K., heeft de gemeentepolitie van Terneu- zen de hand weten te leggen op de dader van de vorig jaar dinsdag 6 december gestichte brand, in de RK lagere St. Willebrordschool aan de Be goniastraat te Terneuzen. Daarbij brandde vrijwel de gehele bovenverdieping van het schoolgebouw uit. De schade bedroeg ongeveer hon derdduizend gulden. Tevens bekende de jonge man ook de in het afgelopen weekend gepleegde brand stichtingen in een tweetal wo ningen aan de Chrysantstraat en Leliestraat te Terneuzen. Tijdens het verhoor op het politiebureau gistermiddag, kon de jongeman geen duide lijkheid geven omtrent het motief waarom hij tot deze da den was gekomen. Zo zou hij de school indertijd zijn bin nengedrongen in de veronder stelling ergens wel wat geld te vinden. Gewoon een inbraak dus, aldus een woordvoerder van de Terneuzense politie, die verder De K. een zielig per soon noemde. De man is na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Van onze correspondente MIDDELBURG - De ophef rond het vorige week ver schenen fotoboek 'Zeeland in 1983' is niet meer of min der dan een storm in een glas water, aldus mr. Min- derhoud, namens uitgeverij Den Boer donderdag in het tweevoudige kort geding voor de rechtbank in Middelburg. Het geding was enerzijds door de uitgeverij aangespan nen naar aanleiding van het beslag op 500 boeken (van de 3500 verschenen exemplaren) bij uitgeverij Den Boer en 4 Middelburgse boekhandels, anderzijds door de Vlissinger Jan Beckers, die van mening is dat een door hem gemaakte foto onrechtmatig in het boek is opgenomen, waarmee zijn auteursrecht zou zijn aange tast. De uitgeverij eiste onmid dellijke opheffing van het door Beckers (middels zijn ad vocaat mr. Kool) gelastte be slag, Beckers hield onverkort vast aan zijn eis, dat de foto verwijderd dient te worden, of dat de oplage in zijn geheel uit Günther Schulz kocht eind vorig jaar het oude seminarie te Sluis om er een motel in on der te brengen. Hij verplichtte zich de koopsom (bijna 3,5 ton) half januari te voldoen. „De fi nanciering was rondgemaakt met een bank te Oostburg, dus er was geen 'vuiltje aan de lucht", zegt de Duitser. „Tot dat die bank op het laatste moment zich plotseling terug trok". Op dat ogenblik had Schulz al een miljoen geïnves teerd in het pand, dat zes jaar heeft leeggestaan. „Het was blijkbaar de be doeling dat ik niet meer aan mijn verplichtingen zou kun nen voldoen", stelt 'de man van zes miljoen'. „In dat geval zou het seminarie, door mij volledig gerenoveerd en dus in waarde meer dan verdubbeld, weer in handen zijn gekomen van de voormalige eigenaar". En in zijn brief aan de officier van justitie schrijft Schulz: „Men wil mij, nadat ik meer dan een miljoen heb geïnves teerd, de nek omdraaien, opdat men zich op die manier met mijn kapitaal verrijken kan". Omdat de Duitser half ja nuari niet had betaald werd er door de deurwaarder in op dracht van de oude eigenaar beslag gelegd op de roerende goederen in het motel. Ook de politie (Schulz: „Wie die op ons dak heeft gestuurd weten we nog steeds niet") begon het pand demonstratief te oberve ren. Het leek dan ook gedaan i met 'de man van zes miljoen', die nog niet zo lang geleden aankondigde Sluis te zullen herscheppen in 'een tweede Knokke'. Maar de gepensioneerde in genieur wist zijn imperium- in-wording op het laatste nip pertje te redden. Overleg met de notaris leerde dat uitstel van betaling tot eind januari mogelijk was. Schulz had geen onmiddellijke financier, maar zijn boekhouder, G. van Waes uit Schoondijke, kon - optre dend als stroman - na nachte lijk overleg met de Rabo-bank te Eede de benodigde middelen op tafel krijgen. Sinds begin deze week is Van Waes dus of ficieel eigenaar van het motel, maar slechts tot het moment dat hij door de Duitser wordt terugbetaald. Inmiddels heeft het Zwit serse Bankhaus Rothschild eergisteren per telex laten we ten garant te staan voor een totaal bedrag van 6,4 miljoen Zwitsers francs. Een klein miljoen voor aankoop en reno vatie van het seminarie en bij na 5,5 miljoen voor Schulz' tweede project in Sluis: de bouw van het splinternieuwe en luxueuze Anna-motel. „Zo doende kunnen we straks Van Waes terugbetalen en verder gaan met de verbouwing en onze verdere plannen", aldus de Duiter. Een reactie van H. Hagens - de man die door Schulz is aangeklaagd - viel gisteren niet te krijgen. De be trokkene heeft een maat schappij op Curacao. (Zie ook pagina Zeeland 4) Een bewogen protest op de bijeenkomst in Axel Van een ónzer verslaggevers AXEL - De Zeeuws-VIaam- se uitkeringsgerechtigden hebben gistermiddag met boegeroep gereageerd op de afwezigheid van de VVD en het CDA bij de protestmani festatie in De Halle in Axel. Beide partijen zegden pas op het allerlaatste moment af. De VVD kon niet omdat de zaken nog niet binnen de fractie waren doorgenomen. Het CDA zegde af omdat er binnen de partij niemand te vinden was die de tocht naar Axel wilde maken. De ruim tweehonderd uit keringstrekkers die gister middag De Halle bevolkten beschouwden dat als een klap in het gezicht. „CDA en VVD hebben zich schandalig gedragen tegenover de uit keringsgerechtigden. Ze weigeren op die manier ver antwoording tegenover hun kiezers af te leggen", klonk het boos vanuit de zaal. Het forum dat bestond uit Herman Bode (FNV), J.Boogerd-Quaak (D'66), F. Biesboer (CPN), Frans de Moor (PvdA), Josine de Vuyst (Jongerenbeweging), Herman Hoogduin (FNV) en Tjeu Strous (FNV) slaagde er gisteren niet in de teleur stelling en het gevoel van onmacht bij de zaal weg te nemen. „Je staat daar of je de profeet van de eeuw bent maar weet u een oplossing", schreeuwde een AOW'er naar Herman Bode. Er kwam geen bevredi gend antwoord voor die ene jongen die wees op de nutte loosheid van alle acties en protestmanifestaties. „We Van een onzer verslaggevers AXEL - Het Zeeuwse D'66- statenlid Joopie Boogerd- Quaak vindt dat de provin cie te weinig oog heeft voor de problemen van de men sen die door de PZEM wor den afgesloten van gas en elektra. „Vanuit de provin cie wordt hierop veel te traag gereageerd", zei ze gistermiddag in Axel bij de protestmanifestatie van uit keringsgerechtigden. Ze wees erop dat de provin cie als grootste aandeelhou der van de energiemaat schappij veel meer invloed kan uitoefenen op het beleid van de PZEM dan nu het ge- kunnen hier wel met z'n al len ontzettend kwaad zijn maar de regering reageert daar niet op. We kunnen naar Den Haag gaan en ac ties voeren maar die worden dan weer door de rechter verboden. Strijd verloren. Wat moet je dan nog doen. De geschiedenis leert dat de enige oplossing een oorlog of een revolutie is". „We moeten ons stinkende best doen om te voorkomen dat we via traditionele mid delen als oorlog en revolutie D'66-statenlid Jopie Boogerd: val is. „De kwestie is in de Raad van Bestuur aan de orde geweest maar daar is gezegd dat er geen generaal pardon voor de minima kan zijn". De PZEM is wel in het al gemeen bereid regelingen te weer omhoog komen", stelde Bode daar tegenover. Het klonk te weinig overtuigend naar de zin van de jongeren. Op de vraag of het in dit land eerst tot een revolutie moet komen voordat de re gering aandacht aan de pro blemen van de minima gaat besteden reageerde de fo rumleden verschillend. Joopie Boogerd fel: „Revo lutie is het laatste redmid del. We moeten via normaal stemgedrag proberen het re- treffen met wanbetalers maar het statenlid vroeg zich af of de onpersoonlijke manier waarop de PZEM dit doet wel de juiste is. „Ik weet dat er in Rotterdam een maatschappelijk werker is ingehuurd voor al die pro bleemgevallen en in Den Haag hebben ze een om budsman". Voor Zeeland zou zo'n oplossing volgens haar ook goed zijn. Ze vindt in dat verband ook dat het provinciebestuur de investeringen van de PZEM goed in de gaten moet hou den. „De manier waarop de PZEM investeert is bepa lend voor uw energieprijs", aldus het statenlid. geringsbeleid te beïnvloe den". CPN-afgevaardigde Biesboer vond het accepta bel dat naar het wapen bur gerlij ke ongehoorzaamheid werd gegrepen. „De mensen kunnen actie voeren zoveel ze willen maar de regering legt al die signalen naast zich neer. In zo'n situatie is het bij uitstek democratisch om die midde len ter hand te nemen. Het parlement functioneert dan namelijk niet meer demo cratisch. Mensen die burger lijk ongehoorzaam zijn heb ben in dit geval de democra tie aan hun kant". De protestmanifestatie was volgens een van de ini tiatiefnemers erg geslaagd. Vooral ook omdat een opval lend groot aantal AOW'ers gehoor had gegeven aan de oproep van de bonden naar Axel te komen. De bijeen komst resulteerde in een protestelegram naar Den Haag. Daarin werd kenbaar gemaakt dat -hoe kan het anders- de Zeeuws-Vlaamse uitkeringsgerechtigden ver dere kortingen op hun uit keringen niet zullen pikken. de handel zal worden geno men. Beide raadslieden hadden zich uitputtend verdiept in de auteurswetten van 1912, maar kwamen daarbij tot verschil lende conclusies. Mr. Kool be riep zich ondermeer op artikel 1 van deze wet, waaruit moet blijken dat Beckers als maker het uitsluitend recht heeft om de fóto openbaar te maken en te verveelvoudigen. Mr. Min- derhoud ging uit van een an der artikel op grond waarvan een foto 'een werk van kunst' dient te zijn om in aanmerking te kunnen komen voor auteursrecht. De omschrijving van deze term in de wet vond de raads man op geen enkele manier van toepassing op het bewuste kiekje (van het PPR-gemeen- teraadslid Kamermans). Bo vendien zou Beckers wel dege lijk achteraf mondeling zijn goedkeuring hebben gehecht aan publikatie van de foto, tij dens een toevallige ontmoe ting zaterdag ten huize van een van de samenstellers van het boek. Hij zou zelfs enthou siast hebben gereageerd en als honorering een exemplaar van het fotoboek en de toezegging dat hij op basis van de ver koopcijfers een klein aandeel in de winst zou krijgen, heb ben geaccepteerd. Mr. Minderhoud noemde drie getuigen die een en ander zouden kunnen bevestigen. Op zijn beurt kwam mr. Kool met een kassabon, waaruit zou moeten blijken, dat Beckers het boek helemaal niet had ge kregen, maar zelf in de boek handel had gekocht. Rechtbank-president mr. André de la Porte stelde ten slotte voor deze getuigen van ochtend te horen, waarna hij op zijn vroegst maandag uit spraak zal doen. Dringende oproep milieu-organisaties Van een onzer verslaggevers GOES - De Nederlandse Vere niging tot Bescherming van Vogels heeft er bij de Rijks dienst Domeinen op aange drongen de jacht op watervo gels in de Oosterschelde niet meer toe te staan. Het coördi natie-orgaan van de Zeeuwse milieu-organisaties heeft het zelfde gedaan in een brief aan de Stuurgroep Oosterschelde. De zesjarige contracten, die de Dienst Domeinen heeft af gegeven voor de vogeljacht in de Oosterschelde lopen op 31 maart af. Ze dienen volgens de vogelvereniging en het coördi natie-orgaan niet te worden verlengd. „Ons inziens", aldus het coördinatie-orgaan, „hoort de jacht - zeker waar het uitslui tend gaat om plezierjacht op vogelsoorten die op geen enke le manier beheersproblemen of wildschade veroorzaken - niet thuis in een natuurgebied als de Oosterschelde". Dit wordt volgens het coördinatie orgaan met zoveel woorden in het beleidsplan Oosterschelde onderschreven. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels heeft Domeinen een hele reeks argumenten gestuurd. Men stelt ondermeer dat: - De Oosterschelde maakt deel uit van het internationale net werk pleisterplaatsen voor een twintigtal vogelsoorten, waar onder eenden, ganzen en stelt lopers. - De overheid heeft door de aanleg van de stormvloedke ring kosten nog moeite ge spaard om de natuurweten schappelijke waarden, van de Oosterschelde zoveel mogelijk te behouden. - Door de bekrachtiging van drie internationale verdragen heeft Nederland zich verplicht om de leefgebieden te bescher men.

de Stem | 1984 | | pagina 11